Dupe-uri Black Opium 2026: 6 clone comparate cu originalul

Șase alternative la Black Opium, comparate după note, sursele menționate și preț, cu detalii despre ce le deosebește de original. Sau încearcă mai întâi Black Opium, într-un decant de 3ml.

În acest ghid

Pe scurt

Cea mai bună alternativă per ansamblu la Black Opium este Ambery Vanilla de la Dossier, ale cărei note publicate păstrează piperul roz, para, lemnul-dulce, cafeaua și vanilia originalului. Pentru Opera Noir de la Maison Alhambra, două persoane de pe Fragrantica spun că notele de bază seamănă foarte mult cu originalul, iar Touch of Woman de la La Rive are cel mai mic preț. Vrei originalul? Un decant de 10ml Black Opium costă 27,81 € la 10ML.

6 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 28 septembrie 2026

Clasamentul

  1. Ambery VanillaCel mai bun per total Dossier29,00 € 50ml
  2. Fleur NoirVarianta mai întunecată Câline5,75 € 60ml
  3. Opera NoirCel mai apropiat în fond Maison AlhambraFără preț UE
  4. Touch of WomanCel mai mic preț La Rive4,99 € 90ml
  5. GardeniaVarianta mai blândă ZaraFără preț UE
  6. London DestinationVarianta mai dulce Alexandria FragrancesFără preț UE

Preferi originalul?

Black Opium

Yves Saint LaurentTurnat din flaconul original

Alternativele: 0,06 €–0,58 €/ml în alte magazine, verificat pe 28 septembrie 2026

Trei flacoane pe un fundal bleu deschis: Good Girl, Black Opium și Feminity

Cum miroase Black Opium?

Flaconul Black Opium de la Yves Saint Laurent
OriginalulBlack OpiumYves Saint Laurent

Black Opium de la Yves Saint Laurent a fost lansat în 2014. Debutează luminos și ușor înțepător, cu pară, piper roz și flori de portocal. În inimă, cafeaua preia conducerea, însoțită de iasomie, migdale amare și lemn-dulce, care temperează dulceața cu o notă prăjită, ușor întunecată. Baza se așază pe vanilie și paciuli, peste lemn de cașmir și cedru. În lista acordurilor, vanilia și cafeaua sunt în prim-plan, urmate de note dulci, florale albe și condimente calde. Pe scurt, e un parfum cu cafea și vanilie, pe care florile albe și notele lemnoase îl împiedică să devină un desert pur.

Cafeaua este nota după care este evaluată fiecare clonă de mai jos și pe care cele mai multe o tratează diferit.

Pară, iasomie și vanilie ca materii prime: note din Black Opium de la Yves Saint Laurent
În imagine: pară, iasomie și vanilie, note din Black Opium.

Black Opium Le Parfum, Over Red și Pink Glaze

Casa de parfumuri a creat mai multe versiuni pornind de la aceeași idee, iar diferențele nu se rezumă la o concentrație mai mare sau mai mică. Black Opium Le Parfum, lansat în 2022, debutează cu scorțișoară, pară și mandarină verde, apoi mută cafeaua într-o bază cu vanilie din Madagascar, vanilie Bourbon și absolut de vanilie. Black Opium Over Red, din 2024, pune cireșea în prim-plan și adaugă ceai negru în inimă. Black Opium Pink Glaze, din 2026 și semnat de Nathalie Lorson, combină căpșuna și bergamota în notele de vârf cu ambră și benzoin în baza de cafea. Toate sursele citate pentru clonele din acest ghid le compară cu Eau de Parfum, așa că aceasta este versiunea de referință.

Versiunile Black Opium și notele lor
VersiuneLansareDebutează cuCe se schimbă
Eau de Parfum2014Descrisă mai susReperul pentru fiecare clonă din acest ghid
Le Parfum2022Scorțișoară, pară, mandarină verdeCafeaua se află într-o bază cu mai multe tipuri de vanilie
Over Red2024Cireșe, mandarină verdeCeai negru în inimă, cafea în bază
Pink Glaze2026Bergamotă, mandarină verde, căpșunăAmbră și benzoin se adaugă bazei de cafea

Alternative la Black Opium, comparate

Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 28 septembrie 2026

AlternativăBaza comparațieiPrețul flaconuluiPe ml
1Cel mai bun per total Ambery Vanilla Dossier
Sursă numită Sursă
29,00 € 50ml
0,58 €/ml
2Varianta mai întunecată Fleur Noir Câline
Sursă numită Sursă
5,75 € 60ml
0,10 €/ml
3Cel mai apropiat în fond Opera Noir Maison Alhambra
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
4Cel mai mic preț Touch of Woman La Rive
Sursă numită Sursă
4,99 € 90ml
0,06 €/ml
5Varianta mai blândă Gardenia Zara
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
6Varianta mai dulce London Destination Alexandria Fragrances
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—

Fotografii ale flacoanelor: fragrancereview.com, amazon.de, fragrantica.com, riah.ae, fragrantica.com, alexandriafragrances.com

Compară două parfumuri unul lângă altul

Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.

CriteriuBlack OpiumYves Saint LaurentAmbery VanillaDossier
Preț pe ml
3ml: 3,27 €/ml · 10ml: 2,78 €/ml · 30ml: 2,22 €/ml
0,58 €/ml
Mărime
Decanturi de 3, 10 sau 30ml
Flacon de 50ml
Cost cu livrare
Preț 10ML actualizat; livrarea se adaugă la plată
Prețul flaconului în alt magazin la 28 septembrie 2026; fără livrare
Ce spun sursele
Referința: fiecare alternativă din acest ghid e comparată cu Black Opium
Baza comparației
Parfumul original
Sursă numită
Disponibilitate
La 10ML, turnat din flaconul original
La vânzare într-un magazin din UE la 28 septembrie 2026
  • Black Opium costă mai puțin la cumpărare: 9,81 € față de 29,00 €.
  • Ambery Vanilla îți dă mai mult parfum: 50ml față de 3ml.
  • 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.

Cât îmi trebuie?

Scrie de câte ori vrei să porți Black Opium și câte pulverizări folosești.

Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).

  • 2 × 3mlCel mai ieftin19,62 €Rămân 0ml
  • 1 × 10ml27,81 €Rămân 4ml
  • 1 × 30ml66,60 €Rămân 24ml
  • Ambery Vanilla de la Dossier: 1 × 50mlPreț în alt magazin la 28 septembrie 2026, fără livrare29,00 €Rămân 44ml

La o asemenea folosire, decanturile de Black Opium costă mai puțin decât Ambery Vanilla: 19,62 € față de 29,00 €.

O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.

Două exemple calculate

  • O lună de weekenduri

    8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 9,81 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, decanturile de Black Opium costă mai puțin decât Ambery Vanilla: 9,81 € față de 29,00 €.

  • În fiecare zi, timp de un an

    365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 170,82 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Ambery Vanilla costă mai puțin decât decanturile de Black Opium: 58,00 € față de 170,82 €. E un alt parfum, nu originalul.

Clasamentul alternativelor la Black Opium: 6 dupe-uri cu rolul și prețul pe ml, pe primul loc Ambery Vanilla de la DossierDeschide imaginea la dimensiune completă într-o filă nouă
Ordonate după cât de aproape sunt de Black Opium. Prețul pe ml calculat din prețurile flacoanelor verificate pe 28 septembrie 2026.

Cea mai bună alegere: Ambery Vanilla

Flaconul Ambery Vanilla de la Dossier
Ambery VanillaDossierCel mai bun per total

Ambery Vanilla de la Dossier urmează îndeaproape structura publicată a parfumului Black Opium. În pagina sa de pe Fragrantica apar piper roz, lemn-dulce, pară și mandarină în notele de vârf, flori de portocal și iasomie în inimă, iar la bază vanilie, cafea, paciuli și cedru. Regăsim astfel piperul, para, lemnul-dulce, cafeaua și combinația de vanilie și paciuli din finalul parfumului original.

Pune cele două liste una lângă alta și diferența principală devine evidentă. Migdala amară și lemnul de cașmir lipsesc din lista Dossier, iar mandarina apare în notele de vârf. Cafeaua coboară și ea din inimă în notele de bază.

I se potrivește cuiva care își dorește întreaga structură a parfumului Black Opium într-un flacon mai mare și se poate lipsi de migdală. Pe baza surselor menționate. Pagina proprie a Dossier îl descrie ca fiind inspirat de Black Opium de la YSL, pagina sa de pe Parfumo menționează Black Opium Eau de Parfum în lista comunității „Miroase similar”, iar un membru Fragrantica scrie că cineva dintr-o încăpere a întrebat-o dacă purta Black Opium.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Fragrantica listează piper roz, lemn-dulce, pară și mandarină; flori de portocal și iasomie; vanilie, cafea, paciuli și cedru; un membru a fost întrebat într-o încăpere dacă purta Black Opium Ambery Vanilla by Dossier (Fragrantica)
  2. Dossier descrie Ambery Vanilla ca fiind inspirat de Black Opium de la YSL Ambery Vanilla (Dossier)
  3. Lista comunității Parfumo „Arome similare” pentru Ambery Vanilla menționează Black Opium Eau de Parfum Ambery Vanilla by Dossier (Parfumo)

O variantă mai întunecată: Fleur Noir

Flaconul Fleur Noir de la Câline
Fleur NoirCâlineVarianta mai întunecată

Fleur Noir de la Câline are în comun cu originalul un nucleu de șase note. Pagina de comparație Parfumo arată că ambele listează piper roz, cafea, flori de portocal, iasomie, vanilie și paciuli. Membrii Fragrantica îl consideră foarte apropiat de Black Opium.

Diferența principală ține de echilibrul dintre dulceață și amăreală. Un membru Fragrantica îl găsește mai puțin dulce, cu o cafea mai amară, în timp ce altul simte că vanilia și cafeaua sunt estompate. Un membru Parfumo îl consideră foarte apropiat de original, deși în scurt timp rămâne aproape de piele.

I se potrivește cuiva căruia Black Opium i se pare prea dulce și care ar vrea ca aroma de cafea să fie mai amară. Pe baza surselor nominalizate, a comparației Parfumo și a comentariilor membrilor de mai sus.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Membrii Fragrantica îl găsesc foarte apropiat de Black Opium; unul îl găsește mai puțin dulce, cu mai multă cafea amară, iar altul consideră că notele de vanilie și cafea sunt mai domolite Fleur Noir by Câline (Fragrantica)
  2. Pe pagina de comparație a Parfumo, 128 dintre cei 135 de membri care au votat le consideră asemănătoare; ambele listează piper roz, cafea, flori de portocal, iasomie, vanilie și paciuli Fleur Noir vs Black Opium (Parfumo comparison)
  3. Un membru Parfumo îl consideră foarte apropiat de Black Opium, deși în curând rămâne aproape de piele Fleur Noir, member statement (Parfumo)

Cel mai apropiat în etapa de după evaporare: Opera Noir

Flaconul Opera Noir de la Maison Alhambra
Opera NoirMaison AlhambraCel mai apropiat în fond

Opera Noir de la Maison Alhambra își merită locul datorită etapei târzii a purtării. Doi membri Fragrantica consideră că notele rămase după evaporare sunt foarte apropiate de Black Opium, iar pagina sa de pe Parfumo menționează Black Opium Eau de Parfum în lista comunității „Miroase similar”.

Diferența principală este deschiderea. Cei doi membri consideră că începutul e mai fructat, cu mai puțină cafea, așa că asemănarea se face simțită abia după un timp. Părerile sunt împărțite: alți membri Fragrantica spun că un flacon nou are nevoie de câteva luni de repaus, iar unii nu găsesc nicio asemănare.

I se potrivește cuiva care judecă un parfum după felul în care se așază la final și nu se deranjează ca începutul să fie mai fructat. Pe baza surselor nominalizate, cu păreri împărțite pe Fragrantica.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Doi membri Fragrantica consideră că faza de bază este foarte apropiată de Black Opium, în timp ce deschiderea este mai fructată, cu mai puțină cafea; alții spun că are nevoie de luni de repaus, iar unii nu găsesc nicio asemănare Opera Noir by Maison Alhambra (Fragrantica)
  2. Lista comunității Parfumo „Seamănă cu” pentru Opera Noir menționează Black Opium Eau de Parfum Opera Noir by Maison Alhambra (Parfumo)

Cel mai mic preț: Touch of Woman

Flaconul Touch of Woman de la La Rive
Touch of WomanLa RiveCel mai mic preț

Touch of Woman de la La Rive este clona cu cel mai mic preț din tabelul de comparație, atât pe flacon, cât și pe ml. Parfumo le asociază în ambele sensuri: pagina sa afișează mai întâi Black Opium Eau de Parfum la „Arome similare”, iar pagina Black Opium de pe Parfumo îl menționează, la rândul ei, pe Touch of Woman.

Diferența principală e cafeaua. Un membru Parfumo îl descrie drept o alternativă accesibilă la Black Opium, cu vanilie dulce și cremoasă, dar spune că îi lipsește cafeaua. Tocmai această notă îi dă originalului accentele mai întunecate.

E potrivit pentru cine iubește mai ales latura vanilată a lui Black Opium și vrea să cheltuiască cât mai puțin. Bază: surse numite, cele două liste de arome similare de pe Parfumo și textul unui membru.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Parfumo îl menționează pe Black Opium Eau de Parfum primul la „Seamănă cu” pentru Touch of Woman Touch of Woman by La Rive (Parfumo)
  2. Pagina Black Opium de pe Parfumo îl menționează pe Touch of Woman la „Seamănă cu” Black Opium Eau de Parfum (Parfumo)
  3. Un membru Parfumo îl numește o alternativă accesibilă la Black Opium, cu vanilie dulce și cremoasă, dar îi lipsește cafeaua Touch of Woman, member write-up (Parfumo)

O variantă mai blândă: Gardenia

Flaconul Gardenia de la Zara
GardeniaZaraVarianta mai blândă

Gardenia de la Zara oferă o cale mai blândă spre aceeași atmosferă. Persoanele care le dețin pe amândouă descriu pe Fragrantica Gardenia ca fiind mai delicată, mai lejeră și mai florală decât Black Opium, dar și mai puțin îndrăzneață.

Diferența principală e, din nou, cafeaua: mai multe dintre aceste persoane nu o detectează, iar florile se simt mai pregnant. Un membru o găsește și mai dulce decât originalul, așa că aici „mai blând” nu înseamnă mai puțin dulce.

E potrivit pentru cine consideră Black Opium prea îndrăzneț pentru fiecare zi și preferă latura lui florală. Bază: o sursă numită și comentariile persoanelor care îl dețin, pe Fragrantica.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Proprietarii ambelor parfumuri de pe Fragrantica îl descriu ca pe o variantă mai delicată, mai lejeră și mai florală, mai puțin îndrăzneață decât Black Opium, cu o fază de bază de lungă durată; unul îl găsește mai dulce, iar câțiva nu simt cafeaua Gardenia by Zara (Fragrantica)
  2. Lista comunității Parfumo „Seamănă cu” pentru Gardenia (2021) menționează Black Opium Eau de Parfum Gardenia (2021) by Zara (Parfumo)

O variantă mai dulce: London Destination

Flaconul London Destination de la Alexandria Fragrances
London DestinationAlexandria FragrancesVarianta mai dulce

Pe pagina proprie a casei, London Destination de la Alexandria Fragrances este descris ca fiind inspirat de YSL Black Opium, iar pagina sa de pe Parfumo menționează Black Opium Eau de Parfum în lista comunității „Arome similare”.

Diferența principală e para. Membrii de pe Fragrantica o simt mai pronunțată decât în Black Opium și cafeaua amară mai puțin prezentă; dulceața de pară și vanilie trece în prim-plan, iar notele florale rămân mai discrete.

E potrivit pentru cine preferă cel mai mult începutul fructat și dulce al lui Black Opium și s-ar lipsi de nota amară. Bază: surse numite, descrierea casei, lista de arome similare de pe Parfumo și comentarii de pe Fragrantica.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Membrii Fragrantica găsesc mai multă pară și mai puțină cafea amară decât în Black Opium, cu dulceața de pară și vanilie în prim-plan și mai puține note florale London Destination by Alexandria Fragrances (Fragrantica)
  2. Alexandria Fragrances spune că London Destination este inspirat de YSL Black Opium London Destination (Alexandria Fragrances)
  3. Lista comunității Parfumo „Seamănă cu” pentru London Destination menționează Black Opium Eau de Parfum London Destination by Alexandria Fragrances (Parfumo)

Alternative autentice din oferta noastră

Parfumuri originale care împart o parte din combinația de cafea, vanilie și flori albe, fiecare disponibil ca decant umplut din flaconul original.

  1. Carolina Herrera

    Good Girl

    Migdale și cafea peste tuberoză, iasomie sambac și flori de portocal, cu tonka, cacao și praline: un floral alb dulce.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Mancera

    Feminity

    Piele, cafea și piper roz, apoi violetă și heliotrop peste caramel, mosc alb și păstaie de vanilie: pudrat și delicat.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Maison Margiela

    Coffee Break

    Cafea cu lapte, lavandă și boabe de tonka peste cedru, vanilie și vetiver: un parfum unisex cu note de cafea.

    3ml · 10ml · 30ml

Ce nu reușește nicio clonă

Privite împreună, sursele scot la iveală un tipar: cafeaua. Un proprietar nu o găsește în Touch of Woman, mai mulți nu o detectează în Gardenia, iar membrii descriu mai puțină cafea la deschiderea lui Opera Noir și mai puțină amăreală în London Destination. Pentru un membru, Fleur Noir merge în direcția opusă: cafeaua e mai amară și dulceața mai redusă. Originalul păstrează un echilibru între dulceață și note prăjite, în timp ce majoritatea clonelor înclină într-o direcție sau alta.

A doua diferență ține de acord. Chiar și varianta susținută cel mai puternic are membri care o percep altfel, iar în cazul lui Opera Noir există un grup care nu găsește nicio asemănare. O clonă care unei persoane i se pare apropiată poate mirosi cu totul diferit pe pielea altcuiva.

Să alegi o clonă sau un decant de Black Opium?

După prețurile din tabel, care sunt cele de la momentul verificării, Ambery Vanilla, Fleur Noir și Touch of Woman costă toate mult mai puțin pe ml decât originalul. În dreptul Opera Noir, Gardenia și London Destination, celula prețului este goală, fiindcă niciunul dintre cele trei nu avea un preț de listă în UE când am verificat. Black Opium costă 27,81 € pentru un decant de 10ml, adică 2,78 €/ml; la 30ml, aproximativ 600 de pulverizări, costă 66,60 € (2,22 €/ml). Pentru cine poartă deja în fiecare zi un parfum cu cafea și vanilie, un flacon mare de clonă ajunge pentru mai mult timp.

Dacă întrebarea e la care să te hotărăști, începe cu o cantitate mai mică. Originalul în varianta de 3ml costă 9,81 € și oferă aproximativ 60 de pulverizări: îl porți o săptămână, apoi alegi între Black Opium, o clonă sau niciunul. Le Parfum costă 9,81 € pentru 3ml, iar Over Red costă 8,01 €, dacă preferi să compari mai întâi versiunile. Ghidul nostru despre cât te ține un parfum de 10ml îți arată cât ajunge fiecare cantitate, iar ce este un decant de parfum explică cum este transferat fiecare din flaconul original.

Parfumuri autentice cu aceleași note de cafea și vanilie

Preferi cu totul altă casă de parfumuri? Trei parfumuri originale au în comun o parte din combinația de cafea, vanilie și flori albe. Good Girl de Carolina Herrera, din 2016, se deschide cu migdală, cafea, bergamotă și lămâie, apoi trece la tuberoză, iasomie sambac și flori de portocal, pe o bază de boabe de tonka, cacao, praline și vanilie. Feminity de Mancera, din 2020, debutează cu piele, mandarină, cafea și piper roz, devine pudrat datorită violetei și heliotropului, apoi se încheie cu caramel, mosc alb și păstaie de vanilie. Coffee Break de Maison Margiela, din 2019, combină cafeaua cu lapte, lavandă și boabe de tonka, peste cedru, vanilie și vetiver; este un parfum unisex. Toate trei se găsesc și ca decanturi, așa că poți încerca câteva pe parcursul unei săptămâni, apoi să alegi.

Pentru parfumuri în aceeași direcție, vezi cele mai bune parfumuri gourmand și cele mai bune parfumuri cu vanilie.

Cum să testezi o clonă

Benzile de hârtie îți arată mai ales notele de la început, așa că testează clona pe piele. Poartă originalul într-o zi și clona în alta, ca unul să nu-ți influențeze percepția asupra celuilalt. Verifică-le în aceleași momente: în primele minute, în faza de mijloc și mai târziu în cursul zilei, după ce s-au așezat. La Black Opium, fii atentă la cafeaua din notele de mijloc, fiindcă acolo sursele de mai sus observă cel mai des o diferență.

Un decant de 3ml de Black Opium îți permite să-l porți alături de o clonă timp de aproximativ o săptămână. Dacă originalul îți place mai mult, un decant de 10ml ajunge pentru aproximativ 200 de pulverizări, adică săptămâni de purtare zilnică înainte să te gândești la un flacon întreg. Pentru locul și cantitatea de parfum pe care să le aplici când compari, citește unde să aplici parfumul; pentru diferențele dintre concentrațiile versiunilor, ghidul nostru despre eau de parfum și eau de toilette; iar pentru o abordare mai generală, cum să eviți să cumperi un parfum pe nevăzute.

Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte

Pot încerca Black Opium în format de 3ml înainte să mă hotărăsc asupra unui dupe?
La 10ML găsești Black Opium ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml, umplut din flaconul original. Cel de 3ml ajunge pentru aproximativ 60 de pulverizări, așa că poți purta parfumul original cam o săptămână, în paralel cu varianta pe care te gândești s-o cumperi.
Care dupe Black Opium e prima noastră alegere?
Ambery Vanilla de la Dossier este alegerea principală din acest ghid: notele publicate păstrează piperul roz, para, lemnul-dulce, cafeaua, vanilia și paciuliul din Black Opium, deși migdala amară și lemnul de cașmir nu apar în lista sa.
Se apropie Fleur Noir de Black Opium?
Membrii de pe Fragrantica o consideră foarte apropiată, iar pagina de comparație Parfumo arată că ambele au în listă piper roz, cafea, flori de portocal, iasomie, vanilie și paciuli. Un membru Fragrantica o consideră mai puțin dulce, cu o cafea mai amară, iar un membru Parfumo notează că, în scurt timp, se simte aproape de piele.
Clonele pentru Black Opium sunt inspirate de Eau de Parfum sau de Le Parfum?
Fiecare sursă pe care se bazează clonele din acest ghid le compară cu Eau de Parfum. Le Parfum are o altă listă de note, cu scorțișoară în notele de vârf și mai multe vanilii în jurul cafelei, așa că poartă-le pe amândouă dacă nu știi pe care o preferi.
Cum se compară clonele cu Black Opium la prețul per ml?
Pe ml, fiecare clonă pentru care este afișat un preț costă mult mai puțin decât originalul. Un decant de 10ml de Black Opium costă 27,81 €, iar unul de 3ml costă 9,81 €, dacă vrei să porți originalul înainte să alegi.
Cât timp persistă Black Opium pe pielea mea?
Asta depinde mai mult de pielea ta și de vreme decât de flacon. Cel mai simplu mod de a afla este să porți un decant de 3ml câteva zile și să vezi cum se comportă pe pielea ta.
Ce parfumuri asociază fanii cu Black Opium?
Ambery Vanilla, Fleur Noir, Opera Noir, Touch of Woman, Gardenia și London Destination sunt fiecare asociate cu Black Opium de o sursă menționată, precum Parfumo sau Fragrantica. Dintre parfumurile originale, Good Girl, Feminity și Coffee Break au în comun cafeaua, vanilia sau florile albe.

Surse

  1. Ambery Vanilla by Dossier (Fragrantica)
  2. Ambery Vanilla (Dossier)
  3. Fleur Noir by Câline (Fragrantica)
  4. Fleur Noir vs Black Opium (Parfumo comparison)
  5. Fleur Noir, member statement (Parfumo)
  6. Opera Noir by Maison Alhambra (Fragrantica)
  7. Touch of Woman by La Rive (Parfumo)
  8. Black Opium Eau de Parfum (Parfumo)
  9. Touch of Woman, member write-up (Parfumo)
  10. Gardenia by Zara (Fragrantica)
  11. London Destination by Alexandria Fragrances (Fragrantica)
  12. London Destination (Alexandria Fragrances)

Cum am comparat

Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Black Opium, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 28 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.

10ML este independent și nu este afiliat cu Yves Saint Laurent sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.

Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.

Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.

Vezi decanturile

Toate ghidurile despre parfumuri