Initio Side Effect dupe 2026: 7 klonów kontra oryginał

Porównujemy siedem dupe’ów Initio Side Effect pod kątem nut, źródeł i ceny, a także pokazujemy, czym każdy z nich różni się od oryginału. Możesz też najpierw wypróbować oryginał w odlewce 3ml.

W tym poradniku

W skrócie

Najlepszym ogólnym dupe’em Initio Side Effect jest After Effect od French Avenue. Jego nuty obejmują rum, tytoń, cynamon i drzewo sandałowe znane z oryginału. Najbliższy oryginałowi jest Collateral Damage od The Dua Brand: jeden użytkownik Parfumo, który nosił oba zapachy, miał trudność z ich rozróżnieniem. Intro Aftermath od Fragrance World kosztuje najmniej. Wolisz oryginał? Side Effect w odlewce 10ml kosztuje 35,91 € w 10ML.

7 alternatyw porównanych poniżej · ceny sprawdzone 28 września 2026

Ranking

  1. After EffectNajlepszy ogólnie French Avenue31,99 € 80ml
  2. FarahSłodsza wersja Paris Corner25,90 € 100ml
  3. Collateral DamageNajbliżej w bazie The Dua BrandBrak ceny w UE
  4. Intro AftermathNajniższa cena Fragrance World20,90 € 80ml
  5. Upside DownPropozycja premium Alexandria Fragrances112,95 € 100ml
  6. Infini ElixirCiemniejsza wersja Maison Alhambra23,90 € 100ml
  7. Rum & SpiceŁagodniejsza wersja Avapari59,90 € 50ml

Wolisz oryginał?

Side Effect

Initio Parfums PrivesOdlane z oryginalnego flakonu

Alternatywy: 0,24 €–1,20 €/ml w innych sklepach, sprawdzono 28 września 2026

Trzy flakony na jasnoniebieskim tle: Jazz Club, Side Effect i Fan Your Flames

Jak pachnie Side Effect?

Flakon Side Effect marki Initio Parfums Prives
OryginałSide EffectInitio Parfums Prives

Side Effect od Initio Parfums Prives pojawił się w 2016 roku jako perfumy uniseks. Otwiera go rum, po którym wybrzmiewa serce z tytoniu i cynamonu. W tle pozostaje drzewo sandałowe. Akordy zapachu to ciepłe przyprawy, tytoń, rum, cynamon, nuty drzewne i słodycz. Marka przedstawia własny opis na stronie Side Effect.

Cztery nuty to krótka lista, a właśnie to stanowi wyzwanie dla każdego klona. Przy tak skąpym opisie o całym zapachu decydują proporcje słodkiego rumu, ciepłego cynamonu i gładkiego drzewa sandałowego. Wystarczy niewielka zmiana w jednej z tych nut, by było ją czuć.

Cynamon, szafran i drewno sandałowe jako surowce: nuty zapachu Side Effect marki Initio Parfums Prives
Na zdjęciu: cynamon, szafran i drewno sandałowe, nuty zapachu Side Effect.

Alternatywy dla Side Effect w porównaniu

Ceny flakonów w innych sklepach, sprawdzone 28 września 2026

AlternatywaPodstawa porównaniaCena flakonuZa ml
1Najlepszy ogólnie After Effect French Avenue
Wskazane źródło Źródło
31,99 € 80ml
0,40 €/ml
2Słodsza wersja Farah Paris Corner
Wskazane źródło Źródło
25,90 € 100ml
0,26 €/ml
3Najbliżej w bazie Collateral Damage The Dua Brand
Wskazane źródło Źródło
Brak ceny w UE
—
4Najniższa cena Intro Aftermath Fragrance World
Wskazane źródło Źródło
20,90 € 80ml
0,26 €/ml
5Propozycja premium Upside Down Alexandria Fragrances
Wskazane źródło Źródło
112,95 € 100ml
1,13 €/ml
6Ciemniejsza wersja Infini Elixir Maison Alhambra
Wskazane źródło Źródło
23,90 € 100ml
0,24 €/ml
7Łagodniejsza wersja Rum & Spice Avapari
Wskazane źródło Źródło
59,90 € 50ml
1,20 €/ml

Zdjęcia flakonów: fragrancelovers.com, fragrantica.com, thescentbase.com, orioudh.com, alexandriafragrances.com, ferwer.com, avaparifragrances.de

Porównanie dwóch obok siebie

Można wybrać dowolne dwa zapachy z tego przewodnika. Na start: oryginał obok nr 1.

CechaSide EffectInitio Parfums PrivesAfter EffectFrench Avenue
Cena za ml
3ml: 4,17 €/ml · 10ml: 3,59 €/ml · 30ml: 2,85 €/ml
0,40 €/ml
Pojemność
Odlewki 3, 10 lub 30ml
Flakon 80ml
Koszt z dostawą
Aktualna cena 10ML; dostawa doliczana przy kasie
Cena flakonu w innym sklepie, sprawdzona: 28 września 2026; bez dostawy
Co mówią źródła
Punkt odniesienia: każda alternatywa w tym przewodniku jest porównywana z zapachem Side Effect
  • Wymienia rum, cynamon, tytoń, szafran, drzewo sandałowe i białe kwiaty; użytkownicy serwisu Fragrantica znający Side Effect opisują go jako zbliżony pod względem struktury i ogona, z szorstszymi, suchszymi przyprawami i mniej kremowym wykończeniem, a niektórzy wyczuwają w otwarciu nutę przypominającą kmin After Effect by French Avenue, Fragrantica
  • Członek serwisu Parfumo uważa, że przez pierwszą godzinę lub dwie zapach jest bardzo podobny do Side Effect, potem staje się nieco bardziej syntetyczny i zanika po pięciu–sześciu godzinach Member write-up on After Effect, Parfumo
Podstawa porównania
Oryginalny zapach
Wskazane źródło
Dostępność
W 10ML, odlane z oryginalnego flakonu
W sprzedaży w sklepie w UE, sprawdzono: 28 września 2026
  • Side Effect kosztuje mniej przy zakupie: 12,51 € wobec 31,99 €.
  • After Effect daje więcej perfum: 80ml wobec 3ml.
  • 10ML nie nosiło tych dwóch zapachów obok siebie; każde stwierdzenie powyżej podaje źródło.

Ile tego potrzeba?

Wystarczy podać, ile razy Side Effect ma być noszony i ile psiknięć zwykle się używa.

Potrzeba około 6ml (120 psiknięć).

  • 2 × 3mlNajtaniej25,02 €Zostaje 0ml
  • 1 × 10ml35,91 €Zostaje 4ml
  • 1 × 30ml85,50 €Zostaje 24ml
  • After Effect od French Avenue: 1 × 80mlCena w innym sklepie, sprawdzona: 28 września 2026, bez dostawy31,99 €Zostaje 74ml

Przy takim użyciu odlewki zapachu Side Effect kosztują mniej niż After Effect: 25,02 € wobec 31,99 €.

Szacunek: pojemności 10ML to około 60 psiknięć (3ml), 200 (10ml) i 600 (30ml), czyli mniej więcej 20 na ml. Atomizery się różnią, więc liczby są orientacyjne. Ceny bez dostawy.

Dwa przeliczone przykłady

  • Miesiąc weekendów

    8 użyć po 3 psiknięcia. Potrzeba około 1,2ml (24 psiknięć). Najtaniej w 10ML: 1 × 3ml za 12,51 €, zostaje około 1,8ml. Przy takim użyciu odlewki zapachu Side Effect kosztują mniej niż After Effect: 12,51 € wobec 31,99 €.

  • Codziennie przez rok

    365 użyć po 4 psiknięcia. Potrzeba około 73ml (1460 psiknięć). Najtaniej w 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml za 219,42 €, zostaje około 0ml. Przy takim użyciu After Effect kosztuje mniej niż odlewki zapachu Side Effect: 31,99 € wobec 219,42 €. To inny zapach, nie oryginał.

Ranking zamienników Side Effect: 7 alternatyw z rolą i ceną za ml, na czele After Effect marki French AvenueOtwórz obraz w pełnym rozmiarze w nowej karcie
Kolejność według podobieństwa do Side Effect. Ceny za ml wyliczone z cen flakonów sprawdzonych 28 września 2026.

Najlepszy ogólnie: After Effect

Flakon After Effect marki French Avenue
After EffectFrench AvenueNajlepszy ogólnie

W wykazie nut After Effect od French Avenue na Fragrantica znajdziesz wszystkie cztery nuty oryginału: rum, cynamon, tytoń i drzewo sandałowe. Wymieniono tam także szafran i białe kwiaty, których nie ma na liście nut Side Effect.

Największa różnica dotyczy tekstury. Użytkownicy Fragrantica znający Side Effect uważają, że After Effect jest do niego zbliżony budową i pozostawianym śladem, ale przyprawy są bardziej szorstkie i suche, a finał mniej kremowy. Niektórzy wyczuwają na początku nutę przypominającą kumin. Jeden użytkownik Parfumo uważa, że w pierwszej fazie zapach jest bardzo zbliżony do Side Effect, a później staje się nieco bardziej syntetyczny, zanim zaniknie.

To propozycja dla osób, które szukają pełnego akordu rumu, tytoniu i cynamonu, a przy tym akceptują bardziej suchy, przyprawowy finał. Znalezienie flakonu może wymagać cierpliwości: w dniu sprawdzenia tylko jeden z kontrolowanych przez nas sklepów w UE miał go na stanie.

Podstawa: wskazane źródła, wykaz nut na Fragrantica z komentarzami użytkowników oraz jeden tekst użytkownika Parfumo.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Wymienia rum, cynamon, tytoń, szafran, drzewo sandałowe i białe kwiaty; użytkownicy serwisu Fragrantica znający Side Effect opisują go jako zbliżony pod względem struktury i ogona, z szorstszymi, suchszymi przyprawami i mniej kremowym wykończeniem, a niektórzy wyczuwają w otwarciu nutę przypominającą kmin After Effect by French Avenue, Fragrantica
  2. Członek serwisu Parfumo uważa, że przez pierwszą godzinę lub dwie zapach jest bardzo podobny do Side Effect, potem staje się nieco bardziej syntetyczny i zanika po pięciu–sześciu godzinach Member write-up on After Effect, Parfumo

Słodsza wersja: Farah

Flakon Farah marki Paris Corner
FarahParis CornerSłodsza wersja

Farah od Paris Corner pojawia się obok oryginału na stronie porównawczej Parfumo. Dla obu perfum wymieniono rum, szafran, cynamon, wanilię i tytoń, a w sercu Farah dodano cedr.

Główna różnica dotyczy słodyczy, a źródła nie są tu zgodne. Osoba z Parfumo, która nosiła oba zapachy, uważa Farah za nieco słodszy. Dzięki temu zapach jest pełniejszy i cieplejszy, a jego moc przypomina extrait. Inna osoba z Parfumo pisze, że Farah wyraźnie przywodzi na myśl Side Effect, ale wypada nieco słodziej. Osoba z Fragrantica odbiera go odwrotnie: jako mniej słodki i bardziej drzewny.

To propozycja dla kogoś, kto chce, by ciepło oryginału było odrobinę pełniejsze, i nie ma nic przeciwko temu, by ponosić zapach i samodzielnie rozstrzygnąć, jak wypada jego słodycz na skórze.

