Dupe-uri Tom Ford Vanilla Sex 2026: 6 clone comparate cu originalul
Șase alternative la Tom Ford Vanilla Sex: ce au în comun cu originalul și unde se despart drumurile. Sau încearcă mai întâi parfumul original, într-un decant de 3ml.
În acest ghid
Pe scurt
Cea mai bună alternativă la Tom Ford Vanilla Sex, per ansamblu, este Sensual Vanilla de la Maison Alhambra. Notele de pe pagina sa Fragrantica urmează migdala, vanilia, tonka și lemnul de santal din original. Membrii spun despre Gourmand Vanilla de la Dossier că este foarte asemănător, iar Sensual Vanilla are și cel mai mic preț dintre clonele pentru care am putut găsi un preț. Vrei parfumul original? Un decant de 10ml Vanilla Sex costă 66,51 € la 10ML.
6 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 28 septembrie 2026
Clasamentul
- Sensual Vanilla21,98 € 80ml
- Gourmand VanillaFără preț UE
- Sehr27,80 € 100ml
- Vanilla AuraFără preț UE
- Intimate With VanillaFără preț UE
- Las Vegas45,00 € 50ml
Preferi originalul?
Vanilla Sex
Tom FordTurnat din flaconul original
Alternativele: 0,27 €–0,90 €/ml în alte magazine, verificat pe 28 septembrie 2026

Cum miroase Vanilla Sex?
Vanilla Sex de la Tom Ford este un parfum din colecția Private Blend, lansat în 2023. Debutează cu migdală amară, cu o notă ascuțită, de nucă, apoi se așază pe o inimă de vanilie și note florale nenumite. În bază, vanilia revine de încă două ori, o dată sub forma Ultravanil, alături de boabe de tonka și lemn de santal. Acordurile de vanilie, migdală, dulce și nuci se simt primele, urmate de accente fructate, pudrate, florale, lemnoase și ambrate. Vanilia e construită aici în straturi, iar migdala amară și lemnul de santal o împiedică să devină monotonă. Pagina proprie a Tom Ford prezintă compoziția.
Tocmai această construcție în straturi e greu de reprodus într-o clonă. E simplu să treci migdala și vanilia pe listă; echilibrul dintre amăreală, zahăr și lemn e partea dificilă.
Cărei versiuni încearcă să-i semene clonele?
La 10ML avem Vanilla Sex într-o singură versiune, iar fiecare clonă din acest ghid este comparată cu ea. Una dintre ele, Intimate With Vanilla, este comercializată de casa sa ca extrait de parfum. Dacă nu ești familiarizat cu denumirile concentrațiilor, ghidul nostru despre eau de parfum, eau de toilette și extrait îți explică ce înseamnă.
Alternative la Vanilla Sex, comparate
Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 28 septembrie 2026
Fotografii ale flacoanelor: thescentbase.com, dossier.co, lattafa.com, parfumo.com, theduabrand.com, fioreparfums.de
Compară două parfumuri unul lângă altul
Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.
- Fragrantica listează migdală amară, apoi vanilie și note florale, apoi absolut de vanilie, fasole tonka și lemn de santal; membrii care dețin Vanilla Sex îl descriu ca fiind foarte apropiat, cu un debut ușor diferit, în timp ce un membru îl găsește mai cald și mai condimentat și spune că nu se potrivește Sensual Vanilla by Maison Alhambra, Fragrantica
- Un membru Parfumo căruia îi place originalul îl numește o alternativă accesibilă, destul de apropiată de Vanilla Sex și mai apropiată decât Lattafa Sehr: primele câteva minute sunt dificile, apoi apar vanilia, migdala amară, lemnul de santal și fasolea tonka Sensual Vanilla member write-up, Parfumo
- Când cineva a cerut o alternativă la Vanilla Sex, un membru al forumului a indicat Sensual Vanilla drept versiunea Maison Alhambra a acestuia Vanilla Sex dupe thread, Fragrantica forum
- Sensual Vanilla costă mai puțin la cumpărare: 21,98 € față de 24,21 €.
- Sensual Vanilla îți dă mai mult parfum: 80ml față de 3ml.
- 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.
Cât îmi trebuie?
Scrie de câte ori vrei să porți Vanilla Sex și câte pulverizări folosești.
Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).
La o asemenea folosire, Sensual Vanilla costă mai puțin decât decanturile de Vanilla Sex: 21,98 € față de 48,42 €. E un alt parfum, nu originalul.
O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.
Două exemple calculate
O lună de weekenduri
8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 24,21 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, Sensual Vanilla costă mai puțin decât decanturile de Vanilla Sex: 21,98 € față de 24,21 €. E un alt parfum, nu originalul.
În fiecare zi, timp de un an
365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 409,32 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Sensual Vanilla costă mai puțin decât decanturile de Vanilla Sex: 21,98 € față de 409,32 €. E un alt parfum, nu originalul.
Cea mai bună per ansamblu: Sensual Vanilla
Sensual Vanilla de la Maison Alhambra include aproape întreaga piramidă olfactivă a originalului. În prezentarea de pe Fragrantica, găsești migdală amară în notele de vârf, vanilie și note florale în inimă, apoi absolut de vanilie, boabe de tonka și lemn de santal în bază. Din listă lipsește doar Ultravanil.
Principala diferență se simte la început. Membrii de acolo care au Vanilla Sex spun că Sensual Vanilla este foarte apropiat, dar are un debut ușor diferit. Un membru Parfumo, căruia îi place originalul, îl numește o alternativă accesibilă, destul de apropiată de Vanilla Sex și mai apropiată decât Sehr de la Lattafa. Spune că primele minute sunt dificile, înainte ca vanilia, migdala amară, lemnul de santal și tonka să preia controlul. Nu toată lumea e de acord: un membru Fragrantica îl găsește mai cald și mai condimentat și spune că nu se apropie de original.
I se potrivește cuiva care adoră cum rămân migdala și vanilia pe piele, vrea un flacon mare și poate trece peste un debut dificil. Baza informațiilor: surse numite. Pe lângă cele două pagini de mai sus, un membru al forumului Fragrantica, răspunzând la o cerere de alternativă la Vanilla Sex, indică Sensual Vanilla drept versiunea Maison Alhambra a acestui parfum.
De ce această alegere?Surse: 3
Baza: Sursă numită
- Fragrantica listează migdală amară, apoi vanilie și note florale, apoi absolut de vanilie, fasole tonka și lemn de santal; membrii care dețin Vanilla Sex îl descriu ca fiind foarte apropiat, cu un debut ușor diferit, în timp ce un membru îl găsește mai cald și mai condimentat și spune că nu se potrivește Sensual Vanilla by Maison Alhambra, Fragrantica
- Un membru Parfumo căruia îi place originalul îl numește o alternativă accesibilă, destul de apropiată de Vanilla Sex și mai apropiată decât Lattafa Sehr: primele câteva minute sunt dificile, apoi apar vanilia, migdala amară, lemnul de santal și fasolea tonka Sensual Vanilla member write-up, Parfumo
- Când cineva a cerut o alternativă la Vanilla Sex, un membru al forumului a indicat Sensual Vanilla drept versiunea Maison Alhambra a acestuia Vanilla Sex dupe thread, Fragrantica forum
Cea mai apropiată în faza finală: Gourmand Vanilla
Gourmand Vanilla de la Dossier are în comun cu originalul migdala, vanilia, boabele de tonka și lemnul de santal. Pagina proprie a Dossier indică Vanilla Sex de la Tom Ford drept reper și menționează migdala, vanilia și lemnul de santal printre notele principale.
Diferența principală stă în notele dintre migdală și bază. În fișa de pe Fragrantica, ghimbirul se alătură migdalei în notele de vârf, iar inima aduce ylang-ylang, iasomie, cocos și portocală; în bază apare caramelul. Un membru spune că miroase foarte apropiat de Vanilla Sex. Altul consideră varianta Dossier puțin mai dulce și bine armonizată. Mai mulți membri nu apreciază deschiderea aspră.
Se potrivește cuiva căruia îi place originalul, dar și-ar dori puțin mai multă dulceață și o inimă mai plină. Bază: surse numite. În același fir de discuție de pe forumul Fragrantica, primul răspuns la o solicitare de dupe pentru Vanilla Sex numește versiunea Dossier și o descrie drept foarte asemănătoare.
De ce această alegere?Surse: 3
Baza: Sursă numită
- La o întrebare despre o alternativă pentru Vanilla Sex, primul răspuns numește versiunea Dossier drept foarte asemănătoare Vanilla Sex dupe thread, Fragrantica forum
- Fragrantica listează migdală și ghimbir, apoi ylang-ylang, iasomie, cocos și portocală, apoi vanilie, fasole tonka, caramel și lemn de santal; un membru îl găsește foarte apropiat de Vanilla Sex ca miros, altul spune că versiunea Dossier e puțin mai dulce și bine armonizată, iar câțiva nu agreează debutul înțepător Gourmand Vanilla by Dossier, Fragrantica
- Dossier spune că este inspirat de Vanilla Sex de la Tom Ford și indică migdala, vanilia și lemnul de santal drept notele principale Gourmand Vanilla, Dossier
Mai întunecat: Sehr
Sehr de la Lattafa are în comun cu originalul migdala amară, absolutul de vanilie și boabele de tonka. În fișa de pe Fragrantica, acestea apar alături de note mai condimentate și lemnoase: scorțișoară lângă migdală, akigalawood, pomarose și iasomie în inimă, apoi ambră în bază.
Diferența principală ține de fundal. După lista de note, scorțișoara, akigalawood și ambra iau locul notelor florale și lemnului de santal din original, de aceea Sehr se încadrează aici în categoria mai întunecată. Părerile sunt împărțite. Un membru Fragrantica consideră că nu e departe de Vanilla Sex; altul nu găsește nimic din Vanilla Sex în el. Un posesor de Vanilla Sex, într-un fir de discuție de pe forumul Fragrantica despre vanilii cu migdală, recomandă Sehr celor atenți la buget și îl consideră mai puțin intens decât originalul. Membrul Parfumo citat în secțiunea de mai sus consideră Sensual Vanilla varianta mai apropiată dintre cele două.
Se potrivește cuiva care vrea migdală și vanilie învăluite în mirodenii și ambră și acceptă o asemănare mai vagă. Bază: surse numite, cu păreri împărțite.
De ce această alegere?Surse: 2
Baza: Sursă numită
- Fragrantica listează migdală amară și scorțișoară, apoi akigalawood, pomarose și iasomie, apoi absolut de vanilie, fasole tonka și ambră; un membru îl găsește destul de apropiat de Vanilla Sex, în timp ce altul nu găsește în el nimic din Vanilla Sex Sehr by Lattafa Perfumes, Fragrantica
- Un proprietar de Vanilla Sex sugerează Sehr ca opțiune cu migdală și vanilie pentru cei atenți la buget, mai puțin puternică decât Vanilla Sex Almondy vanilla thread, Fragrantica forum
O interpretare mai blândă: Vanilla Aura
Despre Vanilla Aura de la Primark avem o singură relatare detaliată, nu o listă publicată de note în sursele noastre. Un membru Parfumo care l-a comparat cu Vanilla Sex la un stand Tom Ford a găsit deschiderea la fel de aspră ca cea a originalului. Apoi, la uscare, a apărut o vanilie pudrată, ușor sărată, fără prea multă dulceață.
Principala diferență, pentru acel membru, ține de persistență: Vanilla Aura nu a rezistat la fel de mult pe pielea lui ca originalul. E relatarea unei singure persoane, pe o singură piele, așa că privește-o ca pe un singur punct de vedere.
I se potrivește cuiva care vrea latura pudrată a vaniliei din original, cu mai puțin zahăr, și nu se deranjează să reaplice parfumul. Baza: o sursă identificată, acea singură relatare de pe Parfumo.
De ce această alegere?Surse: 1
Baza: Sursă numită
- Un membru Parfumo care l-a comparat cu Vanilla Sex la un stand Tom Ford descrie un debut la fel de agresiv, urmat de o fază de bază vanilată, pudrată și ușor sărată, cu puțină dulceață, care ține câteva ore; principala diferență pe care o observă este persistența mai scurtă Vanilla Aura member write-up, Parfumo
Alternativa premium: Intimate With Vanilla
Intimate With Vanilla de la The Dua Brand are lista de note publicată care corespunde cel mai complet cu cea a originalului dintre toate clonele de aici. Pagina proprie a Dua îl indică pe Vanilla Sex ca reper și enumeră migdală amară, vanilie, note florale, absolut de vanilie, Ultravanil, boabe de tonka și lemn de santal: toate notele din lista originalului. Pagina sa de pe Fragrantica prezintă o listă mai scurtă: migdală amară, vanilie, note florale, boabe de tonka și lemn de santal.
Principala diferență este formatul. Dua îl vinde ca extrait de parfum, iar această concentrație îl plasează aici în categoria premium. Sursele noastre nu includ nicio relatare a unui purtător despre cum se comportă față de original, așa că asemănarea există doar pe hârtie.
I se potrivește cuiva care vrea o clonă a cărei casă de parfumuri prezintă aceleași note ca originalul, în format extrait. Baza: surse identificate, pagina casei și Fragrantica.
De ce această alegere?Surse: 2
Baza: Sursă numită
- Dua îl numește pe Vanilla Sex drept sursa de inspirație și îl vinde ca extrait de parfum, listând migdală amară, vanilie, note florale, absolut de vanilie, Ultravanil, fasole tonka și lemn de santal Intimate With Vanilla, The Dua Brand
- Fragrantica listează migdală amară, vanilie, note florale, fasole tonka și lemn de santal, creat de parfumierul Mahsam Raza (2024) Intimate With Vanilla by The Dua Brand, Fragrantica
O variantă mai dulce: Las Vegas
Las Vegas de la FIORE are o singură notă comună cu originalul în listele publicate: vanilia. Pagina FIORE îl prezintă drept alternativa sa la Vanilla Sex și enumeră caramel, apoi vanilie, apoi piele.
Judecând după liste, principala diferență se găsește la ambele capete. În locul migdalei amare din lista originalului apare caramelul, iar în locul boabelor de tonka și al lemnului de santal apare pielea. Caramelul în prim-plan explică de ce intră în categoria mai dulce. Sursele noastre nu descriu cum se poartă, așa că această comparație se bazează doar pe liste.
I se potrivește cuiva care, judecând după note, preferă caramelul în locul migdalei. Baza: doar notele publicate; privește asta ca pe o posibilă asemănare, nu ca pe una demonstrată.
De ce această alegere?Surse: 1
Baza: Dedus din notele publicate
- FIORE prezintă Las Vegas drept alternativa sa la Vanilla Sex și listează caramel, apoi vanilie, apoi piele, descriind vanilie caramelizată, ambră caldă și o notă de piele; caramelul apare în locul migdalei amare listate pentru original Las Vegas, FIORE
Alternative autentice pe care le avem în ofertă
Parfumuri originale care au în comun o parte din caracterul de migdale și vanilie, fiecare disponibil ca decant umplut din flaconul original.
Xerjoff
Italica
Lapte, șofran și migdale peste vanilie și caramel, pe o bază de lemn de santal, mosc și cedru: o variantă mai lăptoasă, cu migdale și vanilie.
3ml · 10ml · 30ml
Dior
Hypnotic Poison
Nucă de cocos, prună și caisă peste trandafir, iasomie și tuberoză, cu note de vanilie, migdale, lemn de santal și mosc în bază: mai fructat și mai floral.
3ml · 10ml · 30ml
By Kilian
Rolling in Love
Lapte de migdale și ambretă, cu iris și heliotrop în inimă, apoi tuberoză, vanilie, boabe de tonka și caramel: mai delicat și mai floral.
3ml · 10ml · 30ml
Louis Vuitton
Fantasmagory
Ghimbir peste migdale și note florale, pe o bază de vanilie și piele: o listă scurtă de note cu migdale și vanilie, pe o bază de piele.
3ml · 10ml · 30ml
Ce nu reușește nicio clonă să redea
Deschiderea este punctul slab. Membrii care au scris despre trei dintre clonele de aici menționează un început dificil, tăios sau aspru, înainte ca vanilia să se așeze. Unul dintre ei a găsit aspră și deschiderea originalului, așa că o parte din impresie poate ține de stil, nu de clonă.
A doua diferență ține de vanilia în straturi. Originalul enumeră vanilia în trei forme: ca notă de mijloc, ca absolut și ca Ultravanil. O singură casă de parfumuri dintre cele care au creat clone, Dua, menționează Ultravanil în lista sa. Celelalte se limitează la vanilie și absolut de vanilie sau înlocuiesc o parte din combinație cu caramel, ambră ori mai multe note florale, ceea ce schimbă echilibrul dintre amar și dulce.
Ultima lacună ține de dovezi. O clonă de aici se bazează pe relatarea unui singur membru, iar alta doar pe lista de note. E o abordare onestă, dar informațiile sunt puține. Pielea ta îți lămurește întrebarea mai repede decât orice listă.
O clonă în flacon sau originalul într-un format mic?
Raportat în euro pe mililitru, clonele pentru care am găsit prețuri se situează mult sub original. Gourmand Vanilla, Vanilla Aura și Intimate With Vanilla nu au preț în tabel: la momentul verificării, nu am găsit un preț afișat în euro pentru niciuna. Pentru original, plătești 66,51 € pentru un decant de 10ml (6,65 €/ml) sau 159,30 € pentru unul de 30ml (5,31 €/ml). Așadar, dacă stilul de migdale și vanilie e deja preferatul tău și plănuiești să-l porți zilnic fără să stai pe gânduri, o clonă îți oferă mai mult parfum.
Calculul se schimbă dacă încă nu te-ai hotărât. Un decant de 3ml de Vanilla Sex, cam 60 de pulverizări, costă 24,21 €. O săptămână pe pielea ta îți spune dacă să alegi originalul, una dintre clone sau altceva. Pentru cifrele din întregul catalog, vezi indicele nostru de preț pe ml, iar pentru explicații, cum să eviți cumpăratul pe nevăzute.
Parfumuri autentice din aceeași familie
Patru parfumuri originale de la alte case de parfumuri surprind câte o parte din ideea de migdale și vanilie. Italica de la Xerjoff, lansat în 2016, debutează cu lapte, șofran și migdale, continuă cu vanilie și caramel, apoi se așază pe lemn de santal, mosc și cedru: o interpretare mai cremoasă, cu lapte. Hypnotic Poison de la Dior, lansat în 1998, începe cu cocos, prună și caisă, trece prin trandafir, iasomie și tuberoză, apoi se usucă pe piele în note de vanilie, migdale, lemn de santal și mosc. Rolling in Love de la By Kilian, lansat în 2019, îmbină laptele de migdale și ambreta cu iris și heliotrop, peste tuberoză, vanilie, boabe de tonka și caramel. Fantasmagory de la Louis Vuitton, lansat în 2025, are cea mai scurtă listă de note: ghimbir, apoi migdale și note florale, urmate de vanilie și piele.
Toate patru sunt disponibile ca decanturi, așa că poți purta două sau trei pe parcursul unei săptămâni înainte să alegi. Pentru parfumuri în aceeași direcție, vezi ghidurile noastre despre cele mai bune parfumuri cu vanilie și cele mai bune parfumuri gurmande.
Cum să testezi o clonă
Benzile de hârtie avantajează clonele, așa că fă comparația pe piele. Poartă Vanilla Sex într-o zi și clona în alta, nu le pulveriza împreună; astfel, impresia lăsată de unul nu se amestecă cu cea a celuilalt. Verifică fiecare parfum în aceleași trei momente: la câteva minute după pulverizare, când apar notele de mijloc și când se așază pe piele, spre sfârșitul zilei.
Pentru săptămâna aceea, îți ajunge un decant de 3ml de Vanilla Sex. Dacă alegi originalul, un decant de 10ml, cam 200 de pulverizări, îți ajunge pentru câteva săptămâni, iar varianta de 30ml, cam 600 de pulverizări, e potrivită pentru păstrat. Dacă nu ai mai folosit decanturi, începe cu ce este un decant de parfum. Pentru restul casei, ghidul nostru despre cele mai bune parfumuri Tom Ford cuprinde gama Private Blend, iar cum miroase boabele de tonka explică una dintre notele de bază ale parfumului.
Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte
- Se vinde Tom Ford Vanilla Sex și în decanturi de 3ml și 10ml?
- Da. 10ML vinde Vanilla Sex ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml, turnat din flaconul original; un decant de 10ml are aproximativ 200 de pulverizări, iar unul de 3ml, aproximativ 60.
- Care dupe Tom Ford Vanilla Sex ocupă primul loc în clasamentul nostru?
- Sensual Vanilla de la Maison Alhambra este alegerea cea mai bună per ansamblu în acest ghid. Lista de note de pe Fragrantica urmează notele parfumului original: migdală amară, vanilie, boabe de tonka și lemn de santal. Posesorii îl descriu ca fiind foarte apropiat, cu un debut ușor diferit, deși un membru îl consideră mai cald, mai condimentat și diferit de original.
- De ce este Sensual Vanilla în fruntea acestui ghid despre Vanilla Sex?
- Acest parfum are cele mai multe surse în ghid, iar lista de note îi urmează aproape în întregime notele parfumului original, motiv pentru care se află pe primul loc. Un membru Parfumo îl consideră destul de apropiat și mai apropiat decât Lattafa Sehr, dar menționează că primele minute pot fi dificile; un membru Fragrantica îl percepe ca mai cald și mai condimentat.
- Este Dossier Gourmand Vanilla apropiat de Vanilla Sex?
- Unii membri cred că da: un membru Fragrantica îl consideră foarte apropiat, iar un răspuns pe forum îl descrie ca foarte asemănător. Lista de note include și ghimbir, ylang-ylang, iasomie, cocos, portocală și caramel; un membru îl consideră puțin mai dulce, iar mai mulți nu apreciază debutul înțepător.
- Ce dupe pentru Vanilla Sex se găsește în variantă extrait?
- Intimate With Vanilla de la The Dua Brand este vândut de casa sa ca extrait de parfum, iar lista sa include toate notele din lista originalului. Sursele noastre nu conțin relatări ale vreunui proprietar despre cum se poartă față de original, așa că asemănarea rămâne una teoretică.
- Cât costă pe ml clonele Vanilla Sex, comparativ cu parfumul original?
- Raportat la ml, cele trei clone cu preț exprimat în euro costă mult mai puțin decât originalul. Un decant de 10ml din original costă 66,51 €, iar unul de 3ml costă 24,21 € — suficient ca să te hotărăști înainte să cumperi un flacon.
- Care clone sunt considerate de membri cele mai apropiate de Vanilla Sex?
- Sensual Vanilla de la Maison Alhambra și Gourmand Vanilla de la Dossier sunt clone pe care membrii le descriu ca foarte apropiate sau foarte asemănătoare. Dintre parfumurile originale, Italica de la Xerjoff și Hypnotic Poison de la Dior au în comun migdalele, vanilia și lemnul de santal, iar Rolling in Love de la By Kilian are în comun migdalele, vanilia și boabele de tonka.
- Cât timp rezistă Vanilla Sex pe pielea mea?
- Durata depinde de pielea ta și de vreme, așa că nu oferim o cifră. Cel mai simplu mod de a afla este să porți un decant de 3ml, cu aproximativ 60 de pulverizări, câteva zile înainte să te hotărăști.
Surse
- Vanilla Sex Private Blend Fragrance, Tom Ford Beauty
- Sensual Vanilla by Maison Alhambra, Fragrantica
- Sensual Vanilla member write-up, Parfumo
- Vanilla Sex dupe thread, Fragrantica forum
- Gourmand Vanilla by Dossier, Fragrantica
- Gourmand Vanilla, Dossier
- Sehr by Lattafa Perfumes, Fragrantica
- Almondy vanilla thread, Fragrantica forum
- Vanilla Aura member write-up, Parfumo
- Intimate With Vanilla, The Dua Brand
- Intimate With Vanilla by The Dua Brand, Fragrantica
- Las Vegas, FIORE
Cum am comparat
Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Vanilla Sex, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 28 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.
10ML este independent și nu este afiliat cu Tom Ford sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.
Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.
Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.
Vezi decanturileCitește mai departe
Tom Ford Lost Cherry: originalul comparat cu 7 alternative
Șapte dupe-uri Lost Cherry comparate notă cu notă, cu locul în care fiecare se desparte de original, sau poartă mai întâi originalul, ca decant de 3ml.
Tom Ford Tobacco Vanille: originalul comparat cu 6 alternative
Șase dupe-uri Tom Ford Tobacco Vanille comparate după note, caracter și un preț datat pe flacon, cu locul în care fiecare se îndepărtează de original. Sau poartă mai întâi chiar Tobacco Vanille, ca decant de 3ml.
Tom Ford Ombre Leather: originalul comparat cu 7 alternative
Șapte dupe-uri Ombre Leather comparate la cardamom, piele, iasomie și mușchi, cu locul în care fiecare se abate, sau poartă mai întâi originalul, ca decant de 3ml.