Tom Ford Vanilla Sex dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Έξι dupe του Tom Ford Vanilla Sex: τι κοινό έχει το καθένα με το πρωτότυπο και πού διαφέρει. Ή δοκίμασε πρώτα το αυθεντικό σε decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Το καλύτερο συνολικά dupe του Tom Ford Vanilla Sex είναι το Sensual Vanilla της Maison Alhambra, του οποίου η καταχώριση στο Fragrantica περιλαμβάνει το αμύγδαλο, τη βανίλια, το φασόλι τόνκα και το σανταλόξυλο του πρωτότυπου. Το Gourmand Vanilla της Dossier είναι εκείνο που τα μέλη περιγράφουν ως πολύ παρόμοιο, ενώ το Sensual Vanilla έχει και τη χαμηλότερη τιμή ανάμεσα στους κλώνους για τους οποίους βρήκαμε τιμή. Θέλεις το αυθεντικό; Το Vanilla Sex κοστίζει 66,51 € για decant 10ml στο 10ML.

6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 28 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. Sensual VanillaΚαλύτερο συνολικά Maison Alhambra21,98 € 80ml
  2. Gourmand VanillaΠιο κοντά στην τελική φάση DossierΧωρίς τιμή ΕΕ
  3. SehrΠιο σκοτεινή εκδοχή Lattafa27,80 € 100ml
  4. Vanilla AuraΠιο απαλή εκδοχή PrimarkΧωρίς τιμή ΕΕ
  5. Intimate With VanillaPremium εναλλακτική The Dua BrandΧωρίς τιμή ΕΕ
  6. Las VegasΠιο γλυκή εκδοχή FIORE45,00 € 50ml

Προτιμάς το αυθεντικό;

Vanilla Sex

Tom FordΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,27 €–0,90 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

Τρία μπουκάλια σε ανοιχτό γαλάζιο φόντο: Hypnotic Poison, Vanilla Sex και Italica

Πώς μυρίζει το Vanilla Sex;

Φιάλη του Vanilla Sex της Tom Ford
Το αυθεντικόVanilla SexTom Ford

Το Vanilla Sex του Tom Ford είναι άρωμα της σειράς Private Blend, που κυκλοφόρησε το 2023. Ανοίγει με πικραμύγδαλο, μια έντονη, ξηροκαρπάτη νότα, και στη συνέχεια περνά σε μια καρδιά βανίλιας με απροσδιόριστες ανθικές νότες. Στη βάση, η βανίλια επιστρέφει δύο φορές ακόμη, τη μία ως Ultravanil, μαζί με φασόλι τόνκα και σανταλόξυλο. Οι συμφωνίες του φέρνουν πρώτα τη βανίλια, το αμύγδαλο, τις γλυκές και τις ξηροκαρπάτες νότες, με φρουτώδεις, πουδρέ, ανθικές, ξυλώδεις και κεχριμπαρένιες πτυχές στο φόντο. Η βανίλια χτίζεται σε επίπεδα, ενώ το πικραμύγδαλο και το σανταλόξυλο δεν την αφήνουν να γίνει μονότονη. Η σελίδα του Tom Ford παρουσιάζει τη σύνθεση.

Αυτή η διαστρωμάτωση είναι το δύσκολο κομμάτι για έναν κλώνο. Είναι εύκολο να αναφέρεις αμύγδαλο και βανίλια· δύσκολο να πετύχεις την ισορροπία ανάμεσα στην πικράδα, τη γλυκύτητα και το ξύλο.

Πικραμύγδαλο, βανίλια και φασόλι τόνκα ως πρώτες ύλες: νότες του Vanilla Sex της Tom Ford
Στην εικόνα: πικραμύγδαλο, βανίλια και φασόλι τόνκα, νότες του Vanilla Sex.

Ποια εκδοχή έχουν ως στόχο οι κλώνοι;

Το 10ML διαθέτει το Vanilla Sex σε μία εκδοχή και όλοι οι κλώνοι αυτού του οδηγού συγκρίνονται με αυτήν. Ένας από αυτούς, το Intimate With Vanilla, πωλείται από τον οίκο του ως extrait de parfum. Αν οι ονομασίες των συγκεντρώσεων είναι καινούριες για σένα, ο οδηγός μας για eau de parfum, eau de toilette και extrait εξηγεί τι σημαίνουν.

Εναλλακτικές του Vanilla Sex σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Sensual Vanilla Maison Alhambra
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
21,98 € 80ml
0,27 €/ml
2Πιο κοντά στην τελική φάση Gourmand Vanilla Dossier
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
3Πιο σκοτεινή εκδοχή Sehr Lattafa
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
27,80 € 100ml
0,28 €/ml
4Πιο απαλή εκδοχή Vanilla Aura Primark
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
5Premium εναλλακτική Intimate With Vanilla The Dua Brand
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
6Πιο γλυκή εκδοχή Las Vegas FIORE
Δημοσιευμένες νότες Πηγή
45,00 € 50ml
0,90 €/ml

Φωτογραφίες φιαλών: thescentbase.com, dossier.co, lattafa.com, parfumo.com, theduabrand.com, fioreparfums.de

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοVanilla SexTom FordSensual VanillaMaison Alhambra
Τιμή ανά ml
3ml: 8,07 €/ml · 10ml: 6,65 €/ml · 30ml: 5,31 €/ml
0,27 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 80ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το Vanilla Sex
  • Το Fragrantica παραθέτει πικραμύγδαλο, έπειτα βανίλια και λουλουδάτες νότες, και τέλος απόλυτη βανίλια, τόνκα και σανδαλόξυλο· μέλη που έχουν το Vanilla Sex το περιγράφουν ως πολύ κοντινό, με ελαφρώς διαφορετικό άνοιγμα, ενώ ένα μέλος το βρίσκει πιο ζεστό και πικάντικο και λέει πως δεν ταιριάζει Sensual Vanilla by Maison Alhambra, Fragrantica
  • Ένα μέλος του Parfumo που αγαπά το πρωτότυπο το αποκαλεί προσιτή εναλλακτική, αρκετά κοντά στο Vanilla Sex, πιο κοντά απ’ ό,τι το Lattafa Sehr: τα πρώτα λεπτά είναι απαιτητικά, έπειτα έρχονται βανίλια με πικραμύγδαλο, σανδαλόξυλο και τόνκα Sensual Vanilla member write-up, Parfumo
  • Όταν ζητήθηκε κλώνος του Vanilla Sex, ένα μέλος του φόρουμ υπέδειξε το Sensual Vanilla ως την εκδοχή του Maison Alhambra Vanilla Sex dupe thread, Fragrantica forum
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το Sensual Vanilla κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 21,98 € έναντι 24,21 €.
  • Το Sensual Vanilla σου δίνει περισσότερο άρωμα: 80ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Vanilla Sex και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο48,42 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml66,51 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml159,30 €Περισσεύουν 24ml
  • Sensual Vanilla από Maison Alhambra: 1 × 80mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά21,98 €Περισσεύουν 74ml

Για τόση χρήση, το Sensual Vanilla κοστίζει λιγότερο από τα decants του Vanilla Sex: 21,98 € έναντι 48,42 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 24,21 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, το Sensual Vanilla κοστίζει λιγότερο από τα decants του Vanilla Sex: 21,98 € έναντι 24,21 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 409,32 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Sensual Vanilla κοστίζει λιγότερο από τα decants του Vanilla Sex: 21,98 € έναντι 409,32 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του Vanilla Sex: 6 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Sensual Vanilla της Maison AlhambraΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το Vanilla Sex. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: Sensual Vanilla

Φιάλη του Sensual Vanilla της Maison Alhambra
Sensual VanillaMaison AlhambraΚαλύτερο συνολικά

Το Sensual Vanilla της Maison Alhambra περιλαμβάνει σχεδόν ολόκληρη την οσφρητική πυραμίδα του πρωτότυπου. Η καταχώρισή του στο Fragrantica αναφέρει πικραμύγδαλο στις νότες κορυφής, βανίλια και ανθικές νότες στην καρδιά, και απόλυτη βανίλια, φασόλι τόνκα και σανταλόξυλο στη βάση. Από αυτή τη λίστα λείπει μόνο το Ultravanil.

Η βασική διαφορά βρίσκεται στο άνοιγμα. Μέλη του Fragrantica που έχουν το Vanilla Sex περιγράφουν το Sensual Vanilla ως πολύ κοντινό, με ελαφρώς διαφορετικό άνοιγμα. Ένα μέλος του Parfumo, που αγαπά το πρωτότυπο, το αποκαλεί προσιτή επιλογή αρκετά κοντά στο Vanilla Sex και πιο κοντά από το Sehr της Lattafa. Περιγράφει τα πρώτα λεπτά ως απαιτητικά, πριν πάρουν τον πρωταγωνιστικό ρόλο η βανίλια, το πικραμύγδαλο, το σανταλόξυλο και το φασόλι τόνκα. Δεν συμφωνούν όλοι: ένα μέλος του Fragrantica το βρίσκει πιο ζεστό και πιο πικάντικο, και όχι αντίστοιχο.

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά το άρωμα που μένει στο δέρμα με αμύγδαλο και βανίλια, θέλει μεγάλο μπουκάλι και αντέχει ένα τραχύ άνοιγμα. Βάση: κατονομασμένες πηγές. Εκτός από τις δύο σελίδες παραπάνω, ένα μέλος του φόρουμ Fragrantica, απαντώντας σε αίτημα για dupe του Vanilla Sex, προτείνει το Sensual Vanilla ως την εκδοχή του οίκου Maison Alhambra.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Το Fragrantica παραθέτει πικραμύγδαλο, έπειτα βανίλια και λουλουδάτες νότες, και τέλος απόλυτη βανίλια, τόνκα και σανδαλόξυλο· μέλη που έχουν το Vanilla Sex το περιγράφουν ως πολύ κοντινό, με ελαφρώς διαφορετικό άνοιγμα, ενώ ένα μέλος το βρίσκει πιο ζεστό και πικάντικο και λέει πως δεν ταιριάζει Sensual Vanilla by Maison Alhambra, Fragrantica
  2. Ένα μέλος του Parfumo που αγαπά το πρωτότυπο το αποκαλεί προσιτή εναλλακτική, αρκετά κοντά στο Vanilla Sex, πιο κοντά απ’ ό,τι το Lattafa Sehr: τα πρώτα λεπτά είναι απαιτητικά, έπειτα έρχονται βανίλια με πικραμύγδαλο, σανδαλόξυλο και τόνκα Sensual Vanilla member write-up, Parfumo
  3. Όταν ζητήθηκε κλώνος του Vanilla Sex, ένα μέλος του φόρουμ υπέδειξε το Sensual Vanilla ως την εκδοχή του Maison Alhambra Vanilla Sex dupe thread, Fragrantica forum

Πιο κοντά στο τελείωμα: Gourmand Vanilla

Φιάλη του Gourmand Vanilla της Dossier
Gourmand VanillaDossierΠιο κοντά στην τελική φάση

Το Gourmand Vanilla της Dossier έχει κοινές με το αυθεντικό τις νότες αμυγδάλου, βανίλιας, φασολιού τόνκα και σανταλόξυλου. Η σελίδα της ίδιας της Dossier αναφέρει το Vanilla Sex του Tom Ford ως σημείο αναφοράς και κατονομάζει το αμύγδαλο, τη βανίλια και το σανταλόξυλο ως βασικές νότες του.

Η βασική διαφορά βρίσκεται ανάμεσα στο αμύγδαλο και τη βάση. Στην καταχώρισή του στο Fragrantica, το τζίντζερ πλαισιώνει το αμύγδαλο στις νότες κορυφής, ενώ στην καρδιά εμφανίζονται ylang-ylang, γιασεμί, καρύδα και πορτοκάλι, και στη βάση προστίθεται καραμέλα. Ένα μέλος εκεί θεωρεί ότι μοιάζει πολύ με το Vanilla Sex. Ένα άλλο βρίσκει την εκδοχή της Dossier λίγο πιο γλυκιά και με καλοδεμένες νότες. Σε αρκετά μέλη δεν αρέσει το έντονο άνοιγμα.

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά το αυθεντικό, αλλά θα ήθελε λίγη περισσότερη γλυκύτητα και πιο γεμάτη καρδιά. Βάση: κατονομασμένες πηγές. Στο ίδιο νήμα του φόρουμ του Fragrantica, η πρώτη απάντηση σε αίτημα για dupe του Vanilla Sex προτείνει την εκδοχή της Dossier ως πολύ παρόμοια.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Όταν ζητήθηκε κλώνος του Vanilla Sex, η πρώτη απάντηση ανέφερε την εκδοχή του Dossier ως πολύ παρόμοια Vanilla Sex dupe thread, Fragrantica forum
  2. Το Fragrantica παραθέτει αμύγδαλο και τζίντζερ, έπειτα υλάνγκ-υλάνγκ, γιασεμί, καρύδα και πορτοκάλι, και τέλος βανίλια, τόνκα, καραμέλα και σανδαλόξυλο· ένα μέλος το βρίσκει πολύ κοντινό στο Vanilla Sex, ένα άλλο λέει πως η εκδοχή του Dossier είναι λίγο πιο γλυκιά και καλοδουλεμένη, ενώ αρκετοί δεν αγαπούν το κοφτερό άνοιγμα Gourmand Vanilla by Dossier, Fragrantica
  3. Το Dossier λέει ότι είναι εμπνευσμένο από το Vanilla Sex του Tom Ford και αναφέρει το αμύγδαλο, τη βανίλια και το σανδαλόξυλο ως βασικές νότες του Gourmand Vanilla, Dossier

Πιο σκοτεινή εκδοχή: Sehr

Φιάλη του Sehr της Lattafa
SehrLattafaΠιο σκοτεινή εκδοχή

Το Sehr της Lattafa έχει κοινές με το αυθεντικό τις νότες πικραμύγδαλου, απόλυτου βανίλιας και φασολιού τόνκα. Στην καταχώρισή του στο Fragrantica, αυτές πλαισιώνονται από πιο πικάντικες και ξυλώδεις νότες: κανέλα δίπλα στο αμύγδαλο, akigalawood, pomarose και γιασεμί στην καρδιά, και κεχριμπάρι στη βάση.

Η βασική διαφορά είναι το πλαίσιο. Με βάση τη λίστα, η κανέλα, το akigalawood και το κεχριμπάρι παίρνουν τη θέση των λουλουδάτων νοτών και του σανταλόξυλου του αυθεντικού, γι’ αυτό το Sehr ανήκει εδώ στην πιο σκοτεινή κατηγορία. Οι γνώμες διίστανται. Ένα μέλος του Fragrantica θεωρεί ότι δεν απέχει πολύ από το Vanilla Sex· ένα άλλο δεν βρίσκει τίποτα από το Vanilla Sex σε αυτό. Ένας κάτοχος του Vanilla Sex, σε νήμα του φόρουμ του Fragrantica για βανίλιες με αμύγδαλο, προτείνει το Sehr σε όσους προσέχουν το κόστος και το βρίσκει λιγότερο έντονο από το αυθεντικό. Το μέλος του Parfumo που παρατίθεται στην προηγούμενη ενότητα θεωρεί ότι το Sensual Vanilla είναι πιο κοντά από τα δύο.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει το αμύγδαλο και τη βανίλια τυλιγμένα σε μπαχαρικά και κεχριμπάρι, και αποδέχεται μια πιο χαλαρή αντιστοιχία. Βάση: κατονομασμένες πηγές, με διχασμένες γνώμες.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Το Fragrantica καταγράφει πικραμύγδαλο και κανέλα, έπειτα ακιγκαλγουντ, πομαρόουζ και γιασεμί, και τέλος απόλυτο βανίλιας, τόνκα και άμπερ· ένα μέλος δεν το βρίσκει πολύ μακριά από το Vanilla Sex, ενώ ένα άλλο δεν βρίσκει τίποτα από το Vanilla Sex σε αυτό Sehr by Lattafa Perfumes, Fragrantica
  2. Ένας κάτοχος του Vanilla Sex προτείνει το Sehr ως επιλογή με αμύγδαλο και βανίλια για όσους προσέχουν το κόστος, λιγότερο δυνατό από το Vanilla Sex Almondy vanilla thread, Fragrantica forum

Πιο απαλή εκδοχή: Vanilla Aura

Φιάλη του Vanilla Aura της Primark
Vanilla AuraPrimarkΠιο απαλή εκδοχή

Για το Vanilla Aura της Primark, οι πηγές μας περιλαμβάνουν μία λεπτομερή περιγραφή, όχι δημοσιευμένη λίστα νοτών. Ένα μέλος του Parfumo που το συνέκρινε με το Vanilla Sex σε πάγκο της Tom Ford βρήκε το άνοιγμά του εξίσου τραχύ με εκείνο του αυθεντικού. Έπειτα ακολούθησε ένα πουδρένιο, ελαφρώς αλμυρό τελείωμα βανίλιας με ελάχιστη γλυκύτητα.

Για το συγκεκριμένο μέλος, η βασική διαφορά είναι η διάρκεια: το Vanilla Aura δεν κράτησε πάνω του όσο το αυθεντικό. Πρόκειται για ένα άτομο και ένα δέρμα, οπότε αντιμετώπισέ το ως μία μόνο μαρτυρία.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει την πουδρένια πλευρά της βανίλιας του αυθεντικού, με λιγότερη ζάχαρη, και δεν τον πειράζει να το ξαναβάζει. Βάση: μία επώνυμη πηγή, εκείνο το μοναδικό κείμενο στο Parfumo.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Parfumo που το ταύτισε με το Vanilla Sex σε πάγκο της Tom Ford περιγράφει εξίσου σκληρό άνοιγμα και, στη συνέχεια, ένα πουδρένιο, ελαφρώς αλμυρό στέγνωμα στο δέρμα με βανίλια και λίγη γλυκύτητα, που διαρκεί μερικές ώρες· η μικρότερη διάρκεια είναι η βασική διαφορά που σημειώνει Vanilla Aura member write-up, Parfumo

Premium επιλογή: Intimate With Vanilla

Φιάλη του Intimate With Vanilla της The Dua Brand
Intimate With VanillaThe Dua BrandPremium εναλλακτική

Το Intimate With Vanilla της The Dua Brand έχει λίστα νοτών που ταιριάζει πληρέστερα από κάθε άλλο clone εδώ με τη λίστα του αυθεντικού. Η σελίδα της Dua αναφέρει το Vanilla Sex ως σημείο αναφοράς και απαριθμεί πικραμύγδαλο, βανίλια, λουλουδένιες νότες, απόλυτο βανίλιας, Ultravanil, φασόλι τόνκα και σανταλόξυλο: όλες τις νότες της λίστας του αυθεντικού. Η καταχώρισή του στο Fragrantica δίνει μια συντομότερη λίστα: πικραμύγδαλο, βανίλια, λουλουδένιες νότες, φασόλι τόνκα και σανταλόξυλο.

Η βασική διαφορά είναι η μορφή. Η Dua το διαθέτει ως extrait de parfum, και αυτή η συγκέντρωση είναι που το τοποθετεί στην premium κατηγορία εδώ. Οι πηγές μας δεν περιλαμβάνουν μαρτυρία κατόχου για το πώς φοριέται σε σύγκριση με το αυθεντικό, οπότε η αντιστοιχία βασίζεται μόνο στα χαρτιά.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει ένα clone από οίκο που παρουσιάζει τις ίδιες νότες με το αυθεντικό, σε μορφή extrait. Βάση: επώνυμες πηγές, η σελίδα του οίκου και το Fragrantica.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η Dua κατονομάζει το Vanilla Sex ως έμπνευσή της και το διαθέτει ως εκστρέ ντε παρφέν, παραθέτοντας πικραμύγδαλο, βανίλια, λουλουδάτες νότες, απόλυτο βανίλιας, Ultravanil, τόνκα και σανδαλόξυλο Intimate With Vanilla, The Dua Brand
  2. Το Fragrantica παραθέτει πικραμύγδαλο, βανίλια, λουλουδάτες νότες, τόνκα και σανδαλόξυλο, με αρωματοποιό τον Mahsam Raza (2024) Intimate With Vanilla by The Dua Brand, Fragrantica

Πιο γλυκιά εκδοχή: Las Vegas

Φιάλη του Las Vegas της FIORE
Las VegasFIOREΠιο γλυκή εκδοχή

Το Las Vegas της FIORE έχει μία κοινή αναφερόμενη νότα με το αυθεντικό: τη βανίλια. Η σελίδα της FIORE το παρουσιάζει ως τη δική της εναλλακτική στο Vanilla Sex και απαριθμεί καραμέλα, έπειτα βανίλια και τέλος δέρμα.

Με βάση τις λίστες, η βασική διαφορά βρίσκεται και στα δύο άκρα. Εκεί όπου το αυθεντικό αναφέρει πικραμύγδαλο, εδώ υπάρχει καραμέλα, ενώ εκεί όπου το αυθεντικό αναφέρει φασόλι τόνκα και σανταλόξυλο, εδώ υπάρχει δέρμα. Η καραμέλα στην κορυφή της λίστας είναι ο λόγος που κατατάσσεται στην πιο γλυκιά κατηγορία. Καμία από τις πηγές μας δεν περιγράφει πώς φοριέται, οπότε η σύγκριση αφορά μόνο τις λίστες.

Ταιριάζει σε όποιον προτιμά, με βάση τις νότες, την καραμέλα από το αμύγδαλο. Βάση: μόνο οι δημοσιευμένες νότες· δες το ως πιθανή ομοιότητα, όχι ως αποδεδειγμένη.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1

Βάση: Από τις δημοσιευμένες νότες

  1. Η FIORE παρουσιάζει το Las Vegas ως εναλλακτική επιλογή στο Vanilla Sex και παραθέτει καραμέλα, έπειτα βανίλια και τέλος δέρμα, περιγράφοντας καραμελωμένη βανίλια, ζεστό άμπερ και μια πινελιά δέρματος· στη θέση του πικραμύγδαλου που παραθέτει το πρωτότυπο, εδώ υπάρχει καραμέλα Las Vegas, FIORE

Αυθεντικές εναλλακτικές που διαθέτουμε

Αυθεντικά αρώματα με κοινά στοιχεία από τον χαρακτήρα του αμυγδάλου και της βανίλιας, το καθένα σε decant γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη.

  1. Xerjoff

    Italica

    Γάλα, σαφράν και αμύγδαλο πάνω σε βανίλια και καραμέλα toffee, με βάση από σανταλόξυλο, μόσχο και κέδρο: πιο γαλακτερή εκδοχή αμυγδάλου και βανίλιας.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Dior

    Hypnotic Poison

    Καρύδα, δαμάσκηνο και βερίκοκο πάνω σε τριαντάφυλλο, γιασεμί και τουμπερόζα, που καταλήγουν σε βανίλια, αμύγδαλο, σανταλόξυλο και μόσχο: πιο φρουτώδες και πιο λουλουδάτο.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. By Kilian

    Rolling in Love

    Γάλα αμυγδάλου και αμπρέτ, καρδιά από ίριδα και ηλιοτρόπιο, και έπειτα τουμπερόζα, βανίλια, φασόλι τόνκα και καραμέλα: πιο απαλό και πιο λουλουδάτο.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. Louis Vuitton

    Fantasmagory

    Τζίντζερ πάνω σε αμύγδαλο και λουλουδάτες νότες, με βάση από βανίλια και δέρμα: λίγες νότες αμυγδάλου και βανίλιας, με δερμάτινη βάση.

    3ml · 10ml · 30ml

Τι δεν πετυχαίνει κανένα clone

Το άνοιγμα είναι το αδύναμο σημείο. Μέλη που γράφουν για τρία από τα clone εδώ αναφέρουν ένα ξεκίνημα δύσκολο, κοφτερό ή σκληρό, πριν καταλαγιάσει η βανίλια. Ένα από αυτά τα μέλη βρήκε σκληρό και το άνοιγμα του αυθεντικού, οπότε ίσως αυτό οφείλεται εν μέρει στο στιλ και όχι στο clone.

Το δεύτερο κενό αφορά τη βανίλια σε στρώσεις. Το αυθεντικό αναφέρει τη βανίλια με τρεις μορφές: ως νότα καρδιάς, ως απόλυτο και ως Ultravanil. Μόνο ένας οίκος clone, η Dua, αναφέρει το Ultravanil στη λίστα του. Οι υπόλοιποι είτε περιορίζονται στη βανίλια και στο απόλυτο βανίλιας είτε αντικαθιστούν μέρος αυτού του συνδυασμού με καραμέλα, κεχριμπάρι ή περισσότερα άνθη, αλλάζοντας την ισορροπία ανάμεσα στο πικρό και το γλυκό.

Το τελευταίο κενό είναι τα στοιχεία. Ένα clone εδώ στηρίζεται στη μαρτυρία ενός μόνο μέλους και ένα άλλο αποκλειστικά στη λίστα νοτών του. Αυτό είναι ειλικρινές, αλλά τα στοιχεία είναι λίγα. Το δικό σου δέρμα θα σου δώσει την απάντηση πιο γρήγορα από οποιαδήποτε καταχώριση.

Clone σε μπουκάλι ή το αυθεντικό σε μικρό μέγεθος;

Με βάση την τιμή ανά χιλιοστόλιτρο, τα clones με διαθέσιμη τιμή κοστίζουν πολύ λιγότερο από το αυθεντικό. Τα Gourmand Vanilla, Vanilla Aura και Intimate With Vanilla δεν έχουν τιμή στον πίνακα, καθώς κατά τον έλεγχο δεν μπορέσαμε να βρούμε τιμή καταλόγου σε ευρώ για κανένα από τα τρία. Για το αυθεντικό, πληρώνεις 66,51 € για ένα decant 10ml (6,65 €/ml) ή 159,30 € για 30ml (5,31 €/ml). Αν, λοιπόν, το στιλ αμυγδάλου και βανίλιας είναι ήδη το αγαπημένο σου και σκοπεύεις να το φοράς καθημερινά χωρίς δεύτερη σκέψη, ένα clone σου προσφέρει μεγαλύτερη ποσότητα.

Τα δεδομένα αλλάζουν αν δεν έχεις αποφασίσει ακόμη. Ένα decant 3ml του Vanilla Sex, περίπου 60 ψεκασμοί, κοστίζει 24,21 €. Φόρεσέ το για μία εβδομάδα στο δέρμα σου και θα καταλάβεις αν προτιμάς το αυθεντικό, κάποιο από τα clones ή κάτι άλλο. Για τις τιμές ανά ml σε όλο τον κατάλογο, δες τον δείκτη τιμής ανά ml, ενώ για το σκεπτικό πίσω από την επιλογή, διάβασε πώς να αποφύγεις μια αγορά στα τυφλά.

Αυθεντικά αρώματα της ίδιας οικογένειας

Τέσσερα αυθεντικά αρώματα από άλλους οίκους έχουν κάτι από την ιδέα του αμυγδάλου και της βανίλιας. Το Italica του Xerjoff, από το 2016, ανοίγει με γάλα, σαφράν και αμύγδαλο, περνά στη βανίλια και την καραμέλα toffee και καταλήγει σε σανταλόξυλο, μόσχο και κέδρο: μια πιο γαλακτώδης εκδοχή. Το Hypnotic Poison του Dior, από το 1998, ξεκινά με καρύδα, δαμάσκηνο και βερίκοκο, περνά από τριαντάφυλλο, γιασεμί και τουμπερόζα και καταλήγει σε βανίλια, αμύγδαλο, σανταλόξυλο και μόσχο. Το Rolling in Love του By Kilian, από το 2019, συνδυάζει γάλα αμυγδάλου και αμπρέτ με ίριδα και ηλιοτρόπιο, πάνω σε τουμπερόζα, βανίλια, φασόλι τόνκα και καραμέλα. Το Fantasmagory του Louis Vuitton, από το 2025, έχει την πιο σύντομη λίστα: τζίντζερ, έπειτα αμύγδαλο και λουλουδάτες νότες, και τέλος βανίλια και δέρμα.

Και τα τέσσερα διατίθενται σε decant, οπότε μπορείς να δοκιμάσεις δύο ή τρία μέσα στην ίδια εβδομάδα πριν διαλέξεις. Για περισσότερα αρώματα προς αυτή την κατεύθυνση, δες τους οδηγούς μας για τα καλύτερα αρώματα βανίλιας και τα καλύτερα gourmand αρώματα.

Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe

Τα χαρτάκια ευνοούν τα clones, γι’ αυτό κάνε τη σύγκριση στο δέρμα σου. Δοκίμασε το Vanilla Sex και το clone από μία μέρα το καθένα, αντί να τα ψεκάσεις ταυτόχρονα· έτσι η εντύπωση του ενός δεν θα μπερδευτεί με του άλλου. Έλεγξε το καθένα στα ίδια τρία σημεία: λίγα λεπτά μετά τον ψεκασμό, όταν εμφανιστεί η καρδιά του αρώματος και στο dry-down, αργότερα μέσα στη μέρα.

Για εκείνη την εβδομάδα, αρκεί ένα decant 3ml του Vanilla Sex. Αν προτιμήσεις το αυθεντικό, ένα decant 10ml, περίπου 200 ψεκασμοί, σου δίνει εβδομάδες χρήσης, ενώ τα 30ml, περίπου 600 ψεκασμοί, είναι το μέγεθος που αξίζει να κρατήσεις. Αν δεν έχεις ξαναδοκιμάσει decants, ξεκίνα με το τι είναι ένα decant αρώματος. Για τα υπόλοιπα αρώματα του οίκου, ο οδηγός μας για τα καλύτερα αρώματα Tom Ford καλύπτει τη σειρά Private Blend, ενώ το πώς μυρίζει το φασόλι τόνκα εξηγεί μία από τις νότες βάσης του.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Πωλείται το Tom Ford Vanilla Sex σε decants 3ml και 10ml;
Ναι. Το 10ML διαθέτει το Vanilla Sex σε decant 3ml, 10ml ή 30ml, γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη. Ένα decant 10ml αντιστοιχεί σε περίπου 200 ψεκασμούς και ένα 3ml σε περίπου 60.
Ποιο dupe του Tom Ford Vanilla Sex βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξής μας;
Το Sensual Vanilla από τη Maison Alhambra είναι η καλύτερη συνολική επιλογή αυτού του οδηγού. Η λίστα νοτών του στο Fragrantica ακολουθεί τις νότες του αυθεντικού: πικραμύγδαλο, βανίλια, φασόλι τόνκα και σανταλόξυλο. Όσοι το έχουν περιγράφουν το άρωμα ως πολύ κοντινό, με ελαφρώς διαφορετικό άνοιγμα, αν και ένα μέλος το βρίσκει πιο ζεστό, πιο πικάντικο και καθόλου αντίστοιχο.
Γιατί προηγείται το Sensual Vanilla σε αυτόν τον οδηγό για το Vanilla Sex;
Είναι το άρωμα με τις περισσότερες πηγές σε αυτόν τον οδηγό και η λίστα νοτών του ακολουθεί σχεδόν ολόκληρη τη λίστα του αυθεντικού, γι’ αυτό και βρίσκεται στην κορυφή. Ένα μέλος του Parfumo το χαρακτηρίζει αρκετά κοντινό και πιο κοντινό από το Lattafa Sehr, αλλά αναφέρει ότι τα πρώτα λεπτά είναι δύσκολα. Ένα μέλος του Fragrantica το βρίσκει πιο ζεστό και πιο πικάντικο.
Είναι το Dossier Gourmand Vanilla κοντά στο Vanilla Sex;
Ορισμένα μέλη πιστεύουν πως ναι: ένα μέλος του Fragrantica το βρίσκει πολύ κοντινό, ενώ μια απάντηση σε φόρουμ το χαρακτηρίζει πολύ παρόμοιο. Η λίστα νοτών του προσθέτει τζίντζερ, υλάνγκ υλάνγκ, γιασεμί, καρύδα, πορτοκάλι και καραμέλα. Ένα μέλος το βρίσκει λίγο πιο γλυκό, ενώ σε αρκετούς δεν αρέσει το έντονο άνοιγμα.
Ποιο dupe του Vanilla Sex κυκλοφορεί ως extrait;
Το Intimate With Vanilla της The Dua Brand πωλείται από τον οίκο του ως extrait de parfum, ενώ στη λίστα του αναφέρονται όλες οι νότες που υπάρχουν και στη λίστα του αυθεντικού. Οι πηγές μας δεν περιλαμβάνουν μαρτυρία ιδιοκτήτη για το πώς εξελίσσεται σε σύγκριση με το αυθεντικό, οπότε η αντιστοιχία αυτή βασίζεται μόνο στα χαρτιά.
Πώς συγκρίνονται ανά ml οι κλώνοι του Vanilla Sex με το αυθεντικό;
Ανά ml, τα τρία clones με τιμή σε ευρώ κοστίζουν πολύ λιγότερο από το αυθεντικό. Ένα decant 10ml του αυθεντικού κοστίζει 66,51 € και ένα decant 3ml κοστίζει 24,21 €, αρκετά για να αποφασίσεις πριν αγοράσεις οποιαδήποτε φιάλη.
Ποιους κλώνους θεωρούν τα μέλη πιο κοντινούς στο Vanilla Sex;
Το Sensual Vanilla από τη Maison Alhambra και το Gourmand Vanilla από τη Dossier είναι τα clones που μέλη περιγράφουν ως πολύ κοντινά ή πολύ παρόμοια. Από τα αυθεντικά αρώματα, τα Italica από τη Xerjoff και Hypnotic Poison από τον Dior έχουν κοινές νότες αμυγδάλου, βανίλιας και σανταλόξυλου, ενώ το Rolling in Love από τη By Kilian μοιράζεται τις νότες αμυγδάλου, βανίλιας και φασολιού τόνκα.
Πόση ώρα θα διαρκέσει το Vanilla Sex στο δέρμα μου;
Η διάρκειά του εξαρτάται από την επιδερμίδα σου και τον καιρό, γι’ αυτό δεν δίνουμε συγκεκριμένη διάρκεια. Ο πιο απλός τρόπος να το διαπιστώσεις είναι να φορέσεις ένα decant 3ml, περίπου 60 ψεκασμούς, για λίγες ημέρες πριν αποφασίσεις.

Πηγές

  1. Vanilla Sex Private Blend Fragrance, Tom Ford Beauty
  2. Sensual Vanilla by Maison Alhambra, Fragrantica
  3. Sensual Vanilla member write-up, Parfumo
  4. Vanilla Sex dupe thread, Fragrantica forum
  5. Gourmand Vanilla by Dossier, Fragrantica
  6. Gourmand Vanilla, Dossier
  7. Sehr by Lattafa Perfumes, Fragrantica
  8. Almondy vanilla thread, Fragrantica forum
  9. Vanilla Aura member write-up, Parfumo
  10. Intimate With Vanilla, The Dua Brand
  11. Intimate With Vanilla by The Dua Brand, Fragrantica
  12. Las Vegas, FIORE

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Vanilla Sex, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Tom Ford ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων