Santal 33 dupe 2026: 7 klonów kontra oryginał

Siedem zamienników Santal 33 porównanych pod kątem nut, charakteru i ceny, z tym, gdzie każdy rozchodzi się z oryginałem. Albo ponoś sam zapach Le Labo jako odlewkę 3ml.

W tym poradniku

W skrócie

Najlepszy zamiennik Santal 33 w ogólnym rozrachunku to Woody Sandalwood od Dossier, który wymienia kardamon, fiołek, cedr i drzewo sandałowe z oryginału. Palo Santo od Cremo jest najbliżej w bazie, a Sandal Abiyad od Afnan ma najniższą cenę. Wolisz oryginał? Santal 33 kosztuje w 10ML 47,61 € za odlewkę 10ml.

7 alternatyw porównanych poniżej · ceny sprawdzone 27 września 2026

Ranking

  1. Woody SandalwoodNajlepszy ogólnie Dossier39,00 € 50ml
  2. Palo SantoNajbliżej w bazie Cremo39,95 € 100ml
  3. Sandal AbiyadNajniższa cena Afnan20,00 € 100ml
  4. Energetically New YorkŚwieższa wersja ZaraBrak ceny w UE
  5. Simply SantalŁagodniejsza wersja Alt. FragrancesBrak ceny w UE
  6. TivedenCiemniejsza wersja ZaraBrak ceny w UE
  7. Bois de BalincourtPropozycja premium Maison Louis Marie115,00 € 50ml

Wolisz oryginał?

Santal 33

Le LaboOdlane z oryginalnego flakonu

Alternatywy: 0,20 €–2,30 €/ml w innych sklepach, sprawdzono 27 września 2026

Flakony Tam Dao, Santal 33 i Iris Fauve na jasnoniebieskim tle

Jak pachnie Santal 33?

Flakon Santal 33 marki Le Labo
OryginałSantal 33Le Labo

Santal 33 to zapach Le Labo z 2011 roku, noszony zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Otwiera się suchą iskrą kardamonu uniesioną przez fiołek, pudrowy, lekko zielony kwiat, dzięki któremu początek nie wydaje się ciężki. Charakter siedzi w sercu: cedr wirginijski i papirus, duet pachnący jak wióry z temperówki i ciepły papier. Pod spodem drzewo sandałowe daje kremowe ciało, skóra dodaje znoszonego, miękkiego pazura, a ambra zaokrągla finisz.

Stała mniejszość użytkowników Fragrantica opisuje na swojej skórze kwaśny akcent przypominający kiszone ogórki; nikt nie przewidzi, czy należysz do tej grupy, i to najlepszy argument za tym, żeby wypróbować go, zanim cokolwiek kupisz. Le Labo sprzedaje go tylko w jednym stężeniu, więc nie ma mocniejszej ani lżejszej wersji, z którą można by porównać klony.

Drewno sandałowe, kardamon i fiołek jako surowce: nuty zapachu Santal 33 marki Le Labo
Na zdjęciu: drewno sandałowe, kardamon i fiołek, nuty zapachu Santal 33.

Alternatywy dla Santal 33 w porównaniu

Ceny flakonów w innych sklepach, sprawdzone 27 września 2026

AlternatywaPodstawa porównaniaCena flakonuZa ml
1Najlepszy ogólnie Woody Sandalwood Dossier
Wskazane źródło Źródło
39,00 € 50ml
0,78 €/ml
2Najbliżej w bazie Palo Santo Cremo
Wskazane źródło Źródło
39,95 € 100ml
0,40 €/ml
3Najniższa cena Sandal Abiyad Afnan
Opublikowane nuty Źródło
20,00 € 100ml
0,20 €/ml
4Świeższa wersja Energetically New York Zara
Wskazane źródło Źródło
Brak ceny w UE
—
5Łagodniejsza wersja Simply Santal Alt. Fragrances
Wskazane źródło Źródło
Brak ceny w UE
—
6Ciemniejsza wersja Tiveden Zara
Wskazane źródło Źródło
Brak ceny w UE
—
7Propozycja premium Bois de Balincourt Maison Louis Marie
Wskazane źródło Źródło
115,00 € 50ml
2,30 €/ml

Zdjęcia flakonów: fragrantica.com, uk.cremocompany.com, saudi.afnan.com, fragrancereview.com, altfragrances.com, fragrantica.com, fragrantica.com

Porównanie dwóch obok siebie

Można wybrać dowolne dwa zapachy z tego przewodnika. Na start: oryginał obok nr 1.

