Montale Arabians Tonka dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Έξι dupe του Arabians Tonka, τι λένε οι κατονομαζόμενες πηγές για το καθένα και σε τι διαφέρει από το Montale. Ή δοκίμασε πρώτα το αυθεντικό σε decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Το καλύτερο συνολικά dupe του Montale Arabians Tonka είναι το Momento της Riiffs, που πολλά μέλη του Fragrantica χαρακτηρίζουν κοντινή εναλλακτική. Το Noir d'Arabie της Pendora Scents είναι εκείνο που ένα άτομο με αρκετές εναλλακτικές ξεχωρίζει ως το πιο κοντινό, ενώ το Timeless Tonka της House of Thêom έχει τη χαμηλότερη τιμή. Θέλεις το αυθεντικό; Το Arabians Tonka κοστίζει 26,91 € για decant 10ml στο 10ML.

6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 28 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. MomentoΚαλύτερο συνολικά Riiffs30,00 € 100ml
  2. Noir d'ArabieΠιο κοντά στην τελική φάση Pendora Scents29,90 € 100ml
  3. Cosmic TonkaΠιο απαλή εκδοχή French Avenue36,99 € 100ml
  4. Karus Secret MuskΠιο γλυκή εκδοχή Khadlaj39,90 € 100ml
  5. Amber Oud Dubai NightΠιο φρέσκια εκδοχή Al Haramain59,95 € 100ml
  6. Timeless TonkaΧαμηλότερη τιμή House of Thêom19,95 € 75ml

Προτιμάς το αυθεντικό;

Arabians Tonka

MontaleΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,27 €–0,60 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

Crazy In Love, Arabians Tonka και Instant Crush, τρία μπουκάλια σε ανοιχτό γαλάζιο φόντο

Πώς μυρίζει το Arabians Tonka;

Φιάλη του Arabians Tonka της Montale
Το αυθεντικόArabians TonkaMontale

Το Arabians Tonka του Montale κυκλοφόρησε το 2019 ως unisex άρωμα. Το σαφράν και το περγαμόντο ανοίγουν τη σύνθεση με μια πικάντικη, φωτεινή νότα. Στην καρδιά, το oud συναντά το βουλγαρικό τριαντάφυλλο. Η βάση δικαιώνει το όνομά του: φασόλι τόνκα και ζαχαροκάλαμο πάνω σε κεχριμπάρι, λευκό μόσχο και βρύα βελανιδιάς. Οι καταγεγραμμένες συγχορδίες του βάζουν πρώτα το γλυκό, τη βανίλια και το κεχριμπάρι, έπειτα τα ζεστά μπαχαρικά, το oud και το τριαντάφυλλο, με μια μεταλλική, πουδρένια αίσθηση να διατρέχει τη σύνθεση. Η σελίδα του Montale για το άρωμα παρουσιάζει την περιγραφή του οίκου.

Αυτό είναι το αίνιγμα που πρέπει να λύσει κάθε κλώνος. Η ζάχαρη και το φασόλι τόνκα τραβούν προς τη μία κατεύθυνση, το oud και το μεταλλικό σαφράν προς την άλλη, ενώ το τριαντάφυλλο βρίσκεται ανάμεσά τους. Το 10ML διαθέτει μία εκδοχή του Arabians Tonka, οπότε κάθε κλώνος παρακάτω συγκρίνεται με τον ίδιο στόχο.

Σαφράν, ούντ και φασόλι τόνκα ως πρώτες ύλες: νότες του Arabians Tonka της Montale
Στην εικόνα: σαφράν, ούντ και φασόλι τόνκα, νότες του Arabians Tonka.

Εναλλακτικές του Arabians Tonka σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Momento Riiffs
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
30,00 € 100ml
0,30 €/ml
2Πιο κοντά στην τελική φάση Noir d'Arabie Pendora Scents
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
29,90 € 100ml
0,30 €/ml
3Πιο απαλή εκδοχή Cosmic Tonka French Avenue
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
36,99 € 100ml
0,37 €/ml
4Πιο γλυκή εκδοχή Karus Secret Musk Khadlaj
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
39,90 € 100ml
0,40 €/ml
5Πιο φρέσκια εκδοχή Amber Oud Dubai Night Al Haramain
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
59,95 € 100ml
0,60 €/ml
6Χαμηλότερη τιμή Timeless Tonka House of Thêom
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
19,95 € 75ml
0,27 €/ml

Φωτογραφίες φιαλών: riiffsperfumes.com, fragrantica.com, fragrantica.com, khadlaj-perfumes.com, fragrantica.com, maquibeauty.com

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοArabians TonkaMontaleMomentoRiiffs
Τιμή ανά ml
3ml: 2,97 €/ml · 10ml: 2,69 €/ml · 30ml: 2,13 €/ml
0,30 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 100ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το Arabians Tonka
  • Πολλά μέλη του Fragrantica το θεωρούν μια κοντινή εναλλακτική επιλογή του Arabians Tonka· αρκετοί βρίσκουν πως το τριαντάφυλλο ξεθυμαίνει νωρίτερα και πως το άρωμα γίνεται πιο γλυκό και καραμελένιο στο στέγνωμα, το ούντ μένει στο φόντο, ενώ κάποιοι αναφέρουν μικρή διάρκεια στο δέρμα Momento by Riiffs, Fragrantica
  • Ένα μέλος του Parfumo γράφει για το Arabians Tonka πως το Riiffs του ταιριάζει τουλάχιστον εξίσου καλά, με μικρές διαφορές, και κοστίζει πολύ λιγότερο Member write-up on Arabians Tonka, Parfumo
  • Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo κατατάσσει τα δύο ως αρκετά παρόμοια, κάτι με το οποίο συμφωνούν τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν Arabians Tonka and Momento compared, Parfumo
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το Arabians Tonka κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 8,91 € έναντι 30,00 €.
  • Το Momento σου δίνει περισσότερο άρωμα: 100ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Arabians Tonka και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο17,82 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml26,91 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml63,90 €Περισσεύουν 24ml
  • Momento από Riiffs: 1 × 100mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 28 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά30,00 €Περισσεύουν 94ml

Για τόση χρήση, τα decants του Arabians Tonka κοστίζουν λιγότερο από το Momento: 17,82 € έναντι 30,00 €.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 8,91 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Arabians Tonka κοστίζουν λιγότερο από το Momento: 8,91 € έναντι 30,00 €.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 163,62 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Momento κοστίζει λιγότερο από τα decants του Arabians Tonka: 30,00 € έναντι 163,62 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του Arabians Tonka: 6 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Momento της RiiffsΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το Arabians Tonka. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: Momento

Φιάλη του Momento της Riiffs
MomentoRiiffsΚαλύτερο συνολικά

Το Momento της Riiffs βρίσκεται στην κορυφή αυτού του οδηγού, επειδή τρεις διαφορετικές πηγές το συνδέουν με το αυθεντικό. Στη σελίδα του στο Fragrantica, πολλά μέλη το χαρακτηρίζουν κοντινή εναλλακτική του Arabians Tonka και μιλούν για τις ίδιες πτυχές: τριαντάφυλλο, oud και γλυκιά βάση.

Η βασική διαφορά είναι το πού πέφτει το βάρος. Αρκετά μέλη εκεί λένε ότι το τριαντάφυλλο ξεθωριάζει νωρίτερα και η βάση γίνεται πιο γλυκιά, με πιο έντονη αίσθηση καραμέλας, ενώ το oud μένει στο φόντο. Κάποιοι αναφέρουν επίσης ότι δεν διαρκεί πολύ στο δέρμα τους.

Ταιριάζει σε όποιον προτιμά τη ζαχαρένια πλευρά του αυθεντικού από το oud του και θα ήθελε το τριαντάφυλλο να διαρκεί λίγο.

Βάση: κατονομαζόμενες πηγές. Ένα μέλος του Parfumo που γράφει για το Arabians Tonka λέει ότι το Riiffs λειτουργεί τουλάχιστον εξίσου καλά για εκείνο, με μικρές διαφορές και πολύ χαμηλότερο κόστος. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo για τα δύο τα κατατάσσει ως αρκετά παρόμοια.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Πολλά μέλη του Fragrantica το θεωρούν μια κοντινή εναλλακτική επιλογή του Arabians Tonka· αρκετοί βρίσκουν πως το τριαντάφυλλο ξεθυμαίνει νωρίτερα και πως το άρωμα γίνεται πιο γλυκό και καραμελένιο στο στέγνωμα, το ούντ μένει στο φόντο, ενώ κάποιοι αναφέρουν μικρή διάρκεια στο δέρμα Momento by Riiffs, Fragrantica
  2. Ένα μέλος του Parfumo γράφει για το Arabians Tonka πως το Riiffs του ταιριάζει τουλάχιστον εξίσου καλά, με μικρές διαφορές, και κοστίζει πολύ λιγότερο Member write-up on Arabians Tonka, Parfumo
  3. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo κατατάσσει τα δύο ως αρκετά παρόμοια, κάτι με το οποίο συμφωνούν τα περισσότερα μέλη που ψήφισαν Arabians Tonka and Momento compared, Parfumo

Πιο κοντά στη βάση: Noir d'Arabie

Φιάλη του Noir d'Arabie της Pendora Scents
Noir d'ArabiePendora ScentsΠιο κοντά στην τελική φάση

Στα χαρτιά, το Noir d'Arabie της Pendora Scents ακολουθεί πιστά το πρωτότυπο. Η δημοσιευμένη λίστα με τις νότες αναφέρει σαφράν και περγαμόντο, έπειτα oud και βουλγαρικό τριαντάφυλλο, και τέλος φασόλι τόνκα, ζαχαροκάλαμο, κεχριμπάρι, λευκό μόσχο και βρύα βελανιδιάς. Περιλαμβάνει όλες τις νότες που αναφέρει η Montale στη δημοσιευμένη λίστα της, ενώ στη βάση του επαναλαμβάνει και τις πέντε νότες της βάσης του πρωτοτύπου, αυτές που φτάνουν τελευταίες σε σένα.

Η βασική διαφορά είναι η ένταση, όχι ο χαρακτήρας του αρώματος. Ένα μέλος του Fragrantica που έχει το Arabians Tonka και αρκετές εναλλακτικές το θεωρεί την πιο κοντινή από αυτές. Το περιγράφει ως πολύ δυνατό και με μεγάλη διάρκεια, αν και λιγότερο ισχυρό από το πρωτότυπο. Ένα άλλο μέλος στην ίδια σελίδα βρίσκει το τριαντάφυλλο πιο διακριτικό και το άρωμα συνολικά πιο γλυκό.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει το πιο κοντινό προφίλ στο πρωτότυπο και δέχεται λίγο μικρότερη ένταση ή βρίσκει το τριαντάφυλλο του πρωτοτύπου κάπως βαρύ.

Βάση: οι πηγές που κατονομάζονται, τα δύο μέλη του Fragrantica που αναφέρθηκαν παραπάνω και ένα μέλος του Parfumo που το αποκαλεί εξαιρετική εναλλακτική για το Arabians Tonka. Το μέλος λέει ότι πλησιάζει πολύ το άρωμα, αλλά δεν έχει ακριβώς την απόδοση του πρωτοτύπου.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Fragrantica που έχει το Arabians Tonka και αρκετές εναλλακτικές επιλογές το χαρακτηρίζει ως το πιο κοντινό, με πολύ έντονη προβολή και μεγάλη διάρκεια, αν και δεν φτάνει τη δύναμη του αρχικού· ένα άλλο μέλος βρίσκει το τριαντάφυλλο πιο απαλό και το άρωμα πιο γλυκό Noir d'Arabie by Pendora Scents, Fragrantica
  2. Ένα μέλος του Parfumo το χαρακτηρίζει εξαιρετική εναλλακτική επιλογή του Arabians Tonka, που πλησιάζει πολύ το άρωμα, αν και δεν έχει ακριβώς την ίδια απόδοση με το αρχικό Member statement on Noir d'Arabie, Parfumo
  3. Η Paris Corner αναφέρει σαφράν και περγαμόντο, έπειτα ούντ και βουλγαρικό τριαντάφυλλο και τέλος τόνκα, ζαχαροκάλαμο, άμπερ, λευκό μόσχο και βρύα δρυός Noir d'Arabie, Paris Corner

Πιο απαλός χαρακτήρας: Cosmic Tonka

Φιάλη του Cosmic Tonka της French Avenue
Cosmic TonkaFrench AvenueΠιο απαλή εκδοχή

Το Cosmic Tonka της French Avenue περιλαμβάνει σχεδόν ολόκληρο τον αρωματικό καμβά του πρωτοτύπου. Η σελίδα του στο Fragrantica αναφέρει σαφράν και περγαμόντο, ξύλο αγκάρ και βουλγαρικό τριαντάφυλλο, και στη συνέχεια φασόλι τόνκα, λευκό μόσχο, κεχριμπάρι και βρύα βελανιδιάς. Το ζαχαροκάλαμο είναι η μόνη νότα από τη λίστα του πρωτοτύπου που δεν περιλαμβάνει.

Η βασική διαφορά είναι η ένταση. Ένα μέλος του Fragrantica που γνωρίζει καλά το πρωτότυπο το βρίσκει πολύ κοντινό, αλλά λίγο πιο απαλό και ευκολοφόρετο. Σύμφωνα με την περιγραφή του, το γλυκό oud είναι λιγότερο έντονο και το άρωμα έχει ελαφρώς μικρότερη απόδοση. Στο Parfumo, τα μέλη το χαρακτηρίζουν παρόμοιο και λένε ότι αναγνωρίζουν αμέσως το πρωτότυπο. Ένα από αυτά το βρίσκει καλύτερα ισορροπημένο, με το σαφράν λιγότερο κυρίαρχο.

Ταιριάζει σε όποιον έλκεται από το πρωτότυπο, αλλά βρίσκει το σαφράν ή το γλυκό oud του υπερβολικά έντονα.

Βάση: οι πηγές που κατονομάζονται, οι προσωπικές περιγραφές των μελών και στις δύο βάσεις δεδομένων.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Fragrantica που γνωρίζει καλά το Arabians Tonka το βρίσκει πολύ κοντινό, αλλά λίγο πιο προσιτό και πιο απαλό, λιγότερο έντονο στο γλυκό ούντ του και με ελαφρώς χαμηλότερη απόδοση· το Fragrantica αναφέρει σαφράν και περγαμόντο, ξύλο αγάρ και βουλγαρικό τριαντάφυλλο και τέλος τόνκα, λευκό μόσχο, άμπερ και βρύα δρυός Cosmic Tonka by French Avenue, Fragrantica
  2. Μέλη του Parfumo το κατατάσσουν ως παρόμοιο με το Arabians Tonka και λένε πως αναγνωρίζεις αμέσως το αρχικό· ένα μέλος το βρίσκει καλύτερα ισορροπημένο, με λιγότερο κυριαρχικό σαφράν Cosmic Tonka by French Avenue, Parfumo

Πιο γλυκός χαρακτήρας: Karus Secret Musk

Φιάλη του Karus Secret Musk της Khadlaj
Karus Secret MuskKhadlajΠιο γλυκή εκδοχή

Το Karus Secret Musk της Khadlaj μοιράζεται με το πρωτότυπο σαφράν, φασόλι τόνκα, τριαντάφυλλο, κεχριμπάρι, μόσχο και βρύα βελανιδιάς, σύμφωνα με την καταχώρισή του στο Fragrantica. Η ίδια λίστα προσθέτει κόκκινα φρούτα στην κορυφή, σοκολάτα στην καρδιά και βρύα και άμβρα στη βάση. Δεν αναφέρει oud.

Η βασική διαφορά είναι η γλυκύτητα και η υφή. Ένα μέλος του Parfumo το αποκαλεί οικονομικά προσιτή εναλλακτική για το Arabians Tonka και το πιο παρόμοιο από τα δύο που δοκίμασε, με τον χαρακτήρα του πρωτοτύπου να αναγνωρίζεται καθαρά. Περιγράφει ένα πολύ γλυκό άνοιγμα με άφθονο σαφράν, που στη συνέχεια δίνει τη θέση του σε ένα σκοτεινό, ξυλώδες τριαντάφυλλο. Ένα μέλος στη σελίδα του Arabians Tonka στο Fragrantica, που έχει το Karus και δοκίμασε το πρωτότυπο, το βρίσκει λιγότερο μεταλλικό, με πιο απαλό φασόλι τόνκα.

Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει τη μεταλλική αιχμή του αυθεντικού πολύ έντονη και θέλει το τόνκα πιο στρογγυλό και γλυκό.

Βάση: κατονομασμένες πηγές, οι δύο περιγραφές μελών και οι νότες από το Fragrantica.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Parfumo το χαρακτηρίζει προσιτή εναλλακτική επιλογή του Arabians Tonka και το πιο παρόμοιο από τα δύο που δοκίμασε, με τον χαρακτήρα του αρχικού ευδιάκριτο· ανοίγει πολύ γλυκά, με άφθονο σαφράν, και στη συνέχεια αναδύεται ένα σκούρο, ξυλώδες τριαντάφυλλο Member write-up on Karus Secret Musk, Parfumo
  2. Το Fragrantica αναφέρει σαφράν και κόκκινα φρούτα, έπειτα τόνκα, τριαντάφυλλο και σοκολάτα και τέλος μόσχο, άμπερ, βρύα δρυός, βρύα και άμβρα Karus Secret Musk by Khadlaj, Fragrantica
  3. Ένα μέλος που έχει το άρωμα και δοκίμασε το Arabians Tonka βρίσκει το Karus λιγότερο μεταλλικό, με πιο αφράτη τόνκα Arabians Tonka by Montale, Fragrantica

Πιο δροσερή εκδοχή: Amber Oud Dubai Night

Φιάλη του Amber Oud Dubai Night της Al Haramain
Amber Oud Dubai NightAl HaramainΠιο φρέσκια εκδοχή

Το Amber Oud Dubai Night του Al Haramain συνδυάζει σαφράν, τριαντάφυλλο, oud, φασόλι τόνκα και βρύα βελανιδιάς, σύμφωνα με τη σελίδα του στο Fragrantica· αυτές είναι οι βασικές νότες της λίστας του αυθεντικού.

Η βασική διαφορά είναι η φωτεινότητά του. Στην ίδια καταχώριση προστίθενται το ελεμί και το κρίνο της κοιλάδας. Ένα μέλος το βρίσκει λίγο πιο λαμπερό και κάπως πιο δροσερό από το Arabians Tonka, με παρόμοιο όμως χαρακτήρα. Ένα άλλο μέλος διαφωνεί και δεν βρίσκει πολλά κοινά με το Arabians Tonka.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει μια πιο φωτεινή προσέγγιση στην ιδέα του σαφράν, του oud και του τόνκα και είναι πρόθυμος να κρίνει μόνος του, δοκιμάζοντάς το στο δέρμα του, αφού οι απόψεις διίστανται.

Βάση: κατονομασμένη πηγή, η σελίδα του Fragrantica, όπου οι απόψεις των μελών διίστανται.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Fragrantica το βρίσκει λίγο πιο λαμπερό και ελαφρώς πιο δροσερό από το Arabians Tonka, αλλά και πάλι κοντινό στο προφίλ· ένα άλλο μέλος διαφωνεί, βρίσκοντας ελάχιστα στοιχεία του Arabians Tonka σε αυτό. Το Fragrantica προσθέτει ελεμί και κρίνο της κοιλάδας σε μια πυραμίδα με σαφράν, τριαντάφυλλο, ούντ, τόνκα και βρύα δρυός Amber Oud Dubai Night by Al Haramain, Fragrantica

Χαμηλότερη τιμή: Timeless Tonka

Φιάλη του Timeless Tonka της House of Thêom
Timeless TonkaHouse of ThêomΧαμηλότερη τιμή

Το Timeless Tonka του House of Thêom είναι η οικονομικότερη επιλογή από όσες έχουν τιμή στον πίνακα, τόσο ανά φιάλη όσο και ανά ml. Η σελίδα σύγκρισης των δύο στο Parfumo αναφέρει σαφράν και περγαμόντο, ζάχαρη και τριαντάφυλλο, έπειτα φασόλι τόνκα και μόσχο — νότες που βρίσκονται κοντά στη λίστα του αυθεντικού. Αναφέρει επίσης κέδρο, γεράνι, κεχριμπαρόξυλο και βανίλια, αλλά ούτε oud ούτε βρύα βελανιδιάς.

Η βασική διαφορά είναι ότι λείπει το oud. Τα μέλη του Fragrantica το βρίσκουν παρόμοιο με το Arabians Tonka, αλλά χωρίς oud. Ένα μέλος βρίσκει το σαφράν σκληρό για το πρώτο μισάωρο. Ένα άλλο λέει ότι δεν μυρίζει σαν το αυθεντικό και προτείνει να το δοκιμάσεις πρώτα. Ένα μέλος του Parfumo το αποκαλεί πιο απαλό εναλλακτικό του Montale, με απόδοση που υπολείπεται και χρειάζεται ανανέωση.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει την πλευρά του σαφράν και του τόνκα χωρίς το oud, με το μικρότερο κόστος, και δεν τον πειράζει να ψεκαστεί ξανά αργότερα.

Βάση: κατονομασμένες πηγές, με τις απόψεις να διίστανται ως προς το πόσο κοντά φτάνει.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Parfumo το χαρακτηρίζει πιο απαλή εναλλακτική επιλογή του Arabians Tonka της Montale, με απόδοση που υπολείπεται και απαιτεί ανανέωση Member statement on Timeless Tonka, Parfumo
  2. Μέλη του Fragrantica το βρίσκουν παρόμοιο με το Arabians Tonka, αλλά χωρίς ούντ· ένα μέλος βρίσκει το σαφράν τραχύ για το πρώτο μισάωρο, ενώ ένα άλλο λέει πως δεν μυρίζει σαν το αρχικό και προτείνει να το δοκιμάσεις πρώτα Timeless Tonka by House of Thêom, Fragrantica
  3. Το Parfumo αναφέρει σαφράν, περγαμόντο και ξύλο κέδρου, έπειτα ζάχαρη, τριαντάφυλλο και γεράνι και τέλος τόνκα, μόσχο, ξύλο άμπερ και βανίλια Timeless Tonka and Arabians Tonka compared, Parfumo

Αυθεντικά αρώματα που διαθέτουμε ως εναλλακτικές

Αυθεντικά αρώματα με κοινά στοιχεία από τον χαρακτήρα του σαφράν, του τριαντάφυλλου και του γλυκού κεχριμπαριού, όλα σε decant από την αυθεντική φιάλη.

  1. Montale

    Crazy In Love

    Άγριο τριαντάφυλλο και φύλλα βιολέτας, σαφράν και καστανή ζάχαρη πάνω σε κεχριμπάρι και βανίλια: μια γλυκιά, τριανταφυλλένια εκδοχή.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Mancera

    Instant Crush

    Σαφράν, τζίντζερ και εσπεριδοειδή πάνω σε ξυλώδες κεχριμπάρι, τριαντάφυλλο και γιασεμί, με βανίλια, σανταλόξυλο και βρύα βελανιδιάς: πιο ξυλώδες και φωτεινό.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Montale

    Intense Cafe

    Τριαντάφυλλο και καφές πάνω σε βανίλια, λευκό μόσχο και κεχριμπάρι: ένα ζεστό άρωμα με τριαντάφυλλο και καφέ.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. Montale

    Black Aoud

    Τριαντάφυλλο πάνω σε oud και πατσουλί, με μόσχο: ο συνδυασμός τριαντάφυλλου και oud στην πιο απλή του μορφή.

    3ml · 10ml · 30ml

Τι δεν πετυχαίνει κανένας κλώνος

Στις παραπάνω περιγραφές μελών επανέρχονται δύο αδυναμίες. Η πρώτη είναι η ένταση. Για τα Noir d'Arabie, Cosmic Tonka και Timeless Tonka, ένα μέλος για το καθένα περιγράφει άρωμα με χαμηλότερη απόδοση από το αυθεντικό, ενώ ορισμένοι που φορούν το Momento αναφέρουν ότι δεν διαρκεί πολύ στο δέρμα τους.

Η δεύτερη είναι το τριαντάφυλλο. Ένα μέλος το βρίσκει πιο διακριτικό στο Noir d'Arabie, ενώ αρκετοί λένε ότι στο Momento ξεθωριάζει πιο γρήγορα· και στις δύο περιπτώσεις, το αποτέλεσμα μοιάζει πιο γλυκό. Όταν το τριαντάφυλλο υποχωρεί, τίποτα δεν εξισορροπεί πια τη ζάχαρη.

Οι λίστες με τις νότες αποκαλύπτουν μια τρίτη διαφορά. Από τις λίστες που παρατίθενται εδώ, μόνο το Noir d'Arabie αναφέρει ζαχαροκάλαμο, ενώ τα Karus Secret Musk και Timeless Tonka δεν αναφέρουν καθόλου oud. Το αυθεντικό άρωμα ισορροπεί ανάμεσα στη γλυκύτητα από τη μία και στο oud με τη μεταλλική, πουδρένια όψη του από την άλλη. Αν αφαιρέσεις τη μία πλευρά, ανατρέπεται όλη η ισορροπία του αρώματος.

Ολόκληρη φιάλη κλώνου ή ένα μικρό decant του Arabians Tonka;

Με βάση την τιμή ανά ml, και οι έξι κλώνοι του πίνακα κοστίζουν λιγότερο από το αυθεντικό. Ένα decant 10ml του Arabians Tonka κοστίζει 26,91 €, δηλαδή 2,69 €/ml ανά ml. Τα 30ml κοστίζουν 63,90 €, δηλαδή 2,13 €/ml ανά ml, την καλύτερη τιμή ανά ml που προσφέρουμε για αυτό το άρωμα. Αν είσαι σίγουρος για το στιλ του και σκοπεύεις να το φοράς γενναιόδωρα κάθε μέρα, μια μεγάλη φιάλη κλώνου σου δίνει περισσότερο άρωμα για κάθε ευρώ.

Αν το δεις ως απόφαση, τα ποσά είναι διαφορετικά. Τα 3ml του αυθεντικού, περίπου 60 ψεκασμοί, κοστίζουν 8,91 €. Είναι ένα μικρό ποσό σε σύγκριση με μια ολόκληρη φιάλη κλώνου, και φορώντας το για επτά ημέρες θα καταλήξεις: αυθεντικό, κλώνος ή τίποτα από τα δύο. Για να δεις πώς συγκρίνεται το Arabians Tonka ως προς την τιμή ανά ml με τα υπόλοιπα αρώματα, δες τον δείκτη τιμής ανά ml, ενώ στο τι είναι ένα decant αρώματος εξηγούμε πώς γεμίζονται τα μικρά μπουκαλάκια.

Αυθεντικά αρώματα στην ίδια οικογένεια

Αν θέλεις να βρεις μέρος αυτού του χαρακτήρα σε ένα άλλο αυθεντικό άρωμα, τέσσερα αρώματα που διαθέτουμε έχουν κάποια κοινά στοιχεία μαζί του. Το Crazy In Love του Montale, από το 2021, ανοίγει με άγριο τριαντάφυλλο και φύλλα βιολέτας, συνεχίζει με σαφράν και καστανή ζάχαρη και καταλήγει σε κεχριμπάρι και βανίλια: μια πιο γλυκιά, τριανταφυλλένια εκδοχή. Το Instant Crush του Mancera συνδυάζει σαφράν, τζίντζερ, μανταρίνι και περγαμόντο με κεχριμπαρόξυλο, τριαντάφυλλο, γιασεμί και φύλλο πατσουλί, πάνω σε βανίλια, λευκό μόσχο, σανταλόξυλο και βρύα βελανιδιάς. Είναι πιο ξυλώδες, με περισσότερα εσπεριδοειδή στην αρχή.

Το Intense Cafe του Montale συνδυάζει τριαντάφυλλο και καφέ με βανίλια, λευκό μόσχο και κεχριμπάρι, για μια ζεστή αίσθηση με τριαντάφυλλο και καφέ. Το Black Aoud του Montale έχει τριαντάφυλλο πάνω από oud και πατσουλί, με μόσχο: ένας συνδυασμός στην πιο απλή μορφή του. Και τα τέσσερα διατίθενται σε 3ml, 10ml και 30ml, ώστε να φορέσεις μερικά για μία εβδομάδα προτού διαλέξεις.

Πώς να δοκιμάσεις έναν κλώνο

Δοκίμασε ένα άρωμα με τόνκα και κεχριμπάρι στον καρπό σου, όχι σε χαρτάκι, που δείχνει το άνοιγμα και ελάχιστα περισσότερα. Άφησε μία μέρα αποκλειστικά για το Montale και την επόμενη για τον κλώνο, ώστε η ανάμνηση του ενός να μην επηρεάσει την κρίση σου για το άλλο. Σημείωσε τα πρώτα λεπτά και την καρδιά του καθενός. Άφησε τις νότες βάσης να εξελιχθούν ως αργότερα μέσα στη μέρα προτού τις κρίνεις.

Τα 3ml του Arabians Tonka σου δίνουν μια ολόκληρη εβδομάδα για σύγκριση. Αν προτιμήσεις το Montale, ένα decant 10ml (περίπου 200 ψεκασμοί) σε βγάζει για εβδομάδες βραδινών εξόδων, ενώ τα 30ml, περίπου 600 ψεκασμοί, είναι για να το κρατήσεις. Για περισσότερα σχετικά με το πώς να διαλέξεις πριν δεσμευτείς, διάβασε πώς να αποφύγεις μια αγορά στα τυφλά. Για τα συστατικά πίσω από αυτό το άρωμα, δες τους οδηγούς μας για το φασόλι τόνκα, το oud και τα αρώματα με τριαντάφυλλο.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Μπορώ να δοκιμάσω πρώτα το Arabians Tonka σε ένα μικρό decant;
Το 10ML διαθέτει το Arabians Tonka σε decant 3ml, 10ml ή 30ml, γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη, και αποστέλλει σε όλη την ΕΕ. Ένα 3ml αντιστοιχεί σε περίπου 60 ψεκασμούς, αρκετούς για να το φοράς μια εβδομάδα μαζί με οποιοδήποτε clone.
Κοστίζουν τα dupe του Arabians Tonka λιγότερο ανά ml από το αυθεντικό;
Κάθε clone στον συγκριτικό πίνακα κοστίζει λιγότερο ανά ml από το αυθεντικό. Ένα decant 10ml του Arabians Tonka κοστίζει 26,91 € και ένα 3ml κοστίζει 8,91 €, ένα μικρό ποσό σε σύγκριση με μια ολόκληρη φιάλη clone.
Ποιος κλώνος βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης για το Arabians Tonka;
Το Momento by Riiffs είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό: πολλά μέλη του Fragrantica το χαρακτηρίζουν κοντινή εναλλακτική, ενώ η σελίδα σύγκρισης του Parfumo κατατάσσει τα δύο αρώματα ως αρκετά παρόμοια. Αρκετά μέλη βρίσκουν ότι το τριαντάφυλλό του υποχωρεί νωρίτερα και ότι το dry-down γίνεται πιο γλυκό, με το oud στο παρασκήνιο.
Πόσο κοντά είναι το Noir d'Arabie στο Arabians Tonka;
Η δημοσιευμένη λίστα νοτών του περιλαμβάνει κάθε νότα που αναφέρεται στη λίστα του αυθεντικού, ενώ ένα μέλος του Fragrantica που έχει αρκετές εναλλακτικές το χαρακτηρίζει ως το πιο κοντινό. Τα μέλη λένε επίσης ότι δεν έχει την ένταση του αυθεντικού, ενώ ένα μέλος βρίσκει το τριαντάφυλλο πιο διακριτικό και το άρωμα πιο γλυκό.
Ποιο dupe του Arabians Tonka δεν έχει oud;
Τα Timeless Tonka και Karus Secret Musk δεν αναφέρουν oud. Τα μέλη του Fragrantica βρίσκουν το Timeless Tonka παρόμοιο με το αυθεντικό, αλλά χωρίς oud, ενώ το Karus Secret Musk προσθέτει κόκκινα φρούτα και σοκολάτα αντί γι’ αυτό.
Με ποια εκδοχή του Arabians Tonka συγκρίνονται τα clone;
Το 10ML διαθέτει μία εκδοχή του Arabians Tonka και με αυτή συγκρίνεται κάθε clone αυτού του οδηγού, με βάση τη λίστα νοτών που δημοσιεύει η Montale.
Ποιους κλώνους συνδέουν πιο στενά οι πηγές με το Arabians Tonka;
Ανάμεσα στους κλώνους, οι πηγές συνδέουν πιο άμεσα με αυτό τα Momento, Noir d'Arabie, Cosmic Tonka και Karus Secret Musk. Από τα αυθεντικά αρώματα που διαθέτουμε, το Crazy In Love έχει κοινά στοιχεία σαφράν, ζάχαρης και κεχριμπαριού, ενώ το Black Aoud έχει κοινό τον συνδυασμό τριαντάφυλλου και oud.
Θα μου δείξει ένα 3ml πόσο διαρκεί το Arabians Tonka πάνω μου;
Η διάρκειά του εξαρτάται από την επιδερμίδα σου και τον καιρό, οπότε ο πιο αξιόπιστος τρόπος να το διαπιστώσεις είναι να φορέσεις ένα 3ml για λίγες μέρες. Για αρκετά clone αυτού του οδηγού, ένα μέλος λέει ότι η απόδοσή τους είναι πιο αδύναμη από του αυθεντικού.

Πηγές

  1. Arabians Tonka, Montale
  2. Arabians Tonka by Montale, Fragrantica
  3. Momento by Riiffs, Fragrantica
  4. Member write-up on Arabians Tonka, Parfumo
  5. Arabians Tonka and Momento compared, Parfumo
  6. Noir d'Arabie by Pendora Scents, Fragrantica
  7. Member statement on Noir d'Arabie, Parfumo
  8. Cosmic Tonka by French Avenue, Fragrantica
  9. Member write-up on Karus Secret Musk, Parfumo
  10. Amber Oud Dubai Night by Al Haramain, Fragrantica
  11. Timeless Tonka by House of Thêom, Fragrantica
  12. Timeless Tonka and Arabians Tonka compared, Parfumo

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Arabians Tonka, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Montale ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων