Prada Paradoxe dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό

Έξι dupes του Prada Paradoxe συγκρίνονται στο αχλάδι, το νερολί και το κεχριμπάρι που μοιράζονται, και στο πού απομακρύνεται το καθένα. Ή φόρεσε πρώτα το αυθεντικό σε decant 3ml.

Σε αυτόν τον οδηγό

Με λίγα λόγια

Το καλύτερο dupe του Prada Paradoxe συνολικά είναι το Mon Paradis της Câline, ένα άρωμα από αλυσίδα καλλυντικών που βρίσκεται στην κορυφή της λίστας «μυρίζει παρόμοια» του Paradoxe στο Parfumo. Το Pink Eclipse της Maison Alhambra αναφέρει τις ίδιες νότες επίπεδο προς επίπεδο αλλά είναι πιο ελαφρύ πάνω στο δέρμα, και το Charisme της La Rive έχει τη χαμηλότερη τιμή ανά ml. Θέλεις το αυθεντικό; Το Paradoxe κοστίζει 24,21 € για ένα decant 10ml στο 10ML.

6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 27 Σεπτεμβρίου 2026

Η κατάταξη

  1. Mon ParadisΚαλύτερο συνολικά Câline5,75 € 60ml
  2. Pink EclipseΠιο απαλή εκδοχή Maison AlhambraΧωρίς τιμή ΕΕ
  3. CharismeΧαμηλότερη τιμή La Rive7,95 € 90ml
  4. RaneenΠιο γλυκή εκδοχή AsdaafΧωρίς τιμή ΕΕ
  5. Nexa MuséeΠιο φρέσκια εκδοχή Rue BrocaΧωρίς τιμή ΕΕ
  6. Golden RulePremium εναλλακτική Phlur97,00 € 50ml

Προτιμάς το αυθεντικό;

Prada Paradoxe

PradaΑπό την αυθεντική φιάλη

Οι εναλλακτικές: 0,09 €–1,94 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

Τρία μπουκάλια σε απαλό γαλάζιο φόντο, Athénaïs, Prada Paradoxe και L'Interdit Eau de Parfum

Τι μυρίζει το Prada Paradoxe;

Φιάλη του Prada Paradoxe της Prada
Το αυθεντικόPrada ParadoxePrada

Το Prada Paradoxe κυκλοφόρησε το 2022 ως γυναικείο άρωμα. Ανοίγει με αχλάδι, μανταρίνι και περγαμόντο, ζουμερό και φωτεινό αντί για αιχμηρό. Η ουσία του βρίσκεται στην καρδιά: άνθος πορτοκαλιάς, δύο μορφές νερολί και γιασεμί σαμπάκ, ένα λευκό λουλουδένιο που φαίνεται καθαρό και ηλιόλουστο, όχι βαρύ. Η βάση είναι βανίλια Bourbon, κεχριμπάρι, λευκός μόσχος και βενζόη, απαλή και ζεστή χωρίς να γίνεται επιδόρπιο.

Το ζητούμενο είναι η ισορροπία. Είναι γλυκό αλλά όχι ζαχαρένιο, λουλουδένιο αλλά όχι σαπουνένιο, και ο μόσχος το κρατά κοντά στο δέρμα και φινιρισμένο.

Αχλάδι, νέρολι και βανίλια ως πρώτες ύλες: νότες του Paradoxe της Prada
Στην εικόνα: αχλάδι, νέρολι και βανίλια, νότες του Paradoxe.

Η οικογένεια Paradoxe

Η Prada κυκλοφορεί πλέον αρκετά αρώματα Paradoxe, και ορισμένοι κλώνοι πλησιάζουν περισσότερο το ένα από το άλλο. Το Paradoxe Intense, του 2023, προσθέτει βρύα σε ένα πιο πυκνό γιασεμί, με περισσότερη βανίλια και κεχριμπάρι. Το Paradoxe Virtual Flower, του 2024, είναι πιο ελαφρύ: περγαμόντο, γιασεμί και νερολί πάνω σε μόσχο και αμπρέτ. Το Paradoxe Sweet Chemistry, του 2026, βάζει σιρόπι μαύρου φραγκοστάφυλου και άνθος πορτοκαλιάς πάνω σε βανίλια. Πριν αγοράσεις κλώνο, δες με ποιο Paradoxe τον συγκρίνει ο κόσμος.

Η οικογένεια Paradoxe και η πιο κοντινή επιλογή σε αυτόν τον οδηγό
ΆρωμαΚυκλοφορίαΑρωματικό προφίλΠιο κοντινή επιλογή εδώ
Paradoxe2022Αχλάδι και νερολί πάνω από βανίλια, κεχριμπάρι και μόσχοMon Paradis
Paradoxe Intense2023Πιο έντονο γιασεμί και βρύα, περισσότερη βανίλια και κεχριμπάριNexa Musée
Paradoxe Virtual Flower2024Περγαμόντο, γιασεμί και νερολί πάνω από μόσχο και αμπρέταΚανένα
Paradoxe Sweet Chemistry2026Σιρόπι μαύρου φραγκοστάφυλου και άνθος πορτοκαλιάς πάνω από βανίλιαΚανένα

Εναλλακτικές του Prada Paradoxe σε σύγκριση

Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 27 Σεπτεμβρίου 2026

ΕναλλακτικήΒάση σύγκρισηςΤιμή φιάληςΑνά ml
1Καλύτερο συνολικά Mon Paradis Câline
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
5,75 € 60ml
0,10 €/ml
2Πιο απαλή εκδοχή Pink Eclipse Maison Alhambra
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
3Χαμηλότερη τιμή Charisme La Rive
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
7,95 € 90ml
0,09 €/ml
4Πιο γλυκή εκδοχή Raneen Asdaaf
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
5Πιο φρέσκια εκδοχή Nexa Musée Rue Broca
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
Χωρίς τιμή ΕΕ
—
6Premium εναλλακτική Golden Rule Phlur
Κατονομαζόμενη πηγή Πηγή
97,00 € 50ml
1,94 €/ml

Φωτογραφίες φιαλών: fragrantica.com, fragrantica.com, fragrantica.com, cf.com.lb, lyko.com, fragrantica.com

Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο

Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.

ΣτοιχείοPrada ParadoxePradaMon ParadisCâline
Τιμή ανά ml
3ml: 2,67 €/ml · 10ml: 2,42 €/ml · 30ml: 1,92 €/ml
0,10 €/ml
Μέγεθος
Decants των 3, 10 ή 30ml
Φιάλη 60ml
Κόστος με αποστολή
Τρέχουσα τιμή 10ML· τα μεταφορικά προστίθενται στο ταμείο
Τιμή φιάλης σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026· χωρίς μεταφορικά
Τι λένε οι πηγές
Το σημείο αναφοράς: κάθε εναλλακτική εδώ συγκρίνεται με το Prada Paradoxe
  • Το Mon Paradis βρίσκεται στην κορυφή της λίστας «αρώματα με παρόμοια μυρωδιά» στη σελίδα του Paradoxe στο Parfumo, όπου υπάρχει και σελίδα άμεσης σύγκρισης· το Parfumo αναφέρει αχλάδι, νέρολι, ροδάκινο και περγαμόντο· άνθος πορτοκαλιάς, γιασεμί και τριαντάφυλλο· άμπερ, μόσχο, βανίλια και κέδρο. Mon Paradis vs Paradoxe (Parfumo comparison)
  • Ένα μέλος του Parfumo βρίσκει την ομοιότητα αδιαμφισβήτητη στο άνοιγμα, αλλά λέει ότι το άρωμα γίνεται πιο φρουτώδες, ενώ το πρωτότυπο γίνεται πιο λουλουδάτο, και έχει αισθητά μικρότερη ένταση. Mon Paradis, member write-up (Parfumo)
  • Σε νήμα του φόρουμ του Parfumo, αρκετά μέλη το χαρακτηρίζουν κοντινή εναλλακτική του Paradoxe, πιο απαλή και κρεμώδη· άλλοι αναφέρουν ότι ξεθυμαίνει γρήγορα. Mon Paradis forum thread (Parfumo)
Βάση σύγκρισης
Το αυθεντικό άρωμα
Κατονομαζόμενη πηγή
Διαθεσιμότητα
Στο 10ML, από την αυθεντική φιάλη
Διαθέσιμο σε κατάστημα της ΕΕ, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026
  • Το Mon Paradis κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 5,75 € έναντι 8,01 €.
  • Το Mon Paradis σου δίνει περισσότερο άρωμα: 60ml έναντι 3ml.
  • Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.

Πόσο χρειάζομαι;

Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Prada Paradoxe και πόσους ψεκασμούς βάζεις.

Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).

  • 2 × 3mlΤο φθηνότερο16,02 €Περισσεύουν 0ml
  • 1 × 10ml24,21 €Περισσεύουν 4ml
  • 1 × 30ml57,60 €Περισσεύουν 24ml
  • Mon Paradis από Câline: 1 × 60mlΤιμή σε άλλο κατάστημα, έλεγχος: 27 Σεπτεμβρίου 2026, χωρίς μεταφορικά5,75 €Περισσεύουν 54ml

Για τόση χρήση, το Mon Paradis κοστίζει λιγότερο από τα decants του Prada Paradoxe: 5,75 € έναντι 16,02 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.

Δύο παραδείγματα με νούμερα

  • Ένας μήνας Σαββατοκύριακα

    8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 8,01 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, το Mon Paradis κοστίζει λιγότερο από τα decants του Prada Paradoxe: 5,75 € έναντι 8,01 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

  • Κάθε μέρα για έναν χρόνο

    365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml για 147,42 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Mon Paradis κοστίζει λιγότερο από τα decants του Prada Paradoxe: 11,50 € έναντι 147,42 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.

Κατάταξη εναλλακτικών του Paradoxe: 6 αρώματα με τον ρόλο και την τιμή ανά ml, πρώτο το Mon Paradis της CâlineΆνοιγμα της εικόνας σε πλήρες μέγεθος σε νέα καρτέλα
Με σειρά ομοιότητας με το Paradoxe. Τιμές ανά ml από τις τιμές φιάλης που ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026.

Καλύτερο συνολικά: Mon Paradis

Φιάλη του Mon Paradis της Câline
Mon ParadisCâlineΚαλύτερο συνολικά

Το Mon Paradis της Câline, που πωλείται σε γερμανικές αλυσίδες καλλυντικών, είναι πρώτο στη λίστα «μυρίζει παρόμοια» της σελίδας του Paradoxe στο Parfumo. Η σελίδα σύγκρισης του Parfumo καταγράφει αχλάδι, νερολί, ροδάκινο και περγαμόντο· άνθος πορτοκαλιάς, γιασεμί και τριαντάφυλλο· κεχριμπάρι, μόσχο, βανίλια και κέδρο. Το άνοιγμα με αχλάδι και νερολί, η καρδιά με άνθος πορτοκαλιάς και γιασεμί και η βάση με κεχριμπάρι, βανίλια και μόσχο είναι όλα εκεί.

Η βασική διαφορά έρχεται μετά το άνοιγμα. Ένα μέλος του Parfumo βρίσκει την ομοιότητα αδιαμφισβήτητη στην αρχή, αλλά λέει ότι το Mon Paradis γίνεται πιο φρουτώδες ενώ το αυθεντικό γίνεται πιο λουλουδένιο, και ότι στο δέρμα είναι σαφώς πιο αδύναμο. Σε ένα νήμα του φόρουμ του Parfumo, αρκετά μέλη το χαρακτηρίζουν πιο απαλό και πιο κρεμώδες· το προφίλ της κοινότητας προσθέτει μια κρεμώδη πτυχή που το αυθεντικό δεν έχει.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει την ατμόσφαιρα του Paradoxe για την καθημερινότητα και δεν τον πειράζει να ψεκάσει ξανά μέσα στη μέρα. Βάση: επώνυμη πηγή.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Το Mon Paradis βρίσκεται στην κορυφή της λίστας «αρώματα με παρόμοια μυρωδιά» στη σελίδα του Paradoxe στο Parfumo, όπου υπάρχει και σελίδα άμεσης σύγκρισης· το Parfumo αναφέρει αχλάδι, νέρολι, ροδάκινο και περγαμόντο· άνθος πορτοκαλιάς, γιασεμί και τριαντάφυλλο· άμπερ, μόσχο, βανίλια και κέδρο. Mon Paradis vs Paradoxe (Parfumo comparison)
  2. Ένα μέλος του Parfumo βρίσκει την ομοιότητα αδιαμφισβήτητη στο άνοιγμα, αλλά λέει ότι το άρωμα γίνεται πιο φρουτώδες, ενώ το πρωτότυπο γίνεται πιο λουλουδάτο, και έχει αισθητά μικρότερη ένταση. Mon Paradis, member write-up (Parfumo)
  3. Σε νήμα του φόρουμ του Parfumo, αρκετά μέλη το χαρακτηρίζουν κοντινή εναλλακτική του Paradoxe, πιο απαλή και κρεμώδη· άλλοι αναφέρουν ότι ξεθυμαίνει γρήγορα. Mon Paradis forum thread (Parfumo)

Πιο απαλή εκδοχή: Pink Eclipse

Φιάλη του Pink Eclipse της Maison Alhambra
Pink EclipseMaison AlhambraΠιο απαλή εκδοχή

Το Pink Eclipse της Maison Alhambra είναι η πιο ελαφριά επιλογή, σύμφωνα με τους κατόχους του. Το Parfumo καταγράφει αχλάδι, μανταρίνι και περγαμόντο· νερολί, γιασεμί και άνθος πορτοκαλιάς· κεχριμπάρι, βενζόη, μόσχο και βανίλια. Επίπεδο προς επίπεδο, αυτή είναι η δημοσιευμένη δομή του Paradoxe, μαζί με τη βάση.

Η βασική διαφορά είναι η ένταση. Ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει αρκετά κοντά στο Paradoxe αλλά πιο αδύναμο σε ένταση και ίχνος. Αρκετά μέλη στη σελίδα του στο Fragrantica που έχουν το Paradoxe βρίσκουν τα δύο πολύ κοντά· άλλα λένε ότι ξεθωριάζει γρήγορα ή ότι δεν έχει καμία σχέση με το Intense. Λίγοι μόνο το έχουν κατατάξει στο Parfumo, όπου διαβάζεται απλώς γλυκό, φρουτώδες και λουλουδένιο.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει τη δομή του αυθεντικού στα χαρτιά σε πιο διακριτική μορφή και είναι διατεθειμένος να δοκιμάσει έναν κλώνο με ανάμεικτες κριτικές. Βάση: όσα αναφέρουν μέλη στο Parfumo και στο Fragrantica· οι νότες όπως τις καταγράφει το Parfumo. Η ευρωπαϊκή καταχώριση που βρήκαμε ήταν σημειωμένη ως «σύντομα διαθέσιμο» όταν ελέγξαμε, οπότε το κελί της τιμής του είναι κενό.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Ένα μέλος του Parfumo το βρίσκει εμπνευσμένο από το Paradoxe και αρκετά κοντινό του, αλλά με μικρότερη ένταση και προβολή. Pink Eclipse, member statement (Parfumo)
  2. Το Parfumo αναφέρει αχλάδι, μανταρίνι και περγαμόντο· νέρολι, γιασεμί και άνθος πορτοκαλιάς· άμπερ, βενζόη, μόσχο και βανίλια, ακολουθώντας βαθμίδα προς βαθμίδα την πυραμίδα που έχει δημοσιεύσει το Paradoxe. Pink Eclipse vs Paradoxe (Parfumo comparison)
  3. Αρκετά μέλη του Fragrantica που έχουν το Paradoxe δυσκολεύονται πολύ να ξεχωρίσουν τα δύο· άλλοι βρίσκουν ότι ξεθυμαίνει γρήγορα ή ότι δεν είναι κοντά στο Intense. Pink Eclipse by Maison Alhambra (Fragrantica)

Χαμηλότερη τιμή: Charisme

Φιάλη του Charisme της La Rive
CharismeLa RiveΧαμηλότερη τιμή

Το Charisme της La Rive, πολωνικής μάρκας που πωλείται σε αλυσίδες καλλυντικών, έχει τη χαμηλότερη τιμή ανά ml στον πίνακα. Το Parfumo καταγράφει αχλάδι, περγαμόντο και μανταρίνι· άνθος νεραντζιάς, γιασεμί και άνθος πορτοκαλιάς· άμβρα, βενζόη και βανίλια. Μοιράζεται την κορυφή με το αχλάδι, το άνθος πορτοκαλιάς και το γιασεμί, και από κάτω τη βενζόη και τη βανίλια.

Η βασική διαφορά είναι η νεανικότητα. Μέλη στη σελίδα του στο Fragrantica το περιγράφουν πιο ζουμερό και πιο παιχνιδιάρικο από το Paradoxe, και η κοινότητα του Parfumo προσθέτει μια κρεμώδη πτυχή. Στη λίστα του δεν υπάρχει νερολί, η νότα που δίνει στο αυθεντικό την καθαρή του ανάσα.

Ταιριάζει σε όποιον θέλει ένα φωτεινό, γλυκό άνθος πορτοκαλιάς για χαλαρές μέρες με τη μικρότερη δυνατή δαπάνη. Βάση: επώνυμη πηγή.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Μέλη του Fragrantica λένε ότι μοιάζει με το Paradoxe, αλλά είναι πιο ζουμερό και παιχνιδιάρικο. Charisme by La Rive (Fragrantica)
  2. Το Parfumo αναφέρει αχλάδι, περγαμόντο και μανταρίνι· πικρό άνθος πορτοκαλιάς, γιασεμί και άνθος πορτοκαλιάς· άμβρα, βενζόη και βανίλια, ενώ η κοινότητά του προσθέτει μια κρεμώδη πτυχή που λείπει από το προφίλ του πρωτότυπου. Charisme vs Paradoxe (Parfumo comparison)

Πιο γλυκή εκδοχή: Raneen

Φιάλη του Raneen της Asdaaf
RaneenAsdaafΠιο γλυκή εκδοχή

Το Raneen της Asdaaf είναι η επιλογή με τα φρούτα σε πρώτο πλάνο. Το Parfumo καταγράφει αχλάδι, φρούτο του δράκου και μανταρίνι· φρέζια, γιασεμί και άνθος πορτοκαλιάς· κεχριμπάρι, μόσχο, φασόλι τόνκα και βανίλια.

Η βασική διαφορά είναι το φρούτο του δράκου και η τόνκα, που το κάνουν πιο φρουτώδες και πιο γλυκό. Αρκετά μέλη στο Fragrantica που έχουν το Paradoxe το βρίσκουν πιο κοντά στο αρχικό Eau de Parfum παρά στο Intense· άλλα δεν βλέπουν καμία σχέση.

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά την πιο γλυκιά πλευρά του Paradoxe και θέλει κάτι παιχνιδιάρικο για τα σαββατοκύριακα. Βάση: επώνυμη πηγή, με διχασμένες γνώμες. Δεν μπορέσαμε να επιβεβαιώσουμε διαθέσιμη ευρωπαϊκή καταχώριση την ημέρα του ελέγχου, οπότε το κελί της τιμής του είναι κενό.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Αρκετά μέλη του Fragrantica που έχουν το Paradoxe λένε ότι μοιάζει περισσότερο με το Eau de Parfum παρά με το Intense και είναι πιο φρουτώδες, με φρούτο του δράκου· άλλοι δεν βλέπουν την ομοιότητα. Raneen by Asdaaf (Fragrantica)
  2. Το Parfumo αναφέρει αχλάδι, φρούτο του δράκου και μανταρίνι· φρέζια, γιασεμί και άνθος πορτοκαλιάς· άμπερ, μόσχο, τόνκα και βανίλια. Raneen vs Paradoxe (Parfumo comparison)

Πιο δροσερή εκδοχή: Nexa Musée

Φιάλη του Nexa Musée της Rue Broca
Nexa MuséeRue BrocaΠιο φρέσκια εκδοχή

Το Nexa Musée της Rue Broca είναι η πιο πράσινη, πιο τραγανή επιλογή. Το Parfumo καταγράφει αχλάδι, μανταρίνι και περγαμόντο· γιασεμί σαμπάκ, άνθος πορτοκαλιάς και τουμπερόζα· μόσχο, βρύα βελανιδιάς, βανίλια και βετιβέρ. Οι νότες ανοίγματος στη λίστα του είναι εκείνες του αυθεντικού.

Η βασική διαφορά βρίσκεται στη βάση: τα βρύα βελανιδιάς και το βετιβέρ στη θέση του κεχριμπαριού και της βενζόης το κάνουν πιο στεγνό και πιο πράσινο, και η τουμπερόζα κάνει την καρδιά πιο κρεμώδη. Η κοινότητα του Parfumo βάζει τα εσπεριδοειδή πιο ψηλά από ό,τι στο Paradoxe. Στη σελίδα του στο Fragrantica, κάποιοι που έχουν το Paradoxe το λένε πολύ κοντινό, ενώ άλλοι το τοποθετούν πιο κοντά στο Paradoxe Intense ή τους λείπουν το νερολί και το κεχριμπάρι.

Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το Paradoxe λίγο γλυκό και θέλει ένα πιο τραγανό λευκό λουλουδένιο για ζεστές μέρες. Βάση: επώνυμη πηγή. Η ευρωπαϊκή του καταχώριση ήταν εξαντλημένη όταν ελέγξαμε τις τιμές.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Αρκετά μέλη του Fragrantica που έχουν το Paradoxe το χαρακτηρίζουν πολύ κοντινό· άλλοι λένε ότι πλησιάζει περισσότερο το Paradoxe Intense, είναι πιο φρέσκο ή του λείπουν το νέρολι και το άμπερ. Nexa Musée by Rue Broca (Fragrantica)
  2. Το Parfumo παραθέτει αχλάδι, μανταρίνι και περγαμόντο· γιασεμί σαμπάκ, άνθος πορτοκαλιάς και τουμπερόζα· μόσχο, βρύα δρυός, βανίλια και βετιβέρ, ενώ η κοινότητά του κατατάσσει τα εσπεριδοειδή και τις φρέσκες νότες υψηλότερα απ’ ό,τι στο πρωτότυπο. Nexa Musée vs Paradoxe (Parfumo comparison)

Premium εναλλακτική: Golden Rule

Φιάλη του Golden Rule της Phlur
Golden RulePhlurPremium εναλλακτική

Το Golden Rule της Phlur δεν πωλείται ως κλώνος. Είναι μια ανεξάρτητη κυκλοφορία που συχνά συγκρίνεται με το Paradoxe, και η σελίδα του στο Fragrantica συνδέει τα δύο. Καταγράφει αχλάδι, μανταρίνι και ροζ πιπέρι· ανθόνερο πορτοκαλιάς, γιασεμί και γάλα καρύδας· βανίλια, σανταλόξυλο και βενζόη.

Η βασική διαφορά είναι η κρεμώδης υφή. Το γάλα καρύδας και το σανταλόξυλο αντικαθιστούν το κεχριμπάρι και τον λευκό μόσχο, και το ροζ πιπέρι προσθέτει μια μικρή σπίθα στην κορυφή. Η κοινότητα του Parfumo του δίνει τον ίδιο γλυκό, λουλουδένιο και φρουτώδη πυρήνα με το Paradoxe, με μια επιπλέον κρεμώδη πτυχή.

Ταιριάζει σε όποιον αγαπά το ύφος του Paradoxe αλλά θέλει ένα πιο απαλό, πιο κρεμώδες άρωμα με δική του ταυτότητα, όχι ένα υποκατάστατο. Βάση: επώνυμη πηγή.

Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2

Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή

  1. Η σελίδα του Fragrantica παραπέμπει στο Prada Paradoxe για σύγκριση· παραθέτει αχλάδι, μανταρίνι και ροζ πιπέρι· ανθόνερο πορτοκαλιού, γιασεμί και γάλα καρύδας· βανίλια, σανδαλόξυλο και βενζόη. Golden Rule by Phlur (Fragrantica)
  2. Το Parfumo έχει σελίδα απευθείας σύγκρισής του με το Paradoxe· η κοινότητά του προσθέτει μια κρεμώδη πλευρά που λείπει από το προφίλ του πρωτότυπου. Golden Rule vs Paradoxe (Parfumo comparison)

Αυθεντικές εναλλακτικές που έχουμε

Αυθεντικά αρώματα που μοιράζονται το άνθος πορτοκαλιάς και τη βανίλια του Paradoxe, το καθένα σε decant γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη.

  1. Parfums de Marly

    Athénaïs

    Περγαμόντο, νερολί και γιούζου με γιασεμί sambac και άνθος πορτοκαλιάς πάνω σε κεχριμπάρι, φασόλι τόνκα και βανίλια.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Givenchy

    L'Interdit Eau de Parfum

    Αχλάδι και περγαμόντο με τουμπερόζα, άνθος πορτοκαλιάς και γιασεμί sambac πάνω σε βετιβέρ, βανίλια και πατσουλί.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Giorgio Armani

    My Way

    Περγαμόντο και άνθος πορτοκαλιάς με τουμπερόζα και ινδικό γιασεμί πάνω σε βανίλια, λευκό μόσχο και κέδρο.

    3ml · 10ml · 30ml

Πού αστοχεί κάθε κλώνος

Το νερολί είναι το πιο δύσκολο κομμάτι. Το Paradoxe χρησιμοποιεί δύο μορφές του, και αυτό κάνει το άνθος πορτοκαλιάς να φαίνεται καθαρό και αέρινο αντί για γλυκό. Αρκετοί κλώνοι εδώ δεν έχουν καθόλου νερολί στη λίστα τους, ή έχουν μόνο μία μορφή, και στηρίζονται αντί γι’ αυτό στα φρούτα: ροδάκινο, φρούτο του δράκου, μανταρίνι.

Το δεύτερο κενό είναι η βάση. Το κεχριμπάρι και ο μόσχος του Paradoxe είναι σύγχρονες πρώτες ύλες που κρατούν την τελική φάση απαλή και κοντά στο δέρμα. Οι κλώνοι τα αντικαθιστούν με πιο απλό κεχριμπάρι, άμβρα, τόνκα ή κέδρο, κάτι που μπορεί να κάνει τις τελευταίες ώρες πιο γλυκές ή πιο ξυλώδεις. Η κοινότητα του Parfumo προσθέτει σε αρκετούς από αυτούς μια κρεμώδη ή πιο φρουτώδη πτυχή.

Κλώνος ή decant 10ml του Paradoxe;

Ανά ml, οι δύο κλώνοι των αλυσίδων καλλυντικών κερδίζουν άνετα: το Mon Paradis και το Charisme κοστίζουν ανά ml ένα μικρό κλάσμα ενός decant 10ml του αυθεντικού, που κοστίζει 24,21 € (2,42 €/ml), ή του 30ml στα 57,60 € (1,92 €/ml). Αν θέλεις ένα άρωμα να ψεκάζεις ελεύθερα κάθε μέρα, δύσκολα τα ξεπερνά κανείς στην τιμή.

Η premium επιλογή είναι άλλη ιστορία. Την ημέρα του ελέγχου, η φιάλη 50ml του Golden Rule κόστιζε περισσότερο από ένα 30ml του αυθεντικού, οπότε έχει νόημα μόνο αν προτιμάς τον πιο κρεμώδη χαρακτήρα του. Και ένα decant 3ml του Paradoxe, περίπου 60 ψεκασμοί, κοστίζει 8,01 €, αρκετό για να το φορέσεις μια εβδομάδα πριν αποφασίσεις. Δες τον δείκτη τιμής ανά ml για να δεις πού βρίσκεται σε σχέση με τον υπόλοιπο κατάλογο.

Αυθεντικά αρώματα της ίδιας οικογένειας

Τρία αυθεντικά αρώματα μοιράζονται την καρδιά με άνθος πορτοκαλιάς. Το Athénaïs της Parfums de Marly συνδυάζει περγαμόντο, νερολί και γιούζου με γιασεμί σαμπάκ και άνθος πορτοκαλιάς πάνω σε κεχριμπάρι, φασόλι τόνκα και βανίλια, μια πιο ηλιόλουστη, πιο πολυτελή εκδοχή. Το L'Interdit Eau de Parfum της Givenchy μοιράζεται το αχλάδι, το περγαμόντο, το άνθος πορτοκαλιάς, το γιασεμί σαμπάκ και τη βανίλια, και προσθέτει τουμπερόζα, βετιβέρ και πατσουλί για μια πιο σκοτεινή απόχρωση. Το My Way του Giorgio Armani βάζει περγαμόντο και άνθος πορτοκαλιάς πάνω σε τουμπερόζα, ινδικό γιασεμί, βανίλια, λευκό μόσχο και κέδρο, πιο απαλό και πιο κλασικό.

Πώς να δοκιμάσεις ένα dupe

Φόρεσε το αυθεντικό και τον κλώνο στο δέρμα σε διαφορετικές μέρες, όχι ένα σε κάθε καρπό, ώστε το ένα να μη χρωματίζει την εντύπωσή σου για το άλλο. Σύγκρινε το άνοιγμα με το αχλάδι, μετά την καρδιά με το άνθος πορτοκαλιάς και μετά την τελική φάση με βανίλια και μόσχο στο δέρμα μετά από 4 έως 8 ώρες. Οι κλώνοι συνήθως απομακρύνονται από το αυθεντικό σε αυτές τις τελευταίες ώρες.

Ένα decant 3ml του Prada Paradoxe σου δίνει μια δίκαιη εβδομάδα σύγκρισης· ένα decant 10ml έχει περίπου 200 ψεκασμούς. Αν τα decants είναι κάτι καινούργιο για σένα, διάβασε τι είναι ένα decant αρώματος και την εναλλακτική μας στην αγορά στα τυφλά. Για περισσότερα λευκά λουλουδένια, ο οδηγός μας για αρώματα με γιασεμί είναι ένα καλό επόμενο βήμα.

Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις

Μπορώ να δοκιμάσω το Prada Paradoxe σε 3ml πριν το αγοράσω;
Το 10ML πουλά το Prada Paradoxe σε decant 3ml, 10ml ή 30ml γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη και στέλνει σε όλη την ΕΕ. Ένα 3ml είναι γύρω στους 60 ψεκασμούς, αρκετό για μια εβδομάδα χρήσης.
Ποιο dupe του Prada Paradoxe βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξής μας;
Το Mon Paradis της Câline είναι η καλύτερη συνολική επιλογή σε αυτόν τον οδηγό: είναι πρώτο στη λίστα παρόμοιων αρωμάτων στη σελίδα του Paradoxe στο Parfumo και μοιράζεται το αχλάδι, το νερολί, το άνθος πορτοκαλιάς, το γιασεμί, το κεχριμπάρι και τη βανίλια, αν και τα μέλη το βρίσκουν πιο φρουτώδες και πιο απαλό.
Είναι το Mon Paradis της Câline dupe του Paradoxe;
Είναι αυτό που αναφέρεται πιο συχνά. Μέλη του Parfumo βρίσκουν το άνοιγμα πολύ κοντινό· οι διαφορές έρχονται αργότερα, όταν γίνεται πιο φρουτώδες και πιο κρεμώδες και φοριέται πιο ελαφρύ από το αυθεντικό.
Prada Paradoxe ή Paradoxe Intense: ποιο να διαλέξω;
Το Paradoxe είναι πιο ελαφρύ και πιο φωτεινό· το Intense προσθέτει βρύα σε ένα πιο πυκνό γιασεμί με περισσότερη βανίλια και κεχριμπάρι. Κάποια μέλη βρίσκουν το Nexa Musée πιο κοντά στο Intense, ενώ το Mon Paradis ακολουθεί το αυθεντικό.
Ποιες είναι πιο προσιτές εναλλακτικές του Prada Paradoxe;
Το Mon Paradis και το Charisme είναι αρώματα από αλυσίδες καλλυντικών που κοστίζουν πολύ λιγότερο ανά ml από το αυθεντικό· το Golden Rule είναι η μόνη επιλογή σε αυτόν τον οδηγό με τιμή κοντά του. Για αυθεντική εναλλακτική, το Athénaïs, το L'Interdit Eau de Parfum και το My Way μοιράζονται την καρδιά από άνθος πορτοκαλιάς.
Πώς συγκρίνονται τα dupe του Paradoxe ως προς την τιμή ανά ml;
Οι κλώνοι από αλυσίδες καλλυντικών κοστίζουν πολύ λιγότερο ανά ml. Ένα decant 10ml του αυθεντικού κοστίζει 24,21 € στο 10ML και ένα 3ml 8,01 €, οπότε μπορείς να συγκρίνεις με το αυθεντικό πριν αγοράσεις κάτι μεγαλύτερο.
Πόσο διαρκεί το Prada Paradoxe;
Μέτρια: στο Parfumo, η κοινότητα βαθμολογεί τη διάρκειά του λίγο πιο ψηλά από του Mon Paradis και σαφώς πιο ψηλά από του Charisme, ενώ το Nexa Musée βαθμολογείται λίγο πάνω του. Μένει κοντά στο δέρμα και φινιρισμένο· το πόσο κρατά πάνω σου εξαρτάται από το δέρμα σου.

Πηγές

  1. Prada Paradoxe (Fragrantica)
  2. Mon Paradis vs Paradoxe (Parfumo comparison)
  3. Pink Eclipse vs Paradoxe (Parfumo comparison)
  4. Charisme by La Rive (Fragrantica)
  5. Nexa Musée by Rue Broca (Fragrantica)
  6. Golden Rule by Phlur (Fragrantica)

Πώς συγκρίναμε

Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Prada Paradoxe, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 27 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.

Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Prada ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.

Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.

Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.

Δες τα decants

Όλοι οι οδηγοί αρωμάτων