CechaSantal 33Le LaboWoody SandalwoodDossier
Cena za ml
3ml: 5,67 €/ml · 10ml: 4,76 €/ml · 30ml: 4,11 €/ml
0,78 €/ml
Pojemność
Odlewki 3, 10 lub 30ml
Flakon 50ml
Koszt z dostawą
Aktualna cena 10ML; dostawa doliczana przy kasie
Cena flakonu w innym sklepie, sprawdzona: 27 września 2026; bez dostawy
Co mówią źródła
Punkt odniesienia: każda alternatywa w tym przewodniku jest porównywana z zapachem Santal 33
  • Piramida zapachowa na Fragrantice wymienia liście fiołka, kardamon, cedr, ambroksan, irys, drzewo sandałowe i ambrę, a Santal 33 jest pierwszym zapachem na liście „Osoby, którym podoba się ten zapach, lubią też”. Woody Sandalwood by Dossier (Fragrantica)
  • W swoim opisie członek serwisu Parfumo przedstawia kardamon, liść fiołka i drewno cedrowe, które w fazie drydown przechodzą w irys, piżmo i ambrę. Woody Sandalwood, member write-up (Parfumo)
Podstawa porównania
Oryginalny zapach
Wskazane źródło
Dostępność
W 10ML, odlane z oryginalnego flakonu
W sprzedaży w sklepie w UE, sprawdzono: 27 września 2026
  • Santal 33 kosztuje mniej przy zakupie: 17,01 € wobec 39,00 €.
  • Woody Sandalwood daje więcej perfum: 50ml wobec 3ml.
  • 10ML nie nosiło tych dwóch zapachów obok siebie; każde stwierdzenie powyżej podaje źródło.

Ile tego potrzeba?

Wystarczy podać, ile razy Santal 33 ma być noszony i ile psiknięć zwykle się używa.

Potrzeba około 6ml (120 psiknięć).

  • 2 × 3mlNajtaniej34,02 €Zostaje 0ml
  • 1 × 10ml47,61 €Zostaje 4ml
  • 1 × 30ml123,44 €Zostaje 24ml
  • Woody Sandalwood od Dossier: 1 × 50mlCena w innym sklepie, sprawdzona: 27 września 2026, bez dostawy39,00 €Zostaje 44ml

Przy takim użyciu odlewki zapachu Santal 33 kosztują mniej niż Woody Sandalwood: 34,02 € wobec 39,00 €.

Szacunek: pojemności 10ML to około 60 psiknięć (3ml), 200 (10ml) i 600 (30ml), czyli mniej więcej 20 na ml. Atomizery się różnią, więc liczby są orientacyjne. Ceny bez dostawy.

Dwa przeliczone przykłady

  • Miesiąc weekendów

    8 użyć po 3 psiknięcia. Potrzeba około 1,2ml (24 psiknięć). Najtaniej w 10ML: 1 × 3ml za 17,01 €, zostaje około 1,8ml. Przy takim użyciu odlewki zapachu Santal 33 kosztują mniej niż Woody Sandalwood: 17,01 € wobec 39,00 €.

  • Codziennie przez rok

    365 użyć po 4 psiknięcia. Potrzeba około 73ml (1460 psiknięć). Najtaniej w 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml za 311,50 €, zostaje około 0ml. Przy takim użyciu Woody Sandalwood kosztuje mniej niż odlewki zapachu Santal 33: 78,00 € wobec 311,50 €. To inny zapach, nie oryginał.

Ranking zamienników Santal 33: 7 alternatyw z rolą i ceną za ml, na czele Woody Sandalwood marki DossierOtwórz obraz w pełnym rozmiarze w nowej karcie
Kolejność według podobieństwa do Santal 33. Ceny za ml wyliczone z cen flakonów sprawdzonych 27 września 2026.

Najlepszy ogólnie: Woody Sandalwood

Flakon Woody Sandalwood marki Dossier
Woody SandalwoodDossierNajlepszy ogólnie

Woody Sandalwood od Dossier odpowiada na zadanie najpełniej. Jego opublikowana piramida ma w głowie liście fiołka i kardamon, w sercu cedr, a w bazie drzewo sandałowe z ambrą, więc sucha przyprawa, drewno jak wióry z temperówki i kremowy finisz oryginału są na papierze. Wymienia też korzeń irysa i ambroxan, dwie nuty, które Le Labo podał we własnym tekście premierowym Santal 33.

Główna różnica to finisz. Na jego liście nie ma skóry: baza zamyka się zamiast tego piżmem i ambrą, a jeden z użytkowników Parfumo opisuje, jak zapach osiada na irysie, piżmie i ambrze. Baza jest więc czystsza i gładsza, z mniejszą ilością skóry. Jeśli kochasz właśnie ją, będzie ci jej brakować.

Pasuje komuś, kto chce nastroju Santal 33 do biura i na weekendy bez zastanawiania się. Podstawa: wskazane źródło. W Fragrantica Santal 33 jest pierwszy na jego liście zapachów lubianych przez te same osoby, a recenzja użytkownika Parfumo opisuje to samo otwarcie z kardamonu, liści fiołka i cedru.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Piramida zapachowa na Fragrantice wymienia liście fiołka, kardamon, cedr, ambroksan, irys, drzewo sandałowe i ambrę, a Santal 33 jest pierwszym zapachem na liście „Osoby, którym podoba się ten zapach, lubią też”. Woody Sandalwood by Dossier (Fragrantica)
  2. W swoim opisie członek serwisu Parfumo przedstawia kardamon, liść fiołka i drewno cedrowe, które w fazie drydown przechodzą w irys, piżmo i ambrę. Woody Sandalwood, member write-up (Parfumo)

Najbliżej w bazie: Palo Santo

Flakon Palo Santo marki Cremo
Palo SantoCremoNajbliżej w bazie

Palo Santo od Cremo to na papierze znacznie prostsza kompozycja: palo santo, papirus i kardamon. Dwie z tych trzech nut, papirus i kardamon, dzieli z Santal 33, a to papirus sprawia, że ląduje tam, gdzie ląduje. Suchość ciepłego papieru w sercu oryginału to coś, co większość klonów pomija, a Cremo ją zachowuje.

Główna różnica to otwarcie i głębia. Fiołka i drzewa sandałowego nie ma na liście, a kompozycja, jak ją podano, jest dużo prostsza. Podobieństwo do oryginału jest najsilniejsze, gdy zapach już osiądzie na skórze.

Pasuje komuś, kto nosi perfumy na co dzień bez ceregieli i czuje swój zapach głównie po południu, a nie przy pierwszym psiknięciu. Podstawa: wskazane źródło. Użytkownik piszący na stronie Santal 33 w Fragrantica mówi, że nosił Cremo latami, zanim dowiedział się o tym powiązaniu, i uważa bazę za bardzo podobną, choć oryginał nazywa lepiej wykonanym z tej dwójki. Wątek na forum Fragrantica idzie dalej i twierdzi, że przebija się nawet ogórkowy akcent, co warto wiedzieć, jeśli to właśnie jego nie lubisz.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 3

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Jeden z członków na stronie zapachu Santal 33 pisze, że przez lata nosił Cremo Palo Santo, zanim dowiedział się, że zapach powstał na wzór Santal 33, a jego fazę drydown uważa za bardzo podobną; oryginał jest jego zdaniem lepszej jakości. Santal 33 by Le Labo (Fragrantica)
  2. Wątek na forum serwisu Fragrantica określa podobieństwo do Santal 33 jako bardzo wyraźne, również jeśli chodzi o polaryzującą nutę ogórka kiszonego. Cremo Palo Santo cologne, worthy Santal 33 dupe (Fragrantica forum)
  3. W jego opisie wymieniono palo santo, papirus i kardamon. Palo Santo by Cremo (Fragrantica)

Najniższa cena: Sandal Abiyad

Flakon Sandal Abiyad marki Afnan
Sandal AbiyadAfnanNajniższa cena

Sandal Abiyad od Afnan to zdecydowanie najtańszy flakon w tabeli i jest tu jako opcja z drzewem sandałowym i ambrą, a nie bliskie zastępstwo. Wspólny grunt to dokładnie te dwie nuty: suche, jasne drzewo sandałowe, które ociepla się w żywiczną ambrę.

Główna różnica to cała reszta. W tym, co opisują noszący, nie ma kardamonu, fiołka, papirusu ani skóry, więc brakuje zarówno korzennego uniesienia, jak i skórzanego pazura Santal 33. Jest linearny: to, co czujesz po kilku minutach, to w dużej mierze to, co czujesz godziny później.

Pasuje komuś, kto lubi kremowe drewno na dnie Santal 33 i chce swobodnego drzewa sandałowego na co dzień, bez kontrowersji wokół kwaśnego akcentu oryginału. Podstawa: wniosek z nut, a nie z wskazanego porównania. Recenzja użytkownika Parfumo opisuje drzewo sandałowe i ambrę, a o Santal 33 w ogóle nie wspomina. Traktuj go jako opłacalny wybór dla samego drewna, a nie dla całych perfum.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 1

Podstawa: Wywnioskowane z opublikowanych nut

  1. Członek serwisu Parfumo opisuje liniowe, suche drzewo sandałowe, które nabiera pikantności i żywiczno-ambrowych niuansów; zapach ma wspólne z Santal 33 drzewo sandałowe i ambrę, ale oryginał nie zostaje wymieniony. Sandal Abiyad, member write-up (Parfumo)

Świeższa wersja: Energetically New York

Flakon Energetically New York marki Zara
Energetically New YorkZaraŚwieższa wersja

Energetically New York od Zara zachowuje łuk oryginału od kardamonu do drzewa sandałowego i wsuwa w środek jaśmin. To kwiatowe serce zastępuje cedr i papirus, i zmienia temperaturę całego zapachu.

Główna różnica to jasność. Tam, gdzie Santal 33 jest suchy i lekko zakurzony, ten wypada czysto i świeżo, a nie kremowo, a jeden z użytkowników Parfumo zauważa, że nie ma w nim ogórkowego akcentu. Po drodze traci skórę i drzewny ciężar.

Pasuje na cieplejsze dni, gdy oryginał bywa ciężki, i każdemu, kto chce lekkiego drzewa sandałowego na dzień. Podstawa: wskazane źródło. Na jego stronie w Parfumo lista podobnych zapachów społeczności stawia Santal 33 na pierwszym miejscu, a recenzja użytkownika Parfumo nazywa go świeżym, a nie kremowym drzewem sandałowym. Strony sklepu Zara nie dały się odczytać w dniu sprawdzenia, dlatego w tabeli nie ma jego ceny.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 3

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Na społecznościowej liście Parfumo „Pachnie podobnie” Santal 33 jest na pierwszym miejscu; jeden z członków uważa, że zapach jest wyraźnie podobny, ale pozbawiony akcentu kiszonego ogórka. N°01 Energetically New York by Zara (Parfumo)
  2. Członek serwisu Parfumo opisuje go jako czyste, świeże, a nie kremowe drzewo sandałowe. Energetically New York, member write-up (Parfumo)
  3. Fragrantica wymienia kardamon, jaśmin i drzewo sandałowe. Energetically New York by Zara (Fragrantica)

Łagodniejsza wersja: Simply Santal

Flakon Simply Santal marki Alt. Fragrances
Simply SantalAlt. FragrancesŁagodniejsza wersja

Simply Santal od ALT. Fragrances celuje prosto w akord Santal 33, a użytkownicy Fragrantica mówią, że charakterem podchodzi bardzo blisko. Wspólny grunt to rdzeń z drzewa sandałowego i ogólna sucha, drzewna sylwetka.

Główna różnica to głośność. To cichsza, lżejsza wersja, a noszący w Fragrantica wspominają, że znika szybciej, niż by chcieli, i to najczęściej powtarzający się zarzut. Część z nich nosi go obok oryginału, a nie zamiast niego.

Pasuje komuś, dla kogo Santal 33 jest za głośny w małym biurze albo we wspólnej przestrzeni i kto chce tego samego zarysu przy mniejszej głośności. Podstawa: wskazane źródło. Komentarze użytkowników na jego stronie w Fragrantica opisują go jako bardzo bliski Santal 33 i mówią, że dobrze się z nim warstwuje. ALT. podaje ceny tylko w dolarach amerykańskich, dlatego w tabeli nie ma ceny katalogowej w UE.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 1

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Teksty członków serwisu Fragrantica mówią, że zapach pachnie bardzo podobnie do Santal 33 i dobrze się z nim warstwuje; głównym zarzutem jest jego trwałość. Simply Santal by ALT. Fragrances (Fragrantica)

Ciemniejsza wersja: Tiveden

Flakon Tiveden marki Zara
TivedenZaraCiemniejsza wersja

Tiveden od Zara ma krótką piramidę: kardamon w głowie, drzewo sandałowe w sercu, potem skóra i piżmo. Kardamon, drzewo sandałowe i skóra to trzy nuty oryginału, a skóra to ta, którą większość klonów pomija.

Główna różnica to brak fiołka. Bez tego pudrowego uniesienia w głowie zapach przechodzi prosto od przyprawy do drewna i skóry, więc wypada suchszy i ciemniejszy niż Santal 33, ze skórzanym pazurem przesuniętym bliżej początku. Nie ma też papirusu, więc brakuje papierowej nuty z serca oryginału.

Pasuje na wieczory i zimne dni oraz każdemu, kto w Santal 33 bardziej kocha skórę niż kwiaty. Podstawa: wskazane źródło. W wątku na forum Fragrantica jeden użytkownik nazywa Tiveden bardzo bliskim Santal 33, a jeszcze jeden się z nim zgadza; jego piramida w Fragrantica pokazuje wspólne nuty. Tak jak przy drugiej propozycji od Zara, w tabeli nie ma ceny katalogowej w UE.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. W wątku na forum serwisu Fragrantica z pytaniem o zamiennik Santal 33 jeden członek określa Tiveden jako bardzo podobny do Santal 33, a jeszcze jeden członek się z tym zgadza. Le Labo Santal 33 dupe? (Fragrantica forum)
  2. Jego piramida zapachowa na Fragrantice wymienia kardamon, drzewo sandałowe, skórę i piżmo, bez fiołka i irysa. Tiveden by Zara (Fragrantica)

Propozycja premium: Bois de Balincourt

Flakon Bois de Balincourt marki Maison Louis Marie
Bois de BalincourtMaison Louis MariePropozycja premium

Bois de Balincourt od Maison Louis Marie nie powstał jako alternatywa dla Santal 33; to niezależne niszowe perfumy, które ludzie wciąż z nim porównują. Wspólne nuty to drzewo sandałowe, cedr i ambra, czyli drzewno-ciepła rama oryginału.

Główna różnica to przyprawy. Gałka muszkatołowa, cynamon i wetiwer stoją tam, gdzie Santal 33 ma fiołek, papirus i skórę, więc pachnie cieplej i słodziej korzennie, bez kwiatowego pudru i bez kwaśnej krawędzi. Jeden z użytkowników Parfumo uważa go za mniej gęsty i bardziej subtelny niż Santal 33.

Pasuje komuś, kto chce drzewa sandałowego pod własnym nazwiskiem, a nie zastępstwa, i chętnie zapłaci za to cenę bliższą niszy. Podstawa: wskazane źródło. Na jego stronie w Parfumo lista podobnych zapachów społeczności stawia Santal 33 na pierwszym miejscu, a jego piramida w Fragrantica wymienia wspólne drzewa.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Na liście społeczności serwisu Parfumo „zapachy podobne” Santal 33 zajmuje pierwsze miejsce; jeden z członków uważa, że ten zapach jest mniej gęsty i subtelniejszy niż Santal 33. No.04 Bois de Balincourt by Maison Louis Marie (Parfumo)
  2. Piramida zapachu na Fragrantice wymienia drzewo sandałowe i cedr, gałkę muszkatołową, wetywerię i cynamon, a następnie drewno ambrowe. No.04 Bois de Balincourt (Fragrantica)

Oryginalne alternatywy z naszej oferty

Oryginalne perfumy, które dzielą część drzewnego charakteru Santal 33, każde jako odlewka 3ml, 10ml lub 30ml.

  1. Diptyque

    Tam Dao

    Drzewo sandałowe i cedr na piżmie, wanilii i ambrze, ze startem z limonki i imbiru; bardziej kremowy i wygładzony.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Atelier des Ors

    Iris Fauve

    Irys i fiołek przechodzące w skórę, piżmo, ambrę i drzewo sandałowe, rozjaśnione grejpfrutem.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Prada

    Prada L'Homme

    Kardamon, irys i fiołek na cedrze, drzewie sandałowym i ambrze; czystszy i bardziej mydlany.

    3ml · 10ml · 30ml

Czego nie trafia żaden klon

Każda propozycja zachowuje jedną lub dwie części Santal 33, a resztę odpuszcza. Najtrudniejsze jest połączenie: kardamon i fiołek w głowie, cedr i papirus w środku, a na końcu skóra pod drzewem sandałowym. Żaden klon w tym zestawieniu nie wymienia ich wszystkich.

Co zachowuje każdy klon, a co pomija
KlonZachowujePomija
Woody SandalwoodKardamon, fiołek, cedr, drzewo sandałowe, ambraPapirus, skóra
Palo SantoPapirus, kardamonFiołek, drzewo sandałowe, skóra
Sandal AbiyadDrzewo sandałowe, ambraKardamon, fiołek, papirus, skóra
Energetically New YorkKardamon, drzewo sandałoweFiołek, cedr, papirus, skóra
Simply SantalDrzewo sandałoweSzczegóły piramidy
TivedenKardamon, drzewo sandałowe, skóraFiołek, cedr, papirus
Bois de BalincourtDrzewo sandałowe, cedr, ambraKardamon, fiołek, papirus, skóra

Najczęściej brakuje skóry. To ona sprawia, że Santal 33 pachnie jak coś noszonego, a nie po prostu drzewnie, i zachowuje ją tylko Tiveden. Drugi element, który znika, to papirus, nuta suchego papieru, której trzyma się jedynie Palo Santo. W zamian listy oferują zwykle czystsze drzewo sandałowe. To może być zaleta; to po prostu inne perfumy.

Czy odlewka 10ml Santal 33 jest warta więcej niż klon?

Odlewka 10ml Santal 33 kosztuje 47,61 €, to około 200 psiknięć, odlewanych z flakonu samego Le Labo. 3ml za 17,01 € daje około 60 psiknięć, czyli tydzień lub dwa prawdziwego noszenia, a 30ml za 123,44 € wychodzi 4,11 €/ml, około 600 psiknięć. Tabela powyżej pozwala zestawić te liczby z pełnym flakonem klonu. Jeśli nosisz drzewo sandałowe codziennie, flakon klonu da ci więcej za te pieniądze; jeśli chcesz skóry i papirusu oryginału, ma je tylko oryginał.

Nasze przewodniki o tym, czym jest odlewka perfum, i odlewka czy pełny flakon omawiają pojemności dokładniej.

Oryginalne alternatywy z tymi samymi drzewami

Jeśli klony wydają ci się za dalekie od Santal 33, trzy perfumy z naszej oferty dzielą prawdziwą część jego struktury. Tam Dao od Diptyque, skomponowany przez Daniela Moliere, stawia drzewo sandałowe i cedr w sercu na piżmie, wanilii i ambrze, z limonką, kolendrą i imbirem na starcie: kremowszy i bardziej dopracowany, bez skóry. Iris Fauve od Atelier des Ors, autorstwa Marie Salamagne, prowadzi irys i fiołek w skórę, piżmo, ambrę i drzewo sandałowe, czyli kwiatowo-skórzaną oś Santal 33 w jaśniejszej formie z grejpfrutem na górze. Prada L'Homme od Prada dzieli z nim kardamon, fiołek, cedr, drzewo sandałowe i ambrę, w czystszym, bardziej mydlanym stylu prowadzonym przez irys i neroli.

Nasz przewodnik o tym, jak pachnie drzewo sandałowe, wyjaśnia drewno stojące za nimi wszystkimi, a tekst o perfumach unisex, którymi warto się dzielić, podsuwa więcej drzew w tym samym swobodnym tonie.

Jak przetestować dupe

Testuj na skórze, nie na papierze. Blotter pokazuje otwarcie, ale nie mówi prawie nic o bazie, a to właśnie w niej Santal 33 i jego klony różnią się najbardziej. Psiknij raz wewnętrzną stronę nadgarstka i zostaw w spokoju.

Daj mu czas. Powąchaj znowu po lunchu i jeszcze raz wieczorem. Skóra, papirus i kwaśny akcent, który niektórzy wyczuwają, pojawiają się długo po pierwszym psiknięciu, a klon, który zachwyca w pierwszej minucie, po południu może się spłaszczyć.

Noś oryginał i klon w różne dni, a nie po jednym na każdym nadgarstku. Dwa drzewa sandałowe na jednym ciele zlewają się ze sobą i w końcu oceniasz ich połączenie. 3ml Santal 33 wystarczy na kilka pełnych dni, co daje ci uczciwy punkt odniesienia dla każdego klonu, który rozważasz. Liczy się też pogoda: świeższy klon może wygrać w upalny dzień po prostu przez upał.

Klon czy oryginał? Co warto wiedzieć wcześniej

Czy mogę wypróbować Santal 33 w pojemności 3ml przed wyborem?
10ML napełnia Santal 33 z oryginalnego flakonu w pojemnościach 3ml, 10ml i 30ml; 3ml kosztuje 17,01 € i daje około 60 psiknięć.
Który dupe Santal 33 jest na czele tego zestawienia?
Woody Sandalwood od Dossier to najlepsza propozycja ogólnie w tym przewodniku: jego opublikowane nuty dzielą z Santal 33 kardamon, fiołek, cedr, drzewo sandałowe i ambrę, choć jego baza jest czystsza i nie ma w niej skóry.
Czy dupe Santal 33 jest wart zakupu, czy różnicę da się wyczuć?
Większość klonów zachowuje drzewo sandałowe i część przypraw, ale gubi skórę albo papirus, więc różnicę zwykle zauważasz w bazie. Ponoszenie najpierw 3ml oryginału daje ci uczciwy punkt odniesienia.
Czy Zara Energetically New York jest zbliżoną alternatywą dla Santal 33?
To raczej świeższa interpretacja niż bliskie zastępstwo: zachowuje kardamon i drzewo sandałowe, ale cedr, papirus i skórę zamienia na jaśmin, więc brzmi czysto i jasno tam, gdzie Santal 33 jest suchy i zakurzony.
Dlaczego Santal 33 na niektórych osobach pachnie jak kiszony ogórek?
Powracająca mniejszość użytkowników Fragrantica opisuje na własnej skórze kwaśny aspekt przypominający kiszonego ogórka. To nie jest nuta z listy i nikt nie przewidzi, czy go zauważysz, co jest dobrym powodem, by wypróbować oryginał na skórze przed zakupem flakonu.
Które propozycje są najbardziej zbliżone do Santal 33?
Woody Sandalwood od Dossier, Palo Santo od Cremo i Tiveden od Zara to najbliższe propozycje w tym przewodniku. Wśród perfum z oferty 10ML Tam Dao, Iris Fauve i Prada L'Homme dzielą z nim część drzewa sandałowego, cedru, fiołka albo skóry.
Czy klony Santal 33 kosztują mniej niż flakon oryginału?
Flakony klonów kosztują mniej niż flakon oryginału; tabela z datą w tym przewodniku podaje ich ceny. Możesz też najpierw ponosić oryginał: odlewka 10ml Santal 33 kosztuje w 10ML 47,61 €.
Jak długo Santal 33 utrzymuje się na skórze?
Społeczność Parfumo ocenia jego trwałość i sillage powyżej środka skali serwisu, ale skóra, pogoda i liczba psiknięć zmieniają wszystko, więc warto najpierw ponosić małą pojemność przez kilka dni.

Źródła

  1. Santal 33 by Le Labo (Fragrantica)
  2. Santal 33 by Le Labo (Parfumo)
  3. Woody Sandalwood by Dossier (Fragrantica)
  4. Palo Santo by Cremo (Fragrantica)
  5. N°01 Energetically New York by Zara (Parfumo)
  6. Simply Santal by ALT. Fragrances (Fragrantica)
  7. Tiveden by Zara (Fragrantica)
  8. No.04 Bois de Balincourt by Maison Louis Marie (Parfumo)

Jak porównaliśmy

Każda alternatywa jest uszeregowana według tego, jak blisko oddaje nuty i bazę Santal 33, na podstawie wskazanej przy niej w tabeli. Ceny w innych sklepach sprawdzono 27 września 2026 i często się zmieniają; ceny 10ML na tej stronie są aktualne.

10ML jest niezależny i nie jest powiązany z Le Labo ani z markami wymienionych tu alternatyw, ani przez nie polecany. Ich nazwy służą wyłącznie do wskazania porównywanych perfum.

Noś go przez tydzień, nie dziesięć sekund.

Perfumy designerskie i niszowe w odlewkach 10ml – najpierw pożyj z zapachem, potem zdecyduj.

Zobacz odlewki

Wszystkie poradniki o perfumach