Montale Arabians Tonka Dupes 2026: 6 Clones vs the Original

Six Arabians Tonka dupes, what named sources say about each, and how each one differs from the Montale. Or try the original first in a 3ml decant.

In this guide

Quick answer

The best Montale Arabians Tonka dupe overall is Momento by Riiffs, which many Fragrantica members call a close alternative. Noir d'Arabie by Pendora Scents is the one an owner of several alternatives names closest, and Timeless Tonka by House of Thêom has the lowest price. Want the real thing? Arabians Tonka is €26.91 for a 10ml decant at 10ML.

6 alternatives compared below · prices checked 28 September 2026

The ranking

  1. MomentoBest overall Riiffs€30.00 100ml
  2. Noir d'ArabieClosest on the dry-down Pendora Scents€29.90 100ml
  3. Cosmic TonkaSofter take French Avenue€36.99 100ml
  4. Karus Secret MuskSweeter take Khadlaj€39.90 100ml
  5. Amber Oud Dubai NightFresher take Al Haramain€59.95 100ml
  6. Timeless TonkaLowest price House of Thêom€19.95 75ml

Prefer the original?

Arabians Tonka

MontaleDecanted from the original bottle

The alternatives: €0.27–€0.60/ml in other shops, checked 28 September 2026

Crazy In Love, Arabians Tonka and Instant Crush, three bottles standing on a pale blue background

What does Arabians Tonka smell like?

Bottle of Arabians Tonka by Montale
The originalArabians TonkaMontale

Arabians Tonka by Montale launched in 2019 as a unisex perfume. Saffron and bergamot open it, a spiced and bright start. The heart sets oud against Bulgarian rose. The base is where the name earns its place: tonka bean and sugar cane over amber, white musk and oakmoss. Its listed accords put sweet, vanilla and amber first, then warm spice, oud and rose, with a metallic, powdery edge running through. Montale's own page for it gives the house's description.

That is the puzzle every clone has to solve. The sugar and the tonka pull one way, the oud and the metallic saffron pull the other, and the rose sits between them. 10ML stocks one version of Arabians Tonka, so every clone below is measured against the same target.

Saffron, oud and tonka bean as raw materials: notes of Arabians Tonka by Montale
Pictured: saffron, oud and tonka bean, notes of Arabians Tonka.

Arabians Tonka alternatives compared

Bottle prices in other shops, as checked 28 September 2026

AlternativeBasis of comparisonBottle pricePer ml
1Best overall Momento Riiffs
Named source Source
€30.00 100ml
€0.30/ml
2Closest on the dry-down Noir d'Arabie Pendora Scents
Named source Source
€29.90 100ml
€0.30/ml
3Softer take Cosmic Tonka French Avenue
Named source Source
€36.99 100ml
€0.37/ml
4Sweeter take Karus Secret Musk Khadlaj
Named source Source
€39.90 100ml
€0.40/ml
5Fresher take Amber Oud Dubai Night Al Haramain
Named source Source
€59.95 100ml
€0.60/ml
6Lowest price Timeless Tonka House of Thêom
Named source Source
€19.95 75ml
€0.27/ml

Bottle photos: riiffsperfumes.com, fragrantica.com, fragrantica.com, khadlaj-perfumes.com, fragrantica.com, maquibeauty.com

Compare two side by side

Pick any two perfumes from this guide. It opens on the original against the #1 pick.

DetailArabians TonkaMontaleMomentoRiiffs
Price per ml
3ml: €2.97/ml · 10ml: €2.69/ml · 30ml: €2.13/ml
€0.30/ml
Size
Decants of 3, 10 or 30ml
100ml bottle
Delivered cost
Live 10ML price; delivery is added at checkout
Bottle price in another shop on 28 September 2026; delivery not included
What the sources say
The reference: every alternative here is compared with Arabians Tonka
  • Many Fragrantica members call it a close Arabians Tonka alternative; several find the rose fades earlier and the dry-down turns sweeter and more caramel-like, the oud sits in the background, and some report short longevity on skin Momento by Riiffs, Fragrantica
  • A Parfumo member writing about Arabians Tonka says the Riiffs works at least as well for them, with small differences, for much less money Member write-up on Arabians Tonka, Parfumo
  • Parfumo's comparison page classes the two as quite similar, with most voting members agreeing Arabians Tonka and Momento compared, Parfumo
Evidence basis
The original perfume
Named source
Availability
At 10ML, decanted from the original bottle
Listed in an EU shop on 28 September 2026
  • Arabians Tonka costs less up front: €8.91 against €30.00.
  • Momento gives you more perfume: 100ml against 3ml.
  • 10ML has not worn these two side by side; each claim above names its source.

