Dupe-uri Kayali Vanilla 28 2026: 7 clone comparate cu originalul

Am comparat șapte alternative la Kayali Vanilla 28 după notele comune, sursele menționate și prețurile la datele indicate, arătând și prin ce se deosebește fiecare de original. Sau încearcă mai întâi originalul într-un decant de 3ml.

În acest ghid

Pe scurt

Cea mai bună alternativă per ansamblu la Kayali Vanilla 28 este Elysia Vanilla de la Fragrance World, care include în lista sa orhidee de vanilie, iasomie, zahăr brun, lemn ambrat, mosc și paciuli, note prezente și în original. Vanille No. 25 de la Câline este alegerea unui membru Parfumo, care o consideră foarte apropiată, iar Fleur Antique de la La Rive are cel mai mic preț per ml. Vrei originalul? Vanilla | 28 costă 27,90 € pentru un decant de 10ml la 10ML.

7 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 28 septembrie 2026

Clasamentul

  1. Elysia VanillaCel mai bun per total Fragrance World29,95 € 100ml
  2. Vanille No. 25Cel mai apropiat în fond Câline5,95 € 60ml
  3. Fleur AntiqueCel mai mic preț La Rive6,99 € 90ml
  4. Ramsh DivaVarianta mai blândă ZimayaFără preț UE
  5. Eshal VanillaVarianta mai dulce Paris Corner34,90 € 100ml
  6. Vanilla SeductionVarianta mai întunecată Maison AsrarFără preț UE
  7. Vanilla AddictionVarianta mai proaspătă Gulf OrchidFără preț UE

Preferi originalul?

Vanilla | 28

KayaliTurnat din flaconul original

Alternativele: 0,08 €–0,35 €/ml în alte magazine, verificat pe 28 septembrie 2026

Trei flacoane pe un fundal bleu deschis: Black Opium Le Parfum, Vanilla | 28 by Kayali și Caramelo Vanilla

Cum miroase Kayali Vanilla 28?

Flaconul Vanilla | 28 de la Kayali
OriginalulVanilla | 28Kayali

Vanilla | 28 de la Kayali este un parfum unisex creat de Gabriela Chelariu, cu vanilie în prim-plan. Se deschide cu orhidee de vanilie și iasomie, așa că primele minute sunt florale și delicate, nu pur și simplu gurmande. În inimă apar zahărul brun și boabele de tonka. Dedesubt se așază ambra, lemnul ambrat, moscul și paciuliul: o bază lemnoasă, ușor pământie, care împiedică zahărul să devină plat. Acordurile menționate sunt vanilie, dulce, ambrat, cald și condimentat, lemnos și pudrat. Kayali îl descrie în propriile cuvinte pe pagina casei pentru Vanilla | 28.

10ML are în stoc o singură versiune, în decanturi de 3ml, 10ml și 30ml, așa că fiecare clonă de mai jos este comparată cu aceeași listă de note. Echilibrul e partea dificilă pentru orice alternativă: mult zahăr, temperat de pudră, lemn ambrat și paciuli.

Vanilie, zahăr brun și paciuli ca materii prime: note din Vanilla | 28 de la Kayali
În imagine: vanilie, zahăr brun și paciuli, note din Vanilla | 28.

Alternative la Vanilla | 28, comparate

Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 28 septembrie 2026

AlternativăBaza comparațieiPrețul flaconuluiPe ml
1Cel mai bun per total Elysia Vanilla Fragrance World
Sursă numită Sursă
29,95 € 100ml
0,30 €/ml
2Cel mai apropiat în fond Vanille No. 25 Câline
Sursă numită Sursă
5,95 € 60ml
0,10 €/ml
3Cel mai mic preț Fleur Antique La Rive
Sursă numită Sursă
6,99 € 90ml
0,08 €/ml
4Varianta mai blândă Ramsh Diva Zimaya
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
5Varianta mai dulce Eshal Vanilla Paris Corner
Sursă numită Sursă
34,90 € 100ml
0,35 €/ml
6Varianta mai întunecată Vanilla Seduction Maison Asrar
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
7Varianta mai proaspătă Vanilla Addiction Gulf Orchid
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—

Fotografii ale flacoanelor: fragrantica.com, iscentive.com, fragrantica.com, walmart.com, ezenzia.com, maisonasrar.com, shop-gulforchid.com

Compară două parfumuri unul lângă altul

Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.

CriteriuVanilla | 28KayaliElysia VanillaFragrance World
Preț pe ml
3ml: 3,63 €/ml · 10ml: 2,79 €/ml · 30ml: 2,20 €/ml
0,30 €/ml
Mărime
Decanturi de 3, 10 sau 30ml
Flacon de 100ml
Cost cu livrare
Preț 10ML actualizat; livrarea se adaugă la plată
Prețul flaconului în alt magazin la 28 septembrie 2026; fără livrare
Ce spun sursele
Referința: fiecare alternativă din acest ghid e comparată cu Vanilla | 28
  • Majoritatea membrilor care au votat pe pagina de comparație a Parfumo consideră că cele două seamănă; ambele listează orhidee vanilată, iasomie, zahăr brun, lemn ambrat, mosc și paciuli Vanilla 28 vs Elysia Vanilla, Parfumo comparison
  • Membrii care le dețin pe amândouă îl găsesc foarte apropiat, dar mai dulce, mai lăptos și mai catifelat, cu zahăr brun mai siropos; li se pare că Vanilla 28 e mai pudrat și mai bine armonizat Elysia Vanilla by Fragrance World, Fragrantica
Baza comparației
Parfumul original
Sursă numită
Disponibilitate
La 10ML, turnat din flaconul original
La vânzare într-un magazin din UE la 28 septembrie 2026
  • Vanilla | 28 costă mai puțin la cumpărare: 10,90 € față de 29,95 €.
  • Elysia Vanilla îți dă mai mult parfum: 100ml față de 3ml.
  • 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.

Cât îmi trebuie?

Scrie de câte ori vrei să porți Vanilla | 28 și câte pulverizări folosești.

Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).

  • 2 × 3mlCel mai ieftin21,80 €Rămân 0ml
  • 1 × 10ml27,90 €Rămân 4ml
  • 1 × 30ml66,00 €Rămân 24ml
  • Elysia Vanilla de la Fragrance World: 1 × 100mlPreț în alt magazin la 28 septembrie 2026, fără livrare29,95 €Rămân 94ml

La o asemenea folosire, decanturile de Vanilla | 28 costă mai puțin decât Elysia Vanilla: 21,80 € față de 29,95 €.

O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.

Două exemple calculate

  • O lună de weekenduri

    8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 10,90 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, decanturile de Vanilla | 28 costă mai puțin decât Elysia Vanilla: 10,90 € față de 29,95 €.

  • În fiecare zi, timp de un an

    365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 170,80 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Elysia Vanilla costă mai puțin decât decanturile de Vanilla | 28: 29,95 € față de 170,80 €. E un alt parfum, nu originalul.

Clasamentul alternativelor la Vanilla | 28: 7 dupe-uri cu rolul și prețul pe ml, pe primul loc Elysia Vanilla de la Fragrance WorldDeschide imaginea la dimensiune completă într-o filă nouă
Ordonate după cât de aproape sunt de Vanilla | 28. Prețul pe ml calculat din prețurile flacoanelor verificate pe 28 septembrie 2026.

Cea mai bună per ansamblu: Elysia Vanilla

Flaconul Elysia Vanilla de la Fragrance World
Elysia VanillaFragrance WorldCel mai bun per total

Elysia Vanilla de la Fragrance World are în comun cu originalul mai multe note publicate decât oricare altă alegere de aici. Pe pagina de comparație Parfumo pentru cele două parfumuri, ambele includ orhidee de vanilie, iasomie, zahăr brun, lemn ambrat, mosc și paciuli, iar majoritatea celor care au votat acolo consideră parfumurile asemănătoare.

Diferența principală ține de textură. Cei care le dețin pe amândouă și au scris pe pagina Elysia Vanilla de pe Fragrantica o consideră foarte apropiată, dar mai dulce, mai lăptoasă și mai fină, cu un zahăr brun care devine mai siropos. Aceiași posesori descriu originalul ca fiind mai pudrat și mai bine omogenizat.

Se potrivește celor care vor o vanilie zaharisită, mai rotundă și mai cremoasă, și nu se deranjează să renunțe la o parte din latura uscată și pudrată a originalului. Surse: surse identificate, comparația Parfumo și articolele de pe Fragrantica.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Majoritatea membrilor care au votat pe pagina de comparație a Parfumo consideră că cele două seamănă; ambele listează orhidee vanilată, iasomie, zahăr brun, lemn ambrat, mosc și paciuli Vanilla 28 vs Elysia Vanilla, Parfumo comparison
  2. Membrii care le dețin pe amândouă îl găsesc foarte apropiat, dar mai dulce, mai lăptos și mai catifelat, cu zahăr brun mai siropos; li se pare că Vanilla 28 e mai pudrat și mai bine armonizat Elysia Vanilla by Fragrance World, Fragrantica

Cea mai apropiată la baza parfumului: Vanille No. 25

Flaconul Vanille No. 25 de la Câline
Vanille No. 25CâlineCel mai apropiat în fond

Vanille No. 25 de la Câline are în comun cu originalul iasomia, vanilia, moscul și paciuliul, potrivit paginii de comparație Parfumo, iar majoritatea celor care au votat consideră parfumurile asemănătoare.

Diferența principală ține de cât de pregnantă e vanilia. Un membru de pe pagina Parfumo spune că parfumul se apropie foarte mult de Vanilla 28 și că, pe măsură ce se așază, devine foarte vanilat. Un alt membru de acolo, care deține originalul, spune că brandul a făcut o treabă bună. Într-o altă relatare de pe Parfumo, cineva remarcă faptul că vanilia se distinge mai ușor decât în original, alături de caramel, zahăr brun și o notă discretă de condimente.

Se potrivește cuiva care iubește cel mai mult etapa finală a originalului și și-ar dori ca vanilia în sine să fie mai intensă. Surse: surse identificate, toate pe Parfumo.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Un membru Parfumo consideră că se apropie foarte mult de Vanilla 28 și capătă note foarte vanilate în faza de bază; un altul, care deține originalul, spune că brandul și-a făcut treaba bine Vanille No. 25 by Câline, Parfumo
  2. Majoritatea membrilor care au votat pe pagina de comparație a Parfumo consideră că cele două seamănă; ambele listează iasomie, vanilie, mosc și paciuli Vanille No. 25 vs Vanilla 28, Parfumo comparison
  3. Un membru consideră că vanilia lui se simte mai clar decât cea din original, alături de caramel, zahăr brun și o notă de condimente Vanille No. 25 member write-up, Parfumo

Cel mai mic preț: Fleur Antique

Flaconul Fleur Antique de la La Rive
Fleur AntiqueLa RiveCel mai mic preț

Fleur Antique de la La Rive are cel mai mic preț pe ml dintre clonele cu preț de listă în UE. Pe pagina de comparație Parfumo, majoritatea celor care au votat consideră că el și Vanilla 28 sunt asemănătoare.

Diferența principală ține de profunzime, iar începutul poate fi dificil. Prima relatare de pe pagina sa Parfumo spune că amintește de Vanilla 28 după ce trec primul minut sau primele două, foarte sintetice, dar că e mai simplu și mai puțin profund. Un alt membru de acolo îl găsește mai degrabă gurmand decât floral, în ciuda numelui.

Se potrivește cuiva care vrea atmosfera generală de vanilie zaharisită la cel mai mic preț pe ml și acceptă o variantă mai puțin bogată și mai simplă. Surse: membri menționați nominal pe Parfumo.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Majoritatea membrilor care au votat pe pagina de comparație a Parfumo consideră că Fleur Antique și Vanilla 28 seamănă Vanilla 28 vs Fleur Antique, Parfumo comparison
  2. Un membru Parfumo spune că seamănă cu Vanilla 28 după primul minut sau două, foarte sintetice, dar că e mai simplu și mai puțin profund; altul îl găsește mai degrabă gurmand decât floral Fleur Antique by La Rive, Parfumo

O variantă mai blândă: Ramsh Diva

Flaconul Ramsh Diva de la Zimaya
Ramsh DivaZimayaVarianta mai blândă

Ramsh Diva de la Zimaya are în comun cu originalul iasomia, vanilia, moscul și paciuliul, potrivit paginii de comparație Parfumo, iar majoritatea voturilor de pe acea pagină le consideră similare.

Diferența principală ține de intensitate. Membrii care cunosc originalul și au scris pe Fragrantica îl găsesc mai puțin întunecat și mai ușor de purtat, mai aerat, puțin mai dulce și mai floral, cu ceva fructat în amestec.

Se potrivește cuiva care găsește originalul prea greu sau prea întunecat și își dorește o variantă mai lejeră și mai plăcută a aceleiași idei. Surse: membri menționați nominal, Fragrantica și comparația de pe Parfumo.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Membrii care cunosc parfumul original îl găsesc mai puțin întunecat și mai ușor de purtat, mai aerisit și puțin mai dulce și mai floral, cu o notă fructată Ramsh Diva by Zimaya, Fragrantica
  2. Majoritatea membrilor care au votat pe pagina de comparație a Parfumo le consideră asemănătoare; în lista notelor ambelor apar iasomia, vanilia, moscul și paciuli Ramsh Diva vs Vanilla 28, Parfumo comparison

O variantă mai dulce: Eshal Vanilla

Flaconul Eshal Vanilla de la Paris Corner
Eshal VanillaParis CornerVarianta mai dulce

Eshal Vanilla de la Paris Corner are în comun cu originalul iasomia, vanilia și moscul. Pagina de comparație Parfumo le consideră moderat de similare, o potrivire mai puțin apropiată decât opțiunile de mai sus.

Diferența principală ține de zahăr și flori. Membrii de pe pagina sa Fragrantica îl descriu ca pe o variantă mai dulce a lui Vanilla 28: mai florală, cu o notă de trandafir, mai alcoolizată și mai grea, dar cu mai puțină profunzime decât originalul.

E potrivită pentru cine vrea o dulceață mai intensă, cu o notă de trandafir și alcool, și poate renunța la o parte din complexitatea originalului. Surse menționate: Fragrantica și comparația de pe Parfumo.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Membrii îl descriu ca pe o variantă mai dulce de Vanilla 28: mai florală, cu o notă de trandafir, mai alcoolică și mai grea, cu mai puțină profunzime decât parfumul original Eshal Vanilla by Paris Corner, Fragrantica
  2. Pagina de comparație a Parfumo consideră că cele două sunt moderat de asemănătoare; în lista notelor ambelor apar iasomia, vanilia și moscul Eshal Vanilla vs Vanilla 28, Parfumo comparison

O variantă mai întunecată: Vanilla Seduction

Flaconul Vanilla Seduction de la Maison Asrar
Vanilla SeductionMaison AsrarVarianta mai întunecată

Vanilla Seduction de la Maison Asrar are în comun cu originalul iasomia, zahărul brun, vanilia, moscul și paciuliul. Majoritatea celor care au votat pe pagina de comparație Parfumo consideră că cele două sunt asemănătoare.

Diferența principală este nota de prună. Membrii de pe Fragrantica îl încadrează în familia lui Vanilla 28, dar îl descriu ca fiind mai întunecat, cu pruna în prim-plan, peste note de lemn închis și zahăr brun.

E potrivită pentru cine apreciază dulceața originalului, dar vrea o variantă mai profundă și mai fructată. Surse menționate: Fragrantica și comparația de pe Parfumo.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Membrii îl încadrează în familia Vanilla 28, dar îl găsesc mai întunecat, cu o notă de prună care se remarcă peste lemnurile închise și zahărul brun Vanilla Seduction by Maison Asrar, Fragrantica
  2. Majoritatea membrilor care au votat pe pagina de comparație a Parfumo le consideră asemănătoare; în lista notelor ambelor apar iasomia, zahărul brun, vanilia, moscul și paciuliul Vanilla Seduction vs Vanilla 28, Parfumo comparison

O variantă mai proaspătă: Vanilla Addiction

Flaconul Vanilla Addiction de la Gulf Orchid
Vanilla AddictionGulf OrchidVarianta mai proaspătă

Vanilla Addiction de la Gulf Orchid are în comun cu originalul iasomia, vanilia și paciuliul. Pe pagina de comparație Parfumo, majoritatea celor care au votat consideră că cele două sunt asemănătoare.

Diferența principală se simte la început. Membrii care cunosc Vanilla 28 descriu, pe Fragrantica, un debut cu lavandă și o notă curată, ușor aromatică, precum și o notă de cocos care îl face mai cremos și mai potrivit pentru vară.

E potrivită pentru cine vrea vanilia cu o primă impresie mai curată și o senzație mai cremoasă și mai lejeră. Surse menționate: Fragrantica și comparația de pe Parfumo.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Membrii care cunosc Vanilla 28 descriu un debut cu lavandă, o latură curată, ușor aromatică și o notă de cocos care îl face mai cremos și mai potrivit pentru vară Vanilla Addiction by Gulf Orchid, Fragrantica
  2. Majoritatea membrilor care au votat pe pagina de comparație a Parfumo le consideră asemănătoare; în lista notelor ambelor apar iasomia, vanilia și paciuli Vanilla Addiction vs Vanilla 28, Parfumo comparison

Alternative autentice din selecția noastră

Parfumuri originale cu vanilie de la alte case de parfumuri, fiecare disponibil ca decant umplut din flaconul original.

  1. Yves Saint Laurent

    Black Opium Le Parfum

    Scorțișoară, pară și iasomie sambac peste straturi de vanilie, cafea și paciuli: mai condimentat, cu o notă de cafea.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. New Notes

    Caramelo Vanilla

    Caramel, frangipani, dulce de leche și vată de zahăr peste păstaie de vanilie, boabe de tonka și mosc: mai degrabă un desert.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Bvlgari

    Allegra Magnifying Vanilla

    Vanilie de Madagascar peste ambră și mosc: o vanilie caldă, fără note în plus.

    3ml · 10ml · 30ml

Unde se despart clonele

Citite împreună, paginile membrilor conturează un tipar pentru mai multe dintre variante: mizează mai mult pe zahăr și pierd o parte din structură. Cei care au Elysia Vanilla consideră că originalul e mai prăfos și mai bine armonizat. Fleur Antique pare mai simplu și mai puțin profund, iar Eshal Vanilla, mai greu și mai puțin profund. Ramsh Diva și Eshal Vanilla sunt descrise amândouă ca fiind mai dulci.

Cei care au Elysia Vanilla consideră că varianta clonă atenuează latura uscată și prăfoasă a originalului. Evaluează parfumul după câteva ore, nu după primul puf.

Flaconul clonei sau originalul într-un format mic?

Raportat la fiecare mililitru, toate cele patru clone cu preț de listă în UE costă mai puțin decât un decant din original. Ramsh Diva, Vanilla Seduction și Vanilla Addiction nu au preț de listă în UE în tabel, așa că nu sunt incluse în calcul. Un decant de 10ml de Vanilla | 28, cu aproximativ 200 de pulverizări, costă 27,90 € (2,79 €/ml). Îl poți păstra mai mult cu varianta de 30ml, cu aproximativ 600 de pulverizări, la 66,00 € (2,20 €/ml). Cine știe deja că adoră parfumul și plănuiește să-l poarte din belșug în fiecare zi obține mai mulți mililitri pentru fiecare euro cu un flacon de clonă.

Privește costul în funcție de fiecare opțiune și perspectiva se schimbă. Pentru 10,90 € primești un decant de 3ml din parfumul original, cu aproximativ 60 de pulverizări. Poartă-l o săptămână pe piele, apoi decide dacă originalul merită o mărime mai mare, dacă o clonă îți ajunge sau dacă niciunul nu ți se potrivește.

Alte case cu vanilie dulce

Dacă vrei o vanilie cu note de zahăr de la o altă casă, trei parfumuri originale din selecția noastră au o parte din aceeași atmosferă.

Black Opium Le Parfum de Yves Saint Laurent

Black Opium Le Parfum a fost lansat în 2022. Debutează cu scorțișoară, pară și mandarină verde, trece prin iasomie sambac, note solare și flori de portocal, apoi se așază pe o bază de vanilie de Madagascar, vanilie Bourbon, cafea, orhidee vanilată și paciuli. Este o variantă mai condimentată, cu accente de cafea, pentru un final vanilat.

Caramelo Vanilla de New Notes

Caramelo Vanilla, tot din 2022, începe cu caramel și floare de vanilie. Florile albe, frangipaniul, dulce de leche și vata de zahăr umplu inima, peste vanilie în păstaie, boabe de tonka și mosc. Merge mai mult spre zona deserturilor, cu o dulceață moale, lăptoasă.

Allegra Magnifying Vanilla de Bvlgari

Allegra Magnifying Vanilla este un Eau de Parfum din 2021. Vanilia de Madagascar se regăsește în notele de vârf și în inimă, iar ambra și moscul alcătuiesc baza. Este varianta mai simplă: vanilie și căldură, fără zahăr și flori suprapuse.

Toate trei sunt disponibile ca decanturi, așa că poți purta două dintre ele, pe rând, timp de două săptămâni înainte să alegi.

Cum să testezi un dupe

Începe pe piele, nu pe carton: un blotter avantajează orice clonă în primele minute. Poartă originalul și clona pe piele, în zile diferite, ca să nu-ți influențeze unul impresia despre celălalt. Notează debutul, apoi inima, și așteaptă până spre sfârșitul zilei înainte să judeci notele de bază. Abia atunci poți compara dulceața cu pudra.

Poartă un decant de 3ml din Vanilla | 28 timp de o săptămână; e suficient pentru o comparație corectă. Dacă Vanilla 28 iese în față, decantul de 10ml, cu aproximativ 200 de pulverizări, îți ajunge pentru săptămâni de purtare. Nu ai mai încercat decanturi? Citește ce este un decant de parfum. Pentru și mai multe parfumuri cu vanilie, vezi cele mai bune parfumuri cu vanilie și cele mai bune parfumuri gurmande.

Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte

Pot încerca mai întâi Kayali Vanilla 28 într-un decant de 3ml?
Da, 10ML vinde Vanilla 28 ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml, umplut din flaconul original. Un decant de 3ml are aproximativ 60 de pulverizări, unul de 10ml aproximativ 200, iar unul de 30ml aproximativ 600.
Ce dupe pentru Kayali Vanilla 28 conduce clasamentul nostru?
Elysia Vanilla de la Fragrance World este alegerea cea mai bună per ansamblu în acest ghid. Are în lista de note orhidee vanilată, iasomie, zahăr brun, lemn ambrat, mosc și paciuli, ca originalul, iar cei care le au pe amândouă îl consideră foarte apropiat, dar mai dulce, mai lăptos și mai catifelat.
Care clonă pentru Vanilla 28 se apropie cel mai mult la uscare?
Vanille No. 25 de la Câline e alegerea pentru notele de la uscare: un membru Parfumo spune că se apropie foarte mult de Vanilla 28 și devine foarte vanilată pe măsură ce se usucă, în timp ce într-o altă descriere vanilia i se pare mai ușor de distins decât cea din original.
De ce este Elysia Vanilla pe primul loc în acest ghid despre Vanilla 28?
Are în comun mai multe dintre notele publicate decât orice altă clonă din acest ghid, de aceea ocupă primul loc. Cei care le dețin pe amândouă o găsesc pe aceasta mai dulce și mai lăptoasă, cu zahăr brun mai siropos, iar parfumul original li se pare mai prăfuit și mai bine armonizat.
Costă clonele Vanilla 28 mai puțin pe ml decât un decant?
Fiecare clonă pentru care am putut găsi un preț costă mai puțin per ml decât un decant din parfumul original. Un decant de 10ml din Vanilla 28 costă 27,90 €, iar unul de 3ml costă 10,90 €; tabelul comparativ arată prețurile clonelor și data la care au fost verificate.
Cât va rezista Vanilla 28 pe pielea mea?
Cât persistă depinde de pielea ta și de vreme, așa că nimeni nu-ți poate promite o durată exactă. Cel mai corect mod de a afla este să porți timp de o săptămână un decant de 3ml, cu aproximativ 60 de pulverizări.
Ce clone sunt considerate asemănătoare cu Kayali Vanilla 28?
Elysia Vanilla, Vanille No. 25, Fleur Antique, Ramsh Diva, Vanilla Seduction și Vanilla Addiction sunt considerate, fiecare, asemănătoare cu el de majoritatea membrilor care au votat pe paginile de comparație ale Parfumo. Dintre parfumurile autentice, Black Opium Le Parfum, Caramelo Vanilla și Allegra Magnifying Vanilla au în comun cu el direcția dulce, vanilată.

Surse

  1. Vanilla | 28, Kayali
  2. Vanilla 28 vs Elysia Vanilla, Parfumo comparison
  3. Elysia Vanilla by Fragrance World, Fragrantica
  4. Vanille No. 25 by Câline, Parfumo
  5. Vanille No. 25 vs Vanilla 28, Parfumo comparison
  6. Vanille No. 25 member write-up, Parfumo
  7. Vanilla 28 vs Fleur Antique, Parfumo comparison
  8. Fleur Antique by La Rive, Parfumo
  9. Ramsh Diva by Zimaya, Fragrantica
  10. Eshal Vanilla by Paris Corner, Fragrantica
  11. Vanilla Seduction by Maison Asrar, Fragrantica
  12. Vanilla Addiction by Gulf Orchid, Fragrantica

Cum am comparat

Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Vanilla | 28, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 28 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.

10ML este independent și nu este afiliat cu Kayali sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.

Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.

Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.

Vezi decanturile

Toate ghidurile despre parfumuri