Tom Ford Vanilla Sex Dupes 2026: 6 Clones vs the Original

Six Tom Ford Vanilla Sex dupes, what each shares with the original and where it parts ways. Or try the real thing first in a 3ml decant.

In this guide

Quick answer

The best Tom Ford Vanilla Sex dupe overall is Sensual Vanilla by Maison Alhambra, whose Fragrantica listing follows the almond, vanilla, tonka and sandalwood of the original. Gourmand Vanilla by Dossier is the one members call very similar, and Sensual Vanilla also has the lowest price of the clones we could price. Want the real thing? Vanilla Sex is €66.51 for a 10ml decant at 10ML.

6 alternatives compared below · prices checked 28 September 2026

The ranking

  1. Sensual VanillaBest overall Maison Alhambra€21.98 80ml
  2. Gourmand VanillaClosest on the dry-down DossierNo EU price
  3. SehrDarker take Lattafa€27.80 100ml
  4. Vanilla AuraSofter take PrimarkNo EU price
  5. Intimate With VanillaPremium alternative The Dua BrandNo EU price
  6. Las VegasSweeter take FIORE€45.00 50ml

Prefer the original?

Vanilla Sex

Tom FordDecanted from the original bottle

The alternatives: €0.27–€0.90/ml in other shops, checked 28 September 2026

Three bottles on a pale blue background: Hypnotic Poison, Vanilla Sex and Italica

What does Vanilla Sex smell like?

Bottle of Vanilla Sex by Tom Ford
The originalVanilla SexTom Ford

Vanilla Sex by Tom Ford is a Private Blend scent that launched in 2023. It opens on bitter almond, a sharp and nutty edge, then settles into a heart of vanilla with unnamed floral notes. The base comes back to vanilla twice more, once as Ultravanil, with tonka bean and sandalwood underneath. Its accords read vanilla, almond, sweet and nutty first, with fruity, powdery, floral, woody and amber facets behind them. So this is vanilla built in layers, with the bitter almond and the sandalwood keeping it from going flat. Tom Ford's own page sets out the composition.

That layering is the hard part for a clone. Almond and vanilla are easy to list; the balance between bitterness, sugar and wood is not.

Bitter almond, vanilla and tonka bean as raw materials: notes of Vanilla Sex by Tom Ford
Pictured: bitter almond, vanilla and tonka bean, notes of Vanilla Sex.

Which version do the clones aim at?

10ML stocks Vanilla Sex in one version, and every clone in this guide is compared against it. One of them, Intimate With Vanilla, is sold by its house as an extrait de parfum. If the concentration names are new to you, our guide to eau de parfum vs eau de toilette and extrait explains what they mean.

Vanilla Sex alternatives compared

Bottle prices in other shops, as checked 28 September 2026

AlternativeBasis of comparisonBottle pricePer ml
1Best overall Sensual Vanilla Maison Alhambra
Named source Source
€21.98 80ml
€0.27/ml
2Closest on the dry-down Gourmand Vanilla Dossier
Named source Source
No EU price
—
3Darker take Sehr Lattafa
Named source Source
€27.80 100ml
€0.28/ml
4Softer take Vanilla Aura Primark
Named source Source
No EU price
—
5Premium alternative Intimate With Vanilla The Dua Brand
Named source Source
No EU price
—
6Sweeter take Las Vegas FIORE
Published notes Source
€45.00 50ml
€0.90/ml

Bottle photos: thescentbase.com, dossier.co, lattafa.com, parfumo.com, theduabrand.com, fioreparfums.de

Compare two side by side

Pick any two perfumes from this guide. It opens on the original against the #1 pick.

DetailVanilla SexTom FordSensual VanillaMaison Alhambra
Price per ml
3ml: €8.07/ml · 10ml: €6.65/ml · 30ml: €5.31/ml
€0.27/ml
Size
Decants of 3, 10 or 30ml
80ml bottle
Delivered cost
Live 10ML price; delivery is added at checkout
Bottle price in another shop on 28 September 2026; delivery not included
What the sources say
The reference: every alternative here is compared with Vanilla Sex
  • Fragrantica lists bitter almond, then vanilla and floral notes, then vanilla absolute, tonka bean and sandalwood; members who own Vanilla Sex describe it as very close, with a slightly different opening, while one member finds it warmer and spicier and not a match Sensual Vanilla by Maison Alhambra, Fragrantica
  • A Parfumo member who likes the original calls it an affordable alternative quite close to Vanilla Sex, closer than Lattafa Sehr: a challenging first few minutes, then vanilla with bitter almond, sandalwood and tonka Sensual Vanilla member write-up, Parfumo
  • Asked for a Vanilla Sex dupe, a forum member points to Sensual Vanilla as Maison Alhambra's version of it Vanilla Sex dupe thread, Fragrantica forum
Evidence basis
The original perfume
Named source
Availability
At 10ML, decanted from the original bottle
Listed in an EU shop on 28 September 2026
  • Sensual Vanilla costs less up front: €21.98 against €24.21.
  • Sensual Vanilla gives you more perfume: 80ml against 3ml.
  • 10ML has not worn these two side by side; each claim above names its source.

How much do I need?

Enter how often you plan to wear Vanilla Sex and how many sprays you use.

You need about 6ml (120 sprays).

  • 2 × 3mlLowest cost€48.420ml left over
  • 1 × 10ml€66.514ml left over
  • 1 × 30ml€159.3024ml left over
  • Sensual Vanilla by Maison Alhambra: 1 × 80mlPrice in another shop on 28 September 2026, delivery not included€21.9874ml left over

For this much wear, Sensual Vanilla costs less than decants of Vanilla Sex: €21.98 against €48.42. It is a different perfume, not the original.

An estimate: 10ML sizes hold about 60 sprays (3ml), 200 (10ml) and 600 (30ml), about 20 a ml. Atomisers vary, so treat the figures as a guide. Prices exclude delivery.

Two worked examples

  • A month of weekends

    8 wears at 3 sprays each. You need about 1.2ml (24 sprays). Lowest cost at 10ML: 1 × 3ml for €24.21, with about 1.8ml left over. For this much wear, Sensual Vanilla costs less than decants of Vanilla Sex: €21.98 against €24.21. It is a different perfume, not the original.

  • Every day for a year

    365 wears at 4 sprays each. You need about 73ml (1,460 sprays). Lowest cost at 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml for €409.32, with about 0ml left over. For this much wear, Sensual Vanilla costs less than decants of Vanilla Sex: €21.98 against €409.32. It is a different perfume, not the original.

Vanilla Sex dupes ranked: 6 alternatives with their role and price per ml, led by Sensual Vanilla by Maison AlhambraOpen the full-size image in a new tab
Ranked by how closely each follows Vanilla Sex. Per-ml prices from bottle prices checked on 28 September 2026.

Best overall: Sensual Vanilla

Bottle of Sensual Vanilla by Maison Alhambra
Sensual VanillaMaison AlhambraBest overall

Sensual Vanilla by Maison Alhambra lists almost the whole pyramid of the original. Its Fragrantica listing gives bitter almond on top, vanilla and floral notes in the heart, then vanilla absolute, tonka bean and sandalwood in the base. Only Ultravanil is missing from that list.

The main difference is the start. Members there who own Vanilla Sex describe Sensual Vanilla as very close, with a slightly different opening. A Parfumo member who likes the original calls it an affordable alternative quite close to Vanilla Sex, and closer than Sehr by Lattafa. They describe a challenging first few minutes before vanilla, bitter almond, sandalwood and tonka take over. Not everyone agrees: one Fragrantica member finds it warmer and spicier, and no match.

It suits someone who loves the almond-vanilla dry-down, wants a large bottle, and can sit through a rough opening. Basis: named sources. Besides the two pages above, a member of the Fragrantica forum, answering a request for a Vanilla Sex dupe, points to Sensual Vanilla as Maison Alhambra's version of it.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. Fragrantica lists bitter almond, then vanilla and floral notes, then vanilla absolute, tonka bean and sandalwood; members who own Vanilla Sex describe it as very close, with a slightly different opening, while one member finds it warmer and spicier and not a match Sensual Vanilla by Maison Alhambra, Fragrantica
  2. A Parfumo member who likes the original calls it an affordable alternative quite close to Vanilla Sex, closer than Lattafa Sehr: a challenging first few minutes, then vanilla with bitter almond, sandalwood and tonka Sensual Vanilla member write-up, Parfumo
  3. Asked for a Vanilla Sex dupe, a forum member points to Sensual Vanilla as Maison Alhambra's version of it Vanilla Sex dupe thread, Fragrantica forum

Closest on the dry-down: Gourmand Vanilla

Bottle of Gourmand Vanilla by Dossier
Gourmand VanillaDossierClosest on the dry-down

Gourmand Vanilla by Dossier shares the almond, vanilla, tonka bean and sandalwood of the original. Dossier's own page points to Tom Ford's Vanilla Sex as its reference and names almond, vanilla and sandalwood as its main notes.

The main difference is what sits between the almond and the base. Its Fragrantica listing adds ginger to the almond on top, puts ylang-ylang, jasmine, coconut and orange in the heart, and adds caramel to the base. One member there finds it smells very close to Vanilla Sex. Another calls Dossier's version a little sweeter and well blended. Several members dislike a sharp opening.

It suits someone who likes the original but would take a touch more sweetness and a fuller heart. Basis: named sources. In the same Fragrantica forum thread, the first reply to a request for a Vanilla Sex dupe names the Dossier version as very similar.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. Asked for a Vanilla Sex dupe, the first reply names the Dossier version as very similar Vanilla Sex dupe thread, Fragrantica forum
  2. Fragrantica lists almond and ginger, then ylang-ylang, jasmine, coconut and orange, then vanilla, tonka bean, caramel and sandalwood; one member finds it smells very close to Vanilla Sex, another calls Dossier's version a little sweeter and well blended, and several dislike a sharp opening Gourmand Vanilla by Dossier, Fragrantica
  3. Dossier says it is inspired by Tom Ford's Vanilla Sex and names almond, vanilla and sandalwood as its main notes Gourmand Vanilla, Dossier

Darker take: Sehr

Bottle of Sehr by Lattafa
SehrLattafaDarker take

Sehr by Lattafa shares bitter almond, vanilla absolute and tonka bean with the original. Its Fragrantica listing sets those among spicier and woodier company: cinnamon beside the almond, akigalawood, pomarose and jasmine in the heart, and amber in the base.

The main difference is the frame. Going by the list, cinnamon, akigalawood and amber stand where the original has its floral notes and sandalwood, which is why Sehr sits in the darker slot here. Opinion is split. One Fragrantica member finds it not far off Vanilla Sex; another finds nothing of Vanilla Sex in it. A Vanilla Sex owner on a Fragrantica forum thread about almond vanillas suggests Sehr for the budget-minded and finds it less powerful than the original. The Parfumo member quoted in the section above finds Sensual Vanilla the closer of the two.

It suits someone who wants the almond and vanilla wrapped in spice and amber, and who accepts a looser match. Basis: named sources, with a split reception.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Fragrantica lists bitter almond and cinnamon, then akigalawood, pomarose and jasmine, then vanilla absolute, tonka bean and amber; one member finds it not far off Vanilla Sex, while another finds nothing of Vanilla Sex in it Sehr by Lattafa Perfumes, Fragrantica
  2. A Vanilla Sex owner suggests Sehr as an almond-vanilla option for the budget-minded, less powerful than Vanilla Sex Almondy vanilla thread, Fragrantica forum

Softer take: Vanilla Aura

Bottle of Vanilla Aura by Primark
Vanilla AuraPrimarkSofter take

Vanilla Aura by Primark comes with one detailed account rather than a published note list in our sources. A Parfumo member who compared it with Vanilla Sex at a Tom Ford counter found the opening just as harsh as the original's. After that came a powdery, slightly salty vanilla dry-down with little sweetness.

The main difference, for that member, is wear: Vanilla Aura did not last as long on them as the original. That is one person on one skin, so treat it as a single report.

It suits someone who wants the powdery side of the original's vanilla with less sugar, and who does not mind reapplying. Basis: a named source, that single Parfumo write-up.

Why this pick?Sources: 1

Basis: Named source

  1. A Parfumo member who matched it to Vanilla Sex at a Tom Ford counter describes an equally harsh opening, then a powdery, slightly salty vanilla dry-down with little sweetness that lasts a couple of hours; shorter wear is the main difference they note Vanilla Aura member write-up, Parfumo

Premium alternative: Intimate With Vanilla

Bottle of Intimate With Vanilla by The Dua Brand
Intimate With VanillaThe Dua BrandPremium alternative

Intimate With Vanilla by The Dua Brand has the published note list that matches the original's most completely of any clone here. Dua's own page names Vanilla Sex as its reference and lists bitter almond, vanilla, floral notes, vanilla absolute, Ultravanil, tonka bean and sandalwood: every note in the original's list. Its Fragrantica listing gives a shorter set: bitter almond, vanilla, floral notes, tonka bean and sandalwood.

The main difference is the format. Dua sells it as an extrait de parfum, and that concentration is what puts it in the premium slot here. Our sources carry no owner's account of how it wears against the original, so the match stands on paper.

It suits someone who wants a clone whose house sets out the same notes as the original, in an extrait. Basis: named sources, the house page and Fragrantica.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Dua names Vanilla Sex as its inspiration and sells it as an extrait de parfum, listing bitter almond, vanilla, floral notes, vanilla absolute, Ultravanil, tonka bean and sandalwood Intimate With Vanilla, The Dua Brand
  2. Fragrantica lists bitter almond, vanilla, floral notes, tonka bean and sandalwood, by perfumer Mahsam Raza (2024) Intimate With Vanilla by The Dua Brand, Fragrantica

Sweeter take: Las Vegas

Bottle of Las Vegas by FIORE
Las VegasFIORESweeter take

Las Vegas by FIORE shares one listed note with the original: vanilla. FIORE's page presents it as its alternative to Vanilla Sex and lists caramel, then vanilla, then leather.

The main difference, going by the lists, is at both ends. Caramel stands where the original lists bitter almond, and leather stands where the original lists tonka bean and sandalwood. Caramel in the lead is why it takes the sweeter slot. Nothing in our sources describes how it wears, so this comparison is lists only.

It suits someone who, on paper, prefers caramel to almond. Basis: published notes only; read this as a possible resemblance, not a shown one.

Why this pick?Sources: 1

Basis: Inferred from published notes

  1. FIORE presents Las Vegas as its alternative to Vanilla Sex and lists caramel, then vanilla, then leather, describing caramelised vanilla, warm amber and a touch of leather; caramel stands where the original lists bitter almond Las Vegas, FIORE

Authentic alternatives we stock

Original perfumes that share part of the almond and vanilla character, each as a decant filled from the original bottle.

  1. Xerjoff

    Italica

    Milk, saffron and almond over vanilla and toffee, on sandalwood, musk and cedar: a milkier almond-vanilla.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Dior

    Hypnotic Poison

    Coconut, plum and apricot over rose, jasmine and tuberose, drying to vanilla, almond, sandalwood and musk: fruitier and more floral.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. By Kilian

    Rolling in Love

    Almond milk and ambrette, a heart of iris and heliotrope, then tuberose, vanilla, tonka bean and caramel: softer and more floral.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. Louis Vuitton

    Fantasmagory

    Ginger over almond and floral notes, on vanilla and leather: a short almond-vanilla list with a leather base.

    3ml · 10ml · 30ml

What every clone gets wrong

The opening is the weak point. Members writing about three of the clones here mention a start that is challenging, sharp or harsh before the vanilla settles. One of those members found the original's opening harsh too, so part of this may be the style rather than the clone.

The second gap is the layered vanilla. The original lists vanilla three ways, as a heart note, as an absolute and as Ultravanil. Only one clone house, Dua, names Ultravanil on its list. The others either stop at vanilla and vanilla absolute or swap part of the stack for caramel, amber or extra flowers, which changes the balance between bitter and sweet.

The last gap is evidence. One clone here rests on a single member's account, and one on its note list alone. That is honest, but it is thin. Your own skin settles the question faster than any listing.

Clone bottle or the original in a small size?

Measured in euros per millilitre, the priced clones sit far below the original. Gourmand Vanilla, Vanilla Aura and Intimate With Vanilla have no price in the table: none of them had a euro list price we could find when prices were checked. For the original, you pay €66.51 for a 10ml decant (€6.65/ml), or €159.30 for a 30ml (€5.31/ml). So if the almond-vanilla style is already your favourite and you plan to spray it daily without thinking, a clone buys more volume.

The sum looks different if you have not decided yet. A 3ml decant of Vanilla Sex, around 60 sprays, costs €24.21. A week on your own skin tells you whether to go for the original, one of the clones, or something else. For the numbers across the whole catalogue, see our price per ml index, and for the reasoning, how to avoid a blind buy.

Authentic perfumes in the same family

Four originals from other houses carry part of the almond-vanilla idea. Italica by Xerjoff, from 2016, opens on milk, saffron and almond, moves to vanilla and toffee, and rests on sandalwood, musk and cedar: a milkier take. Hypnotic Poison by Dior, from 1998, starts on coconut, plum and apricot, passes through rose, jasmine and tuberose, and dries down to vanilla, almond, sandalwood and musk. Rolling in Love by By Kilian, from 2019, pairs almond milk and ambrette with iris and heliotrope, over tuberose, vanilla, tonka bean and caramel. Fantasmagory by Louis Vuitton, from 2025, is the shortest list: ginger, then almond and floral notes, then vanilla and leather.

All four are sold as decants, so two or three can share one week of wear before you pick. For more in this direction, see our guides to the best vanilla perfumes and the best gourmand perfumes.

How to test a dupe

Paper strips are kind to clones, so do the comparison on skin. Give Vanilla Sex and the clone a day each rather than spraying both together, which keeps your impression of one from blurring into the other. Check each one at the same three points: a few minutes after spraying, when the heart arrives, and at the dry-down, late in the day.

For that week, a 3ml of Vanilla Sex is enough. If the original wins, a 10ml decant, around 200 sprays, gives weeks of wear, and a 30ml, around 600 sprays, is the size to keep. If decants are new to you, start with what a perfume decant is. For the rest of the house, our guide to the best Tom Ford perfumes covers the Private Blend line, and what tonka bean smells like explains one of its base notes.

Clone or original? What to know first

Is Tom Ford Vanilla Sex sold in 3ml and 10ml decants?
Yes. 10ML sells Vanilla Sex as a 3ml, 10ml or 30ml decant filled from the original bottle; a 10ml decant is around 200 sprays and a 3ml decant around 60.
Which Tom Ford Vanilla Sex dupe tops our ranking?
Sensual Vanilla by Maison Alhambra is the best overall pick in this guide. Its Fragrantica note list follows the original's bitter almond, vanilla, tonka bean and sandalwood, and owners describe it as very close with a slightly different opening, though one member finds it warmer, spicier and not a match.
Why does Sensual Vanilla lead this Vanilla Sex guide?
It has the most sources in this guide and a note list that follows almost the whole of the original's, which is why it leads. A Parfumo member calls it quite close and closer than Lattafa Sehr, but mentions a challenging first few minutes, and one Fragrantica member finds it warmer and spicier.
Is Dossier Gourmand Vanilla close to Vanilla Sex?
Some members think so: one Fragrantica member finds it very close, and a forum reply calls it very similar. Its note list adds ginger, ylang-ylang, jasmine, coconut, orange and caramel, one member finds it a little sweeter, and several dislike a sharp opening.
Which Vanilla Sex dupe comes as an extrait?
Intimate With Vanilla by The Dua Brand is sold by its house as an extrait de parfum, and its list names every note in the original's list. Our sources carry no owner's account of how it wears against the original, so that match stands on paper.
Per ml, how do Vanilla Sex clones compare with the original?
Per ml, the three clones with a euro price cost far less than the original. A 10ml decant of the original is €66.51 and a 3ml decant is €24.21, enough to decide before you buy any bottle.
Which clones do members call closest to Vanilla Sex?
Sensual Vanilla by Maison Alhambra and Gourmand Vanilla by Dossier are the clones members describe as very close or very similar. Among authentic perfumes, Italica by Xerjoff and Hypnotic Poison by Dior share its almond, vanilla and sandalwood, and Rolling in Love by By Kilian shares almond, vanilla and tonka bean.
How long will Vanilla Sex last on my skin?
How long it lasts depends on your skin and the weather, so we do not give a figure. The simplest way to find out is to wear a 3ml decant, around 60 sprays, for a few days before you decide.

Sources

  1. Vanilla Sex Private Blend Fragrance, Tom Ford Beauty
  2. Sensual Vanilla by Maison Alhambra, Fragrantica
  3. Sensual Vanilla member write-up, Parfumo
  4. Vanilla Sex dupe thread, Fragrantica forum
  5. Gourmand Vanilla by Dossier, Fragrantica
  6. Gourmand Vanilla, Dossier
  7. Sehr by Lattafa Perfumes, Fragrantica
  8. Almondy vanilla thread, Fragrantica forum
  9. Vanilla Aura member write-up, Parfumo
  10. Intimate With Vanilla, The Dua Brand
  11. Intimate With Vanilla by The Dua Brand, Fragrantica
  12. Las Vegas, FIORE

How we compared

Each alternative is ranked by how closely it follows the notes and dry-down of Vanilla Sex, on the basis shown for it in the table. Prices in other shops are as checked on 28 September 2026 and change often; the 10ML prices on this page are live.

10ML is independent and is not affiliated with or endorsed by Tom Ford or by the houses of the alternatives named here. Their names are used only to identify the perfumes compared.

Wear it for a week, not ten seconds.

Designer and niche fragrances in 10ml decants, so you can live with a scent before you commit.

Shop decants

All perfume guides