Montale Arabians Tonka dupe 2026: 6 klonów kontra oryginał

Sześć odpowiedników Arabians Tonka, opinie wskazanych osób o każdym z nich i różnice względem Montale. Możesz też najpierw wypróbować oryginał w odlewce 3ml.

W tym poradniku

W skrócie

Najlepszym ogólnym odpowiednikiem Montale Arabians Tonka jest Momento od Riiffs, które wielu użytkowników Fragrantica określa jako zbliżoną alternatywę. Noir d'Arabie od Pendora Scents to zapach, który właściciel kilku alternatyw uznaje za najbliższy oryginałowi, a Timeless Tonka od House of Thêom ma najniższą cenę. Wolisz oryginał? Arabians Tonka kosztuje 26,91 € za odlewkę 10ml w 10ML.

6 alternatyw porównanych poniżej · ceny sprawdzone 28 września 2026

Ranking

  1. MomentoNajlepszy ogólnie Riiffs30,00 € 100ml
  2. Noir d'ArabieNajbliżej w bazie Pendora Scents29,90 € 100ml
  3. Cosmic TonkaŁagodniejsza wersja French Avenue36,99 € 100ml
  4. Karus Secret MuskSłodsza wersja Khadlaj39,90 € 100ml
  5. Amber Oud Dubai NightŚwieższa wersja Al Haramain59,95 € 100ml
  6. Timeless TonkaNajniższa cena House of Thêom19,95 € 75ml

Wolisz oryginał?

Arabians Tonka

MontaleOdlane z oryginalnego flakonu

Alternatywy: 0,27 €–0,60 €/ml w innych sklepach, sprawdzono 28 września 2026

Crazy In Love, Arabians Tonka i Instant Crush, trzy flakony na jasnoniebieskim tle

Jak pachnie Arabians Tonka?

Flakon Arabians Tonka marki Montale
OryginałArabians TonkaMontale

Arabians Tonka od Montale trafiło na rynek w 2019 roku jako perfumy unisex. Kompozycję otwierają szafran i bergamotka — przyprawowy, a zarazem świetlisty początek. W sercu oud spotyka bułgarską różę. Bazę, która tłumaczy nazwę zapachu, tworzą bób tonka i trzcina cukrowa na tle ambry, białego piżma i mechu dębowego. Wśród głównych akordów są słodycz, wanilia i ambra, a dalej ciepłe przyprawy, oud i róża. Całość ma też metaliczny, pudrowy rys. Strona Montale poświęcona temu zapachowi zawiera opis marki.

To właśnie tę zagadkę musi rozwiązać każdy klon. Cukier i bób tonka ciągną zapach w jedną stronę, oud i metaliczny szafran — w drugą, a róża znajduje się gdzieś pomiędzy. 10ML ma w ofercie jedną wersję Arabians Tonka, więc każdy z poniższych klonów porównujemy z tym samym punktem odniesienia.

Szafran, oud i bób tonka jako surowce: nuty zapachu Arabians Tonka marki Montale
Na zdjęciu: szafran, oud i bób tonka, nuty zapachu Arabians Tonka.

Alternatywy dla Arabians Tonka w porównaniu

Ceny flakonów w innych sklepach, sprawdzone 28 września 2026

AlternatywaPodstawa porównaniaCena flakonuZa ml
1Najlepszy ogólnie Momento Riiffs
Wskazane źródło Źródło
30,00 € 100ml
0,30 €/ml
2Najbliżej w bazie Noir d'Arabie Pendora Scents
Wskazane źródło Źródło
29,90 € 100ml
0,30 €/ml
3Łagodniejsza wersja Cosmic Tonka French Avenue
Wskazane źródło Źródło
36,99 € 100ml
0,37 €/ml
4Słodsza wersja Karus Secret Musk Khadlaj
Wskazane źródło Źródło
39,90 € 100ml
0,40 €/ml
5Świeższa wersja Amber Oud Dubai Night Al Haramain
Wskazane źródło Źródło
59,95 € 100ml
0,60 €/ml
6Najniższa cena Timeless Tonka House of Thêom
Wskazane źródło Źródło
19,95 € 75ml
0,27 €/ml

Zdjęcia flakonów: riiffsperfumes.com, fragrantica.com, fragrantica.com, khadlaj-perfumes.com, fragrantica.com, maquibeauty.com

Porównanie dwóch obok siebie

Można wybrać dowolne dwa zapachy z tego przewodnika. Na start: oryginał obok nr 1.

CechaArabians TonkaMontaleMomentoRiiffs
Cena za ml
3ml: 2,97 €/ml · 10ml: 2,69 €/ml · 30ml: 2,13 €/ml
0,30 €/ml
Pojemność
Odlewki 3, 10 lub 30ml
Flakon 100ml
Koszt z dostawą
Aktualna cena 10ML; dostawa doliczana przy kasie
Cena flakonu w innym sklepie, sprawdzona: 28 września 2026; bez dostawy
Co mówią źródła
Punkt odniesienia: każda alternatywa w tym przewodniku jest porównywana z zapachem Arabians Tonka
  • Wielu użytkowników serwisu Fragrantica uważa go za zbliżoną alternatywę dla Arabians Tonka; kilku zauważa, że róża znika wcześniej, a zapach w fazie dry-down staje się słodszy i bardziej karmelowy, oud pozostaje w tle, a niektórzy zgłaszają krótką trwałość na skórze Momento by Riiffs, Fragrantica
  • Członek serwisu Parfumo, pisząc o Arabians Tonka, mówi, że Riiffs sprawdza się u niego co najmniej równie dobrze, mimo drobnych różnic, i kosztuje znacznie mniej Member write-up on Arabians Tonka, Parfumo
  • Strona porównawcza serwisu Parfumo klasyfikuje te dwa zapachy jako dość podobne, a większość głosujących użytkowników się z tym zgadza Arabians Tonka and Momento compared, Parfumo
Podstawa porównania
Oryginalny zapach
Wskazane źródło
Dostępność
W 10ML, odlane z oryginalnego flakonu
W sprzedaży w sklepie w UE, sprawdzono: 28 września 2026
  • Arabians Tonka kosztuje mniej przy zakupie: 8,91 € wobec 30,00 €.
  • Momento daje więcej perfum: 100ml wobec 3ml.
  • 10ML nie nosiło tych dwóch zapachów obok siebie; każde stwierdzenie powyżej podaje źródło.

Ile tego potrzeba?

Wystarczy podać, ile razy Arabians Tonka ma być noszony i ile psiknięć zwykle się używa.

Potrzeba około 6ml (120 psiknięć).

  • 2 × 3mlNajtaniej17,82 €Zostaje 0ml
  • 1 × 10ml26,91 €Zostaje 4ml
  • 1 × 30ml63,90 €Zostaje 24ml
  • Momento od Riiffs: 1 × 100mlCena w innym sklepie, sprawdzona: 28 września 2026, bez dostawy30,00 €Zostaje 94ml

Przy takim użyciu odlewki zapachu Arabians Tonka kosztują mniej niż Momento: 17,82 € wobec 30,00 €.

Szacunek: pojemności 10ML to około 60 psiknięć (3ml), 200 (10ml) i 600 (30ml), czyli mniej więcej 20 na ml. Atomizery się różnią, więc liczby są orientacyjne. Ceny bez dostawy.

Dwa przeliczone przykłady

  • Miesiąc weekendów

    8 użyć po 3 psiknięcia. Potrzeba około 1,2ml (24 psiknięć). Najtaniej w 10ML: 1 × 3ml za 8,91 €, zostaje około 1,8ml. Przy takim użyciu odlewki zapachu Arabians Tonka kosztują mniej niż Momento: 8,91 € wobec 30,00 €.

  • Codziennie przez rok

    365 użyć po 4 psiknięcia. Potrzeba około 73ml (1460 psiknięć). Najtaniej w 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml za 163,62 €, zostaje około 0ml. Przy takim użyciu Momento kosztuje mniej niż odlewki zapachu Arabians Tonka: 30,00 € wobec 163,62 €. To inny zapach, nie oryginał.

Ranking zamienników Arabians Tonka: 6 alternatyw z rolą i ceną za ml, na czele Momento marki RiiffsOtwórz obraz w pełnym rozmiarze w nowej karcie
Kolejność według podobieństwa do Arabians Tonka. Ceny za ml wyliczone z cen flakonów sprawdzonych 28 września 2026.

Najlepszy ogólnie: Momento

Flakon Momento marki Riiffs
MomentoRiiffsNajlepszy ogólnie

Momento od Riiffs otwiera ten przewodnik, bo trzy niezależne źródła łączą go z oryginałem. Na stronie Momento w serwisie Fragrantica wielu użytkowników określa go jako zbliżoną alternatywę dla Arabians Tonka. Opisują go przez te same elementy: różę, oud i słodką bazę.

Najważniejsza różnica dotyczy tego, które nuty dominują. Kilku użytkowników uważa, że róża znika szybciej, a baza staje się słodsza, bardziej karmelowa, podczas gdy oud pozostaje w tle. Niektórzy piszą też, że zapach nie utrzymuje się długo na ich skórze.

To propozycja dla osób, które w oryginale bardziej lubią słodką bazę niż oud i wolą, by róża szybko ustępowała miejsca innym nutom.

Podstawa: wskazane źródła. Użytkownik Parfumo piszący o Arabians Tonka twierdzi, że zapach Riiffs sprawdza się u niego co najmniej równie dobrze, mimo drobnych różnic, a kosztuje znacznie mniej. Strona porównawcza Parfumo dla tej pary określa oba zapachy jako dość podobne.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 3

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Wielu użytkowników serwisu Fragrantica uważa go za zbliżoną alternatywę dla Arabians Tonka; kilku zauważa, że róża znika wcześniej, a zapach w fazie dry-down staje się słodszy i bardziej karmelowy, oud pozostaje w tle, a niektórzy zgłaszają krótką trwałość na skórze Momento by Riiffs, Fragrantica
  2. Członek serwisu Parfumo, pisząc o Arabians Tonka, mówi, że Riiffs sprawdza się u niego co najmniej równie dobrze, mimo drobnych różnic, i kosztuje znacznie mniej Member write-up on Arabians Tonka, Parfumo
  3. Strona porównawcza serwisu Parfumo klasyfikuje te dwa zapachy jako dość podobne, a większość głosujących użytkowników się z tym zgadza Arabians Tonka and Momento compared, Parfumo

Najbliższy w bazie: Noir d'Arabie

Flakon Noir d'Arabie marki Pendora Scents
Noir d'ArabiePendora ScentsNajbliżej w bazie

Na papierze Noir d'Arabie od Pendora Scents jest blisko oryginału. W opublikowanej piramidzie nut znajdziesz szafran i bergamotkę, potem oud i bułgarską różę, a na końcu bób tonka, trzcinę cukrową, ambrę, białe piżmo i mech dębowy. Są w niej wszystkie nuty z opublikowanej listy Montale, a baza powtarza wszystkie pięć nut bazy oryginału — tych, które pojawiają się na końcu.

Najważniejsza różnica dotyczy mocy, nie charakteru zapachu. Członek Fragrantica, który ma Arabians Tonka i kilka alternatyw, pisze, że to najbliższa z nich propozycja: bardzo mocna i długotrwała, choć słabsza od oryginału. Inny użytkownik na tej samej stronie uważa, że róża jest tu delikatniejsza, a całość słodsza.

To propozycja dla kogoś, kto szuka zapachu najbliższego profilowi oryginału i akceptuje nieco mniejszą moc albo uważa, że róża w oryginale jest odrobinę zbyt ciężka.

Podstawa: wskazane źródła, dwaj opisani wyżej członkowie Fragrantica oraz członek Parfumo, który nazywa go świetną alternatywą dla Arabians Tonka. Pisze, że zapach jest bardzo bliski oryginałowi, ale nie sprawuje się do końca tak jak on.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 3

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Członek serwisu Fragrantica, który ma Arabians Tonka i kilka alternatyw, uznaje ten zapach za najbliższy oryginałowi; jest bardzo mocny i długotrwały, choć ustępuje mu mocą. Inny członek uważa, że róża jest lżejsza, a zapach słodszy Noir d'Arabie by Pendora Scents, Fragrantica
  2. Członek serwisu Parfumo nazywa go świetną alternatywą dla Arabians Tonka, która bardzo zbliża się do tego zapachu, choć nie ma całkiem takiej trwałości i projekcji jak oryginał Member statement on Noir d'Arabie, Parfumo
  3. Paris Corner wymienia szafran i bergamotkę, następnie oud i różę bułgarską, a potem bób tonka, trzcinę cukrową, ambrę, białe piżmo i mech dębowy Noir d'Arabie, Paris Corner

Łagodniejsza odsłona: Cosmic Tonka

Flakon Cosmic Tonka marki French Avenue
Cosmic TonkaFrench AvenueŁagodniejsza wersja

Cosmic Tonka od French Avenue ma niemal wszystkie elementy kompozycji oryginału. Na stronie Fragrantica wymieniono szafran i bergamotkę, drzewo agarowe i bułgarską różę, a następnie bób tonka, białe piżmo, ambrę i mech dębowy. Brakuje tylko trzciny cukrowej z listy nut oryginału.

Najważniejsza różnica to intensywność. Członek Fragrantica, który dobrze zna oryginał, uważa Cosmic Tonka za bardzo podobną, ale nieco gładszą i przystępniejszą. Według niego słodki oud jest mniej wyrazisty, a zapach nieco słabszy. Na Parfumo członkowie określają go jako podobny i piszą, że od razu rozpoznają w nim oryginał. Jeden z nich uważa, że jest lepiej zrównoważony, a szafran nie dominuje tak mocno.

To propozycja dla kogoś, kogo pociąga oryginał, ale kto uważa szafran lub słodki oud za zbyt natarczywy.

Podstawa: wskazane źródła i opisy członków obu serwisów.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 2

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Członek serwisu Fragrantica, który dobrze zna Arabians Tonka, uważa, że ten zapach jest bardzo zbliżony, ale nieco przystępniejszy i gładszy, mniej uderzający słodkim oudem i trochę słabszy w działaniu; Fragrantica wymienia szafran i bergamotkę, drewno agarowe i różę bułgarską, a następnie bób tonka, białe piżmo, ambrę i mech dębowy Cosmic Tonka by French Avenue, Fragrantica
  2. Użytkownicy serwisu Parfumo klasyfikują go jako podobny do Arabians Tonka i mówią, że oryginał jest rozpoznawalny od razu; jeden z nich uważa, że jest lepiej zbalansowany, a szafran mniej przytłacza Cosmic Tonka by French Avenue, Parfumo

Słodsza odsłona: Karus Secret Musk

Flakon Karus Secret Musk marki Khadlaj
Karus Secret MuskKhadlajSłodsza wersja

Karus Secret Musk od Khadlaj ma z oryginałem wspólne nuty szafranu, bobu tonka, róży, ambry, piżma i mchu dębowego — tak wynika z opisu na Fragrantica. Ta sama lista dodaje czerwone owoce w nucie głowy, czekoladę w sercu oraz mech i ambrę szarą w bazie. Nie ma na niej oudu.

Najważniejsza różnica dotyczy słodyczy i faktury. Członek Parfumo nazywa go przystępną cenowo alternatywą dla Arabians Tonka i bardziej podobnym z dwóch zapachów, które wypróbował; wyraźnie rozpoznaje w nim charakter oryginału. Opisuje bardzo słodkie otwarcie z dużą ilością szafranu, po którym pojawia się ciemna, drzewna róża. Członek Fragrantica, który na stronie Arabians Tonka pisze, że ma Karus i wypróbował oryginał, uważa, że Karus jest mniej metaliczny, a nuta tonka bardziej miękka i rozmyta.

Sprawdzi się u osób, którym metaliczna nuta oryginału wydaje się zbyt ostra i które wolą pełniejszą, słodszą tonkę.

Podstawa: wskazane źródła, relacje dwóch członków społeczności oraz nuty podane na Fragrantica.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 3

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Członek serwisu Parfumo nazywa go przystępną cenowo alternatywą dla Arabians Tonka i bardziej podobnym z dwóch wypróbowanych przez siebie zapachów; charakter oryginału jest wyraźnie rozpoznawalny. Otwiera się bardzo słodko, z dużą ilością szafranu, po czym pojawia się ciemna, drzewna róża Member write-up on Karus Secret Musk, Parfumo
  2. Fragrantica wymienia szafran i czerwone owoce, następnie bób tonka, różę i czekoladę, a potem piżmo, ambrę, mech dębowy, mech i ambrę szarą Karus Secret Musk by Khadlaj, Fragrantica
  3. Członek, który ma ten zapach i wypróbował Arabians Tonka, uważa, że Karus jest mniej metaliczny, a bób tonka bardziej puszysty Arabians Tonka by Montale, Fragrantica

Świeższa odsłona: Amber Oud Dubai Night

Flakon Amber Oud Dubai Night marki Al Haramain
Amber Oud Dubai NightAl HaramainŚwieższa wersja

Amber Oud Dubai Night marki Al Haramain ma w wykazie na stronie Fragrantica szafran, różę, oud, bób tonka i mech dębowy — czyli główne nuty z listy oryginału.

Największa różnica to świeżość. W tym samym wykazie znajdziesz też elemi i konwalię. Jeden z członków społeczności uważa, że zapach jest nieco bardziej iskrzący i odrobinę świeższy niż Arabians Tonka, a jego profil nadal pozostaje zbliżony. Inny się z tym nie zgadza i wyczuwa w nim niewiele z Arabians Tonka.

Sprawdzi się u osób, które chcą poznać świeższą wersję połączenia szafranu, oudu i tonki, i nie mają nic przeciwko temu, by samodzielnie rozstrzygnąć sprzeczne opinie na własnej skórze.

Podstawa: wskazane źródło — strona Fragrantica, na której opinie członków społeczności są podzielone.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 1

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Jeden z użytkowników serwisu Fragrantica uważa, że zapach jest nieco bardziej iskrzący i trochę świeższy niż Arabians Tonka, ale nadal zbliżony profilem; inny członek się z tym nie zgadza i wyczuwa w nim niewiele z Arabians Tonka. Fragrantica dodaje elemi i konwalię do piramidy z szafranem, różą, oudem, bobem tonka i mchem dębowym Amber Oud Dubai Night by Al Haramain, Fragrantica

Najniższa cena: Timeless Tonka

Flakon Timeless Tonka marki House of Thêom
Timeless TonkaHouse of ThêomNajniższa cena

Timeless Tonka marki House of Thêom jest najtańszą z wycenionych propozycji w tabeli, zarówno w przeliczeniu na flakon, jak i na ml. Strona porównawcza Parfumo dla tej pary wymienia szafran i bergamotkę, cukier i różę, a następnie bób tonka i piżmo — nuty zbliżone do listy oryginału. Wymienia też drewno cedrowe, geranium, ambrę drzewną i wanilię, ale nie oud ani mech dębowy.

Największą różnicą jest brak oudu. Członkowie społeczności Fragrantica uważają, że zapach przypomina Arabians Tonka, ale bez tej nuty. Jedna osoba odbiera szafran jako ostry przez pierwsze pół godziny. Inna twierdzi, że zapach nie przypomina oryginału, i radzi najpierw go wypróbować. Członek społeczności Parfumo nazywa go łagodniejszą alternatywą dla Montale, której trwałość jest słabsza i która wymaga ponownego użycia.

Sprawdzi się u osób, które chcą poczuć szafran i tonkę bez oudu, wydać jak najmniej i nie mają nic przeciwko ponownemu psiknięciu później.

Podstawa: wskazane źródła, a opinie o podobieństwie są podzielone.

Dlaczego ten wybór?Źródła: 3

Podstawa: Wskazane źródło

  1. Członek serwisu Parfumo nazywa go łagodniejszą alternatywą dla Arabians Tonka od Montale; jego trwałość jest niewystarczająca i zapach wymaga ponownej aplikacji Member statement on Timeless Tonka, Parfumo
  2. Użytkownicy serwisu Fragrantica uważają, że jest podobny do Arabians Tonka, ale pozbawiony oudu; jeden z nich uznaje szafran za ostry przez pierwsze pół godziny, a inny mówi, że zapach nie przypomina oryginału, i radzi najpierw go wypróbować Timeless Tonka by House of Thêom, Fragrantica
  3. Parfumo wymienia szafran, bergamotkę i cedr, następnie cukier, różę i geranium, a potem bób tonka, piżmo, ambrę drzewną i wanilię Timeless Tonka and Arabians Tonka compared, Parfumo

Oryginalne perfumy, które mamy w ofercie

Oryginalne perfumy, które mają część szafranowego, różanego i słodko-ambrowego charakteru; każde z nich dostępne jako odlewka z oryginalnego flakonu.

  1. Montale

    Crazy In Love

    Dzika róża i liście fiołka, szafran i brązowy cukier na bazie ambry i wanilii: słodka, różana interpretacja.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Mancera

    Instant Crush

    Szafran, imbir i cytrusy na bazie drzewa bursztynowego, róży i jaśminu, z wanilią, drzewem sandałowym i mchem dębowym: bardziej drzewny i jaśniejszy zapach.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Montale

    Intense Cafe

    Róża i kawa na bazie wanilii, białego piżma i ambry: ciepły zapach róży i kawy.

    3ml · 10ml · 30ml

  4. Montale

    Black Aoud

    Róża na bazie oudu i paczuli, z piżmem: najprostsze połączenie róży i oudu.

    3ml · 10ml · 30ml

Czego brakuje każdemu klonowi

W relacjach członków społeczności powyżej regularnie wracają dwa braki. Pierwszy to moc. W przypadku Noir d'Arabie, Cosmic Tonka i Timeless Tonka jeden członek społeczności przy każdym z nich opisuje zapach, który wypada słabiej niż oryginał, a niektórzy użytkownicy Momento piszą, że na ich skórze zapach szybko znika.

Drugi brak dotyczy róży. Jeden członek uważa, że w Noir d'Arabie jest jej mniej, a kilka osób zauważa, że w Momento znika wcześniej. W obu przypadkach zapach wydaje się przez to słodszy. Gdy róża schodzi na dalszy plan, cukier traci przeciwwagę.

Listy nut pokazują trzecią różnicę. Spośród przytoczonych tu list tylko Noir d'Arabie wymienia trzcinę cukrową, a Karus Secret Musk i Timeless Tonka nie wymieniają oudu. Oryginał równoważy słodycz z jednej strony oudem o metalicznym, pudrowym zabarwieniu z drugiej. Gdy zabraknie jednego z tych elementów, cały zapach traci równowagę.

Pełny flakon klonu czy mała odlewka Arabians Tonka?

W przeliczeniu na ml wszystkie sześć klonów z tabeli kosztuje mniej niż oryginał. Odlewka 10ml Arabians Tonka kosztuje 26,91 €, czyli 2,69 €/ml za ml. Wersja 30ml kosztuje 63,90 €, czyli 2,13 €/ml za ml — to najkorzystniejsza cena za ml, jaką oferujemy dla tego zapachu. Jeśli dobrze znasz ten styl i chcesz nosić go obficie każdego dnia, duży flakon klonu zapewni więcej zapachu w przeliczeniu na euro.

Koszt pojedynczej decyzji wygląda inaczej. 3ml oryginału, czyli około 60 rozpyleń, kosztuje 8,91 €. To niewielki wydatek w porównaniu z pełnym flakonem klonu, a tydzień noszenia wystarczy, by rozstrzygnąć: oryginał, klon czy żaden z nich. Zobacz indeks cen za ml, by sprawdzić, jak Arabians Tonka wypada cenowo za ml na tle pozostałych zapachów, a w artykule czym jest odlewka perfum wyjaśniamy, jak napełnia się małe buteleczki.

Oryginalne perfumy z tej samej rodziny

Jeśli chcesz znaleźć część tego charakteru w innym oryginalnym zapachu, cztery perfumy z naszej oferty mają z nim coś wspólnego. Crazy In Love marki Montale z 2021 roku otwiera się dziką różą i liśćmi fiołka, potem pojawiają się szafran i brązowy cukier, a całość osiada na ambrze i wanilii: to słodka kompozycja, w której główną rolę gra róża. Instant Crush marki Mancera łączy szafran, imbir, mandarynkę i bergamotkę z drewnem ambrowym, różą, jaśminem i liśćmi paczuli, a bazę tworzą wanilia, białe piżmo, drzewo sandałowe i mech dębowy. Jest bardziej drzewny, a na początku mocniej wybrzmiewają cytrusy.

Intense Cafe marki Montale łączy różę i kawę z wanilią, białym piżmem i ambrą — to ciepła kompozycja oparta na duecie róży i kawy. Black Aoud marki Montale to róża na tle oudu i paczuli, z piżmem — to połączenie w najprostszej postaci. Wszystkie cztery zapachy są dostępne w pojemnościach 3ml, 10ml i 30ml, więc możesz nosić kilka z nich przez jeden tydzień, zanim wybierzesz.

Jak przetestować klon

Oceniaj zapach z nutą tonki i ambry na nadgarstku, nie na blotterze — ten pokaże ci głównie otwarcie i niewiele więcej. Przeznacz jeden dzień na Montale, a kolejny na klon, żeby wspomnienie jednego zapachu nie wpływało na odbiór drugiego. Zwróć uwagę na pierwsze minuty i serce każdej kompozycji. Z oceną bazy poczekaj do późniejszej pory dnia.

3ml Arabians Tonka wystarczą na uczciwy tydzień porównań. Jeśli wygra Montale, odlewka 10ml (około 200 rozpyleń) wystarczy na kilka tygodni wieczornego noszenia, a 30ml, czyli około 600 rozpyleń, zostanie z tobą na dłużej. Zanim się zdecydujesz, przeczytaj jak uniknąć zakupu w ciemno. O składnikach tego zapachu dowiesz się więcej z naszych poradników: czym jest bób tonka, czym jest oud i perfumy różane.

