Tom Ford Black Orchid dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Έξι dupes του Tom Ford Black Orchid, το καθένα απέναντι στην τρούφα, τη σοκολάτα και το πατσουλί του αυθεντικού, με το πού υστερεί. Ή φόρεσε πρώτα το ίδιο το άρωμα σε decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Το καλύτερο dupe του Tom Ford Black Orchid συνολικά είναι το Black Origami της Maison Alhambra, που η λίστα νοτών του ακολουθεί το αυθεντικό από την τρούφα ως τη σοκολάτα. Το Oud 24 Hours της Ard Al Zaafaran είναι το πιο κοντινό στην τελική φάση, και το Black Origami είναι επίσης η φιάλη με τη χαμηλότερη τιμή στον πίνακα. Θέλεις το αυθεντικό; Το Black Orchid κοστίζει 30,51 € για ένα decant 10ml στο 10ML.

6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 27 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. Black OrigamiΚαλύτερο συνολικά Maison Alhambra19,99 € 100ml
  2. Oud 24 HoursΠιο κοντά στην τελική φάση Ard Al ZaafaranΧωρίς τιμή ΕΕ
  3. Orchid NoirΠιο γλυκή εκδοχή Just Jack25,35 € 100ml
  4. La Yuqawam Pour FemmeΠιο φρέσκια εκδοχή Rasasi40,97 € 75ml
  5. Spicy OrchidPremium εναλλακτική Dossier39,00 € 50ml
  6. BlackΠιο απαλή εκδοχή The Fragrance WorldΧωρίς τιμή ΕΕ

Προτιμάς το αυθεντικό;

Black Orchid

Tom FordΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,20 €–0,78 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

Τρία μπουκάλια, Velvet Orchid, Black Orchid και Noir de Noir, σε απαλό γαλάζιο φόντο

Τι μυρίζει το Black Orchid;

Φιάλη του Black Orchid της Tom Ford
Το αυθεντικόBlack OrchidTom Ford

Το Black Orchid είναι το unisex άρωμα του Tom Ford από το 2006, και είναι σκοτεινό από τον πρώτο ψεκασμό. Ανοίγει με μαύρη τρούφα, με ylang-ylang, γαρδένια, γιασεμί και μαύρο φραγκοστάφυλο γύρω της και μια σύντομη λάμψη από περγαμόντο, μανταρίνι και λεμόνι Αμάλφι. Η καρδιά είναι μια φανταστική ορχιδέα, με λωτό, μπαχαρικά και φρουτώδεις νότες. Η βάση κουβαλά το μεγαλύτερο μέρος της φήμης του: μεξικανική σοκολάτα, πατσουλί, λιβάνι και βανίλια, πάνω σε κεχριμπάρι, σανταλόξυλο, βετιβέρ και λευκό μόσχο. Οι συνδυασμοί του διαβάζονται ζεστοί πικάντικοι, γήινοι, ξυλώδεις και γλυκοί, με μια πουδραρισμένη, βαλσαμική άκρη. Αυτό που το κάνει Black Orchid είναι το γήινο νήμα τρούφας και πατσουλί, περισσότερο από τα λουλούδια.

Δύο αρώματα του ίδιου οίκου βοηθούν να το τοποθετήσεις. Το Black Orchid Reserve, του 2025, κρατά την τρούφα και το περγαμόντο στην κορυφή και πηγαίνει τη βάση προς μαύρη σοκολάτα, πατσουλί, τόνκα και βανίλια, οπότε βγαίνει πιο πλούσιο και πιο gourmand. Το Velvet Orchid, του 2014, είναι ξεχωριστό άρωμα και όχι εκδοχή: μέλι, ρούμι και εσπεριδοειδή πάνω σε ορχιδέα και σουέτ, μετά βανίλια, σανταλόξυλο και μόσχος. Κρατά την ορχιδέα και αφήνει έξω τη γη.

Αυτή η διάκριση μετράει όταν κρίνεις τους κλώνους παρακάτω. Οι περισσότεροι πιάνουν τη σοκολάτα και το πατσουλί. Λιγότεροι κρατούν την τρούφα, και ακόμη λιγότεροι κρατούν τη σκιερή λουλουδένια καρδιά που εμποδίζει το Black Orchid να γίνει γλυκό επιδόρπιο.