Podstawa: wskazane źródła, strona porównawcza Parfumo i dwa teksty osób z serwisu.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 3

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Członek serwisu Parfumo, który nosił oba zapachy, uważa, że ten jest nieco słodszy od Side Effect, a przez to bardziej zaokrąglony i cieplejszy; jego parametry odpowiadają ekstraktowi Member write-up on Farah, Parfumo
  2. Strona porównawcza Parfumo pokazuje, że większość głosujących członków uważa go za podobny do Side Effect: wspólne nuty to rum, szafran, cynamon, wanilia i tytoń, a w sercu dochodzi cedr Side Effect vs. Farah, Parfumo
  3. Inny członek serwisu Parfumo mówi, że zapach wyraźnie przywodzi na myśl Side Effect, ale wydaje się nieco słodszy Member write-up on Farah, Parfumo

Najbliżej w fazie drydownu: Collateral Damage

Flakon Collateral Damage marki The Dua Brand
Collateral DamageThe Dua BrandNajbliżej w bazie

Collateral Damage od The Dua Brand ma na Fragrantica wymienione nuty rumu, tytoniu i cynamonu, a następnie kory i wanilii. Marka przedstawia go jako extrait inspirowany Side Effect marki Initio, oparty na tytoniu, rumie i wanilii. W zestawieniu oznaczono go jako najbliższą propozycję, ale źródła mówią o ogólnym podobieństwie, nie tylko o fazie drydownu.

Główna różnica dotyczy raczej mocy niż charakteru zapachu. Osoba z Parfumo nosiła Side Effect na jednym nadgarstku, a Collateral Damage na drugim. Ledwo dostrzegała różnicę i wybrała zapach Dua ze względu na trwałość i sillage. Osoby z Fragrantica uważają, że w powietrzu jest bliski Side Effect, ale mocniej się rozchodzi. Jedna z nich wyczuwa różnice z bliska, a inna — wiśniowy akcent.

To propozycja dla kogoś, kto lubi, jak oryginał pachnie z pewnej odległości, i chce mocniejszej wersji tego wrażenia. Marka podaje cenę w dolarach amerykańskich, dlatego w tabeli porównawczej nie ma przy nim europejskiej ceny katalogowej.

Podstawa: wskazane źródła, tekst osoby z Parfumo, wpis na Fragrantica i strona marki.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 3

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Członek serwisu Parfumo, który miał Side Effect na jednym nadgarstku, a Collateral Damage na drugim, ledwie zauważył różnicę i wybrał zapach marki Dua ze względu na trwałość i ogon Member write-up on Collateral Damage, Parfumo
  2. Wymienia rum, tytoń, cynamon, korę i wanilię; członkowie serwisu Fragrantica uważają, że w powietrzu jest podobny do Side Effect i ma mocniejszą projekcję, podczas gdy jedna osoba zauważa różnice z bliska, a inna — wiśniowy akcent Collateral Damage by The Dua Brand, Fragrantica
  3. Marka przedstawia go jako ekstrakt inspirowany Side Effect od Initio, oparty na tytoniu, rumie i wanilii Collateral Damage, The Dua Brand

Najniższa cena: Intro Aftermath

Flakon Intro Aftermath marki Fragrance World
Intro AftermathFragrance WorldNajniższa cena

Na stronie Fragrantica wśród nut Intro Aftermath od Fragrance World wymieniono wanilię i tytoń, następnie rum, a potem cynamon. Zapach opisano tam jako inspirowany Side Effect. Ma trzy z czterech nut oryginału; w wykazie brakuje drzewa sandałowego.

Główna różnica zależy od tego, kogo zapytasz. Niektóre osoby z serwisu uważają, że zapach jest bardzo podobny, ale słodszy i znacznie słabszy. Jedna zauważa, że rum pozostaje wyraźny, podczas gdy w Side Effect ustępuje wanilii. Inne osoby odbierają go jako ostry lub płaski.

To propozycja dla kogoś, kto chce uzyskać klimat rumu i tytoniu za najniższą cenę flakonu w tym zestawieniu, i akceptuje, że podobieństwo jest mniej wyraźne i pewne niż w przypadku opisanych wyżej propozycji.

Podstawa: wskazane źródło, wpis na Fragrantica i rozbieżne komentarze osób z serwisu.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 1

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Wymienia wanilię i tytoń, potem rum, a następnie cynamon; Fragrantica opisuje go jako inspirowany Side Effect. Opinie członków są podzielone: niektórzy uważają go za bardzo podobny, ale słodszy i znacznie słabszy, jedna osoba zauważa, że rum pozostaje wyrazisty, podczas gdy w Side Effect łagodnieje na rzecz wanilii, a inni uznają go za ostry lub płaski Aftermath by Fragrance World, Fragrantica

Wariant premium: Upside Down

Flakon Upside Down marki Alexandria Fragrances
Upside DownAlexandria FragrancesPropozycja premium

Upside Down od Alexandria Fragrances ma na Fragrantica wymienione nuty wanilii, rumu, tytoniu i cynamonu, a marka sprzedaje go jako zapach inspirowany Side Effect od Initio. Spośród klonów w tabeli ma najwyższą cenę pełnego flakonu.

Główna różnica znów sprowadza się do słodyczy i mocy, a opinie członków społeczności są podzielone. Kilka osób, które nosiły go obok Side Effect, uznało, że jest bardzo podobny, ale ma mocniejszą projekcję i dłużej się utrzymuje. Jednej osobie zabrakło szafranu, Hedione i drzewa sandałowego z oryginału, a sam zapach wydał się słodszy. Inna wyczuła nieprzyjemny, chemiczny zapach.

Spodoba się osobie, która chce mocniejszej, bardziej wyrazistej wersji rumowo-tytoniowego serca, choć warto pamiętać, że jednemu członkowi społeczności zabrakło drzewa sandałowego z oryginału.

Podstawa: wskazane źródła, wpis na Fragrantica wraz z komentarzami członków społeczności oraz własna strona domu perfumeryjnego.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Wymienia wanilię, rum, tytoń i cynamon; członkowie serwisu Fragrantica, którzy nosili go obok Side Effect, są podzieleni: kilka osób uważa go za bardzo podobny, o mocniejszej projekcji i większej trwałości, jednej brakuje szafranu, Hedione i drzewa sandałowego z oryginału, a zapach wydaje się jej słodszy, zaś jedna osoba wyczuwa nieprzyjemny chemiczny zapach Upside Down by Alexandria Fragrances, Fragrantica
  2. Marka sprzedaje go jako zapach inspirowany Side Effect od Initio Upside Down, Alexandria Fragrances

Mroczniejsza wersja: Infini Elixir

Flakon Infini Elixir marki Maison Alhambra
Infini ElixirMaison AlhambraCiemniejsza wersja

Infini Elixir marki Maison Alhambra ma w nutach cynamon i gałkę muszkatołową, następnie oud i drzewo sandałowe, a na końcu wanilię, skórę i ambrę, jak podaje Fragrantica. Łączy go z oryginałem cynamon i drzewo sandałowe; rumu i tytoniu nie ma na liście nut. Parfumo wymienia Side Effect jako pierwszy z zapachów, do których jest podobny.

Główna różnica to rum, a właściwie jego brak. Członek Parfumo opisuje ten zapach jako bardziej drzewną odsłonę w kierunku Side Effect: brakuje rumu, oud i drzewo sandałowe przejmują główną rolę, a w bazie pojawiają się ambra, skóra i wanilia. Opinie na Fragrantica rozciągają się od „bardzo podobny” po „solidny zapach, ale niezbyt trafne dopasowanie”.

Spodoba się osobie, dla której rum w oryginale jest zbyt słodki i która woli przyprawy oraz drewno na mroczniejszej, skórzanej bazie.

Podstawa: wskazane źródła, lista podobnych zapachów i opis członka społeczności na Parfumo oraz wpis na Fragrantica.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Parfumo wymienia Side Effect na pierwszym miejscu wśród zapachów podobnych; członek serwisu opisuje go jako bardziej drzewną interpretację w kierunku Side Effect: brakuje w nim alkoholowego rumu, dominują oud i drzewo sandałowe, a w fazie wysychania pojawiają się ambra, skóra i wanilia Infini Elixir by Maison Alhambra, Parfumo
  2. Wymienia cynamon i gałkę muszkatołową, potem oud i drzewo sandałowe, a następnie wanilię, skórę i ambrę; opinie członków serwisu Fragrantica wahają się od uznania go za bardzo podobny do Side Effect po określenie go jako solidnego zapachu, który nie jest najlepszym odpowiednikiem Infini Elixir by Maison Alhambra, Fragrantica

Łagodniejsza wersja: Rum & Spice

Flakon Rum & Spice marki Avapari
Rum & SpiceAvapariŁagodniejsza wersja

Opis Rum & Spice marki Avapari opiera się tutaj na relacjach członków społeczności, a nie na liście nut. Członek Parfumo pisze, że jego znajomy początkowo wziął ten zapach za Side Effect.

Główna różnica to bardziej zaokrąglony charakter. Ten sam znajomy opisał go później jako znacznie bardziej zaokrąglony, ze słodyczą, która zaokrągla przyprawy. Członek Parfumo z Niemiec uważa, że jest bardzo zbliżony do oryginału, ma nieco mniejszą głębię i więcej rumu na początku. Inny członek uważa, że nie dorównuje Side Effect, bo brakuje mu głębi i wyrafinowania.

Spodoba się osobie, która woli przyprawy złagodzone większą słodyczą i bardziej ceni łagodny, zaokrąglony zapach na skórze niż głębię oryginału.

Podstawa: wskazane źródła, trzy opisy członków Parfumo z różnymi ocenami.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 3

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Członek serwisu Parfumo mówi, że znajomy najpierw wziął go za Side Effect, a potem opisał jako znacznie bardziej zaokrąglony, ze słodyczą łagodzącą przyprawy Member write-up on Rum & Spice, Parfumo
  2. Inny członek serwisu Parfumo uważa, że zapachowi nieco brakuje do Side Effect — nie ma jego głębi ani wyrafinowania Member statement on Rum & Spice, Parfumo
  3. Członek serwisu Parfumo z Niemiec uważa, że zapach jest bardzo bliski oryginałowi, ma nieco mniej głębi i więcej rumu na początku Member statement on Rum & Spice, Parfumo

Oryginalne perfumy, które mamy w ofercie

Oryginalne perfumy, które dzielą z Side Effect część rumowych, tytoniowych i korzennych akordów. Każde są dostępne jako odlewka z oryginalnego flakonu.

  1. Maison Margiela

    Jazz Club

    Rum, szałwia muszkatołowa i wetiwer na bazie tytoniu, bobu tonka, wanilii i styraksu; wcześniej cytryna, neroli i różowy pieprz: dymne i alkoholowe.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Nishane

    Fan Your Flames

    Kokos i rum na bazie tytoniu i bobu tonka, z chińskim cedrem i mchem dębowym: słodkie, kremowe i mszyste.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Bvlgari

    Bvlgari Man In Black

    Rum i tytoń pośród przypraw w otwarciu; serce ze skóry, irysa i tuberozy; baza z benzoesu, tonki i drzewa gwajakowego: ciepłe, skórzane.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. Xerjoff

    Tony Iommi Monkey Special

    Rum, cynamon i drzewo sandałowe z marakują, różą, skórą oraz bazą z karmelu i wanilii: słodkie, ciepłe, z korzennym akcentem.

    3ml · 10ml · 30ml

Czym te klony różnią się od oryginału

Zestawienie źródeł pokazuje, że najczęściej powraca różnica w słodyczy. Członkowie społeczności opisują Farah, Intro Aftermath i Rum & Spice jako słodsze lub bardziej zaokrąglone, a jedna osoba nosząca Upside Down mówi to samo o tym zapachu. Różnice biegną też w drugą stronę: After Effect wypada bardziej sucho i szorstko, a Infini Elixir rezygnuje z rumu na rzecz oudu.

Moc to druga różnica. Collateral Damage i Upside Down są opisywane jako mocniejsze, a niektórzy uważają Intro Aftermath za znacznie słabsze. Liczy się też wykończenie. Gdy członkowie piszą, czego im brakuje, często chodzi o głębię i kremową końcówkę oryginału.

Flakon klona czy odlewka Side Effect?

W przeliczeniu na mililitr każdy klon z tabeli, przy którym podano cenę w EUR, kosztuje mniej niż oryginał. Odlewka Side Effect 10ml kosztuje 35,91 € (3,59 €/ml), a 30ml kosztuje 85,50 € (2,85 €/ml). Gdy już wiesz, że odpowiada ci rumowo-tytoniowy charakter i chcesz używać perfum bez liczenia psiknięć, flakon klona daje więcej mililitrów za tę samą kwotę.

Jeśli jednak weźmiesz pod uwagę sam wybór, rachunek wygląda inaczej. Oryginalne 3ml to około 60 psiknięć i koszt 12,51 € — mniej niż kosztuje każdy flakon klona z tabeli, przy którym podano cenę w EUR. Noś tę odlewkę przez tydzień, a przekonasz się, czy wolisz samo Side Effect, klona czy żadne z nich. Indeks cen za ml pozwala porównać wszystkie pojemności z katalogu.

Oryginalne perfumy z tej samej rodziny zapachowej

Cztery oryginalne perfumy innych domów perfumeryjnych mają część tego rumowo-korzennego charakteru. Jazz Club marki Maison Margiela z 2013 roku łączy rum, szałwię muszkatołową i wetiwer z tytoniem, bobem tonka, wanilią i styraksem. Kompozycję otwierają cytryna, neroli i różowy pieprz: na początku jest jaśniejsza, a w głębi bardziej dymna. Fan Your Flames marki Nishane łączy kokos i rum z tytoniem oraz bobem tonka, na tle cedru chińskiego i mchu dębowego. To bardziej kremowa, mszysta odsłona.

Bvlgari Man In Black otwiera się rumem, tytoniem i przyprawami. W sercu są skóra, irys i tuberoza, a w bazie benzoes, bób tonka i drzewo gwajakowe. Tony Iommi Monkey Special marki Xerjoff, podobnie jak Side Effect, łączy rum, cynamon i drzewo sandałowe, ale otula je marakują, różą, skórą oraz bazą z karmelu i wanilii. Wszystkie cztery są dostępne w formie odlewek, więc możesz przetestować dwa z nich na skórze w ciągu jednego tygodnia i pozwolić, by wybór nasunął się sam.

Jak testować klona

Pasek testowy pokaże pierwsze minuty i niewiele więcej, dlatego każdego klona testuj na skórze. Jednego dnia noś Side Effect, a następnego klona, żeby jeden zapach nie wpływał na odbiór drugiego. Sprawdzaj oba w tych samych momentach: rum w otwarciu, tytoń i cynamon w sercu oraz drzewne wykończenie, gdy zapach osiądzie później w ciągu dnia. Zwróć uwagę, gdzie pojawia się słodycz i czy przyprawy stają się szorstkie.

Odlewka 3ml Side Effect daje ci tydzień, by porównać go z dowolnym klonem. Jeśli wygrywa oryginał, sięgnij po odlewkę 10ml, czyli około 200 psiknięć na kilka tygodni codziennego noszenia, albo wybierz 30ml, czyli około 600 psiknięć. Kupujesz odlewkę po raz pierwszy? Ten poradnik o odlewkach perfum wyjaśnia podstawy, a nasza strona o tym, jak uniknąć zakupu w ciemno tłumaczy, dlaczego warto najpierw wybrać mniejszą pojemność. Więcej w tym stylu znajdziesz w przewodnikach: najlepsze perfumy tytoniowe według stylu, nasz przewodnik po tytoniowych klonach i najlepsze perfumy gourmand.

Klon czy oryginał? Co warto wiedzieć wcześniej

Czy mogę najpierw wypróbować Initio Side Effect w pojemności 3ml?
10ML sprzedaje go jako odlewkę 3ml, 10ml lub 30ml z oryginalnego flakonu i wysyła na terenie UE. Odlewka 3ml wystarcza na około 60 rozpyleń — możesz nosić zapach przez tydzień, zanim wybierzesz klon albo oryginał.
Który dupe Initio Side Effect zajmuje pierwsze miejsce w naszym rankingu?
After Effect od French Avenue to najlepszy ogólny wybór w tym zestawieniu: według opisu na Fragrantica ma rum, cynamon, tytoń i drzewo sandałowe znane z oryginału, choć członkowie społeczności uważają, że przyprawy są w nim ostrzejsze i bardziej wytrawne, a finisz mniej kremowy. W dniu sprawdzania cen tylko jeden sprawdzany przez nas sklep w UE miał go w ofercie.
Czy istnieje dupe Side Effect o stężeniu extrait?
The Dua Brand przedstawia Collateral Damage jako extrait, a jeden z członków Parfumo uważa, że Farah ma moc właściwą dla extrait. 10ML sprzedaje oryginalny Side Effect jako odlewkę 3ml, 10ml lub 30ml.
Jak bardzo Collateral Damage przypomina Side Effect?
To najbliższa oryginałowi propozycja w tym zestawieniu: jeden z członków Parfumo, który nosił oba zapachy, ledwo zauważył różnicę, a członkowie Fragrantica uważają, że w powietrzu są do siebie zbliżone, przy czym Collateral Damage ma silniejszą projekcję. Jeden członek zauważa różnice z bliska, a inny wyczuwa wiśniowy akcent; marka podaje cenę wyłącznie w dolarach amerykańskich.
Które klony źródła określają jako podobne do Side Effect?
After Effect, Collateral Damage, Farah i Upside Down to klony, które według źródeł są zbliżone do oryginału, ale każdy różni się słodyczą lub intensywnością. Wśród oryginalnych perfum Jazz Club, Fan Your Flames i Bvlgari Man In Black łączy z nim rum i tytoń, a Tony Iommi Monkey Special — rum, cynamon i drzewo sandałowe.
Czy klon Side Effect kosztuje mniej za ml niż odlewka?
Każdy klon, którego cenę udało nam się sprawdzić, kosztuje mniej w przeliczeniu na ml niż oryginał. Odlewka 10ml Side Effect kosztuje 35,91 € (3,59 €/ml), a 3ml kosztuje 12,51 € — mniej niż każda butelka klonu, której cenę udało nam się sprawdzić.
Jak długo Side Effect utrzyma się na mojej skórze?
Trwałość zależy od twojej skóry i pogody, dlatego nie obiecujemy, jak długo zapach będzie wyczuwalny. Najprościej sprawdzić to, nosząc przez kilka dni odlewkę 3ml, która wystarcza na około 60 rozpyleń.

Źródła

  1. Side Effect, Initio Parfums Privés
  2. After Effect by French Avenue, Fragrantica
  3. Member write-up on After Effect, Parfumo
  4. Member write-up on Farah, Parfumo
  5. Side Effect vs. Farah, Parfumo
  6. Member write-up on Collateral Damage, Parfumo
  7. Collateral Damage by The Dua Brand, Fragrantica
  8. Aftermath by Fragrance World, Fragrantica
  9. Upside Down by Alexandria Fragrances, Fragrantica
  10. Infini Elixir by Maison Alhambra, Parfumo
  11. Infini Elixir by Maison Alhambra, Fragrantica
  12. Member write-up on Rum & Spice, Parfumo

Jak porównaliśmy

Każda alternatywa jest uszeregowana według tego, jak blisko oddaje nuty i bazę Side Effect, na podstawie wskazanej przy niej w tabeli. Ceny w innych sklepach sprawdzono 28 września 2026 i często się zmieniają; ceny 10ML na tej stronie są aktualne.

10ML jest niezależny i nie jest powiązany z Initio Parfums Prives ani z markami wymienionych tu alternatyw, ani przez nie polecany. Ich nazwy służą wyłącznie do wskazania porównywanych perfum.

Noś go przez tydzień, nie dziesięć sekund.

Perfumy designerskie i niszowe w odlewkach 10ml – najpierw pożyj z zapachem, potem zdecyduj.

Zobacz odlewki

Wszystkie poradniki o perfumach