Dupe-uri Santal 33 2026: 7 clone comparate cu originalul

Șapte dupe-uri Santal 33 comparate după note, caracter și preț, cu locul în care fiecare se îndepărtează de original, sau poartă chiar parfumul Le Labo, ca decant de 3ml.

În acest ghid

Pe scurt

Cel mai bun dupe Santal 33, per total, este Woody Sandalwood de la Dossier, care listează cardamomul, violeta, cedrul și lemnul de santal ale originalului. Palo Santo de la Cremo e cel mai apropiat în fond, iar Sandal Abiyad de la Afnan are cel mai mic preț. Vrei originalul? Santal 33 costă 47,61 € pentru un decant de 10ml la 10ML.

7 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 27 septembrie 2026

Clasamentul

  1. Woody SandalwoodCel mai bun per total Dossier39,00 € 50ml
  2. Palo SantoCel mai apropiat în fond Cremo39,95 € 100ml
  3. Sandal AbiyadCel mai mic preț Afnan20,00 € 100ml
  4. Energetically New YorkVarianta mai proaspătă ZaraFără preț UE
  5. Simply SantalVarianta mai blândă Alt. FragrancesFără preț UE
  6. TivedenVarianta mai întunecată ZaraFără preț UE
  7. Bois de BalincourtAlternativa premium Maison Louis Marie115,00 € 50ml

Preferi originalul?

Santal 33

Le LaboTurnat din flaconul original

Alternativele: 0,20 €–2,30 €/ml în alte magazine, verificat pe 27 septembrie 2026

Flacoane de Tam Dao, Santal 33 și Iris Fauve pe un fundal albastru pal

Cum miroase Santal 33?

Flaconul Santal 33 de la Le Labo
OriginalulSantal 33Le Labo

Santal 33 e un parfum Le Labo din 2011, purtat deopotrivă de bărbați și de femei. Se deschide cu o scânteie seacă de cardamom, ridicată de violetă, o floare pudrată, ușor verde, care împiedică începutul să pară greu. Inima e locul unde îi stă caracterul: cedru de Virginia și papirus, o pereche care miroase a talaș de creion și hârtie caldă. Dedesubt, lemnul de santal dă corpul cremos, pielea adaugă o muchie de piele moale, purtată, iar ambra rotunjește finalul.

O minoritate constantă de membri Fragrantica descrie pe propria piele o fațetă acră, ca de murături; nimeni nu poate prezice dacă ești unul dintre ei, și ăsta e cel mai bun argument să-l încerci înainte să cumperi ceva. Le Labo vinde o singură concentrație, așa că nu există o versiune mai puternică sau mai ușoară cu care să compari clonele.

Lemn de santal, cardamom și violetă ca materii prime: note din Santal 33 de la Le Labo
În imagine: lemn de santal, cardamom și violetă, note din Santal 33.

Alternative la Santal 33, comparate

Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 27 septembrie 2026

AlternativăBaza comparațieiPrețul flaconuluiPe ml
1Cel mai bun per total Woody Sandalwood Dossier
Sursă numită Sursă
39,00 € 50ml
0,78 €/ml
2Cel mai apropiat în fond Palo Santo Cremo
Sursă numită Sursă
39,95 € 100ml
0,40 €/ml
3Cel mai mic preț Sandal Abiyad Afnan
Note publicate Sursă
20,00 € 100ml
0,20 €/ml
4Varianta mai proaspătă Energetically New York Zara
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
5Varianta mai blândă Simply Santal Alt. Fragrances
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
6Varianta mai întunecată Tiveden Zara
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
7Alternativa premium Bois de Balincourt Maison Louis Marie
Sursă numită Sursă
115,00 € 50ml
2,30 €/ml

Fotografii ale flacoanelor: fragrantica.com, uk.cremocompany.com, saudi.afnan.com, fragrancereview.com, altfragrances.com, fragrantica.com, fragrantica.com

Compară două parfumuri unul lângă altul

Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.

