Amouage Guidance dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Έξι dupe του Guidance, με τις νότες τους, την πηγή κάθε αναφοράς και την τιμή με ημερομηνία, μαζί με ό,τι κάνει το καθένα να ξεχωρίζει. Ή δοκίμασε πρώτα το αυθεντικό Amouage σε decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Το Decadent Dream από Maison Alhambra είναι συνολικά το καλύτερο dupe του Amouage Guidance: οι δημοσιευμένες νότες του ξεκινούν από αχλάδι, φουντούκι και λιβάνι και καταλήγουν σε σανταλόξυλο και βανίλια. Σε κείμενο στο Parfumo, το Lumora από Monkoku περιγράφεται ως πολύ κοντινό στο Eau de Parfum, χωρίς όμως άμεση σύγκριση. Ανάμεσα στους κλώνους με αναγραφόμενη τιμή, χαμηλότερη είναι εκείνη του Mahab από Nusuk. Θέλεις το αυθεντικό; Το Guidance κοστίζει 47,61 € για decant 10ml στο 10ML.

6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 28 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. Decadent DreamΚαλύτερο συνολικά Maison AlhambraΧωρίς τιμή ΕΕ
  2. LumoraΠιο κοντά στην τελική φάση Monkoku29,95 € 50ml
  3. Bayn Al AsrarΠιο φρέσκια εκδοχή Paris Corner29,50 € 80ml
  4. Stellar AmberΠιο απαλή εκδοχή ZaraΧωρίς τιμή ΕΕ
  5. Musk pour AmberΠιο γλυκή εκδοχή Khadlaj57,00 € 100ml
  6. MahabΧαμηλότερη τιμή Nusuk28,75 € 100ml

Προτιμάς το αυθεντικό;

Guidance

AmouageΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,29 €–0,60 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

Τρία μπουκάλια σε ανοιχτό μπλε φόντο: Impadia από BDK Parfums, Guidance από Amouage και Delina Exclusif από Parfums de Marly

Πώς μυρίζει το Guidance;

Φιάλη του Guidance της Amouage
Το αυθεντικόGuidanceAmouage

Το Guidance από Amouage κυκλοφόρησε το 2023 και κατατάσσεται στα γυναικεία αρώματα. Στις νότες κορυφής, το αχλάδι συνδυάζεται με φουντούκι και λιβάνι, φέρνοντας μαζί φρούτο, μια νότα ξηρού καρπού και μια πινελιά ρητίνης. Η καρδιά είναι ανθική και πικάντικη: οσμανθός, τριαντάφυλλο, σαφράν και γιασεμί σαμπακ. Η βάση είναι ζεστή και βαλσαμική, με σανταλόξυλο, βανίλια, Akigalawood, άμβρα και λάβδανο. Οι αναγραφόμενες οσφρητικές κατευθύνσεις ξεκινούν από ξυλώδεις και κεχριμπαρένιες και φτάνουν στις φρουτώδεις, τις ξηροκαρπάτες και τις πουδρένιες. Η Amouage παραθέτει τη δική της λίστα νοτών στη σελίδα του Guidance.

Αυτός ο συνδυασμός είναι που κάνει το Guidance δύσκολο να αποδοθεί. Το αχλάδι από μόνο του είναι εύκολο· αχλάδι, ξηροί καρποί, οσμανθός, σαφράν και ρητίνη μαζί, σε μία σύνθεση, είναι άλλη υπόθεση.

Αχλάδι, τριαντάφυλλο και σανταλόξυλο ως πρώτες ύλες: νότες του Guidance της Amouage
Στην εικόνα: αχλάδι, τριαντάφυλλο και σανταλόξυλο, νότες του Guidance.

Guidance ή Guidance 46;

Το 2024 η Amouage παρουσίασε το Guidance 46, ένα Exceptional Extrait. Είναι ξεχωριστό άρωμα, όχι μια πιο έντονη εκδοχή του Guidance: έχει δική του σύνθεση, πιο ροδαλή και κρεμώδη. Η καρδιά του κρατά τις ίδιες τέσσερις νότες: οσμανθό, τριαντάφυλλο, σαφράν και γιασεμί σαμπακ. Στις νότες κορυφής, ροδόνερο, πικραμύγδαλο και ροζ πιπέρι συναντούν το αχλάδι, το φουντούκι και το λιβάνι. Στη βάση, αμπρέτα, Georgywood και κύπειρος συνδυάζονται με σανταλόξυλο, Akigalawood, βανίλια, άμβρα και λάβδανο, ενώ στη λίστα των οσφρητικών κατευθύνσεων περιλαμβάνονται το τριαντάφυλλο και το oud. Για την πλήρη σύγκριση, διάβασε το Guidance vs Guidance 46. Όλοι οι κλώνοι σε αυτόν τον οδηγό συγκρίνονται με το αυθεντικό Guidance· για κλώνους που συνδέονται με το extrait, δες τον οδηγό μας για τα dupe του Guidance 46.

Οι δύο εκδοχές του Guidance, με λίγα λόγια
ΕκδοχήΚυκλοφορίαΤι την ξεχωρίζειΠλησιέστερη επιλογή εδώ
Guidance2023Αχλάδι, φουντούκι και λιβάνι πάνω από οσμανθό και σαφράνLumora
Guidance 462024Ροδόνερο, πικραμύγδαλο και ροζ πιπέρι στις νότες κορυφής, κύπειρος και Georgywood στη βάσηΚαμία δεν ξεχωρίζει στις πηγές μας

Εναλλακτικές του Guidance σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Decadent Dream Maison Alhambra
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
2Πιο κοντά στην τελική φάση Lumora Monkoku
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
29,95 € 50ml
0,60 €/ml
3Πιο φρέσκια εκδοχή Bayn Al Asrar Paris Corner
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
29,50 € 80ml
0,37 €/ml
4Πιο απαλή εκδοχή Stellar Amber Zara
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
5Πιο γλυκή εκδοχή Musk pour Amber Khadlaj
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
57,00 € 100ml
0,57 €/ml
6Χαμηλότερη τιμή Mahab Nusuk
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
28,75 € 100ml
0,29 €/ml

Φωτογραφίες φιαλών: maisonalhambra-usa.com, fragrantica.com, fragrantica.com, fragrantica.com, khadlaj-perfumes.com, silloria.com

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοGuidanceAmouageDecadent DreamMaison Alhambra
Τιμή ανά ml
3ml: 5,37 €/ml · 10ml: 4,76 €/ml · 30ml: 3,78 €/ml
Δεν βρέθηκε τιμή καταλόγου στην ΕΕ
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Άγνωστο
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Δεν βρέθηκε τιμή λιανικής στην ΕΕ, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το Guidance
  • Τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo βρίσκουν τα Decadent Dream και Guidance παρόμοια Decadent Dream vs Guidance, Parfumo comparison
  • Αναφέρει αχλάδι, φουντούκι και λιβάνι πάνω από οσμανθό, γιασεμί σαμπάκ, τριαντάφυλλο και σαφράν, με βάση από σανδαλόξυλο, λάβδανο, άμβρα και βανίλια· τα μέλη που γνωρίζουν το Guidance το βρίσκουν πιο ανάλαφρο, πιο γλυκό και λιγότερο σύνθετο Decadent Dream by Maison Alhambra, Fragrantica
  • Ένα μέλος του φόρουμ το αποκαλεί πιο ανάλαφρη εκδοχή του Guidance: οι νότες κορυφής είναι πολύ παρόμοιες, η βάση πιο κρεμώδης και γλυκιά, και διαρκεί λιγότερο Decadent Dream and Guidance, Fragrantica forum
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Δεν βρέθηκε σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026
  • Δεν υπάρχει τιμή στην ΕΕ για το Decadent Dream, οπότε το κόστος δεν συγκρίνεται.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Guidance και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο32,22 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml47,61 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml113,40 €Περισσεύουν 24ml
  • Lumora από Monkoku: 1 × 50mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά29,95 €Περισσεύουν 44ml

Για τόση χρήση, το Lumora κοστίζει λιγότερο από τα decants του Guidance: 29,95 € έναντι 32,22 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 16,11 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Guidance κοστίζουν λιγότερο από το Lumora: 16,11 € έναντι 29,95 €.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 290,52 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Lumora κοστίζει λιγότερο από τα decants του Guidance: 59,90 € έναντι 290,52 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του Guidance: 6 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Decadent Dream της Maison AlhambraΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το Guidance. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: Decadent Dream

Φιάλη του Decadent Dream της Maison Alhambra
Decadent DreamMaison AlhambraΚαλύτερο συνολικά

Το Decadent Dream από Maison Alhambra βρίσκεται στην πρώτη θέση χάρη στη λίστα νοτών του, που ακολουθεί από κοντά το Guidance. Το Fragrantica αναφέρει αχλάδι, φουντούκι και λιβάνι στις νότες κορυφής, οσμανθό, γιασεμί σαμπακ, τριαντάφυλλο και σαφράν στην καρδιά και σανταλόξυλο, λάβδανο, άμβρα και βανίλια στη βάση.

Η διαφορά βρίσκεται στην ένταση. Μέλη του Fragrantica που γνωρίζουν το Guidance περιγράφουν το Decadent Dream ως πιο ανάλαφρο, πιο γλυκό και λιγότερο σύνθετο. Στο φόρουμ του Fragrantica, ένα μέλος το συνοψίζει ως μια πιο ανάλαφρη εκδοχή του Guidance, με πολύ παρόμοιες νότες κορυφής και πιο κρεμώδη, γλυκιά βάση.

Ταιριάζει σε σένα αν σου αρέσει η δομή του Guidance, αλλά θα το προτιμούσες πιο ανάλαφρο και γλυκό, με λιγότερα επίπεδα. Βάση: κατονομασμένη πηγή. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν χαρακτηρίζουν τα δύο αρώματα παρόμοια.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo βρίσκουν τα Decadent Dream και Guidance παρόμοια Decadent Dream vs Guidance, Parfumo comparison
  2. Αναφέρει αχλάδι, φουντούκι και λιβάνι πάνω από οσμανθό, γιασεμί σαμπάκ, τριαντάφυλλο και σαφράν, με βάση από σανδαλόξυλο, λάβδανο, άμβρα και βανίλια· τα μέλη που γνωρίζουν το Guidance το βρίσκουν πιο ανάλαφρο, πιο γλυκό και λιγότερο σύνθετο Decadent Dream by Maison Alhambra, Fragrantica
  3. Ένα μέλος του φόρουμ το αποκαλεί πιο ανάλαφρη εκδοχή του Guidance: οι νότες κορυφής είναι πολύ παρόμοιες, η βάση πιο κρεμώδης και γλυκιά, και διαρκεί λιγότερο Decadent Dream and Guidance, Fragrantica forum

Πιο κοντά στο dry down: Lumora

Φιάλη του Lumora της Monkoku
LumoraMonkokuΠιο κοντά στην τελική φάση

Το Lumora του Monkoku συνδέεται πιο άμεσα με το αυθεντικό στη σελίδα του Parfumo. Η σελίδα του στο Parfumo έχει το Guidance Eau de Parfum στην κορυφή της λίστας με τα παρόμοια αρώματα. Η σελίδα σύγκρισης δείχνει ότι τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν θεωρούν τα δύο αρώματα παρόμοια, ενώ οι λίστες νοτών τους περιλαμβάνουν και οι δύο αχλάδι, φουντούκι, τριαντάφυλλο, σαφράν, βανίλια και κίστο. Καμία πηγή εδώ δεν συγκρίνει τις νότες που μένουν στο δέρμα στα δύο αρώματα· η επιλογή βασίζεται σε αυτή την παρόμοια λίστα και στις ψήφους.

Η βασική διαφορά βρίσκεται στη βάση: το Lumora έχει oud, ενώ στο Guidance δεν αναφέρεται. Το κείμενο που εμφανίζεται πρώτο στη σελίδα του στο Parfumo το περιγράφει ως πολύ κοντινό στο Eau de Parfum και όχι στο Guidance 46, παραδεχόμενο όμως ότι δεν έκανε άμεση σύγκριση.

Ταιριάζει σε κάποιον που γνωρίζει το πρώτο Guidance, το προτιμά από το Guidance 46 και θέλει oud στη βάση. Βάση: κατονομασμένη πηγή, συγκεκριμένα η λίστα παρόμοιων αρωμάτων του Parfumo, η σελίδα σύγκρισης και το κείμενο ενός μέλους.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν βρίσκουν το Lumora και το Guidance παρόμοια· και τα δύο καταγράφουν αχλάδι, φουντούκι, τριαντάφυλλο, σαφράν, βανίλια και λάβδανο Lumora vs Guidance, Parfumo comparison
  2. Το Parfumo κατατάσσει πρώτο το Guidance Eau de Parfum ανάμεσα στα παρόμοια αρώματα· το κορυφαίο κείμενο το βρίσκει πολύ κοντά στο Eau de Parfum και όχι στο Guidance 46, αν και χωρίς άμεση σύγκριση, ενώ έχει βάση ούντ που δεν αναφέρει το Guidance Lumora by Monkoku, Parfumo

Πιο δροσερή εκδοχή: Bayn Al Asrar

Φιάλη του Bayn Al Asrar της Paris Corner
Bayn Al AsrarParis CornerΠιο φρέσκια εκδοχή

Στα χαρτιά, το Bayn Al Asrar του Paris Corner έχει τις νότες του Guidance. Το Fragrantica αναφέρει πρώτα φουντούκι, αχλάδι και λιβάνι· έπειτα τριαντάφυλλο, οσμανθό, σαφράν και γιασεμί σαμπάκ· και στο τέλος βανίλια, σανταλόξυλο, λάβδανο, γκρίζα άμβρα και Akigalawood.

Η διαφορά του είναι η πιο αέρινη αίσθηση και το τριαντάφυλλο που πρωταγωνιστεί περισσότερο. Ένα άρθρο του Fragrantica αναφέρει ότι συχνά το παρουσιάζουν ως μια πιο οικονομική εναλλακτική του Guidance και περιγράφει ένα αέρινο, κρεμώδες αχλάδι με τριαντάφυλλο, γιασεμί και σαφράν, πάνω σε μια ξηρή βάση σανταλόξυλου. Ένα μέλος, σχολιάζοντας στη σελίδα του Signature Pearl στο Fragrantica, το χαρακτηρίζει πολύ ανάλαφρο Guidance, με πιο έντονο το τριαντάφυλλο.

Ταιριάζει σε κάποιον που θέλει το αχλάδι και το τριαντάφυλλο του Guidance με πιο αέρινη αίσθηση. Βάση: κατονομασμένη πηγή, το άρθρο του Fragrantica και η σύγκριση ενός μέλους.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Το συντακτικό κείμενο του Fragrantica λέει ότι αναφέρεται συχνά ως πιο προσιτή εναλλακτική επιλογή του Guidance και περιγράφει ένα αέρινο, κρεμώδες αχλάδι με τριαντάφυλλο, γιασεμί και σαφράν πάνω σε ξηρή βάση σανδαλόξυλου Bayn Al Asrar, Fragrantica editorial
  2. Αναφέρει φουντούκι, αχλάδι και λιβάνι, τριαντάφυλλο, οσμάνθους, σαφράν και γιασεμί σαμπάκ, και έπειτα βανίλια, σανδαλόξυλο, λάβδανο, άμβρα και Akigalawood — τις νότες που αναφέρει το Guidance Bayn Al Asrar by Paris Corner, Fragrantica
  3. Ένα μέλος το αποκαλεί μια πιο τριανταφυλλένια, πολύ ανάλαφρη και καλοκαιρινή εκδοχή του Guidance, που ξεθυμαίνει πιο γρήγορα Signature Pearl by Fragrance World, Fragrantica

Πιο απαλή εκδοχή: Stellar Amber

Φιάλη του Stellar Amber της Zara
Stellar AmberZaraΠιο απαλή εκδοχή

Το Stellar Amber της Zara συμπεριλαμβάνεται εδώ λόγω όσων λένε όσοι το έχουν φορέσει, όχι λόγω των νοτών του. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν το θεωρούν παρόμοιο με το Guidance. Καμία από τις πηγές μας δεν αναφέρει τις νότες του, γι’ αυτό εδώ μένουμε στις περιγραφές όσων το έχουν φορέσει.

Η βασική διαφορά είναι το βάθος. Μέλη στη σελίδα του στο Fragrantica που έχουν φορέσει και τα δύο περιγράφουν το Stellar Amber ως πιο ανάλαφρο, πιο φρουτώδες και λιγότερο πουδρένιο, ενώ το Guidance ως πιο βαθύ, ξυλώδες και ξηροκαρπάτο. Αρκετοί προσθέτουν ότι εμφανίζεται στο απόθεμα μόνο πότε πότε· στον πίνακα δεν υπάρχει ευρωπαϊκή τιμή καταλόγου.

Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το Guidance υπερβολικά πουδρένιο ή ξηροκαρπάτο και θέλει κάτι πιο ανάλαφρο και φρουτώδες. Βάση: επώνυμη πηγή, η σελίδα σύγκρισης του Parfumo και σχόλια όσων το έχουν φορέσει στο Fragrantica.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν βρίσκουν τα Stellar Amber και Guidance παρόμοια Stellar Amber vs Guidance, Parfumo comparison
  2. Μέλη που φόρεσαν και τα δύο το βρίσκουν πιο ανάλαφρο, πιο φρουτώδες και λιγότερο πουδρένιο, ενώ το Guidance είναι πιο βαθύ, ξυλώδες και ξηροκαρπάτο· αρκετοί λένε ότι είναι διαθέσιμο μόνο κατά διαστήματα Stellar Amber by Zara, Fragrantica

Πιο γλυκιά εκδοχή: Musk pour Amber

Φιάλη του Musk pour Amber της Khadlaj
Musk pour AmberKhadlajΠιο γλυκή εκδοχή

Το Musk pour Amber της Khadlaj καλύπτει μεγάλο μέρος του αρωματικού προφίλ του Guidance, τουλάχιστον στα χαρτιά. Στην καταχώρισή του στο Fragrantica αναφέρονται λιβάνι, αχλάδι και περγαμόντο· φουντούκι, τριαντάφυλλο και γιασεμί σαμπάκ· και στη συνέχεια βανίλια και ξύλο κέδρου. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, πάνω από τα μισά μέλη που ψήφισαν θεωρούν το ζευγάρι παρόμοιο.

Στα μπαχαρικά, όμως, οι δρόμοι τους χωρίζουν. Ένα μέλος του Parfumo που συνέκρινε τις εναλλακτικές του Guidance θεωρεί ότι του λείπουν τα μπαχαρικά του Guidance και το βρίσκει πιο γλυκό: αχλάδι και λιβάνι, κρέμα φουντουκιού, γιασεμί, καθαρός μόσχος και βανίλια. Αν κοιτάξουμε μόνο τις λίστες, απουσιάζουν το σαφράν και ο οσμανθός, ενώ το ξύλο κέδρου παίρνει τη θέση του σανταλόξυλου.

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά το αχλάδι και το φουντούκι του Guidance, αλλά θέλει λιγότερα μπαχαρικά και περισσότερη γλυκύτητα. Βάση: επώνυμη πηγή, το κείμενο ενός μέλους και η σελίδα σύγκρισης του Parfumo.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος που συνέκρινε τις εναλλακτικές του Guidance θεωρεί ότι του λείπει η πικάντικη πλευρά του Guidance και κινείται προς μια πιο γλυκιά κατεύθυνση: αχλάδι και λιβάνι, κρέμα φουντουκιού, γιασεμί, καθαρός μόσχος και βανίλια Musk pour Amber member write-up, Parfumo
  2. Περισσότερα από τα μισά μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo βρίσκουν τα δύο αρώματα παρόμοια Musk pour Amber vs Guidance, Parfumo comparison
  3. Αναφέρει λιβάνι, αχλάδι και περγαμόντο, φουντούκι, τριαντάφυλλο και γιασεμί σαμπάκ, και έπειτα βανίλια και κέδρο Musk Pour Amber by Khadlaj, Fragrantica

Η χαμηλότερη τιμή: Mahab

Φιάλη του Mahab της Nusuk
MahabNusukΧαμηλότερη τιμή

Ανάμεσα στους κλώνους με τιμή στον πίνακα, το Mahab της Nusuk κοστίζει λιγότερο, τόσο ανά φιάλη όσο και ανά ml. Τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo θεωρούν παρόμοια τα Mahab και Guidance, ενώ οι νότες που παραθέτει η σελίδα και για τα δύο είναι λιβάνι, οσμανθός, τριαντάφυλλο και σανταλόξυλο.

Η διαφορά είναι ο μάραθος. Ένα μέλος που δοκίμασε αρκετές εναλλακτικές του Guidance και έγραψε στη σελίδα του Signature Pearl στο Fragrantica βρήκε τον μάραθο στο Mahab έντονο και δεν του άρεσε. Είναι μία μόνο γνώμη, αλλά το Guidance δεν αναφέρει μάραθο.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει να ξοδέψει όσο το δυνατόν λιγότερα για μια φιάλη και δεν έχει πρόβλημα με τον μάραθο. Βάση: επώνυμη πηγή, η σελίδα σύγκρισης του Parfumo και η άποψη ενός μέλους.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν βρίσκουν το Mahab και το Guidance παρόμοια· οι κοινές νότες είναι λιβάνι, οσμάνθος, τριαντάφυλλο και σανδαλόξυλο Mahab vs Guidance, Parfumo comparison
  2. Ένα μέλος που δοκίμασε αρκετές εναλλακτικές του Guidance βρήκε έντονη τη νότα μάραθου του Mahab και δεν του άρεσε Signature Pearl by Fragrance World, Fragrantica

Αυθεντικά αρώματα που θα βρεις σε εμάς

Αυθεντικά αρώματα με κοινές νότες αχλαδιού, τριαντάφυλλου ή ρητίνης με το Guidance, διαθέσιμα ως decant από την αυθεντική φιάλη.

  1. BDK Parfums

    Impadia

    Αχλάδι, περγαμόντο και μανταρίνι πάνω σε άνθος πορτοκαλιάς και δύο τριαντάφυλλα, με βάση από Akigalawood, σανταλόξυλο και βανίλια.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Parfums de Marly

    Delina Exclusif

    Λίτσι και αχλάδι πάνω από τουρκικό τριαντάφυλλο, oud και λιβάνι, με βάση από βανίλια, κεχριμπάρι, μόσχο και βετιβέρ.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Maison Crivelli

    Musc Nurasana

    Περγαμόντο, κάρδαμο και τζίντζερ πλαισιώνουν δαμασκηνό τριαντάφυλλο και λιβάνι, πάνω σε έλατο, λάβδανο, μόσχο και φασόλι τόνκα.

    3ml · 10ml · 30ml

Πού διαφέρουν οι κλώνοι

Διάβασε μαζί τις έξι ενότητες και μία λέξη επανέρχεται: πιο ανάλαφρο, συχνά μαζί με το πιο γλυκό. Όσοι τα έχουν φορέσει χρησιμοποιούν αυτή την περιγραφή για τα Decadent Dream, Bayn Al Asrar και Stellar Amber, ενώ το Musk pour Amber χαρακτηρίζεται πιο γλυκό και λιγότερο πικάντικο. Όταν ένας κλώνος φέρνει κάτι καινούριο, είναι μια νότα που δεν αναφέρει το Guidance: oud στο Lumora, μάραθος στο Mahab.

Το Guidance κινείται προς την αντίθετη κατεύθυνση. Η λίστα του συνδυάζει τα μπαχαρικά του σαφράν και τις ρητίνες του ολιβάνου και του λάβδανου με τα φρούτα και τους ξηρούς καρπούς, ενώ όσοι έχουν γνωρίσει και τα δύο περιγράφουν το Guidance ως πιο βαθύ, ξυλώδες και ξηροκαρπάτο από το Stellar Amber.

Φιάλη κλώνου ή το αυθεντικό άρωμα σε decant;

Κάθε κλώνος με τιμή στον πίνακα κοστίζει λιγότερο ανά ml από κάθε μέγεθος του αυθεντικού. Τα Decadent Dream και Stellar Amber δεν έχουν τιμή εκεί: την ημερομηνία του ελέγχου δεν βρήκαμε τιμή καταλόγου στην ΕΕ για κανένα από τα δύο. Το Guidance κοστίζει 47,61 € για ένα decant 10ml (4,76 €/ml) και 113,40 € για ένα 30ml (3,78 €/ml). Αν αυτό το στιλ είναι ήδη από τα αγαπημένα σου και θέλεις να το φοράς χωρίς να μετράς, ένα μπουκάλι κλώνου σου δίνει περισσότερα ml.

Άλλο να αγοράζεις για να αποφασίσεις. Με 16,11 € παίρνεις 3ml Guidance, περίπου 60 ψεκασμούς, ενώ με 20,61 € παίρνεις 3ml Guidance 46, αν θέλεις να φορέσεις και τις δύο εκδοχές μέσα στην ίδια εβδομάδα. Μια εβδομάδα με το αυθεντικό σού δείχνει σε τι πρέπει να ανταποκριθεί ο κλώνος. Τα στοιχεία για όλο τον κατάλογο θα τα βρεις στον δείκτη τιμής ανά ml.

Αυθεντικά αρώματα στην ίδια οικογένεια

Τρία αυθεντικά αρώματα από άλλους οίκους αρωμάτων μοιράζονται με το Guidance το αχλάδι ή το τριαντάφυλλο. Το Impadia του BDK Parfums, από το 2025, συνδυάζει αχλάδι με περγαμόντο και μανταρίνι, περνά σε άνθος πορτοκαλιάς Αφρικής μαζί με βουλγαρικό και τουρκικό τριαντάφυλλο και καταλήγει σε Akigalawood, σανταλόξυλο και βανίλια. Το Delina Exclusif του Parfums de Marly, που κυκλοφόρησε το 2018, ανοίγει με λίτσι, αχλάδι, περγαμόντο, γκρέιπφρουτ και ροζ πιπέρι, έχει στην καρδιά τουρκικό τριαντάφυλλο, oud και λιβάνι και κλείνει με βανίλια, κεχριμπάρι, μόσχο και βετιβέρ. Το Musc Nurasana του Maison Crivelli, extrait de parfum του 2026, τοποθετεί το τριαντάφυλλο Δαμασκού και το λιβάνι ανάμεσα σε μια κορυφή από περγαμόντο, κάρδαμο και τζίντζερ και μια βάση από έλατο, λάβδανο, μόσχο και φασόλι τόνκα. Ο οδηγός μας για τα αρώματα με τριαντάφυλλο εξερευνά περισσότερο αυτή τη νότα.

Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe

Το χαρτάκι δείχνει κυρίως τις πρώτες νότες, γι’ αυτό σύγκρινε τον κλώνο με το αυθεντικό πάνω στο δέρμα σου. Ψέκασε το αυθεντικό μια μέρα και τον κλώνο μια άλλη, στο ίδιο σημείο. Μύρισε το καθένα αμέσως μετά τον ψεκασμό και ξανά λίγο αργότερα. Άφησε τη βάση να φανεί μέχρι το βράδυ πριν το κρίνεις. Αν τα δοκιμάσεις σε διαφορετικές μέρες, δεν θα επηρεάζει το ένα άρωμα τη μνήμη σου για το άλλο.

Για το Guidance, σύγκρινε πιο προσεκτικά τις νότες βάσης: σανταλόξυλο, βανίλια, γκρίζα άμβρα και λάβδανο. Τα 3ml από το Guidance σου δίνουν μια ολόκληρη εβδομάδα για μια δίκαιη σύγκριση. Αν προτιμήσεις το Guidance, διάλεξε ένα decant 10ml, περίπου 200 ψεκασμούς, για να το φοράς καθημερινά επί εβδομάδες, ή ένα 30ml, περίπου 600 ψεκασμούς, όταν πια ξέρεις ότι θέλεις να το έχεις πρόχειρο. Πρώτη φορά με decants; Ξεκίνα από το τι είναι ένα decant αρώματος και μετά διάβασε για την εναλλακτική στην αγορά στα τυφλά.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Υπάρχει μικρό μέγεθος του Amouage Guidance για να το δοκιμάσω πρώτα;
Το 10ML διαθέτει το Guidance σε decant 3ml, 10ml ή 30ml, γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη, και στέλνει σε όλη την ΕΕ. Ένα 3ml αντιστοιχεί σε περίπου 60 ψεκασμούς, ένα 10ml σε περίπου 200 και ένα 30ml σε περίπου 600.
Ποιους έξι κλώνους συγκρίνει αυτός ο οδηγός με το Guidance;
Τα Decadent Dream, Lumora, Bayn Al Asrar, Stellar Amber, Musk pour Amber και Mahab είναι τα έξι clones που συγκρίνονται σε αυτόν τον οδηγό, καθένα με τη δική του διαφορά από το αυθεντικό. Ανάμεσα στα αυθεντικά αρώματα που διαθέτουμε, το Impadia της BDK Parfums μοιράζεται νότες αχλαδιού, τριαντάφυλλου, Akigalawood και σανταλόξυλου, ενώ το Delina Exclusif έχει κοινές νότες αχλαδιού, τριαντάφυλλου και βανίλιας.
Αν αγοράσω ένα dupe του Amouage Guidance, ποιο να διαλέξω;
Το Decadent Dream της Maison Alhambra είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό. Η καταχώρισή του στο Fragrantica ακολουθεί τις νότες του Guidance, από αχλάδι, φουντούκι και ολίβανο έως σανταλόξυλο, λάβδανο, άμπρα και βανίλια, ενώ τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo βρίσκουν τα δύο αρώματα παρόμοια. Μέλη του Fragrantica που γνωρίζουν το Guidance το βρίσκουν πιο ανάλαφρο, πιο γλυκό και λιγότερο σύνθετο.
Φτάνει το Lumora κοντά στο Guidance;
Οι πηγές του Parfumo το φέρνουν κοντά: το Guidance Eau de Parfum βρίσκεται πρώτο ανάμεσα στα αρώματα που του μοιάζουν, ενώ τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης βρίσκουν τα δύο αρώματα παρόμοια. Η βασική διαφορά είναι μια βάση oud που δεν αναφέρεται στις νότες του Guidance. Το κορυφαίο κείμενο μέλους το βρίσκει πιο κοντά στο αυθεντικό απ’ ό,τι το Guidance 46, χωρίς άμεση σύγκριση.
Να δοκιμάσω το Guidance ή το Guidance 46;
Ξεκίνα με εκείνο με το οποίο συγκρίνεις τα clones· σε αυτόν τον οδηγό είναι το αυθεντικό Guidance του 2023. Το Guidance 46, του 2024, προσθέτει ροδόνερο, πικραμύγδαλο και ροζ πιπέρι στις νότες κορυφής, καθώς και αμπρέτη, Georgywood και cypriol στη βάση. Ένα decant 3ml κοστίζει 20,61 €.
Πόσο διαρκεί το Guidance πάνω στο δέρμα μου;
Η διάρκεια εξαρτάται από την επιδερμίδα σου και τον καιρό, γι’ αυτό κανένας οδηγός δεν μπορεί να υποσχεθεί συγκεκριμένη διάρκεια. Ο πιο απλός τρόπος να το διαπιστώσεις είναι ένα decant 3ml, περίπου 60 ψεκασμοί, που θα φορέσεις για μία εβδομάδα στη δική σου επιδερμίδα.
Είναι οι κλώνοι του Guidance φθηνότεροι ανά ml από ένα decant του αυθεντικού;
Κάθε clone με τιμή στον συγκριτικό μας πίνακα κοστίζει λιγότερο ανά ml από το αυθεντικό. Ένα decant 10ml του Guidance κοστίζει 47,61 €, ενώ ένα 3ml κοστίζει 16,11 €, ώστε να φορέσεις το αυθεντικό πριν αποφασίσεις αν αξίζει να αγοράσεις ένα μπουκάλι clone.

Πηγές

  1. Guidance, Amouage
  2. Decadent Dream vs Guidance, Parfumo comparison
  3. Decadent Dream by Maison Alhambra, Fragrantica
  4. Decadent Dream and Guidance, Fragrantica forum
  5. Lumora by Monkoku, Parfumo
  6. Bayn Al Asrar, Fragrantica editorial
  7. Signature Pearl by Fragrance World, Fragrantica
  8. Stellar Amber vs Guidance, Parfumo comparison
  9. Stellar Amber by Zara, Fragrantica
  10. Musk pour Amber member write-up, Parfumo
  11. Musk pour Amber vs Guidance, Parfumo comparison
  12. Mahab vs Guidance, Parfumo comparison

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Guidance, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Amouage ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων