Santal 33 dupes 2026: 7 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Επτά dupes του Santal 33 συγκρίνονται σε νότες, χαρακτήρα και τιμή, με το πού απομακρύνεται το καθένα από το αυθεντικό. Ή φόρεσε το ίδιο το άρωμα της Le Labo σε decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Το καλύτερο dupe του Santal 33 συνολικά είναι το Woody Sandalwood της Dossier, που έχει στη λίστα του το κάρδαμο, τη βιολέτα, τον κέδρο και το σανταλόξυλο του αυθεντικού. Το Palo Santo της Cremo είναι το πιο κοντινό στην τελική φάση, και το Sandal Abiyad της Afnan έχει τη χαμηλότερη τιμή. Θέλεις το αυθεντικό; Το Santal 33 κοστίζει 47,61 € για ένα decant 10ml στο 10ML.

7 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 27 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. Woody SandalwoodΚαλύτερο συνολικά Dossier39,00 € 50ml
  2. Palo SantoΠιο κοντά στην τελική φάση Cremo39,95 € 100ml
  3. Sandal AbiyadΧαμηλότερη τιμή Afnan20,00 € 100ml
  4. Energetically New YorkΠιο φρέσκια εκδοχή ZaraΧωρίς τιμή ΕΕ
  5. Simply SantalΠιο απαλή εκδοχή Alt. FragrancesΧωρίς τιμή ΕΕ
  6. TivedenΠιο σκοτεινή εκδοχή ZaraΧωρίς τιμή ΕΕ
  7. Bois de BalincourtPremium εναλλακτική Maison Louis Marie115,00 € 50ml

Προτιμάς το αυθεντικό;

Santal 33

Le LaboΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,20 €–2,30 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

Μπουκάλια Tam Dao, Santal 33 και Iris Fauve σε απαλό γαλάζιο φόντο

Τι μυρίζει το Santal 33;

Φιάλη του Santal 33 της Le Labo
Το αυθεντικόSantal 33Le Labo

Το Santal 33 είναι ένα άρωμα της Le Labo του 2011, που το φορούν εξίσου άντρες και γυναίκες. Ανοίγει με μια στεγνή σπίθα καρδάμου που την ανεβάζει η βιολέτα, ένα πουδραρισμένο, ελαφρώς πράσινο λουλούδι που δεν αφήνει την αρχή να βαρύνει. Ο χαρακτήρας του βρίσκεται στην καρδιά: κέδρος Βιρτζίνια και πάπυρος, ένας συνδυασμός που μυρίζει σαν ξύσματα μολυβιού και ζεστό χαρτί. Από κάτω, το σανταλόξυλο δίνει το κρεμώδες σώμα, το δέρμα προσθέτει μια φθαρμένη, απαλή πινελιά και το κεχριμπάρι στρογγυλεύει το φινάλε.

Μια επίμονη μειοψηφία μελών του Fragrantica περιγράφει μια ξινή πτυχή που θυμίζει τουρσί στο δικό της δέρμα· κανείς δεν μπορεί να προβλέψει αν ανήκεις σε αυτούς, και αυτό είναι το καλύτερο επιχείρημα για να το δοκιμάσεις πριν αγοράσεις οτιδήποτε. Η Le Labo το πουλά μόνο σε μία συγκέντρωση, οπότε δεν υπάρχει πιο έντονη ή πιο ελαφριά εκδοχή για να συγκρίνεις τους κλώνους.

Σανταλόξυλο, κάρδαμο και βιολέτα ως πρώτες ύλες: νότες του Santal 33 της Le Labo
Στην εικόνα: σανταλόξυλο, κάρδαμο και βιολέτα, νότες του Santal 33.

Εναλλακτικές του Santal 33 σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Woody Sandalwood Dossier
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
39,00 € 50ml
0,78 €/ml
2Πιο κοντά στην τελική φάση Palo Santo Cremo
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
39,95 € 100ml
0,40 €/ml
3Χαμηλότερη τιμή Sandal Abiyad Afnan
Δημοσιευμένες νότες Πηγή
20,00 € 100ml
0,20 €/ml
4Πιο φρέσκια εκδοχή Energetically New York Zara
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
5Πιο απαλή εκδοχή Simply Santal Alt. Fragrances
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
6Πιο σκοτεινή εκδοχή Tiveden Zara
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
7Premium εναλλακτική Bois de Balincourt Maison Louis Marie
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
115,00 € 50ml
2,30 €/ml

Φωτογραφίες φιαλών: fragrantica.com, uk.cremocompany.com, saudi.afnan.com, fragrancereview.com, altfragrances.com, fragrantica.com, fragrantica.com

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοSantal 33Le LaboWoody SandalwoodDossier
Τιμή ανά ml
3ml: 5,67 €/ml · 10ml: 4,76 €/ml · 30ml: 4,11 €/ml
0,78 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 50ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το Santal 33
  • Η πυραμίδα του στο Fragrantica παραθέτει φύλλα βιολέτας, κάρδαμο, κέδρο, αμπροξάν, ίριδα, σανδαλόξυλο και άμπερ, ενώ το Santal 33 είναι το πρώτο άρωμα στη λίστα «Σε όσους αρέσει αυτό, αρέσουν επίσης». Woody Sandalwood by Dossier (Fragrantica)
  • Ένα κείμενο μέλους του Parfumo περιγράφει κάρδαμο, φύλλο βιολέτας και ξύλο κέδρου που, στο στέγνωμά τους, καταλήγουν σε ίριδα, μόσχο και άμπερ. Woody Sandalwood, member write-up (Parfumo)
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το Santal 33 κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 17,01 € έναντι 39,00 €.
  • Το Woody Sandalwood σου δίνει περισσότερο άρωμα: 50ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Santal 33 και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο34,02 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml47,61 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml123,44 €Περισσεύουν 24ml
  • Woody Sandalwood από Dossier: 1 × 50mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά39,00 €Περισσεύουν 44ml

Για τόση χρήση, τα decants του Santal 33 κοστίζουν λιγότερο από το Woody Sandalwood: 34,02 € έναντι 39,00 €.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 17,01 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Santal 33 κοστίζουν λιγότερο από το Woody Sandalwood: 17,01 € έναντι 39,00 €.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 311,50 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Woody Sandalwood κοστίζει λιγότερο από τα decants του Santal 33: 78,00 € έναντι 311,50 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του Santal 33: 7 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Woody Sandalwood της DossierΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το Santal 33. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: Woody Sandalwood

Φιάλη του Woody Sandalwood της Dossier
Woody SandalwoodDossierΚαλύτερο συνολικά

Το Woody Sandalwood της Dossier καλύπτει το ζητούμενο πιο ολοκληρωμένα. Η δημοσιευμένη πυραμίδα του έχει φύλλα βιολέτας και κάρδαμο στην κορυφή, κέδρο στην καρδιά και σανταλόξυλο με κεχριμπάρι στη βάση, οπότε το στεγνό μπαχαρικό, το ξύλο με τα ξύσματα μολυβιού και το κρεμώδες φινάλε του αυθεντικού υπάρχουν όλα στα χαρτιά. Περιλαμβάνει επίσης ρίζα ίριδας και ambroxan, δύο νότες που η Le Labo ανέφερε στο δικό της κείμενο παρουσίασης του Santal 33.

Η βασική διαφορά είναι το φινάλε. Η λίστα του δεν έχει δέρμα: η βάση κλείνει με μόσχο και κεχριμπάρι, και ένα μέλος του Parfumo περιγράφει ότι καταλήγει σε ίριδα, μόσχο και κεχριμπάρι. Έτσι η βάση διαβάζεται πιο καθαρή και πιο απαλή, με λιγότερο δέρμα. Αν αυτό που αγαπάς είναι το δέρμα, θα σου λείψει.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει την ατμόσφαιρα του Santal 33 για το γραφείο και τα σαββατοκύριακα χωρίς να το σκέφτεται πολύ. Η βάση είναι επώνυμη πηγή: στο Fragrantica, το Santal 33 είναι το πρώτο άρωμα στη λίστα με αρώματα που αρέσουν στους ίδιους ανθρώπους, και μια κριτική μέλους του Parfumo περιγράφει το ίδιο άνοιγμα με κάρδαμο, φύλλα βιολέτας και κέδρο.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η πυραμίδα του στο Fragrantica παραθέτει φύλλα βιολέτας, κάρδαμο, κέδρο, αμπροξάν, ίριδα, σανδαλόξυλο και άμπερ, ενώ το Santal 33 είναι το πρώτο άρωμα στη λίστα «Σε όσους αρέσει αυτό, αρέσουν επίσης». Woody Sandalwood by Dossier (Fragrantica)
  2. Ένα κείμενο μέλους του Parfumo περιγράφει κάρδαμο, φύλλο βιολέτας και ξύλο κέδρου που, στο στέγνωμά τους, καταλήγουν σε ίριδα, μόσχο και άμπερ. Woody Sandalwood, member write-up (Parfumo)

