Dior Homme Intense dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό
Έξι dupe του Dior Homme Intense, το καθένα σε σύγκριση με το αυθεντικό άρωμα ίριδας, με βάση τις αναγραφόμενες νότες και τις πηγές που κατονομάζονται. Ή δοκίμασε πρώτα το αυθεντικό με ένα decant 3ml.
Σε αυτόν τον οδηγό
Με λίγα λόγια
Το καλύτερο συνολικά dupe του Dior Homme Intense είναι το Kayaan Classic της Al Wataniah, αυτό που προτείνεται ευρύτερα, αν και ένας κάτοχος λέει ότι πλησιάζει περισσότερο το απλό Dior Homme. Σύμφωνα με την περιγραφή ενός μέλους, πιο κοντά στο ίδιο το Intense βρίσκεται το Dark Door Intense της Maison Alhambra· τη χαμηλότερη τιμή έχει το Parfum D'Hommes Intense της Fragrance World. Θέλεις το αυθεντικό; Το Dior Homme Intense κοστίζει 26,91 € για decant 10ml στο 10ML.
6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 28 Σεπτεμβρίου 2026
Η κατάταξη
- Kayaan Classic25,93 € 100ml
- Dark Door Intense24,95 € 100ml
- Camaro Homme Intense34,90 € 100ml
- Parfum D'Hommes Intense23,96 € 100ml
- His Confession40,00 € 100ml
- Intense HommeΧωρίς τιμή ΕΕ
Προτιμάς το αυθεντικό;
Dior Homme Intense
DiorΑπό την αυθεντική φιάλη
Οι εναλλακτικές: 0,24 €–0,40 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

Πώς μυρίζει το Dior Homme Intense;
Το Dior Homme Intense της Dior είναι ανδρικό άρωμα του 2011, με επίκεντρο ένα υλικό. Μια σύντομη νότα λεβάντας στην κορυφή ανοίγει τον δρόμο για την ίριδα, που γεμίζει την καρδιά μαζί με αμπρέτη και λίγο αχλάδι. Η ίριδα έχει πουδρένια, ελαφρώς γήινη αίσθηση και μια απόχρωση βιολέτας, ενώ η αμπρέτη της χαρίζει απαλή ζεστασιά μόσχου. Στη βάση, ο κέδρος της Virginia και το βετιβέρ στρώνουν ένα ξηρό, ξυλώδες υπόβαθρο που δεν αφήνει την πούδρα να γίνει γλυκιά. Η Dior παρουσιάζει το άρωμα στη δική της σελίδα προϊόντος.
Για έναν οίκο που φτιάχνει κλώνους, όλη η δουλειά είναι αυτή η ισορροπία. Αν προστεθεί ζάχαρη, η ίριδα γίνεται απαλή και γκουρμέ· αν αφαιρεθούν τα ξύλα, η πούδρα δεν έχει πού να πατήσει.
Εναλλακτικές του Dior Homme Intense σε σύγκριση
Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026
Φωτογραφίες φιαλών: fragrantica.com, fragrantica.com, fragrantica.com, fragrantica.com, lattafa-usa.com, fragrantica.com
Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο
Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.
- Ένα μέλος του Parfumo το αποκαλεί την καλύτερη εναλλακτική του Dior Homme Intense, εντυπωσιακά παρόμοια και λίγο πιο πιπεράτη: πρώτα λεβάντα, μετά πουδρέ ίριδα και τέλος ένα γλυκό, πουδρέ τελείωμα βανίλιας Kayaan Classic member write-up, Parfumo
- Παραθέτει ίριδα Τοσκάνης και πορτοκάλι, μετά τριαντάφυλλο και δέρμα, και τέλος σανδαλόξυλο, αμπρέτα, ούντ και κέδρο· τα μέλη περιγράφουν τον χαρακτήρα του Dior Homme σε πολύ χαμηλότερη τιμή, ένα μέλος το βρίσκει πολύ κοντά στο αυθεντικό, ενώ άλλα αναφέρουν ότι ξεθυμαίνει γρήγορα ή το βρίσκουν υπερβολικά πουδρέ Kayaan Classic by Al Wataniah, Fragrantica
- Το πρότειναν δύο μέλη σε νήμα φόρουμ που ζητούσε εναλλακτικές του Dior Homme Intense· το ένα λέει ότι έχει μεγάλη διάρκεια Good Dior Homme Intense dupes?, Fragrantica forum
- Στη σελίδα του Dark Door Intense, ένας κάτοχος αναφέρει ότι το Kayaan Classic είναι καλύτερη εναλλακτική επιλογή για το αρχικό Dior Homme παρά για το Intense, ενώ ένας άλλος κάτοχος βρίσκει το Kayaan ελαφρώς πιο γλυκό από το Dark Door Intense Dark Door Intense by Maison Alhambra, Fragrantica
- Το Dior Homme Intense κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 8,91 € έναντι 25,93 €.
- Το Kayaan Classic σου δίνει περισσότερο άρωμα: 100ml έναντι 3ml.
- Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.
Πόσο χρειάζομαι;
Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Dior Homme Intense και πόσους ψεκασμούς βάζεις.
Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).
Για τόση χρήση, τα decants του Dior Homme Intense κοστίζουν λιγότερο από το Kayaan Classic: 17,82 € έναντι 25,93 €.
Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.
Δύο παραδείγματα με νούμερα
Ένας μήνας Σαββατοκύριακα
8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 8,91 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Dior Homme Intense κοστίζουν λιγότερο από το Kayaan Classic: 8,91 € έναντι 25,93 €.
Κάθε μέρα για έναν χρόνο
365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 163,62 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Kayaan Classic κοστίζει λιγότερο από τα decants του Dior Homme Intense: 25,93 € έναντι 163,62 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.
Καλύτερο συνολικά: Kayaan Classic
Το Kayaan Classic της Al Wataniah είναι εκείνο που θα δεις να προτείνεται συχνότερα και, στα χαρτιά, μοιράζεται με το αυθεντικό την ίριδα, την αμπρέτη και τον κέδρο. Η καταχώρισή του στο Fragrantica αναφέρει ίριδα Τοσκάνης και πορτοκάλι στην κορυφή, τριαντάφυλλο και δέρμα στην καρδιά, και σανταλόξυλο, αμπρέτη, agarwood και κέδρο στη βάση.
Η βασική διαφορά είναι η δομή, και αξίζει να το πούμε ξεκάθαρα. Σε αυτή τη λίστα δεν υπάρχουν λεβάντα, αχλάδι ή βετιβέρ, άρα δεν πρόκειται για την πυραμίδα του Intense. Ένας κάτοχος που γράφει στη σελίδα του Dark Door Intense λέει ότι το Kayaan είναι καλύτερη εναλλακτική για το απλό Dior Homme παρά για το Intense. Παρ’ όλα αυτά, όσοι το φορούν εξακολουθούν να το συνδέουν με το Intense: ένα μέλος του Parfumo το λέει την καλύτερη εναλλακτική του Dior Homme Intense, εντυπωσιακά παρόμοια και λίγο πιο πικάντικη, με πορεία από τη λεβάντα στην πουδρένια ίριδα και έπειτα σε γλυκιά, πουδρένια βανίλια καθώς στεγνώνει. Στο Fragrantica, μέλη περιγράφουν τον χαρακτήρα του Dior Homme σε πολύ χαμηλότερη τιμή, ενώ ένα μέλος το βρίσκει πολύ κοντά στο αυθεντικό. Άλλοι αναφέρουν ότι ξεθυμαίνει γρήγορα ή το βρίσκουν υπερβολικά πουδρένιο.
Ταιριάζει σε όποιον αγαπά την ιδέα της πουδρένιας ίριδας, προτιμά ένα πιο πικάντικο και γλυκό τελείωμα και θα ήταν εξίσου ευχαριστημένος με το απλό Dior Homme. Βάση: κατονομασμένες πηγές. Δύο μέλη το προτείνουν σε συζήτηση στο φόρουμ του Fragrantica με θέμα τις εναλλακτικές του Dior Homme Intense. Το ένα προσθέτει ότι διαρκεί πολύ, ενώ η καταχώριση και το κείμενο μέλους παραπάνω συμπληρώνουν τις λεπτομέρειες.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 4
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Ένα μέλος του Parfumo το αποκαλεί την καλύτερη εναλλακτική του Dior Homme Intense, εντυπωσιακά παρόμοια και λίγο πιο πιπεράτη: πρώτα λεβάντα, μετά πουδρέ ίριδα και τέλος ένα γλυκό, πουδρέ τελείωμα βανίλιας Kayaan Classic member write-up, Parfumo
- Παραθέτει ίριδα Τοσκάνης και πορτοκάλι, μετά τριαντάφυλλο και δέρμα, και τέλος σανδαλόξυλο, αμπρέτα, ούντ και κέδρο· τα μέλη περιγράφουν τον χαρακτήρα του Dior Homme σε πολύ χαμηλότερη τιμή, ένα μέλος το βρίσκει πολύ κοντά στο αυθεντικό, ενώ άλλα αναφέρουν ότι ξεθυμαίνει γρήγορα ή το βρίσκουν υπερβολικά πουδρέ Kayaan Classic by Al Wataniah, Fragrantica
- Το πρότειναν δύο μέλη σε νήμα φόρουμ που ζητούσε εναλλακτικές του Dior Homme Intense· το ένα λέει ότι έχει μεγάλη διάρκεια Good Dior Homme Intense dupes?, Fragrantica forum
- Στη σελίδα του Dark Door Intense, ένας κάτοχος αναφέρει ότι το Kayaan Classic είναι καλύτερη εναλλακτική επιλογή για το αρχικό Dior Homme παρά για το Intense, ενώ ένας άλλος κάτοχος βρίσκει το Kayaan ελαφρώς πιο γλυκό από το Dark Door Intense Dark Door Intense by Maison Alhambra, Fragrantica
Το πιο κοντινό στο στέγνωμα: Dark Door Intense
Το Dark Door Intense από τη Maison Alhambra παραθέτει ολόκληρη τη δημοσιευμένη πυραμίδα του αρχικού αρώματος. Η σελίδα του στο Fragrantica αναφέρει λεβάντα, έπειτα ίριδα, αμπρέτη και αχλάδι, και τέλος κέδρο Βιρτζίνιας και βετιβέρ, οπότε οι νότες βάσης που αναγράφονται είναι οι ίδιες με του αρχικού. Είναι επίσης εκείνο που ένα μέλος θεωρεί ακόμη πιο κοντά στο ίδιο το Intense απ’ ό,τι το Kayaan Classic, το οποίο βρίσκει ελαφρώς πιο γλυκό.
Η βασική διαφορά βρίσκεται στη βάση. Ένα άλλο μέλος στη σελίδα το βρίσκει ελαφρώς πιο σκοτεινό από το αρχικό, με την ίριδα που θυμίζει κραγιόν λιγότερο αισθητή και περισσότερο κέδρο και βετιβέρ να ξεχωρίζουν. Το μέλος που το θεωρεί το πιο κοντινό αναφέρει επίσης ότι δεν διαρκεί πολύ. Ένα μέλος στο Parfumo περιγράφει μια πουδρένια, γλυκιά ίριδα με λεβάντα, αχλάδι, ambrette, βετιβέρ και κέδρο, θεωρεί τη διάρκειά του μέτρια και το προτείνει σε όποιον αγαπά το πουδρένιο αρχικό άρωμα.
Ταιριάζει σε όποιον θέλει τις ίδιες νότες με το Intense και δεν τον πειράζει η ίριδα να περνά σε δεύτερο πλάνο πίσω από τα πιο ξηρά ξύλα. Βάση: κατονομασμένες πηγές, η καταχώριση στο Fragrantica και το κείμενο στο Parfumo.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Παραθέτει λεβάντα, μετά ίριδα, αμπρέτα και αχλάδι, και τέλος κέδρο Βιρτζίνιας και βετιβέρ· ένα μέλος το βρίσκει ακόμη πιο κοντά στο Dior Homme Intense απ’ ό,τι το Kayaan Classic, που είναι λίγο πιο γλυκό, αλλά με μικρή διάρκεια· ένα άλλο το βρίσκει λίγο πιο σκοτεινό, με λιγότερη ίριδα που θυμίζει κραγιόν και περισσότερο κέδρο και βετιβέρ Dark Door Intense by Maison Alhambra, Fragrantica
- Ένα μέλος του Parfumo περιγράφει μια πουδρέ-γλυκιά ίριδα με λεβάντα, αχλάδι, αμπρέτα, βετιβέρ και κέδρο, με μέτρια διάρκεια, και το προτείνει σε όποιον του αρέσει το πουδρέ αυθεντικό Dark Door Intense member write-up, Parfumo
Πιο απαλό ύφος: Camaro Homme Intense
Το Camaro Homme Intense από την Pendora Scents ακολουθεί επίσης πιστά τη λίστα του αρχικού. Η καταχώρισή του στο Fragrantica αναφέρει λεβάντα, έπειτα ίριδα, ambrette και αχλάδι, και τέλος κέδρο και βετιβέρ.
Η βασική διαφορά είναι η ποσότητα της πουδρένιας αίσθησης. Μέλη που έχουν το Dior Homme Intense το βρίσκουν παρόμοιο, αλλά λίγο λιγότερο πουδρένιο, και πολύ λιγότερο πουδρένιο από το Kayaan Classic. Άλλοι βρίσκουν την ίριδά του κηρώδη και όχι σαν κραγιόν, ενώ σε μερικούς δεν αρέσει ως εναλλακτική του Dior Homme Intense, οπότε οι γνώμες διίστανται. Ένα μέλος στη συζήτηση του φόρουμ του Fragrantica για τις εναλλακτικές του Dior Homme Intense λέει ότι δημιουργήθηκε με βάση μια παλαιότερη σύνθεση του Dior Homme Intense.
Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει την πουδρένια αίσθηση του αρχικού λίγο υπερβολική και θέλει η ίριδα να έχει πιο ανάλαφρο χαρακτήρα. Βάση: κατονομασμένες πηγές, η καταχώριση και η συζήτηση στο φόρουμ.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Παραθέτει λεβάντα, μετά ίριδα, αμπρέτα και αχλάδι, και τέλος κέδρο και βετιβέρ· τα μέλη που έχουν το Dior Homme Intense το βρίσκουν παρόμοιο, αλλά λίγο λιγότερο πουδρέ, και πολύ λιγότερο πουδρέ από το Kayaan Classic· άλλα βρίσκουν την ίριδα κηρώδη και όχι σαν κραγιόν, ενώ σε λίγους δεν αρέσει ως εναλλακτική του DHI Camaro Homme Intense by Pendora Scents, Fragrantica
- Ένα μέλος του φόρουμ λέει ότι η Paris Corner το έφτιαξε μετά το Dior Homme Intense του 2007 Good Dior Homme Intense dupes?, Fragrantica forum
Η χαμηλότερη τιμή: Parfum D'Hommes Intense
Το Parfum D'Hommes Intense από την Fragrance World παρουσιάζεται από το Fragrantica ως εναλλακτική του Dior Homme Intense. Η καταχώρισή του εκεί αναφέρει λεβάντα, έπειτα ίριδα, ambrette και αχλάδι, και τέλος κέδρο Βιρτζίνιας και βετιβέρ, δηλαδή τις ίδιες νότες με το αρχικό, μία προς μία.
Η βασική διαφορά, με βάση το κείμενο ενός μέλους στη συγκεκριμένη σελίδα, αφορά τη διάρκεια και όχι τον χαρακτήρα. Το μέλος βρίσκει το άρωμα πολύ κοντά στο αυθεντικό, αλλά αναφέρει ότι η προβολή του κρατά λίγο και δεν μένει για πολύ στην επιδερμίδα.
Ταιριάζει σε όποιον θέλει τις νότες του Intense με τη μικρότερη δυνατή δαπάνη και δεν έχει πρόβλημα να ξαναψεκάσει. Βάση: μία μόνο επώνυμη πηγή, επομένως τα στοιχεία εδώ είναι λιγότερα από ό,τι για τις παραπάνω επιλογές.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Το Fragrantica το παρουσιάζει ως εναλλακτική του Dior Homme Intense και παραθέτει λεβάντα, μετά ίριδα, αμπρέτα και αχλάδι, και τέλος κέδρο Βιρτζίνιας και βετιβέρ· ένα μέλος βρίσκει το άρωμα πολύ κοντά στο αυθεντικό, αλλά αναφέρει προβολή περίπου μίας ώρας και διάρκεια 3 έως 5 ωρών στο δέρμα Parfum D'Hommes Intense by Fragrance World, Fragrantica
Μια πιο γλυκιά εκδοχή: His Confession
Το His Confession της Lattafa μοιράζεται την ίριδα που βρίσκεται στο επίκεντρο του αυθεντικού, όμως τα μέλη το συσχετίζουν με περισσότερα από ένα αρώματα. Στη σελίδα του στο Fragrantica, μέλη λένε ότι τους θυμίζει το Dior Homme Intense και το Givenchy Gentleman EDP.
Η βασική διαφορά είναι η βανίλια. Τα μέλη περιγράφουν μια πιο πυκνή και γλυκιά βανίλια που μαλακώνει την ίριδα, ενώ ένα άλλο το βρίσκει σαν το Dior Homme Intense, αλλά πιο γλυκό και πιο πουδρένιο. Ένα μέλος του Parfumo το τοποθετεί ανάμεσα στα Luna Rossa Black, Dior Homme Intense και Givenchy Gentleman, με πιο ζεστή ίριδα από το Dior Homme και περισσότερο κεχριμπάρι, βανίλια και τόνκα.
Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το αυθεντικό υπερβολικά ξηρό και δροσερό και προτιμά η ίριδα να πλαισιώνεται από πιο ζεστές νότες. Βάση: επώνυμες πηγές, η σελίδα του Fragrantica και το κείμενο στο Parfumo.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Μέλη λένε ότι θυμίζει Dior Homme Intense και Givenchy Gentleman EDP, με πιο πυκνή, γλυκιά βανίλια που μαλακώνει την ίριδα· ένα άλλο μέλος το βρίσκει σαν το Dior Homme Intense, αλλά πιο γλυκό και πιο πουδρέ His Confession by Lattafa, Fragrantica
- Ένα μέλος του Parfumo το τοποθετεί ανάμεσα στα Luna Rossa Black, Dior Homme Intense και Givenchy Gentleman, με πιο ζεστή ίριδα από το Dior Homme και περισσότερο άμπερ, βανίλια και τόνκα His Confession member write-up, Parfumo
Premium επιλογή: Intense Homme
Η The Dua Brand διαθέτει το Intense Homme ως extrait de parfum. Η σελίδα του οίκου αναφέρει ότι είναι εμπνευσμένο από παλαιότερη σύνθεση του Dior Homme Intense και απαριθμεί ίριδα, βανίλια, βετιβέρ, λεβάντα, κεχριμπάρι και κέδρο Βιρτζίνιας. Έτσι, μοιράζεται με το αυθεντικό τη λεβάντα, την ίριδα, τον κέδρο και το βετιβέρ.
Η βασική διαφορά, με βάση τις λίστες, είναι η αλλαγή στις μεσαίες νότες: εμφανίζονται βανίλια και κεχριμπάρι, ενώ απουσιάζουν το αχλάδι και η αμπρέτα. Ένα μέλος του Parfumo που είχε παλαιότερη έκδοση του Dior Homme Intense το βρίσκει κοντινό, ελαφρώς πικρό και γλυκοπικάντικο, με πουδρένιες νότες και βανίλια, αλλά λιγότερο βαθύ από το αυθεντικό. Αναφέρει επίσης ότι διαρκεί πολύ. Δεν εντοπίστηκε τιμή καταλόγου για την ΕΕ, οπότε το αντίστοιχο κελί τιμής στον πίνακα μένει κενό.
Ταιριάζει σε όποιον θέλει ένα clone σε συγκέντρωση extrait και του αρέσει μια πινελιά βανίλιας δίπλα στην ίριδα. Βάση: επώνυμες πηγές, η σελίδα του οίκου και το κείμενο στο Parfumo.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Ο οίκος λέει ότι είναι εμπνευσμένο από τη σύνθεση του Dior Homme Intense του 2008, καταγράφει ίριδα, βανίλια, βετιβέρ, λεβάντα, άμπερ και κέδρο Βιρτζίνιας και το διαθέτει ως εξτρέ ντε παρφέν Intense Homme, The Dua Brand
- Ένα μέλος του Parfumo που είχε το Dior Homme Intense του 2007 το βρίσκει κοντινό, ελαφρώς πικρό και γλυκοπικάντικο, με πούδρα και βανίλια, λιγότερο βαθύ από το αυθεντικό και με πολύ μεγάλη διάρκεια Intense Homme member write-up, Parfumo
Αυθεντικές εναλλακτικές που διαθέτουμε
Αυθεντικά αρώματα από άλλους οίκους με πρωταγωνιστή την ίριδα, το καθένα σε decant γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη.
Prada
Prada L'Homme Intense
Ίριδα πάνω σε κεχριμπάρι, πατσουλί, φασόλι τόνκα, δέρμα και σανταλόξυλο: πιο ζεστό και πιο δερμάτινο.
3ml · 10ml · 30ml
Givenchy
Gentleman Eau de Parfum Reserve Privée
Περγαμόντο, ίριδα και κάστανο πάνω σε ουίσκι, ξυλώδεις νότες και κεχριμπάρι: με αίσθηση ξηρών καρπών και αλκοόλ.
3ml · 10ml · 30ml
Prada
Prada L'Homme
Ίριδα και βιολέτα με νερολί, μαύρο πιπέρι και κάρδαμο πάνω σε κεχριμπάρι, κέδρο και σανταλόξυλο: πιο φρέσκο και πιο πικάντικο.
3ml · 10ml · 30ml
Τι δεν πετυχαίνει κανένα clone
Η συνηθέστερη απόκλιση είναι η γλυκύτητα. Αρκετά από αυτά τα clones προσθέτουν βανίλια, κεχριμπάρι ή τόνκα, είτε στις λίστες τους είτε όπως τα περιγράφουν όσοι τα φορούν, ενώ το αυθεντικό δεν αναφέρει καμία από αυτές τις νότες. Η γλυκύτητά του προέρχεται μόνο από μια ιδέα φρούτου στην καρδιά, που συγκρατείται από ξηρό ξύλο. Γι’ αυτό οι κάτοχοί τους συχνά λένε ότι ένα clone είναι λίγο πιο γλυκό.
Η δεύτερη διαφωνία αφορά την πουδρένια αίσθηση. Αυτό που σε έναν κάτοχο φαίνεται υπερβολικά πουδρένιο, σε κάποιον άλλο δεν είναι αρκετά πουδρένιο, και για το ίδιο clone μπορεί να διαβάσεις και τα δύο. Τα μέλη περιγράφουν την ίριδα με διαφορετικούς τρόπους, όπως κραγιόν, κηρώδης ή πιο ζεστή.
Τρίτη διαφορά είναι η διάρκεια. Περισσότερα από ένα μέλη αναφέρουν ότι ένα κοντινό clone δεν κρατά πολύ, οπότε η καλή πρώτη εντύπωση μπορεί να μη διαρκέσει όλη μέρα. Τέλος, ορισμένα clones παραπέμπουν σε παλαιότερη σύνθεση του αυθεντικού.
Να αγοράσεις ολόκληρη φιάλη clone ή decant του αυθεντικού;
Αν υπολογίσεις την τιμή ανά ml, κάθε κλώνος με τιμή στον πίνακα κοστίζει αισθητά λιγότερο από το αυθεντικό. Ένα decant 10ml του Dior Homme Intense κοστίζει 26,91 €, δηλαδή 2,69 €/ml, ενώ τα 30ml κοστίζουν 63,90 € (2,13 €/ml). Αν είσαι σίγουρος ότι σου ταιριάζει η πουδρένια ίριδα και σου αρέσει να ψεκάζεις γενναιόδωρα, ένα μεγάλο μπουκάλι κλώνου θα σου κρατήσει περισσότερο.
Αν δεν έχεις αποφασίσει ακόμη, οι υπολογισμοί αλλάζουν. Τα 3ml του αυθεντικού, περίπου 60 ψεκασμοί, κοστίζουν 8,91 € — λιγότερο από ένα ολόκληρο μπουκάλι κλώνου. Αφού το φορέσεις για μία εβδομάδα, η επιλογή γίνεται εύκολη: η ίριδα του Dior, ένας από τους κλώνους παραπάνω ή κάτι εντελώς διαφορετικό. Στο ευρετήριο τιμής ανά ml θα βρεις αυτά τα στοιχεία για όλο τον κατάλογο.
Αυθεντικά αρώματα στην ίδια οικογένεια
Αν αυτό που αγαπάς είναι η ίριδα, τρία αυθεντικά αρώματα από άλλους οίκους την αναδεικνύουν με τον δικό τους τρόπο. Το Prada L'Homme Intense ξεκινά με ίριδα και περνά σε κεχριμπάρι και πατσουλί, πάνω σε φασόλι τόνκα, δέρμα και σανταλόξυλο: πιο ζεστό και δερμάτινο. Το Gentleman Eau de Parfum Reserve Privée του Givenchy συνδυάζει περγαμόντο με ίριδα και κάστανο και στη συνέχεια ουίσκι, ξυλώδεις νότες και κεχριμπάρι: με νότες ξηρών καρπών και ποτού. Το Prada L'Homme συνδυάζει ίριδα και βιολέτα με νερολί, μαύρο πιπέρι, κάρδαμο και γεράνι, πάνω σε κεχριμπάρι, κέδρο, σανταλόξυλο και πατσουλί: πιο φρέσκο και πικάντικο. Και τα τρία διατίθενται σε decant, για να φορέσεις δύο μέσα στην ίδια εβδομάδα και να τα συγκρίνεις.
Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe
Κρίνε έναν κλώνο πάνω στο δέρμα, ποτέ σε χαρτάκι, γιατί το χαρτί δείχνει κυρίως τις πρώτες νότες. Φόρεσε το αυθεντικό τη μία μέρα και τον κλώνο μια άλλη, ώστε το ένα άρωμα να μην επηρεάσει την όσφρησή σου όταν δοκιμάζεις το άλλο. Έλεγξε και τα δύο στα ίδια χρονικά σημεία: τα πρώτα λεπτά, την καρδιά αφού καταλαγιάσει και τη βάση αργότερα μέσα στη μέρα, όπου η ίριδα και οι ξυλώδεις νότες δείχνουν πόσο κοντά είναι.
Ένα 3ml του Dior Homme Intense σου δίνει μια εβδομάδα, αρκετή για να συγκρίνεις. Ένα decant 10ml, περίπου 200 ψεκασμοί, καλύπτει εβδομάδες χρήσης αν προτιμήσεις το αυθεντικό, ενώ τα 30ml, περίπου 600 ψεκασμοί, είναι η επιλογή που θα κρατήσεις. Δεν έχεις δοκιμάσει ξανά decant; Οι οδηγοί μας εξηγούν πώς λειτουργεί ένα decant αρώματος και γιατί ένα μικρό μέγεθος είναι καλύτερο από μια αγορά στα τυφλά. Για να μάθεις περισσότερα για το υλικό πίσω από αυτό το άρωμα, δες πώς μυρίζει η ίριδα, ενώ για ένα ακόμη άρωμα Dior μέσα από την ίδια οπτική, διάβασε τον οδηγό μας για τα dupes του Dior Sauvage. Αν θέλεις πιο ζεστή συντροφιά για τους κρύους μήνες, δοκίμασε τα χειμερινά αρώματα για άνδρες.
Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις
- Πωλείται το Dior Homme Intense ως decant 3ml ή 10ml;
- Ναι. Το 10ML το διαθέτει ως decant 3ml, 10ml ή 30ml, γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη. Ένα decant 10ml αντιστοιχεί σε περίπου 200 ψεκασμούς και κοστίζει 26,91 €.
- Ποιο dupe του Dior Homme Intense κατατάσσουμε πρώτο και γιατί;
- Το Kayaan Classic από την Al Wataniah είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό, καθώς είναι εκείνο που προτείνεται συχνότερα. Ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει εντυπωσιακά παρόμοιο, λίγο πιο πικάντικο και γλυκό στο τελείωμα. Οι νότες που αναγράφονται για αυτό διαφέρουν από εκείνες του Intense, ενώ ένας κάτοχός του λέει ότι πλησιάζει περισσότερο το απλό Dior Homme. Αν θέλεις τις νότες του ίδιου του Intense, η επιλογή είναι το Dark Door Intense.
- Είναι το Kayaan Classic ο κοντινότερος κλώνος του Dior Homme Intense στα χαρτιά;
- Είναι εκείνο που προτείνεται περισσότερο, αλλά όχι το πιο κοντινό σύμφωνα με τις νότες του. Οι νότες που αναγράφονται αντικαθιστούν τη λεβάντα, το αχλάδι και το βετιβέρ με πορτοκάλι, τριαντάφυλλο, δέρμα, σανταλόξυλο και agarwood. Ένας κάτοχός του λέει ότι ταιριάζει περισσότερο με το απλό Dior Homme, ενώ ορισμένα μέλη το βρίσκουν υπερβολικά πουδρένιο ή αναφέρουν ότι ξεθυμαίνει γρήγορα.
- Ποιοι κλώνοι αναφέρουν την ίριδα και τη λεβάντα του Dior Homme Intense;
- Τα Dark Door Intense, Camaro Homme Intense και Parfum D'Hommes Intense αναφέρουν στις νότες τους λεβάντα, ίριδα, αμπρέτα, αχλάδι, κέδρο και βετιβέρ, ενώ μέλη συγκρίνουν μαζί του τα Kayaan Classic και His Confession. Ανάμεσα στα αυθεντικά αρώματα, τα Prada L'Homme Intense, Prada L'Homme και Givenchy Gentleman Eau de Parfum Reserve Privée έχουν επίσης την ίριδα στο επίκεντρο.
- Υπάρχει clone του Dior Homme Intense σε συγκέντρωση extrait;
- Το Intense Homme by The Dua Brand πωλείται ως extrait de parfum και ο οίκος λέει ότι είναι εμπνευσμένο από παλαιότερη σύνθεση του Dior Homme Intense. Οι νότες που αναγράφονται προσθέτουν βανίλια και κεχριμπάρι, ενώ δεν περιλαμβάνουν αχλάδι και αμπρέτα.
- Πώς συγκρίνονται οι κλώνοι με το Dior Homme Intense ανά ml;
- Αν υπολογίσεις την τιμή ανά ml, κάθε clone του πίνακα με διαθέσιμη τιμή κοστίζει πολύ λιγότερο από το αυθεντικό. Ένα decant 10ml του αυθεντικού κοστίζει 26,91 €, ενώ ένα 3ml κοστίζει 8,91 € — λιγότερο από μια ολόκληρη φιάλη clone, ώστε να αποφασίσεις πριν αγοράσεις οποιοδήποτε από τα δύο.
- Πόσο θα διαρκέσει πάνω μου το Dior Homme Intense;
- Η διάρκειά του εξαρτάται από την επιδερμίδα σου και τον καιρό, γι’ αυτό δεν δίνουμε συγκεκριμένο αριθμό. Φόρεσε ένα 3ml, περίπου 60 ψεκασμούς, για μία εβδομάδα και κρίνε το στη δική σου επιδερμίδα, δίπλα σε οποιοδήποτε clone.
Πηγές
- Dior Homme Intense, Dior
- Kayaan Classic member write-up, Parfumo
- Kayaan Classic by Al Wataniah, Fragrantica
- Good Dior Homme Intense dupes?, Fragrantica forum
- Dark Door Intense by Maison Alhambra, Fragrantica
- Dark Door Intense member write-up, Parfumo
- Camaro Homme Intense by Pendora Scents, Fragrantica
- Parfum D'Hommes Intense by Fragrance World, Fragrantica
- His Confession by Lattafa, Fragrantica
- His Confession member write-up, Parfumo
- Intense Homme, The Dua Brand
- Intense Homme member write-up, Parfumo
Πώς συγκρίναμε
Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Dior Homme Intense, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.
Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Dior ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.
Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.
Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.
Δες τα decantsΔιάβασε επίσης
Dior Sauvage: το αυθεντικό απέναντι σε 6 εναλλακτικές
Έξι dupes του Dior Sauvage σε σύγκριση: νότες, χαρακτήρας και τιμή φιάλης με ημερομηνία, μαζί με τα flankers και το σημείο όπου κάθε κλώνος χωρίζει από το αυθεντικό. Ή φόρεσε πρώτα το ίδιο το Sauvage σε decant 3ml.
Hypnotic Poison: το αυθεντικό απέναντι σε 7 εναλλακτικές
Επτά κλώνοι του Hypnotic Poison της Dior, από τη La Rive έως την Profumum Roma: τι κοινό έχουν με το αυθεντικό, σε τι διαφέρουν και πώς να φορέσεις το αυθεντικό πρώτα σε 3ml.
Τα καλύτερα ανδρικά αρώματα: 18 επιλογές ανά στιλ και τι σημαίνει aftershave
Το καλύτερο ανδρικό άρωμα είναι εκείνο που ταιριάζει στο στιλ που ήδη προτιμάς. Δεκαοκτώ ανδρικά αρώματα, οργανωμένα ανά στιλ και σε άμεση σύγκριση, προτάσεις τύπου «αν φοράς αυτό, δοκίμασε εκείνο» και μια εξήγηση για το τι σημαίνει πραγματικά aftershave.