CriteriuSantal 33Le LaboWoody SandalwoodDossier
Preț pe ml
3ml: 5,67 €/ml · 10ml: 4,76 €/ml · 30ml: 4,11 €/ml
0,78 €/ml
Mărime
Decanturi de 3, 10 sau 30ml
Flacon de 50ml
Cost cu livrare
Preț 10ML actualizat; livrarea se adaugă la plată
Prețul flaconului în alt magazin la 27 septembrie 2026; fără livrare
Ce spun sursele
Referința: fiecare alternativă din acest ghid e comparată cu Santal 33
  • Piramida de pe Fragrantica listează frunze de violetă, cardamom, cedru, ambroxan, iris, lemn de santal și ambră, iar Santal 33 este primul parfum din lista „Cei cărora le place acesta mai apreciază și”. Woody Sandalwood by Dossier (Fragrantica)
  • Textul unui membru Parfumo descrie cardamom, frunză de violetă și lemn de cedru care evoluează spre iris, mosc și ambră. Woody Sandalwood, member write-up (Parfumo)
Baza comparației
Parfumul original
Sursă numită
Disponibilitate
La 10ML, turnat din flaconul original
La vânzare într-un magazin din UE la 27 septembrie 2026
  • Santal 33 costă mai puțin la cumpărare: 17,01 € față de 39,00 €.
  • Woody Sandalwood îți dă mai mult parfum: 50ml față de 3ml.
  • 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.

Cât îmi trebuie?

Scrie de câte ori vrei să porți Santal 33 și câte pulverizări folosești.

Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).

  • 2 × 3mlCel mai ieftin34,02 €Rămân 0ml
  • 1 × 10ml47,61 €Rămân 4ml
  • 1 × 30ml123,44 €Rămân 24ml
  • Woody Sandalwood de la Dossier: 1 × 50mlPreț în alt magazin la 27 septembrie 2026, fără livrare39,00 €Rămân 44ml

La o asemenea folosire, decanturile de Santal 33 costă mai puțin decât Woody Sandalwood: 34,02 € față de 39,00 €.

O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.

Două exemple calculate

  • O lună de weekenduri

    8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 17,01 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, decanturile de Santal 33 costă mai puțin decât Woody Sandalwood: 17,01 € față de 39,00 €.

  • În fiecare zi, timp de un an

    365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 311,50 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Woody Sandalwood costă mai puțin decât decanturile de Santal 33: 78,00 € față de 311,50 €. E un alt parfum, nu originalul.

Clasamentul alternativelor la Santal 33: 7 dupe-uri cu rolul și prețul pe ml, pe primul loc Woody Sandalwood de la DossierDeschide imaginea la dimensiune completă într-o filă nouă
Ordonate după cât de aproape sunt de Santal 33. Prețul pe ml calculat din prețurile flacoanelor verificate pe 27 septembrie 2026.

Cel mai bun per total: Woody Sandalwood

Flaconul Woody Sandalwood de la Dossier
Woody SandalwoodDossierCel mai bun per total

Woody Sandalwood de la Dossier citește cel mai complet brief-ul. Piramida lui publicată are frunze de violetă și cardamom în deschidere, cedru în inimă și lemn de santal cu ambră în fond, așa că condimentul sec, lemnul de talaș de creion și finalul cremos ale originalului sunt toate pe hârtie. Listează și iris și ambroxan, două note pe care Le Labo le-a numit în propriul text de lansare pentru Santal 33.

Diferența principală e finalul. Lista lui nu are piele: fondul se închide în schimb pe mosc și ambră, iar un membru Parfumo îl descrie evoluând spre iris, mosc și ambră. Așa că fondul se citește mai curat și mai fin, cu mai puțină piele. Dacă tocmai pielea e ce iubești, o să-ți lipsească.

Se potrivește cuiva care vrea atmosfera Santal 33 pentru birou și weekend fără să se gândească prea mult. Baza e o sursă numită: pe Fragrantica, Santal 33 e primul parfum din lista parfumurilor apreciate de aceiași oameni, iar recenzia unui membru Parfumo urmărește aceeași deschidere de cardamom, frunze de violetă și cedru.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Piramida de pe Fragrantica listează frunze de violetă, cardamom, cedru, ambroxan, iris, lemn de santal și ambră, iar Santal 33 este primul parfum din lista „Cei cărora le place acesta mai apreciază și”. Woody Sandalwood by Dossier (Fragrantica)
  2. Textul unui membru Parfumo descrie cardamom, frunză de violetă și lemn de cedru care evoluează spre iris, mosc și ambră. Woody Sandalwood, member write-up (Parfumo)

Cel mai apropiat în fond: Palo Santo

Flaconul Palo Santo de la Cremo
Palo SantoCremoCel mai apropiat în fond

Palo Santo de la Cremo e, pe hârtie, o compoziție mult mai simplă: palo santo, papirus și cardamom. Două dintre cele trei, papirusul și cardamomul, se regăsesc în Santal 33, iar papirusul e motivul pentru care ajunge unde ajunge. Uscăciunea de hârtie caldă din inima originalului e ce lasă deoparte majoritatea clonelor, iar Cremo o păstrează.

Diferența principală sunt deschiderea și profunzimea. Violeta și lemnul de santal nu apar pe lista lui, iar compoziția, așa cum e listată, e mult mai simplă. Comparația cu originalul e cea mai puternică după ce s-a așezat pe piele.

Se potrivește cuiva care poartă parfum zilnic, fără bătăi de cap, și își simte parfumul mai ales după-amiaza, nu la prima pulverizare. Baza e o sursă numită: un membru care scrie pe pagina Fragrantica a lui Santal 33 spune că a purtat Cremo ani de zile înainte să afle de legătură și găsește fondul foarte asemănător, deși numește originalul drept cel mai bine făcut dintre cele două. Un fir de pe forumul Fragrantica merge mai departe și spune că se simte chiar și fațeta de murături, bine de știut dacă tocmai fațeta asta e partea care nu-ți place.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Un membru de pe pagina Santal 33 spune că a purtat Cremo Palo Santo ani la rând înainte să afle că fusese inspirat de Santal 33 și că i se pare foarte asemănătoare faza de bază, parfumul original fiind cel de calitate mai bună dintre cele două. Santal 33 by Le Labo (Fragrantica)
  2. Un fir de discuție pe forumul Fragrantica spune că asemănarea cu Santal 33 este foarte evidentă, inclusiv nuanța polarizantă de murături. Cremo Palo Santo cologne, worthy Santal 33 dupe (Fragrantica forum)
  3. Lista sa menționează palo santo, papirus și cardamom. Palo Santo by Cremo (Fragrantica)

Cel mai mic preț: Sandal Abiyad

Flaconul Sandal Abiyad de la Afnan
Sandal AbiyadAfnanCel mai mic preț

Sandal Abiyad de la Afnan e de departe flaconul cu cel mai mic preț din tabel și e aici ca opțiune de lemn de santal și ambră, nu ca înlocuitor apropiat. Terenul comun sunt exact aceste două note: un lemn de santal sec și palid, care se încălzește într-o ambră rășinoasă.

Diferența principală e tot restul. În ce descriu purtătorii nu apar cardamom, violetă, papirus sau piele, așa că lipsesc atât elanul condimentat, cât și muchia de piele ale lui Santal 33. E liniar: ce simți după câteva minute e, în mare, ce simți și după câteva ore.

Se potrivește cuiva căruia îi place lemnul cremos din fondul lui Santal 33 și vrea un lemn de santal relaxat, de zi cu zi, fără controversa fațetei acre a originalului. Baza e dedusă din note, nu dintr-o comparație numită: recenzia unui membru Parfumo descrie lemnul de santal și ambra și nu pomenește deloc de Santal 33. Ia-l drept alegerea avantajoasă pentru lemn, nu pentru întregul parfum.

De ce această alegere?Surse: 1

Baza: Dedus din notele publicate

  1. Textul unui membru Parfumo descrie un lemn de santal liniar și sec, care capătă note picante și nuanțe ambrat-rășinoase; are în comun cu Santal 33 lemnul de santal și ambra, iar textul nu numește parfumul original. Sandal Abiyad, member write-up (Parfumo)

Varianta mai proaspătă: Energetically New York

Flaconul Energetically New York de la Zara
Energetically New YorkZaraVarianta mai proaspătă

Energetically New York de la Zara păstrează arcul de la cardamom la lemn de santal al originalului și strecoară iasomie la mijloc. Inima asta florală ia locul cedrului și papirusului și schimbă temperatura întregului parfum.

Diferența principală e luminozitatea. Acolo unde Santal 33 e sec și puțin prăfos, acesta se citește curat și proaspăt, nu cremos, iar un membru Parfumo observă că fațeta de murături lipsește. Pe drum pierde pielea și greutatea lemnoasă.

Se potrivește vremii mai calde, când originalul poate părea greu, și oricui vrea un lemn de santal ușor pentru zi. Baza e o sursă numită: pe pagina lui de pe Parfumo, lista comunității cu parfumuri similare pune Santal 33 primul, iar recenzia unui membru Parfumo îl numește un lemn de santal proaspăt, nu cremos. Paginile magazinului Zara nu au putut fi citite la data verificării, așa că tabelul nu are preț pentru el.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Lista comunității Parfumo „Miroase asemănător” îl pune pe Santal 33 pe primul loc; un membru îl găsește clar asemănător, dar fără nuanța de murături. N°01 Energetically New York by Zara (Parfumo)
  2. Textul unui membru Parfumo îl descrie ca pe un lemn de santal curat și proaspăt, nu cremos. Energetically New York, member write-up (Parfumo)
  3. Fragrantica listează cardamom, iasomie și lemn de santal. Energetically New York by Zara (Fragrantica)

Varianta mai blândă: Simply Santal

Flaconul Simply Santal de la Alt. Fragrances
Simply SantalAlt. FragrancesVarianta mai blândă

Simply Santal de la ALT. Fragrances țintește direct acordul Santal 33, iar membrii Fragrantica spun că se apropie foarte mult ca un caracter. Terenul comun e nucleul de lemn de santal și silueta generală, seacă și lemnoasă.

Diferența principală e volumul. E o variantă mai discretă și mai ușoară, iar purtătorii de pe Fragrantica spun că se stinge mai repede decât și-ar dori, cea mai frecventă plângere. Unii dintre ei îl folosesc alături de original, nu în locul lui.

Se potrivește cuiva care găsește Santal 33 prea puternic pentru un birou mic sau un spațiu comun și vrea aceeași siluetă la un volum mai mic. Baza e o sursă numită: comentariile membrilor de pe pagina lui de pe Fragrantica îl descriu ca foarte apropiat de Santal 33 și spun că se combină bine cu el. ALT. își publică prețurile doar în dolari americani, așa că tabelul nu arată un preț de listă în UE.

De ce această alegere?Surse: 1

Baza: Sursă numită

  1. Textele membrilor Fragrantica spun că miroase foarte apropiat de Santal 33 și se combină bine cu el, iar persistența este principala nemulțumire. Simply Santal by ALT. Fragrances (Fragrantica)

Varianta mai întunecată: Tiveden

Flaconul Tiveden de la Zara
TivedenZaraVarianta mai întunecată

Tiveden de la Zara are o piramidă scurtă: cardamom în deschidere, lemn de santal în inimă, apoi piele și mosc. Cardamomul, lemnul de santal și pielea sunt trei dintre notele originalului, iar pielea e cea la care renunță majoritatea clonelor.

Diferența principală e violeta care lipsește. Fără acel elan pudrat din deschidere, parfumul trece direct de la condiment la lemn și piele, așa că se citește mai sec și mai întunecat decât Santal 33, cu muchia de piele mutată mai în față. Nu are nici papirus, așa că nota de hârtie din inima originalului nu e acolo.

Se potrivește serilor și vremii reci și oricui iubește pielea din Santal 33 mai mult decât florile lui. Baza e o sursă numită: într-un fir de pe forumul Fragrantica, un membru numește Tiveden foarte apropiat de Santal 33, iar încă un membru e de acord; piramida lui de pe Fragrantica arată notele comune. Ca la cealaltă alegere Zara, în tabel nu există un preț de listă în UE.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Într-un fir de discuție pe forumul Fragrantica în care se cerea o clonă pentru Santal 33, un membru spune că Tiveden este foarte apropiat de Santal 33, iar încă un membru este de acord. Le Labo Santal 33 dupe? (Fragrantica forum)
  2. Piramida de pe Fragrantica listează cardamom, lemn de santal, piele și mosc, fără violetă sau iris. Tiveden by Zara (Fragrantica)

Alternativa premium: Bois de Balincourt

Flaconul Bois de Balincourt de la Maison Louis Marie
Bois de BalincourtMaison Louis MarieAlternativa premium

Bois de Balincourt de la Maison Louis Marie nu e construit ca alternativă la Santal 33; e un parfum de nișă independent pe care oamenii îl tot compară cu el. Notele comune sunt lemnul de santal, cedrul și ambra, cadrul de lemn și căldură al originalului.

Diferența principală e condimentul. Nucșoara, scorțișoara și vetiverul stau acolo unde Santal 33 are violetă, papirus și piele, așa că miroase mai cald și cu un condiment mai dulce, fără pudra florală și fără muchia acră. Un membru Parfumo îl găsește mai puțin dens și mai subtil decât Santal 33.

Se potrivește cuiva care vrea un lemn de santal cu propriul nume pe el, nu un înlocuitor, și e dispus să plătească pentru asta mai aproape de prețurile de nișă. Baza e o sursă numită: pe pagina lui de pe Parfumo, lista comunității cu parfumuri similare pune Santal 33 primul, iar piramida lui de pe Fragrantica listează lemnele comune.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Lista comunității Parfumo „Parfumuri similare” îl pune pe Santal 33 pe primul loc; un membru îl găsește mai puțin dens și mai subtil decât Santal 33. No.04 Bois de Balincourt by Maison Louis Marie (Parfumo)
  2. Piramida de pe Fragrantica enumeră lemn de santal și cedru, nucșoară, vetiver și scorțișoară, apoi lemn ambrat. No.04 Bois de Balincourt (Fragrantica)

Alternative autentice pe care le avem

Parfumuri originale care au în comun o parte din lemnele lui Santal 33, fiecare ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml.

  1. Diptyque

    Tam Dao

    Lemn de santal și cedru peste mosc, vanilie și ambră, cu un început de lime și ghimbir; mai cremos și mai șlefuit.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Atelier des Ors

    Iris Fauve

    Iris și violetă care alunecă spre piele, mosc, ambră și lemn de santal, înviorate de grepfrut.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Prada

    Prada L'Homme

    Cardamom, iris și violetă peste cedru, lemn de santal și ambră; mai curat și mai săpunos.

    3ml · 10ml · 30ml

Ce greșește fiecare clonă

Fiecare alegere păstrează una sau două părți din Santal 33 și le lasă pe celelalte. Combinația e partea grea: cardamom și violetă în deschidere, cedru și papirus la mijloc, și piele sub lemnul de santal la final. Nicio clonă de aici nu le listează pe toate.

Ce păstrează fiecare clonă și ce lasă deoparte
ClonăPăstreazăLasă deoparte
Woody SandalwoodCardamom, violetă, cedru, lemn de santal, ambrăPapirus, piele
Palo SantoPapirus, cardamomVioletă, lemn de santal, piele
Sandal AbiyadLemn de santal, ambrăCardamom, violetă, papirus, piele
Energetically New YorkCardamom, lemn de santalVioletă, cedru, papirus, piele
Simply SantalLemn de santalDetaliile piramidei
TivedenCardamom, lemn de santal, pieleVioletă, cedru, papirus
Bois de BalincourtLemn de santal, cedru, ambrăCardamom, violetă, papirus, piele

Partea pe care o ratează cele mai multe e pielea. Ea face ca Santal 33 să miroasă a ceva trăit, nu doar lemnos, și numai Tiveden o păstrează. Al doilea lucru care dispare e papirusul, nota de hârtie uscată de care doar Palo Santo se ține. Ce oferă listele în schimb, în cele mai multe cazuri, e un lemn de santal mai curat. Poate fi un lucru bun; e pur și simplu alt parfum.

Merită un decant de 10ml din Santal 33 în locul unei clone?

Un decant de 10ml din Santal 33 costă 47,61 €, cam 200 de pulverizări, umplut chiar din flaconul Le Labo. Un 3ml la 17,01 € îți dă cam 60 de pulverizări, destul pentru una sau două săptămâni de purtare reală, iar un 30ml la 123,44 € iese 4,11 €/ml, cam 600 de pulverizări. Tabelul de mai sus îți permite să pui aceste cifre lângă un flacon întreg de clonă. Dacă porți lemn de santal în fiecare zi, un flacon de clonă ține mai mult pentru aceiași bani; dacă vrei pielea și papirusul originalului, doar originalul le are.

Ghidurile noastre despre ce este un decant de parfum și decanturi față de un flacon întreg explică mărimile mai în detaliu.

Alternative autentice cu aceleași lemne

Dacă clonele ți se par prea departe de Santal 33, trei parfumuri pe care le avem au în comun o parte reală din structura lui. Tam Dao de la Diptyque, compus de Daniel Moliere, pune lemnul de santal și cedrul în inimă, peste mosc, vanilie și ambră, cu lime, coriandru și ghimbir la început: mai cremos și mai șlefuit, fără piele. Iris Fauve de la Atelier des Ors, semnat de Marie Salamagne, duce irisul și violeta spre piele, mosc, ambră și lemn de santal, axa floral-piele a lui Santal 33 într-o formă mai luminoasă, cu grepfrut deasupra. Prada L'Homme de la Prada are în comun cu el cardamomul, violeta, cedrul, lemnul de santal și ambra, într-un stil mai curat și mai săpunos, condus de iris și neroli.

Ghidul nostru despre cum miroase lemnul de santal explică lemnul din spatele tuturor, iar parfumurile unisex care merită împărțite are mai multe lemne în același registru ușor de purtat.

Cum testezi un dupe

Testează pe piele, nu pe hârtie. O bandă de probă îți arată deschiderea; nu-ți spune aproape nimic despre fond, iar acolo diferă cel mai mult Santal 33 și clonele lui. Pulverizează o dată pe interiorul încheieturii și lasă-l în pace.

Dă-i timp. Miroase-l din nou după prânz și încă o dată seara. Pielea, papirusul și fațeta acră pe care o observă unii apar toate mult după prima pulverizare, iar o clonă care impresionează în primul minut se poate aplatiza până după-amiază.

Poartă originalul și clona în zile diferite, nu câte unul pe fiecare încheietură. Două parfumuri cu lemn de santal pe același corp se estompează unul în altul și ajungi să judeci combinația. Un 3ml din Santal 33 ajunge pentru mai multe zile întregi, ceea ce îți dă o referință corectă pentru orice clonă iei în calcul. Contează și vremea: o clonă mai proaspătă poate câștiga într-o zi toridă doar din cauza căldurii.

Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte

Pot încerca Santal 33 în varianta de 3ml înainte să mă hotărăsc?
10ML umple Santal 33 din flaconul original în mărimi de 3ml, 10ml și 30ml; varianta de 3ml costă 17,01 € și dă în jur de 60 de pufuri.
Care dupe Santal 33 ocupă primul loc în acest ghid?
Woody Sandalwood de la Dossier e cea mai bună alegere per total din acest ghid: notele lui publicate au în comun cu Santal 33 cardamomul, violeta, cedrul, lemnul de santal și ambra, deși fondul e mai curat și nu are piele.
Merită un dupe Santal 33 sau se simte diferența?
Cele mai multe clone păstrează lemnul de santal și o parte din condimente, dar renunță la piele sau la papirus, așa că de obicei în fond observi diferența. Să porți mai întâi un 3ml din original îți dă o referință corectă.
Este Zara Energetically New York o alternativă apropiată de Santal 33?
E o variantă mai proaspătă, nu un înlocuitor apropiat: păstrează cardamomul și lemnul de santal, dar schimbă cedrul, papirusul și pielea pe iasomie, așa că se citește curat și luminos acolo unde Santal 33 e sec și prăfos.
De ce miroase Santal 33 a murătură pe unii oameni?
O minoritate constantă de purtători de pe Fragrantica descriu pe propria piele o fațetă acră, ca de murătură. Nu e o notă listată și nimeni nu poate prezice dacă o vei observa, ceea ce e un motiv bun să încerci originalul pe piele înainte să cumperi un flacon.
Care dintre opțiunile de aici se apropie cel mai mult de Santal 33?
Woody Sandalwood de la Dossier, Palo Santo de la Cremo și Tiveden de la Zara sunt cele mai apropiate alegeri din acest ghid. Dintre parfumurile pe care le are 10ML, Tam Dao, Iris Fauve și Prada L'Homme au în comun o parte din lemnul de santal, cedrul, violeta sau pielea lui.
Costă clonele Santal 33 mai puțin decât un flacon de parfum original?
Flacoanele-clonă costă mai puțin decât un flacon din original; tabelul datat din acest ghid le listează prețurile. Poți purta și originalul mai întâi: un decant de 10ml de Santal 33 costă 47,61 € la 10ML.
Cât timp rezistă Santal 33 pe piele?
Comunitatea Parfumo îi notează persistența și dâra peste mijlocul scalei site-ului, dar pielea, vremea și cât pulverizezi le schimbă pe toate, așa că merită să porți câteva zile o mărime mică înainte.

Surse

  1. Santal 33 by Le Labo (Fragrantica)
  2. Santal 33 by Le Labo (Parfumo)
  3. Woody Sandalwood by Dossier (Fragrantica)
  4. Palo Santo by Cremo (Fragrantica)
  5. N°01 Energetically New York by Zara (Parfumo)
  6. Simply Santal by ALT. Fragrances (Fragrantica)
  7. Tiveden by Zara (Fragrantica)
  8. No.04 Bois de Balincourt by Maison Louis Marie (Parfumo)

Cum am comparat

Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Santal 33, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 27 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.

10ML este independent și nu este afiliat cu Le Labo sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.

Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.

Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.

Vezi decanturile

Toate ghidurile despre parfumuri