Πιο κοντά στην τελική φάση: Palo Santo

Φιάλη του Palo Santo της Cremo
Palo SantoCremoΠιο κοντά στην τελική φάση

Το Palo Santo της Cremo είναι μια πολύ πιο απλή σύνθεση στα χαρτιά: palo santo, πάπυρος και κάρδαμο. Δύο από τα τρία, ο πάπυρος και το κάρδαμο, είναι κοινά με το Santal 33, και ο πάπυρος είναι ο λόγος που καταλήγει εκεί που καταλήγει. Τη στεγνή αίσθηση ζεστού χαρτιού στην καρδιά του αυθεντικού την αφήνουν έξω οι περισσότεροι κλώνοι, και η Cremo την κρατά.

Η βασική διαφορά είναι το άνοιγμα και το βάθος. Η βιολέτα και το σανταλόξυλο δεν είναι στη λίστα του, και η σύνθεση όπως καταγράφεται είναι πολύ πιο απλή. Η σύγκριση με το αυθεντικό είναι πιο πειστική αφού κάτσει στο δέρμα.

Ταιριάζει σε όποιον φοράει άρωμα καθημερινά χωρίς φασαρία και το μυρίζει κυρίως το απόγευμα, όχι με τον πρώτο ψεκασμό. Η βάση είναι επώνυμη πηγή: ένα μέλος που γράφει στη σελίδα του Santal 33 στο Fragrantica λέει ότι φορούσε το Cremo για χρόνια πριν μάθει για τη σύνδεση και βρίσκει την τελική φάση πολύ παρόμοια, ενώ θεωρεί το αυθεντικό το καλύτερα φτιαγμένο από τα δύο. Ένα νήμα του φόρουμ του Fragrantica πάει πιο μακριά και λέει ότι βγαίνει ακόμη και η πτυχή του τουρσιού, κάτι που αξίζει να ξέρεις αν αυτό είναι το κομμάτι που δεν σου αρέσει.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος στη σελίδα του Santal 33 λέει ότι φορούσε το Cremo Palo Santo για χρόνια προτού μάθει ότι είχε σχεδιαστεί με βάση το Santal 33, και βρίσκει το στέγνωμά του πολύ παρόμοιο, με το πρωτότυπο να είναι το ανώτερης ποιότητας από τα δύο. Santal 33 by Le Labo (Fragrantica)
  2. Ένα νήμα συζήτησης στο Fragrantica χαρακτηρίζει την ομοιότητα με το Santal 33 πολύ εμφανή, μαζί με την πολωτική νότα τουρσί. Cremo Palo Santo cologne, worthy Santal 33 dupe (Fragrantica forum)
  3. Η καταχώρισή του δίνει παλοσάντο, πάπυρο και κάρδαμο. Palo Santo by Cremo (Fragrantica)

Χαμηλότερη τιμή: Sandal Abiyad

Φιάλη του Sandal Abiyad της Afnan
Sandal AbiyadAfnanΧαμηλότερη τιμή

Το Sandal Abiyad της Afnan είναι με διαφορά η πιο οικονομική φιάλη στον πίνακα, και βρίσκεται εδώ ως επιλογή σανταλόξυλου και κεχριμπαριού, όχι ως στενό υποκατάστατο. Το κοινό έδαφος είναι ακριβώς αυτές οι δύο νότες: ένα στεγνό, ανοιχτόχρωμο σανταλόξυλο που ζεσταίνεται σε ένα ρητινώδες κεχριμπάρι.

Η βασική διαφορά είναι όλα τα υπόλοιπα. Σε όσα περιγράφουν όσοι το φορούν δεν υπάρχει κάρδαμο, βιολέτα, πάπυρος ή δέρμα, οπότε λείπουν και το πικάντικο ανέβασμα και η δερμάτινη πινελιά του Santal 33. Είναι γραμμικό: ό,τι μυρίζεις μετά από λίγα λεπτά είναι σε γενικές γραμμές ό,τι μυρίζεις ώρες αργότερα.

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά το κρεμώδες ξύλο στη βάση του Santal 33 και θέλει ένα χαλαρό, καθημερινό σανταλόξυλο χωρίς την αμφιλεγόμενη ξινή πτυχή του αυθεντικού. Η βάση προκύπτει από τις νότες, όχι από επώνυμη σύγκριση: μια κριτική μέλους του Parfumo περιγράφει το σανταλόξυλο και το κεχριμπάρι και δεν αναφέρει καθόλου το Santal 33. Δες το ως την οικονομική επιλογή για το ξύλο, όχι για ολόκληρο το άρωμα.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1

Βάση: Από τις δημοσιευμένες νότες

  1. Ένα κείμενο μέλους του Parfumo περιγράφει ένα γραμμικό, ξηρό σανδαλόξυλο που γίνεται πικάντικο, με ρητινώδεις αποχρώσεις άμπερ· έχει σανδαλόξυλο και άμπερ κοινά με το Santal 33 και δεν κατονομάζει το πρωτότυπο. Sandal Abiyad, member write-up (Parfumo)

Πιο δροσερή εκδοχή: Energetically New York

Φιάλη του Energetically New York της Zara
Energetically New YorkZaraΠιο φρέσκια εκδοχή

Το Energetically New York της Zara κρατά την πορεία του αυθεντικού από το κάρδαμο στο σανταλόξυλο και βάζει γιασεμί στη μέση. Αυτή η λουλουδένια καρδιά αντικαθιστά τον κέδρο και τον πάπυρο, και αλλάζει τη θερμοκρασία όλου του αρώματος.

Η βασική διαφορά είναι η φωτεινότητα. Εκεί που το Santal 33 είναι στεγνό και λίγο σκονισμένο, αυτό διαβάζεται καθαρό και δροσερό αντί για κρεμώδες, και ένα μέλος του Parfumo σημειώνει ότι η πτυχή του τουρσιού απουσιάζει. Στην πορεία χάνει το δέρμα και το ξυλώδες βάρος.

Ταιριάζει στον ζεστό καιρό, όταν το αυθεντικό μπορεί να φαίνεται βαρύ, και σε όποιον θέλει ένα ελαφρύ σανταλόξυλο για τη μέρα. Η βάση είναι επώνυμη πηγή: στη σελίδα του στο Parfumo, η λίστα της κοινότητας με παρόμοια αρώματα βάζει πρώτο το Santal 33, και μια κριτική μέλους του Parfumo το χαρακτηρίζει δροσερό και όχι κρεμώδες σανταλόξυλο. Οι σελίδες του καταστήματος της Zara δεν άνοιγαν την ημέρα του ελέγχου, οπότε ο πίνακας δεν έχει τιμή γι’ αυτό.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η λίστα «Μυρίζει παρόμοια» της κοινότητας του Parfumo βάζει πρώτο το Santal 33· ένα μέλος το βρίσκει ξεκάθαρα παρόμοιο, αλλά χωρίς τη νότα τουρσί. N°01 Energetically New York by Zara (Parfumo)
  2. Ένα κείμενο μέλους του Parfumo το χαρακτηρίζει καθαρό, φρέσκο σανδαλόξυλο, όχι κρεμώδες. Energetically New York, member write-up (Parfumo)
  3. Το Fragrantica παραθέτει κάρδαμο, γιασεμί και σανδαλόξυλο. Energetically New York by Zara (Fragrantica)

Πιο απαλή εκδοχή: Simply Santal

Φιάλη του Simply Santal της Alt. Fragrances
Simply SantalAlt. FragrancesΠιο απαλή εκδοχή

Το Simply Santal της ALT. Fragrances στοχεύει ευθέως στο ακόρντο του Santal 33, και μέλη του Fragrantica λένε ότι πλησιάζει πολύ στον χαρακτήρα. Το κοινό έδαφος είναι ο πυρήνας σανταλόξυλου και η συνολική στεγνή, ξυλώδης σιλουέτα.

Η βασική διαφορά είναι η ένταση. Είναι μια πιο ήσυχη, πιο ελαφριά εκδοχή, και όσοι το φορούν αναφέρουν στο Fragrantica ότι ξεθωριάζει νωρίτερα από όσο θα ήθελαν, το παράπονο που ακούγεται πιο συχνά. Κάποιοι το χρησιμοποιούν μαζί με το αυθεντικό και όχι στη θέση του.

Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το Santal 33 πολύ δυνατό για ένα μικρό γραφείο ή έναν κοινόχρηστο χώρο και θέλει το ίδιο περίγραμμα σε χαμηλότερη ένταση. Η βάση είναι επώνυμη πηγή: σχόλια μελών στη σελίδα του στο Fragrantica το περιγράφουν πολύ κοντά στο Santal 33 και λένε ότι συνδυάζεται καλά μαζί του. Η ALT. δημοσιεύει τις τιμές της μόνο σε δολάρια ΗΠΑ, οπότε ο πίνακας δεν δείχνει ευρωπαϊκή τιμή καταλόγου.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Κείμενα μελών στο Fragrantica λένε ότι μυρίζει πολύ κοντά στο Santal 33 και ότι συνδυάζεται καλά σε στρώσεις μαζί του, με τη διάρκεια να είναι το βασικό παράπονο. Simply Santal by ALT. Fragrances (Fragrantica)

Πιο σκοτεινή εκδοχή: Tiveden

Φιάλη του Tiveden της Zara
TivedenZaraΠιο σκοτεινή εκδοχή

Το Tiveden της Zara έχει μια σύντομη πυραμίδα: κάρδαμο στην κορυφή, σανταλόξυλο στην καρδιά, μετά δέρμα και μόσχο. Το κάρδαμο, το σανταλόξυλο και το δέρμα είναι τρεις από τις νότες του αυθεντικού, και το δέρμα είναι αυτή που οι περισσότεροι κλώνοι αφήνουν έξω.

Η βασική διαφορά είναι η βιολέτα που λείπει. Χωρίς αυτό το πουδραρισμένο ανέβασμα στην κορυφή, το άρωμα περνά κατευθείαν από το μπαχαρικό στο ξύλο και στο δέρμα, οπότε διαβάζεται πιο στεγνό και πιο σκοτεινό από το Santal 33, με τη δερμάτινη πινελιά πιο μπροστά. Δεν υπάρχει ούτε πάπυρος, οπότε λείπει και η νότα χαρτιού από την καρδιά του αυθεντικού.

Ταιριάζει στα βράδια και στο κρύο, και σε όποιον αγαπά το δέρμα του Santal 33 περισσότερο από τα λουλούδια του. Η βάση είναι επώνυμη πηγή: σε ένα νήμα του φόρουμ του Fragrantica, ένα μέλος χαρακτηρίζει το Tiveden πολύ κοντά στο Santal 33 και ένα ακόμη μέλος συμφωνεί· η πυραμίδα του στο Fragrantica δείχνει τις κοινές νότες. Όπως και με την άλλη επιλογή της Zara, ο πίνακας δεν έχει ευρωπαϊκή τιμή καταλόγου.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Σε ένα νήμα συζήτησης στο Fragrantica που ζητά έναν κλώνο του Santal 33, ένα μέλος χαρακτηρίζει το Tiveden πολύ κοντά στο Santal 33 και ένα ακόμη μέλος συμφωνεί. Le Labo Santal 33 dupe? (Fragrantica forum)
  2. Η πυραμίδα του στο Fragrantica παραθέτει κάρδαμο, σανδαλόξυλο, δέρμα και μόσχο, χωρίς βιολέτα ή ίριδα. Tiveden by Zara (Fragrantica)

Premium εναλλακτική: Bois de Balincourt

Φιάλη του Bois de Balincourt της Maison Louis Marie
Bois de BalincourtMaison Louis MariePremium εναλλακτική

Το Bois de Balincourt της Maison Louis Marie δεν φτιάχτηκε ως εναλλακτική του Santal 33· είναι ένα ανεξάρτητο niche άρωμα που ο κόσμος συγκρίνει συνεχώς μαζί του. Οι κοινές νότες είναι σανταλόξυλο, κέδρος και κεχριμπάρι, ο σκελετός από ξύλο και ζεστασιά του αυθεντικού.

Η βασική διαφορά είναι τα μπαχαρικά. Μοσχοκάρυδο, κανέλα και βετιβέρ βρίσκονται εκεί που το Santal 33 έχει βιολέτα, πάπυρο και δέρμα, οπότε μυρίζει πιο ζεστό και πιο γλυκά μπαχαρένιο, χωρίς καθόλου λουλουδένια πούδρα και χωρίς την ξινή πτυχή. Ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει λιγότερο πυκνό και πιο διακριτικό από το Santal 33.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει ένα σανταλόξυλο με δικό του όνομα, όχι ένα υποκατάστατο, και δέχεται να πληρώσει κάτι πιο κοντά σε τιμή niche γι’ αυτό. Η βάση είναι επώνυμη πηγή: στη σελίδα του στο Parfumo η λίστα της κοινότητας με παρόμοια αρώματα βάζει πρώτο το Santal 33, και η πυραμίδα του στο Fragrantica καταγράφει τα κοινά ξύλα.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η λίστα «Μυρίζει παρόμοια» της κοινότητας του Parfumo βάζει πρώτο το Santal 33· ένα μέλος το βρίσκει λιγότερο πυκνό και πιο διακριτικό από το Santal 33. No.04 Bois de Balincourt by Maison Louis Marie (Parfumo)
  2. Η πυραμίδα του στο Fragrantica απαριθμεί σανδαλόξυλο και κέδρο, μοσχοκάρυδο, βετιβέρ και κανέλα, και έπειτα ξυλώδες άμπερ. No.04 Bois de Balincourt (Fragrantica)

Αυθεντικές εναλλακτικές που έχουμε

Αυθεντικά αρώματα που μοιράζονται μέρος από τα ξύλα του Santal 33, το καθένα σε decant 3ml, 10ml ή 30ml.

  1. Diptyque

    Tam Dao

    Σανταλόξυλο και κέδρος πάνω σε μόσχο, βανίλια και κεχριμπάρι, με ξεκίνημα από λάιμ και τζίντζερ· πιο κρεμώδες και πιο φινιρισμένο.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Atelier des Ors

    Iris Fauve

    Ίριδα και βιολέτα που γλιστρούν σε δέρμα, μόσχο, κεχριμπάρι και σανταλόξυλο, με το γκρέιπφρουτ να τα φωτίζει.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Prada

    Prada L'Homme

    Κάρδαμο, ίριδα και βιολέτα πάνω σε κέδρο, σανταλόξυλο και κεχριμπάρι· πιο καθαρό και πιο σαπουνένιο.

    3ml · 10ml · 30ml

Πού αστοχεί κάθε κλώνος

Κάθε επιλογή κρατά ένα ή δύο κομμάτια του Santal 33 και αφήνει τα υπόλοιπα. Το δύσκολο είναι ο συνδυασμός: κάρδαμο και βιολέτα στην κορυφή, κέδρος και πάπυρος στη μέση, και δέρμα κάτω από το σανταλόξυλο στο τέλος. Κανένας κλώνος εδώ δεν τα έχει όλα στη λίστα του.

Τι κρατά κάθε κλώνος και τι αφήνει έξω
ΚλώνοςΚρατάΑφήνει έξω
Woody SandalwoodΚάρδαμο, βιολέτα, κέδρο, σανταλόξυλο, κεχριμπάριΠάπυρο, δέρμα
Palo SantoΠάπυρο, κάρδαμοΒιολέτα, σανταλόξυλο, δέρμα
Sandal AbiyadΣανταλόξυλο, κεχριμπάριΚάρδαμο, βιολέτα, πάπυρο, δέρμα
Energetically New YorkΚάρδαμο, σανταλόξυλοΒιολέτα, κέδρο, πάπυρο, δέρμα
Simply SantalΣανταλόξυλοΤις λεπτομέρειες της πυραμίδας
TivedenΚάρδαμο, σανταλόξυλο, δέρμαΒιολέτα, κέδρο, πάπυρο
Bois de BalincourtΣανταλόξυλο, κέδρο, κεχριμπάριΚάρδαμο, βιολέτα, πάπυρο, δέρμα

Αυτό που χάνουν οι περισσότεροι είναι το δέρμα. Αυτό κάνει το Santal 33 να μυρίζει «ζωντανό» και όχι απλώς ξυλώδες, και μόνο το Tiveden το κρατά. Το δεύτερο που χάνεται είναι ο πάπυρος, η νότα στεγνού χαρτιού που κρατά μόνο το Palo Santo. Αυτό που προσφέρουν οι λίστες στη θέση τους, τις περισσότερες φορές, είναι ένα πιο καθαρό σανταλόξυλο. Μπορεί να είναι και καλό· απλώς είναι ένα διαφορετικό άρωμα.

Αξίζει ένα decant 10ml του Santal 33 αντί για έναν κλώνο;

Ένα decant 10ml του Santal 33 κοστίζει 47,61 €, περίπου 200 ψεκασμοί, γεμισμένο από την ίδια τη φιάλη της Le Labo. Ένα 3ml στα 17,01 € σου δίνει περίπου 60 ψεκασμούς, αρκετούς για μία ή δύο εβδομάδες πραγματικής χρήσης, και ένα 30ml στα 123,44 € βγαίνει 4,11 €/ml, περίπου 600 ψεκασμοί. Ο παραπάνω πίνακας σου επιτρέπει να βάλεις αυτά τα νούμερα δίπλα σε μια ολόκληρη φιάλη κλώνου. Αν φοράς σανταλόξυλο κάθε μέρα, μια φιάλη κλώνου σου βγαίνει περισσότερο για τα χρήματα· αν θέλεις το δέρμα και τον πάπυρο του αυθεντικού, μόνο το αυθεντικό τα έχει.

Οι οδηγοί μας για το τι είναι ένα decant αρώματος και για τα decants σε σύγκριση με μια ολόκληρη φιάλη εξηγούν τα μεγέθη πιο αναλυτικά.

Αυθεντικές εναλλακτικές με τα ίδια ξύλα

Αν οι κλώνοι σού φαίνονται πολύ μακριά από το Santal 33, τρία αρώματα που έχουμε μοιράζονται ένα πραγματικό κομμάτι της δομής του. Το Tam Dao της Diptyque, σύνθεση του Daniel Moliere, βάζει σανταλόξυλο και κέδρο στην καρδιά του πάνω σε μόσχο, βανίλια και κεχριμπάρι, με λάιμ, κόλιαντρο και τζίντζερ στην αρχή: πιο κρεμώδες και πιο φινιρισμένο, χωρίς δέρμα. Το Iris Fauve της Atelier des Ors, της Marie Salamagne, οδηγεί την ίριδα και τη βιολέτα σε δέρμα, μόσχο, κεχριμπάρι και σανταλόξυλο, τον άξονα από το λουλούδι στο δέρμα του Santal 33 σε πιο φωτεινή μορφή, με γκρέιπφρουτ στην κορυφή. Το Prada L'Homme της Prada μοιράζεται μαζί του κάρδαμο, βιολέτα, κέδρο, σανταλόξυλο και κεχριμπάρι, σε ένα πιο καθαρό, πιο σαπουνένιο ύφος με πρωταγωνιστές την ίριδα και το νερολί.

Ο οδηγός μας για το τι μυρίζει το σανταλόξυλο εξηγεί το ξύλο πίσω από όλα αυτά, και τα unisex αρώματα που αξίζει να μοιράζεσαι έχουν περισσότερα ξυλώδη στο ίδιο άνετο ύφος.

Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe

Δοκίμασε στο δέρμα, όχι σε χαρτί. Μια ταινία δοκιμής σού δείχνει το άνοιγμα· δεν σου λέει σχεδόν τίποτα για την τελική φάση, εκεί όπου το Santal 33 και οι κλώνοι του διαφέρουν περισσότερο. Ψέκασε μία φορά στο εσωτερικό του καρπού και άφησέ το ήσυχο.

Δώσε του χρόνο. Μύρισέ το ξανά μετά το μεσημεριανό και άλλη μία φορά το βράδυ. Το δέρμα, ο πάπυρος και η ξινή πτυχή που προσέχουν κάποιοι βγαίνουν όλα πολύ μετά τον πρώτο ψεκασμό, και ένας κλώνος που εντυπωσιάζει στο πρώτο λεπτό μπορεί να έχει ξεφουσκώσει ως το απόγευμα.

Φόρεσε το αυθεντικό και τον κλώνο σε διαφορετικές μέρες αντί για ένα σε κάθε καρπό. Δύο σανταλόξυλα στο ίδιο σώμα θολώνουν το ένα μέσα στο άλλο, και καταλήγεις να κρίνεις τον συνδυασμό. Ένα 3ml του Santal 33 αρκεί για αρκετές ολόκληρες μέρες, και σου δίνει ένα δίκαιο σημείο αναφοράς για όποιον κλώνο σκέφτεσαι. Μετράει και ο καιρός: ένας πιο δροσερός κλώνος μπορεί να κερδίσει μια ζεστή μέρα απλώς λόγω της ζέστης.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Μπορώ να δοκιμάσω το Santal 33 σε 3ml πριν αποφασίσω;
Το 10ML γεμίζει το Santal 33 από την αυθεντική φιάλη σε μεγέθη 3ml, 10ml και 30ml· το 3ml κοστίζει 17,01 € και δίνει γύρω στους 60 ψεκασμούς.
Ποιο dupe του Santal 33 ξεχωρίζει σε αυτόν τον οδηγό;
Το Woody Sandalwood της Dossier είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό: οι δημοσιευμένες νότες του μοιράζονται με το Santal 33 κάρδαμο, βιολέτα, κέδρο, σανταλόξυλο και κεχριμπάρι, αν και η βάση του είναι πιο καθαρή και δεν έχει δέρμα.
Αξίζει ένα dupe του Santal 33, ή καταλαβαίνεις τη διαφορά;
Οι περισσότεροι κλώνοι κρατούν το σανταλόξυλο και λίγο από το μπαχαρικό αλλά αφήνουν έξω το δέρμα ή τον πάπυρο, οπότε συνήθως στην τελική φάση καταλαβαίνεις τη διαφορά. Αν φορέσεις πρώτα ένα 3ml του αυθεντικού, έχεις ένα δίκαιο σημείο αναφοράς.
Είναι το Zara Energetically New York μια κοντινή εναλλακτική του Santal 33;
Είναι μια πιο φρέσκια εκδοχή και όχι κοντινό υποκατάστατο: κρατά το κάρδαμο και το σανταλόξυλο αλλά αλλάζει τον κέδρο, τον πάπυρο και το δέρμα με γιασεμί, οπότε βγαίνει καθαρό και φωτεινό εκεί όπου το Santal 33 είναι στεγνό και σκονισμένο.
Γιατί το Santal 33 μυρίζει τουρσί σε κάποιους;
Μια επίμονη μειοψηφία όσων το φορούν στο Fragrantica περιγράφει μια ξινή πτυχή που θυμίζει τουρσί στο δικό της δέρμα. Δεν είναι νότα της λίστας, και κανείς δεν μπορεί να προβλέψει αν θα την προσέξεις, κάτι που είναι καλός λόγος να δοκιμάσεις το αυθεντικό στο δέρμα πριν αγοράσεις φιάλη.
Ποιες από τις επιλογές εδώ πλησιάζουν περισσότερο το Santal 33;
Το Woody Sandalwood της Dossier, το Palo Santo της Cremo και το Tiveden της Zara είναι οι πιο κοντινές επιλογές σε αυτόν τον οδηγό. Από τα αρώματα που έχει το 10ML, το Tam Dao, το Iris Fauve και το Prada L'Homme μοιράζονται μέρος από το σανταλόξυλο, τον κέδρο, τη βιολέτα ή το δέρμα του.
Κοστίζουν οι κλώνοι του Santal 33 λιγότερο από μια φιάλη του αυθεντικού;
Οι φιάλες κλώνων κοστίζουν λιγότερο από μια φιάλη του αυθεντικού· ο πίνακας με ημερομηνία σε αυτόν τον οδηγό δίνει τις τιμές τους. Μπορείς επίσης να φορέσεις πρώτα το αυθεντικό: ένα decant 10ml του Santal 33 κοστίζει 47,61 € στο 10ML.
Πόσο διαρκεί το Santal 33 στο δέρμα;
Η κοινότητα του Parfumo βαθμολογεί τη διάρκεια και το ίχνος του πάνω από τη μέση της κλίμακας του ιστότοπου, αλλά το δέρμα, ο καιρός και το πόσο ψεκάζεις τα αλλάζουν όλα, οπότε αξίζει να φορέσεις πρώτα ένα μικρό μέγεθος για λίγες μέρες.

Πηγές

  1. Santal 33 by Le Labo (Fragrantica)
  2. Santal 33 by Le Labo (Parfumo)
  3. Woody Sandalwood by Dossier (Fragrantica)
  4. Palo Santo by Cremo (Fragrantica)
  5. N°01 Energetically New York by Zara (Parfumo)
  6. Simply Santal by ALT. Fragrances (Fragrantica)
  7. Tiveden by Zara (Fragrantica)
  8. No.04 Bois de Balincourt by Maison Louis Marie (Parfumo)

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Santal 33, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Le Labo ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων