Tom Ford Vanilla Sex dupe 2026: 6 klonów kontra oryginał

Sześć odpowiedników Tom Ford Vanilla Sex: co każdy z nich ma wspólnego z oryginałem, a czym się różni. Możesz też najpierw wypróbować oryginał w odlewce 3ml.

W tym poradniku

W skrócie

Najlepszym ogólnym odpowiednikiem Tom Ford Vanilla Sex jest Sensual Vanilla od Maison Alhambra. Według opisu na Fragrantica ma nuty migdałów, wanilii, bobu tonka i drzewa sandałowego, podobnie jak oryginał. Gourmand Vanilla od Dossier to zapach, który członkowie społeczności określają jako bardzo podobny. Sensual Vanilla ma też najniższą cenę spośród odpowiedników, które udało nam się wycenić. Wolisz oryginał? Vanilla Sex kosztuje 66,51 € za odlewkę 10ml w 10ML.

6 alternatyw porównanych poniżej · ceny sprawdzone 28 września 2026

Ranking

  1. Sensual VanillaNajlepszy ogólnie Maison Alhambra21,98 € 80ml
  2. Gourmand VanillaNajbliżej w bazie DossierBrak ceny w UE
  3. SehrCiemniejsza wersja Lattafa27,80 € 100ml
  4. Vanilla AuraŁagodniejsza wersja PrimarkBrak ceny w UE
  5. Intimate With VanillaPropozycja premium The Dua BrandBrak ceny w UE
  6. Las VegasSłodsza wersja FIORE45,00 € 50ml

Wolisz oryginał?

Vanilla Sex

Tom FordOdlane z oryginalnego flakonu

Alternatywy: 0,27 €–0,90 €/ml w innych sklepach, sprawdzono 28 września 2026

Trzy flakony na jasnoniebieskim tle: Hypnotic Poison, Vanilla Sex i Italica

Jak pachnie Vanilla Sex?

Flakon Vanilla Sex marki Tom Ford
OryginałVanilla SexTom Ford

Vanilla Sex marki Tom Ford to zapach z kolekcji Private Blend, wprowadzony na rynek w 2023 roku. Otwarcie tworzy gorzki migdał o wyrazistym, orzechowym charakterze. Później pojawia się serce z wanilią i nienazwanymi nutami kwiatowymi. Baza wraca do wanilii jeszcze dwukrotnie, w tym w postaci Ultravanil, a pod nią wybrzmiewają bób tonka i drzewo sandałowe. Wśród akordów na pierwszym planie są wanilia, migdał, słodycz i orzechowe tony, a za nimi owocowe, pudrowe, kwiatowe, drzewne i ambrowe niuanse. To wanilia zbudowana warstwowo, której gorzki migdał i drzewo sandałowe nie pozwalają stać się płaską. Na stronie Tom Ford znajdziesz opis kompozycji.

To właśnie te warstwy trudno odtworzyć w odpowiedniku. Migdały i wanilię łatwo wymienić w opisie, ale równowaga między goryczą, słodyczą i drewnem to już coś innego.

Gorzki migdał, wanilia i bób tonka jako surowce: nuty zapachu Vanilla Sex marki Tom Ford
Na zdjęciu: gorzki migdał, wanilia i bób tonka, nuty zapachu Vanilla Sex.

Do której wersji nawiązują odpowiedniki?

10ML ma w ofercie Vanilla Sex w jednej wersji i to do niej porównujemy każdy zapach z tego przewodnika. Jeden z nich, Intimate With Vanilla, marka sprzedaje jako extrait de parfum. Jeśli nazwy stężeń są dla ciebie nowe, w naszym przewodniku eau de parfum, eau de toilette i extrait wyjaśniamy, co oznaczają.