How much do I need?

Enter how often you plan to wear Arabians Tonka and how many sprays you use.

You need about 6ml (120 sprays).

  • 2 × 3mlLowest cost€17.820ml left over
  • 1 × 10ml€26.914ml left over
  • 1 × 30ml€63.9024ml left over
  • Momento by Riiffs: 1 × 100mlPrice in another shop on 28 September 2026, delivery not included€30.0094ml left over

For this much wear, decants of Arabians Tonka cost less than Momento: €17.82 against €30.00.

An estimate: 10ML sizes hold about 60 sprays (3ml), 200 (10ml) and 600 (30ml), about 20 a ml. Atomisers vary, so treat the figures as a guide. Prices exclude delivery.

Two worked examples

  • A month of weekends

    8 wears at 3 sprays each. You need about 1.2ml (24 sprays). Lowest cost at 10ML: 1 × 3ml for €8.91, with about 1.8ml left over. For this much wear, decants of Arabians Tonka cost less than Momento: €8.91 against €30.00.

  • Every day for a year

    365 wears at 4 sprays each. You need about 73ml (1,460 sprays). Lowest cost at 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml for €163.62, with about 0ml left over. For this much wear, Momento costs less than decants of Arabians Tonka: €30.00 against €163.62. It is a different perfume, not the original.

Arabians Tonka dupes ranked: 6 alternatives with their role and price per ml, led by Momento by RiiffsOpen the full-size image in a new tab
Ranked by how closely each follows Arabians Tonka. Per-ml prices from bottle prices checked on 28 September 2026.

Best overall: Momento

Bottle of Momento by Riiffs
MomentoRiiffsBest overall

Momento by Riiffs leads this guide because three separate sources connect it to the original. On its Fragrantica page, many members call it a close Arabians Tonka alternative, and they talk about it through the same parts: a rose, an oud and a sweet dry-down.

The main difference is where the weight falls. Several members there find the rose fades earlier and the dry-down turns sweeter, closer to caramel, while the oud stays in the background. Some also report that it does not last long on their skin.

It suits someone who likes the sugared end of the original more than its oud, and who would rather keep the rose brief.

Basis: named sources. A Parfumo member writing about Arabians Tonka says the Riiffs works at least as well for them, with small differences, for much less money. Parfumo's comparison page for the pair classes the two as quite similar.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. Many Fragrantica members call it a close Arabians Tonka alternative; several find the rose fades earlier and the dry-down turns sweeter and more caramel-like, the oud sits in the background, and some report short longevity on skin Momento by Riiffs, Fragrantica
  2. A Parfumo member writing about Arabians Tonka says the Riiffs works at least as well for them, with small differences, for much less money Member write-up on Arabians Tonka, Parfumo
  3. Parfumo's comparison page classes the two as quite similar, with most voting members agreeing Arabians Tonka and Momento compared, Parfumo

Closest on the dry-down: Noir d'Arabie

Bottle of Noir d'Arabie by Pendora Scents
Noir d'ArabiePendora ScentsClosest on the dry-down

On paper, Noir d'Arabie by Pendora Scents follows the original closely. Its published note list gives saffron and bergamot, then oud and Bulgarian rose, then tonka bean, sugar cane, amber, white musk and oakmoss. Every note on Montale's published list appears there, and its base repeats all five of the original's base notes, the part you meet last.

The main difference is strength rather than shape. A Fragrantica member who owns Arabians Tonka and several alternatives names this the closest of them, very strong and long lasting in their words, though below the original's power. Another member on the same page finds the rose lighter and the whole scent sweeter.

It suits someone who wants the nearest match to the original's profile and can accept a little less power, or who finds the original's rose a touch heavy.

Basis: named sources, the two Fragrantica members above and a Parfumo member who calls it a great Arabians Tonka alternative. That member says it gets the scent very close, but does not perform quite like the original.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. A Fragrantica member who owns Arabians Tonka and several alternatives names this the closest, very strong and long lasting though below the original's power; another member finds the rose lighter and the scent sweeter Noir d'Arabie by Pendora Scents, Fragrantica
  2. A Parfumo member calls it a great Arabians Tonka alternative that gets the scent very close, while not performing quite like the original Member statement on Noir d'Arabie, Parfumo
  3. Paris Corner lists saffron and bergamot, then oud and Bulgarian rose, then tonka bean, sugar cane, amber, white musk and oakmoss Noir d'Arabie, Paris Corner

Softer take: Cosmic Tonka

Bottle of Cosmic Tonka by French Avenue
Cosmic TonkaFrench AvenueSofter take

Cosmic Tonka by French Avenue lists nearly the whole frame of the original. Its Fragrantica page gives saffron and bergamot, agarwood and Bulgarian rose, then tonka bean, white musk, amber and oakmoss. Sugar cane is the one note from the original's list that it leaves off.

The main difference is intensity. A Fragrantica member who knows the original well finds it very close, but a little smoother and more accessible. In that account the sweet oud hits less hard, and the scent performs slightly less. On Parfumo, members class it as similar and say they recognise the original straight away. One of them finds it better balanced, with the saffron less overpowering.

It suits someone drawn to the original who finds its saffron or its sweet oud too insistent.

Basis: named sources, the member write-ups on both databases.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. A Fragrantica member who knows Arabians Tonka well finds it very close but a little more accessible and smoother, less hard-hitting in its sweet oud and performing slightly less; Fragrantica lists saffron and bergamot, agarwood and Bulgarian rose, then tonka bean, white musk, amber and oakmoss Cosmic Tonka by French Avenue, Fragrantica
  2. Parfumo members class it as similar to Arabians Tonka and say the original is recognisable right away; one finds it better balanced, with less overpowering saffron Cosmic Tonka by French Avenue, Parfumo

Sweeter take: Karus Secret Musk

Bottle of Karus Secret Musk by Khadlaj
Karus Secret MuskKhadlajSweeter take

Karus Secret Musk by Khadlaj shares saffron, tonka bean, rose, amber, musk and oakmoss with the original, going by its Fragrantica listing. The same list adds red fruits on top, chocolate in the heart, and moss and ambergris in the base. No oud appears on it.

The main difference is sweetness and texture. A Parfumo member calls it an affordable Arabians Tonka alternative and the more similar of the two they tried, with the original's character clearly recognisable. They describe a very sweet opening with a lot of saffron, which then gives way to a dark, woody rose. A member on Fragrantica's Arabians Tonka page, who owns Karus and tried the original, finds it less metallic, with a fuzzier tonka.

It suits someone who finds the metallic edge of the original too sharp and wants the tonka rounder and sweeter.

Basis: named sources, the two member accounts, with the notes from Fragrantica.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. A Parfumo member calls it an affordable Arabians Tonka alternative and the more similar of the two they tried, with the original's character clearly recognisable; it opens very sweet with a lot of saffron, then a dark, woody rose Member write-up on Karus Secret Musk, Parfumo
  2. Fragrantica lists saffron and red fruits, then tonka bean, rose and chocolate, then musk, amber, oakmoss, moss and ambergris Karus Secret Musk by Khadlaj, Fragrantica
  3. A member who owns it and tried Arabians Tonka finds Karus less metallic, with a fuzzier tonka Arabians Tonka by Montale, Fragrantica

Fresher take: Amber Oud Dubai Night

Bottle of Amber Oud Dubai Night by Al Haramain
Amber Oud Dubai NightAl HaramainFresher take

Amber Oud Dubai Night by Al Haramain carries saffron, rose, oud, tonka bean and oakmoss on its Fragrantica page, the core of the original's list.

The main difference is brightness. The same listing adds elemi and lily of the valley. One member there finds it a little more sparkling and slightly fresher than Arabians Tonka, while still close in profile. Another member disagrees and finds little of Arabians Tonka in it.

It suits someone who wants a brighter route to the saffron, oud and tonka idea, and who is happy to settle a split opinion on their own skin.

Basis: a named source, the Fragrantica page, where members are divided.

Why this pick?Sources: 1

Basis: Named source

  1. One Fragrantica member finds it a little more sparkling and slightly fresher than Arabians Tonka but still close in profile; another member disagrees, finding little of Arabians Tonka in it. Fragrantica adds elemi and lily of the valley to a saffron, rose, oud, tonka and oakmoss pyramid Amber Oud Dubai Night by Al Haramain, Fragrantica

Lowest price: Timeless Tonka

Bottle of Timeless Tonka by House of Thêom
Timeless TonkaHouse of ThêomLowest price

Timeless Tonka by House of Thêom undercuts every other priced pick in the table, both per bottle and per ml. Parfumo's comparison page for the pair lists saffron and bergamot, sugar and rose, then tonka bean and musk, all close to the original's list. It also lists cedarwood, geranium, amberwood and vanilla, and neither oud nor oakmoss.

The main difference is the missing oud. Fragrantica members find it similar to Arabians Tonka but without it. One finds the saffron harsh for the first half hour. Another says it does not smell like the original and suggests sampling it first. A Parfumo member calls it a softer alternative to the Montale, whose performance falls short and needs reapplying.

It suits someone who wants the saffron and tonka side without the oud, for the smallest outlay, and who does not mind a second spray later.

Basis: named sources, with opinion split on how close it gets.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. A Parfumo member calls it a softer alternative to Montale's Arabians Tonka whose performance falls short and needs reapplying Member statement on Timeless Tonka, Parfumo
  2. Fragrantica members find it similar to Arabians Tonka but without the oud; one finds the saffron harsh for the first half hour, another says it does not smell like the original and suggests sampling first Timeless Tonka by House of Thêom, Fragrantica
  3. Parfumo lists saffron, bergamot and cedarwood, then sugar, rose and geranium, then tonka bean, musk, amberwood and vanilla Timeless Tonka and Arabians Tonka compared, Parfumo

Authentic alternatives we stock

Original perfumes that share part of the saffron, rose and sweet amber character, each as a decant filled from the original bottle.

  1. Montale

    Crazy In Love

    Wild rose and violet leaves, saffron and brown sugar over amber and vanilla bean: a rose-led, sugared take.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Mancera

    Instant Crush

    Saffron, ginger and citrus over amberwood, rose and jasmine, with vanilla, sandalwood and oakmoss: woodier and brighter.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Montale

    Intense Cafe

    Rose and coffee over vanilla, white musk and amber: a warm rose-and-coffee scent.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. Montale

    Black Aoud

    Rose over oud and patchouli, with musk: the rose and oud pairing at its plainest.

    3ml · 10ml · 30ml

What every clone gets wrong

Two gaps keep coming up in the member accounts above. The first is power. For Noir d'Arabie, Cosmic Tonka and Timeless Tonka, a member each describes a scent that performs below the original, and some Momento wearers report short wear on their skin.

The second is the rose. One member finds it lighter in Noir d'Arabie, and several find it fading earlier in Momento, and in both cases the result reads sweeter. Once the rose steps back, the sugar has nothing to lean against.

The note lists show a third gap. Among the lists quoted here, only Noir d'Arabie names sugar cane, and Karus Secret Musk and Timeless Tonka name no oud. The original works as a balance between sweetness on one side and oud with a metallic, powdery edge on the other. Take away one side and the whole scent tips.

Full clone bottle or a small decant of Arabians Tonka?

Counted per ml, all six clones in the table cost less than the original. A 10ml decant of Arabians Tonka is €26.91, or €2.69/ml. A 30ml is €63.90, or €2.13/ml, the best value per ml we offer on it. If you are sure of the style and plan to use it generously every day, a large clone bottle holds more scent per euro.

Per decision, the sums look different. A 3ml of the original, around 60 sprays, is €8.91. That is a small outlay next to a full clone bottle, and seven days of wearing it settles the question: the original, a clone, or nothing at all. For how Arabians Tonka compares per ml with the rest of the shelf, see the price per ml index, and what a perfume decant is explains how the small bottles are filled.

Authentic perfumes in the same family

If you want part of this character from another original, four perfumes we stock share some of it. Crazy In Love by Montale, from 2021, opens on wild rose and violet leaves, then saffron and brown sugar, and settles on amber and vanilla bean: a rose-led, sugared take. Instant Crush by Mancera pairs saffron, ginger, mandarin and bergamot with amberwood, rose, jasmine and patchouli leaf, over vanilla, white musk, sandalwood and oakmoss. It is woodier, with more citrus at the start.

Intense Cafe by Montale sets rose and coffee over vanilla, white musk and amber, a rose-and-coffee route to warmth. Black Aoud by Montale is rose over oud and patchouli, with musk, the pairing at its plainest. All four come in 3ml, 10ml and 30ml sizes, so a few of them can share one week on your skin before you pick.

How to test a dupe

Judge a tonka-amber on your wrist, not a blotter, which shows you the opening and little else. Give the Montale a day to itself and the clone another day, so your memory of one does not tint the other. Note the first minutes and the heart of each. Leave the dry-down until later in the day before you judge it.

A 3ml of Arabians Tonka gives you a fair week of comparison. Should the Montale win, a 10ml decant (around 200 sprays) carries you through weeks of evenings, and the 30ml, around 600 sprays, is for keeps. For more on choosing before you commit, read how to avoid a blind buy. For the materials behind this scent, see our guides to what tonka bean is, what oud is and rose perfumes.

Clone or original? What to know first

Can I try Arabians Tonka in a small decant first?
10ML sells Arabians Tonka as a 3ml, 10ml or 30ml decant filled from the original bottle and ships across the EU. A 3ml is around 60 sprays, enough to wear it for a week next to any clone.
Do Arabians Tonka dupes cost less per ml than the original?
Every clone in the comparison table costs less per ml than the original. A 10ml decant of Arabians Tonka is €26.91, and a 3ml is €8.91, a small outlay next to a full clone bottle.
Which clone leads this Arabians Tonka ranking?
Momento by Riiffs is the best overall pick in this guide: many Fragrantica members call it a close alternative, and Parfumo's comparison page classes the two as quite similar. Several members find its rose fades earlier and its dry-down turns sweeter, with the oud in the background.
How close is Noir d'Arabie to Arabians Tonka?
Its published note list includes every note on the original's list, and a Fragrantica member who owns several alternatives names it the closest. Members also say it sits below the original's power, and one finds the rose lighter and the scent sweeter.
Which Arabians Tonka dupe has no oud?
Timeless Tonka and Karus Secret Musk list no oud. Fragrantica members find Timeless Tonka similar to the original but without the oud, and Karus Secret Musk adds red fruits and chocolate instead.
Which version of Arabians Tonka are the clones compared with?
10ML stocks one version of Arabians Tonka, and every clone in this guide is compared with that one, using the note list Montale publishes.
Which clones do sources tie most closely to Arabians Tonka?
Among clones, Momento, Noir d'Arabie, Cosmic Tonka and Karus Secret Musk are the ones sources link most directly to it. Among authentic perfumes we stock, Crazy In Love shares saffron, sugar and amber, and Black Aoud shares the rose and oud.
Will a 3ml show how long Arabians Tonka lasts on me?
How long it lasts depends on your skin and the weather, so the fair way to find out is to wear a 3ml for a few days. For several clones in this guide, a member says the clone performs below the original.

Sources

  1. Arabians Tonka, Montale
  2. Arabians Tonka by Montale, Fragrantica
  3. Momento by Riiffs, Fragrantica
  4. Member write-up on Arabians Tonka, Parfumo
  5. Arabians Tonka and Momento compared, Parfumo
  6. Noir d'Arabie by Pendora Scents, Fragrantica
  7. Member statement on Noir d'Arabie, Parfumo
  8. Cosmic Tonka by French Avenue, Fragrantica
  9. Member write-up on Karus Secret Musk, Parfumo
  10. Amber Oud Dubai Night by Al Haramain, Fragrantica
  11. Timeless Tonka by House of Thêom, Fragrantica
  12. Timeless Tonka and Arabians Tonka compared, Parfumo

How we compared

Each alternative is ranked by how closely it follows the notes and dry-down of Arabians Tonka, on the basis shown for it in the table. Prices in other shops are as checked on 28 September 2026 and change often; the 10ML prices on this page are live.

10ML is independent and is not affiliated with or endorsed by Montale or by the houses of the alternatives named here. Their names are used only to identify the perfumes compared.

Wear it for a week, not ten seconds.

Designer and niche fragrances in 10ml decants, so you can live with a scent before you commit.

Shop decants

All perfume guides