Dupe-uri Initio Side Effect 2026: 7 clone comparate cu originalul

Am comparat șapte alternative la Initio Side Effect după note, surse și preț și am urmărit ce le deosebește pe fiecare de original. Sau poți încerca mai întâi originalul, într-un decant de 3ml.

În acest ghid

Pe scurt

Cea mai bună alternativă per ansamblu la Initio Side Effect este After Effect de la French Avenue, ale cărui note includ romul, tutunul, scorțișoara și lemnul de santal din original. Collateral Damage de la The Dua Brand se apropie cel mai mult: un membru Parfumo care le-a purtat pe amândouă abia le-a putut deosebi. Intro Aftermath de la Fragrance World are cel mai mic preț. Vrei originalul? Side Effect costă 35,91 € pentru un decant de 10ml la 10ML.

7 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 28 septembrie 2026

Clasamentul

  1. After EffectCel mai bun per total French Avenue31,99 € 80ml
  2. FarahVarianta mai dulce Paris Corner25,90 € 100ml
  3. Collateral DamageCel mai apropiat în fond The Dua BrandFără preț UE
  4. Intro AftermathCel mai mic preț Fragrance World20,90 € 80ml
  5. Upside DownAlternativa premium Alexandria Fragrances112,95 € 100ml
  6. Infini ElixirVarianta mai întunecată Maison Alhambra23,90 € 100ml
  7. Rum & SpiceVarianta mai blândă Avapari59,90 € 50ml

Preferi originalul?

Side Effect

Initio Parfums PrivesTurnat din flaconul original

Alternativele: 0,24 €–1,20 €/ml în alte magazine, verificat pe 28 septembrie 2026

Trei flacoane pe un fundal bleu pal: Jazz Club, Side Effect și Fan Your Flames

Cum miroase Side Effect?

Flaconul Side Effect de la Initio Parfums Prives
OriginalulSide EffectInitio Parfums Prives

Side Effect de la Initio Parfums Prives a fost lansat în 2016 ca parfum unisex. Debutează cu rom, apoi se așază într-o inimă de tutun și scorțișoară. La bază se află lemnul de santal. Acordurile sale sunt calde și condimentate, cu tutun, rom, scorțișoară, note lemnoase și dulci. Casa de parfumuri își prezintă propria descriere pe pagina Side Effect.

Patru note înseamnă o listă scurtă, iar asta îngreunează munca oricui încearcă să creeze o alternativă. Când descrierea e atât de succintă, echilibrul dintre romul dulce, scorțișoara caldă și lemnul de santal catifelat susține întregul parfum, iar orice mică schimbare se simte.

Scorțișoară, șofran și lemn de santal ca materii prime: note din Side Effect de la Initio Parfums Prives
În imagine: scorțișoară, șofran și lemn de santal, note din Side Effect.

Alternative la Side Effect, comparate

Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 28 septembrie 2026

AlternativăBaza comparațieiPrețul flaconuluiPe ml
1Cel mai bun per total After Effect French Avenue
Sursă numită Sursă
31,99 € 80ml
0,40 €/ml
2Varianta mai dulce Farah Paris Corner
Sursă numită Sursă
25,90 € 100ml
0,26 €/ml
3Cel mai apropiat în fond Collateral Damage The Dua Brand
Sursă numită Sursă
Fără preț UE
—
4Cel mai mic preț Intro Aftermath Fragrance World
Sursă numită Sursă
20,90 € 80ml
0,26 €/ml
5Alternativa premium Upside Down Alexandria Fragrances
Sursă numită Sursă
112,95 € 100ml
1,13 €/ml
6Varianta mai întunecată Infini Elixir Maison Alhambra
Sursă numită Sursă
23,90 € 100ml
0,24 €/ml
7Varianta mai blândă Rum & Spice Avapari
Sursă numită Sursă
59,90 € 50ml
1,20 €/ml

Fotografii ale flacoanelor: fragrancelovers.com, fragrantica.com, thescentbase.com, orioudh.com, alexandriafragrances.com, ferwer.com, avaparifragrances.de

Compară două parfumuri unul lângă altul

Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.

CriteriuSide EffectInitio Parfums PrivesAfter EffectFrench Avenue
Preț pe ml
3ml: 4,17 €/ml · 10ml: 3,59 €/ml · 30ml: 2,85 €/ml
0,40 €/ml
Mărime
Decanturi de 3, 10 sau 30ml
Flacon de 80ml
Cost cu livrare
Preț 10ML actualizat; livrarea se adaugă la plată
Prețul flaconului în alt magazin la 28 septembrie 2026; fără livrare
Ce spun sursele
Referința: fiecare alternativă din acest ghid e comparată cu Side Effect
  • Listează rom, scorțișoară, tutun, șofran, lemn de santal și flori albe; membrii Fragrantica care cunosc Side Effect spun că se apropie de acesta ca structură și dâră, cu mirodenii mai aspre și mai uscate și un final mai puțin cremos, iar unii percep la debut o notă ca de chimion After Effect by French Avenue, Fragrantica
  • Un membru Parfumo îl găsește foarte apropiat de Side Effect în primele una-două ore, apoi puțin mai sintetic, estompându-se după cinci-șase ore Member write-up on After Effect, Parfumo
Baza comparației
Parfumul original
Sursă numită
Disponibilitate
La 10ML, turnat din flaconul original
La vânzare într-un magazin din UE la 28 septembrie 2026
  • Side Effect costă mai puțin la cumpărare: 12,51 € față de 31,99 €.
  • After Effect îți dă mai mult parfum: 80ml față de 3ml.
  • 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.

Cât îmi trebuie?

Scrie de câte ori vrei să porți Side Effect și câte pulverizări folosești.

Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).

  • 2 × 3mlCel mai ieftin25,02 €Rămân 0ml
  • 1 × 10ml35,91 €Rămân 4ml
  • 1 × 30ml85,50 €Rămân 24ml
  • After Effect de la French Avenue: 1 × 80mlPreț în alt magazin la 28 septembrie 2026, fără livrare31,99 €Rămân 74ml

La o asemenea folosire, decanturile de Side Effect costă mai puțin decât After Effect: 25,02 € față de 31,99 €.

O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.

Două exemple calculate

  • O lună de weekenduri

    8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 12,51 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, decanturile de Side Effect costă mai puțin decât After Effect: 12,51 € față de 31,99 €.

  • În fiecare zi, timp de un an

    365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 219,42 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, After Effect costă mai puțin decât decanturile de Side Effect: 31,99 € față de 219,42 €. E un alt parfum, nu originalul.

Clasamentul alternativelor la Side Effect: 7 dupe-uri cu rolul și prețul pe ml, pe primul loc After Effect de la French AvenueDeschide imaginea la dimensiune completă într-o filă nouă
Ordonate după cât de aproape sunt de Side Effect. Prețul pe ml calculat din prețurile flacoanelor verificate pe 28 septembrie 2026.

Cea mai bună per ansamblu: After Effect

Flaconul After Effect de la French Avenue
After EffectFrench AvenueCel mai bun per total

After Effect de la French Avenue include toate cele patru note ale originalului în listarea Fragrantica: rom, scorțișoară, tutun și lemn de santal. Mai sunt menționate șofranul și florile albe, care nu apar în lista proprie a Side Effect.

Principala diferență ține de textură. Membrii Fragrantica care cunosc Side Effect consideră că After Effect se apropie de el ca structură și ca siaj, dar are condimente mai aspre și mai uscate și un final mai puțin cremos. Unii dintre ei percep la început o notă asemănătoare chimenului. Un membru Parfumo îl găsește foarte apropiat de Side Effect în prima parte, apoi puțin mai sintetic, înainte să se estompeze.

Se potrivește celor care își doresc profilul complet de rom, tutun și scorțișoară și nu se deranjează de un final mai uscat și mai condimentat. S-ar putea să fie nevoie de răbdare ca să găsești un flacon: la data verificării, doar un magazin din UE pe care l-am verificat îl avea în stoc.

Bază: surse numite, listarea Fragrantica cu comentariile membrilor săi și o descriere scrisă de un membru Parfumo.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Listează rom, scorțișoară, tutun, șofran, lemn de santal și flori albe; membrii Fragrantica care cunosc Side Effect spun că se apropie de acesta ca structură și dâră, cu mirodenii mai aspre și mai uscate și un final mai puțin cremos, iar unii percep la debut o notă ca de chimion After Effect by French Avenue, Fragrantica
  2. Un membru Parfumo îl găsește foarte apropiat de Side Effect în primele una-două ore, apoi puțin mai sintetic, estompându-se după cinci-șase ore Member write-up on After Effect, Parfumo

O variantă mai dulce: Farah

Flaconul Farah de la Paris Corner
FarahParis CornerVarianta mai dulce

Farah de la Paris Corner se apropie de original în pagina de comparație Parfumo, unde ambele parfumuri au note de rom, șofran, scorțișoară, vanilie și tutun, iar în inima lui Farah apare și cedrul.

Diferența principală ține de dulceață, iar sursele nu sunt de acord. Un membru Parfumo care le-a purtat pe amândouă consideră că Farah e puțin mai dulce, ceea ce îl face mai rotund și mai cald, cu tăria unui extrait. Un al doilea membru de acolo spune că îi amintește clar de Side Effect, dar pare ceva mai dulce. Un membru Fragrantica percepe lucrurile invers: mai puțin dulce și mai lemnos.

I se potrivește cuiva care vrea ca latura caldă a originalului să fie puțin mai rotundă și e dispus să-l poarte ca să-și lămurească singur, pe propria piele, cât de dulce este.

Bază: sursele menționate, pagina de comparație Parfumo și două texte ale membrilor.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Un membru Parfumo care le-a purtat pe amândouă îl găsește puțin mai dulce decât Side Effect, deci mai rotund și mai cald, cu performanță de extrait Member write-up on Farah, Parfumo
  2. Pagina de comparație Parfumo arată că majoritatea membrilor care au votat îl găsesc similar cu Side Effect; au în comun rom, șofran, scorțișoară, vanilie și tutun, iar în notele de mijloc se adaugă cedru Side Effect vs. Farah, Parfumo
  3. Un alt membru Parfumo spune că amintește clar de Side Effect, dar pare puțin mai dulce Member write-up on Farah, Parfumo

Cel mai apropiat în faza de bază: Collateral Damage

Flaconul Collateral Damage de la The Dua Brand
Collateral DamageThe Dua BrandCel mai apropiat în fond

Collateral Damage de la The Dua Brand are note de rom, tutun și scorțișoară pe Fragrantica, urmate de scoarță și vanilie. Casa îl prezintă drept extrait inspirat de Side Effect de la Initio, construit în jurul tutunului, romului și vaniliei. Eticheta îl indică drept alegerea cea mai apropiată aici; sursele vorbesc despre asemănarea generală, nu doar despre fondul parfumului.

Diferența principală ține mai degrabă de intensitate decât de profil. Un membru Parfumo a purtat Side Effect la o încheietură și Collateral Damage la cealaltă, abia a observat vreo diferență și l-a ales pe cel de la Dua pentru persistență și siaj. Membrii Fragrantica îl consideră apropiat de Side Effect în aer și mai puternic ca proiecție. Unul dintre ei observă diferențe de aproape, iar altul simte o notă de cireșe.

I se potrivește cuiva căruia îi place felul în care se simte originalul de la mică distanță și care vrea o versiune mai puternică a acelei impresii. Casa îl vinde în dolari americani, așa că tabelul comparativ nu afișează un preț de listă pentru UE.

Bază: sursele menționate, un text de pe Parfumo, pagina produsului de pe Fragrantica și pagina casei.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Un membru Parfumo care a purtat Side Effect la o încheietură și Collateral Damage la cealaltă abia a observat vreo diferență și a ales parfumul Dua pentru persistență și dâră Member write-up on Collateral Damage, Parfumo
  2. Listează rom, tutun, scorțișoară, scoarță și vanilie; membrii Fragrantica îl găsesc apropiat de Side Effect în aer și cu o proiecție mai puternică, în timp ce unul observă diferențe de aproape, iar altul o nuanță de cireșe Collateral Damage by The Dua Brand, Fragrantica
  3. Casa îl prezintă ca pe un extrait inspirat de Side Effect de la Initio, construit în jurul tutunului, romului și vaniliei Collateral Damage, The Dua Brand

Cel mai mic preț: Intro Aftermath

Flaconul Intro Aftermath de la Fragrance World
Intro AftermathFragrance WorldCel mai mic preț

Intro Aftermath de la Fragrance World are note de vanilie și tutun, apoi rom și scorțișoară pe pagina sa de pe Fragrantica, care îl descrie drept inspirat de Side Effect. Are trei dintre cele patru note ale originalului; lemnul de santal nu apare pe listă.

Diferența principală depinde de cine întrebi. Unii membri de acolo îl consideră foarte apropiat, dar mai dulce și mult mai slab. Unul observă că romul rămâne puternic, în timp ce Side Effect se domolește spre vanilie. Alții îl găsesc aspru sau plat.

I se potrivește cuiva care vrea atmosfera de rom și tutun la cel mai mic preț al unui flacon întreg din acest ghid și acceptă că asemănarea e mai vagă și mai puțin sigură decât în cazul opțiunilor de mai sus.

Bază: o sursă menționată, pagina produsului de pe Fragrantica și părerile împărțite ale membrilor despre acesta.

De ce această alegere?Surse: 1

Baza: Sursă numită

  1. Listează vanilie și tutun, apoi rom, apoi scorțișoară, iar Fragrantica îl descrie ca inspirat de Side Effect; membrii au păreri împărțite: unii îl găsesc foarte apropiat, dar mai dulce și mult mai slab, unul observă că romul rămâne puternic, în timp ce Side Effect devine mai blând spre vanilie, iar alții îl găsesc aspru sau plat Aftermath by Fragrance World, Fragrantica

Alternativă premium: Upside Down

Flaconul Upside Down de la Alexandria Fragrances
Upside DownAlexandria FragrancesAlternativa premium

Upside Down de la Alexandria Fragrances menționează vanilie, rom, tutun și scorțișoară pe Fragrantica, iar casa îl vinde ca fiind inspirat de Side Effect de la Initio. Are cel mai mare preț al flaconului dintre clonele din tabel.

Diferența principală rămâne dulceața și intensitatea, iar părerile membrilor sunt împărțite. Mai mulți dintre cei care l-au purtat alături de Side Effect spun că este foarte apropiat, cu siaj și persistență mai puternice. Unul simte lipsa șofranului, a Hedione și a lemnului de santal din original și îl găsește mai dulce. Altul remarcă un miros chimic neplăcut.

Se potrivește cuiva care vrea o variantă mai amplă și mai intensă a notelor de rom și tutun, ținând cont că unui membru îi lipsește lemnul de santal din original.

Bază: surse menționate, pagina Fragrantica cu comentariile membrilor și pagina proprie a casei de parfumuri.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Listează vanilie, rom, tutun și scorțișoară; membrii Fragrantica care l-au purtat alături de Side Effect au păreri împărțite: câțiva îl găsesc foarte apropiat, cu proiecție și persistență mai puternice, unuia îi lipsesc șofranul, Hedione și lemnul de santal din original și îl găsește mai dulce, iar altul remarcă un miros chimic neplăcut Upside Down by Alexandria Fragrances, Fragrantica
  2. Casa îl vinde ca parfum inspirat de Side Effect de la Initio Upside Down, Alexandria Fragrances

O variantă mai întunecată: Infini Elixir

Flaconul Infini Elixir de la Maison Alhambra
Infini ElixirMaison AlhambraVarianta mai întunecată

Infini Elixir de la Maison Alhambra are în listă scorțișoară și nucșoară, apoi oud și lemn de santal, urmate de vanilie, piele și ambră, pe Fragrantica. Are în comun cu originalul scorțișoara și lemnul de santal; romul și tutunul nu apar în lista sa. Parfumo pune Side Effect pe primul loc printre parfumurile cu care i se pare asemănător.

Diferența principală este romul sau, mai exact, absența lui. Un membru Parfumo îl descrie ca pe o interpretare mai lemnoasă, în direcția Side Effect: romul cu aer de băutură alcoolică lipsește, oudul și lemnul de santal preiau prim-planul, iar la final rămân ambră, piele și vanilie. Pe Fragrantica, părerile variază de la „foarte apropiat” la un parfum reușit, dar care nu se potrivește cel mai bine.

Se potrivește cuiva care găsește romul din original prea dulce și preferă condimentele și lemnul pe o bază mai întunecată, cu note de piele.

Bază: surse menționate, lista de parfumuri asemănătoare de pe Parfumo și textul unui membru, precum și pagina Fragrantica.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Parfumo îl listează pe Side Effect primul în lista „parfumuri cu miros similar”; un membru îl descrie ca pe o interpretare mai lemnoasă, în direcția Side Effect: lipsește romul cu iz de băutură, îi iau locul oudul și lemnul de santal, iar în faza de bază rămân ambră, piele și vanilie Infini Elixir by Maison Alhambra, Parfumo
  2. Listează scorțișoară și nucșoară, apoi oud și lemn de santal, apoi vanilie, piele și ambră; membrii Fragrantica îl găsesc fie foarte apropiat de Side Effect, fie un parfum solid, dar nu cea mai bună potrivire Infini Elixir by Maison Alhambra, Fragrantica

O variantă mai blândă: Rum & Spice

Flaconul Rum & Spice de la Avapari
Rum & SpiceAvapariVarianta mai blândă

Rum & Spice de la Avapari se bazează aici pe descrierile membrilor, nu pe o listă de note. Un membru Parfumo spune că un prieten l-a luat inițial drept Side Effect.

Diferența principală este rotunjimea. Același prieten l-a descris apoi ca fiind mult mai rotund, dulceața domolind notele condimentate. Un membru german Parfumo îl găsește foarte apropiat de original, cu puțin mai puțină profunzime și mai mult rom la început. Un alt membru consideră că nu se ridică la nivelul lui Side Effect, lipsindu-i profunzimea și rafinamentul.

Se potrivește cuiva care vrea condimente mai domolite de o dulceață mai pronunțată și preferă un parfum blând și rotund în loc să caute profunzimea originalului.

Bază: surse menționate, trei texte ale membrilor Parfumo cu verdicte diferite.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Un membru Parfumo spune că un prieten l-a luat inițial drept Side Effect, apoi l-a descris ca fiind mult mai rotund, dulceața domolind notele condimentate Member write-up on Rum & Spice, Parfumo
  2. Un alt membru Parfumo consideră că nu ajunge chiar la nivelul lui Side Effect, ducând lipsă de profunzimea și rafinamentul acestuia Member statement on Rum & Spice, Parfumo
  3. Un membru german de pe Parfumo îl găsește foarte apropiat de original, cu ceva mai puțină profunzime și mai mult rom la început Member statement on Rum & Spice, Parfumo

Alternative autentice pe care le avem în ofertă

Parfumuri originale care au în comun o parte din romul, tutunul și mirodeniile din Side Effect, fiecare disponibil ca decant umplut din flaconul original.

  1. Maison Margiela

    Jazz Club

    Rom, salvie sclarea și vetiver peste tutun, boabe de tonka, vanilie și stirax, după lămâie, neroli și piper roz: afumat și cu note de băutură alcoolică.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Nishane

    Fan Your Flames

    Nucă de cocos și rom peste tutun și boabe de tonka, pe un fond de cedru chinezesc și mușchi de stejar: dulce, cremos și cu note de mușchi.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Bvlgari

    Bvlgari Man In Black

    Rom și tutun printre mirodeniile din deschidere; o inimă de piele, iris și tuberoză; benzoin, tonka și lemn de guaiac la bază: cald și pielos.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. Xerjoff

    Tony Iommi Monkey Special

    Rom, scorțișoară și lemn de santal cu fructul pasiunii, trandafir, piele și o bază de caramel și vanilie: dulce și cald, cu mirodenii.

    3ml · 10ml · 30ml

Cum se îndepărtează clonele de original

Privite împreună, sursele arată că dulceața este diferența care revine cel mai des. Membrii descriu Farah, Intro Aftermath și Rum & Spice ca fiind mai dulci sau mai rotunde, iar un purtător spune același lucru despre Upside Down. Diferențele merg și în sens opus: After Effect pare mai sec și mai aspru, iar Infini Elixir renunță la rom în favoarea oudului.

Puterea este a doua diferență. Collateral Damage și Upside Down sunt descrise ca fiind mai puternice, în timp ce unii consideră Intro Aftermath mult mai slab. Contează și felul în care se încheie parfumul. Când membrii spun ce le lipsește, se referă adesea la profunzime și la nota cremoasă de final a originalului.

Un flacon de clonă sau un decant Side Effect?

Raportat la mililitru, toate clonele din tabel care au un preț în EUR costă mai puțin decât originalul. Side Effect costă 35,91 € pentru un decant de 10ml (3,59 €/ml) și 85,50 € pentru un flacon de 30ml (2,85 €/ml). După ce te-ai convins că stilul cu rom și tutun ți se potrivește și vrei să-l pulverizezi fără să numeri, un flacon de clonă îți oferă mai mulți mililitri pentru banii dați.

În funcție de alegerea pe care o faci, calculele se schimbă. Varianta de 3ml a originalului ajunge pentru aproximativ 60 de pulverizări și costă 12,51 €, mai puțin decât orice flacon de clonă din tabel care are un preț în EUR. Poartă-l o săptămână și vei ști dacă vrei chiar Side Effect, o clonă sau niciuna dintre variante. Indicele prețului per ml compară toate mărimile din catalog.

Parfumuri originale din aceeași familie

Patru parfumuri originale de la alte case au în comun o parte din acest profil cu rom și condimente. Jazz Club de la Maison Margiela, lansat în 2013, combină rom, salvie sclarea și vetiver cu tutun, boabe de tonka, vanilie și stirax, după un debut cu lămâie, neroli și piper roz: mai luminos la început și mai afumat în notele de bază. Fan Your Flames de la Nishane asociază cocosul și romul cu tutun și boabe de tonka, pe o bază de cedru chinezesc și mușchi de stejar: o direcție mai cremoasă și cu mai mult mușchi.

Bvlgari Man In Black pune romul și tutunul alături de condimente în notele de început. Inima parfumului cuprinde piele, iris și tuberoză, iar baza aduce benzoin, boabe de tonka și lemn de guaiac. Tony Iommi Monkey Special de la Xerjoff are rom, scorțișoară și lemn de santal, ca Side Effect, învăluite în fructul pasiunii, trandafir și piele, cu o bază de caramel și vanilie. Toate patru sunt disponibile ca decanturi, așa că poți purta două dintre ele pe piele în aceeași săptămână și poți lăsa alegerea să se contureze de la sine.

Cum să testezi un dupe

O bandă de hârtie îți arată primele minute și cam atât, așa că testează orice clonă pe piele. Poartă Side Effect într-o zi și clona în ziua următoare, ca să nu-ți influențeze unul impresia despre celălalt. Verifică-le în aceleași momente: romul de la început, inima cu tutun și scorțișoară și finalul lemnos, după ce parfumul s-a așezat mai târziu în cursul zilei. Observă unde se simte dulceața și dacă notele condimentate devin aspre.

Un decant de 3ml de Side Effect îți oferă o săptămână ca să-l compari cu orice clonă. Dacă originalul câștigă, poți trece la un decant de 10ml, cu aproximativ 200 de pulverizări, pentru câteva săptămâni de folosire zilnică, sau poți păstra un flacon de 30ml, cu aproximativ 600 de pulverizări. Cumperi un decant pentru prima dată? Acest ghid despre decanturile de parfum prezintă noțiunile de bază, iar pagina noastră despre cum să eviți să cumperi pe nevăzute explică de ce are sens să începi cu o cantitate mică. Pentru mai multe parfumuri în acest stil, vezi cele mai bune parfumuri cu tutun, în funcție de stil, ghidul nostru despre dupe-uri cu tutun și cele mai bune parfumuri gurmande.

Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte

Pot încerca mai întâi Initio Side Effect în varianta de 3ml?
10ML îl vinde ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml, umplut din flaconul original, și livrează în toată UE. Un decant de 3ml înseamnă aproximativ 60 de pulverizări, suficient cât să-l porți o săptămână înainte să alegi o clonă sau originalul.
Ce dupe pentru Initio Side Effect ocupă primul loc în clasamentul nostru?
After Effect de la French Avenue este cea mai bună alegere per ansamblu din acest ghid: pagina sa de pe Fragrantica menționează romul, scorțișoara, tutunul și lemnul de santal din original, deși membrii spun că mirodeniile sunt mai aspre și mai seci, iar finalul mai puțin cremos. La data verificării prețului, doar un magazin din UE pe care l-am verificat îl avea în stoc.
Există un dupe pentru Side Effect cu concentrație de extrait?
The Dua Brand prezintă Collateral Damage drept extrait, iar un membru Parfumo consideră că Farah are performanța unui extrait. 10ML vinde Side Effect original ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml.
Cât de aproape ajunge Collateral Damage de Side Effect?
Este alegerea cea mai apropiată din acest ghid: un membru Parfumo care le-a purtat pe amândouă abia a observat vreo diferență, iar membrii Fragrantica spun că este apropiat în aer și are o proiecție mai puternică. Un membru observă diferențe de aproape, iar altul o notă de cireșe; casa îl comercializează doar în dolari americani.
Ce clone sunt considerate apropiate de Side Effect de către surse?
After Effect, Collateral Damage, Farah și Upside Down sunt clone descrise de surse ca fiind apropiate, fiecare cu diferențe proprii de dulceață sau intensitate. Dintre parfumurile autentice, Jazz Club, Fan Your Flames și Bvlgari Man In Black au în comun cu el notele de rom și tutun, iar Tony Iommi Monkey Special are în comun romul, scorțișoara și lemnul de santal.
E o clonă Side Effect mai ieftină pe ml decât un decant?
Fiecare clonă al cărei preț l-am putut verifica costă mai puțin pe ml decât originalul. Un decant de 10ml de Side Effect costă 35,91 € (3,59 €/ml), iar unul de 3ml costă 12,51 €, mai puțin decât orice flacon de clonă al cărui preț l-am putut verifica.
Cât va rezista Side Effect pe pielea mea?
Cât timp rezistă depinde de pielea ta și de vreme, așa că nu promitem o anumită durată. Cel mai simplu mod de a afla este să porți un decant de 3ml, de aproximativ 60 de pulverizări, timp de câteva zile.

Surse

  1. Side Effect, Initio Parfums Privés
  2. After Effect by French Avenue, Fragrantica
  3. Member write-up on After Effect, Parfumo
  4. Member write-up on Farah, Parfumo
  5. Side Effect vs. Farah, Parfumo
  6. Member write-up on Collateral Damage, Parfumo
  7. Collateral Damage by The Dua Brand, Fragrantica
  8. Aftermath by Fragrance World, Fragrantica
  9. Upside Down by Alexandria Fragrances, Fragrantica
  10. Infini Elixir by Maison Alhambra, Parfumo
  11. Infini Elixir by Maison Alhambra, Fragrantica
  12. Member write-up on Rum & Spice, Parfumo

Cum am comparat

Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Side Effect, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 28 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.

10ML este independent și nu este afiliat cu Initio Parfums Prives sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.

Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.

Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.

Vezi decanturile

Toate ghidurile despre parfumuri