Alternatywy dla Vanilla Sex w porównaniu

Ceny flakonów w innych sklepach, sprawdzone 28 września 2026

AlternatywaPodstawa porównaniaCena flakonuZa ml
1Najlepszy ogólnie Sensual Vanilla Maison Alhambra
Wskazane źródło Źródło
21,98 € 80ml
0,27 €/ml
2Najbliżej w bazie Gourmand Vanilla Dossier
Wskazane źródło Źródło
Brak ceny w UE
—
3Ciemniejsza wersja Sehr Lattafa
Wskazane źródło Źródło
27,80 € 100ml
0,28 €/ml
4Łagodniejsza wersja Vanilla Aura Primark
Wskazane źródło Źródło
Brak ceny w UE
—
5Propozycja premium Intimate With Vanilla The Dua Brand
Wskazane źródło Źródło
Brak ceny w UE
—
6Słodsza wersja Las Vegas FIORE
Opublikowane nuty Źródło
45,00 € 50ml
0,90 €/ml

Zdjęcia flakonów: thescentbase.com, dossier.co, lattafa.com, parfumo.com, theduabrand.com, fioreparfums.de

Porównanie dwóch obok siebie

Można wybrać dowolne dwa zapachy z tego przewodnika. Na start: oryginał obok nr 1.

CechaVanilla SexTom FordSensual VanillaMaison Alhambra
Cena za ml
3ml: 8,07 €/ml · 10ml: 6,65 €/ml · 30ml: 5,31 €/ml
0,27 €/ml
Pojemność
Odlewki 3, 10 lub 30ml
Flakon 80ml
Koszt z dostawą
Aktualna cena 10ML; dostawa doliczana przy kasie
Cena flakonu w innym sklepie, sprawdzona: 28 września 2026; bez dostawy
Co mówią źródła
Punkt odniesienia: każda alternatywa w tym przewodniku jest porównywana z zapachem Vanilla Sex
  • Fragrantica wymienia gorzkie migdały, następnie wanilię i nuty kwiatowe, a potem absolut waniliowy, bób tonka i drzewo sandałowe; użytkownicy, którzy mają Vanilla Sex, opisują go jako bardzo zbliżony, z nieco innym otwarciem, a jeden użytkownik uważa go za cieplejszy i bardziej korzenny, i twierdzi, że nie są podobne Sensual Vanilla by Maison Alhambra, Fragrantica
  • Użytkownik serwisu Parfumo, któremu podoba się oryginał, nazywa go przystępną cenowo alternatywą, dość zbliżoną do Vanilla Sex, bliższą niż Lattafa Sehr: pierwsze kilka minut może być wymagające, potem pojawiają się wanilia, gorzkie migdały, drzewo sandałowe i bób tonka Sensual Vanilla member write-up, Parfumo
  • Zapytany o zamiennik Vanilla Sex, użytkownik forum wskazuje Sensual Vanilla jako wersję Maison Alhambra tego zapachu Vanilla Sex dupe thread, Fragrantica forum
Podstawa porównania
Oryginalny zapach
Wskazane źródło
Dostępność
W 10ML, odlane z oryginalnego flakonu
W sprzedaży w sklepie w UE, sprawdzono: 28 września 2026
  • Sensual Vanilla kosztuje mniej przy zakupie: 21,98 € wobec 24,21 €.
  • Sensual Vanilla daje więcej perfum: 80ml wobec 3ml.
  • 10ML nie nosiło tych dwóch zapachów obok siebie; każde stwierdzenie powyżej podaje źródło.

Ile tego potrzeba?

Wystarczy podać, ile razy Vanilla Sex ma być noszony i ile psiknięć zwykle się używa.

Potrzeba około 6ml (120 psiknięć).

  • 2 × 3mlNajtaniej48,42 €Zostaje 0ml
  • 1 × 10ml66,51 €Zostaje 4ml
  • 1 × 30ml159,30 €Zostaje 24ml
  • Sensual Vanilla od Maison Alhambra: 1 × 80mlCena w innym sklepie, sprawdzona: 28 września 2026, bez dostawy21,98 €Zostaje 74ml

Przy takim użyciu Sensual Vanilla kosztuje mniej niż odlewki zapachu Vanilla Sex: 21,98 € wobec 48,42 €. To inny zapach, nie oryginał.

Szacunek: pojemności 10ML to około 60 psiknięć (3ml), 200 (10ml) i 600 (30ml), czyli mniej więcej 20 na ml. Atomizery się różnią, więc liczby są orientacyjne. Ceny bez dostawy.

Dwa przeliczone przykłady

  • Miesiąc weekendów

    8 użyć po 3 psiknięcia. Potrzeba około 1,2ml (24 psiknięć). Najtaniej w 10ML: 1 × 3ml za 24,21 €, zostaje około 1,8ml. Przy takim użyciu Sensual Vanilla kosztuje mniej niż odlewki zapachu Vanilla Sex: 21,98 € wobec 24,21 €. To inny zapach, nie oryginał.

  • Codziennie przez rok

    365 użyć po 4 psiknięcia. Potrzeba około 73ml (1460 psiknięć). Najtaniej w 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml za 409,32 €, zostaje około 0ml. Przy takim użyciu Sensual Vanilla kosztuje mniej niż odlewki zapachu Vanilla Sex: 21,98 € wobec 409,32 €. To inny zapach, nie oryginał.

Ranking zamienników Vanilla Sex: 6 alternatyw z rolą i ceną za ml, na czele Sensual Vanilla marki Maison AlhambraOtwórz obraz w pełnym rozmiarze w nowej karcie
Kolejność według podobieństwa do Vanilla Sex. Ceny za ml wyliczone z cen flakonów sprawdzonych 28 września 2026.

Najlepszy ogólnie: Sensual Vanilla

Flakon Sensual Vanilla marki Maison Alhambra
Sensual VanillaMaison AlhambraNajlepszy ogólnie

W opisie Sensual Vanilla od Maison Alhambra wymieniono niemal całą piramidę zapachową oryginału. Na Fragrantica znajdziesz gorzki migdał w nucie głowy, wanilię i nuty kwiatowe w sercu, a w bazie absolut waniliowy, bób tonka i drzewo sandałowe. Brakuje tylko Ultravanil.

Największa różnica pojawia się na początku. Członkowie Fragrantica, którzy mają Vanilla Sex, opisują Sensual Vanilla jako bardzo zbliżone, choć z nieco innym otwarciem. Członek Parfumo, któremu podoba się oryginał, nazywa je przystępną cenowo alternatywą dość zbliżoną do Vanilla Sex i bliższą niż Sehr od Lattafa. Wspomina o wymagających pierwszych minutach, po których na pierwszy plan wychodzą wanilia, gorzki migdał, drzewo sandałowe i tonka. Nie wszyscy się zgadzają: jeden z członków Fragrantica uważa, że zapach jest cieplejszy i bardziej korzenny, i w ogóle nie przypomina oryginału.

To propozycja dla osób, które uwielbiają migdałowo-waniliową bazę, chcą dużego flakonu i są gotowe przeczekać trudne otwarcie. Podstawa: wskazane źródła. Oprócz dwóch wspomnianych wyżej stron członek forum Fragrantica, odpowiadając na pytanie o odpowiednik Vanilla Sex, wskazuje Sensual Vanilla jako wersję tego zapachu od Maison Alhambra.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 3

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Fragrantica wymienia gorzkie migdały, następnie wanilię i nuty kwiatowe, a potem absolut waniliowy, bób tonka i drzewo sandałowe; użytkownicy, którzy mają Vanilla Sex, opisują go jako bardzo zbliżony, z nieco innym otwarciem, a jeden użytkownik uważa go za cieplejszy i bardziej korzenny, i twierdzi, że nie są podobne Sensual Vanilla by Maison Alhambra, Fragrantica
  2. Użytkownik serwisu Parfumo, któremu podoba się oryginał, nazywa go przystępną cenowo alternatywą, dość zbliżoną do Vanilla Sex, bliższą niż Lattafa Sehr: pierwsze kilka minut może być wymagające, potem pojawiają się wanilia, gorzkie migdały, drzewo sandałowe i bób tonka Sensual Vanilla member write-up, Parfumo
  3. Zapytany o zamiennik Vanilla Sex, użytkownik forum wskazuje Sensual Vanilla jako wersję Maison Alhambra tego zapachu Vanilla Sex dupe thread, Fragrantica forum

Najbliżej w bazie: Gourmand Vanilla

Flakon Gourmand Vanilla marki Dossier
Gourmand VanillaDossierNajbliżej w bazie

Gourmand Vanilla od Dossier ma wspólne z oryginałem nuty migdałów, wanilii, bobu tonka i drzewa sandałowego. Strona Dossier wskazuje Vanilla Sex od Tom Ford jako inspirację i wymienia migdały, wanilię oraz drzewo sandałowe wśród głównych nut.

Największa różnica tkwi w tym, co pojawia się między migdałami a bazą. W opisie na Fragrantica do migdałów w otwarciu dochodzi imbir, w sercu pojawiają się ylang-ylang, jaśmin, kokos i pomarańcza, a bazę uzupełnia karmel. Jeden z użytkowników uważa, że zapach jest bardzo zbliżony do Vanilla Sex. Inny opisuje wersję Dossier jako nieco słodszą i dobrze skomponowaną. Kilku użytkownikom nie podoba się ostre otwarcie.

Sprawdzi się u osób, które lubią oryginał, ale chętnie wybrałyby nieco słodszy zapach z pełniejszym sercem. Podstawa: wskazane źródła. W tym samym wątku na forum Fragrantica pierwsza odpowiedź na prośbę o zamiennik Vanilla Sex wskazuje wersję Dossier jako bardzo podobną.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 3

Podstawa: Wskazane źródło

  1. W odpowiedzi na pytanie o zamiennik zapachu Vanilla Sex pierwsza osoba wskazuje wersję Dossier jako bardzo podobną Vanilla Sex dupe thread, Fragrantica forum
  2. Fragrantica wymienia migdały i imbir, następnie ylang-ylang, jaśmin, kokos i pomarańczę, a potem wanilię, bób tonka, karmel i drzewo sandałowe; jeden użytkownik uważa, że zapach jest bardzo zbliżony do Vanilla Sex, inny nazywa wersję Dossier nieco słodszą i dobrze skomponowaną, a kilku osobom nie podoba się ostre otwarcie Gourmand Vanilla by Dossier, Fragrantica
  3. Dossier podaje, że zapach powstał z inspiracji Vanilla Sex marki Tom Ford, a wśród głównych nut wymienia migdały, wanilię i drzewo sandałowe Gourmand Vanilla, Dossier

Ciemniejsza odsłona: Sehr

Flakon Sehr marki Lattafa
SehrLattafaCiemniejsza wersja

Sehr od Lattafa ma z oryginałem wspólne nuty gorzkiego migdała, absolutu wanilii i bobu tonka. W opisie na Fragrantica towarzyszą im bardziej korzenne i drzewne akordy: cynamon obok migdała, akigalawood, pomarose i jaśmin w sercu oraz ambra w bazie.

Największa różnica tkwi w kompozycji. Zgodnie z listą nut cynamon, akigalawood i ambra zastępują kwiatowe nuty oraz drzewo sandałowe obecne w oryginale, dlatego Sehr trafia tu do ciemniejszej kategorii. Opinie są podzielone. Jeden użytkownik Fragrantica uważa, że zapach nie odbiega znacząco od Vanilla Sex, inny nie wyczuwa w nim nic z Vanilla Sex. Użytkownik Vanilla Sex w wątku na forum Fragrantica o waniliowych zapachach z migdałem poleca Sehr osobom szukającym tańszej opcji i uważa, że jest mniej intensywny od oryginału. Użytkownik Parfumo cytowany wyżej uważa Sensual Vanilla za bliższy z tej dwójki.

Sprawdzi się u osób, które chcą połączenia migdałów i wanilii z przyprawami oraz ambrą, i akceptują luźniejsze podobieństwo. Podstawa: wskazane źródła, a opinie są podzielone.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Fragrantica wymienia gorzkie migdały i cynamon, następnie akigalawood, pomarose i jaśmin, a potem absolut waniliowy, bób tonka i ambrę; jeden użytkownik uważa, że zapach nie odbiega daleko od Vanilla Sex, podczas gdy inny nie wyczuwa w nim nic z Vanilla Sex Sehr by Lattafa Perfumes, Fragrantica
  2. Właściciel Vanilla Sex poleca Sehr jako migdałowo-waniliową propozycję dla osób liczących się z wydatkami; zapach ma mniejszą moc niż Vanilla Sex Almondy vanilla thread, Fragrantica forum

Łagodniejsza odsłona: Vanilla Aura

Flakon Vanilla Aura marki Primark
Vanilla AuraPrimarkŁagodniejsza wersja

Vanilla Aura od Primark nie ma w naszych źródłach opublikowanej listy nut, ale znajdziesz tam jeden szczegółowy opis. Użytkownik Parfumo, który porównał zapach z Vanilla Sex przy stoisku Tom Ford, uznał, że otwarcie jest równie ostre jak w oryginale. Później pojawia się pudrowa, lekko słona wanilia, która osiada na skórze, z niewielką słodyczą.

Dla tej osoby główna różnica dotyczy trwałości: Vanilla Aura nie utrzymywał się na jej skórze tak długo jak oryginał. To relacja jednej osoby o jednym rodzaju skóry, więc traktuj ją jako pojedynczą opinię.

Sprawdzi się u kogoś, kto szuka pudrowej strony wanilii z oryginału, ale z mniejszą ilością słodyczy i nie ma nic przeciwko ponownej aplikacji. Podstawa: jedno wskazane źródło, pojedynczy wpis na Parfumo.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 1

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Użytkownik serwisu Parfumo, który porównał go z Vanilla Sex przy stoisku Tom Ford, opisuje równie ostre otwarcie, a potem pudrową, lekko słoną wanilię w fazie dry-down, z niewielką słodyczą, utrzymującą się przez kilka godzin; jako główną różnicę wskazuje krótszą trwałość Vanilla Aura member write-up, Parfumo

Wersja premium: Intimate With Vanilla

Flakon Intimate With Vanilla marki The Dua Brand
Intimate With VanillaThe Dua BrandPropozycja premium

Intimate With Vanilla od The Dua Brand ma opublikowaną listę nut, która ze wszystkich opisanych tu klonów najpełniej pokrywa się z listą oryginału. Własna strona Dua wskazuje Vanilla Sex jako punkt odniesienia i wymienia gorzki migdał, wanilię, nuty kwiatowe, absolut waniliowy, Ultravanil, bób tonka i drzewo sandałowe, czyli wszystkie nuty z listy oryginału. Wpis na Fragrantica podaje krótszą listę: gorzki migdał, wanilię, nuty kwiatowe, bób tonka i drzewo sandałowe.

Główna różnica dotyczy formatu. Dua sprzedaje te perfumy jako extrait de parfum i to właśnie stężenie zapewnia im tu miejsce w kategorii premium. Nasze źródła nie zawierają relacji użytkowników o tym, jak wypadają na skórze w porównaniu z oryginałem, więc podobieństwo można ocenić tylko na podstawie list nut.

Sprawdzi się u kogoś, kto szuka klonu w formie extrait, którego marka wymienia te same nuty co w oryginale. Podstawa: wskazane źródła, strona marki i Fragrantica.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Dua wskazuje Vanilla Sex jako inspirację i oferuje zapach w stężeniu extrait de parfum; wymienia gorzkie migdały, wanilię, nuty kwiatowe, absolut waniliowy, Ultravanil, bób tonka i drzewo sandałowe Intimate With Vanilla, The Dua Brand
  2. Fragrantica wymienia gorzkie migdały, wanilię, nuty kwiatowe, bób tonka i drzewo sandałowe; perfumiarz: Mahsam Raza (2024) Intimate With Vanilla by The Dua Brand, Fragrantica

Słodsza wersja: Las Vegas

Flakon Las Vegas marki FIORE
Las VegasFIORESłodsza wersja

Las Vegas od FIORE ma jedną wspólną nutę z oryginałem: wanilię. Strona FIORE przedstawia te perfumy jako swoją alternatywę dla Vanilla Sex i wymienia najpierw karmel, potem wanilię, a na końcu skórę.

Sądząc po listach, główna różnica dotyczy obu krańców kompozycji. Karmel zastępuje gorzki migdał z listy oryginału, a skóra — bób tonka i drzewo sandałowe. To właśnie przewaga karmelu sprawia, że Las Vegas trafia do słodszej kategorii. Żadne z naszych źródeł nie opisuje, jak te perfumy układają się na skórze, więc to porównanie opiera się wyłącznie na listach nut.

Sprawdzi się u kogoś, kto na papierze woli karmel od migdału. Podstawa: wyłącznie opublikowane nuty; potraktuj to jako możliwe podobieństwo, a nie potwierdzone.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 1

Podstawa: Wywnioskowane z opublikowanych nut

  1. FIORE przedstawia Las Vegas jako alternatywę dla Vanilla Sex i wymienia karmel, następnie wanilię, a potem skórę; opisuje karmelizowaną wanilię, ciepłą ambrę i odrobinę skóry. Karmel zastępuje gorzkie migdały wymienione w nutach oryginału Las Vegas, FIORE

Autentyczne alternatywy z naszej oferty

Oryginalne perfumy, które mają część migdałowo-waniliowego charakteru Vanilla Sex, dostępne jako odlewki z oryginalnego flakonu.

  1. Xerjoff

    Italica

    Mleko, szafran i migdał na tle wanilii i toffi, z bazą z drzewa sandałowego, piżma i cedru: bardziej mleczna odsłona migdałowo-waniliowego akordu.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Dior

    Hypnotic Poison

    Kokos, śliwka i morela, dalej róża, jaśmin i tuberoza, a na koniec wanilia, migdał, drzewo sandałowe i piżmo: bardziej owocowy i kwiatowy charakter.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. By Kilian

    Rolling in Love

    Mleko migdałowe i ambretta, w sercu irys i heliotrop, a później tuberoza, wanilia, bób tonka i karmel: łagodniejsza, bardziej kwiatowa kompozycja.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. Louis Vuitton

    Fantasmagory

    Imbir z migdałem i nutami kwiatowymi, na bazie wanilii i skóry: krótka lista nut migdałowo-waniliowych ze skórzaną bazą.

    3ml · 10ml · 30ml

Czego brakuje każdemu klonowi

Otwarcie to słaby punkt. Osoby opisujące trzy z przedstawionych tu klonów wspominają o trudnym, ostrym lub szorstkim początku, zanim wanilia się ułoży. Jedna z nich uznała, że otwarcie oryginału również jest szorstkie, więc częściowo może to wynikać ze stylu, a nie z samego klonu.

Drugą różnicą jest wielowarstwowa wanilia. W oryginale wymieniono ją na trzy sposoby: jako nutę serca, absolut oraz Ultravanil. Tylko jedna marka klonu, Dua, umieszcza Ultravanil na swojej liście. Pozostałe poprzestają na wanilii i absolucie waniliowym albo zastępują część tej kompozycji karmelem, ambrą lub dodatkowymi nutami kwiatowymi, zmieniając równowagę między goryczą a słodyczą.

Ostatnia różnica dotyczy dostępnych informacji. Jeden z opisanych tu klonów opiera się na relacji jednej osoby, a drugi wyłącznie na liście nut. To uczciwe zastrzeżenie, ale materiału jest niewiele. Twoja skóra da ci odpowiedź szybciej niż jakakolwiek lista.

Klon czy oryginał w małej pojemności?

W przeliczeniu na euro za mililitr wycenione klony kosztują znacznie mniej niż oryginał. Gourmand Vanilla, Vanilla Aura i Intimate With Vanilla nie mają ceny w tabeli — podczas sprawdzania nie udało nam się znaleźć ich cen katalogowych w euro. Za oryginał zapłacisz 66,51 € za odlewkę 10ml (6,65 €/ml) albo 159,30 € za 30ml (5,31 €/ml). Jeśli więc styl migdałowo-waniliowy już teraz należy do twoich ulubionych i chcesz używać zapachu codziennie bez zastanawiania się, klon pozwoli ci kupić większą pojemność.

Kwota wygląda inaczej, jeśli jeszcze nie masz pewności. Odlewka 3ml Vanilla Sex, czyli około 60 rozpyleń, kosztuje 24,21 €. Tydzień na własnej skórze podpowie ci, czy wybrać oryginał, jeden z klonów, czy coś zupełnie innego. Zestawienie cen w całym katalogu znajdziesz w naszym indeksie cen za ml, a uzasadnienie — w poradniku jak uniknąć zakupu w ciemno.

Oryginalne perfumy z tej samej rodziny zapachów

Cztery oryginalne kompozycje innych marek nawiązują do migdałowo-waniliowego charakteru. Italica marki Xerjoff z 2016 roku otwiera się nutami mleka, szafranu i migdałów, przechodzi w wanilię i toffi, a opiera na drzewie sandałowym, piżmie i cedrze — to bardziej mleczna odsłona. Hypnotic Poison marki Dior z 1998 roku zaczyna od kokosa, śliwki i moreli, rozwija się przez różę, jaśmin i tuberozę, a w bazie łączy wanilię, migdały, drzewo sandałowe i piżmo. Rolling in Love marki By Kilian z 2019 roku łączy mleko migdałowe i ambrette z irysem oraz heliotropem, na tle tuberozy, wanilii, bobu tonka i karmelu. Fantasmagory marki Louis Vuitton z 2025 roku ma najkrótszą listę nut: imbir, potem migdały i nuty kwiatowe, a na końcu wanilia i skóra.

Wszystkie cztery są dostępne w odlewkach, więc możesz nosić dwie lub trzy z nich w ciągu jednego tygodnia, zanim wybierzesz. Więcej propozycji w tym klimacie znajdziesz w naszych poradnikach o najlepszych perfumach waniliowych i najlepszych perfumach gourmand.

Jak testować dupe

Paski testowe sprzyjają klonom, dlatego porównuj zapachy na skórze. Poświęć Vanilla Sex i klonowi osobne dni, zamiast pryskać się nimi jednocześnie — wtedy wrażenie po jednym nie zatrze się przez drugie. Sprawdź każdy zapach w tych samych trzech momentach: kilka minut po aplikacji, gdy pojawia się serce, i przy osiadaniu zapachu, pod koniec dnia.

Na ten tydzień wystarczy 3ml Vanilla Sex. Jeśli wygra oryginał, odlewka 10ml, czyli około 200 rozpyleń, wystarczy na kilka tygodni noszenia, a 30ml — około 600 rozpyleń — to pojemność na dłużej. Jeśli dopiero poznajesz odlewki, zacznij od tekstu czym jest odlewka perfum. Więcej o tej marce przeczytasz w naszym poradniku o najlepszych perfumach Tom Ford, który obejmuje linię Private Blend, a tekst jak pachnie bób tonka opisuje jedną z nut bazy.

Klon czy oryginał? Co warto wiedzieć wcześniej

Czy Tom Ford Vanilla Sex jest dostępny w odlewkach 3ml i 10ml?
Tak. 10ML sprzedaje Vanilla Sex jako odlewkę 3ml, 10ml lub 30ml, napełnianą z oryginalnego flakonu. Odlewka 10ml to około 200 psiknięć, a 3ml — około 60.
Który dupe Tom Ford Vanilla Sex zajmuje pierwsze miejsce w naszym rankingu?
Sensual Vanilla od Maison Alhambra to najlepszy ogólny wybór w tym przewodniku. Lista nut na Fragrantica pokrywa się z nutami oryginału: gorzkim migdałem, wanilią, bobem tonka i drzewem sandałowym. Właściciele opisują go jako bardzo zbliżony, choć z nieco innym otwarciem; jeden z użytkowników uważa jednak, że jest cieplejszy, bardziej pikantny i nie pasuje do oryginału.
Dlaczego Sensual Vanilla otwiera ten przewodnik po Vanilla Sex?
W tym przewodniku ma najwięcej źródeł, a jego lista nut pokrywa się z niemal całą listą oryginału, dlatego zajmuje pierwsze miejsce. Użytkownik Parfumo określa go jako dość zbliżony i bliższy niż Lattafa Sehr, ale wspomina o wymagających pierwszych minutach. Jeden z użytkowników Fragrantica uważa, że jest cieplejszy i bardziej pikantny.
Czy Dossier Gourmand Vanilla jest zbliżony do Vanilla Sex?
Niektórzy użytkownicy tak uważają: jeden z użytkowników Fragrantica określa go jako bardzo zbliżony, a odpowiedź na forum jako bardzo podobny. W jego nutach pojawiają się też imbir, ylang-ylang, jaśmin, kokos, pomarańcza i karmel. Jeden z użytkowników uważa, że zapach jest nieco słodszy, a kilku nie podoba się ostre otwarcie.
Który odpowiednik Vanilla Sex jest dostępny jako extrait?
Intimate With Vanilla marki The Dua Brand jest sprzedawany przez tę markę jako extrait de parfum, a jego wykaz nut obejmuje wszystkie nuty wymienione w wykazie oryginału. Nasze źródła nie zawierają relacji właściciela o tym, jak zapach wypada w noszeniu na tle oryginału, więc to podobieństwo można ocenić jedynie na podstawie listy nut.
Jak wypadają klony Vanilla Sex w przeliczeniu na ml w porównaniu z oryginałem?
W przeliczeniu na ml trzy klony z ceną w euro kosztują znacznie mniej niż oryginał. Odlewka oryginału 10ml kosztuje 66,51 €, a odlewka 3ml — 24,21 €. To wystarczy, by zdecydować, zanim kupisz flakon.
Które klony członkowie społeczności uznają za najbardziej zbliżone do Vanilla Sex?
Sensual Vanilla od Maison Alhambra i Gourmand Vanilla od Dossier to klony, które użytkownicy opisują jako bardzo zbliżone lub bardzo podobne. Wśród oryginalnych perfum Italica od Xerjoff i Hypnotic Poison od Dior mają wspólne nuty migdału, wanilii i drzewa sandałowego, a Rolling in Love od By Kilian — migdału, wanilii i bobu tonka.
Jak długo Vanilla Sex utrzymuje się na skórze?
Trwałość zależy od twojej skóry i pogody, dlatego nie podajemy konkretnej wartości. Najprościej sprawdzisz to, nosząc odlewkę 3ml, czyli około 60 aplikacji, przez kilka dni, zanim zdecydujesz.

Źródła

  1. Vanilla Sex Private Blend Fragrance, Tom Ford Beauty
  2. Sensual Vanilla by Maison Alhambra, Fragrantica
  3. Sensual Vanilla member write-up, Parfumo
  4. Vanilla Sex dupe thread, Fragrantica forum
  5. Gourmand Vanilla by Dossier, Fragrantica
  6. Gourmand Vanilla, Dossier
  7. Sehr by Lattafa Perfumes, Fragrantica
  8. Almondy vanilla thread, Fragrantica forum
  9. Vanilla Aura member write-up, Parfumo
  10. Intimate With Vanilla, The Dua Brand
  11. Intimate With Vanilla by The Dua Brand, Fragrantica
  12. Las Vegas, FIORE

Jak porównaliśmy

Każda alternatywa jest uszeregowana według tego, jak blisko oddaje nuty i bazę Vanilla Sex, na podstawie wskazanej przy niej w tabeli. Ceny w innych sklepach sprawdzono 28 września 2026 i często się zmieniają; ceny 10ML na tej stronie są aktualne.

10ML jest niezależny i nie jest powiązany z Tom Ford ani z markami wymienionych tu alternatyw, ani przez nie polecany. Ich nazwy służą wyłącznie do wskazania porównywanych perfum.

Noś go przez tydzień, nie dziesięć sekund.

Perfumy designerskie i niszowe w odlewkach 10ml – najpierw pożyj z zapachem, potem zdecyduj.

Zobacz odlewki

Wszystkie poradniki o perfumach