Amouage Guidance 46 dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό
Σύγκριση έξι dupe του Amouage Guidance 46 ως προς τις νότες, τις πηγές και την τιμή, μαζί με το πού διαφέρει το καθένα από το πρωτότυπο. Ή δοκίμασε πρώτα το αυθεντικό άρωμα σε decant 3ml.
Σε αυτόν τον οδηγό
Με λίγα λόγια
Το καλύτερο συνολικά dupe του Amouage Guidance 46 είναι το Arya Peony Rose της Al Wataniah, που το Parfumo κατατάσσει στα αρώματα με παρόμοια μυρωδιά. Το πιο κοντινό είναι το Directive 46 της Alexandria Fragrances, σύμφωνα με ένα μέλος του Parfumo. Αν θέλεις να ξοδέψεις όσο το δυνατόν λιγότερα, διάλεξε το Mahab της Nusuk. Θέλεις το αυθεντικό; Το Guidance 46 κοστίζει 59,31 € για decant 10ml στο 10ML.
6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 28 Σεπτεμβρίου 2026
Η κατάταξη
- Arya Peony Rose38,80 € 100ml
- Directive 46Χωρίς τιμή ΕΕ
- Signature PearlΧωρίς τιμή ΕΕ
- Daiman EdenΧωρίς τιμή ΕΕ
- Mahab28,75 € 100ml
- Lumora29,95 € 50ml
Προτιμάς το αυθεντικό;
Guidance 46
AmouageΑπό την αυθεντική φιάλη
Οι εναλλακτικές: 0,29 €–0,60 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

Πώς μυρίζει το Guidance 46;
Το Guidance 46 του οίκου Amouage κυκλοφόρησε το 2024 και κατατάσσεται στα γυναικεία αρώματα. Ανοίγει με αχλάδι, ροδόνερο, φουντούκι και πικραμύγδαλο, ενώ το λιβάνι και το ροζ πιπέρι δίνουν στα φρούτα μια ξηρή, πιπεράτη χροιά. Στην καρδιά, οι νότες γίνονται πιο ανθικές και ζεστές: οσμανθός, τριαντάφυλλο, σαφράν και γιασεμί σαμπακ. Στη βάση απλώνονται ξύλα και κεχριμπαρένιες νότες με διάρκεια: σανταλόξυλο, akigalawood, Georgywood και cypriol, που μαλακώνουν με βανίλια, ambrette, άμβρα και λάβδανο. Οι βασικές συμφωνίες του είναι ξυλώδεις, φρουτώδεις, ανθικές και ξηροκαρπάτες, με πουδρένιο, κεχριμπαρένιο τελείωμα. Ο οίκος Amouage παραθέτει όλες τις νότες στη δική του σελίδα για το Guidance 46.
Ένας κλώνος πρέπει να αποδώσει τον ξηροκαρπάτο, φρουτώδη χαρακτήρα της κορυφής πάνω από μια πλούσια ξυλώδη βάση. Το αχλάδι και το φουντούκι αντιγράφονται εύκολα· το βάθος της βάσης όχι.
Guidance ή Guidance 46;
Η Amouage κυκλοφορεί δύο αρώματα με αυτό το όνομα. Το Guidance ήρθε πρώτο, το 2023: αχλάδι, φουντούκι και λιβάνι στην κορυφή, καρδιά με οσμανθό, τριαντάφυλλο, σαφράν και γιασεμί σαμπακ, και βάση με σανταλόξυλο, βανίλια, akigalawood, άμβρα και λάβδανο. Το Guidance 46 ακολούθησε το 2024 ως Exceptional Extrait. Δεν είναι μια πιο δυνατή εκδοχή του Guidance, αλλά μια ξεχωριστή σύνθεση, με περισσότερο τριαντάφυλλο και πιο κρεμώδη υφή: κρατά την ίδια δομή και προσθέτει νότες τόσο στο άνοιγμα όσο και στη βάση, όπως περιγράφεται παραπάνω. Ο οδηγός μας για το Guidance και το Guidance 46 παρουσιάζει αναλυτικά και τα δύο. Κάποια από τα κείμενα που παρατίθενται παρακάτω τοποθετούν έναν κλώνο πιο κοντά στο «Eau de Parfum» — έτσι αναφέρονται στο παλαιότερο Guidance. Γι’ αυτό, έλεγξε ποιο από τα δύο στοχεύει κάθε κλώνος. Για κλώνους του παλαιότερου αρώματος, δες τον οδηγό μας με τα dupe του Guidance.
| Άρωμα | Έτος | Τι ξεχωρίζει | Κλώνοι που συνδέονται με αυτό |
|---|---|---|---|
| Guidance | 2023 | Αχλάδι, φουντούκι και λιβάνι πάνω από οσμανθό και τριαντάφυλλο, με σανταλόξυλο και βανίλια στη βάση | Signature Pearl και Lumora, σύμφωνα με ορισμένα κείμενα |
| Guidance 46 | 2024 | Η ίδια δομή, με πιο πλούσιο άνοιγμα και βαθύτερη ξυλώδη βάση | Directive 46, σύμφωνα με ένα μέλος |
Εναλλακτικές του Guidance 46 σε σύγκριση
Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026
Φωτογραφίες φιαλών: fragrantica.com, alexandriafragrances.com, fragrantica.com, saudi.zimayaperfumes.com, silloria.com, fragrantica.com
Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο
Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.
- Το Parfumo αναφέρει το Guidance 46 ως το μοναδικό άρωμα με το οποίο μυρίζει παρόμοια· ένα μέλος βρίσκει ότι τα δύο έχουν σαφή συγγένεια, αν και δεν ταιριάζουν απόλυτα, και το προτείνει στους φίλους του Guidance 46 Arya Peony Rose by Al Wataniah, Parfumo
- Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν βρίσκουν τα δύο αρώματα παρόμοια· οι κοινές νότες είναι φουντούκι, οσμάνθος, τριαντάφυλλο, σαφράν, βανίλια, άμβρα και σανδαλόξυλο Arya Peony Rose vs Guidance 46, Parfumo comparison
- Το Guidance 46 κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 20,61 € έναντι 38,80 €.
- Το Arya Peony Rose σου δίνει περισσότερο άρωμα: 100ml έναντι 3ml.
- Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.
Πόσο χρειάζομαι;
Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Guidance 46 και πόσους ψεκασμούς βάζεις.
Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).
Για τόση χρήση, το Arya Peony Rose κοστίζει λιγότερο από τα decants του Guidance 46: 38,80 € έναντι 41,22 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.
Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.
Δύο παραδείγματα με νούμερα
Ένας μήνας Σαββατοκύριακα
8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 20,61 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Guidance 46 κοστίζουν λιγότερο από το Arya Peony Rose: 20,61 € έναντι 38,80 €.
Κάθε μέρα για έναν χρόνο
365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 364,32 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Arya Peony Rose κοστίζει λιγότερο από τα decants του Guidance 46: 38,80 € έναντι 364,32 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.
Καλύτερο συνολικά: Arya Peony Rose
Το Arya Peony Rose της Al Wataniah έχει πολλές κοινές νότες με το πρωτότυπο. Η σελίδα σύγκρισης των δύο στο Parfumo αναφέρει ότι και τα δύο έχουν φουντούκι, οσμανθό, τριαντάφυλλο, σαφράν, βανίλια, άμβρα και σανταλόξυλο, ενώ τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν εκεί θεωρούν ότι τα δύο αρώματα μοιάζουν.
Η βασική διαφορά είναι ότι πρόκειται για συγγενικό άρωμα, όχι για κάτι που ταιριάζει απόλυτα. Ένα μέλος που γράφει στη σελίδα του Arya Peony Rose στο Parfumo θεωρεί ότι τα δύο αρώματα έχουν σαφή συγγένεια, χωρίς όμως να είναι ίδια, και παρ’ όλα αυτά το προτείνει σε όσους αγαπούν το Guidance 46. Η σελίδα αναφέρει το Guidance 46 ως το μοναδικό άρωμα με το οποίο μοιάζει.
Ταιριάζει σε όποιον θέλει την αίσθηση από ξηρούς καρπούς, τριαντάφυλλο, σαφράν και σανταλόξυλο του αυθεντικού και δεν τον πειράζει μια συγγένεια στο ύφος αντί για στενή ομοιότητα σε κάθε στάδιο. Βάση: κατονομασμένη πηγή, η λίστα παρόμοιων αρωμάτων του Parfumo και η σελίδα σύγκρισής του.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Το Parfumo αναφέρει το Guidance 46 ως το μοναδικό άρωμα με το οποίο μυρίζει παρόμοια· ένα μέλος βρίσκει ότι τα δύο έχουν σαφή συγγένεια, αν και δεν ταιριάζουν απόλυτα, και το προτείνει στους φίλους του Guidance 46 Arya Peony Rose by Al Wataniah, Parfumo
- Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν βρίσκουν τα δύο αρώματα παρόμοια· οι κοινές νότες είναι φουντούκι, οσμάνθος, τριαντάφυλλο, σαφράν, βανίλια, άμβρα και σανδαλόξυλο Arya Peony Rose vs Guidance 46, Parfumo comparison
Η πιο κοντινή εκδοχή στο dry-down: Directive 46
Το Directive 46 της Alexandria Fragrances δεν συνοδεύεται από κοινή λίστα νοτών στις πηγές μας· η υπόθεσή του βασίζεται στην εμπειρία ενός ατόμου. Ένα μέλος στο Parfumo φόρεσε τα δύο αρώματα στους αντίθετους καρπούς και βρήκε το Directive 46 εντυπωσιακά κοντά στο Guidance 46, σε σημείο που ήταν δύσκολο να τα ξεχωρίσει.
Σύμφωνα με την ίδια μαρτυρία, η βασική διαφορά είναι μικρή: το πολύ μια ελαφριά μετατόπιση στη γλυκύτητα και στο βάθος του dry-down. Πρόκειται για την εντύπωση ενός μέλους, οπότε δες την ως ισχυρή ένδειξη και όχι ως οριστικό συμπέρασμα. Η σελίδα του Directive 46 στο Parfumo καταγράφει, ως πληροφορία με πηγή, ότι ο οίκος το δημιούργησε με σημείο αναφοράς το Guidance 46.
Ταιριάζει σε όποιον θέλει να πλησιάσει όσο γίνεται το τελείωμα του αυθεντικού, με βάση τις εκδοχές αυτού του οδηγού, και να κρίνει το dry-down στο δικό του δέρμα. Βάση: κατονομασμένη πηγή, κείμενο μέλους στο Parfumo.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Ένα μέλος που φόρεσε τα δύο αρώματα στους αντίθετους καρπούς βρήκε το Directive 46 εντυπωσιακά κοντά στο Guidance 46, με τόσο μικρές διαφορές ώστε δύσκολα ξεχώριζαν· το πολύ, διέφεραν ελαφρώς στη γλυκύτητα και στο βάθος του στεγνώματος Directive 46 member write-up, Parfumo
- Το Parfumo καταγράφει, ως πληροφορία με πηγή, ότι είναι εμπνευσμένο από το Guidance 46 Directive 46 by Alexandria Fragrances, Parfumo
Πιο γλυκιά εκδοχή: Signature Pearl
Μέλη που γράφουν στη σελίδα του στο Fragrantica περιγράφουν το Signature Pearl της Fragrance World ως παρόμοιο με το Guidance 46. Κυρίως, το περιγράφουν σε αντιπαραβολή με το αυθεντικό.
Η βασική διαφορά είναι η ένταση και τα φρούτα. Τα ίδια μέλη το βρίσκουν πιο γλυκό, πιο πυκνό και πιο έντονο από το Guidance 46, με ροδάκινο και καρύδα αντί για αχλάδι και αμύγδαλο του αυθεντικού. Δεν το συνδέουν όλοι με το Guidance 46: κάποιοι εκεί το θεωρούν πιο κοντά στο Eau de Parfum.
Ταιριάζει σε όποιον αγαπά το αυθεντικό αλλά θέλει περισσότερη γλυκύτητα και πιο έντονη παρουσία ή προτιμά το παλαιότερο Guidance. Βάση: κατονομασμένη πηγή, μέλη στο Fragrantica.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Τα μέλη το βρίσκουν παρόμοιο με το Guidance 46, αλλά πιο γλυκό, πυκνό και έντονο, με ροδάκινο και καρύδα εκεί όπου το Guidance 46 έχει αχλάδι και αμύγδαλο· κάποιοι το θεωρούν πιο κοντά στο Eau de Parfum Signature Pearl by Fragrance World, Fragrantica
Πιο απαλή εκδοχή: Daiman Eden
Το Daiman Eden της Zimaya είναι η πιο ανάλαφρη επιλογή. Τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης των δύο στο Parfumo τα βρίσκουν παρόμοια.
Η βασική διαφορά είναι η αίσθηση του αέρα. Ένα μέλος του Parfumo λέει ότι η πρώτη εντύπωση θυμίζει Guidance 46, αλλά είναι αισθητά πιο αέρινη και ανάλαφρη, με διακριτικό σαφράν, καθαρό τριαντάφυλλο και πιπέρι, καθώς και μια υποψία λιβανιού.
Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το αυθεντικό υπερβολικά πυκνό και θέλει η πλευρά του με τριαντάφυλλο και πιπέρι να είναι πιο διακριτική και πιο κοντά στο δέρμα. Βάση: επώνυμη πηγή, κείμενο μέλους και η σελίδα σύγκρισης στο Parfumo.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Η πρώτη εντύπωση ενός μέλους είναι το Guidance 46, αλλά αισθητά πιο αέρινο και ανάλαφρο, με διακριτικό σαφράν, καθαρό τριαντάφυλλο και πιπέρι, και μια ιδέα λιβανιού Daiman Eden member write-up, Parfumo
- Τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo βρίσκουν τα δύο αρώματα παρόμοια Daiman Eden vs Guidance 46, Parfumo comparison
Η χαμηλότερη τιμή: Mahab
Το Mahab της Nusuk είναι ο οικονομικότερος κλώνος με τιμή σε ευρώ στον πίνακα σύγκρισης, τόσο ανά φιάλη όσο και ανά ml. Τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Mahab και του Guidance 46 στο Parfumo τα βρίσκουν παρόμοια. Οι κοινές τους νότες είναι το λιβάνι, ο οσμανθός, το τριαντάφυλλο και το σανταλόξυλο.
Η βασική διαφορά είναι ο μάραθος. Σύμφωνα με την ίδια σελίδα, το Mahab προσθέτει μάραθο, κόκκινα φρούτα και ροδάκινο στις κοινές νότες. Ένα μέλος που έγραψε στο Fragrantica, αφού δοκίμασε εναλλακτικές του Guidance, βρήκε έντονο τον μάραθο στο Mahab και δεν του άρεσε.
Ταιριάζει σε όποιον θέλει τη γενική εντύπωση με τη μικρότερη δυνατή δαπάνη και δεν τον ενοχλεί μια νότα μάραθου. Βάση: επώνυμη πηγή και η σελίδα σύγκρισης του Parfumo, μαζί με μια διαφορετική άποψη στο Fragrantica.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo βρίσκουν το Mahab και το Guidance 46 παρόμοια· οι κοινές νότες είναι λιβάνι, οσμανθός, τριαντάφυλλο και σανδαλόξυλο, ενώ το Mahab προσθέτει μάραθο, κόκκινα φρούτα και ροδάκινο Mahab vs Guidance 46, Parfumo comparison
- Ένα μέλος που δοκίμασε τις εναλλακτικές του Guidance βρήκε έντονη τη νότα μάραθου του Mahab και δεν του άρεσε Signature Pearl by Fragrance World, Fragrantica
Premium εναλλακτική: Lumora
Το Lumora της Monkoku είναι extrait και περιλαμβάνει περισσότερες από τις νότες κορυφής του αυθεντικού σε σχέση με τους περισσότερους κλώνους εδώ. Η σελίδα σύγκρισης των δύο στο Parfumo δείχνει ότι και τα δύο αναφέρουν αχλάδι, φουντούκι, τριαντάφυλλο, σαφράν, βανίλια και κίστο. Τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν εκεί τα βρίσκουν παρόμοια.
Η βασική διαφορά είναι σε ποιο Guidance παραπέμπει. Στην σελίδα του Lumora στο Parfumo, το πρώτο κείμενο μέλους το τοποθετεί πιο κοντά στο Eau de Parfum παρά στο Guidance 46. Ένα άλλο μέλος εκεί το αποκαλεί το καλύτερο από τις διάφορες εναλλακτικές του Guidance που έχει στην κατοχή του.
Ταιριάζει σε όποιον αγαπά και τα δύο αρώματα Guidance και θέλει έναν κλώνο σε συγκέντρωση extrait. Βάση: επώνυμη πηγή και δύο σελίδες του Parfumo.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo βρίσκουν το Lumora και το Guidance 46 παρόμοια· και τα δύο αναφέρουν αχλάδι, φουντούκι, τριαντάφυλλο, σαφράν, βανίλια και λάβδανο Lumora vs Guidance 46, Parfumo comparison
- Είναι εκστρέ· ένα μέλος το αποκαλεί το καλύτερο από αρκετές εναλλακτικές του Guidance που έχει στην κατοχή του, ενώ το κορυφαίο κείμενο το θεωρεί πιο κοντά στο Eau de Parfum παρά στο Guidance 46 Lumora by Monkoku, Parfumo
Αυθεντικά αρώματα που θα βρεις σε εμάς
Αυθεντικά αρώματα που μοιράζονται κάτι από τον χαρακτήρα τριαντάφυλλου, σαφράν και ξύλων του Guidance 46, διαθέσιμα ως decant από την αυθεντική φιάλη.
Amouage
Purpose 50
Λιβάνι, ροζ πιπέρι, τριαντάφυλλο, σαφράν και akigalawood, με βετιβέρ και σουέντ: μια πιο ξηρή εκδοχή από τον ίδιο οίκο.
3ml · 10ml · 30ml
BDK Parfums
Impadia
Αχλάδι και δύο τριαντάφυλλα πάνω σε akigalawood και σανταλόξυλο, με άνοιγμα από περγαμόντο και μανταρίνι.
3ml · 10ml · 30ml
Maison Crivelli
Musc Nurasana
Τριαντάφυλλο Δαμασκού και λιβάνι, με κάρδαμο, τζίντζερ, λάβδανο, μόσχο και φασόλι τόνκα.
3ml · 10ml · 30ml
Τι δεν περιλαμβάνουν οι κλώνοι
Οι λίστες κοινών νοτών στις πηγές μας περιλαμβάνουν το αχλάδι, το φουντούκι, τον οσμανθό, το τριαντάφυλλο, το σαφράν, το σανταλόξυλο και τη βανίλια. Καμία δεν περιλαμβάνει το ροδόνερο, το πικραμύγδαλο ή το ροζ πιπέρι του ανοίγματος του Guidance 46, ούτε το akigalawood, το ambrette, το Georgywood και το cypriol της βάσης του. Εκτός από το akigalawood, που αναφέρεται και στο παλαιότερο Guidance, αυτές είναι οι νότες που ξεχωρίζουν το Guidance 46 από το προηγούμενο Guidance.
Όταν οι πηγές αναφέρουν κάποια διαφορά, συνήθως κινείται προς μία από τρεις κατευθύνσεις: πιο γλυκό και φρουτώδες (ροδάκινο, καρύδα, κόκκινα φρούτα), πιο ανάλαφρο ή με μια επιπλέον, δική του νότα, όπως ο μάραθος. Μόνο ένα μέλος, μιλώντας για το Directive 46, αναφέρει μεγάλη ομοιότητα, σε σημείο που δύσκολα ξεχωρίζει στο δέρμα.
Κλώνος σε φιάλη ή το αυθεντικό σε μικρό μέγεθος;
Με βάση την τιμή ανά ml, κάθε κλώνος του πίνακα με διαθέσιμη τιμή κοστίζει λιγότερο από ένα decant του αυθεντικού αρώματος. Ένα decant 10ml του Guidance 46 κοστίζει 59,31 €, δηλαδή 5,93 €/ml ανά ml, ενώ ένα decant 30ml κοστίζει 142,20 € (4,74 €/ml ανά ml). Τα Directive 46, Signature Pearl και Daiman Eden δεν έχουν τιμή στον πίνακα: κατά τον έλεγχο των τιμών δεν εντοπίστηκε γι’ αυτά τιμή καταλόγου στην ΕΕ. Αν αυτό το στιλ είναι ήδη του γούστου σου και σκοπεύεις να το φοράς άφθονα κάθε μέρα, ένα μπουκάλι κλώνου σου δίνει μεγαλύτερη ποσότητα για τα χρήματά σου.
Αν συγκρίνεις το κόστος ανά επιλογή, η εικόνα αλλάζει. Το αυθεντικό άρωμα σε 3ml, περίπου 60 ψεκασμοί, κοστίζει 20,61 €· σύγκρινέ το με τις τιμές των μπουκαλιών στον πίνακα. Μια εβδομάδα χρήσης αρκεί για να δεις αν θέλεις το Guidance 46, έναν κλώνο ή κανένα από τα δύο. Σε ενδιαφέρει και το Eau de Parfum; Ένα decant 3ml του Guidance κοστίζει 16,11 €. Για μια ευρύτερη εικόνα, ο δείκτης τιμής ανά ml συγκρίνει το κόστος σε όλη τη συλλογή μας.
Αυθεντικά αρώματα με παρόμοιο χαρακτήρα
Τρία αυθεντικά αρώματα της συλλογής μας έχουν κοινά στοιχεία με αυτό το στιλ. Το Purpose 50, ένα Amouage Extrait de Parfum του 2025, μοιράζεται λιβάνι, ροζ πιπέρι, τριαντάφυλλο, σανταλόξυλο, akigalawood, σαφράν και βανίλια, ενώ το περγαμόντο, το πιμέντο, ο πάπυρος, το βετιβέρ και το σουέντ το οδηγούν σε μια πιο ξηρή κατεύθυνση. Το Impadia του οίκου BDK Parfums, επίσης του 2025, συνδυάζει αχλάδι με βουλγαρικό και τουρκικό τριαντάφυλλο πάνω σε akigalawood και σανταλόξυλο, με περγαμόντο, μανταρίνι και αφρικανικό άνθος πορτοκαλιάς για ένα πιο φωτεινό άνοιγμα. Το Musc Nurasana του οίκου Maison Crivelli, extrait του 2026, μοιράζεται το τριαντάφυλλο, το λιβάνι και το λάδανο, ανάμεσα σε κάρδαμο, τζίντζερ, έλατο, μόσχο και φασόλι τόνκα. Και τα τρία διατίθενται σε decants, ώστε να τα φορέσεις για λίγες μέρες πριν διαλέξεις μπουκάλι. Για περισσότερες ιδέες, δες τον οδηγό μας για τα αρώματα με τριαντάφυλλο.
Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe
Κρίνε ένα clone πάνω στο δέρμα, όχι σε στυπόχαρτο, που δείχνει μόνο τα πρώτα λεπτά του. Φόρεσε το αυθεντικό άρωμα τη μία μέρα και το clone μια άλλη. Μύρισε τον καρπό σου νωρίς, ξανά στη μέση της ημέρας και άλλη μία φορά το βράδυ, πριν αποφασίσεις. Οι ξεχωριστές μέρες δεν αφήνουν το ένα άρωμα να επηρεάσει την εντύπωσή σου για το άλλο.
Ένα decant 3ml του Guidance 46 αρκεί για μία εβδομάδα σύγκρισης· ένα decant 10ml, περίπου 200 ψεκασμοί, σε καλύπτει για εβδομάδες χρήσης αν προτιμήσεις το αυθεντικό. Το decant 30ml, περίπου 600 ψεκασμοί, είναι το μέγεθος που κρατάς. Αγοράζεις πρώτη φορά; Ο οδηγός μας για το τι είναι ένα decant αρώματος εξηγεί τα βασικά, ενώ το άρθρο πώς να αποφύγεις την αγορά στα τυφλά δείχνει γιατί ξεκινάς με μικρό μέγεθος.
Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις
- Μπορώ να φορέσω το Guidance 46 για μία εβδομάδα πριν διαλέξω dupe;
- Το 10ML διαθέτει το Guidance 46 σε decant 3ml, 10ml ή 30ml, γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη, και στέλνει σε όλη την ΕΕ. Το 3ml αντιστοιχεί σε περίπου 60 ψεκασμούς, το decant 10ml σε περίπου 200 και το decant 30ml σε περίπου 600.
- Ποιο dupe του Guidance 46 ξεχωρίζει σε αυτόν τον οδηγό;
- Το Arya Peony Rose by Al Wataniah είναι η καλύτερη συνολική επιλογή αυτού του οδηγού. Το Parfumo αναφέρει το Guidance 46 ως το ένα άρωμα με το οποίο μοιάζει, ενώ τα δύο έχουν κοινές νότες φουντουκιού, οσμανθού, τριαντάφυλλου, σαφράν, βανίλιας, γκρίζας άμβρας και σανταλόξυλου. Ωστόσο, ένα μέλος εκεί τα θεωρεί απλώς συγγενικά και όχι ταίρι.
- Πόσο κοντά φτάνει το Directive 46 στο Guidance 46;
- Ένα μέλος του Parfumo που φόρεσε και τα δύο βρήκε το Directive 46 εντυπωσιακά κοντινό και δύσκολο να ξεχωρίσει, με το πολύ μικρές διαφορές στη γλυκύτητα και στο βάθος του dry-down. Πρόκειται για μία μόνο μαρτυρία, γι’ αυτό δοκίμασέ τα στο δικό σου δέρμα πριν αποφασίσεις.
- Να διαλέξω το Guidance ή το Guidance 46;
- Το Guidance 46 διατηρεί το αχλάδι, το φουντούκι, τον οσμανθό και το τριαντάφυλλο του Guidance και προσθέτει στην κορυφή ροδόνερο, πικραμύγδαλο και ροζ πιπέρι, καθώς και αμπρέτη, Georgywood και κύπερι στη βάση. Σε ορισμένα κείμενα, clones όπως τα Signature Pearl και Lumora κατατάσσονται πιο κοντά στο αρχικό Guidance.
- Πώς συγκρίνονται οι κλώνοι του Guidance 46 ως προς την τιμή ανά ml;
- Κάθε clone για το οποίο μπορέσαμε να βρούμε τιμή κοστίζει λιγότερο ανά ml από το αυθεντικό. Ένα decant 10ml του Guidance 46 κοστίζει 59,31 € και ένα 3ml κοστίζει 20,61 €. Μπορείς να συγκρίνεις αυτές τις τιμές με τις τιμές των clone, όπως καταγράφονταν τότε, στον πίνακα σύγκρισης.
- Ποια άλλα αρώματα αναφέρονται μαζί με το Guidance 46;
- Τα Arya Peony Rose, Directive 46, Signature Pearl, Daiman Eden, Mahab και Lumora αναφέρονται ως παρόμοια σε βάσεις δεδομένων αρωμάτων. Από τα αυθεντικά αρώματα, τα Purpose 50 και Impadia έχουν κοινές νότες τριαντάφυλλου, akigalawood και σανταλόξυλου.
- Θα μου δείξει ένα 3ml πόσο διαρκεί το Guidance 46 πάνω μου;
- Η διάρκεια εξαρτάται από το δέρμα σου και τον καιρό, γι’ αυτό δεν υποσχόμαστε συγκεκριμένες ώρες. Ένα decant 3ml, με περίπου 60 ψεκασμούς, αρκεί για να το φορέσεις αρκετές μέρες και να δεις μόνη ή μόνος σου.
Πηγές
- Guidance 46, Amouage
- Arya Peony Rose by Al Wataniah, Parfumo
- Arya Peony Rose vs Guidance 46, Parfumo comparison
- Directive 46 member write-up, Parfumo
- Directive 46 by Alexandria Fragrances, Parfumo
- Signature Pearl by Fragrance World, Fragrantica
- Daiman Eden member write-up, Parfumo
- Daiman Eden vs Guidance 46, Parfumo comparison
- Mahab vs Guidance 46, Parfumo comparison
- Lumora vs Guidance 46, Parfumo comparison
- Lumora by Monkoku, Parfumo
Πώς συγκρίναμε
Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Guidance 46, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.
Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Amouage ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.
Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.
Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.
Δες τα decantsΔιάβασε επίσης
Amouage Guidance: το αυθεντικό απέναντι σε 6 εναλλακτικές
Έξι dupe του Guidance, με τις νότες τους, την πηγή κάθε αναφοράς και την τιμή με ημερομηνία, μαζί με ό,τι κάνει το καθένα να ξεχωρίζει. Ή δοκίμασε πρώτα το αυθεντικό Amouage σε decant 3ml.
Amouage Reflection Man: το αυθεντικό απέναντι σε 7 εναλλακτικές
Επτά dupe του Reflection Man, τι κοινό έχει το καθένα με το αυθεντικό Amouage και σε τι αποκλίνει, μαζί με τιμές με ημερομηνία. Ή δοκίμασε πρώτα το αυθεντικό σε decant 3ml.
Τι είναι το oud; Πώς μυρίζει και 16 αρώματα, από τα απαλά ως τα σκοτεινά
Το oud είναι η σκούρα ρητίνη που σχηματίζεται μέσα στο ξύλο αγάρ και στα αρώματα μυρίζει ξυλώδες, καπνιστό και ρητινώδες. Τι είναι, πώς μυρίζει και 16 αρώματα oud σε μια κλίμακα από τα απαλά ως τα σκοτεινά.