Prada Paradoxe Dupes 2026: 6 Clones vs the Original

Six Prada Paradoxe dupes compared on the pear, neroli and amber they share and where each one drifts. Or wear the original first as a 3ml decant.

In this guide

Quick answer

The best Prada Paradoxe dupe overall is Mon Paradis by Câline, a drugstore scent that heads Paradoxe's "smells similar" list on Parfumo. Pink Eclipse by Maison Alhambra lists the same notes tier by tier but wears lighter, and Charisme by La Rive has the lowest price per ml. Want the real thing? Paradoxe is €24.21 for a 10ml decant at 10ML.

6 alternatives compared below · prices checked 27 September 2026

The ranking

  1. Mon ParadisBest overall Câline€5.75 60ml
  2. Pink EclipseSofter take Maison AlhambraNo EU price
  3. CharismeLowest price La Rive€7.95 90ml
  4. RaneenSweeter take AsdaafNo EU price
  5. Nexa MuséeFresher take Rue BrocaNo EU price
  6. Golden RulePremium alternative Phlur€97.00 50ml

Prefer the original?

Prada Paradoxe

PradaDecanted from the original bottle

The alternatives: €0.09–€1.94/ml in other shops, checked 27 September 2026

Three bottles on a pale blue background, Athénaïs, Prada Paradoxe and L'Interdit Eau de Parfum

What does Prada Paradoxe smell like?

Bottle of Prada Paradoxe by Prada
The originalPrada ParadoxePrada

Prada Paradoxe launched in 2022 as a women's scent. It opens with pear, tangerine and bergamot, juicy and bright rather than sharp. The heart is where it lives: orange blossom, two forms of neroli and jasmine sambac, a white floral that feels clean and sunny rather than heady. The base is Bourbon vanilla, amber, white musk and benzoin, soft and warm without turning into dessert.

The balance is the point. It is sweet but not sugary, floral but not soapy, and the musk keeps it close and polished.

Pear, neroli and vanilla as raw materials: notes of Paradoxe by Prada
Pictured: pear, neroli and vanilla, notes of Paradoxe.

The Paradoxe family

Prada now sells several Paradoxe scents, and some clones match one better than another. Paradoxe Intense, from 2023, adds moss to a denser jasmine and more vanilla and amber. Paradoxe Virtual Flower, from 2024, is lighter: bergamot, jasmine and neroli over musk and ambrette. Paradoxe Sweet Chemistry, from 2026, puts blackcurrant syrup and orange blossom over vanilla. Before you buy a clone, check which Paradoxe people compare it with.

The Paradoxe family and the nearest pick in this guide
PerfumeLaunchedScent profileNearest pick here
Paradoxe2022Pear and neroli over vanilla, amber and muskMon Paradis
Paradoxe Intense2023Denser jasmine, moss, more vanilla and amberNexa Musée
Paradoxe Virtual Flower2024Bergamot, jasmine and neroli over musk and ambretteNone
Paradoxe Sweet Chemistry2026Blackcurrant syrup and orange blossom over vanillaNone

Prada Paradoxe alternatives compared

Bottle prices in other shops, as checked 27 September 2026

AlternativeBasis of comparisonBottle pricePer ml
1Best overall Mon Paradis Câline
Named source Source
€5.75 60ml
€0.10/ml
2Softer take Pink Eclipse Maison Alhambra
Named source Source
No EU price
—
3Lowest price Charisme La Rive
Named source Source
€7.95 90ml
€0.09/ml
4Sweeter take Raneen Asdaaf
Named source Source
No EU price
—
5Fresher take Nexa Musée Rue Broca
Named source Source
No EU price
—
6Premium alternative Golden Rule Phlur
Named source Source
€97.00 50ml
€1.94/ml

Bottle photos: fragrantica.com, fragrantica.com, fragrantica.com, cf.com.lb, lyko.com, fragrantica.com

Compare two side by side

Pick any two perfumes from this guide. It opens on the original against the #1 pick.

DetailPrada ParadoxePradaMon ParadisCâline
Price per ml
3ml: €2.67/ml · 10ml: €2.42/ml · 30ml: €1.92/ml
€0.10/ml
Size
Decants of 3, 10 or 30ml
60ml bottle
Delivered cost
Live 10ML price; delivery is added at checkout
Bottle price in another shop on 27 September 2026; delivery not included
What the sources say
The reference: every alternative here is compared with Prada Paradoxe
  • Mon Paradis heads the 'smells similar' list on Paradoxe's Parfumo page and has a head-to-head comparison page there; Parfumo lists pear, neroli, peach and bergamot; orange blossom, jasmine and rose; amber, musk, vanilla and cedarwood. Mon Paradis vs Paradoxe (Parfumo comparison)
  • A Parfumo member finds the resemblance unmistakable in the opening, but says it turns fruitier while the original becomes more floral, and wears clearly weaker. Mon Paradis, member write-up (Parfumo)
  • In a Parfumo forum thread several members call it a close Paradoxe alternative that is softer and creamier; others report it fades fast. Mon Paradis forum thread (Parfumo)
Evidence basis
The original perfume
Named source
Availability
At 10ML, decanted from the original bottle
Listed in an EU shop on 27 September 2026
  • Mon Paradis costs less up front: €5.75 against €8.01.
  • Mon Paradis gives you more perfume: 60ml against 3ml.
  • 10ML has not worn these two side by side; each claim above names its source.

How much do I need?

Enter how often you plan to wear Prada Paradoxe and how many sprays you use.

You need about 6ml (120 sprays).

  • 2 × 3mlLowest cost€16.020ml left over
  • 1 × 10ml€24.214ml left over
  • 1 × 30ml€57.6024ml left over
  • Mon Paradis by Câline: 1 × 60mlPrice in another shop on 27 September 2026, delivery not included€5.7554ml left over

For this much wear, Mon Paradis costs less than decants of Prada Paradoxe: €5.75 against €16.02. It is a different perfume, not the original.

An estimate: 10ML sizes hold about 60 sprays (3ml), 200 (10ml) and 600 (30ml), about 20 a ml. Atomisers vary, so treat the figures as a guide. Prices exclude delivery.

Two worked examples

  • A month of weekends

    8 wears at 3 sprays each. You need about 1.2ml (24 sprays). Lowest cost at 10ML: 1 × 3ml for €8.01, with about 1.8ml left over. For this much wear, Mon Paradis costs less than decants of Prada Paradoxe: €5.75 against €8.01. It is a different perfume, not the original.

  • Every day for a year

    365 wears at 4 sprays each. You need about 73ml (1,460 sprays). Lowest cost at 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml for €147.42, with about 0ml left over. For this much wear, Mon Paradis costs less than decants of Prada Paradoxe: €11.50 against €147.42. It is a different perfume, not the original.

Paradoxe dupes ranked: 6 alternatives with their role and price per ml, led by Mon Paradis by CâlineOpen the full-size image in a new tab
Ranked by how closely each follows Paradoxe. Per-ml prices from bottle prices checked on 27 September 2026.

Best overall: Mon Paradis

Bottle of Mon Paradis by Câline
Mon ParadisCâlineBest overall

Mon Paradis by Câline, sold in German drugstores, tops the "smells similar" list on Paradoxe's Parfumo page. Its Parfumo comparison page lists pear, neroli, peach and bergamot; orange blossom, jasmine and rose; amber, musk, vanilla and cedarwood. The pear-neroli opening, the orange blossom and jasmine heart and the amber, vanilla and musk base are all there.

The main difference comes after the opening. A member on Parfumo finds the resemblance unmistakable at first, but says Mon Paradis turns fruitier while the original grows more floral, and that it wears clearly weaker. In a Parfumo forum thread, several members call it softer and creamier; the community profile adds a creamy facet the original's lacks.

It suits someone who wants the Paradoxe mood for everyday wear and will spray again during the day. Basis: a named source.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. Mon Paradis heads the 'smells similar' list on Paradoxe's Parfumo page and has a head-to-head comparison page there; Parfumo lists pear, neroli, peach and bergamot; orange blossom, jasmine and rose; amber, musk, vanilla and cedarwood. Mon Paradis vs Paradoxe (Parfumo comparison)
  2. A Parfumo member finds the resemblance unmistakable in the opening, but says it turns fruitier while the original becomes more floral, and wears clearly weaker. Mon Paradis, member write-up (Parfumo)
  3. In a Parfumo forum thread several members call it a close Paradoxe alternative that is softer and creamier; others report it fades fast. Mon Paradis forum thread (Parfumo)

Softer take: Pink Eclipse

Bottle of Pink Eclipse by Maison Alhambra
Pink EclipseMaison AlhambraSofter take

Pink Eclipse by Maison Alhambra is the lighter-wearing option, going by its owners. Parfumo lists pear, tangerine and bergamot; neroli, jasmine and orange blossom; amber, benzoin, musk and vanilla. Tier by tier, that is the published structure of Paradoxe, base included.

The main difference is strength. A member on Parfumo finds it quite close to Paradoxe but weaker in intensity and sillage. Several members on its Fragrantica page who own Paradoxe find the two very close; others say it fades fast, or is nothing like the Intense. Only a few people have classified it on Parfumo, where it reads simply sweet, fruity and floral.

It suits someone who wants the original's structure on paper in a quieter form, and is willing to test a clone with a mixed reception. Basis: what members on Parfumo and Fragrantica report; notes as Parfumo lists them. The EU listing we found was marked coming soon when we checked, so its price cell is empty.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. A Parfumo member finds it inspired by Paradoxe and quite close to it, but with weaker intensity and sillage. Pink Eclipse, member statement (Parfumo)
  2. Parfumo lists pear, tangerine and bergamot; neroli, jasmine and orange blossom; amber, benzoin, musk and vanilla, following Paradoxe's published pyramid tier by tier. Pink Eclipse vs Paradoxe (Parfumo comparison)
  3. Several Fragrantica members who own Paradoxe find the two very hard to tell apart; others find it fades fast or is not close to the Intense. Pink Eclipse by Maison Alhambra (Fragrantica)

Lowest price: Charisme

Bottle of Charisme by La Rive
CharismeLa RiveLowest price

Charisme by La Rive, a Polish drugstore brand, has the lowest price per ml in the table. Parfumo lists pear, bergamot and mandarin; bitter orange blossom, jasmine and orange blossom; ambergris, benzoin and vanilla. It shares the pear top, the orange blossom and jasmine, and the benzoin and vanilla below.

The main difference is youth. Members on its Fragrantica page describe it as juicier and more playful than Paradoxe, and the Parfumo community adds a creamy facet. There is no neroli on its list, which is the note that gives the original its clean lift.

It suits someone who wants a bright, sweet orange blossom for casual days at the lowest outlay. Basis: a named source.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Fragrantica members say it resembles Paradoxe but is juicier and more playful. Charisme by La Rive (Fragrantica)
  2. Parfumo lists pear, bergamot and mandarin; bitter orange blossom, jasmine and orange blossom; ambergris, benzoin and vanilla, and its community adds a creamy facet the original's profile lacks. Charisme vs Paradoxe (Parfumo comparison)

Sweeter take: Raneen

Bottle of Raneen by Asdaaf
RaneenAsdaafSweeter take

Raneen by Asdaaf is the fruit-forward option. Parfumo lists pear, dragon fruit and mandarin; freesia, jasmine and orange blossom; amber, musk, tonka bean and vanilla.

The main difference is the dragon fruit and tonka, which make it fruitier and sweeter. Several members on Fragrantica who own Paradoxe find it nearer the original Eau de Parfum than the Intense; others cannot see the comparison at all.

It suits someone who likes the sweetest side of Paradoxe and wants something playful for weekends. Basis: a named source, with split opinion. We could not confirm an EU listing in stock on the check date, so its price cell is empty.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Several Fragrantica members who own Paradoxe say it resembles the Eau de Parfum more than the Intense, fruitier with dragon fruit; others cannot see the comparison. Raneen by Asdaaf (Fragrantica)
  2. Parfumo lists pear, dragon fruit and mandarin; freesia, jasmine and orange blossom; amber, musk, tonka bean and vanilla. Raneen vs Paradoxe (Parfumo comparison)

Fresher take: Nexa Musée

Bottle of Nexa Musée by Rue Broca
Nexa MuséeRue BrocaFresher take

Nexa Musée by Rue Broca is the greener, crisper option. Parfumo lists pear, tangerine and bergamot; jasmine sambac, orange blossom and tuberose; musk, oakmoss, vanilla and vetiver. Its listed opening is the original's.

The main difference is in the base: oakmoss and vetiver in place of amber and benzoin make it drier and greener, and tuberose makes the heart creamier. The Parfumo community ranks citrus higher than it does for Paradoxe. On its Fragrantica page, some owners of Paradoxe call it very close, while others place it nearer Paradoxe Intense or miss the neroli and amber.

It suits someone who finds Paradoxe a little sweet and wants a crisper white floral for warm days. Basis: a named source. Its EU listing was out of stock when we checked prices.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Several Fragrantica members who own Paradoxe call it very close; others say it sits nearer Paradoxe Intense, is fresher, or lacks the neroli and amber. Nexa Musée by Rue Broca (Fragrantica)
  2. Parfumo lists pear, tangerine and bergamot; jasmine sambac, orange blossom and tuberose; musk, oakmoss, vanilla and vetiver, and its community ranks citrus and fresh higher than for the original. Nexa Musée vs Paradoxe (Parfumo comparison)

Premium alternative: Golden Rule

Bottle of Golden Rule by Phlur
Golden RulePhlurPremium alternative

Golden Rule by Phlur is not sold as a clone. It is an independent release that people often compare with Paradoxe, and its Fragrantica page links the two. It lists pear, mandarin and pink pepper; orange flower water, jasmine and coconut milk; vanilla, sandalwood and benzoin.

The main difference is creaminess. Coconut milk and sandalwood replace the amber and white musk, and pink pepper adds a little spark on top. The Parfumo community gives it the same sweet, floral and fruity core as Paradoxe, with a creamy facet added.

It suits someone who likes the Paradoxe style but wants a softer, creamier scent of its own rather than a stand-in. Basis: a named source.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Fragrantica's page links Prada Paradoxe for comparison; it lists pear, mandarin and pink pepper; orange flower water, jasmine and coconut milk; vanilla, sandalwood and benzoin. Golden Rule by Phlur (Fragrantica)
  2. Parfumo runs a head-to-head comparison page for it against Paradoxe; its community adds a creamy facet the original's profile lacks. Golden Rule vs Paradoxe (Parfumo comparison)

Authentic alternatives we stock

Original perfumes that share the orange blossom and vanilla of Paradoxe, each as a decant filled from the original bottle.

  1. Parfums de Marly

    Athénaïs

    Bergamot, neroli and yuzu with jasmine sambac and orange blossom over amber, tonka bean and vanilla.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Givenchy

    L'Interdit Eau de Parfum

    Pear and bergamot with tuberose, orange blossom and jasmine sambac over vetiver, vanilla and patchouli.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Giorgio Armani

    My Way

    Bergamot and orange blossom with tuberose and Indian jasmine over vanilla, white musk and cedar.

    3ml · 10ml · 30ml

What every clone gets wrong

The neroli is the hardest part. Paradoxe uses two forms of it, and it is what makes the orange blossom feel clean and airy rather than sweet. Several clones here list no neroli at all, or only one, and lean on fruit instead: peach, dragon fruit, mandarin.

The second gap is the base. Paradoxe's amber and musk are modern materials that keep the dry-down smooth and close. Clones replace them with plainer amber, ambergris, tonka or cedarwood, which can make the late hours sweeter or woodier. Parfumo's community adds a creamy or fruitier facet to several of them.

Clone or a 10ml decant of Paradoxe?

Per ml, the two drugstore clones win easily: Mon Paradis and Charisme cost a small fraction per ml of a 10ml decant of the original, which is €24.21 (€2.42/ml), or of the 30ml at €57.60 (€1.92/ml). If you want a scent to spray freely every day, they are hard to beat on price.

The premium pick is a different story. On the check date, Golden Rule's 50ml bottle cost more than a 30ml of the original, so it only makes sense if you prefer its creamier character. And a 3ml decant of Paradoxe, around 60 sprays, costs €8.01, enough to wear it for a week before you decide. See the price per ml index for how it sits against the rest of the catalogue.

Authentic perfumes in the same family

Three originals share the orange blossom heart. Athénaïs by Parfums de Marly pairs bergamot, neroli and yuzu with jasmine sambac and orange blossom over amber, tonka bean and vanilla, a sunnier, more luxurious take. L'Interdit Eau de Parfum by Givenchy shares the pear, bergamot, orange blossom, jasmine sambac and vanilla, and adds tuberose, vetiver and patchouli for a darker edge. My Way by Giorgio Armani sets bergamot and orange blossom over tuberose, Indian jasmine, vanilla, white musk and cedar, softer and more classic.

How to test a dupe

Wear the original and a clone on skin on different days, not one on each wrist, so that one does not colour your impression of the other. Compare the pear opening, then the orange blossom heart, then the vanilla and musk dry-down on skin after 4 to 8 hours. The clones tend to separate from the original in those final hours.

A 3ml decant of Prada Paradoxe gives you a fair week of comparison; a 10ml decant holds around 200 sprays. If decants are new to you, read what a perfume decant is and our blind-buy alternative. For more white florals, our guide to jasmine perfumes is a good next step.

Clone or original? What to know first

Can I try Prada Paradoxe in 3ml before buying?
10ML sells Prada Paradoxe as a 3ml, 10ml or 30ml decant filled from the original bottle and ships across the EU. A 3ml is around 60 sprays, enough for a week of wear.
Which Prada Paradoxe dupe leads our ranking?
Mon Paradis by Câline is the best overall pick in this guide: it heads the list of similar scents on Paradoxe's Parfumo page and shares the pear, neroli, orange blossom, jasmine, amber and vanilla, though members find it fruitier and softer.
Is Câline Mon Paradis a Paradoxe dupe?
It is the most widely named one. Parfumo members find the opening very close; the differences come later, when it turns fruitier and creamier and wears lighter than the original.
Prada Paradoxe or Paradoxe Intense: which should I choose?
Paradoxe is lighter and brighter; the Intense adds moss to a denser jasmine with more vanilla and amber. Some members find Nexa Musée nearer the Intense, while Mon Paradis follows the original.
What are more affordable alternatives to Prada Paradoxe?
Mon Paradis and Charisme are drugstore perfumes that cost far less per ml than the original; Golden Rule is the only pick in this guide priced close to it. For an authentic alternative, Athénaïs, L'Interdit Eau de Parfum and My Way share the orange blossom heart.
How do the Paradoxe dupes compare on price per ml?
The drugstore clones cost far less per ml. A 10ml decant of the original is €24.21 at 10ML and a 3ml is €8.01, so you can compare the real thing before you buy anything bigger.
How long-lasting is Prada Paradoxe?
Moderately: on Parfumo, the community scores its longevity a little higher than Mon Paradis and clearly higher than Charisme, while Nexa Musée scores slightly above it. It wears close and polished; how long it lasts on you depends on your skin.

Sources

  1. Prada Paradoxe (Fragrantica)
  2. Mon Paradis vs Paradoxe (Parfumo comparison)
  3. Pink Eclipse vs Paradoxe (Parfumo comparison)
  4. Charisme by La Rive (Fragrantica)
  5. Nexa Musée by Rue Broca (Fragrantica)
  6. Golden Rule by Phlur (Fragrantica)

How we compared

Each alternative is ranked by how closely it follows the notes and dry-down of Prada Paradoxe, on the basis shown for it in the table. Prices in other shops are as checked on 27 September 2026 and change often; the 10ML prices on this page are live.

10ML is independent and is not affiliated with or endorsed by Prada or by the houses of the alternatives named here. Their names are used only to identify the perfumes compared.

Wear it for a week, not ten seconds.

Designer and niche fragrances in 10ml decants, so you can live with a scent before you commit.

Shop decants

All perfume guides