Dupe-uri Tom Ford Black Orchid 2026: 6 clone comparate cu originalul

Șase dupe-uri Tom Ford Black Orchid, fiecare pus lângă trufa, ciocolata și paciuli din original, cu locul în care rămâne în urmă. Sau poartă mai întâi originalul, ca decant de 3ml.

În acest ghid

Pe scurt

Cel mai bun dupe Tom Ford Black Orchid, per total, este Black Origami de la Maison Alhambra, a cărui listă de note urmează originalul de la trufă până la ciocolată. Oud 24 Hours de la Ard Al Zaafaran e cel mai apropiat în fond, iar Black Origami e și flaconul cu cel mai mic preț din tabel. Vrei originalul? Black Orchid costă 30,51 € pentru un decant de 10ml la 10ML.

6 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 27 septembrie 2026

Clasamentul

  1. Black OrigamiCel mai bun per total Maison Alhambra19,99 € 100ml
  2. Oud 24 HoursCel mai apropiat în fond Ard Al ZaafaranFără preț UE
  3. Orchid NoirVarianta mai dulce Just Jack25,35 € 100ml
  4. La Yuqawam Pour FemmeVarianta mai proaspătă Rasasi40,97 € 75ml
  5. Spicy OrchidAlternativa premium Dossier39,00 € 50ml
  6. BlackVarianta mai blândă The Fragrance WorldFără preț UE

Preferi originalul?

Black Orchid

Tom FordTurnat din flaconul original

Alternativele: 0,20 €–0,78 €/ml în alte magazine, verificat pe 27 septembrie 2026

Trei flacoane, Velvet Orchid, Black Orchid și Noir de Noir, pe un fundal albastru pal

Cum miroase Black Orchid?

Flaconul Black Orchid de la Tom Ford
OriginalulBlack OrchidTom Ford

Black Orchid e parfumul unisex lansat de Tom Ford în 2006 și e întunecat de la primul puf. Deschiderea e de trufă neagră, cu ylang-ylang, gardenie, iasomie și coacăze negre în jur și o licărire scurtă de bergamotă, mandarină și lămâie de Amalfi. Inima e o orhidee imaginară, cu lotus, condimente și note fructate. Fondul îi poartă cea mai mare parte din reputație: ciocolată mexicană, paciuli, tămâie și vanilie, așezate pe ambră, lemn de santal, vetiver și mosc alb. Acordurile se citesc cald-condimentat, pământos, lemnos și dulce, cu o muchie pudrată, balsamică. Firul pământos de trufă și paciuli, mai mult decât florile, îl face să fie Black Orchid.

Două parfumuri ale aceleiași case te ajută să-l plasezi. Black Orchid Reserve, din 2025, păstrează trufa și bergamota în deschidere și mută fondul spre ciocolată neagră, paciuli, tonka și vanilie, așa că se citește mai bogat și mai gourmand. Velvet Orchid, din 2014, e un parfum separat, nu o versiune: miere, rom și citrice peste orhidee și piele întoarsă, apoi vanilie, lemn de santal și mosc. Păstrează orhideea și renunță la pământ.

Împărțirea asta contează când judeci clonele de mai jos. Cele mai multe prind ciocolata și paciuli. Mai puține păstrează trufa și și mai puține păstrează inima florală umbroasă care îl oprește pe Black Orchid să devină desert.

Trufă, orhidee și ciocolată neagră ca materii prime: note din Black Orchid de la Tom Ford
În imagine: trufă, orhidee și ciocolată neagră, note din Black Orchid.

Alternative la Black Orchid, comparate

Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 27 septembrie 2026

AlternativăBaza comparațieiPrețul flaconuluiPe ml
1Cel mai bun per total Black Origami Maison Alhambra
Sursă numită Sursă
19,99 € 100ml
0,20 €/ml
2Cel mai apropiat în fond Oud 24 Hours Ard Al Zaafaran
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
3Varianta mai dulce Orchid Noir Just Jack
Sursă numită Sursă
25,35 € 100ml
0,25 €/ml
4Varianta mai proaspătă La Yuqawam Pour Femme Rasasi
Sursă numită Sursă
40,97 € 75ml
0,55 €/ml
5Alternativa premium Spicy Orchid Dossier
Sursă numită Sursă
39,00 € 50ml
0,78 €/ml
6Varianta mai blândă Black The Fragrance World
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—

Fotografii ale flacoanelor: maisonalhambra.co, ardalzaafaranshop.com, fragrantica.com, rasasistore.com, fragrancereview.com, thefragranceworld.co.uk

Compară două parfumuri unul lângă altul

Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.

CriteriuBlack OrchidTom FordBlack OrigamiMaison Alhambra
Preț pe ml
3ml: 3,27 €/ml · 10ml: 3,05 €/ml · 30ml: 2,43 €/ml
0,20 €/ml
Mărime
Decanturi de 3, 10 sau 30ml
Flacon de 100ml
Cost cu livrare
Preț 10ML actualizat; livrarea se adaugă la plată
Prețul flaconului în alt magazin la 27 septembrie 2026; fără livrare
Ce spun sursele
Referința: fiecare alternativă din acest ghid e comparată cu Black Orchid
  • Descrierea Fragrantica o numește o adaptare fidelă a profilului Black Orchid, cu ciocolată și ylang-ylang în prim-plan; un membru o găsește mai dulce și mai ușor de purtat decât Black Orchid, iar altul spune că înclină mai mult spre masculin Black Origami by Maison Alhambra, Fragrantica
  • Un membru care are Black Orchid EDP a comparat Black Origami și Orchid Noir cu acesta și le-a găsit pe amândouă apropiate; Black Origami a persistat mai mult pe pielea lui, dar faza de bază a fost mai curată și mai proaspătă Orchid Noir by Just Jack, Fragrantica
Baza comparației
Parfumul original
Sursă numită
Disponibilitate
La 10ML, turnat din flaconul original
La vânzare într-un magazin din UE la 27 septembrie 2026
  • Black Orchid costă mai puțin la cumpărare: 9,81 € față de 19,99 €.
  • Black Origami îți dă mai mult parfum: 100ml față de 3ml.
  • 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.

Cât îmi trebuie?

Scrie de câte ori vrei să porți Black Orchid și câte pulverizări folosești.

Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).

  • 2 × 3mlCel mai ieftin19,62 €Rămân 0ml
  • 1 × 10ml30,51 €Rămân 4ml
  • 1 × 30ml72,90 €Rămân 24ml
  • Black Origami de la Maison Alhambra: 1 × 100mlPreț în alt magazin la 27 septembrie 2026, fără livrare19,99 €Rămân 94ml

La o asemenea folosire, decanturile de Black Orchid costă mai puțin decât Black Origami: 19,62 € față de 19,99 €.

O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.

Două exemple calculate

  • O lună de weekenduri

    8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 9,81 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, decanturile de Black Orchid costă mai puțin decât Black Origami: 9,81 € față de 19,99 €.

  • În fiecare zi, timp de un an

    365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 186,12 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Black Origami costă mai puțin decât decanturile de Black Orchid: 19,99 € față de 186,12 €. E un alt parfum, nu originalul.

Clasamentul alternativelor la Black Orchid: 6 dupe-uri cu rolul și prețul pe ml, pe primul loc Black Origami de la Maison AlhambraDeschide imaginea la dimensiune completă într-o filă nouă
Ordonate după cât de aproape sunt de Black Orchid. Prețul pe ml calculat din prețurile flacoanelor verificate pe 27 septembrie 2026.

Cel mai bun per total: Black Origami

Flaconul Black Origami de la Maison Alhambra
Black OrigamiMaison AlhambraCel mai bun per total

Black Origami de la Maison Alhambra are cea mai completă suprapunere publicată dintre toate alegerile. Lista lui de note trece de la trufă, ylang-ylang și coacăze negre la orhidee, apoi la ciocolată, paciuli, tămâie și vanilie, adică silueta Black Orchid aproape rând cu rând. Chiar descrierea de pe Fragrantica îl numește o adaptare fidelă a acestui profil, cu ciocolata și ylang-ylang în față.

Diferența principală: finalul. Un membru Fragrantica ce are Black Orchid și a purtat atât Black Origami, cât și Orchid Noir alături de el le-a găsit pe amândouă apropiate, dar spune că Black Origami se usucă mai curat și mai proaspăt, fără ceața persistentă a originalului. Părerile despre caracterul lui sunt împărțite: un membru îl găsește mai dulce și mai ușor de purtat, altul spune că înclină mai mult spre masculin.

Cui i se potrivește: cuiva care vrea tot arcul Black Orchid, inclusiv deschiderea cu trufă, ca flacon de zi cu zi pentru serile de toamnă și de iarnă. E și alegerea de încercat prima dacă n-ai purtat niciodată originalul.

Baza: o sursă externă numită. Fișa de pe Fragrantica dă notele și descrierea; comparația cu Orchid Noir se află pe pagina Fragrantica a lui Orchid Noir.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Descrierea Fragrantica o numește o adaptare fidelă a profilului Black Orchid, cu ciocolată și ylang-ylang în prim-plan; un membru o găsește mai dulce și mai ușor de purtat decât Black Orchid, iar altul spune că înclină mai mult spre masculin Black Origami by Maison Alhambra, Fragrantica
  2. Un membru care are Black Orchid EDP a comparat Black Origami și Orchid Noir cu acesta și le-a găsit pe amândouă apropiate; Black Origami a persistat mai mult pe pielea lui, dar faza de bază a fost mai curată și mai proaspătă Orchid Noir by Just Jack, Fragrantica

Cel mai apropiat în fond: Oud 24 Hours

Flaconul Oud 24 Hours de la Ard Al Zaafaran
Oud 24 HoursArd Al ZaafaranCel mai apropiat în fond

Oud 24 Hours de la Ard Al Zaafaran are în comun cu fondul lui Black Orchid ciocolata neagră, paciuli, tămâia, lemnul de santal și ambra, plus mandarina, bergamota, gardenia, ylang-ylang și iasomia de mai sus. În ciuda numelui, posesorii spun că nu oud-ul îți atrage atenția. Îți atrage atenția etapa târzie: mai mulți membri care au Black Orchid spun că asemănarea e cea mai puternică după ce parfumul s-a așezat.

Diferența principală: e mai direct. Aceiași membri îl descriu ca mai puțin rafinat și mai puțin nuanțat decât originalul, iar unul îl numește o versiune mai moale, puțin mai masculină. Pe forumul Fragrantica, un membru care le-a purtat împreună spune că nu se potrivesc, așa că așteaptă-te la o asemănare de familie, nu la un geamăn.

Cui i se potrivește: cuiva căruia îi pasă cel mai mult de orele de ciocolată și paciuli și mai puțin de deschidere. E un flacon relaxat pentru serile răcoroase.

Baza: o sursă externă numită. Vezi fișa lui de pe Fragrantica și un fir de pe forumul Fragrantica despre casă. Singurul magazin din UE pe care l-am găsit îl vinde doar la set cu un deodorant, așa că tabelul nu arată un preț de listă în UE pentru flaconul singur.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Mai mulți membri care au Black Orchid îl găsesc apropiat, mai ales în faza de bază, dar mai puțin precis și mai puțin rafinat; unul îl numește o versiune mai blândă, ușor mai masculină Oud 24 Hours by Ard Al Zaafaran, Fragrantica
  2. Membrii forumului îl descriu ca fiind în stilul Black Orchid; unul spune că cele două nu se potrivesc când sunt purtate împreună Ard Al Zaafaran: what have you tried?, Fragrantica forum
  3. Un membru al forumului include Oud 24 Hours printre clonele Black Orchid pe care le-a găsit, alături de La Yuqawam Femme și Orchid Noir Black Orchid clones, Fragrantica forum

Varianta mai dulce: Orchid Noir

Flaconul Orchid Noir de la Just Jack
Orchid NoirJust JackVarianta mai dulce

Orchid Noir de la Just Jack are în comun cu deschiderea originalului coacăzele negre, bergamota, ylang-ylang, iasomia și gardenia, note fructate și condimentate la mijloc, iar în fond paciuli, tămâie, ambră, vanilie și mosc. Membrii care l-au pus lângă Black Orchid și Oud 24 Hours îl numesc foarte apropiat și pomenesc pe nume notele de vârf cu tentă de trufă, pe care multe clone le sar.

Diferența principală: se termină mai dulce. Acei membri descriu etapa târzie ca fiind mai mult o notă de ciocolată, mai aproape de un gourmand decât de finalul sec și pământos al lui Black Orchid, iar mai mulți spun că e mai ușor per total. Un membru l-a găsit mai aproape de Black Orchid Parfum decât de Eau de Parfum.

Cui i se potrivește: oricui e nou în acest stil întunecat și vrea un flacon ușor de purtat zilnic cât timp se hotărăște dacă originalul își merită locul. Poartă-l acolo unde o dâră mai discretă e binevenită.

Baza: o sursă externă numită. Fișa lui de pe Fragrantica adună comparațiile membrilor, iar firul de pe forumul Fragrantica despre clonele Black Orchid îl include și el.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Membrii care l-au comparat cu Black Orchid și Oud 24 Hours îl găsesc foarte apropiat, inclusiv prin notele de vârf de trufă, dar mai lejer și cu o notă finală de ciocolată mai dulce Orchid Noir by Just Jack, Fragrantica
  2. Un membru al forumului îl include printre clonele Black Orchid pe care le-a găsit Black Orchid clones, Fragrantica forum

Varianta mai proaspătă: La Yuqawam Pour Femme

Flaconul La Yuqawam Pour Femme de la Rasasi
La Yuqawam Pour FemmeRasasiVarianta mai proaspătă

La Yuqawam Pour Femme de la Rasasi are în comun cu Black Orchid bergamota, ylang-ylang, condimentele, tămâia, lemnul de santal, ambra, trufa neagră și paciuli. Membrii care au originalul le numesc foarte asemănătoare prin inima de trufă și orhidee, iar mai mulți descriu un final cremos de lemn de santal și ylang.

Diferența principală: e mai luminos și mai verde. Alți posesori de pe aceeași pagină găsesc Black Orchid mai întunecat și mai cremos, iar La Yuqawam mai dulce, mai ierbos sau mai tropical. Pe forum, un membru îl așază mai aproape de Black Orchid Eau de Toilette, cel mai ușor, decât de Eau de Parfum, și puțin mai condimentat.

Cui i se potrivește: cuiva care găsește Black Orchid prea greu pentru zi sau pentru lunile mai calde și vrea silueta lui cu mai mult aer în jur.

Baza: o sursă externă numită. Fișa lui de pe Fragrantica și firul de pe forum despre clonele Black Orchid adună comparațiile.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Membrii care au Black Orchid îl găsesc foarte asemănător; alții consideră Black Orchid mai întunecat și mai cremos, iar La Yuqawam mai dulce, mai verde sau mai tropical La Yuqawam Femme by Rasasi, Fragrantica
  2. Membrii forumului îl menționează drept o clonă Black Orchid; unul spune că este mai apropiat de Eau de Toilette, varianta mai lejeră, și puțin mai condimentat Black Orchid clones, Fragrantica forum

Alternativa premium: Spicy Orchid

Flaconul Spicy Orchid de la Dossier
Spicy OrchidDossierAlternativa premium

Spicy Orchid de la Dossier păstrează inima de orhidee cu ylang-ylang și mandarină, peste paciuli, tămâie, lemn de santal și vanilie. Dossier spune deschis că pornește de la Black Orchid ca inspirație. Fragrantica pune Black Orchid primul printre parfumurile pe care vizitatorii ei le mai apreciază, iar blocul de parfumuri similare de pe Parfumo îl numește și el.

Diferența principală: casa nu listează nici trufă, nici ciocolată. În locul lor, se deschide pe scorțișoară, piper roz și ylang-ylang și adaugă prună în dâră, ceea ce îl trage dinspre pământ spre condimente calde și fructe. Un membru Parfumo care le are pe amândouă găsește Spicy Orchid mai dulce și mai ușor de purtat și spune că se liniștește mai repede decât originalul. Are și cel mai mare preț pe ml dintre clonele cu preț în euro, așa că e o cumpărătură gândită, nu un înlocuitor de zi cu zi.

Cui i se potrivește: cuiva căruia îi place ideea de Black Orchid, dar găsește trufa prea ciudată. Merge în zilele reci și la birou, unde originalul poate părea prea mult.

Baza: o sursă externă numită. Fișa de pe Parfumo are comparația membrului, fișa de pe Fragrantica notele, iar pagina Dossier inspirația declarată.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Secțiunea de parfumuri similare de pe Parfumo menționează Black Orchid EDP; un membru care le are pe amândouă găsește Spicy Orchid mai dulce, mai ușor de purtat și mai rapid domolit Spicy Orchid by Dossier, Parfumo
  2. Fragrantica listează orhidee, ylang-ylang, mandarină, paciuli, tămâie, lemn de santal și vanilie și îl plasează pe Black Orchid pe primul loc printre parfumurile apreciate și de vizitatorii săi Spicy Orchid by Dossier, Fragrantica
  3. Casa spune că este inspirat de Black Orchid și debutează cu scorțișoară, piper roz și ylang-ylang, urmate de o inimă de orhidee și de o dâră de paciuli, lemn de santal, prună și vanilie Spicy Orchid, Dossier

Varianta mai discretă: Black

Flaconul Black de la The Fragrance World
BlackThe Fragrance WorldVarianta mai blândă

Black vine de la The Fragrance World, o casă din Liverpool care nu e aceeași companie cu casa din Golf Fragrance World. Lista lui publicată urmează îndeaproape deschiderea originalului: trufă, ylang-ylang, bergamotă și coacăze negre, apoi o inimă de orhidee neagră și lotus, apoi paciuli, vanilie, tămâie și lemn de santal.

Diferența principală: prezența. Chiar casa spune că Black stă mai aproape de piele decât originalul, așa că e silueta Black Orchid la un volum mai mic. N-am găsit nicio pagină într-o bază de date de parfumuri pentru el, așa că dovezile de aici sunt descrierea casei, nu comparațiile posesorilor.

Cui i se potrivește: cuiva care iubește mirosul lui Black Orchid, dar nu și cât spațiu ocupă, pentru zi și pentru apropiere.

Baza: o sursă externă numită, chiar pagina de produs a casei. Casa vinde doar în lire sterline, așa că tabelul nu arată un preț de listă în UE.

De ce această alegere?Surse: 1

Baza: Sursă numită

  1. Casa din Liverpool vinde Black ca fiind inspirat de Black Orchid și spune că rămâne mai aproape de piele decât originalul Black, The Fragrance World

Alternative autentice pe care le avem

Parfumuri Tom Ford originale care au în comun o parte din caracterul lui Black Orchid, fiecare ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml.

  1. Tom Ford

    Velvet Orchid

    Miere, rom și citrice peste orhidee și piele întoarsă, cu vanilie, lemn de santal și mosc: orhideea fără pământ.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Tom Ford

    Noir de Noir

    Șofran și trufă neagră peste trandafir, oud și dalie neagră, cu vanilie, paciuli, mușchi de copac și styrax.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Tom Ford

    Tobacco Chocolat

    Portocală și akigalawood peste cacao și ciocolată neagră, cu paciuli, balsam de Peru și tutun.

    3ml · 10ml · 30ml

Black Orchid ca decant de 10ml sau un flacon-clonă?

Black Orchid costă 30,51 € la 10ML ca decant de 10ml, turnat din flaconul original. Cam 200 de pufuri înseamnă vreo nouă săptămâni de purtat zilnic, la trei pufuri. Totuși, decantul costă mai mult decât oricare dintre cele două flacoane-clonă cu cel mai mic preț din tabel, fiecare de 100ml întregi, așa că la preț pe ml clonele câștigă și nimeni n-ar trebui să pretindă altceva.

Ce cumperi cu decantul e partea pe care ele o taie: trufa, mijlocul floral întunecat și închiderea seacă, pământoasă. Dacă Black Orchid e pentru tine un parfum de seară, purtat de câteva ori pe săptămână, un decant de 10ml ține mult. Te dai zilnic cu un gourmand întunecat? Atunci cumpără un flacon-clonă și păstrează un 3ml din original ca etalon cu care să-l compari. Black Orchid Reserve vine în aceleași mărimi, de la 16,11 €.

Ce greșește fiecare clonă

Citește listele de note împreună și apare un tipar. Clonele sunt de acord la ciocolată, paciuli și vanilie, pentru că pe acestea și le amintesc oamenii. Nu sunt de acord la trufă, iar trufa e cea mai ciudată și cea mai importantă notă din Black Orchid: ea dă întunericul pământos, aproape sărat, de sub dulceață.

A doua victimă e mijlocul floral. Inima lui Black Orchid e un mănunchi dens de ylang-ylang, gardenie, iasomie și lotus, care nu lasă ciocolata să se citească drept desert. Clonele care îl subțiază ajung mai dulci și mai gourmand, exact ce spun membrii despre Orchid Noir: apropiat, dar terminând pe mai multă ciocolată decât Black Orchid.

Cum testezi un dupe

Blotterele sunt bune pentru deschidere și inutile pentru tot ce urmează. Trufa și paciuli au nevoie de piele caldă și de timp ca să arate ce sunt, așa că judecă pe piele și de-a lungul unei zile întregi.

  1. Învață mai întâi originalul. Un decant de 3ml de Black Orchid ajunge pentru câteva zile întregi, cât îți trebuie ca să-i cunoști bine fondul.
  2. Poartă o clonă în altă zi, pe aceeași zonă de piele, cu același număr de pufuri. Miros-o dimineața, din nou după-amiaza și încă o dată seara.
  3. Lasă un flacon-clonă nou să stea câteva săptămâni înainte de verdictul final. Un flacon proaspăt se poate schimba pe măsură ce se așază, iar primele impresii se înmoaie adesea.
  4. Judecă etapa târzie. Întreabă-te dacă, până după-amiaza, nota pământoasă mai e sub ciocolată sau a rămas doar dulceața.

Dacă nicio clonă nu te convinge, încearcă în aceleași mărimi un parfum autentic care are în comun o parte din caracter. Velvet Orchid păstrează orhideea, vanilia și lemnul de santal într-o formă mai moale, cu miere. Noir de Noir are în comun trufa neagră și fondul de paciuli și vanilie, cu trandafir și oud. Tobacco Chocolat păstrează ciocolata neagră și paciuli, fără flori. Pentru notele din spatele lor, citește cum miroase paciuli, vezi nota de paciuli, răsfoiește cele mai bune parfumuri Tom Ford sau citește ce este un decant de parfum.

Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte

Pot încerca mai întâi Tom Ford Black Orchid într-un format mic?
10ML vinde Black Orchid în decanturi de 3ml, 10ml și 30ml umplute din flaconul original, de la 9,81 €. Un decant de 3ml înseamnă cam 60 de pufuri, cât să-l porți câteva zile și să-l compari cu o clonă.
Care dupe Tom Ford Black Orchid ocupă primul loc în acest ghid?
Black Origami de la Maison Alhambra e cea mai bună alegere per total din acest ghid: lista lui de note urmează Black Orchid de la trufă la ciocolată, deși membrii Fragrantica îi găsesc fondul mai curat și mai proaspăt. Oud 24 Hours de la Ard Al Zaafaran e cel mai apropiat în fond.
Ce păstrează Black Origami din Black Orchid?
E cea mai bună alegere per total de aici. Notele lui publicate trec de la trufă, ylang-ylang și coacăze negre la orhidee, apoi la ciocolată, paciuli, tămâie și vanilie, dar un posesor de Black Orchid i-a găsit fondul mai curat și mai proaspăt decât al originalului.
Sunt Orchid Noir sau Oud 24 Hours dupe-uri pentru Black Orchid Eau de Parfum sau pentru Parfum?
Amândouă sunt comparate mai ales cu Eau de Parfum, versiunea pe care o vinde 10ML. Un membru Fragrantica a găsit Orchid Noir mai aproape de Parfum, iar un membru al forumului așază La Yuqawam Pour Femme mai aproape de Eau de Toilette.
Există dupe-uri Black Orchid pentru bărbați?
Black Orchid e el însuși unisex, așa că nu e nevoie de o versiune pentru bărbați. Un membru găsește că Black Origami înclină mai mult spre masculin, altul numește Oud 24 Hours o versiune puțin mai masculină, iar Noir de Noir e o alternativă unisex mai întunecată de la aceeași casă.
Sunt clonele Black Orchid mai ieftine per ml decât parfumul original?
Flacoanele-clonă costă mai puțin pe ml decât originalul; prețurile datate sunt în tabel. Pentru originalul fără un flacon întreg, un decant de 3ml de Black Orchid costă 9,81 €, iar un decant de 10ml 30,51 € la 10ML.
Ce clone asociază membrii bazei de date cu Black Orchid?
Dintre clone, Black Origami, Oud 24 Hours, Orchid Noir și La Yuqawam Pour Femme sunt cele pe care membrii bazelor de date de parfumuri le pun cel mai des lângă el. Dintre parfumurile autentice, Velvet Orchid are în comun orhideea, Noir de Noir trufa și paciuli, iar Tobacco Chocolat ciocolata neagră.
Va persista o clonă Black Orchid la fel de mult ca parfumul original?
Nu putem promite cât ține vreun parfum pe pielea ta, iar posesorii nu se înțeleg în privința clonelor. Poartă-le pe fiecare pe piele o zi întreagă, în altă zi decât originalul, înainte să decizi.

Surse

  1. Black Orchid by Tom Ford (Fragrantica)
  2. Black Origami by Maison Alhambra (Fragrantica)
  3. Oud 24 Hours by Ard Al Zaafaran (Fragrantica)
  4. Orchid Noir by Just Jack (Fragrantica)
  5. La Yuqawam Femme by Rasasi (Fragrantica)
  6. Black Orchid clones (Fragrantica forum)
  7. Spicy Orchid by Dossier (Parfumo)
  8. Spicy Orchid (Dossier)
  9. Black (The Fragrance World)

Cum am comparat

Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Black Orchid, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 27 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.

10ML este independent și nu este afiliat cu Tom Ford sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.

Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.

Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.

Vezi decanturile

Toate ghidurile despre parfumuri