Dupe-uri Burberry Goddess 2026: 6 clone comparate cu originalul
Șase dupe-uri Burberry Goddess, comparate după note, surse citate și prețuri cu dată, cu diferențele fiecăruia față de original. Sau poți încerca mai întâi Goddess, ca decant de 3ml.
În acest ghid
Pe scurt
Cea mai bună clonă Burberry Goddess per ansamblu este Angham de la Lattafa. Membrii forumului Parfumo care le au pe amândouă o consideră foarte apropiată, cu mai puțină lavandă și mai multă vanilie. Her Empire de la La Rive se apropie cel mai mult la evoluția de după uscare, iar Noblesse Royale de la Câline are cel mai mic preț pentru flacon din tabelul nostru, cu prețuri datate. Vrei originalul? Goddess costă 30,65 € pentru un decant de 10ml la 10ML.
6 alternative comparate mai jos · prețuri verificate pe 28 septembrie 2026
Clasamentul
- Angham19,50 € 100ml
- Noblesse Royale5,75 € 60ml
- Athena28,14 € 100ml
- Her Empire5,95 € 90ml
- Linen VanillaFără preț UE
- Ubud30,00 € 30ml
Preferi originalul?
Goddess
BurberryTurnat din flaconul original
Alternativele: 0,07 €–1,00 €/ml în alte magazine, verificat pe 28 septembrie 2026

Cum miroase Burberry Goddess?
Goddess de la Burberry a fost lansat în 2023 ca parfum pentru femei, iar lista notelor se învârte în jurul unui singur ingredient. În deschidere, vanilia se întâlnește cu lavanda, cacao și ghimbir, pentru un început dulce, cu note ierboase și ușor condimentate. Inima are o singură notă: caviar de vanilie. Baza revine la vanilie, de data aceasta în formă absolută. Acordurile menționate sunt vanilie, lavandă, note proaspete condimentate și cacao. Așadar, pe hârtie, Goddess trece prin trei etape de vanilie, iar lavanda, ghimbirul și cacaua conturează deschiderea. Casa descrie parfumul pe pagina proprie a Eau de Parfum.
Structura aceasta explică de ce clonele au deopotrivă o sarcină ușoară și una dificilă. Latura ierboasă, care împiedică parfumul să pară un desert pur, este redată diferit de fiecare clonă.
Goddess sau Goddess Amber Vanilla?
Burberry creează și Goddess Amber Vanilla, o a doua versiune listată ca unisex. Păstrează lavanda și vanilia din Goddess, dar schimbă restul: siropul de arțar se alătură lavandei în deschidere, iar baza este de ambră. Toate clonele de mai jos sunt comparate cu Goddess original, nu cu această versiune, așa că verifică pe care o cauți înainte să cumperi.
| Versiune | Deschidere | Inimă | Bază |
|---|---|---|---|
| Goddess | Vanilie, lavandă, cacao, ghimbir | Caviar de vanilie | Vanilie în formă absolută |
| Goddess Amber Vanilla | Lavandă, sirop de arțar | Vanilie, plus vanilie în formă absolută | Ambră |
Alternative la Goddess, comparate
Prețuri de flacon în alte magazine, verificate pe 28 septembrie 2026
Fotografii ale flacoanelor: lattafa.com, amazon.de, maisonalhambra-usa.com, fragrantica.com, fragrantica.com, fioreparfums.de
Compară două parfumuri unul lângă altul
Alege oricare două parfumuri din acest ghid. Pornește cu originalul față în față cu nr. 1.
- Pe pagina de comparație a Parfumo, 301 dintre cei 324 de membri care au votat consideră Angham și Goddess asemănătoare Goddess vs Angham (Parfumo comparison)
- Membrii forumului Parfumo care le dețin pe amândouă le găsesc foarte apropiate; Angham are mai puțină lavandă și mai multă vanilie, iar un membru o găsește mai aerată la purtare Goddess Alternativen (Parfumo forum)
- Fragrantica listează ghimbir, lavandă, cacao și vanilie, note listate și de Goddess, plus mandarină, piper roz, iasomie, pralină, mosc și ambră Angham by Lattafa (Fragrantica)
- Goddess costă mai puțin la cumpărare: 9,81 € față de 19,50 €.
- Angham îți dă mai mult parfum: 100ml față de 3ml.
- 10ML nu a purtat aceste două parfumuri unul lângă altul; fiecare afirmație de mai sus își numește sursa.
Cât îmi trebuie?
Scrie de câte ori vrei să porți Goddess și câte pulverizări folosești.
Îți trebuie cam 6ml (120 pulverizări).
La o asemenea folosire, Angham costă mai puțin decât decanturile de Goddess: 19,50 € față de 19,62 €. E un alt parfum, nu originalul.
O estimare: mărimile 10ML au cam 60 de pulverizări (3ml), 200 (10ml) și 600 (30ml), cam 20 pe ml. Pulverizatoarele diferă, așa că ia cifrele ca reper. Prețuri fără livrare.
Două exemple calculate
O lună de weekenduri
8 purtări a câte 3 pulverizări. Îți trebuie cam 1,2ml (24 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 1 × 3ml cu 9,81 €, și rămân cam 1,8ml. La o asemenea folosire, decanturile de Goddess costă mai puțin decât Angham: 9,81 € față de 19,50 €.
În fiecare zi, timp de un an
365 purtări a câte 4 pulverizări. Îți trebuie cam 73ml (1.460 pulverizări). Cel mai ieftin la 10ML: 7 × 10ml + 1 × 3ml cu 224,36 €, și rămân cam 0ml. La o asemenea folosire, Angham costă mai puțin decât decanturile de Goddess: 19,50 € față de 224,36 €. E un alt parfum, nu originalul.
Cea mai bună per ansamblu: Angham
Angham de la Lattafa are în comun cu Goddess notele principale din deschidere. În fișa sa de pe Fragrantica sunt menționate ghimbirul, lavanda, cacaua și vanilia — toate patru apar și la Goddess — alături de mandarină, piper roz, iasomie, praline, mosc și ambră.
Diferența principală ține de echilibrul dintre notele ierboase și cele dulci. În discuția Goddess Alternativen de pe Parfumo, membrii care le au pe amândouă consideră că parfumurile sunt foarte apropiate, dar Angham are mai puțină lavandă și mai multă vanilie. Un membru spune și că Angham se simte mai aerat la purtare.
I se potrivește cuiva care simte că lavanda din Goddess e puțin prea ierboasă și ar vrea ca vanilia să fie mai intensă. Bază: o sursă citată.
De ce această alegere?Surse: 3
Baza: Sursă numită
- Pe pagina de comparație a Parfumo, 301 dintre cei 324 de membri care au votat consideră Angham și Goddess asemănătoare Goddess vs Angham (Parfumo comparison)
- Membrii forumului Parfumo care le dețin pe amândouă le găsesc foarte apropiate; Angham are mai puțină lavandă și mai multă vanilie, iar un membru o găsește mai aerată la purtare Goddess Alternativen (Parfumo forum)
- Fragrantica listează ghimbir, lavandă, cacao și vanilie, note listate și de Goddess, plus mandarină, piper roz, iasomie, pralină, mosc și ambră Angham by Lattafa (Fragrantica)
O variantă mai dulce: Noblesse Royale
Potrivit paginii de comparație Parfumo pentru cele două parfumuri, Noblesse Royale de la Câline și Goddess au în notele listate vanilie, absolut de vanilie, lavandă, ghimbir și cacao.
Principala diferență ține de dulceață și de locul în care se simt notele ierboase. În textul de pe pagina sa Parfumo, membrul cu textul cel mai apreciat observă asemănarea, dar găsește Noblesse Royale mai dulce și mai blând, lavanda, ghimbirul și cacaua apărând doar la început. Un membru de pe Fragrantica îl găsește mai lejer decât originalul, cu o notă de flori albe.
I se potrivește cuiva care iubește mai mult latura zaharisită a lui Goddess decât începutul ierbos și ar prefera ca parfumul să rămână blând. Baza: o sursă menționată, textul și pagina de comparație de pe Parfumo, plus observația unui membru Fragrantica despre flori.
De ce această alegere?Surse: 3
Baza: Sursă numită
- Cel mai apreciat text al unui membru de pe Parfumo remarcă asemănarea cu Goddess, dar îl găsește pe Noblesse Royale mai dulce și mai delicat, cu lavandă, ghimbir și cacao doar în deschidere Noblesse Royale, member write-up (Parfumo)
- Pe pagina de comparație a Parfumo, 131 dintre cei 138 de membri care au votat le consideră asemănătoare; ambele listează vanilie, absolut de vanilie, lavandă, ghimbir și cacao Goddess vs Noblesse Royale (Parfumo comparison)
- Un membru Fragrantica îl consideră mai lejer decât originalul, cu o notă de flori albe Noblesse Royale by Câline (Fragrantica)
O variantă mai proaspătă: Athena
Athena de la Maison Alhambra nu are o listă completă de note în sursele noastre, așa că această comparație se bazează pe descrierile membrilor. Un membru de pe Fragrantica o descrie ca pe o alternativă apropiată de Goddess, dar puțin mai proaspătă.
Principala diferență este cacaua. Același membru nu simte deloc cacaua care se remarcă în dry-down-ul lui Goddess. Un text al unui membru pe Parfumo merge mai departe și le numește mai degrabă verișoare decât surori: acolo, Athena e mai fructată și mai florală, cu mai puțină lavandă.
I se potrivește cuiva care vrea atmosfera lui Goddess într-o variantă mai luminoasă și mai fructată, cu mai puțină lavandă ierboasă, și care se poate lipsi de cacao la final. Baza: o sursă menționată.
De ce această alegere?Surse: 3
Baza: Sursă numită
- Un membru Fragrantica îl numește o alternativă apropiată la Goddess, puțin mai proaspătă, fără nota de cacao din dry-down-ul lui Goddess Athena by Maison Alhambra (Fragrantica)
- Pe pagina de comparație a Parfumo, 60 dintre cei 65 de membri care au votat consideră Athena și Goddess asemănătoare Athena vs Goddess (Parfumo comparison)
- Un membru Parfumo spune că cele două sunt mai degrabă verișoare decât surori: Athena e mai fructată și mai florală, cu mai puțină lavandă Athena, member write-up (Parfumo)
Cea mai apropiată la dry-down: Her Empire
Goddess și Her Empire de la La Rive au ambele în notele listate vanilie, absolut de vanilie, lavandă, cacao și ghimbir, potrivit paginii de comparație Parfumo.
Principala diferență ține de etapa de mijloc. Un membru de pe Fragrantica îl găsește apropiat de Goddess la început și din nou spre finalul dry-down-ului, cu o etapă mai grea și sintetică între ele. Un alt membru de pe aceeași pagină îl găsește pe Goddess mai rotund și mai cald.
Ți se potrivește dacă judeci un parfum mai ales după felul în care se așază la final și poți trece cu vederea o evoluție mai puțin șlefuită până acolo. Bază: o sursă nominalizată, pagina Fragrantica și comparația de pe Parfumo.
De ce această alegere?Surse: 2
Baza: Sursă numită
- Un membru Fragrantica îl găsește apropiat de Goddess la deschidere și din nou în faza târzie de bază, cu o fază de mijloc mai grea și sintetică; altul o găsește pe Goddess mai rotundă și mai caldă Her Empire by La Rive (Fragrantica)
- Pe pagina de comparație a Parfumo, 17 dintre cei 18 membri care au votat le consideră asemănătoare; ambele listează vanilie, absolut de vanilie, lavandă, cacao și ghimbir Goddess vs Her Empire (Parfumo comparison)
O variantă mai blândă: Linen Vanilla
Potrivit listei de pe Fragrantica, Linen Vanilla de la Mango are note de lavandă și bergamotă, apoi ciocolată și flori albe, iar la final vanilie și lemn de santal. Lavanda și vanilia sunt notele pe care le are în comun cu lista pentru Goddess.
Diferența principală: mai puține note ierboase și mai mult lapte. Un membru Parfumo spune că, după ce se așază, îi amintește de Goddess, dar are mai puțină lavandă ierboasă și un caracter mai lejer, devenind mai lăptos pe măsură ce îl porți. În discuția despre alternative la Goddess, un membru al forumului îl recomandă ca alternativă mai blândă, cu mai puține note ierboase, câteva flori albe și mai multă ciocolată în notele de bază. Părerile de pe Fragrantica sunt împărțite: unii membri îl aseamănă cu Goddess, iar unul nu găsește nicio asemănare.
Ți se potrivește dacă ți se pare că Goddess are prea multe note ierboase la început și vrei o interpretare mai blândă și mai cremoasă. Bază: o sursă nominalizată, dar merită să ții cont și de o părere contrară.
De ce această alegere?Surse: 3
Baza: Sursă numită
- Un membru Parfumo observă că, după ce se așază, devine similar cu Goddess, cu lavandă mai puțin ierboasă și un caracter mai lejer per ansamblu, devenind mai lăptos în șase până la opt ore Linen Vanilla, member write-up (Parfumo)
- Un membru al forumului Parfumo îl recomandă ca alternativă mai blândă și mai puțin ierboasă la Goddess, cu câteva flori albe și mai multă ciocolată în faza de bază Goddess Alternativen (Parfumo forum)
- Fragrantica listează lavandă și bergamotă, ciocolată și flori albe, vanilie și lemn de santal; membrii nu sunt de acord: unii îl aseamănă cu Goddess, iar unul nu găsește nicio asemănare Linen Vanilla by Mango (Fragrantica)
O alternativă premium: Ubud
Ubud de la FIORE este comercializat ca extrait de parfum. Pagina proprie a FIORE îl prezintă drept interpretarea casei asupra lui Burberry Goddess, realizată în Grasse.
Diferența principală ține de concentrație și de dovezile mai limitate. Burberry vinde Goddess ca Eau de Parfum, în timp ce Ubud este un extrait. Sursele noastre nu oferă o listă de note pentru Ubud și nici comparații din partea membrilor, așa că nu avem ce compara cu notele lui Goddess, rând cu rând.
Ți se potrivește dacă preferi un extrait și ești împăcată cu ideea de a te baza pe descrierea producătorului. Bază: o sursă nominalizată, însă sursa este chiar casa care îl vinde, așa că privește asemănarea ca pe afirmația ei, nu ca pe una independentă.
De ce această alegere?Surse: 1
Baza: Sursă numită
- FIORE vinde Ubud, un extrait de parfum produs la Grasse, ca interpretarea sa a lui Burberry Goddess Ubud (FIORE Parfums)
Alternative autentice din oferta noastră
Parfumuri originale cu note care amintesc, în parte, de combinația de lavandă și vanilie, fiecare disponibil ca decant umplut din flaconul original.
Guerlain
Mon Guerlain
Lavandă și bergamotă peste iris, iasomie sambac și trandafir, cu vanilie de Tahiti, cumarină și lemn de santal: un parfum mai pudrat și floral.
3ml · 10ml · 30ml
Yves Saint Laurent
Libre Le Parfum
Ghimbir, șofran și mandarină peste lavandă și flori de portocal, cu vanilie bourbon, miere și boabe de tonka: mai cald și cu note de miere.
3ml · 10ml · 30ml
Yves Saint Laurent
Libre
Lavandă și mandarină, cu flori de portocal și iasomie peste vanilie de Madagascar, mosc și cedru: mai luminos și mai floral.
3ml · 10ml · 30ml
Ce nu redau bine toate clonele
Lavanda este nota la care revin sursele. Membrii descriu Angham, Athena și Linen Vanilla ca având mai puțină lavandă decât Goddess, iar textul despre Noblesse Royale o menționează doar la început. În patru dintre cele șase clone de aici, membrii spun că latura ierboasă a lui Goddess este estompată.
În locul ei apar, de obicei, dulceața sau moliciunea: mai multă vanilie în Angham, mai mult zahăr în Noblesse Royale, mai mult lapte și ciocolată în Linen Vanilla, mai multe fructe și flori în Athena. Se schimbă și cacaoa. Unul dintre cei care poartă Athena spune că nu o mai simte în notele de bază, în timp ce despre Linen Vanilla se spune că scoate ciocolata mai mult în evidență.
Dacă latura de lavandă te-a atras la Goddess, verifică atent cum se simte pe piele.
Flacon cu o clonă sau un decant de 10ml din parfumul original?
Pe ml, clonele din tabel care au preț costă mult mai puțin decât parfumul original, așa că compară acolo valorile cu data menționată cu cele actualizate de aici. Un decant de 10ml de Goddess costă 30,65 €, adică 3,07 €/ml pe ml, iar unul de 30ml costă 93,00 € (3,10 €/ml pe ml). Linen Vanilla nu are preț în tabel, fiindcă nu am găsit un preț de listă pentru UE. Dacă știi deja că îți place Goddess și vrei să-l porți din belșug în fiecare zi, un flacon cu o clonă îți va ajunge mai mult timp.
Raportat la decizie, calculul arată altfel. Un decant de 3ml din Goddess, cu aproximativ 60 de pulverizări, costă 9,81 €. Poartă-l o săptămână și vei ști dacă îl vrei pe cel original, o clonă sau altceva. Te tentează și varianta unisex? Un decant de 3ml din Goddess Amber Vanilla costă 9,81 €, așa că le poți compara. Află cât te ține fiecare mărime în ghidul nostru despre cât durează un parfum de 10ml. Nu ai mai folosit flacoane mici? Iată ce este un decant de parfum.
Parfumuri autentice din aceeași familie
Preferi combinația de lavandă și vanilie de la o altă casă de parfumuri? Trei parfumuri originale au note comune cu ea.
Mon Guerlain de Guerlain
Mon Guerlain, lansat în 2017, se deschide cu lavandă și bergamotă, continuă cu iris, iasomie sambac și trandafir, apoi se așază pe vanilie de Tahiti, cumarină, lemn de santal, lemn-dulce, benzoin și paciuli. O interpretare mai pudrată și florală a aceleiași combinații. În ghidul nostru Guerlain îl găsești alături de alte parfumuri ale casei.
Libre Le Parfum de Yves Saint Laurent
Libre Le Parfum, lansat în 2022 și creat de Anne Flipo și Carlos Benaim, aduce ghimbir în notele de deschidere, alături de bergamotă, mandarină și șofran. Lavanda și florile de portocal formează inima parfumului, peste vanilie bourbon, miere, boabe de tonka și vetiver. Are o aromă mai caldă, cu note mai pronunțate de miere.
Libre de Yves Saint Laurent
Libre, lansat în 2019, îmbină lavanda cu mandarină, coacăze negre și petitgrain, apoi cu flori de portocal și iasomie, peste vanilie de Madagascar, mosc, cedru și ambră cenușie. Dintre cele trei, este cel mai luminos și mai floral.
Cum testezi un dupe
Benzile de hârtie avantajează un dupe, așa că testează-l pe piele. Poartă Goddess într-o zi și dupe-ul în alta, ca să nu-ți influențeze niciunul părerea despre celălalt. Compară-le în aceleași etape: la început, în mijloc și mai târziu, după ce s-au așezat. Ultima etapă contează aici, fiindcă mai mulți membri spun că unele dupe-uri se despart de Goddess abia la mijloc sau spre final.
Un decant de 3ml din parfumul original îți dă o săptămână să compari Goddess cu orice dupe ai în vedere. Dacă îl preferi pe cel original, un decant de 10ml oferă aproximativ 200 de pulverizări, suficiente pentru câteva săptămâni de folosire zilnică, iar varianta de 30ml, cu aproximativ 600 de pulverizări, e potrivită pentru păstrat. Pentru mai multe opțiuni cu note dominante de vanilie, vezi cele mai bune parfumuri cu vanilie și cele mai bune parfumuri gurmande.
Clonă sau original? Ce e bine să știi înainte
- Pot găsi Burberry Goddess ca decant de 3ml sau 10ml?
- Da: 10ML vinde Goddess ca decant de 3ml, 10ml sau 30ml, umplut din flaconul original, și livrează în toată UE. Un decant de 3ml înseamnă cam 60 de pulverizări, iar unul de 10ml, cam 200.
- Care dupe Burberry Goddess ocupă primul loc în clasamentul nostru?
- Angham de la Lattafa este alegerea principală din acest ghid. Are în lista de note ghimbir, lavandă, cacao și vanilie, la fel ca Goddess, iar membrii forumului Parfumo care le dețin pe ambele spun că sunt foarte apropiate, Angham având mai puțină lavandă și mai multă vanilie.
- Care dupe pentru Burberry Goddess se apropie cel mai mult în notele de bază?
- Her Empire de la La Rive este alegerea pentru notele de bază. Un membru Fragrantica îl găsește apropiat de Goddess la început și din nou spre finalul purtării, dar cu o etapă de mijloc mai grea și sintetică; altul consideră Goddess mai rotund și mai cald.
- Se apropie Angham de Burberry Goddess?
- Este pe primul loc în acest ghid: cei care le dețin spun pe forumul Parfumo că sunt foarte apropiate. Așteaptă-te la mai puțină lavandă și mai multă vanilie; un membru spune că Angham se poartă mai aerat.
- Care este diferența dintre Goddess și Goddess Amber Vanilla?
- Goddess se deschide cu vanilie, lavandă, cacao și ghimbir, iar vanilia rămâne prezentă pe tot parcursul. Goddess Amber Vanilla combină lavanda cu sirop de arțar în notele de vârf și se încheie cu ambră. Clonele din acest ghid sunt comparate cu Goddess original.
- Costă clonele Goddess mai puțin pe ml decât un decant?
- Pe ml, clonele cu preț afișat în tabelul comparativ au un preț mult sub cel al originalului. Un decant de 10ml de Goddess costă 30,65 €, iar unul de 3ml costă 9,81 €, așa că poți purta originalul înainte să alegi un flacon de clonă.
- Cât timp va rezista Burberry Goddess pe pielea mea?
- Depinde de pielea ta și de vreme, așa că nimeni nu poate garanta o anumită durată. Cel mai simplu mod de a afla este să porți un decant de 3ml, cam 60 de pulverizări, timp de o săptămână și să vezi cum se comportă pe pielea ta.
- Ce clone asociază fanii cu Burberry Goddess?
- Membrii comunității de parfumuri asociază cu Goddess clonele Angham, Noblesse Royale, Athena, Her Empire și Linen Vanilla, fiecare cu diferențele sale. Dintre parfumurile originale, Mon Guerlain, Libre și Libre Le Parfum au în comun combinația de lavandă și vanilie.
Surse
- Burberry Goddess Eau de Parfum for Women (Burberry)
- Goddess vs Angham (Parfumo comparison)
- Goddess Alternativen (Parfumo forum)
- Angham by Lattafa (Fragrantica)
- Noblesse Royale, member write-up (Parfumo)
- Goddess vs Noblesse Royale (Parfumo comparison)
- Athena by Maison Alhambra (Fragrantica)
- Athena, member write-up (Parfumo)
- Her Empire by La Rive (Fragrantica)
- Linen Vanilla, member write-up (Parfumo)
- Linen Vanilla by Mango (Fragrantica)
- Ubud (FIORE Parfums)
Cum am comparat
Fiecare alternativă e ordonată după cât de aproape urmează notele și baza lui Goddess, pe baza arătată pentru ea în tabel. Prețurile din alte magazine sunt cele verificate pe 28 septembrie 2026 și se schimbă des; prețurile 10ML de pe această pagină sunt la zi.
10ML este independent și nu este afiliat cu Burberry sau cu casele alternativelor numite aici și nici susținut de ele. Numele lor sunt folosite doar pentru a identifica parfumurile comparate.
Poartă-l o săptămână, nu zece secunde.
Parfumuri de designer și de nișă în decanturi de 10ml, ca să porți un parfum zile la rând înainte să te hotărăști.
Vezi decanturileCitește mai departe
Cel mai bun parfum pentru femei: 18 alegeri, de la fresh la ambrat
Cel mai bun parfum pentru femei este cel în stilul pe care îl iubești deja. Am grupat 18 parfumuri pentru femei după stil și le-am comparat unul lângă altul. În plus, poți încerca trei decanturi ca să-l găsești pe al tău înainte să cumperi un flacon întreg.
Cele mai bune parfumuri cu vanilie, după tipul de vanilie care îți place
Vanilia nu miroase într-un singur fel. Am grupat 17 parfumuri cu vanilie după stil: cu note alcoolice, ambrate, gurmande, cremoase, pudrate și proaspete. Le comparăm direct și îți recomandăm variante pentru bărbați și femei, ca să o găsești pe cea potrivită.
Cele mai bune parfumuri gourmand, de la caramel la cafea
Paisprezece parfumuri gourmand grupate după dulceața pe care se construiesc, caramel, cafea, pralină sau fructe și miere, și cum îți găsești nivelul de dulce înainte să cumperi un flacon.