Initio Side Effect dupes 2026: 7 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Συγκρίνουμε επτά dupes του Initio Side Effect ως προς τις νότες, τις πηγές και την τιμή, και βλέπουμε πού διαφέρει το καθένα από το αυθεντικό. Ή δοκίμασε πρώτα το αυθεντικό σε decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Το καλύτερο συνολικά dupe του Initio Side Effect είναι το After Effect της French Avenue, με νότες που καλύπτουν το ρούμι, τον καπνό, την κανέλα και το σανταλόξυλο του αυθεντικού. Το Collateral Damage της The Dua Brand είναι η πιο κοντινή επιλογή: ένα μέλος του Parfumo που φόρεσε και τα δύο δυσκολεύτηκε να καταλάβει τη διαφορά. Το Intro Aftermath της Fragrance World έχει τη χαμηλότερη τιμή. Θέλεις το αυθεντικό; Το Side Effect κοστίζει 35,91 € για decant 10ml στο 10ML.

7 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 28 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. After EffectΚαλύτερο συνολικά French Avenue31,99 € 80ml
  2. FarahΠιο γλυκή εκδοχή Paris Corner25,90 € 100ml
  3. Collateral DamageΠιο κοντά στην τελική φάση The Dua BrandΧωρίς τιμή ΕΕ
  4. Intro AftermathΧαμηλότερη τιμή Fragrance World20,90 € 80ml
  5. Upside DownPremium εναλλακτική Alexandria Fragrances112,95 € 100ml
  6. Infini ElixirΠιο σκοτεινή εκδοχή Maison Alhambra23,90 € 100ml
  7. Rum & SpiceΠιο απαλή εκδοχή Avapari59,90 € 50ml

Προτιμάς το αυθεντικό;

Side Effect

Initio Parfums PrivesΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,24 €–1,20 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

Τρία μπουκάλια σε ανοιχτό μπλε φόντο: Jazz Club, Side Effect και Fan Your Flames

Πώς μυρίζει το Side Effect;

Φιάλη του Side Effect της Initio Parfums Prives
Το αυθεντικόSide EffectInitio Parfums Prives

Το Side Effect του οίκου Initio Parfums Prives κυκλοφόρησε το 2016 ως άρωμα για όλους. Ανοίγει με ρούμι και στη συνέχεια περνά σε μια καρδιά από καπνό και κανέλα. Στη βάση βρίσκεται το σανταλόξυλο. Οι βασικές του αποχρώσεις είναι ζεστές και πικάντικες, με καπνό, ρούμι, κανέλα, ξυλώδεις και γλυκές νότες. Ο οίκος παρουσιάζει τη δική του περιγραφή στη σελίδα του Side Effect.

Τέσσερις νότες δεν είναι πολλές, κι εκεί βρίσκεται η δυσκολία για κάθε clone. Όταν η περιγραφή είναι τόσο λιτή, όλο το άρωμα εξαρτάται από την ισορροπία ανάμεσα στο γλυκό ρούμι, τη ζεστή κανέλα και το απαλό σανταλόξυλο. Ακόμη και μια μικρή μετατόπιση σε μία από αυτές γίνεται αισθητή.

Κανέλα, σαφράν και σανταλόξυλο ως πρώτες ύλες: νότες του Side Effect της Initio Parfums Prives
Στην εικόνα: κανέλα, σαφράν και σανταλόξυλο, νότες του Side Effect.

Εναλλακτικές του Side Effect σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά After Effect French Avenue
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
31,99 € 80ml
0,40 €/ml
2Πιο γλυκή εκδοχή Farah Paris Corner
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
25,90 € 100ml
0,26 €/ml
3Πιο κοντά στην τελική φάση Collateral Damage The Dua Brand
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
4Χαμηλότερη τιμή Intro Aftermath Fragrance World
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
20,90 € 80ml
0,26 €/ml
5Premium εναλλακτική Upside Down Alexandria Fragrances
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
112,95 € 100ml
1,13 €/ml
6Πιο σκοτεινή εκδοχή Infini Elixir Maison Alhambra
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
23,90 € 100ml
0,24 €/ml
7Πιο απαλή εκδοχή Rum & Spice Avapari
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
59,90 € 50ml
1,20 €/ml

Φωτογραφίες φιαλών: fragrancelovers.com, fragrantica.com, thescentbase.com, orioudh.com, alexandriafragrances.com, ferwer.com, avaparifragrances.de

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοSide EffectInitio Parfums PrivesAfter EffectFrench Avenue
Τιμή ανά ml
3ml: 4,17 €/ml · 10ml: 3,59 €/ml · 30ml: 2,85 €/ml
0,40 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 80ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το Side Effect
  • Παραθέτει ρούμι, κανέλα, καπνό, σαφράν, σανδαλόξυλο και λευκά άνθη· μέλη του Fragrantica που γνωρίζουν το Side Effect λένε ότι πλησιάζει στη δομή και στο ίχνος, με πιο τραχιά, ξηρά μπαχαρικά και λιγότερο κρεμώδες τελείωμα, ενώ κάποιοι βρίσκουν στο άνοιγμα μια νότα που θυμίζει κύμινο After Effect by French Avenue, Fragrantica
  • Ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει πολύ κοντά στο Side Effect την πρώτη μία με δύο ώρες, μετά λίγο πιο συνθετικό, ενώ ξεθωριάζει έπειτα από πέντε με έξι ώρες Member write-up on After Effect, Parfumo
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το Side Effect κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 12,51 € έναντι 31,99 €.
  • Το After Effect σου δίνει περισσότερο άρωμα: 80ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Side Effect και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο25,02 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml35,91 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml85,50 €Περισσεύουν 24ml
  • After Effect από French Avenue: 1 × 80mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά31,99 €Περισσεύουν 74ml

Για τόση χρήση, τα decants του Side Effect κοστίζουν λιγότερο από το After Effect: 25,02 € έναντι 31,99 €.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 12,51 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Side Effect κοστίζουν λιγότερο από το After Effect: 12,51 € έναντι 31,99 €.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 219,42 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το After Effect κοστίζει λιγότερο από τα decants του Side Effect: 31,99 € έναντι 219,42 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του Side Effect: 7 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το After Effect της French AvenueΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το Side Effect. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: After Effect

Φιάλη του After Effect της French Avenue
After EffectFrench AvenueΚαλύτερο συνολικά

Το After Effect της French Avenue περιλαμβάνει και τις τέσσερις νότες του αυθεντικού στην καταχώρισή του στο Fragrantica: ρούμι, κανέλα, καπνό και σανταλόξυλο. Αναφέρει επίσης σαφράν και λευκά άνθη, που δεν περιλαμβάνονται στη λίστα του ίδιου του Side Effect.

Η βασική διαφορά είναι η υφή. Μέλη του Fragrantica που γνωρίζουν το Side Effect βρίσκουν το After Effect κοντά στη δομή του και στο ίχνος που αφήνει, αλλά με πιο τραχιά, ξηρά μπαχαρικά και λιγότερο κρεμώδες τελείωμα. Κάποιοι εντοπίζουν στην αρχή μια νότα που θυμίζει κύμινο. Ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει πολύ κοντά στο Side Effect στην αρχή, έπειτα λίγο πιο συνθετικό, πριν ξεθυμάνει.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει τον πλήρη συνδυασμό ρουμιού, καπνού και κανέλας και δεν τον ενοχλεί ένα πιο ξηρό, πικάντικο τελείωμα. Μπορεί να χρειαστεί υπομονή για να βρεις φιάλη: την ημερομηνία του ελέγχου, μόνο ένα κατάστημα στην ΕΕ από όσα ελέγξαμε το είχε σε απόθεμα.

Βάση: κατονομασμένες πηγές, η καταχώριση του Fragrantica με τα σχόλια των μελών του και ένα κείμενο μέλους του Parfumo.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Παραθέτει ρούμι, κανέλα, καπνό, σαφράν, σανδαλόξυλο και λευκά άνθη· μέλη του Fragrantica που γνωρίζουν το Side Effect λένε ότι πλησιάζει στη δομή και στο ίχνος, με πιο τραχιά, ξηρά μπαχαρικά και λιγότερο κρεμώδες τελείωμα, ενώ κάποιοι βρίσκουν στο άνοιγμα μια νότα που θυμίζει κύμινο After Effect by French Avenue, Fragrantica
  2. Ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει πολύ κοντά στο Side Effect την πρώτη μία με δύο ώρες, μετά λίγο πιο συνθετικό, ενώ ξεθωριάζει έπειτα από πέντε με έξι ώρες Member write-up on After Effect, Parfumo

Πιο γλυκιά εκδοχή: Farah

Φιάλη του Farah της Paris Corner
FarahParis CornerΠιο γλυκή εκδοχή

Το Farah από την Paris Corner συναντά το πρωτότυπο στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, όπου αναφέρονται ρούμι, σαφράν, κανέλα, βανίλια και καπνός και στα δύο αρώματα, με κέδρο επιπλέον στην καρδιά του Farah.

Η βασική διαφορά είναι η γλυκύτητα, και εδώ οι πηγές διαφωνούν. Ένα μέλος του Parfumo που φόρεσε και τα δύο βρίσκει το Farah λίγο πιο γλυκό, κάτι που το κάνει πιο στρογγυλό και ζεστό, με ένταση extrait. Ένα δεύτερο μέλος εκεί λέει ότι θυμίζει ξεκάθαρα το Side Effect, αλλά βγαίνει κάπως πιο γλυκό. Ένα μέλος του Fragrantica το αντιλαμβάνεται αλλιώς: λιγότερο γλυκό και πιο ξυλώδες.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει τη ζεστασιά του πρωτότυπου λίγο πιο στρογγυλεμένη και είναι πρόθυμος να το φορέσει για να κρίνει τη γλυκύτητά του πάνω στο δικό του δέρμα.

Βάση: οι αναφερόμενες πηγές, η σελίδα σύγκρισης του Parfumo και δύο κείμενα μελών.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Parfumo που φόρεσε και τα δύο το βρίσκει ελαφρώς πιο γλυκό από το Side Effect, άρα πιο στρογγυλό και ζεστό, με απόδοση σε ένταση εκστρέ Member write-up on Farah, Parfumo
  2. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo δείχνει ότι τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν το βρίσκουν παρόμοιο με το Side Effect, με κοινές νότες από ρούμι, σαφράν, κανέλα, βανίλια και καπνό, και κέδρο στην καρδιά Side Effect vs. Farah, Parfumo
  3. Ένα άλλο μέλος του Parfumo λέει ότι θυμίζει ξεκάθαρα το Side Effect, αλλά βγαίνει λίγο πιο γλυκό Member write-up on Farah, Parfumo

Το πιο κοντινό στο στέγνωμα: Collateral Damage

Φιάλη του Collateral Damage της The Dua Brand
Collateral DamageThe Dua BrandΠιο κοντά στην τελική φάση

Το Collateral Damage από την The Dua Brand αναφέρει ρούμι, καπνό και κανέλα στο Fragrantica, και στη συνέχεια φλοιό και βανίλια. Ο οίκος το παρουσιάζει ως extrait εμπνευσμένο από το Side Effect της Initio, με βάση τον καπνό, το ρούμι και τη βανίλια. Η ετικέτα το χαρακτηρίζει ως την πιο κοντινή επιλογή εδώ· οι πηγές μιλούν για συνολική ομοιότητα και όχι μόνο για το στέγνωμα.

Η βασική διαφορά αφορά περισσότερο την ένταση παρά τον χαρακτήρα. Ένα μέλος του Parfumo φόρεσε το Side Effect στον έναν καρπό και το Collateral Damage στον άλλο, σχεδόν δεν αντιλήφθηκε διαφορά και προτίμησε το Dua για τη διάρκειά του και το ίχνος που αφήνει. Μέλη του Fragrantica το βρίσκουν κοντά στο Side Effect στον αέρα και πιο έντονο στην προβολή. Ένας από αυτούς διακρίνει διαφορές από κοντά, ενώ ένας άλλος εντοπίζει μια νότα κερασιού.

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά την εντύπωση που αφήνει το πρωτότυπο από μικρή απόσταση και θέλει μια πιο έντονη εκδοχή της. Ο οίκος το τιμολογεί σε δολάρια ΗΠΑ, γι’ αυτό ο πίνακας σύγκρισης δεν εμφανίζει ευρωπαϊκή τιμή καταλόγου.

Βάση: οι αναφερόμενες πηγές, ένα κείμενο μέλους του Parfumo, η καταχώριση στο Fragrantica και η σελίδα του ίδιου του οίκου.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Parfumo που φόρεσε το Side Effect στον έναν καρπό και το Collateral Damage στον άλλο δύσκολα αντιλήφθηκε διαφορά και προτίμησε το Dua για τη διάρκειά του και το ίχνος του Member write-up on Collateral Damage, Parfumo
  2. Παραθέτει ρούμι, καπνό, κανέλα, φλοιό και βανίλια· μέλη του Fragrantica το βρίσκουν κοντά στο Side Effect στον αέρα και με πιο έντονη προβολή, ενώ ένα μέλος σημειώνει διαφορές από κοντά και άλλο μια κερασένια πτυχή Collateral Damage by The Dua Brand, Fragrantica
  3. Ο οίκος το παρουσιάζει ως εκστρέ, εμπνευσμένο από το Side Effect του Initio, με βάση τον καπνό, το ρούμι και τη βανίλια Collateral Damage, The Dua Brand

Χαμηλότερη τιμή: Intro Aftermath

Φιάλη του Intro Aftermath της Fragrance World
Intro AftermathFragrance WorldΧαμηλότερη τιμή

Το Intro Aftermath από την Fragrance World αναφέρει βανίλια και καπνό, έπειτα ρούμι και στη συνέχεια κανέλα στη σελίδα του στο Fragrantica, όπου περιγράφεται ως εμπνευσμένο από το Side Effect. Περιλαμβάνει τρεις από τις τέσσερις νότες του πρωτότυπου· το σανταλόξυλο δεν αναφέρεται στη λίστα του.

Η βασική διαφορά εξαρτάται από το ποιον θα ρωτήσεις. Κάποια μέλη εκεί το βρίσκουν πολύ κοντά, αλλά πιο γλυκό και πολύ πιο αδύναμο. Ένα μέλος παρατηρεί ότι το ρούμι παραμένει έντονο, ενώ στο Side Effect υποχωρεί προς τη βανίλια. Άλλοι το βρίσκουν σκληρό ή επίπεδο.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει την ατμόσφαιρα του ρουμιού και του καπνού στη χαμηλότερη τιμή φιάλης αυτού του οδηγού, και αποδέχεται ότι η ομοιότητα είναι πιο χαλαρή και λιγότερο σίγουρη από ό,τι στις παραπάνω επιλογές.

Βάση: μία αναφερόμενη πηγή, η καταχώριση του Fragrantica και οι διχασμένες απόψεις των μελών γι’ αυτήν.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Παραθέτει βανίλια και καπνό, έπειτα ρούμι και μετά κανέλα, ενώ το Fragrantica το περιγράφει ως εμπνευσμένο από το Side Effect· τα μέλη διχάζονται: κάποια το βρίσκουν πολύ κοντά αλλά πιο γλυκό και πολύ πιο αδύναμο, ένα σημειώνει ότι το ρούμι παραμένει έντονο ενώ το Side Effect μαλακώνει προς τη βανίλια, και άλλα το βρίσκουν τραχύ ή επίπεδο Aftermath by Fragrance World, Fragrantica

Premium εναλλακτική: Upside Down

Φιάλη του Upside Down της Alexandria Fragrances
Upside DownAlexandria FragrancesPremium εναλλακτική

Το Upside Down της Alexandria Fragrances αναφέρει βανίλια, ρούμι, καπνό και κανέλα στο Fragrantica, ενώ ο οίκος το πουλά ως άρωμα εμπνευσμένο από το Side Effect της Initio. Έχει την υψηλότερη τιμή ολόκληρης φιάλης από τους κλώνους του πίνακα.

Η βασική διαφορά, για άλλη μια φορά, είναι η γλυκύτητα και η ένταση, και οι απόψεις των μελών διίστανται. Αρκετοί που το φόρεσαν δίπλα στο Side Effect το βρίσκουν πολύ κοντινό, με πιο έντονη προβολή και μεγαλύτερη διάρκεια. Σε ένα μέλος λείπουν το σαφράν, το Hedione και το σανταλόξυλο του αυθεντικού και το βρίσκει πιο γλυκό. Ένα άλλο παρατηρεί μια δυσάρεστη χημική μυρωδιά.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει μια πιο έντονη και δυνατή εκδοχή της καρδιάς με ρούμι και καπνό, έχοντας κατά νου ότι σε ένα μέλος λείπει το σανταλόξυλο του αυθεντικού.

Βάση: οι κατονομασμένες πηγές, η καταχώριση στο Fragrantica με τα σχόλια των μελών και η σελίδα του ίδιου του οίκου.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Παραθέτει βανίλια, ρούμι, καπνό και κανέλα· τα μέλη του Fragrantica που το φόρεσαν δίπλα στο Side Effect διχάζονται: αρκετά το βρίσκουν πολύ κοντά, με πιο έντονη προβολή και μεγαλύτερη διάρκεια, ένα δεν βρίσκει το σαφράν, το Hedione και το σανδαλόξυλο του αρχικού και το βρίσκει πιο γλυκό, ενώ ένα άλλο εντοπίζει μια δυσάρεστη χημική μυρωδιά Upside Down by Alexandria Fragrances, Fragrantica
  2. Ο οίκος το πουλά ως εμπνευσμένο από το Side Effect του Initio Upside Down, Alexandria Fragrances

Πιο σκοτεινή εκδοχή: Infini Elixir

Φιάλη του Infini Elixir της Maison Alhambra
Infini ElixirMaison AlhambraΠιο σκοτεινή εκδοχή

Το Infini Elixir της Maison Alhambra έχει ως νότες κανέλα και μοσχοκάρυδο, έπειτα oud και σανταλόξυλο και τέλος βανίλια, δέρμα και κεχριμπάρι, σύμφωνα με το Fragrantica. Μοιράζεται την κανέλα και το σανταλόξυλο του αυθεντικού, ενώ το ρούμι και ο καπνός δεν περιλαμβάνονται στη λίστα του. Το Parfumo κατατάσσει πρώτο το Side Effect ανάμεσα στα αρώματα με τα οποία του βρίσκει ομοιότητες.

Η βασική διαφορά είναι το ρούμι — ή, μάλλον, η απουσία του. Ένα μέλος του Parfumo το περιγράφει ως μια πιο ξυλώδη εκδοχή προς την κατεύθυνση του Side Effect: το μεθυστικό ρούμι λείπει, το oud και το σανταλόξυλο παίρνουν τη θέση του και στο dry down μένουν κεχριμπάρι, δέρμα και βανίλια. Στο Fragrantica, οι απόψεις κυμαίνονται από το «πολύ κοντινό» έως ένα συμπαγές άρωμα που δεν ταιριάζει απόλυτα.

Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το ρούμι του αυθεντικού υπερβολικά γλυκό και θέλει τα μπαχαρικά και τα ξύλα πάνω σε μια πιο σκοτεινή, δερμάτινη βάση.

Βάση: οι κατονομασμένες πηγές, η λίστα παρόμοιων αρωμάτων του Parfumo και η περιγραφή μέλους, καθώς και η καταχώριση στο Fragrantica.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Το Parfumo κατατάσσει πρώτο το Side Effect στη λίστα «αρώματα με παρόμοια μυρωδιά»· ένα μέλος το αποκαλεί μια πιο ξυλώδη εκδοχή προς την κατεύθυνση του Side Effect: λείπει το μεθυστικό ρούμι, κυριαρχούν το ούντ και το σανδαλόξυλο, και στο στέγνωμα μένουν άμπερ, δέρμα και βανίλια Infini Elixir by Maison Alhambra, Parfumo
  2. Παραθέτει κανέλα και μοσχοκάρυδο, έπειτα ούντ και σανδαλόξυλο, και μετά βανίλια, δέρμα και άμπερ· τα μέλη του Fragrantica το βρίσκουν από πολύ κοντά στο Side Effect έως ένα αξιόλογο άρωμα που όμως δεν είναι η πιο πιστή αντιστοιχία Infini Elixir by Maison Alhambra, Fragrantica

Πιο απαλή εκδοχή: Rum & Spice

Φιάλη του Rum & Spice της Avapari
Rum & SpiceAvapariΠιο απαλή εκδοχή

Το Rum & Spice της Avapari βασίζεται στις περιγραφές των μελών εδώ και όχι σε λίστα νοτών. Ένα μέλος του Parfumo λέει πως ένας φίλος του αρχικά το πέρασε για Side Effect.

Η βασική διαφορά είναι η πιο στρογγυλή αίσθηση. Ο ίδιος φίλος το περιέγραψε έπειτα ως πολύ πιο στρογγυλό, με τη γλυκύτητα να μαλακώνει τα μπαχαρικά. Ένα μέλος του Parfumo από τη Γερμανία το βρίσκει πολύ κοντά στο αυθεντικό, με λίγο μικρότερο βάθος και περισσότερο ρούμι στην αρχή. Ένα άλλο μέλος θεωρεί πως υπολείπεται του Side Effect, καθώς του λείπουν το βάθος και η εκλέπτυνσή του.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει τα μπαχαρικά πιο ήπια, με περισσότερη γλυκύτητα, και τον ενδιαφέρει περισσότερο ένα απαλό, στρογγυλό άρωμα παρά να φτάσει στο βάθος του αυθεντικού.

Βάση: οι κατονομασμένες πηγές και τρεις περιγραφές μελών του Parfumo με διαφορετικά συμπεράσματα.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Parfumo λέει πως ένας φίλος του αρχικά το πέρασε για Side Effect, αλλά μετά το περιέγραψε ως πολύ πιο στρογγυλό, με τη γλυκύτητα να στρογγυλεύει τα μπαχαρικά Member write-up on Rum & Spice, Parfumo
  2. Ένα άλλο μέλος του Parfumo θεωρεί ότι δεν φτάνει ακριβώς το Side Effect, καθώς του λείπουν το βάθος και η εκλέπτυνσή του Member statement on Rum & Spice, Parfumo
  3. Ένα μέλος του Parfumo από τη Γερμανία το βρίσκει πολύ κοντά στο πρωτότυπο, με λίγο λιγότερο βάθος και περισσότερο ρούμι στην αρχή Member statement on Rum & Spice, Parfumo

Αυθεντικές εναλλακτικές που διαθέτουμε

Αυθεντικά αρώματα που μοιράζονται μέρος από το ρούμι, τον καπνό και τα μπαχαρικά του Side Effect, το καθένα σε decant γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη.

  1. Maison Margiela

    Jazz Club

    Ρούμι, σκλαρέα και βετιβέρ πάνω από καπνό, φασόλι τόνκα, βανίλια και στύρακα, με μια αρχή από λεμόνι, νερολί και ροζ πιπέρι: καπνιστό και με έντονη νότα αλκοόλ.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Nishane

    Fan Your Flames

    Καρύδα και ρούμι πάνω από καπνό και φασόλι τόνκα, με κινέζικο κέδρο και βρύα βελανιδιάς: γλυκό, κρεμώδες και με γήινη, βρύινη αίσθηση.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Bvlgari

    Bvlgari Man In Black

    Ρούμι και καπνός ανάμεσα στα αρχικά μπαχαρικά· καρδιά από δέρμα, ίριδα και τουμπερόζα· βενζόη, φασόλι τόνκα και ξύλο γκουάιακ στη βάση: ζεστό και δερμάτινο.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. Xerjoff

    Tony Iommi Monkey Special

    Ρούμι, κανέλα και σανταλόξυλο με φρούτο του πάθους, τριαντάφυλλο, δέρμα και βάση από καραμέλα και βανίλια: γλυκό, με ζεστά μπαχαρικά.

    3ml · 10ml · 30ml

Πού αποκλίνουν οι κλώνοι από το αυθεντικό

Αν διαβάσεις τις πηγές μαζί, η γλυκύτητα είναι η διαφορά που επανέρχεται. Τα μέλη περιγράφουν τα Farah, Intro Aftermath και Rum & Spice ως πιο γλυκά ή στρογγυλά, ενώ ένα άτομο που το φόρεσε λέει το ίδιο για το Upside Down. Η απόκλιση κινείται και προς την αντίθετη κατεύθυνση: το After Effect μοιάζει πιο ξηρό και τραχύ, ενώ το Infini Elixir αφήνει το ρούμι για χάρη του oud.

Η ένταση είναι η δεύτερη διαφορά. Τα Collateral Damage και Upside Down περιγράφονται ως πιο δυνατά, ενώ κάποιοι βρίσκουν το Intro Aftermath πολύ πιο αδύναμο. Μετράει και το τελείωμα. Όταν τα μέλη αναφέρουν τι τους λείπει, συνήθως μιλούν για το βάθος και το κρεμώδες τελείωμα του αυθεντικού.

Φιάλη κλώνου ή decant Side Effect;

Αν υπολογίσεις την τιμή ανά ml, κάθε κλώνος του πίνακα με τιμή σε EUR κοστίζει λιγότερο από το αυθεντικό. Το Side Effect κοστίζει 35,91 € για decant 10ml (3,59 €/ml) και 85,50 € για 30ml (2,85 €/ml). Αν έχεις πια βεβαιωθεί ότι σου ταιριάζει αυτό το στιλ με ρούμι και καπνό και θέλεις να ψεκάζεις χωρίς να μετράς, μια φιάλη κλώνου προσφέρει περισσότερα ml για τα χρήματά σου.

Αν σκεφτείς τι ακριβώς θέλεις να αποφασίσεις, οι υπολογισμοί αλλάζουν. Το μέγεθος 3ml του αυθεντικού αρκεί για περίπου 60 ψεκασμούς και κοστίζει 12,51 €, λιγότερο από κάθε φιάλη κλώνου του πίνακα με τιμή σε EUR. Φόρεσέ το για μια εβδομάδα και θα ξέρεις αν θέλεις το ίδιο το Side Effect, έναν κλώνο ή τίποτα από τα δύο. Ο δείκτης τιμής ανά ml συγκρίνει όλα τα μεγέθη του καταλόγου.

Αυθεντικά αρώματα στην ίδια οικογένεια

Τέσσερα αυθεντικά αρώματα από άλλους οίκους μοιράζονται ένα μέρος αυτού του συνδυασμού ρουμιού και μπαχαρικών. Το Jazz Club του Maison Margiela, από το 2013, συνδυάζει ρούμι, σκλαρέα και βετιβέρ με καπνό, φασόλι τόνκα, βανίλια και στύρακα, αφού πρώτα ξεκινήσει με λεμόνι, νερολί και ροζ πιπέρι: πιο φωτεινό στην αρχή και πιο καπνιστό στη συνέχεια. Το Fan Your Flames του Nishane συνδυάζει καρύδα και ρούμι με καπνό και φασόλι τόνκα, πάνω σε κινέζικο κέδρο και βρύα βελανιδιάς, για μια πιο κρεμώδη και βρύινη εκδοχή.

Το Bvlgari Man In Black συνδυάζει ρούμι και καπνό με μπαχαρικά στην αρχή. Στην καρδιά του έχει δέρμα, ίριδα και τουμπερόζα, ενώ στη βάση βενζόη, φασόλι τόνκα και ξύλο γκουαϊάκ. Το Tony Iommi Monkey Special του Xerjoff έχει ρούμι, κανέλα και σανταλόξυλο, όπως το Side Effect, με φρούτο του πάθους, τριαντάφυλλο, δέρμα και βάση καραμέλας και βανίλιας. Και τα τέσσερα διατίθενται σε decant, ώστε να φορέσεις δύο από αυτά μέσα στην ίδια εβδομάδα και να αφήσεις την επιλογή να ξεκαθαρίσει μόνη της.

Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe

Μια χάρτινη ταινία σού δείχνει τα πρώτα λεπτά και όχι πολλά περισσότερα, γι’ αυτό δοκίμασε κάθε κλώνο στο δέρμα σου. Φόρεσε το Side Effect τη μία μέρα και τον κλώνο την επόμενη, ώστε το ένα να μην επηρεάσει την εντύπωση που θα σου αφήσει το άλλο. Έλεγξε και τα δύο στα ίδια σημεία: το ρούμι στην αρχή, την καρδιά με καπνό και κανέλα και το ξυλώδες τελείωμα, αφού καταλαγιάσει αργότερα μέσα στη μέρα. Πρόσεξε πού βρίσκεται η γλυκύτητα και αν τα μπαχαρικά γίνονται τραχιά.

Ένα 3ml από το Side Effect σού δίνει μία εβδομάδα για να το συγκρίνεις με οποιονδήποτε κλώνο. Αν προτιμήσεις το αυθεντικό, διάλεξε decant 10ml, με περίπου 200 ψεκασμούς για καθημερινή χρήση επί εβδομάδες, ή κράτησε ένα 30ml με περίπου 600 ψεκασμούς. Αγοράζεις decant για πρώτη φορά; Αυτός ο οδηγός για τα decant αρωμάτων εξηγεί τα βασικά, ενώ η σελίδα μας για να αποφύγεις μια αγορά στα τυφλά εξηγεί γιατί έχει νόημα να ξεκινήσεις με μικρό μέγεθος. Για περισσότερα σε αυτό το στιλ, δες τα καλύτερα αρώματα καπνού ανά στιλ, τον οδηγό μας για dupe αρώματα καπνού και τα καλύτερα gourmand αρώματα.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Μπορώ να δοκιμάσω πρώτα το Initio Side Effect σε 3ml;
Το 10ML το διαθέτει σε decant 3ml, 10ml ή 30ml, γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη, και στέλνει σε όλη την ΕΕ. Ένα 3ml αντιστοιχεί σε περίπου 60 ψεκασμούς, αρκετούς για να το φορέσεις μια εβδομάδα πριν διαλέξεις κλώνο ή το αυθεντικό.
Ποιο dupe του Initio Side Effect κατατάσσουμε πρώτο;
Το After Effect της French Avenue είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό: στη σελίδα του στο Fragrantica αναφέρονται το ρούμι, η κανέλα, ο καπνός και το σανταλόξυλο του πρωτότυπου, αν και μέλη βρίσκουν τα μπαχαρικά του πιο τραχιά και ξηρά και το τελείωμά του λιγότερο κρεμώδες. Την ημερομηνία ελέγχου τιμών, μόνο ένα κατάστημα στην ΕΕ που ελέγξαμε το είχε διαθέσιμο.
Υπάρχει dupe του Side Effect σε συγκέντρωση extrait;
Η The Dua Brand παρουσιάζει το Collateral Damage ως extrait, ενώ ένα μέλος του Parfumo θεωρεί ότι το Farah έχει απόδοση συγκέντρωσης extrait. Το 10ML διαθέτει το αυθεντικό Side Effect σε decant 3ml, 10ml ή 30ml.
Πόσο κοντά φτάνει το Collateral Damage στο Side Effect;
Είναι η πιο κοντινή επιλογή σε αυτόν τον οδηγό: ένα μέλος του Parfumo που φόρεσε και τα δύο δυσκολεύτηκε να εντοπίσει διαφορά, ενώ μέλη του Fragrantica το βρίσκουν κοντινό όταν το μυρίζεις στον αέρα και με πιο έντονη προβολή. Ένα μέλος διακρίνει διαφορές από κοντά και ένα άλλο μια νότα κερασιού, ενώ ο οίκος το τιμολογεί μόνο σε δολάρια ΗΠΑ.
Ποιους κλώνους χαρακτηρίζουν οι πηγές κοντινούς στο Side Effect;
Τα After Effect, Collateral Damage, Farah και Upside Down είναι κλώνοι που, σύμφωνα με τις πηγές, πλησιάζουν το πρωτότυπο, ο καθένας με τη δική του διαφορά στη γλυκύτητα ή την ένταση. Από τα αυθεντικά αρώματα, τα Jazz Club, Fan Your Flames και Bvlgari Man In Black έχουν κοινές νότες ρουμιού και καπνού, ενώ το Tony Iommi Monkey Special έχει κοινές νότες ρουμιού, κανέλας και σανταλόξυλου.
Κοστίζει ένας κλώνος του Side Effect λιγότερο ανά ml από ένα decant;
Κάθε κλώνος για τον οποίο μπορέσαμε να βρούμε τιμή κοστίζει λιγότερο ανά ml από το αυθεντικό. Ένα decant 10ml του Side Effect κοστίζει 35,91 € (3,59 €/ml), ενώ ένα 3ml κοστίζει 12,51 €, λιγότερο από κάθε φιάλη κλώνου για την οποία μπορέσαμε να βρούμε τιμή.
Πόση ώρα θα διαρκέσει το Side Effect στο δέρμα μου;
Η διάρκειά του εξαρτάται από το δέρμα σου και τον καιρό, γι’ αυτό δεν υποσχόμαστε συγκεκριμένο χρόνο. Ο πιο απλός τρόπος να το διαπιστώσεις είναι να φορέσεις ένα decant 3ml, περίπου 60 ψεκασμούς, για λίγες ημέρες.

Πηγές

  1. Side Effect, Initio Parfums Privés
  2. After Effect by French Avenue, Fragrantica
  3. Member write-up on After Effect, Parfumo
  4. Member write-up on Farah, Parfumo
  5. Side Effect vs. Farah, Parfumo
  6. Member write-up on Collateral Damage, Parfumo
  7. Collateral Damage by The Dua Brand, Fragrantica
  8. Aftermath by Fragrance World, Fragrantica
  9. Upside Down by Alexandria Fragrances, Fragrantica
  10. Infini Elixir by Maison Alhambra, Parfumo
  11. Infini Elixir by Maison Alhambra, Fragrantica
  12. Member write-up on Rum & Spice, Parfumo

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Side Effect, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Initio Parfums Prives ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων