Dupe-uri Montale Arabians Tonka 2026: 6 clone comparate cu originalul

Șase alternative la Arabians Tonka, ce spun sursele menționate despre fiecare și prin ce se deosebește de Montale. Sau încearcă mai întâi originalul într-un decant de 3ml.

În acest ghid

Pe scurt

Cea mai bună alternativă per total la Montale Arabians Tonka este Momento de la Riiffs, pe care mulți membri Fragrantica o consideră o alternativă apropiată. Noir d’Arabie de la Pendora Scents este parfumul pe care un deținător al mai multor alternative îl numește cel mai apropiat, iar Timeless Tonka de la House of Thêom are cel mai mic preț. Vrei parfumul original? Arabians Tonka costă 26,91 € pentru un decant de 10ml la 10ML.

6 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 28 septembrie 2026

Clasamentul

  1. MomentoCel mai bun per total Riiffs30,00 € 100ml
  2. Noir d'ArabieCel mai apropiat în fond Pendora Scents29,90 € 100ml
  3. Cosmic TonkaVarianta mai blândă French Avenue36,99 € 100ml
  4. Karus Secret MuskVarianta mai dulce Khadlaj39,90 € 100ml
  5. Amber Oud Dubai NightVarianta mai proaspătă Al Haramain59,95 € 100ml
  6. Timeless TonkaCel mai mic preț House of Thêom19,95 € 75ml

Preferi originalul?

Arabians Tonka

MontaleTurnat din flaconul original

Alternativele: 0,27 €–0,60 €/ml în alte magazine, verificat pe 28 septembrie 2026

Crazy In Love, Arabians Tonka și Instant Crush, trei flacoane pe un fundal bleu pal

Cum miroase Arabians Tonka?

Flaconul Arabians Tonka de la Montale
OriginalulArabians TonkaMontale

Arabians Tonka de la Montale a fost lansat în 2019 ca parfum unisex. Șofranul și bergamota deschid compoziția cu un debut condimentat și luminos. În inimă, oudul se întâlnește cu trandafirul bulgăresc. Baza justifică numele parfumului: boabe de tonka și trestie de zahăr peste ambră, mosc alb și mușchi de stejar. Acordurile menționate pun în prim-plan notele dulci, vanilia și ambra, urmate de condimente calde, oud și trandafir, cu o tentă metalică și pudrată care le străbate. Pagina proprie a Montale despre parfum prezintă descrierea casei.

Aici e provocarea pentru orice clonă. Zahărul și tonka trag într-o direcție, oudul și șofranul metalic în cealaltă, iar trandafirul stă la mijloc. 10ML are în ofertă o singură versiune de Arabians Tonka, așa că fiecare clonă de mai jos este comparată cu aceeași referință.

Șofran, oud și boabe de tonka ca materii prime: note din Arabians Tonka de la Montale
În imagine: șofran, oud și boabe de tonka, note din Arabians Tonka.

Alternative la Arabians Tonka, comparate

Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 28 septembrie 2026

AlternativăBaza comparațieiPrețul flaconuluiPe ml
1Cel mai bun per total Momento Riiffs
Sursă numită Sursă
30,00 € 100ml
0,30 €/ml
2Cel mai apropiat în fond Noir d'Arabie Pendora Scents
Sursă numită Sursă
29,90 € 100ml
0,30 €/ml
3Varianta mai blândă Cosmic Tonka French Avenue
Sursă numită Sursă
36,99 € 100ml
0,37 €/ml
4Varianta mai dulce Karus Secret Musk Khadlaj
Sursă numită Sursă
39,90 € 100ml
0,40 €/ml
5Varianta mai proaspătă Amber Oud Dubai Night Al Haramain
Sursă numită Sursă
59,95 € 100ml
0,60 €/ml
6Cel mai mic preț Timeless Tonka House of Thêom
Sursă numită Sursă
19,95 € 75ml
0,27 €/ml

Fotografii ale flacoanelor: riiffsperfumes.com, fragrantica.com, fragrantica.com, khadlaj-perfumes.com, fragrantica.com, maquibeauty.com

Compară două parfumuri unul lângă altul

Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.

CriteriuArabians TonkaMontaleMomentoRiiffs
Preț pe ml
3ml: 2,97 €/ml · 10ml: 2,69 €/ml · 30ml: 2,13 €/ml
0,30 €/ml
Mărime
Decanturi de 3, 10 sau 30ml
Flacon de 100ml
Cost cu livrare
Preț 10ML actualizat; livrarea se adaugă la plată
Prețul flaconului în alt magazin la 28 septembrie 2026; fără livrare
Ce spun sursele
Referința: fiecare alternativă din acest ghid e comparată cu Arabians Tonka
  • Mulți membri Fragrantica îl consideră o alternativă apropiată la Arabians Tonka; câțiva observă că trandafirul se estompează mai devreme, iar faza de bază devine mai dulce și amintește mai mult de caramel, oudul rămâne în fundal, iar unii spun că persistă puțin pe piele Momento by Riiffs, Fragrantica
  • Un membru Parfumo scrie despre Arabians Tonka că Riiffs i se potrivește cel puțin la fel de bine, cu mici diferențe, la un preț mult mai mic Member write-up on Arabians Tonka, Parfumo
  • Pagina de comparație Parfumo le consideră destul de asemănătoare, iar majoritatea membrilor care au votat sunt de acord Arabians Tonka and Momento compared, Parfumo
Baza comparației
Parfumul original
Sursă numită
Disponibilitate
La 10ML, turnat din flaconul original
La vânzare într-un magazin din UE la 28 septembrie 2026
  • Arabians Tonka costă mai puțin la cumpărare: 8,91 € față de 30,00 €.
  • Momento îți dă mai mult parfum: 100ml față de 3ml.
  • 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.

Cât îmi trebuie?

Scrie de câte ori vrei să porți Arabians Tonka și câte pulverizări folosești.

Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).

  • 2 × 3mlCel mai ieftin17,82 €Rămân 0ml
  • 1 × 10ml26,91 €Rămân 4ml
  • 1 × 30ml63,90 €Rămân 24ml
  • Momento de la Riiffs: 1 × 100mlPreț în alt magazin la 28 septembrie 2026, fără livrare30,00 €Rămân 94ml

La o asemenea folosire, decanturile de Arabians Tonka costă mai puțin decât Momento: 17,82 € față de 30,00 €.

O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.

Două exemple calculate

  • O lună de weekenduri

    8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 8,91 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, decanturile de Arabians Tonka costă mai puțin decât Momento: 8,91 € față de 30,00 €.

  • În fiecare zi, timp de un an

    365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml cu 163,62 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Momento costă mai puțin decât decanturile de Arabians Tonka: 30,00 € față de 163,62 €. E un alt parfum, nu originalul.

Clasamentul alternativelor la Arabians Tonka: 6 dupe-uri cu rolul și prețul pe ml, pe primul loc Momento de la RiiffsDeschide imaginea la dimensiune completă într-o filă nouă
Ordonate după cât de aproape sunt de Arabians Tonka. Prețul pe ml calculat din prețurile flacoanelor verificate pe 28 septembrie 2026.

Cea mai bună per total: Momento

Flaconul Momento de la Riiffs
MomentoRiiffsCel mai bun per total

Momento de la Riiffs deschide acest ghid pentru că trei surse diferite îl pun în legătură cu originalul. Pe pagina sa Fragrantica, mulți membri îl numesc o alternativă apropiată la Arabians Tonka și vorbesc despre aceleași elemente: trandafir, oud și un final dulce.

Principala diferență ține de echilibru. Mai mulți membri spun că trandafirul se estompează mai repede, iar finalul devine mai dulce, cu o tentă mai apropiată de caramel, în timp ce oudul rămâne în plan secund. Unii mai spun că nu persistă mult pe pielea lor.

I se potrivește cuiva care preferă latura zaharisită a originalului în locul notelor de oud și ar vrea ca trandafirul să nu dureze mult.

Surse menționate: un membru Parfumo care scrie despre Arabians Tonka spune că Riiffs funcționează pentru el cel puțin la fel de bine, cu mici diferențe și la un preț mult mai mic. Pagina de comparație Parfumo pentru cele două parfumuri le consideră destul de asemănătoare.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Mulți membri Fragrantica îl consideră o alternativă apropiată la Arabians Tonka; câțiva observă că trandafirul se estompează mai devreme, iar faza de bază devine mai dulce și amintește mai mult de caramel, oudul rămâne în fundal, iar unii spun că persistă puțin pe piele Momento by Riiffs, Fragrantica
  2. Un membru Parfumo scrie despre Arabians Tonka că Riiffs i se potrivește cel puțin la fel de bine, cu mici diferențe, la un preț mult mai mic Member write-up on Arabians Tonka, Parfumo
  3. Pagina de comparație Parfumo le consideră destul de asemănătoare, iar majoritatea membrilor care au votat sunt de acord Arabians Tonka and Momento compared, Parfumo

Cel mai apropiat în notele de bază: Noir d’Arabie

Flaconul Noir d'Arabie de la Pendora Scents
Noir d'ArabiePendora ScentsCel mai apropiat în fond

Pe hârtie, Noir d'Arabie de la Pendora Scents urmează îndeaproape originalul. Lista de note publicată menționează șofran și bergamotă, apoi oud și trandafir bulgăresc, iar la final boabe de tonka, trestie de zahăr, ambră, mosc alb și mușchi de stejar. Toate notele din lista publicată de Montale se regăsesc aici, iar baza reia toate cele cinci note de bază ale originalului, cele pe care le simți ultimele.

Diferența principală ține de intensitate, nu de structură. Un membru Fragrantica care deține Arabians Tonka și câteva alternative spune că aceasta e cea mai apropiată dintre ele; în cuvintele sale, e foarte puternică și persistentă, deși nu are forța originalului. Un alt membru de pe aceeași pagină simte trandafirul mai discret și parfumul în ansamblu mai dulce.

I se potrivește cuiva care caută cea mai apropiată variantă de profilul originalului și acceptă puțin mai puțină intensitate sau care simte că trandafirul din original e un pic prea pronunțat.

Bază: sursele menționate, cei doi membri Fragrantica de mai sus și un membru Parfumo care îl numește o alternativă foarte bună la Arabians Tonka. Membrul spune că se apropie mult de parfum, dar nu rezistă chiar la fel de bine ca originalul.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Un membru Fragrantica care deține Arabians Tonka și mai multe alternative spune că aceasta este cea mai apropiată, foarte puternică și persistentă, deși nu la nivelul originalului; un alt membru găsește trandafirul mai discret și parfumul mai dulce Noir d'Arabie by Pendora Scents, Fragrantica
  2. Un membru Parfumo îl numește o alternativă excelentă la Arabians Tonka, foarte apropiată ca miros, deși nu are chiar performanța originalului Member statement on Noir d'Arabie, Parfumo
  3. Paris Corner menționează șofran și bergamotă, apoi oud și trandafir bulgăresc, urmate de fasole tonka, trestie de zahăr, ambră, mosc alb și mușchi de stejar Noir d'Arabie, Paris Corner

O variantă mai blândă: Cosmic Tonka

Flaconul Cosmic Tonka de la French Avenue
Cosmic TonkaFrench AvenueVarianta mai blândă

Cosmic Tonka de la French Avenue păstrează aproape toată structura originalului. Pagina sa Fragrantica menționează șofran și bergamotă, lemn de agar și trandafir bulgăresc, apoi boabe de tonka, mosc alb, ambră și mușchi de stejar. Trestia de zahăr este singura notă din lista originalului care lipsește.

Diferența principală ține de intensitate. Un membru Fragrantica care cunoaște bine originalul îl găsește foarte apropiat, dar puțin mai catifelat și mai ușor de purtat. În relatarea sa, oudul dulce se simte mai puțin puternic, iar parfumul are o persistență ceva mai redusă. Pe Parfumo, membrii îl consideră similar și spun că recunosc imediat originalul. Unul dintre ei îl găsește mai bine echilibrat, cu șofranul mai puțin copleșitor.

I se potrivește cuiva atras de original, dar care simte că șofranul sau oudul dulce sunt prea insistente.

Bază: sursele menționate și relatările membrilor de pe ambele platforme.

De ce această alegere?Surse: 2

Baza: Sursă numită

  1. Un membru Fragrantica care cunoaște bine Arabians Tonka îl găsește foarte apropiat, dar puțin mai accesibil și mai fin, cu oudul dulce mai puțin intens și o performanță ușor mai slabă; Fragrantica menționează șofran și bergamotă, lemn de agar și trandafir bulgăresc, apoi fasole tonka, mosc alb, ambră și mușchi de stejar Cosmic Tonka by French Avenue, Fragrantica
  2. Membrii Parfumo îl consideră asemănător cu Arabians Tonka și spun că originalul se recunoaște imediat; unul îl găsește mai bine echilibrat, cu șofran mai puțin copleșitor Cosmic Tonka by French Avenue, Parfumo

O variantă mai dulce: Karus Secret Musk

Flaconul Karus Secret Musk de la Khadlaj
Karus Secret MuskKhadlajVarianta mai dulce

Karus Secret Musk de la Khadlaj are în comun cu originalul șofran, boabe de tonka, trandafir, ambră, mosc și mușchi de stejar, conform listei Fragrantica. Aceeași listă adaugă fructe roșii în notele de vârf, ciocolată în inimă și mușchi și ambră cenușie în bază. Oudul nu apare în listă.

Diferența principală ține de dulceață și textură. Un membru Parfumo îl numește o alternativă la Arabians Tonka cu un preț accesibil și spune că, dintre cele două pe care le-a încercat, acesta e mai asemănător; caracterul originalului se recunoaște clar. Descrie un debut foarte dulce, cu mult șofran, care lasă apoi loc unui trandafir întunecat, lemnos. Un membru de pe pagina Arabians Tonka de pe Fragrantica, care deține Karus și a încercat originalul, îl găsește mai puțin metalic, cu o notă de tonka mai pufoasă.

I se potrivește cuiva căruia nota metalică a originalului i se pare prea aspră și care vrea ca tonka să fie mai catifelată și mai dulce.

Bază: surse menționate, cele două relatări ale membrilor și notele de pe Fragrantica.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Un membru Parfumo îl numește o alternativă accesibilă la Arabians Tonka și cea mai asemănătoare dintre cele două pe care le-a încercat, cu caracterul originalului ușor de recunoscut; debutează foarte dulce, cu mult șofran, apoi se simte un trandafir întunecat, lemnos Member write-up on Karus Secret Musk, Parfumo
  2. Fragrantica menționează șofran și fructe roșii, apoi fasole tonka, trandafir și ciocolată, urmate de mosc, ambră, mușchi de stejar, mușchi și ambră gri Karus Secret Musk by Khadlaj, Fragrantica
  3. Un membru care îl deține și a încercat Arabians Tonka îl găsește pe Karus mai puțin metalic, cu o notă de tonka mai pufoasă Arabians Tonka by Montale, Fragrantica

O variantă mai proaspătă: Amber Oud Dubai Night

Flaconul Amber Oud Dubai Night de la Al Haramain
Amber Oud Dubai NightAl HaramainVarianta mai proaspătă

Amber Oud Dubai Night de la Al Haramain are șofran, trandafir, oud, boabe de tonka și mușchi de stejar pe pagina sa de pe Fragrantica, notele centrale din lista originalului.

Principala diferență este luminozitatea. Aceeași listă adaugă elemi și lăcrămioare. Un membru de acolo îl găsește puțin mai sclipitor și ușor mai proaspăt decât Arabians Tonka, păstrând totuși un profil apropiat. Un alt membru nu este de acord și găsește puține asemănări cu Arabians Tonka.

I se potrivește cuiva care vrea o abordare mai luminoasă a combinației de șofran, oud și tonka și care nu are nimic împotrivă să lămurească pe propria piele o părere împărțită.

Bază: o sursă menționată, pagina Fragrantica, unde părerile membrilor sunt împărțite.

De ce această alegere?Surse: 1

Baza: Sursă numită

  1. Un membru Fragrantica îl găsește puțin mai sclipitor și ușor mai proaspăt decât Arabians Tonka, dar tot apropiat ca profil; un alt membru nu este de acord și găsește puține asemănări cu Arabians Tonka. Fragrantica adaugă elemi și lăcrămioare la o piramidă de șofran, trandafir, oud, tonka și mușchi de stejar Amber Oud Dubai Night by Al Haramain, Fragrantica

Cel mai mic preț: Timeless Tonka

Flaconul Timeless Tonka de la House of Thêom
Timeless TonkaHouse of ThêomCel mai mic preț

Timeless Tonka de la House of Thêom este cea mai accesibilă dintre toate opțiunile din tabel cu preț afișat, atât per flacon, cât și per ml. Pagina de comparație Parfumo pentru cele două parfumuri menționează șofran și bergamotă, zahăr și trandafir, apoi boabe de tonka și mosc, toate apropiate de lista originalului. Mai menționează lemn de cedru, mușcată, lemn ambrat și vanilie, dar nici oud, nici mușchi de stejar.

Principala diferență este lipsa oudului. Membrii Fragrantica îl găsesc asemănător cu Arabians Tonka, dar fără oud. Unul consideră șofranul aspru în prima jumătate de oră. Altul spune că nu miroase ca originalul și recomandă să-l încerci mai întâi. Un membru Parfumo îl numește o alternativă mai blândă la Montale, cu persistență mai slabă, care trebuie reaplicat.

I se potrivește cuiva care vrea notele de șofran și tonka fără oud, cu cel mai mic cost, și căruia nu-i displace să mai aplice un puf mai târziu.

Bază: surse menționate, cu opinii împărțite despre cât de apropiat este.

De ce această alegere?Surse: 3

Baza: Sursă numită

  1. Un membru Parfumo îl numește o alternativă mai blândă la Arabians Tonka de la Montale, a cărei performanță este sub așteptări și care trebuie reaplicată Member statement on Timeless Tonka, Parfumo
  2. Membrii Fragrantica îl găsesc asemănător cu Arabians Tonka, dar fără oud; unuia i se pare aspru șofranul în prima jumătate de oră, iar altul spune că nu miroase ca originalul și sugerează să-l încerci mai întâi Timeless Tonka by House of Thêom, Fragrantica
  3. Parfumo menționează șofran, bergamotă și lemn de cedru, apoi zahăr, trandafir și geraniu, urmate de fasole tonka, mosc, ambră lemnoasă și vanilie Timeless Tonka and Arabians Tonka compared, Parfumo

Alternative autentice disponibile la noi

Parfumuri originale care au în comun o parte din caracterul șofranului, trandafirului și ambrei dulci, fiecare disponibil ca decant umplut din flaconul original.

  1. Montale

    Crazy In Love

    Trandafir sălbatic și frunze de violetă, șofran și zahăr brun peste ambră și păstaie de vanilie: o interpretare dulce, dominată de trandafir.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Mancera

    Instant Crush

    Șofran, ghimbir și citrice peste lemn ambrat, trandafir și iasomie, cu vanilie, lemn de santal și mușchi de stejar: mai lemnos și mai luminos.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Montale

    Intense Cafe

    Trandafir și cafea peste vanilie, mosc alb și ambră: o aromă caldă de trandafir și cafea.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. Montale

    Black Aoud

    Trandafir peste oud și paciuli, cu mosc: combinația de trandafir și oud în forma ei cea mai simplă.

    3ml · 10ml · 30ml

Unde dau greș toate clonele

În relatările membrilor de mai sus revin două lipsuri. Prima este intensitatea. Pentru Noir d'Arabie, Cosmic Tonka și Timeless Tonka, câte un membru descrie un parfum cu persistență mai slabă decât originalul, iar unii purtători de Momento spun că nu persistă mult pe pielea lor.

A doua este trandafirul. Un membru îl percepe mai discret în Noir d'Arabie, iar mai mulți spun că se estompează mai repede în Momento; în ambele cazuri, rezultatul pare mai dulce. Când trandafirul trece în plan secund, zahărul nu mai are cu ce să se echilibreze.

Listele de note arată o a treia diferență. Dintre listele citate aici, doar Noir d'Arabie menționează trestia de zahăr, iar Karus Secret Musk și Timeless Tonka nu menționează deloc oud. Originalul găsește un echilibru între dulceața de o parte și oudul cu accente metalice și pudrate de cealaltă. Dacă elimini una dintre părți, întregul parfum își pierde echilibrul.

Flacon întreg de clonă sau un decant mic de Arabians Tonka?

Raportat la fiecare ml, toate cele șase clone din tabel costă mai puțin decât originalul. Un decant de 10ml de Arabians Tonka costă 26,91 €, adică 2,69 €/ml. Unul de 30ml costă 63,90 €, adică 2,13 €/ml — cel mai bun preț per ml pe care îl oferim pentru acest parfum. Dacă știi deja că-ți place acest stil și plănuiești să-l porți generos în fiecare zi, un flacon mare de clonă îți oferă mai mult parfum pentru fiecare euro.

Privite ca o decizie, sumele arată altfel. Un decant de 3ml din original, cu aproximativ 60 de pulverizări, costă 8,91 €. E o cheltuială mică în comparație cu un flacon întreg de clonă, iar o săptămână de purtare lămurește alegerea: originalul, o clonă sau niciunul. Pentru a vedea cum se compară Arabians Tonka cu restul gamei la prețul per ml, consultă indexul prețurilor per ml, iar în articolul ce este un decant de parfum afli cum sunt umplute flacoanele mici.

Parfumuri originale din aceeași familie

Dacă vrei să regăsești o parte din acest caracter într-un alt parfum original, avem patru parfumuri care împărtășesc câteva dintre aceste trăsături. Crazy In Love de la Montale, lansat în 2021, se deschide cu trandafir sălbatic și frunze de violetă, apoi aduce șofran și zahăr brun, înainte să se așeze pe ambră și vanilie: o interpretare centrată pe trandafir, cu accente dulci. Instant Crush de la Mancera combină șofran, ghimbir, mandarină și bergamotă cu lemn ambrat, trandafir, iasomie și frunze de paciuli, pe o bază de vanilie, mosc alb, lemn de santal și mușchi de stejar. Are note lemnoase mai pronunțate și mai multe citrice la început.

Intense Cafe de la Montale îmbină trandafirul și cafeaua cu vanilie, mosc alb și ambră, o cale spre căldură prin trandafir și cafea. Black Aoud de la Montale pune trandafirul peste oud și paciuli, cu mosc — combinația în forma ei cea mai simplă. Toate patru sunt disponibile în 3ml, 10ml și 30ml, așa că poți purta câteva dintre ele în aceeași săptămână înainte să alegi.

Cum să testezi o clonă

Evaluează un parfum cu tonka și ambră pe încheietură, nu pe o hârtie de testare, care îți arată deschiderea și prea puțin din rest. Lasă Montale să aibă o zi doar pentru el și clona o altă zi, ca amintirea unuia să nu-ți influențeze percepția asupra celuilalt. Notează primele minute și notele de mijloc ale fiecăruia. Așteaptă până mai târziu în zi ca să judeci notele de bază.

Un decant de 3ml din Arabians Tonka îți oferă o săptămână în care să le compari pe îndelete. Dacă Montale câștigă, un decant de 10ml (aproximativ 200 de pulverizări) îți ajunge pentru câteva săptămâni de seri, iar cel de 30ml, cu aproximativ 600 de pulverizări, e alegerea pe termen lung. Pentru mai multe sfaturi despre cum să alegi înainte să te hotărăști, citește cum să eviți să cumperi un parfum pe nevăzute. Despre ingredientele din acest parfum, află mai multe în ghidurile noastre despre boabele de tonka, oud și parfumurile cu trandafir.

Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte

Pot încerca mai întâi Arabians Tonka într-un decant mic?
10ML vinde Arabians Tonka în decanturi de 3ml, 10ml sau 30ml, umplute din flaconul original, și livrează în toată UE. Un decant de 3ml oferă aproximativ 60 de pulverizări, suficient cât să-l porți o săptămână alături de orice clonă.
Costă dupe-urile Arabians Tonka mai puțin pe ml decât originalul?
Fiecare clonă din tabelul comparativ costă mai puțin pe ml decât originalul. Un decant de 10ml de Arabians Tonka costă 26,91 €, iar unul de 3ml costă 8,91 € — o cheltuială mică în comparație cu un flacon întreg de clonă.
Ce clonă se află pe primul loc în clasamentul Arabians Tonka?
Momento de la Riiffs este alegerea cea mai bună per ansamblu în acest ghid: mulți membri Fragrantica îl numesc o alternativă apropiată, iar pagina de comparație Parfumo spune că cele două sunt destul de asemănătoare. Mai mulți membri spun că trandafirul din Momento se estompează mai repede și că aroma devine mai dulce pe măsură ce se așază, oudul rămânând în fundal.
Cât de apropiat este Noir d'Arabie de Arabians Tonka?
Lista de note publicată include fiecare notă din lista originalului, iar un membru Fragrantica care deține mai multe alternative îl numește pe acesta cel mai apropiat. Membrii mai spun că Noir d’Arabie nu are intensitatea originalului, iar unul dintre ei găsește trandafirul mai discret și aroma mai dulce.
Care clonă Arabians Tonka nu conține oud?
Timeless Tonka și Karus Secret Musk nu menționează oud în lista de note. Membrii Fragrantica consideră Timeless Tonka asemănător cu originalul, dar fără oud, iar Karus Secret Musk adaugă în schimb fructe roșii și ciocolată.
Cu ce versiune de Arabians Tonka sunt comparate clonele?
10ML are în ofertă o singură versiune de Arabians Tonka, iar fiecare clonă din acest ghid este comparată cu aceasta, pe baza listei de note publicate de Montale.
Ce clone sunt considerate de surse cele mai apropiate de Arabians Tonka?
Dintre clone, Momento, Noir d’Arabie, Cosmic Tonka și Karus Secret Musk sunt cele pe care sursele le asociază cel mai direct cu acesta. Dintre parfumurile originale disponibile la noi, Crazy In Love are în comun șofranul, zahărul și ambra, iar Black Aoud, trandafirul și oudul.
Îmi va arăta un decant de 3ml cât rezistă Arabians Tonka pe pielea mea?
Cât rezistă depinde de pielea ta și de vreme, așa că cel mai corect e să porți un decant de 3ml câteva zile. Pentru mai multe clone din acest ghid, un membru spune că rezistă mai puțin decât originalul.

Surse

  1. Arabians Tonka, Montale
  2. Arabians Tonka by Montale, Fragrantica
  3. Momento by Riiffs, Fragrantica
  4. Member write-up on Arabians Tonka, Parfumo
  5. Arabians Tonka and Momento compared, Parfumo
  6. Noir d'Arabie by Pendora Scents, Fragrantica
  7. Member statement on Noir d'Arabie, Parfumo
  8. Cosmic Tonka by French Avenue, Fragrantica
  9. Member write-up on Karus Secret Musk, Parfumo
  10. Amber Oud Dubai Night by Al Haramain, Fragrantica
  11. Timeless Tonka by House of Thêom, Fragrantica
  12. Timeless Tonka and Arabians Tonka compared, Parfumo

Cum am comparat

Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Arabians Tonka, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 28 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.

10ML este independent și nu este afiliat cu Montale sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.

Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.

Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.

Vezi decanturile

Toate ghidurile despre parfumuri