Amouage Reflection Man dupes 2026: 7 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Επτά dupe του Reflection Man, τι κοινό έχει το καθένα με το αυθεντικό Amouage και σε τι αποκλίνει, μαζί με τιμές με ημερομηνία. Ή δοκίμασε πρώτα το αυθεντικό σε decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Το καλύτερο συνολικά dupe του Amouage Reflection Man είναι το Shiyaaka For Men από την Khadlaj, που αναφέρει το δεντρολίβανο, το νερολί, την ίριδα και τα ξηρά ξύλα του αυθεντικού. Το Desert Reflection από την The Dua Brand πλησιάζει περισσότερο στο στέγνωμα, ενώ το Mystique Homme από την Al Haramain έχει τη χαμηλότερη τιμή, αλλά και την πιο αδύναμη ομοιότητα. Θέλεις το αυθεντικό; Το Reflection Man κοστίζει 41,31 € για decant 10ml στο 10ML.

7 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 28 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. Shiyaaka For MenΚαλύτερο συνολικά Khadlaj15,10 € 100ml
  2. Desert ReflectionΠιο κοντά στην τελική φάση The Dua BrandΧωρίς τιμή ΕΕ
  3. The Run WayΠιο γλυκή εκδοχή Alexandria FragrancesΧωρίς τιμή ΕΕ
  4. Killer Oud RevolutionΠιο φρέσκια εκδοχή Paris Corner23,96 € 100ml
  5. HartleyPremium εναλλακτική Mazzolari148,00 € 100ml
  6. Mystique HommeΧαμηλότερη τιμή Al Haramain13,20 € 100ml
  7. Acqua di Parisis Venezia for MenΠιο σκοτεινή εκδοχή Reyane TraditionΧωρίς τιμή ΕΕ

Προτιμάς το αυθεντικό;

Reflection Man

AmouageΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,13 €–1,48 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

Τρία μπουκάλια σε ανοιχτό γαλάζιο φόντο: Prada L'Homme, Reflection Man by Amouage και Prada L'Homme L'Eau

Πώς μυρίζει το Reflection Man;

Φιάλη του Reflection Man της Amouage
Το αυθεντικόReflection ManAmouage

Το Reflection Man της Amouage κυκλοφόρησε το 2006 και απευθύνεται σε άνδρες. Ανοίγει με βοτανικές, δροσερές νότες: δεντρολίβανο, ροζ πιπέρι και την πικρή, πράσινη αίσθηση του πετιγκρέιν. Στην καρδιά ανθίζουν το γιασεμί, το νερολί και το υλάνγκ υλάνγκ, ενώ η ρίζα ίριδας χαρίζει ένα δροσερό, πουδρέ τελείωμα. Από κάτω βρίσκονται το σανταλόξυλο, ο κέδρος, το βετιβέρ και το πατσουλί, ώστε τα λευκά άνθη να καταλήγουν πάνω σε απαλά, ελαφρώς γήινα ξύλα. Ο οίκος το περιγράφει στη δική του σελίδα για το Reflection Man.

Η δυσκολία για κάθε κλώνο είναι η ισορροπία. Τα άνθη και η πουδρέ αίσθηση πρέπει να παραμένουν καθαρά και ανάλαφρα, ενώ τα ξύλα να κυριαρχούν χωρίς να γίνονται γλυκά ή βαριά.

Γιασεμί, σανταλόξυλο και νέρολι ως πρώτες ύλες: νότες του Reflection Man της Amouage
Στην εικόνα: γιασεμί, σανταλόξυλο και νέρολι, νότες του Reflection Man.

Reflection Man ή Reflection 45 Man;

Η Amouage δημιουργεί και το Reflection 45 Man, που κυκλοφόρησε το 2021. Κρατά το γιασεμί, το νερολί, την ίριδα και τη βάση από σανταλόξυλο, κέδρο, βετιβέρ και πατσουλί, και στη συνέχεια χτίζει γύρω τους ένα πιο ζεστό άρωμα. Η λεβάντα, οι καρποί άρκευθου, το κάρδαμο και το φασκόμηλο ανοίγουν τη σύνθεση· το φασόλι τόνκα και η βανίλια μαλακώνουν την καρδιά· το λιβάνι, το μύρο και ο οποπόναξ βαθαίνουν τη βάση. Κάθε πηγή σε αυτόν τον οδηγό συγκρίνει τον κλώνο της με το Reflection Man, όχι με το 45, οπότε έλεγξε ποιο από τα δύο αναζητάς.

Οι δύο εκδοχές του Reflection Man και η πιο κοντινή επιλογή εδώ
ΕκδοχήΚυκλοφορίαΑρωματικό προφίλΠιο κοντινή επιλογή εδώ
Reflection Man2006Πιπεράτα βότανα, λευκά άνθη και πουδρένια ίριδα πάνω σε σανταλόξυλο, κέδρο και βετιβέρShiyaaka For Men
Reflection 45 Man2021Προσθέτει λεβάντα, βανίλια, φασόλι τόνκα και ρητίνες για μια πιο ζεστή βάσηΔεν κατονομάζεται από τις πηγές αυτού του οδηγού

Εναλλακτικές του Reflection Man σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Shiyaaka For Men Khadlaj
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
15,10 € 100ml
0,15 €/ml
2Πιο κοντά στην τελική φάση Desert Reflection The Dua Brand
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
3Πιο γλυκή εκδοχή The Run Way Alexandria Fragrances
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
4Πιο φρέσκια εκδοχή Killer Oud Revolution Paris Corner
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
23,96 € 100ml
0,24 €/ml
5Premium εναλλακτική Hartley Mazzolari
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
148,00 € 100ml
1,48 €/ml
6Χαμηλότερη τιμή Mystique Homme Al Haramain
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
13,20 € 100ml
0,13 €/ml
7Πιο σκοτεινή εκδοχή Acqua di Parisis Venezia for Men Reyane Tradition
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—

Φωτογραφίες φιαλών: fragrantica.com, thescentbase.com, fragrantica.com, fragrantica.com, fragrantica.com, shop.alharamainperfumes.com, fragrancemarket.com

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοReflection ManAmouageShiyaaka For MenKhadlaj
Τιμή ανά ml
3ml: 5,07 €/ml · 10ml: 4,13 €/ml · 30ml: 3,30 €/ml
0,15 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 100ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το Reflection Man
  • Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι μεγάλη πλειοψηφία των μελών που ψήφισαν σημειώνουν το Shiyaaka For Men (που πωλείται επίσης ως Shiyaaka Silver) ως παρόμοιο με το Reflection Man· και τα δύο καταγράφουν δεντρολίβανο, νέρολι, γιασεμί, υλάνγκ υλάνγκ, ίριδα, βετιβέρ, κέδρο και πατσουλί. Reflection Man vs Shiyaaka for Men, Parfumo comparison
  • Σε νήμα του φόρουμ του Fragrantica που ζητά εναλλακτική επιλογή για το Reflection Man, ένα μέλος αποκαλεί το Shiyaaka τον καλύτερο κλώνο του Reflection· το μέλος που έκανε την ερώτηση το αγόρασε και το βρήκε πολύ παρόμοιο, με μικρές διαφορές: λίγο πιο γλυκό και λιγότερο ξυλώδες. Alternative to Reflection Man, Fragrantica forum
  • Το Fragrantica καταγράφει δεντρολίβανο, πετιγκρέιν και πιπέρι· νέρολι, ίριδα και γιασεμί· κέδρο, βετιβέρ και πατσουλί. Shiyaaka For Men by Khadlaj Perfumes, Fragrantica
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το Shiyaaka For Men κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 15,10 € έναντι 15,21 €.
  • Το Shiyaaka For Men σου δίνει περισσότερο άρωμα: 100ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Reflection Man και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο30,42 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml41,31 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml99,00 €Περισσεύουν 24ml
  • Shiyaaka For Men από Khadlaj: 1 × 100mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά15,10 €Περισσεύουν 94ml

Για τόση χρήση, το Shiyaaka For Men κοστίζει λιγότερο από τα decants του Reflection Man: 15,10 € έναντι 30,42 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 15,21 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, το Shiyaaka For Men κοστίζει λιγότερο από τα decants του Reflection Man: 15,10 € έναντι 15,21 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 254,52 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Shiyaaka For Men κοστίζει λιγότερο από τα decants του Reflection Man: 15,10 € έναντι 254,52 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του Reflection Man: 7 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Shiyaaka For Men της KhadlajΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το Reflection Man. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: Shiyaaka For Men

Φιάλη του Shiyaaka For Men της Khadlaj
Shiyaaka For MenKhadlajΚαλύτερο συνολικά

Το Shiyaaka For Men της Khadlaj, που πωλείται και ως Shiyaaka Silver, έχει μεγάλη λίστα κοινών νοτών στα χαρτιά. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, και τα δύο αρώματα αναφέρουν δεντρολίβανο, νερολί, γιασεμί, υλάνγκ υλάνγκ, ίριδα, βετιβέρ, κέδρο και πατσουλί, ενώ η μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν εκεί θεωρεί ότι τα δύο αρώματα μοιάζουν. Η καταχώρισή του στο Fragrantica παρουσιάζει τη δική του πυραμίδα: δεντρολίβανο, πετιγκρέιν και πιπέρι, έπειτα νερολί, ρίζα ίριδας και γιασεμί, και τέλος κέδρο, βετιβέρ και πατσουλί.

Η βασική διαφορά είναι ότι έχει λίγο περισσότερη γλυκύτητα και λίγο λιγότερο ξύλο. Σε ένα νήμα στο φόρουμ του Fragrantica, όπου ένα μέλος ζήτησε μια εναλλακτική του Reflection Man, μία απάντηση χαρακτηρίζει το Shiyaaka τον καλύτερο κλώνο του Reflection. Το μέλος που έκανε την ερώτηση το αγόρασε στη συνέχεια και το βρήκε πολύ παρόμοιο, με μικρές διαφορές: λίγο πιο γλυκό και όχι τόσο ξυλώδες.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει το βοτανικό άνοιγμα και την καρδιά με νερολί και ίριδα, και δεν τον πειράζει ένα ελαφρώς πιο απαλό και γλυκό τελείωμα. Βάση: οι κατονομαζόμενες πηγές, η σύγκριση του Parfumo και το νήμα στο Fragrantica.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι μεγάλη πλειοψηφία των μελών που ψήφισαν σημειώνουν το Shiyaaka For Men (που πωλείται επίσης ως Shiyaaka Silver) ως παρόμοιο με το Reflection Man· και τα δύο καταγράφουν δεντρολίβανο, νέρολι, γιασεμί, υλάνγκ υλάνγκ, ίριδα, βετιβέρ, κέδρο και πατσουλί. Reflection Man vs Shiyaaka for Men, Parfumo comparison
  2. Σε νήμα του φόρουμ του Fragrantica που ζητά εναλλακτική επιλογή για το Reflection Man, ένα μέλος αποκαλεί το Shiyaaka τον καλύτερο κλώνο του Reflection· το μέλος που έκανε την ερώτηση το αγόρασε και το βρήκε πολύ παρόμοιο, με μικρές διαφορές: λίγο πιο γλυκό και λιγότερο ξυλώδες. Alternative to Reflection Man, Fragrantica forum
  3. Το Fragrantica καταγράφει δεντρολίβανο, πετιγκρέιν και πιπέρι· νέρολι, ίριδα και γιασεμί· κέδρο, βετιβέρ και πατσουλί. Shiyaaka For Men by Khadlaj Perfumes, Fragrantica

Το πιο κοντινό στο στέγνωμα: Desert Reflection

Φιάλη του Desert Reflection της The Dua Brand
Desert ReflectionThe Dua BrandΠιο κοντά στην τελική φάση

Το Desert Reflection της The Dua Brand ξεχωρίζει για το τελείωμά του. Ο οίκος κατονομάζει το Reflection Man της Amouage ως την έμπνευσή του και το διαθέτει ως extrait de parfum. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, τα δύο αρώματα έχουν κοινό το δεντρολίβανο, το νερολί, το γιασεμί, το σανταλόξυλο και το πατσουλί, ενώ τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν τα θεωρούν παρόμοια.

Η βασική διαφορά βρίσκεται στο άνοιγμα και στην ένταση. Ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει πολύ πιο έντονο από το Reflection Man, με ένα άνοιγμα που του φαίνεται λίγο συνθετικό. Όταν φτάνει στο στέγνωμα, το μέλος αυτό δεν παρατηρεί καμία διαφορά από το αυθεντικό. Πρόκειται για το κείμενο ενός ατόμου, οπότε δες το ως ένδειξη, όχι ως ετυμηγορία.

Ταιριάζει σε όποιον δίνει μεγαλύτερη σημασία στο πώς εξελίσσεται το άρωμα και δεν τον ενοχλεί ένα πιο έντονο, λιγότερο δουλεμένο άνοιγμα. Βάση: οι αναφερόμενες πηγές, η σελίδα του ίδιου του οίκου, η σύγκριση στο Parfumo και το κείμενο ενός μέλους.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Parfumo βρίσκει το Desert Reflection πολύ πιο δυνατό από το Reflection Man και το άνοιγμά του λίγο συνθετικό, αλλά στο στέγνωμα δεν αντιλαμβάνεται διαφορά από το πρωτότυπο. Desert Reflection, member write-up (Parfumo)
  2. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν τα θεωρούν παρόμοια· έχουν κοινές νότες δεντρολίβανου, νερόλι, γιασεμιού, σανδαλόξυλου και πατσουλί. Reflection Man vs Desert Reflection, Parfumo comparison
  3. Ο οίκος κατονομάζει το Reflection Man της Amouage ως έμπνευσή του και το διαθέτει ως εκστρέ ντε παρφέν. Desert Reflection, The Dua Brand

Πιο γλυκιά εκδοχή: The Run Way

Φιάλη του The Run Way της Alexandria Fragrances
The Run WayAlexandria FragrancesΠιο γλυκή εκδοχή

Το The Run Way της Alexandria Fragrances προέρχεται από έναν οίκο που παρουσιάζει το Amouage Reflection Man ως σημείο εκκίνησης στη δική του σελίδα προϊόντος. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν θεωρούν τα δύο αρώματα παρόμοια. Οι πηγές εδώ δεν παραθέτουν τις νότες του, οπότε η κοινή τους βάση προκύπτει από όσους το έχουν φορέσει: ένα μέλος του Parfumo, που έχει και την τωρινή και μια παλαιότερη εκδοχή του Reflection Man, βρίσκει την καρδιά πολύ κοντινή.

Η βασική διαφορά είναι μια γλυκύτητα που δεν υποχωρεί. Σύμφωνα με εκείνο το μέλος, στη βάση το Reflection Man γίνεται πιο ξυλώδες και λιγότερο γλυκό, ενώ το The Run Way διατηρεί τη λουλουδάτη γλυκύτητά του μέχρι το τέλος. Μέλη στη σελίδα του στο Fragrantica που γνωρίζουν το πρωτότυπο λένε πως η τελική τους φάση είναι πολύ παρόμοια, αλλά βρίσκουν το The Run Way λίγο πιο γλυκό, πιο λουλουδάτο και λιγότερο ξυλώδες, με λιγότερη πικάντικη αίσθηση από το ροζ πιπέρι. Ένας ακόμη κάτοχος εκεί το βρίσκει λιγότερο φωτεινό.

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά την καρδιά λευκών λουλουδιών του πρωτότυπου και θα προτιμούσε να μη γίνεται ποτέ ξηρή. Βάση: οι αναφερόμενες πηγές, η σύγκριση στο Parfumo, το κείμενο ενός μέλους και τα σχόλια στο Fragrantica.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 4

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Μέλη του Fragrantica που γνωρίζουν το Reflection Man περιγράφουν το στέγνωμα των δύο ως πολύ παρόμοιο, με το The Run Way ελαφρώς πιο γλυκό, πιο λουλουδάτο και λιγότερο ξυλώδες, και με λιγότερο πικάντικη νότα ροζ πιπεριού· ένας ιδιοκτήτης το βρίσκει λιγότερο φωτεινό. The Run Way by Alexandria Fragrances, Fragrantica
  2. Ένα μέλος του Parfumo που έχει και σύγχρονο και παλιό Reflection Man βρίσκει την καρδιά πολύ κοντινή· στη βάση το Reflection Man γίνεται πιο ξυλώδες και χάνει τη γλυκύτητά του, ενώ το The Run Way παραμένει λουλουδάτο και γλυκό μέχρι τέλους. The Run Way, member write-up (Parfumo)
  3. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν τα θεωρούν παρόμοια. Reflection Man vs The Run Way, Parfumo comparison
  4. Ο οίκος λέει ότι το The Run Way είναι εμπνευσμένο από το Reflection Man της Amouage. The Run Way, Alexandria Fragrances

Πιο φρέσκια εκδοχή: Killer Oud Revolution

Φιάλη του Killer Oud Revolution της Paris Corner
Killer Oud RevolutionParis CornerΠιο φρέσκια εκδοχή

Το Killer Oud Revolution της Paris Corner, που στο Fragrantica αναφέρεται ως Revolution by Killer Oud, μοιράζεται πολλές νότες στα χαρτιά. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo καταγράφει για αμφότερα φύλλο νεραντζιάς, δεντρολίβανο, κόκκινο πιπέρι, γιασεμί, ίριδα, ylang-ylang, σανταλόξυλο και πατσουλί, ενώ τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν εκεί τα θεωρούν παρόμοια.

Η βασική διαφορά είναι η πρασινάδα, εκεί όπου το πρωτότυπο είναι απαλό. Μέλη που σχολιάζουν στη σελίδα του στο Fragrantica λένε πως αποδίδει την ιδέα του Reflection Man και τη φρέσκια, λουλουδάτη αίσθησή του, αλλά γίνεται πιο πράσινο αντί για τη γλυκιά ίριδα και δίνει μεγαλύτερη έμφαση στις νότες εσπεριδοειδών της κορυφής. Οι απόψεις τους διχάζονται για το πόσο κοντά φτάνει πραγματικά.

Ταιριάζει σε όποιον προτιμά τη φωτεινότητα του πρωτότυπου από την πουδρένια αίσθησή του. Βάση: οι αναφερόμενες πηγές, η σύγκριση στο Parfumo και τα σχόλια στο Fragrantica.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Μέλη του Fragrantica λένε ότι αποδίδει την αίσθηση του Reflection Man, με την ίδια φρέσκια λουλουδάτη αίσθηση, αλλά γέρνει προς το πιο πράσινο αντί για τη γλυκιά ίριδα και δίνει μεγαλύτερη έμφαση στις νότες κορυφής των εσπεριδοειδών· οι απόψεις διίστανται ως προς το πόσο κοντά φτάνει. Revolution by Killer Oud, Fragrantica
  2. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν τα θεωρούν παρόμοια· έχουν κοινές νότες φύλλου πικρού πορτοκαλιού, δεντρολίβανου, κόκκινου πιπεριού, γιασεμιού, ίριδας, υλάνγκ-υλάνγκ, σανδαλόξυλου και πατσουλί. Reflection Man vs Revolution, Parfumo comparison

Premium εναλλακτική: Hartley

Φιάλη του Hartley της Mazzolari
HartleyMazzolariPremium εναλλακτική

Το Hartley της Mazzolari είναι το ακριβότερο από τους κλώνους για τους οποίους μπορέσαμε να βρούμε τιμή. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, η μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν το θεωρεί παρόμοιο με το Reflection Man. Στις νότες του αναφέρονται περγαμόντο, λεμόνι, γιασεμί, δεντρολίβανο, λεβάντα, σανταλόξυλο, πατσουλί και κέδρος, οπότε μοιράζεται το δεντρολίβανο, το γιασεμί και τρία από τα ξύλα.

Η βασική διαφορά είναι η εξέλιξή του μετά το άνοιγμα. Μέλη στη σελίδα του Hartley στο Parfumo λένε πως ξεκινά όπως το Reflection Man, έπειτα αφήνει πίσω τα απαλά λουλούδια και την ίριδα για χάρη της λεβάντας, των εσπεριδοειδών και των ξύλων, καταλήγοντας κοντά σε fougère. Ένα ακόμη μέλος εκεί το βρίσκει πιο στρογγυλό και ξυλώδες, με πιο ζωηρό άνοιγμα.

Ταιριάζει σε όποιον του αρέσει η πρώτη εντύπωση του Reflection Man, αλλά βρίσκει την ανθώδη, πουδρένια καρδιά του υπερβολικά απαλή. Βάση: οι αναφερόμενες πηγές, η σύγκριση στο Parfumo και τα κείμενα μελών.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι μια μεγάλη πλειοψηφία των μελών που ψήφισαν θεωρεί το Hartley παρόμοιο με το Reflection Man· το Hartley αναφέρει περγαμόντο, λεμόνι, γιασεμί, δεντρολίβανο, λεβάντα, σανδαλόξυλο, πατσουλί και κέδρο. Hartley vs Reflection Man, Parfumo comparison
  2. Μέλη του Parfumo λένε ότι αρχίζει σαν το Reflection Man και μετά φέρνει λεβάντα, εσπεριδοειδή και ξυλώδεις νότες αντί για τα απαλά λουλούδια και την ίριδα, με αποτέλεσμα να πλησιάζει ένα φουζέρ· ένα άλλο μέλος το βρίσκει πιο στρογγυλό, πιο ζωντανό στο άνοιγμα και πιο ξυλώδες. Hartley by Mazzolari, Parfumo

Η χαμηλότερη τιμή: Mystique Homme

Φιάλη του Mystique Homme της Al Haramain
Mystique HommeAl HaramainΧαμηλότερη τιμή

Το Mystique Homme της Al Haramain έχει τη χαμηλότερη τιμή φιάλης από τους κλώνους για τους οποίους μπορέσαμε να βρούμε τιμή, αλλά και τη μικρότερη ομοιότητα από τους επτά. Ο οίκος αναφέρει περγαμόντο, ελέμι, πορτοκάλι, λεβάντα, γιασεμί, άνθος πορτοκαλιάς, μέντα, μόσχο, καπνό και ξύλο γκουαϊάκ. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, το γιασεμί είναι η μόνη κοινή νότα στις δύο πυραμίδες, ενώ μόνο μια μικρή πλειοψηφία των μελών που ψήφισαν τα θεωρεί παρόμοια.

Με βάση τις λίστες, η βασική διαφορά είναι σχεδόν τα πάντα: ο καπνός, το ξύλο γκουαϊάκ και ο μόσχος παίρνουν τη θέση της ίριδας, του σανταλόξυλου και του βετιβέρ του αυθεντικού. Όσοι το έχουν φορέσει διαφωνούν. Ένα μέλος του Parfumo αντιλαμβάνεται ένα πιο δυνατό και ώριμο Reflection Man, λιγότερο απαλό από το Amouage, ενώ ένα άλλο μέλος θεωρεί ότι τα δύο είναι εντελώς διαφορετικά.

Ταιριάζει σε όποιον βάζει πρώτα την τιμή και αποδέχεται μια χαλαρή αντιστοιχία. Βάση: επώνυμες πηγές, με την ίδια την ομοιότητα να αμφισβητείται.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Parfumo αντιλαμβάνεται ένα πιο δυνατό και πιο ώριμο Reflection Man, λιγότερο απαλό από το Amouage· ένα άλλο μέλος βρίσκει τα δύο εντελώς διαφορετικά. Mystique Homme, member write-up (Parfumo)
  2. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι μια μικρή πλειοψηφία των μελών που ψήφισαν θεωρεί τα δύο παρόμοια· στις καταγεγραμμένες πυραμίδες έχουν κοινό μόνο το γιασεμί. Reflection Man vs Mystique Homme, Parfumo comparison
  3. Ο οίκος αναφέρει περγαμόντο, ελεμί, πορτοκάλι, λεβάντα, γιασεμί, άνθος πορτοκαλιάς, μέντα, μόσχο, καπνό και ξύλο γκουαϊακ. Mystique Homme, Al Haramain

Μια πιο σκοτεινή εκδοχή: Acqua di Parisis Venezia for Men

Φιάλη του Acqua di Parisis Venezia for Men της Reyane Tradition
Acqua di Parisis Venezia for MenReyane TraditionΠιο σκοτεινή εκδοχή

Το Acqua di Parisis Venezia for Men της Reyane Tradition έχει στα χαρτιά κοινές νότες με το αυθεντικό άρωμα: κέδρο, βετιβέρ και πατσουλί. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo αναφέρει πορτοκάλι, περγαμόντο και κίτρο, έπειτα κάρδαμο και κέδρο, και στη συνέχεια πατσουλί, μόσχο και βετιβέρ. Περίπου τα μισά μέλη που ψήφισαν θεωρούν τα δύο αρώματα παρόμοια.

Η βασική διαφορά είναι το περισσότερο ξύλο και η πιο ζεστή βάση, κάτι που βασίζεται σε μία μόνο μαρτυρία. Τα μέλη στη σελίδα του στο Parfumo θεωρούν ότι πλησιάζει αρκετά το Reflection Man μόλις υποχωρήσει η φρουτώδης, εσπεριδοειδής κορυφή του. Ένα μέλος σημειώνει ότι έχει κάπως περισσότερες ξυλώδεις νότες από το Amouage και ότι η βάση αργότερα στρέφεται προς το πατσουλί και τη βανίλια· γι’ αυτό το τοποθετούμε εδώ στα πιο σκούρα αρώματα. Σε ένα νήμα του φόρουμ Fragrantica, ένας κάτοχος που συνέκρινε απευθείας τα δύο τα χαρακτηρίζει πολύ παρόμοια· ένα άλλο μέλος εκεί λέει ότι είναι δύσκολο να το βρεις.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει την ιδέα του Reflection Man με περισσότερο ξύλο στη βάση και είναι διατεθειμένος να ψάξει για να βρει φιάλη. Βάση: επώνυμες πηγές, μέλη του Parfumo και το νήμα του Fragrantica.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Μέλη του Parfumo βρίσκουν ότι πλησιάζει αρκετά το Reflection Man μόλις ξεθυμάνει η φρουτώδης, εσπεριδοειδής κορυφή· ένα μέλος σημειώνει κάπως περισσότερες ξυλώδεις νότες από το Amouage και μια βάση που στρέφεται προς το πατσουλί και τη βανίλια μετά από τέσσερις έως πέντε ώρες. Acqua di Parisis Venezia for Men by Reyane Tradition, Parfumo
  2. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, περίπου τα μισά μέλη που ψήφισαν τα χαρακτηρίζουν παρόμοια· η καταγεγραμμένη πυραμίδα έχει πορτοκάλι, περγαμόντο και κίτρο· κάρδαμο και κέδρο· πατσουλί, μόσχο και βετιβέρ. Reflection Man vs Acqua di Parisis Venezia for Men, Parfumo comparison
  3. Σε νήμα του φόρουμ του Fragrantica για κλώνους του Reflection Man, ένας ιδιοκτήτης λέει ότι είναι πολύ παρόμοιο, αφού συνέκρινε απευθείας τα δύο· ένα άλλο μέλος λέει ότι είναι δύσκολο να το βρει κανείς. Any good Reflection Man clones?, Fragrantica forum

Αυθεντικές επιλογές που διαθέτουμε

Αυθεντικά αρώματα που μοιράζονται μέρος του χαρακτήρα της ίριδας, του νερολί και των ξυλωδών νοτών, όλα σε decant γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη.

  1. Prada

    Prada L'Homme

    Νερολί και μαύρο πιπέρι πάνω από ίριδα, βιολέτα και ματέ, με βάση από κεχριμπάρι, κέδρο, σανταλόξυλο και πατσουλί.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Prada

    Prada L'Homme L'Eau

    Νερολί και τζίντζερ, ίριδα και κεχριμπάρι, έπειτα πουδρένιες νότες, σανταλόξυλο και κέδρος.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Jean Paul Gaultier

    Le Male

    Μέντα, λεβάντα και κάρδαμο, έπειτα άνθος πορτοκαλιάς και κανέλα, πάνω σε βανίλια, φασόλι τόνκα, κέδρο και σανταλόξυλο: η πιο γλυκιά επιλογή.

    3ml · 10ml · 30ml

Τι δεν πετυχαίνει κανένα clone

Αν διαβάσεις τις πηγές μαζί, οι περισσότερες διαφορές που αναφέρουν εντοπίζονται στο πέρασμα από τα λουλούδια στα ξύλα. Κάποια μένουν γλυκά, ενώ το αυθεντικό άρωμα στεγνώνει· άλλα χάνουν πολύ νωρίς τις πουδρένιες νότες λουλουδιών και γίνονται πράσινα, εσπεριδοειδή ή θυμίζουν fougère.

Το άνοιγμα είναι το δεύτερο αδύναμο σημείο. Ένα μέλος του Parfumo βρίσκει το άνοιγμα του Desert Reflection πολύ πιο δυνατό και λίγο συνθετικό, ενώ μέλη για το Venezia περιγράφουν μια φρουτώδη, εσπεριδοειδή κορυφή που ξεθωριάζει. Αν μυρίσεις ένα clone μόνο σε δοκιμαστικό χαρτί σε κατάστημα, κρίνεις το σημείο όπου διαφέρει περισσότερο.

Clone σε φιάλη ή decant του αυθεντικού αρώματος;

Ανά ml, κάθε clone με καταχωρισμένη τιμή στην ΕΕ κατά την ημερομηνία ελέγχου των τιμών κοστίζει λιγότερο από το αυθεντικό άρωμα, ακόμη κι αν το συγκρίνεις με το μεγαλύτερο decant του. Για τρία από τα επτά —το Desert Reflection, το The Run Way και το Acqua di Parisis Venezia for Men— δεν βρήκαμε καταχωρισμένη τιμή στην ΕΕ, γι’ αυτό ο οδηγός δεν αναφέρει τιμή γι’ αυτά.

Ένα decant 10ml του Reflection Man κοστίζει 41,31 €, δηλαδή 4,13 €/ml ανά ml. Τα 30ml κοστίζουν 99,00 € (3,30 €/ml ανά ml). Όποιος είναι ήδη σίγουρος ότι του ταιριάζει αυτό το στιλ και σκοπεύει να το φοράει καθημερινά και απλόχερα, παίρνει περισσότερα ml ανά ευρώ με μια φιάλη clone.

Αν το δεις ανά απόφαση, οι υπολογισμοί αλλάζουν. Τα 3ml, περίπου 60 ψεκασμοί, κοστίζουν 15,21 €. Φόρεσέ το για επτά ημέρες και θα καταλάβεις αν το ίδιο το Reflection Man αξίζει μια θέση στη συλλογή σου, αν σε καλύπτει ένα clone ή αν δεν σου ταιριάζει κανένα από τα δύο. Το Reflection 45 Man κοστίζει 19,71 € για 3ml, αν θέλεις πρώτα να δοκιμάσεις και τις δύο εκδοχές στο δέρμα σου. Για μια ευρύτερη εικόνα των τιμών, δες τον δείκτη τιμής ανά ml και διάβασε αν σου ταιριάζει περισσότερο ένα decant ή μια ολόκληρη φιάλη.

Αυθεντικά αρώματα με την ίδια ίριδα και ξυλώδεις νότες

Θέλεις την καθαρή αίσθηση της ίριδας και των ξύλων από έναν άλλο οίκο; Αξίζει να δοκιμάσεις τρία αυθεντικά αρώματα, το καθένα για μία εβδομάδα. Το Prada L'Homme του οίκου Prada, από το 2016, ανοίγει με νερολί, μαύρο πιπέρι, κάρδαμο και σπόρους καρότου. Στην καρδιά του έχει ίριδα, βιολέτα, γεράνι και ματέ, ενώ στη βάση του κεχριμπάρι, κέδρο, σανταλόξυλο και πατσουλί. Το Prada L'Homme L'Eau, από το 2017, αναφέρει νερολί και τζίντζερ, ίριδα και κεχριμπάρι, και στη συνέχεια πουδρένιες νότες, σανταλόξυλο και κέδρο. Το Le Male του Jean Paul Gaultier, από το 1995, είναι πιο γλυκό: στο άνοιγμα το κάρδαμο συναντά τη λεβάντα και τη μέντα, το άνθος πορτοκαλιάς και η κανέλα ζεσταίνουν την καρδιά, ενώ στη βάση το άρωμα στηρίζεται σε κέδρο, σανταλόξυλο, φασόλι τόνκα και βανίλια. Για περισσότερα σχετικά με την πουδρένια πλευρά αυτής της οικογένειας, διάβασε πώς μυρίζει η ίριδα και, για τα ξύλα, πώς μυρίζει το σανταλόξυλο.

Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe

Κρίνε το πάνω στο δέρμα, ποτέ σε χαρτί. Δοκίμασε το αυθεντικό τη μία μέρα και το clone μια άλλη, για να έχεις καθαρή όσφρηση κάθε φορά. Έλεγξε το καθένα στις ίδιες στιγμές: αμέσως μετά τον ψεκασμό, όταν καταλαγιάσει και ξανά αργότερα μέσα στη μέρα. Αρκετές πηγές τοποθετούν την πιο κοντινή ομοιότητα στο dry-down, οπότε άφησέ το να εξελιχθεί πριν αποφασίσεις.

Ένα 3ml από το Reflection Man, με περίπου 60 ψεκασμούς, σου δίνει μια ολόκληρη εβδομάδα για μια δίκαιη σύγκριση. Αν τελικά προτιμήσεις το αυθεντικό, ένα decant 10ml, με περίπου 200 ψεκασμούς, καλύπτει εβδομάδες καθημερινής χρήσης, ενώ το 30ml, με περίπου 600 ψεκασμούς, είναι το μέγεθος που αξίζει να κρατήσεις. Δεν έχεις δοκιμάσει μικρά μπουκαλάκια; Ξεκίνα με το τι είναι ένα decant αρώματος και μετά δες πόσο διαρκεί ένα decant 10ml. Για να δεις τη θέση του Amouage ανάμεσα στους οίκους, διάβασε niche και designer αρώματα.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Μπορώ να δοκιμάσω το Reflection Man σε 3ml πριν διαλέξω κλώνο;
Στο 10ML θα βρεις το Reflection Man σε decant 3ml, 10ml ή 30ml, γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη. Ένα 3ml αντιστοιχεί σε περίπου 60 ψεκασμούς και ένα 10ml σε περίπου 200.
Ποιο dupe του Reflection Man ξεχωρίζει εδώ;
Το Shiyaaka For Men της Khadlaj είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό. Το Parfumo αναφέρει δεντρολίβανο, νερολί, γιασεμί, υλάνγκ-υλάνγκ, ίριδα, βετιβέρ, κέδρο και πατσουλί και στα δύο αρώματα. Ένα μέλος του Fragrantica που το αγόρασε το βρήκε πολύ παρόμοιο, μόνο λίγο πιο γλυκό και λιγότερο ξυλώδες.
Πώς συγκρίνεται το Shiyaaka For Men με το Reflection Man;
Το Parfumo αναφέρει δεντρολίβανο, νερολί, γιασεμί, ylang-ylang, ίριδα, βετιβέρ, κέδρο και πατσουλί και στα δύο, ενώ η μεγάλη πλειονότητα των μελών που ψήφισαν εκεί τα θεωρεί παρόμοια. Ένα μέλος του Fragrantica που το αγόρασε το βρήκε πολύ παρόμοιο, με μικρές διαφορές: λίγο πιο γλυκό και λιγότερο ξυλώδες.
Ποιο dupe του Reflection Man έχει τη χαμηλότερη τιμή;
Το Mystique Homme by Al Haramain έχει τη χαμηλότερη τιμή για ολόκληρη φιάλη από τους κλώνους για τους οποίους μπορέσαμε να βρούμε τιμή, αλλά και την ασθενέστερη ομοιότητα. Μόνο το γιασεμί υπάρχει και στις δύο πυραμίδες που παρατίθενται, ενώ τα μέλη του Parfumo διαφωνούν για το αν μοιάζει έστω και λίγο.
Να δοκιμάσω το Reflection Man ή το Reflection 45 Man;
Ξεκίνα με το Reflection Man αν συγκρίνεις κλώνους, γιατί κάθε πηγή σε αυτόν τον οδηγό το χρησιμοποιεί ως σημείο αναφοράς. Το Reflection 45 Man διατηρεί το γιασεμί, το νερολί, την ίριδα και τις ξυλώδεις νότες, αλλά προσθέτει λεβάντα, βανίλια, τόνκα και ρητίνες, για ένα πιο ζεστό άρωμα.
Είναι ένας κλώνος του Reflection Man φθηνότερος ανά ml από ένα decant;
Κάθε κλώνος με τιμή καταλόγου στην ΕΕ κοστίζει λιγότερο ανά ml από το αυθεντικό. Ένα decant 10ml του Reflection Man κοστίζει 41,31 € και ένα 3ml κοστίζει 15,21 €, ώστε να φορέσεις το αυθεντικό πριν διαλέξεις ολόκληρη φιάλη κλώνου.
Ποιους κλώνους θεωρούν τα μέλη παρόμοιους με το Reflection Man;
Ανάμεσα στα clones, οι περισσότεροι ψηφοφόροι του Parfumo τα βαθμολογούν ως παρόμοια στις σελίδες σύγκρισης: τα Shiyaaka For Men, Desert Reflection, The Run Way, Killer Oud Revolution και Hartley. Από τα αυθεντικά αρώματα, τα Prada L'Homme και Prada L'Homme L'Eau έχουν κοινές νότες νερολί, ίριδας, σανταλόξυλου και κέδρου.
Πόσο διαρκεί το Reflection Man στο δέρμα;
Η διάρκειά του εξαρτάται από την επιδερμίδα σου και τον καιρό, οπότε δεν υπάρχει μία απάντηση που να ισχύει για όλους. Ο πιο δίκαιος τρόπος να το διαπιστώσεις είναι να φορέσεις ένα 3ml, περίπου 60 ψεκασμούς, για λίγες ημέρες πριν αγοράσεις περισσότερο.

Πηγές

  1. Reflection Man, Amouage
  2. Reflection Man vs Shiyaaka for Men, Parfumo comparison
  3. Alternative to Reflection Man, Fragrantica forum
  4. Desert Reflection, member write-up (Parfumo)
  5. The Run Way by Alexandria Fragrances, Fragrantica
  6. The Run Way, member write-up (Parfumo)
  7. Revolution by Killer Oud, Fragrantica
  8. Reflection Man vs Revolution, Parfumo comparison
  9. Hartley by Mazzolari, Parfumo
  10. Reflection Man vs Mystique Homme, Parfumo comparison
  11. Acqua di Parisis Venezia for Men by Reyane Tradition, Parfumo
  12. Any good Reflection Man clones?, Fragrantica forum

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Reflection Man, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Amouage ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων