Dior Homme Intense Dupes 2026: 6 Clones vs the Original
Six Dior Homme Intense dupes, each held up against the iris original on its listed notes and its named sources. Or wear the real thing first as a 3ml decant.
In this guide
Quick answer
The best Dior Homme Intense dupe overall is Kayaan Classic by Al Wataniah, the most widely recommended, though one owner calls it closer to the plain Dior Homme. Closest to the Intense itself, by one member's account, is Dark Door Intense by Maison Alhambra; lowest price is Parfum D'Hommes Intense by Fragrance World. Want the real thing? Dior Homme Intense is €26.91 for a 10ml decant at 10ML.
6 alternatives compared below · prices checked 28 September 2026
The ranking
- Kayaan Classic€25.93 100ml
- Dark Door Intense€24.95 100ml
- Camaro Homme Intense€34.90 100ml
- Parfum D'Hommes Intense€23.96 100ml
- His Confession€40.00 100ml
- Intense HommeNo EU price
Prefer the original?
Dior Homme Intense
DiorDecanted from the original bottle
The alternatives: €0.24–€0.40/ml in other shops, checked 28 September 2026

What does Dior Homme Intense smell like?
Dior Homme Intense by Dior is a men's fragrance from 2011, and it turns on one material. A short lavender top clears the way for iris, which fills the heart alongside ambrette and a little pear. The iris reads powdery and slightly earthy, with a violet shade, while the ambrette lends it a soft, musky warmth. Beneath, Virginia cedar and vetiver lay down a dry, woody floor that keeps the powder from going sweet. Dior keeps the scent on its own product page.
For a clone house, that balance is the whole job. Add sugar and the iris goes soft and gourmand; strip the wood away and the powder has nothing to stand on.
Dior Homme Intense alternatives compared
Bottle prices in other shops, as checked 28 September 2026
Bottle photos: fragrantica.com, fragrantica.com, fragrantica.com, fragrantica.com, lattafa-usa.com, fragrantica.com
Compare two side by side
Pick any two perfumes from this guide. It opens on the original against the #1 pick.
- A Parfumo member calls it the best Dior Homme Intense alternative, strikingly similar and a little spicier: lavender first, then powdery iris, then a sweet, powdery vanilla dry-down Kayaan Classic member write-up, Parfumo
- Lists Tuscan iris and orange, then rose and leather, then sandalwood, ambrette, agarwood and cedar; members describe Dior Homme character at a much lower price, one finds it very close to the original, while others report it fading fast or find it too powdery Kayaan Classic by Al Wataniah, Fragrantica
- Recommended by two members in a forum thread asking for Dior Homme Intense alternatives, one saying it lasts long Good Dior Homme Intense dupes?, Fragrantica forum
- On the Dark Door Intense page, one owner calls Kayaan Classic the better alternative to the original Dior Homme rather than to the Intense, and another finds Kayaan slightly sweeter than Dark Door Intense Dark Door Intense by Maison Alhambra, Fragrantica
- Dior Homme Intense costs less up front: €8.91 against €25.93.
- Kayaan Classic gives you more perfume: 100ml against 3ml.
- 10ML has not worn these two side by side; each claim above names its source.
How much do I need?
Enter how often you plan to wear Dior Homme Intense and how many sprays you use.
You need about 6ml (120 sprays).
For this much wear, decants of Dior Homme Intense cost less than Kayaan Classic: €17.82 against €25.93.
An estimate: 10ML sizes hold about 60 sprays (3ml), 200 (10ml) and 600 (30ml), about 20 a ml. Atomisers vary, so treat the figures as a guide. Prices exclude delivery.
Two worked examples
A month of weekends
8 wears at 3 sprays each. You need about 1.2ml (24 sprays). Lowest cost at 10ML: 1 × 3ml for €8.91, with about 1.8ml left over. For this much wear, decants of Dior Homme Intense cost less than Kayaan Classic: €8.91 against €25.93.
Every day for a year
365 wears at 4 sprays each. You need about 73ml (1,460 sprays). Lowest cost at 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml for €163.62, with about 0ml left over. For this much wear, Kayaan Classic costs less than decants of Dior Homme Intense: €25.93 against €163.62. It is a different perfume, not the original.
Best overall: Kayaan Classic
Kayaan Classic by Al Wataniah is the pick you will see recommended most often, and on paper it shares iris, ambrette and cedar with the original. Its Fragrantica listing gives Tuscan iris and orange on top, rose and leather in the heart, and sandalwood, ambrette, agarwood and cedar in the base.
The main difference is the structure, and it is worth saying plainly. There is no lavender, pear or vetiver on that list, so it is not the Intense's pyramid. One owner writing on the Dark Door Intense page calls Kayaan the better alternative to the plain Dior Homme rather than to the Intense. Wearers still connect it to the Intense: a Parfumo member calls it the best Dior Homme Intense alternative, strikingly similar and a little spicier, moving from lavender to powdery iris and then a sweet, powdery vanilla dry-down. On Fragrantica, members describe Dior Homme character at a much lower price and one finds it very close to the original. Others there report it fading fast, or find it too powdery.
It suits someone who loves the powdered iris idea, likes a spicier and sweeter finish, and would be just as happy near the plain Dior Homme. Basis: named sources. Two members recommend it in a Fragrantica forum thread asking for Dior Homme Intense alternatives, one adding that it lasts long, and the listing and member write-up above fill in the detail.
Why this pick?Sources: 4
Basis: Named source
- A Parfumo member calls it the best Dior Homme Intense alternative, strikingly similar and a little spicier: lavender first, then powdery iris, then a sweet, powdery vanilla dry-down Kayaan Classic member write-up, Parfumo
- Lists Tuscan iris and orange, then rose and leather, then sandalwood, ambrette, agarwood and cedar; members describe Dior Homme character at a much lower price, one finds it very close to the original, while others report it fading fast or find it too powdery Kayaan Classic by Al Wataniah, Fragrantica
- Recommended by two members in a forum thread asking for Dior Homme Intense alternatives, one saying it lasts long Good Dior Homme Intense dupes?, Fragrantica forum
- On the Dark Door Intense page, one owner calls Kayaan Classic the better alternative to the original Dior Homme rather than to the Intense, and another finds Kayaan slightly sweeter than Dark Door Intense Dark Door Intense by Maison Alhambra, Fragrantica
Closest on the dry-down: Dark Door Intense
Dark Door Intense by Maison Alhambra lists the full published pyramid of the original. Its Fragrantica page gives lavender, then iris, ambrette and pear, then Virginia cedar and vetiver, so its listed base is the original's own. It is also the one a member there finds even closer to the Intense itself than Kayaan Classic, which that member finds slightly sweeter.
The main difference sits in the base. Another member on that page finds it slightly darker than the original, with less of the lipstick-like iris and more cedar and vetiver showing. The member who rates it closest also reports short longevity. A member on Parfumo describes a powdery-sweet iris with lavender, pear, ambrette, vetiver and cedar, finds its longevity average, and recommends it to anyone who likes the powdery original.
It suits someone who wants the Intense's own note list and does not mind the iris stepping back behind drier wood. Basis: named sources, the Fragrantica listing and the Parfumo write-up.
Why this pick?Sources: 2
Basis: Named source
- Lists lavender, then iris, ambrette and pear, then Virginia cedar and vetiver; one member finds it even closer to Dior Homme Intense than Kayaan Classic, which is slightly sweeter, but with short longevity; another finds it slightly darker, with less lipstick iris and more cedar and vetiver Dark Door Intense by Maison Alhambra, Fragrantica
- A Parfumo member describes a powdery-sweet iris with lavender, pear, ambrette, vetiver and cedar, average longevity, and recommends it to anyone who likes the powdery original Dark Door Intense member write-up, Parfumo
Softer take: Camaro Homme Intense
Camaro Homme Intense by Pendora Scents also follows the original's list closely. Its Fragrantica listing runs lavender, then iris, ambrette and pear, then cedar and vetiver.
The main difference is the amount of powder. Members there who own Dior Homme Intense find it similar but a bit less powdery, and much less powdery than Kayaan Classic. Others find its iris waxy rather than lipstick-like, and a few dislike it as a Dior Homme Intense alternative, so opinion is not unanimous. A member in the Fragrantica forum thread on Dior Homme Intense alternatives says it was made after an earlier formulation of Dior Homme Intense.
It suits someone who finds the original's powder a little too much and wants the iris lighter on its feet. Basis: named sources, the listing and the forum thread.
Why this pick?Sources: 2
Basis: Named source
- Lists lavender, then iris, ambrette and pear, then cedar and vetiver; members who own Dior Homme Intense find it similar but a bit less powdery, and much less powdery than Kayaan Classic; others find the iris waxy rather than lipstick-like, and a few dislike it as a DHI alternative Camaro Homme Intense by Pendora Scents, Fragrantica
- A forum member says Paris Corner made it after the 2007 Dior Homme Intense Good Dior Homme Intense dupes?, Fragrantica forum
Lowest price: Parfum D'Hommes Intense
Parfum D'Hommes Intense by Fragrance World is presented by Fragrantica as an alternative to Dior Homme Intense. Its listing there gives lavender, then iris, ambrette and pear, then Virginia cedar and vetiver, which is the original's list note for note.
The main difference, going by the one member write-up on that page, is staying power rather than character. That member finds the scent very close to the original but reports that it projects only briefly and does not stay long on skin.
It suits someone who wants the Intense note list for the smallest outlay and is happy to reapply. Basis: a single named source, so this one rests on thinner evidence than the picks above.
Why this pick?Sources: 1
Basis: Named source
- Fragrantica presents it as an alternative to Dior Homme Intense and lists lavender, then iris, ambrette and pear, then Virginia cedar and vetiver; one member finds the scent very close to the original but reports about an hour of projection and 3 to 5 hours on skin Parfum D'Hommes Intense by Fragrance World, Fragrantica
Sweeter take: His Confession
His Confession by Lattafa shares the iris at the centre of the original, but members place it between several scents rather than beside one. On its Fragrantica page, members say it recalls Dior Homme Intense and Givenchy Gentleman EDP.
The main difference is vanilla. Those members describe a thicker, sweeter vanilla that softens the iris, and another finds it like Dior Homme Intense but sweeter and more powdery. A Parfumo member places it between Luna Rossa Black, Dior Homme Intense and Givenchy Gentleman, with a warmer iris than Dior Homme and more amber, vanilla and tonka.
It suits someone who finds the original too dry and cool and would rather have the iris wrapped in something warm. Basis: named sources, the Fragrantica page and the Parfumo write-up.
Why this pick?Sources: 2
Basis: Named source
- Members say it recalls Dior Homme Intense and Givenchy Gentleman EDP, with a thicker, sweeter vanilla that softens the iris; another finds it like Dior Homme Intense but sweeter and more powdery His Confession by Lattafa, Fragrantica
- A Parfumo member places it between Luna Rossa Black, Dior Homme Intense and Givenchy Gentleman, with a warmer iris than Dior Homme and more amber, vanilla and tonka His Confession member write-up, Parfumo
Premium alternative: Intense Homme
The Dua Brand sells Intense Homme as an extrait de parfum. The house's own page says it is inspired by an earlier formulation of Dior Homme Intense and lists iris, vanilla, vetiver, lavender, amber and Virginian cedar. That shares the lavender, iris, cedar and vetiver of the original.
The main difference, going by the lists, is the swap in the middle: vanilla and amber appear, while pear and ambrette do not. A Parfumo member who owned an earlier Dior Homme Intense finds it close, slightly bitter and sweet-spicy with powder and vanilla, with less depth than the original, and reports very long wear. No EU list price turned up for it, so its price cell in the table stays open.
It suits someone who wants an extrait-strength clone and likes a vanilla shade beside the iris. Basis: named sources, the house page and the Parfumo write-up.
Why this pick?Sources: 2
Basis: Named source
- The house says it is inspired by the 2008 formulation of Dior Homme Intense, lists iris, vanilla, vetiver, lavender, amber and Virginian cedar, and sells it as an extrait de parfum Intense Homme, The Dua Brand
- A Parfumo member who owned the 2007 Dior Homme Intense finds it close, slightly bitter and sweet-spicy with powder and vanilla, with less depth than the original and very long wear Intense Homme member write-up, Parfumo
Authentic alternatives we stock
Original perfumes from other houses that put iris at the centre, each as a decant filled from the original bottle.
Prada
Prada L'Homme Intense
Iris over amber, patchouli, tonka bean, leather and sandalwood: warmer and more leathery.
3ml · 10ml · 30ml
Givenchy
Gentleman Eau de Parfum Reserve Privée
Bergamot, iris and chestnut over whiskey, woodsy notes and amber: nutty and boozy.
3ml · 10ml · 30ml
Prada
Prada L'Homme
Iris and violet with neroli, black pepper and cardamom over amber, cedar and sandalwood: fresher and spicier.
3ml · 10ml · 30ml
What every clone gets wrong
The usual drift is sweetness. Several of these clones bring vanilla, amber or tonka into the story, by their lists or in wearers' words, and the original lists none of them. Its sweetness comes only from a touch of fruit in the heart, held down by dry wood. That is why owners so often call a clone a little sweeter.
The second argument is powder. One owner's too powdery is another's not powdery enough, and the same clone can draw both remarks. Members describe the iris in different words, such as lipstick, waxy and warmer.
The third is staying power. More than one member reports short wear from a close clone, so a good first impression may not carry through the day. Finally, some clones point at an earlier formulation of the original.
Should you buy a clone bottle or the original in a decant?
Counted by the millilitre, each clone with a price in the table comes in well under the original. Dior Homme Intense costs €26.91 as a 10ml decant, which works out at €2.69/ml, and a 30ml is €63.90 (€2.13/ml). If you are sure the powdery iris suits you and you like to spray generously, a large clone bottle stretches further.
If you have not decided yet, the sums change. A 3ml of the original, around 60 sprays, is €8.91, less than a full clone bottle. After a week on your skin, the choice gets easy: Dior's iris, one of the clones above, or a different direction altogether. The price per ml index lays these figures out across the whole catalogue.
Authentic perfumes in the same family
If the iris is what you love, three originals from other houses build on it. Prada L'Homme Intense opens on iris and moves into amber and patchouli over tonka bean, leather and sandalwood: warmer and more leathery. Gentleman Eau de Parfum Reserve Privée by Givenchy sets bergamot over iris and chestnut, then whiskey, woodsy notes and amber: nutty and boozy. Prada L'Homme wraps iris and violet in neroli, black pepper, cardamom and geranium, with amber, cedar, sandalwood and patchouli below: fresher and spicier. Each comes as a decant, so you can wear two in the same week and compare.
How to test a dupe
Judge a clone on skin, never on a paper strip, because paper shows you the opening and little else. Wear the original one day and the clone on another, so neither scent colours your nose for the other. Check each at the same points: the first minutes, the heart once it has settled, and the base later in the day, where the iris and the wood decide the match.
A 3ml of Dior Homme Intense gives you a fair week to compare. A 10ml decant, around 200 sprays, covers weeks of wear if the original wins, and a 30ml, around 600 sprays, is the one to keep. New to decants? Our guides explain how a perfume decant works and why a small size beats buying blind. For more on the material behind this scent, see what iris smells like, and for another Dior scent through the same lens, our Dior Sauvage dupes guide. If you want warmer company for the colder months, try our winter fragrances for men.
Clone or original? What to know first
- Is Dior Homme Intense sold as a 3ml or 10ml decant?
- Yes. 10ML sells it as a 3ml, 10ml or 30ml decant filled from the original bottle; a 10ml decant is around 200 sprays and costs €26.91.
- Which Dior Homme Intense dupe do we rank first, and why?
- Kayaan Classic by Al Wataniah is the best overall pick in this guide because it is the most widely recommended, with a Parfumo member finding it strikingly similar, a little spicier and sweet at the finish. Its note list differs from the Intense, and one owner calls it nearer the plain Dior Homme, so Dark Door Intense is the pick that lists the Intense's own notes.
- Is Kayaan Classic the closest Dior Homme Intense clone on paper?
- It is the most recommended one, but not the closest on paper. Its listed notes swap the lavender, pear and vetiver for orange, rose, leather, sandalwood and agarwood, one owner calls it a better match for the plain Dior Homme, and some members find it too powdery or report it fading fast.
- Which clones list the Dior Homme Intense iris and lavender?
- Dark Door Intense, Camaro Homme Intense and Parfum D'Hommes Intense list its lavender, iris, ambrette, pear, cedar and vetiver, and members compare Kayaan Classic and His Confession to it. Among authentic perfumes, Prada L'Homme Intense, Prada L'Homme and Givenchy Gentleman Eau de Parfum Reserve Privée also centre on iris.
- Is there a Dior Homme Intense clone in extrait strength?
- Intense Homme by The Dua Brand is sold as an extrait de parfum, and the house says it is inspired by an earlier formulation of Dior Homme Intense. Its listed notes add vanilla and amber and leave out pear and ambrette.
- How do the clones compare with Dior Homme Intense per ml?
- Counted per ml, each priced clone in the table costs far less than the original. A 10ml decant of the original is €26.91, and a 3ml is €8.91, which costs less than a full clone bottle and lets you decide before you buy either.
- How long will Dior Homme Intense last on me?
- How long it lasts depends on your skin and the weather, so we do not give a figure. Wear a 3ml, around 60 sprays, for a week and judge it on your own skin next to any clone.
Sources
- Dior Homme Intense, Dior
- Kayaan Classic member write-up, Parfumo
- Kayaan Classic by Al Wataniah, Fragrantica
- Good Dior Homme Intense dupes?, Fragrantica forum
- Dark Door Intense by Maison Alhambra, Fragrantica
- Dark Door Intense member write-up, Parfumo
- Camaro Homme Intense by Pendora Scents, Fragrantica
- Parfum D'Hommes Intense by Fragrance World, Fragrantica
- His Confession by Lattafa, Fragrantica
- His Confession member write-up, Parfumo
- Intense Homme, The Dua Brand
- Intense Homme member write-up, Parfumo
How we compared
Each alternative is ranked by how closely it follows the notes and dry-down of Dior Homme Intense, on the basis shown for it in the table. Prices in other shops are as checked on 28 September 2026 and change often; the 10ML prices on this page are live.
10ML is independent and is not affiliated with or endorsed by Dior or by the houses of the alternatives named here. Their names are used only to identify the perfumes compared.
Wear it for a week, not ten seconds.
Designer and niche fragrances in 10ml decants, so you can live with a scent before you commit.
Shop decantsKeep reading
Dior Sauvage: the original vs 6 alternatives
Six Dior Sauvage dupes compared on notes, character and a dated bottle price, with the flankers explained and where each clone parts ways with the original. Or wear Sauvage itself first as a 3ml decant.
Hypnotic Poison: the original vs 7 alternatives
Seven clones of Dior's Hypnotic Poison, from La Rive to Profumum Roma: what each shares with the original, where it parts ways, and how to wear the real thing in a 3ml first.
Eau de parfum vs eau de toilette (and extrait): what changes, and which strength to try
Eau de parfum carries more perfume oil than eau de toilette, and extrait de parfum more again, but one name on two strengths often hides two formulas. What each label means, and how to wear both before you choose.