Klon czy oryginał? Co warto wiedzieć wcześniej

Czy mogę najpierw wypróbować Arabians Tonka w małej odlewce?
10ML sprzedaje Arabians Tonka w odlewkach 3ml, 10ml i 30ml, napełnianych z oryginalnego flakonu, i wysyła je na terenie całej UE. 3ml to około 60 rozpyleń — wystarczy, by nosić zapach przez tydzień i porównać go z dowolnym klonem.
Czy dupe Arabians Tonka kosztują mniej w przeliczeniu na ml niż oryginał?
Każdy klon z tabeli porównawczej kosztuje mniej w przeliczeniu na ml niż oryginał. Odlewka 10ml Arabians Tonka kosztuje 26,91 €, a 3ml — 8,91 €; to niewielki wydatek w porównaniu z pełnym flakonem klonu.
Który klon zajmuje pierwsze miejsce w tym rankingu Arabians Tonka?
Momento by Riiffs to najlepszy ogólny wybór w tym przewodniku: wielu członków Fragrantica nazywa go zbliżonym odpowiednikiem, a strona porównawcza Parfumo określa oba zapachy jako dość podobne. Kilku członków zauważa, że róża w Momento szybciej zanika, a zapach po czasie staje się słodszy, z oudem w tle.
Na ile Noir d'Arabie jest zbliżony do Arabians Tonka?
Opublikowana lista nut zawiera wszystkie nuty z listy oryginału, a członek Fragrantica, który ma kilka alternatyw, uważa go za najbardziej zbliżony. Członkowie piszą też, że jest słabszy od oryginału, a jedna osoba uznaje różę za delikatniejszą, a zapach za słodszy.
Który odpowiednik Arabians Tonka nie zawiera oudu?
W nutach Timeless Tonka i Karus Secret Musk nie ma oudu. Członkowie Fragrantica uważają Timeless Tonka za podobny do oryginału, ale pozbawiony oudu, a Karus Secret Musk zamiast niego wnosi czerwone owoce i czekoladę.
Z którą wersją Arabians Tonka porównywane są klony?
10ML ma w ofercie jedną wersję Arabians Tonka i właśnie z nią porównuje się każdy klon z tego zestawienia, korzystając z listy nut opublikowanej przez Montale.
Które klony źródła wskazują jako najbardziej zbliżone do Arabians Tonka?
Wśród klonów źródła najczęściej bezpośrednio łączą z nim Momento, Noir d’Arabie, Cosmic Tonka i Karus Secret Musk. Wśród oryginalnych perfum, które mamy w ofercie, Crazy In Love ma z nim wspólny szafran, cukier i ambrę, a Black Aoud — różę i oud.
Czy 3ml wystarczy, by sprawdzić, jak długo Arabians Tonka utrzymuje się na mojej skórze?
Trwałość zależy od skóry i pogody, więc najlepiej sprawdzić ją, nosząc 3ml przez kilka dni. W przypadku kilku klonów z tego zestawienia jeden z użytkowników pisze, że wypadają słabiej pod względem trwałości niż oryginał.

Źródła

  1. Arabians Tonka, Montale
  2. Arabians Tonka by Montale, Fragrantica
  3. Momento by Riiffs, Fragrantica
  4. Member write-up on Arabians Tonka, Parfumo
  5. Arabians Tonka and Momento compared, Parfumo
  6. Noir d'Arabie by Pendora Scents, Fragrantica
  7. Member statement on Noir d'Arabie, Parfumo
  8. Cosmic Tonka by French Avenue, Fragrantica
  9. Member write-up on Karus Secret Musk, Parfumo
  10. Amber Oud Dubai Night by Al Haramain, Fragrantica
  11. Timeless Tonka by House of Thêom, Fragrantica
  12. Timeless Tonka and Arabians Tonka compared, Parfumo

Jak porównaliśmy

Każda alternatywa jest uszeregowana według tego, jak blisko oddaje nuty i bazę Arabians Tonka, na podstawie wskazanej przy niej w tabeli. Ceny w innych sklepach sprawdzono 28 września 2026 i często się zmieniają; ceny 10ML na tej stronie są aktualne.

10ML jest niezależny i nie jest powiązany z Montale ani z markami wymienionych tu alternatyw, ani przez nie polecany. Ich nazwy służą wyłącznie do wskazania porównywanych perfum.

Noś go przez tydzień, nie dziesięć sekund.

Perfumy designerskie i niszowe w odlewkach 10ml – najpierw pożyj z zapachem, potem zdecyduj.

Zobacz odlewki

Wszystkie poradniki o perfumach