Τρούφα, ορχιδέα και μαύρη σοκολάτα ως πρώτες ύλες: νότες του Black Orchid της Tom Ford
Στην εικόνα: τρούφα, ορχιδέα και μαύρη σοκολάτα, νότες του Black Orchid.

Εναλλακτικές του Black Orchid σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Black Origami Maison Alhambra
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
19,99 € 100ml
0,20 €/ml
2Πιο κοντά στην τελική φάση Oud 24 Hours Ard Al Zaafaran
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
3Πιο γλυκή εκδοχή Orchid Noir Just Jack
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
25,35 € 100ml
0,25 €/ml
4Πιο φρέσκια εκδοχή La Yuqawam Pour Femme Rasasi
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
40,97 € 75ml
0,55 €/ml
5Premium εναλλακτική Spicy Orchid Dossier
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
39,00 € 50ml
0,78 €/ml
6Πιο απαλή εκδοχή Black The Fragrance World
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—

Φωτογραφίες φιαλών: maisonalhambra.co, ardalzaafaranshop.com, fragrantica.com, rasasistore.com, fragrancereview.com, thefragranceworld.co.uk

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοBlack OrchidTom FordBlack OrigamiMaison Alhambra
Τιμή ανά ml
3ml: 3,27 €/ml · 10ml: 3,05 €/ml · 30ml: 2,43 €/ml
0,20 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 100ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το Black Orchid
  • Η περιγραφή του Fragrantica το χαρακτηρίζει πιστή απόδοση του προφίλ του Black Orchid, με σοκολάτα και υλάνγκ-υλάνγκ στις πρώτες νότες· ένα μέλος το βρίσκει πιο γλυκό και πιο εύκολο να φορεθεί από το Black Orchid, ενώ ένα άλλο θεωρεί ότι γέρνει περισσότερο προς το ανδρικό Black Origami by Maison Alhambra, Fragrantica
  • Ένα μέλος που έχει το Black Orchid EDP συνέκρινε το Black Origami και το Orchid Noir μαζί του και βρήκε και τα δύο κοντά· το Black Origami κράτησε περισσότερο πάνω του, αλλά στο στέγνωμα έγινε πιο καθαρό και φρέσκο Orchid Noir by Just Jack, Fragrantica
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το Black Orchid κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 9,81 € έναντι 19,99 €.
  • Το Black Origami σου δίνει περισσότερο άρωμα: 100ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Black Orchid και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο19,62 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml30,51 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml72,90 €Περισσεύουν 24ml
  • Black Origami από Maison Alhambra: 1 × 100mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά19,99 €Περισσεύουν 94ml

Για τόση χρήση, τα decants του Black Orchid κοστίζουν λιγότερο από το Black Origami: 19,62 € έναντι 19,99 €.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 9,81 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Black Orchid κοστίζουν λιγότερο από το Black Origami: 9,81 € έναντι 19,99 €.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 186,12 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Black Origami κοστίζει λιγότερο από τα decants του Black Orchid: 19,99 € έναντι 186,12 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του Black Orchid: 6 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Black Origami της Maison AlhambraΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το Black Orchid. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: Black Origami

Φιάλη του Black Origami της Maison Alhambra
Black OrigamiMaison AlhambraΚαλύτερο συνολικά

Το Black Origami της Maison Alhambra έχει την πληρέστερη δημοσιευμένη επικάλυψη από όλες τις επιλογές. Η λίστα νοτών του πηγαίνει από τρούφα, ylang-ylang και μαύρο φραγκοστάφυλο σε ορχιδέα, και μετά σε σοκολάτα, πατσουλί, λιβάνι και βανίλια: το περίγραμμα του Black Orchid σχεδόν γραμμή προς γραμμή. Η ίδια η περιγραφή του Fragrantica το χαρακτηρίζει πιστή προσαρμογή αυτού του προφίλ, με τη σοκολάτα και το ylang-ylang μπροστά.

Η βασική διαφορά: το φινάλε. Ένα μέλος του Fragrantica που έχει το Black Orchid και φόρεσε δίπλα του και το Black Origami και το Orchid Noir τα βρήκε και τα δύο κοντινά, αλλά είπε ότι το Black Origami καταλήγει πιο καθαρό και πιο φρέσκο, χωρίς τη θολή σκοτεινιά που αφήνει πίσω του το αυθεντικό. Οι γνώμες για τον χαρακτήρα του διχάζονται: ένα μέλος το βρίσκει πιο γλυκό και πιο εύκολο στο φόρεμα, ένα άλλο το βρίσκει να γέρνει πιο αντρικά.

Σε ποιον ταιριάζει: σε όποιον θέλει ολόκληρη την πορεία του Black Orchid, μαζί με το άνοιγμα της τρούφας, ως καθημερινό μπουκάλι για φθινοπωρινά και χειμωνιάτικα βράδια. Είναι επίσης η επιλογή για να ξεκινήσεις αν δεν έχεις φορέσει ποτέ το αυθεντικό.

Τεκμηρίωση: επώνυμη εξωτερική πηγή. Η σελίδα του στο Fragrantica δίνει τις νότες και την περιγραφή· η σύγκριση με το Orchid Noir βρίσκεται στη σελίδα του Orchid Noir στο Fragrantica.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η περιγραφή του Fragrantica το χαρακτηρίζει πιστή απόδοση του προφίλ του Black Orchid, με σοκολάτα και υλάνγκ-υλάνγκ στις πρώτες νότες· ένα μέλος το βρίσκει πιο γλυκό και πιο εύκολο να φορεθεί από το Black Orchid, ενώ ένα άλλο θεωρεί ότι γέρνει περισσότερο προς το ανδρικό Black Origami by Maison Alhambra, Fragrantica
  2. Ένα μέλος που έχει το Black Orchid EDP συνέκρινε το Black Origami και το Orchid Noir μαζί του και βρήκε και τα δύο κοντά· το Black Origami κράτησε περισσότερο πάνω του, αλλά στο στέγνωμα έγινε πιο καθαρό και φρέσκο Orchid Noir by Just Jack, Fragrantica

Πιο κοντά στην τελική φάση: Oud 24 Hours

Φιάλη του Oud 24 Hours της Ard Al Zaafaran
Oud 24 HoursArd Al ZaafaranΠιο κοντά στην τελική φάση

Το Oud 24 Hours της Ard Al Zaafaran μοιράζεται με τη βάση του Black Orchid μαύρη σοκολάτα, πατσουλί, λιβάνι, σανταλόξυλο και κεχριμπάρι, και πιο ψηλά μανταρίνι, περγαμόντο, γαρδένια, ylang-ylang και γιασεμί. Παρά το όνομα, όσοι το έχουν λένε ότι το oud δεν είναι αυτό που προσέχεις. Αυτό που προσέχεις είναι η τελευταία φάση: αρκετά μέλη που έχουν το Black Orchid λένε ότι η ομοιότητα είναι πιο έντονη όταν το άρωμα έχει κάτσει.

Η βασική διαφορά: είναι πιο χοντροκομμένο. Τα ίδια μέλη το περιγράφουν λιγότερο εκλεπτυσμένο και με λιγότερες αποχρώσεις από το αυθεντικό, και ένα το λέει πιο απαλή, ελαφρώς πιο αντρική εκδοχή. Στο φόρουμ του Fragrantica, ένα μέλος που φόρεσε τα δύο μαζί λέει ότι δεν ταιριάζουν, οπότε περίμενε οικογενειακή ομοιότητα και όχι δίδυμο.

Σε ποιον ταιριάζει: σε όποιον νοιάζεται πρώτα για τις ώρες της σοκολάτας και του πατσουλί και λιγότερο για το άνοιγμα. Είναι ένα χαλαρό μπουκάλι για δροσερά βράδια.

Τεκμηρίωση: επώνυμη εξωτερική πηγή. Δες τη σελίδα του στο Fragrantica και ένα νήμα του φόρουμ του Fragrantica για τον οίκο. Το μοναδικό κατάστημα στην ΕΕ που βρήκαμε το πουλά μόνο σε σετ με αποσμητικό, γι’ αυτό ο πίνακας δεν δείχνει τιμή καταλόγου ΕΕ για τη φιάλη μόνη της.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Αρκετά μέλη που έχουν το Black Orchid το βρίσκουν κοντινό, κυρίως στο στέγνωμα, αλλά πιο ωμό και λιγότερο εκλεπτυσμένο· ένα μέλος το αποκαλεί πιο απαλή, ελαφρώς πιο ανδρική εκδοχή Oud 24 Hours by Ard Al Zaafaran, Fragrantica
  2. Μέλη του φόρουμ το περιγράφουν ως άρωμα που θυμίζει Black Orchid· ένα μέλος λέει ότι τα δύο δεν ταιριάζουν όταν φοριούνται μαζί Ard Al Zaafaran: what have you tried?, Fragrantica forum
  3. Ένα μέλος του φόρουμ αναφέρει το Oud 24 Hours ανάμεσα στους κλώνους του Black Orchid που έχει εντοπίσει, μαζί με τα La Yuqawam Femme και Orchid Noir Black Orchid clones, Fragrantica forum

Πιο γλυκή εκδοχή: Orchid Noir

Φιάλη του Orchid Noir της Just Jack
Orchid NoirJust JackΠιο γλυκή εκδοχή

Το Orchid Noir της Just Jack μοιράζεται με το άνοιγμα του αυθεντικού μαύρο φραγκοστάφυλο, περγαμόντο, ylang-ylang, γιασεμί και γαρδένια, φρουτώδεις και πικάντικες νότες στη μέση, και πατσουλί, λιβάνι, κεχριμπάρι, βανίλια και μόσχο στη βάση. Μέλη που το έβαλαν δίπλα στο Black Orchid και στο Oud 24 Hours το λένε πολύ κοντινό, και αναφέρουν ονομαστικά τις νότες κορυφής με την απόχρωση τρούφας, που πολλοί κλώνοι παραλείπουν.

Η βασική διαφορά: καταλήγει πιο γλυκό. Τα ίδια μέλη περιγράφουν την τελευταία φάση περισσότερο ως νότα σοκολάτας, πιο κοντά σε gourmand παρά στο στεγνό, γήινο φινάλε του Black Orchid, και αρκετοί λένε ότι είναι συνολικά πιο ελαφρύ. Ένα μέλος το βρήκε πιο κοντά στο Black Orchid Parfum παρά στο Eau de Parfum.

Σε ποιον ταιριάζει: σε όποιον είναι καινούργιος σε αυτό το σκοτεινό ύφος και θέλει ένα εύκολο καθημερινό μπουκάλι όσο αποφασίζει αν το αυθεντικό αξίζει τη θέση του. Φόρεσέ το εκεί όπου ένα πιο διακριτικό ίχνος είναι ευπρόσδεκτο.

Τεκμηρίωση: επώνυμη εξωτερική πηγή. Η σελίδα του στο Fragrantica έχει τις συγκρίσεις των μελών, και το νήμα του φόρουμ του Fragrantica για τους κλώνους του Black Orchid το αναφέρει επίσης.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Μέλη που το συνέκριναν με το Black Orchid και το Oud 24 Hours το βρίσκουν πολύ κοντινό, ακόμη και στις νότες κορυφής τρούφας, αλλά πιο ανάλαφρο και με τελείωμα σε πιο γλυκιά νότα σοκολάτας Orchid Noir by Just Jack, Fragrantica
  2. Ένα μέλος του φόρουμ το αναφέρει ανάμεσα στις εναλλακτικές επιλογές για το Black Orchid που έχει εντοπίσει Black Orchid clones, Fragrantica forum

Πιο φρέσκια εκδοχή: La Yuqawam Pour Femme

Φιάλη του La Yuqawam Pour Femme της Rasasi
La Yuqawam Pour FemmeRasasiΠιο φρέσκια εκδοχή

Το La Yuqawam Pour Femme της Rasasi μοιράζεται με το Black Orchid περγαμόντο, ylang-ylang, μπαχαρικά, λιβάνι, σανταλόξυλο, κεχριμπάρι, μαύρη τρούφα και πατσουλί. Μέλη που έχουν το αυθεντικό λένε τα δύο πολύ παρόμοια στην καρδιά τρούφας και ορχιδέας, και αρκετά περιγράφουν ένα κρεμώδες φινάλε σανταλόξυλου και ylang.

Η βασική διαφορά: είναι πιο φωτεινό και πιο πράσινο. Άλλοι κάτοχοι στην ίδια σελίδα βρίσκουν το Black Orchid πιο σκούρο και πιο κρεμώδες, και το La Yuqawam πιο γλυκό, πιο χορταρένιο ή πιο τροπικό. Στο φόρουμ, ένα μέλος το τοποθετεί πιο κοντά στο πιο ελαφρύ Black Orchid Eau de Toilette παρά στο Eau de Parfum, και λίγο πιο πικάντικο.

Σε ποιον ταιριάζει: σε όποιον βρίσκει το Black Orchid πολύ βαρύ για τη μέρα ή για τους ζεστούς μήνες, και θέλει το περίγραμμά του με περισσότερο αέρα γύρω του.

Τεκμηρίωση: επώνυμη εξωτερική πηγή. Η σελίδα του στο Fragrantica και το νήμα του φόρουμ για τους κλώνους του Black Orchid έχουν τις συγκρίσεις.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Μέλη που έχουν το Black Orchid το βρίσκουν πολύ παρόμοιο· άλλοι βρίσκουν το Black Orchid πιο σκοτεινό και κρεμώδες, και το La Yuqawam πιο γλυκό, πιο πράσινο ή πιο τροπικό La Yuqawam Femme by Rasasi, Fragrantica
  2. Μέλη του φόρουμ το αναφέρουν ως κλώνο του Black Orchid· ένα μέλος λέει ότι είναι πιο κοντά στο πιο ανάλαφρο Eau de Toilette και λίγο πιο πικάντικο Black Orchid clones, Fragrantica forum

Premium εναλλακτική: Spicy Orchid

Φιάλη του Spicy Orchid της Dossier
Spicy OrchidDossierPremium εναλλακτική

Το Spicy Orchid της Dossier κρατά την καρδιά της ορχιδέας με ylang-ylang και μανταρίνι, πάνω σε πατσουλί, λιβάνι, σανταλόξυλο και βανίλια. Η Dossier λέει ανοιχτά ότι παίρνει το Black Orchid ως έμπνευση. Το Fragrantica βάζει το Black Orchid πρώτο ανάμεσα στα αρώματα που αρέσουν επίσης στους επισκέπτες του, και η ενότητα παρόμοιων αρωμάτων του Parfumo το αναφέρει κι αυτή.

Η βασική διαφορά: ο οίκος δεν αναφέρει ούτε τρούφα ούτε σοκολάτα. Στη θέση τους ανοίγει με κανέλα, ροζ πιπέρι και ylang-ylang και προσθέτει δαμάσκηνο στο ίχνος, κάτι που το απομακρύνει από τη γη και το φέρνει προς ζεστά μπαχαρικά και φρούτο. Ένα μέλος του Parfumo που έχει και τα δύο βρίσκει το Spicy Orchid πιο γλυκό και πιο εύκολο στο φόρεμα, και λέει ότι ηρεμεί νωρίτερα από το αυθεντικό. Έχει επίσης την υψηλότερη τιμή ανά ml από τους κλώνους με τιμή σε ευρώ, οπότε είναι μελετημένη αγορά και όχι καθημερινό υποκατάστατο.

Σε ποιον ταιριάζει: σε όποιον του αρέσει η ιδέα του Black Orchid αλλά βρίσκει την τρούφα πολύ παράξενη. Δουλεύει τις κρύες μέρες και στο γραφείο, όπου το αυθεντικό μπορεί να φανεί υπερβολικό.

Τεκμηρίωση: επώνυμη εξωτερική πηγή. Η σελίδα του στο Parfumo έχει τη σύγκριση του μέλους, η σελίδα του στο Fragrantica τις νότες, και η σελίδα της ίδιας της Dossier τη δηλωμένη έμπνευση.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η ενότητα παρόμοιων αρωμάτων του Parfumo αναφέρει το Black Orchid EDP· ένα μέλος που έχει και τα δύο βρίσκει το Spicy Orchid πιο γλυκό, πιο εύκολο να φορεθεί και ότι ηρεμεί πιο γρήγορα Spicy Orchid by Dossier, Parfumo
  2. Το Fragrantica αναφέρει ορχιδέα, υλάνγκ-υλάνγκ, μανταρίνι, πατσουλί, λιβάνι, σανδαλόξυλο και βανίλια, και τοποθετεί πρώτο το Black Orchid ανάμεσα στα αρώματα που αρέσουν επίσης στους επισκέπτες του Spicy Orchid by Dossier, Fragrantica
  3. Ο οίκος λέει ότι είναι εμπνευσμένο από το Black Orchid και ανοίγει με κανέλα, ροζ πιπέρι και υλάνγκ-υλάνγκ, πριν από μια καρδιά ορχιδέας και ένα ίχνος από πατσουλί, σανδαλόξυλο, δαμάσκηνο και βανίλια Spicy Orchid, Dossier

Πιο απαλή εκδοχή: Black

Φιάλη του Black της The Fragrance World
BlackThe Fragrance WorldΠιο απαλή εκδοχή

Το Black προέρχεται από την The Fragrance World, έναν οίκο στο Λίβερπουλ που δεν είναι η ίδια εταιρεία με τον οίκο Fragrance World του Κόλπου. Η δημοσιευμένη λίστα του ακολουθεί από κοντά το άνοιγμα του αυθεντικού: τρούφα, ylang-ylang, περγαμόντο και μαύρο φραγκοστάφυλο, μετά μια καρδιά από μαύρη ορχιδέα και λωτό, και μετά πατσουλί, βανίλια, λιβάνι και σανταλόξυλο.

Η βασική διαφορά: η παρουσία. Ο ίδιος ο οίκος λέει ότι το Black μένει πιο κοντά στο δέρμα από το αυθεντικό, οπότε είναι το περίγραμμα του Black Orchid σε χαμηλότερη ένταση. Δεν βρήκαμε σελίδα του σε βάση δεδομένων αρωμάτων, οπότε η τεκμηρίωση εδώ είναι η περιγραφή του ίδιου του οίκου και όχι συγκρίσεις κατόχων.

Σε ποιον ταιριάζει: σε όποιον αγαπά το άρωμα του Black Orchid αλλά όχι τον χώρο που πιάνει, για τη μέρα και για κοντινές παρέες.

Τεκμηρίωση: επώνυμη εξωτερική πηγή, η σελίδα προϊόντος του ίδιου του οίκου. Ο οίκος πουλά μόνο σε λίρες, γι’ αυτό ο πίνακας δεν δείχνει τιμή καταλόγου ΕΕ.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ο οίκος του Liverpool πουλά το Black ως εμπνευσμένο από το Black Orchid και λέει ότι κάθεται πιο κοντά στο δέρμα απ’ ό,τι το πρωτότυπο Black, The Fragrance World

Αυθεντικές εναλλακτικές που έχουμε

Αυθεντικά αρώματα του Tom Ford που μοιράζονται μέρος του χαρακτήρα του Black Orchid, το καθένα σε decant 3ml, 10ml ή 30ml.

  1. Tom Ford

    Velvet Orchid

    Μέλι, ρούμι και εσπεριδοειδή πάνω σε ορχιδέα και σουέτ, με βανίλια, σανταλόξυλο και μόσχο: η ορχιδέα χωρίς τη γη.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Tom Ford

    Noir de Noir

    Σαφράν και μαύρη τρούφα πάνω σε τριαντάφυλλο, oud και μαύρη ντάλια, με βανίλια, πατσουλί, βρύα δέντρου και στύρακα.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Tom Ford

    Tobacco Chocolat

    Πορτοκάλι και akigalawood πάνω σε κακάο και μαύρη σοκολάτα, με πατσουλί, βάλσαμο Περού και καπνό.

    3ml · 10ml · 30ml

Black Orchid σε decant 10ml ή μπουκάλι κλώνου;

Το Black Orchid κοστίζει 30,51 € στο 10ML ως decant 10ml, γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη. Περίπου 200 ψεκασμοί είναι κάπου εννέα εβδομάδες καθημερινής χρήσης με τρεις ψεκασμούς. Ωστόσο αυτό το decant κοστίζει περισσότερο από καθεμία από τις δύο φθηνότερες φιάλες κλώνων στον πίνακα, που είναι ολόκληρα 100ml, οπότε στην τιμή ανά ml κερδίζουν οι κλώνοι, και δεν έχει νόημα να προσποιηθεί κανείς το αντίθετο.

Αυτό που σου δίνει το decant είναι το κομμάτι που εκείνοι κόβουν: την τρούφα, τη σκούρα λουλουδένια καρδιά και το στεγνό, γήινο κλείσιμο. Αν το Black Orchid είναι για σένα βραδινό άρωμα που φοράς δυο φορές την εβδομάδα, ένα decant 10ml κρατά πολύ. Πιάνεις ένα σκοτεινό gourmand κάθε μέρα; Τότε πάρε ένα μπουκάλι κλώνου και κράτα ένα 3ml του αυθεντικού ως μέτρο σύγκρισης. Το Black Orchid Reserve διατίθεται στα ίδια μεγέθη, από 16,11 €.

Τι χάνουν όλοι οι κλώνοι

Διάβασε τις λίστες νοτών μαζί και φαίνεται ένα μοτίβο. Οι κλώνοι συμφωνούν στη σοκολάτα, στο πατσουλί και στη βανίλια, γιατί αυτές είναι οι νότες που θυμάται ο κόσμος. Διαφωνούν για την τρούφα, και η τρούφα είναι η πιο παράξενη και η πιο σημαντική νότα του Black Orchid: δίνει τη γήινη, σχεδόν αλμυρή σκοτεινιά κάτω από τη γλύκα.

Το δεύτερο θύμα είναι η λουλουδένια καρδιά. Η καρδιά του Black Orchid είναι ένα πυκνό σύμπλεγμα από ylang-ylang, γαρδένια, γιασεμί και λωτό που εμποδίζει τη σοκολάτα να διαβαστεί σαν επιδόρπιο. Οι κλώνοι που την αραιώνουν καταλήγουν πιο γλυκοί και πιο gourmand, και αυτό ακριβώς λένε τα μέλη για το Orchid Noir: κοντινό, αλλά κλείνει με περισσότερη σοκολάτα από το Black Orchid.

Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe

Οι ταινίες δοκιμής είναι εντάξει για το άνοιγμα και άχρηστες για ό,τι ακολουθεί. Η τρούφα και το πατσουλί θέλουν ζεστό δέρμα και χρόνο για να δείξουν τι είναι, οπότε κρίνε στο δέρμα και μέσα σε μια ολόκληρη μέρα.

  1. Μάθε πρώτα το αυθεντικό. Ένα decant 3ml του Black Orchid αρκεί για μερικές ολόκληρες μέρες, όσο χρειάζεσαι για να γνωρίσεις καλά τη βάση του.
  2. Φόρεσε έναν κλώνο σε άλλη μέρα, στο ίδιο σημείο του δέρματος, με τον ίδιο αριθμό ψεκασμών. Μύρισέ τον το πρωί, ξανά το απόγευμα και άλλη μία φορά το βράδυ.
  3. Άφησε μια καινούργια φιάλη κλώνου να ξεκουραστεί μερικές εβδομάδες πριν βγάλεις την τελική ετυμηγορία. Ένα φρέσκο μπουκάλι μπορεί να αλλάξει όσο κάθεται, και οι πρώτες εντυπώσεις συχνά μαλακώνουν.
  4. Κρίνε την τελευταία φάση. Ρώτα τον εαυτό σου αν, ως το απόγευμα, η γήινη νότα είναι ακόμη κάτω από τη σοκολάτα ή αν έχει μείνει μόνο γλύκα.

Αν δεν σε πείθει κανένας κλώνος, δοκίμασε ένα αυθεντικό άρωμα που μοιράζεται μέρος του χαρακτήρα, στα ίδια μεγέθη. Το Velvet Orchid κρατά την ορχιδέα, τη βανίλια και το σανταλόξυλο σε πιο απαλή, μελένια μορφή. Το Noir de Noir μοιράζεται τη μαύρη τρούφα και τη βάση πατσουλί και βανίλιας, με τριαντάφυλλο και oud. Το Tobacco Chocolat κρατά τη μαύρη σοκολάτα και το πατσουλί χωρίς τα λουλούδια. Για τις νότες πίσω από αυτά, διάβασε τι μυρίζει το πατσουλί, δες τη νότα του πατσουλί, ρίξε μια ματιά στα καλύτερα αρώματα του Tom Ford ή διάβασε τι είναι ένα decant αρώματος.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Μπορώ να δοκιμάσω πρώτα το Tom Ford Black Orchid σε μικρό μέγεθος;
Το 10ML πουλά το Black Orchid σε decants 3ml, 10ml και 30ml γεμισμένα από την αυθεντική φιάλη, από 9,81 €. Ένα decant 3ml είναι γύρω στους 60 ψεκασμούς, αρκετό για να το φορέσεις μερικές μέρες και να το συγκρίνεις με έναν κλώνο.
Ποιο dupe του Tom Ford Black Orchid βρίσκεται στην κορυφή αυτού του οδηγού;
Το Black Origami της Maison Alhambra είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό: η λίστα νοτών του ακολουθεί το Black Orchid από την τρούφα ως τη σοκολάτα, αν και μέλη του Fragrantica βρίσκουν την τελική του φάση πιο καθαρή και πιο φρέσκια. Το Oud 24 Hours της Ard Al Zaafaran είναι το πιο κοντινό στην τελική φάση.
Τι κρατά το Black Origami από το Black Orchid;
Είναι η καλύτερη συνολική επιλογή εδώ. Οι δημοσιευμένες νότες του πηγαίνουν από τρούφα, ylang-ylang και μαύρο φραγκοστάφυλο σε ορχιδέα, και μετά σε σοκολάτα, πατσουλί, λιβάνι και βανίλια, αλλά ένας κάτοχος του Black Orchid βρήκε την τελική του φάση πιο καθαρή και πιο φρέσκια από το αυθεντικό.
Είναι το Orchid Noir ή το Oud 24 Hours dupe του Black Orchid Eau de Parfum ή του Parfum;
Και τα δύο συγκρίνονται κυρίως με το Eau de Parfum, την εκδοχή που πουλά το 10ML. Ένα μέλος του Fragrantica βρήκε το Orchid Noir πιο κοντά στο Parfum, και ένα μέλος του φόρουμ τοποθετεί το La Yuqawam Pour Femme πιο κοντά στο Eau de Toilette.
Υπάρχουν αντρικά dupes του Black Orchid;
Το ίδιο το Black Orchid είναι unisex, οπότε δεν χρειάζεται αντρική εκδοχή. Ένα μέλος βρίσκει ότι το Black Origami γέρνει πιο αντρικά, ένα άλλο λέει το Oud 24 Hours ελαφρώς πιο αντρική εκδοχή, και το Noir de Noir είναι μια πιο σκούρα unisex εναλλακτική από τον ίδιο οίκο.
Είναι οι κλώνοι του Black Orchid φθηνότεροι ανά ml από το αυθεντικό;
Οι φιάλες κλώνων κοστίζουν λιγότερο ανά ml από το αυθεντικό· οι τιμές με ημερομηνία είναι στον πίνακα. Για το αυθεντικό χωρίς ολόκληρη φιάλη, ένα decant 3ml του Black Orchid κοστίζει 9,81 € και ένα decant 10ml 30,51 € στο 10ML.
Ποιους κλώνους συνδέουν τα μέλη της βάσης δεδομένων με το Black Orchid;
Από τους κλώνους, το Black Origami, το Oud 24 Hours, το Orchid Noir και το La Yuqawam Pour Femme είναι αυτά που τα μέλη των βάσεων δεδομένων αρωμάτων συγκρίνουν πιο συχνά μαζί του. Από τα αυθεντικά αρώματα, το Velvet Orchid μοιράζεται την ορχιδέα, το Noir de Noir την τρούφα και το πατσουλί, και το Tobacco Chocolat τη μαύρη σοκολάτα.
Θα διαρκέσει ένας κλώνος του Black Orchid όσο το αυθεντικό;
Δεν μπορούμε να υποσχεθούμε πόσο κρατά οποιοδήποτε άρωμα στο δέρμα σου, και οι κάτοχοι διαφωνούν για τους κλώνους. Φόρεσε τον καθένα στο δέρμα μια ολόκληρη μέρα, σε διαφορετική μέρα από το αυθεντικό, πριν αποφασίσεις.

Πηγές

  1. Black Orchid by Tom Ford (Fragrantica)
  2. Black Origami by Maison Alhambra (Fragrantica)
  3. Oud 24 Hours by Ard Al Zaafaran (Fragrantica)
  4. Orchid Noir by Just Jack (Fragrantica)
  5. La Yuqawam Femme by Rasasi (Fragrantica)
  6. Black Orchid clones (Fragrantica forum)
  7. Spicy Orchid by Dossier (Parfumo)
  8. Spicy Orchid (Dossier)
  9. Black (The Fragrance World)

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Black Orchid, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Tom Ford ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων