Amouage Guidance Dupes 2026: 6 Clones vs the Original

Six Guidance dupes set out by note list, named source and dated price, and what sets each one apart. Or wear the original Amouage first in a 3ml decant.

In this guide

Quick answer

Decadent Dream by Maison Alhambra is the best Amouage Guidance dupe overall: its published notes run from pear, hazelnut and olibanum to sandalwood and vanilla. A Parfumo write-up places Lumora by Monkoku very close to the Eau de Parfum, though without a direct comparison. Among the clones with a price, the lowest is Mahab's, from Nusuk. Want the real thing? Guidance is €47.61 for a 10ml decant at 10ML.

6 alternatives compared below · prices checked 28 September 2026

The ranking

  1. Decadent DreamBest overall Maison AlhambraNo EU price
  2. LumoraClosest on the dry-down Monkoku€29.95 50ml
  3. Bayn Al AsrarFresher take Paris Corner€29.50 80ml
  4. Stellar AmberSofter take ZaraNo EU price
  5. Musk pour AmberSweeter take Khadlaj€57.00 100ml
  6. MahabLowest price Nusuk€28.75 100ml

Prefer the original?

Guidance

AmouageDecanted from the original bottle

The alternatives: €0.29–€0.60/ml in other shops, checked 28 September 2026

Three bottles on a pale blue background, Impadia by BDK Parfums, Guidance by Amouage and Delina Exclusif by Parfums de Marly

What does Guidance smell like?

Bottle of Guidance by Amouage
The originalGuidanceAmouage

Guidance by Amouage came out in 2023 and is listed for women. The top pairs pear with hazelnut and olibanum, so fruit, a nutty note and a line of resin arrive together. Its heart is floral and spiced: osmanthus, rose, saffron and jasmine sambac. The base is warm and balsamic, built from sandalwood, vanilla, Akigalawood, ambergris and labdanum. The listed accords start at woody and amber and reach fruity, nutty and powdery. Amouage gives its own note list on its Guidance page.

That mix is what makes Guidance hard to follow. Pear on its own is easy; pear with nut, osmanthus, saffron and resin in one line is not.

Pear, rose and sandalwood as raw materials: notes of Guidance by Amouage
Pictured: pear, rose and sandalwood, notes of Guidance.

Guidance or Guidance 46?

In 2024 Amouage added Guidance 46, an Exceptional Extrait. It is a separate perfume, not a stronger Guidance: a rosier, creamier composition of its own. Its heart keeps the same four notes: osmanthus, rose, saffron and jasmine sambac. Up top, rose water, bitter almond and pink pepper join pear, hazelnut and frankincense. Below, ambrette, Georgywood and cypriol sit with sandalwood, Akigalawood, vanilla, ambergris and labdanum, and the accord list takes in rose and oud. For the full comparison, read Guidance vs Guidance 46. Every clone in this guide is measured against the original Guidance; for the clones tied to the extrait, see our Guidance 46 dupes.

The two Guidance versions, briefly
VersionLaunchedWhat sets it apartNearest pick here
Guidance2023Pear, hazelnut and olibanum over osmanthus and saffronLumora
Guidance 462024Rose water, bitter almond and pink pepper up top, cypriol and Georgywood belowNone singled out by our sources

Guidance alternatives compared

Bottle prices in other shops, as checked 28 September 2026

AlternativeBasis of comparisonBottle pricePer ml
1Best overall Decadent Dream Maison Alhambra
Named source Source
No EU price
—
2Closest on the dry-down Lumora Monkoku
Named source Source
€29.95 50ml
€0.60/ml
3Fresher take Bayn Al Asrar Paris Corner
Named source Source
€29.50 80ml
€0.37/ml
4Softer take Stellar Amber Zara
Named source Source
No EU price
—
5Sweeter take Musk pour Amber Khadlaj
Named source Source
€57.00 100ml
€0.57/ml
6Lowest price Mahab Nusuk
Named source Source
€28.75 100ml
€0.29/ml

Bottle photos: maisonalhambra-usa.com, fragrantica.com, fragrantica.com, fragrantica.com, khadlaj-perfumes.com, silloria.com

Compare two side by side

Pick any two perfumes from this guide. It opens on the original against the #1 pick.

DetailGuidanceAmouageDecadent DreamMaison Alhambra
Price per ml
3ml: €5.37/ml · 10ml: €4.76/ml · 30ml: €3.78/ml
No EU list price found
Size
Decants of 3, 10 or 30ml
Not known
Delivered cost
Live 10ML price; delivery is added at checkout
No EU list price found on 28 September 2026
What the sources say
The reference: every alternative here is compared with Guidance
Evidence basis
The original perfume
Named source
Availability
At 10ML, decanted from the original bottle
Not found in an EU shop on 28 September 2026
  • No EU price for Decadent Dream, so the cost cannot be compared.
  • 10ML has not worn these two side by side; each claim above names its source.

How much do I need?

Enter how often you plan to wear Guidance and how many sprays you use.

You need about 6ml (120 sprays).

  • 2 × 3mlLowest cost€32.220ml left over
  • 1 × 10ml€47.614ml left over
  • 1 × 30ml€113.4024ml left over
  • Lumora by Monkoku: 1 × 50mlPrice in another shop on 28 September 2026, delivery not included€29.9544ml left over

For this much wear, Lumora costs less than decants of Guidance: €29.95 against €32.22. It is a different perfume, not the original.

An estimate: 10ML sizes hold about 60 sprays (3ml), 200 (10ml) and 600 (30ml), about 20 a ml. Atomisers vary, so treat the figures as a guide. Prices exclude delivery.

Two worked examples

  • A month of weekends

    8 wears at 3 sprays each. You need about 1.2ml (24 sprays). Lowest cost at 10ML: 1 × 3ml for €16.11, with about 1.8ml left over. For this much wear, decants of Guidance cost less than Lumora: €16.11 against €29.95.

  • Every day for a year

    365 wears at 4 sprays each. You need about 73ml (1,460 sprays). Lowest cost at 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml for €290.52, with about 0ml left over. For this much wear, Lumora costs less than decants of Guidance: €59.90 against €290.52. It is a different perfume, not the original.

Guidance dupes ranked: 6 alternatives with their role and price per ml, led by Decadent Dream by Maison AlhambraOpen the full-size image in a new tab
Ranked by how closely each follows Guidance. Per-ml prices from bottle prices checked on 28 September 2026.

Best overall: Decadent Dream

Bottle of Decadent Dream by Maison Alhambra
Decadent DreamMaison AlhambraBest overall

Decadent Dream by Maison Alhambra earns the top spot through its note list, which follows Guidance closely. Fragrantica puts pear, hazelnut and olibanum at the top, osmanthus, jasmine sambac, rose and saffron in the heart, and sandalwood, labdanum, ambergris and vanilla at the base.

Where it departs is weight. Fragrantica members who know Guidance describe Decadent Dream as lighter, sweeter and less complex. On the Fragrantica forum, one member sums it up as a lighter Guidance, with very similar top notes and a creamier, sweeter base.

It suits you if you like how Guidance is built but would take it lighter and sweeter, with fewer layers. Basis: a named source. On Parfumo's comparison page, most voting members call the two similar.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. Most members who voted on Parfumo's comparison page find Decadent Dream and Guidance similar Decadent Dream vs Guidance, Parfumo comparison
  2. Lists pear, hazelnut and olibanum over osmanthus, jasmine sambac, rose and saffron, on sandalwood, labdanum, ambergris and vanilla; members who know Guidance find it lighter, sweeter and less complex Decadent Dream by Maison Alhambra, Fragrantica
  3. A forum member calls it a lighter Guidance: the top notes are very similar, the base creamier and sweeter, and it wears for less time Decadent Dream and Guidance, Fragrantica forum

Closest on the dry-down: Lumora

Bottle of Lumora by Monkoku
LumoraMonkokuClosest on the dry-down

Lumora by Monkoku has the most direct link to the original on Parfumo. Its Parfumo page puts Guidance Eau de Parfum at the head of its similar scents. The comparison page shows most voting members calling the pair similar, and the two note lists there share pear, hazelnut, rose, saffron, vanilla and cistus. No source here sets the two dry-downs against each other; the pick rests on that similar list and those votes.

The main difference sits in the base: Lumora has oud there, and Guidance lists none. The leading write-up on its Parfumo page places it very close to the Eau de Parfum rather than to Guidance 46, while admitting it made no direct comparison.

It suits someone who knows the first Guidance, prefers it over Guidance 46 and welcomes oud underneath. Basis: a named source, namely Parfumo's similar list, its comparison page and one member's write-up.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Most members who voted on Parfumo's comparison page find Lumora and Guidance similar; both list pear, hazelnut, rose, saffron, vanilla and cistus Lumora vs Guidance, Parfumo comparison
  2. Parfumo lists Guidance Eau de Parfum first among similar scents; its top write-up finds it very close to the Eau de Parfum rather than to Guidance 46, though without a direct comparison, and it has an oud base Guidance does not list Lumora by Monkoku, Parfumo

Fresher take: Bayn Al Asrar

Bottle of Bayn Al Asrar by Paris Corner
Bayn Al AsrarParis CornerFresher take

On paper, Bayn Al Asrar by Paris Corner carries the Guidance list. Fragrantica gives hazelnut, pear and olibanum first; rose, osmanthus, saffron and jasmine sambac next; and vanilla, sandalwood, labdanum, ambergris and Akigalawood last.

Its difference is an airier feel with rose further forward. An editorial on Fragrantica says people often put it forward as a lower-priced alternative to Guidance, and pictures an airy, creamy pear, with rose, jasmine and saffron, over a dry sandalwood base. One member, commenting on Fragrantica's Signature Pearl page, calls it a very light Guidance led more by rose.

It suits someone who wants the pear and rose of Guidance with more air around them. Basis: a named source, the Fragrantica editorial and a single member's comparison.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. Fragrantica's editorial says it is often mentioned as a more affordable alternative to Guidance and describes an airy, creamy pear with rose, jasmine and saffron over a dry sandalwood base Bayn Al Asrar, Fragrantica editorial
  2. Lists hazelnut, pear and olibanum, rose, osmanthus, saffron and jasmine sambac, then vanilla, sandalwood, labdanum, ambergris and Akigalawood, the notes Guidance lists Bayn Al Asrar by Paris Corner, Fragrantica
  3. A member calls it a more rose-led, very light and summery version of Guidance that fades sooner Signature Pearl by Fragrance World, Fragrantica

Softer take: Stellar Amber

Bottle of Stellar Amber by Zara
Stellar AmberZaraSofter take

Stellar Amber by Zara is here because of what wearers say, not because of a note list. On Parfumo's comparison page, most voting members call it similar to Guidance. None of our sources gives its notes, so this section sticks to wearers' descriptions.

The main difference is depth. Members on its Fragrantica page who have worn both describe Stellar Amber as lighter, fruitier and less powdery, and Guidance as deeper, woodier and nuttier. Several add that it only comes into stock now and then; the table has no EU list price for it.

It suits someone who finds Guidance too powdery or too nutty and wants something lighter and fruitier. Basis: a named source, Parfumo's comparison page and wearers' comments on Fragrantica.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Most members who voted on Parfumo's comparison page find Stellar Amber and Guidance similar Stellar Amber vs Guidance, Parfumo comparison
  2. Members who wore both find it lighter, fruitier and less powdery, with Guidance deeper, woodier and nuttier; several say it is only intermittently in stock Stellar Amber by Zara, Fragrantica

Sweeter take: Musk pour Amber

Bottle of Musk pour Amber by Khadlaj
Musk pour AmberKhadlajSweeter take

Musk pour Amber by Khadlaj covers much of the Guidance outline on paper. Its Fragrantica listing names frankincense, pear and bergamot; hazelnut, rose and jasmine sambac; then vanilla and cedarwood. On Parfumo's comparison page, more than half of the voting members call the pair similar.

Spice is where it parts company. A Parfumo member who compared the Guidance alternatives misses the spice of Guidance and finds it sweeter instead: pear and incense, hazelnut cream, jasmine, clean musk and vanilla. On the lists alone, saffron and osmanthus are absent, and cedarwood takes the place of sandalwood.

It suits someone drawn to the pear and hazelnut of Guidance who wants less spice and more sweetness. Basis: a named source, one member's write-up and Parfumo's comparison page.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. A member who compared the Guidance alternatives finds it lacks Guidance's spice and goes in a sweeter direction: pear and incense, hazelnut cream, jasmine, clean musk and vanilla Musk pour Amber member write-up, Parfumo
  2. More than half of the members who voted on Parfumo's comparison page find the two similar Musk pour Amber vs Guidance, Parfumo comparison
  3. Lists frankincense, pear and bergamot, hazelnut, rose and jasmine sambac, then vanilla and cedarwood Musk Pour Amber by Khadlaj, Fragrantica

Lowest price: Mahab

Bottle of Mahab by Nusuk
MahabNusukLowest price

Among the clones with a price in the table, Mahab by Nusuk costs least, both per bottle and per ml. Most voting members on Parfumo's comparison page call Mahab and Guidance similar, and the notes that page lists for both are frankincense, osmanthus, rose and sandalwood.

Fennel is the difference. One member who tried several Guidance alternatives, posting on Fragrantica's Signature Pearl page, found the fennel in Mahab prominent and disliked it. That is a single opinion, but Guidance lists no fennel.

It suits someone who wants the smallest outlay on a bottle and is fine with fennel. Basis: a named source, Parfumo's comparison page and one member's view.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Most members who voted on Parfumo's comparison page find Mahab and Guidance similar; the shared notes are frankincense, osmanthus, rose and sandalwood Mahab vs Guidance, Parfumo comparison
  2. A member who tried several Guidance alternatives found Mahab's fennel note prominent and did not like it Signature Pearl by Fragrance World, Fragrantica

Authentic alternatives we stock

Original perfumes that share the pear, rose or resin of Guidance, each as a decant filled from the original bottle.

  1. BDK Parfums

    Impadia

    Pear, bergamot and mandarin over orange flower and two roses, on Akigalawood, sandalwood and vanilla.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Parfums de Marly

    Delina Exclusif

    Litchi and pear over Turkish rose, oud and incense, on vanilla, amber, musk and vetiver.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Maison Crivelli

    Musc Nurasana

    Bergamot, cardamom and ginger around Damask rose and frankincense, on fir, labdanum, musk and tonka bean.

    3ml · 10ml · 30ml

Where the clones part ways

Read the six sections together and one word keeps returning: lighter, often with sweeter beside it. Wearers use it for Decadent Dream, Bayn Al Asrar and Stellar Amber, and Musk pour Amber is called sweeter with less spice. When a clone brings something new, it is a note Guidance does not list: oud in Lumora, fennel in Mahab.

Guidance leans the other way. Its list keeps the spice of saffron and the resin of olibanum and labdanum beside the fruit and the nut, and wearers who know both call Guidance deeper, woodier and nuttier than Stellar Amber.

A clone bottle, or the original by the decant?

Every clone that carries a price in the table works out cheaper per ml than any size of the original. Decadent Dream and Stellar Amber have no price there: we found no EU list price for either on the check date. Guidance costs €47.61 for a 10ml decant (€4.76/ml), and €113.40 for a 30ml (€3.78/ml). If this style is already a favourite and you want to spray it without counting, a clone bottle buys more millilitres.

Buying to decide is different. €16.11 gets you a 3ml of Guidance, around 60 sprays, and €20.61 gets a 3ml of Guidance 46 if you want to wear both versions in the same week. A week in the original tells you what a clone has to live up to. The catalogue-wide numbers are in our price per ml index.

Authentic perfumes in the same family

Three originals from other houses share the pear or the rose of Guidance. Impadia by BDK Parfums, from 2025, sets pear with bergamot and mandarin, moves to African orange flower with Bulgarian and Turkish rose, and rests on Akigalawood, sandalwood and vanilla. Delina Exclusif by Parfums de Marly, launched in 2018, starts with litchi, pear, bergamot, grapefruit and pink pepper, puts Turkish rose, oud and incense in the heart, and ends on vanilla, amber, musk and vetiver. Musc Nurasana by Maison Crivelli, a 2026 extrait de parfum, places Damask rose and frankincense between a top of bergamot, cardamom and ginger and a base of fir, labdanum, musk and tonka bean. Our guide to rose perfumes takes the rose further.

How to test a dupe

A paper strip mostly shows the opening, so compare a clone with the original on skin. Spray the original one day and the clone on a different day, in the same place. Smell each one right after you spray it, then again a little later, and leave the base until evening before you judge it. Keeping them to separate days stops one scent colouring your memory of the other.

With Guidance, compare the base notes most closely: sandalwood, vanilla, ambergris and labdanum. A 3ml of Guidance gives you a fair week to compare. If Guidance wins, choose a 10ml decant, around 200 sprays, to wear it daily for weeks, or a 30ml, around 600 sprays, once you know you want it on hand. First time with decants? Start with what a perfume decant is, then our blind buy alternative.

Clone or original? What to know first

Is there a small size of Amouage Guidance to try first?
10ML sells Guidance as a 3ml, 10ml or 30ml decant filled from the original bottle and ships across the EU. A 3ml is around 60 sprays, a 10ml around 200 and a 30ml around 600.
Which six clones does this guide set against Guidance?
Decadent Dream, Lumora, Bayn Al Asrar, Stellar Amber, Musk pour Amber and Mahab are the six clones compared in this guide, each with its own difference from the original. Among authentic perfumes we stock, Impadia by BDK Parfums shares pear, rose, Akigalawood and sandalwood, and Delina Exclusif shares pear, rose and vanilla.
If I buy one Amouage Guidance dupe, which should it be?
Decadent Dream by Maison Alhambra is the best overall pick in this guide. Its Fragrantica listing follows the Guidance notes from pear, hazelnut and olibanum to sandalwood, labdanum, ambergris and vanilla, and most members who voted on Parfumo's comparison page find the two similar. Fragrantica members who know Guidance find it lighter, sweeter and less complex.
Does Lumora come close to Guidance?
Parfumo sources put it close: Guidance Eau de Parfum is first among its similar scents, and most members who voted on the comparison page find the two similar. The main difference is an oud base that Guidance does not list, and the top write-up finds it nearer the original than Guidance 46, without a direct comparison.
Should I try Guidance or Guidance 46?
Start with the one you are comparing clones against, which in this guide is the original Guidance from 2023. Guidance 46, from 2024, adds rose water, bitter almond and pink pepper up top and ambrette, Georgywood and cypriol in the base, and a 3ml of it is €20.61.
How long will Guidance last on my skin?
How long it lasts depends on your skin and the weather, so no guide can promise a figure. The simplest check is a 3ml decant, around 60 sprays, worn for a week on your own skin.
Are Guidance clones cheaper per ml than a decant of the original?
Every clone with a price in our comparison table costs less per ml than the original. A 10ml decant of Guidance is €47.61, and a 3ml is €16.11, so you can wear the real thing before deciding whether a clone bottle is worth it.

Sources

  1. Guidance, Amouage
  2. Decadent Dream vs Guidance, Parfumo comparison
  3. Decadent Dream by Maison Alhambra, Fragrantica
  4. Decadent Dream and Guidance, Fragrantica forum
  5. Lumora by Monkoku, Parfumo
  6. Bayn Al Asrar, Fragrantica editorial
  7. Signature Pearl by Fragrance World, Fragrantica
  8. Stellar Amber vs Guidance, Parfumo comparison
  9. Stellar Amber by Zara, Fragrantica
  10. Musk pour Amber member write-up, Parfumo
  11. Musk pour Amber vs Guidance, Parfumo comparison
  12. Mahab vs Guidance, Parfumo comparison

How we compared

Each alternative is ranked by how closely it follows the notes and dry-down of Guidance, on the basis shown for it in the table. Prices in other shops are as checked on 28 September 2026 and change often; the 10ML prices on this page are live.

10ML is independent and is not affiliated with or endorsed by Amouage or by the houses of the alternatives named here. Their names are used only to identify the perfumes compared.

Wear it for a week, not ten seconds.

Designer and niche fragrances in 10ml decants, so you can live with a scent before you commit.

Shop decants

All perfume guides