Burberry Goddess dupes 2026: 6 κλώνοι απέναντι στο αυθεντικό
Σύγκριση έξι dupe του Burberry Goddess με βάση τις νότες, τις κατονομασμένες πηγές και τις τιμές με ημερομηνία, μαζί με τις διαφορές του καθενός από το πρωτότυπο. Ή δοκίμασε πρώτα το ίδιο το Goddess σε decant 3ml.
Σε αυτόν τον οδηγό
Με λίγα λόγια
Το καλύτερο συνολικά dupe του Burberry Goddess είναι το Angham από Lattafa. Μέλη του φόρουμ Parfumo που έχουν και τα δύο αρώματα το βρίσκουν πολύ κοντινό, με λιγότερη λεβάντα και περισσότερη βανίλια. Το Her Empire από La Rive πλησιάζει περισσότερο στο στέγνωμα, ενώ το Noblesse Royale από Câline έχει τη χαμηλότερη τιμή φιάλης στον πίνακά μας με τις τιμές και τις ημερομηνίες τους. Θέλεις το αυθεντικό; Το Goddess κοστίζει 30,65 € για decant 10ml στο 10ML.
6 εναλλακτικές σε σύγκριση παρακάτω · τιμές ελεγμένες στις 28 Σεπτεμβρίου 2026
Η κατάταξη
- Angham19,50 € 100ml
- Noblesse Royale5,75 € 60ml
- Athena28,14 € 100ml
- Her Empire5,95 € 90ml
- Linen VanillaΧωρίς τιμή ΕΕ
- Ubud30,00 € 30ml
Προτιμάς το αυθεντικό;
Goddess
BurberryΑπό την αυθεντική φιάλη
Οι εναλλακτικές: 0,07 €–1,00 €/ml σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026

Πώς μυρίζει το Burberry Goddess;
Το Goddess από Burberry κυκλοφόρησε το 2023 ως άρωμα για γυναίκες, με τη σύνθεσή του να περιστρέφεται γύρω από ένα υλικό. Στις νότες κορυφής, η βανίλια συναντά τη λεβάντα, το κακάο και το τζίντζερ, δίνοντας στο άνοιγμα γλυκύτητα, αλλά και μια βοτανική, ελαφρώς πικάντικη πλευρά. Η καρδιά έχει μία μόνο νότα: χαβιάρι βανίλιας. Στη βάση, η βανίλια επιστρέφει σε απόλυτη μορφή. Τα ακόρντα που αναφέρονται είναι βανίλια, λεβάντα, φρέσκο πικάντικο και κακάο. Στα χαρτιά, λοιπόν, το Goddess έχει τρία στάδια βανίλιας, ενώ η λεβάντα, το τζίντζερ και το κακάο διαμορφώνουν το άνοιγμα. Η σελίδα της ίδιας της Burberry για το Eau de Parfum είναι το σημείο όπου ο οίκος το περιγράφει.
Αυτή η δομή εξηγεί γιατί οι κλώνοι έχουν ένα εύκολο κι ένα δύσκολο έργο. Κάθε κλώνος χειρίζεται διαφορετικά τη βοτανική πλευρά που δεν αφήνει το άρωμα να θυμίζει σκέτο επιδόρπιο.
Goddess ή Goddess Amber Vanilla;
Η Burberry κυκλοφορεί και το Goddess Amber Vanilla, μια δεύτερη εκδοχή που αναφέρεται ως unisex. Κρατά τη λεβάντα και τη βανίλια του Goddess, αλλά αλλάζει τα υπόλοιπα: στην κορυφή, δίπλα στη λεβάντα, προστίθεται σιρόπι σφενδάμου, ενώ στη βάση μπαίνει το κεχριμπάρι. Οι παρακάτω κλώνοι συγκρίνονται όλοι με το αρχικό Goddess, όχι με αυτή την εκδοχή, οπότε βεβαιώσου ποιο αναζητάς πριν αγοράσεις.
| Εκδοχή | Άνοιγμα | Καρδιά | Βάση |
|---|---|---|---|
| Goddess | Βανίλια, λεβάντα, κακάο, τζίντζερ | Χαβιάρι βανίλιας | Βανίλια σε απόλυτη μορφή |
| Goddess Amber Vanilla | Λεβάντα, σιρόπι σφενδάμου | Βανίλια, συν βανίλια σε απόλυτη μορφή | Κεχριμπάρι |
Εναλλακτικές του Goddess σε σύγκριση
Τιμές φιάλης σε άλλα καταστήματα, έλεγχος 28 Σεπτεμβρίου 2026
Φωτογραφίες φιαλών: lattafa.com, amazon.de, maisonalhambra-usa.com, fragrantica.com, fragrantica.com, fioreparfums.de
Σύγκρινε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο
Διάλεξε όποια δύο αρώματα θέλεις από αυτόν τον οδηγό. Ξεκινά με το αυθεντικό απέναντι στο Νο 1.
- Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, 301 από τα 324 μέλη που ψήφισαν βρίσκουν τα Angham και Goddess παρόμοια Goddess vs Angham (Parfumo comparison)
- Μέλη του φόρουμ του Parfumo που έχουν και τα δύο τα βρίσκουν πολύ κοντά· το Angham έχει λιγότερη λεβάντα και περισσότερη βανίλια, ενώ ένα μέλος το βρίσκει πιο αέρινο όταν το φορά Goddess Alternativen (Parfumo forum)
- Το Fragrantica καταγράφει τζίντζερ, λεβάντα, κακάο και βανίλια, που καταγράφονται και στο Goddess, καθώς και μανταρίνι, ροζ πιπέρι, γιασεμί, πραλίνα, μόσχο και άμπερ Angham by Lattafa (Fragrantica)
- Το Goddess κοστίζει λιγότερο στην αγορά: 9,81 € έναντι 19,50 €.
- Το Angham σου δίνει περισσότερο άρωμα: 100ml έναντι 3ml.
- Το 10ML δεν έχει φορέσει αυτά τα δύο το ένα δίπλα στο άλλο· κάθε ισχυρισμός παραπάνω αναφέρει την πηγή του.
Πόσο χρειάζομαι;
Γράψε πόσες φορές σκοπεύεις να φορέσεις το Goddess και πόσους ψεκασμούς βάζεις.
Χρειάζεσαι περίπου 6ml (120 ψεκασμούς).
Για τόση χρήση, το Angham κοστίζει λιγότερο από τα decants του Goddess: 19,50 € έναντι 19,62 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.
Εκτίμηση: τα μεγέθη του 10ML δίνουν περίπου 60 ψεκασμούς (3ml), 200 (10ml) και 600 (30ml), περίπου 20 ανά ml. Οι ψεκαστήρες διαφέρουν, οπότε δες τα νούμερα ως οδηγό. Τιμές χωρίς μεταφορικά.
Δύο παραδείγματα με νούμερα
Ένας μήνας Σαββατοκύριακα
8 φορές με 3 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 1,2ml (24 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 1 × 3ml για 9,81 €, και περισσεύουν περίπου 1,8ml. Για τόση χρήση, τα decants του Goddess κοστίζουν λιγότερο από το Angham: 9,81 € έναντι 19,50 €.
Κάθε μέρα για έναν χρόνο
365 φορές με 4 ψεκασμούς η καθεμία. Χρειάζεσαι περίπου 73ml (1.460 ψεκασμούς). Το φθηνότερο στο 10ML: 7 × 10ml + 1 × 3ml για 224,36 €, και περισσεύουν περίπου 0ml. Για τόση χρήση, το Angham κοστίζει λιγότερο από τα decants του Goddess: 19,50 € έναντι 224,36 €. Είναι άλλο άρωμα, όχι το αυθεντικό.
Καλύτερο συνολικά: Angham
Το Angham από Lattafa μοιράζεται τον βασικό πυρήνα του ανοίγματος του Goddess. Η καταχώρισή του στο Fragrantica αναφέρει τζίντζερ, λεβάντα, κακάο και βανίλια, και τα τέσσερα από τα οποία αναφέρονται και στο Goddess, μαζί με μανταρίνι, ροζ πιπέρι, γιασεμί, πραλίνα, μόσχο και κεχριμπάρι.
Η βασική διαφορά βρίσκεται στην ισορροπία ανάμεσα στα βοτανικά στοιχεία και τη γλυκύτητα. Στο νήμα «Goddess Alternativen» στο Parfumo, μέλη που έχουν και τα δύο αρώματα βρίσκουν το ένα πολύ κοντινό στο άλλο, με το Angham να έχει λιγότερη λεβάντα και περισσότερη βανίλια. Ένα μέλος αναφέρει επίσης ότι το Angham φοριέται πιο ανάλαφρα.
Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει τη λεβάντα του Goddess λίγο υπερβολικά βοτανική και θα ήθελε η βανίλια να είναι πιο έντονη. Βάση: κατονομαζόμενη πηγή.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, 301 από τα 324 μέλη που ψήφισαν βρίσκουν τα Angham και Goddess παρόμοια Goddess vs Angham (Parfumo comparison)
- Μέλη του φόρουμ του Parfumo που έχουν και τα δύο τα βρίσκουν πολύ κοντά· το Angham έχει λιγότερη λεβάντα και περισσότερη βανίλια, ενώ ένα μέλος το βρίσκει πιο αέρινο όταν το φορά Goddess Alternativen (Parfumo forum)
- Το Fragrantica καταγράφει τζίντζερ, λεβάντα, κακάο και βανίλια, που καταγράφονται και στο Goddess, καθώς και μανταρίνι, ροζ πιπέρι, γιασεμί, πραλίνα, μόσχο και άμπερ Angham by Lattafa (Fragrantica)
Πιο γλυκιά εκδοχή: Noblesse Royale
Το Noblesse Royale της Câline και το Goddess αναφέρουν και τα δύο βανίλια, απόλυτη βανίλια, λεβάντα, τζίντζερ και κακάο, σύμφωνα με τη σελίδα σύγκρισης των δύο στο Parfumo.
Η βασική διαφορά είναι η γλυκύτητα και το πού εμφανίζονται τα βότανα. Το κείμενο μέλους που ξεχωρίζει στη σελίδα του στο Parfumo αναγνωρίζει την ομοιότητα, αλλά βρίσκει το Noblesse Royale πιο γλυκό και απαλό, με τη λεβάντα, το τζίντζερ και το κακάο να γίνονται αισθητά μόνο στο άνοιγμα. Ένα μέλος στο Fragrantica το βρίσκει πιο ανάλαφρο από το αρχικό, με μια νότα λευκών λουλουδιών.
Ταιριάζει σε όποιον αγαπά τη γλυκιά πλευρά του Goddess περισσότερο από το βοτανικό του άνοιγμα και προτιμά το άρωμα να παραμένει απαλό. Βάση: κατονομαζόμενη πηγή, το κείμενο μέλους και η σελίδα σύγκρισης στο Parfumo, καθώς και η αναφορά μέλους στο Fragrantica για τα λουλούδια.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Το κορυφαίο κείμενο μέλους του Parfumo βλέπει την ομοιότητα με το Goddess, αλλά βρίσκει το Noblesse Royale πιο γλυκό και απαλό, με λεβάντα, τζίντζερ και κακάο μόνο στο άνοιγμα Noblesse Royale, member write-up (Parfumo)
- Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, 131 of 138 μέλη που ψήφισαν βρίσκουν τα δύο αρώματα παρόμοια· και στα δύο αναφέρονται βανίλια, απόλυτο βανίλιας, λεβάντα, τζίντζερ και κακάο Goddess vs Noblesse Royale (Parfumo comparison)
- Ένα μέλος του Fragrantica το βρίσκει πιο ανάλαφρο από το πρωτότυπο, με μια νότα λευκών λουλουδιών Noblesse Royale by Câline (Fragrantica)
Πιο δροσερή εκδοχή: Athena
Το Athena του Maison Alhambra δεν έχει πλήρη λίστα νοτών στις πηγές μας, οπότε αυτή η σύγκριση βασίζεται στις περιγραφές των μελών. Ένα μέλος στο Fragrantica το περιγράφει ως μια κοντινή εναλλακτική του Goddess, με ελαφρώς πιο δροσερό χαρακτήρα.
Η βασική διαφορά είναι το κακάο. Το ίδιο μέλος δεν βρίσκει καθόλου από το κακάο που χαρακτηρίζει το στέγνωμα του Goddess. Ένα κείμενο μέλους στο Parfumo προχωρά περισσότερο και χαρακτηρίζει τα δύο αρώματα ξαδέλφια, όχι αδέλφια: εκεί το Athena είναι πιο φρουτώδες και πιο ανθικό, με λιγότερη λεβάντα.
Ταιριάζει σε όποιον θέλει τη διάθεση του Goddess με πιο φωτεινό, πιο φρουτώδη χαρακτήρα και λιγότερη βοτανική λεβάντα, και μπορεί να αποχωριστεί το κακάο στο τέλος. Βάση: κατονομαζόμενη πηγή.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Ένα μέλος του Fragrantica το χαρακτηρίζει κοντινή εναλλακτική επιλογή του Goddess, ελαφρώς πιο φρέσκια, χωρίς το κακάο που έχει το Goddess στο στέγνωμα Athena by Maison Alhambra (Fragrantica)
- Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, 60 of 65 μέλη που ψήφισαν βρίσκουν το Athena και το Goddess παρόμοια Athena vs Goddess (Parfumo comparison)
- Ένα μέλος του Parfumo λέει πως τα δύο είναι περισσότερο ξαδέρφια παρά αδέρφια: το Athena είναι πιο φρουτώδες και πιο λουλουδάτο, με λιγότερη λεβάντα Athena, member write-up (Parfumo)
Πιο κοντά στο στέγνωμα: Her Empire
Το Her Empire της La Rive και το Goddess αναφέρουν και τα δύο βανίλια, απόλυτο βανίλιας, λεβάντα, κακάο και τζίντζερ στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo.
Η βασική διαφορά βρίσκεται στη μεσαία φάση. Ένα μέλος στο Fragrantica το βρίσκει κοντά στο Goddess στο άνοιγμα και ξανά προς το τέλος του στεγνώματος, με μια πιο βαριά, συνθετική φάση ανάμεσά τους. Ένα άλλο μέλος στην ίδια σελίδα βρίσκει το Goddess πιο στρογγυλό και ζεστό.
Ταιριάζει σε όποιον κρίνει ένα άρωμα κυρίως από το τελείωμά του και μπορεί να δεχτεί μια λιγότερο δουλεμένη εξέλιξη στην πορεία. Βάση: επώνυμη πηγή, η σελίδα του Fragrantica και η σύγκριση στο Parfumo.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 2
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Ένα μέλος του Fragrantica το βρίσκει κοντά στο Goddess στο άνοιγμα και ξανά στο όψιμο στέγνωμα, με πιο βαριά, συνθετική μεσαία φάση· ένα άλλο βρίσκει το Goddess πιο στρογγυλό και ζεστό Her Empire by La Rive (Fragrantica)
- Στη σελίδα σύγκρισης του Parfumo, 17 of 18 μέλη που ψήφισαν βρίσκουν τα δύο αρώματα παρόμοια· και στα δύο αναφέρονται βανίλια, απόλυτο βανίλιας, λεβάντα, κακάο και τζίντζερ Goddess vs Her Empire (Parfumo comparison)
Πιο απαλή εκδοχή: Linen Vanilla
Το Linen Vanilla της Mango έχει νότες λεβάντας και περγαμόντου, έπειτα σοκολάτας και λευκών λουλουδιών και, τέλος, βανίλιας και σανταλόξυλου, σύμφωνα με την καταχώρισή του στο Fragrantica. Οι νότες που μοιράζεται με τη λίστα του Goddess είναι η λεβάντα και η βανίλια.
Η βασική διαφορά είναι λιγότερα βότανα και περισσότερο γάλα. Ένα μέλος του Parfumo διαπιστώνει ότι, όταν κατασταλάζει, θυμίζει το Goddess, με λιγότερο βοτανική λεβάντα και συνολικά πιο ανάλαφρη αίσθηση, που γίνεται πιο γαλακτώδης όσο φοριέται. Στο νήμα Goddess Alternativen, ένα μέλος του φόρουμ το προτείνει ως πιο απαλή, λιγότερο βοτανική εναλλακτική, με λίγα λευκά άνθη και περισσότερη σοκολάτα στο dry-down. Οι απόψεις στο Fragrantica διίστανται: κάποια μέλη το βρίσκουν κοντά στο Goddess, ενώ ένα δεν βρίσκει καμία ομοιότητα.
Ταιριάζει σε όποιον βρίσκει το Goddess υπερβολικά βοτανικό στην αρχή και θέλει μια πιο ήπια, κρεμώδη εκδοχή. Βάση: επώνυμη πηγή, αλλά αξίζει να έχεις κατά νου και μια αντίθετη γνώμη.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 3
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Ένα μέλος του Parfumo βρίσκει πως γίνεται παρόμοιο με το Goddess μόλις κατασταλάξει, με λιγότερο βοτανική λεβάντα και πιο ανάλαφρο συνολικά, ενώ γίνεται πιο γαλακτώδες μέσα σε έξι με οκτώ ώρες Linen Vanilla, member write-up (Parfumo)
- Ένα μέλος του φόρουμ του Parfumo το προτείνει ως πιο απαλή, λιγότερο βοτανική εναλλακτική επιλογή για το Goddess, με λίγα λευκά λουλούδια και περισσότερη σοκολάτα στο στέγνωμα Goddess Alternativen (Parfumo forum)
- Το Fragrantica αναφέρει λεβάντα και περγαμόντο, σοκολάτα και λευκά λουλούδια, βανίλια και σανδαλόξυλο· τα μέλη διαφωνούν: κάποιοι το παρομοιάζουν με το Goddess, ενώ ένα μέλος δεν βρίσκει καμία ομοιότητα Linen Vanilla by Mango (Fragrantica)
Premium εναλλακτική: Ubud
Το Ubud της FIORE πωλείται ως extrait de parfum. Η σελίδα της ίδιας της FIORE το παρουσιάζει ως δική της εκδοχή του Burberry Goddess, φτιαγμένη στη Grasse.
Η βασική διαφορά είναι η συγκέντρωση, αλλά και τα λιγότερα διαθέσιμα στοιχεία. Η Burberry διαθέτει το Goddess ως Eau de Parfum, ενώ το Ubud είναι extrait. Οι πηγές μας δεν δίνουν λίστα νοτών για το Ubud ούτε σύγκριση από μέλος, οπότε δεν υπάρχει κάτι για να αντιπαραβάλουμε με τις νότες του Goddess μία προς μία.
Ταιριάζει σε όποιον προτιμά ένα extrait και δεν έχει πρόβλημα να βασιστεί στην περιγραφή του ίδιου του δημιουργού. Βάση: επώνυμη πηγή, αλλά πρόκειται για τον οίκο που το πουλάει, οπότε δες την ομοιότητα ως δικό του ισχυρισμό και όχι ως ανεξάρτητη εκτίμηση.
Γιατί αυτή η επιλογή;Πηγές: 1
Βάση: Κατονομαζόμενη πηγή
- Η FIORE πουλά το Ubud, ένα εκχύλισμα αρώματος φτιαγμένο στη Grasse, ως τη δική της ερμηνεία του Burberry Goddess Ubud (FIORE Parfums)
Αυθεντικές εναλλακτικές που διαθέτουμε
Αυθεντικά αρώματα που μοιράζονται μέρος της ιδέας της λεβάντας και της βανίλιας, όλα σε decant γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη.
Guerlain
Mon Guerlain
Λεβάντα και περγαμόντο πάνω από ίριδα, γιασεμί sambac και τριαντάφυλλο, με βανίλια Ταϊτής, κουμαρίνη και σανταλόξυλο: πιο πουδρέ και λουλουδάτο.
3ml · 10ml · 30ml
Yves Saint Laurent
Libre Le Parfum
Τζίντζερ, σαφράν και μανταρίνι πάνω σε λεβάντα και άνθος πορτοκαλιάς, με βανίλια bourbon, μέλι και φασόλι τόνκα: πιο ζεστό και μελιτώδες.
3ml · 10ml · 30ml
Yves Saint Laurent
Libre
Λεβάντα και μανταρίνι με άνθος πορτοκαλιάς και γιασεμί πάνω σε βανίλια Μαδαγασκάρης, μόσχο και κέδρο: πιο φωτεινό και πιο ανθικό.
3ml · 10ml · 30ml
Τι δεν πετυχαίνει κανένα clone
Οι πηγές καταλήγουν ξανά και ξανά στη λεβάντα. Τα μέλη περιγράφουν τα Angham, Athena και Linen Vanilla με λιγότερη λεβάντα από το Goddess, ενώ στο κείμενο για το Noblesse Royale η λεβάντα περιορίζεται μόνο στο άνοιγμα. Σε τέσσερα από τα έξι clone εδώ, τα μέλη λένε ότι η βοτανική πλευρά του Goddess είναι πιο συγκρατημένη.
Συνήθως στη θέση της έρχονται η γλυκύτητα ή η απαλότητα: περισσότερη βανίλια στο Angham, περισσότερη ζάχαρη στο Noblesse Royale, περισσότερο γάλα και σοκολάτα στο Linen Vanilla, περισσότερα φρούτα και άνθη στο Athena. Αλλάζει και το κακάο. Ένα άτομο που φόρεσε το Athena δεν το βρίσκει στο dry-down, ενώ λέγεται ότι το Linen Vanilla φέρνει τη σοκολάτα πιο μπροστά.
Αν αυτό που σε τράβηξε στο Goddess είναι η λεβάντα με τη βοτανική της αιχμή, έλεγξέ την προσεκτικά πάνω στο δέρμα σου.
Μπουκάλι clone ή 10ml decant του αυθεντικού;
Ανά ml, τα clone με τιμή στον πίνακα κοστίζουν αισθητά λιγότερο από το αυθεντικό, οπότε σύγκρινε τις τιμές με ημερομηνία εκεί με τις τρέχουσες εδώ. Ένα 10ml decant του Goddess κοστίζει 30,65 €, δηλαδή 3,07 €/ml ανά ml, ενώ ένα 30ml κοστίζει 93,00 € (3,10 €/ml). Το Linen Vanilla δεν έχει τιμή στον πίνακα, επειδή δεν βρήκαμε τιμή καταλόγου για την ΕΕ. Αν το Goddess είναι ήδη αγαπημένο σου και σκοπεύεις να το ψεκάζεις γενναιόδωρα κάθε μέρα, ένα μπουκάλι clone θα σου κρατήσει περισσότερο.
Αν το μετρήσεις ανά απόφαση, η εικόνα αλλάζει. Ένα 3ml του Goddess, με περίπου 60 ψεκασμούς, κοστίζει 9,81 €. Φόρεσέ το για μια εβδομάδα και θα ξέρεις αν θέλεις το αυθεντικό, ένα clone ή κάτι άλλο. Σε ενδιαφέρει και η unisex εκδοχή; Ένα 3ml του Goddess Amber Vanilla κοστίζει 9,81 €, για να τα συγκρίνεις. Για να δεις πόσο διαρκεί κάθε μέγεθος, διάβασε τον οδηγό μας για το πόσο διαρκεί ένα άρωμα 10ml. Πρώτη φορά με μικρά μπουκαλάκια; Δες τι είναι ένα decant αρώματος.
Αυθεντικά αρώματα της ίδιας οικογένειας
Προτιμάς την ιδέα της λεβάντας και της βανίλιας από άλλον οίκο; Τρία αυθεντικά αρώματα έχουν κάτι κοινό μαζί της.
Mon Guerlain από τον Guerlain
Το Mon Guerlain, που κυκλοφόρησε το 2017, ανοίγει με λεβάντα και περγαμόντο, περνά στην ίριδα, το γιασεμί σαμπάκ και το τριαντάφυλλο και καταλήγει σε βανίλια Ταϊτής, κουμαρίνη, σανταλόξυλο, γλυκόριζα, βενζόη και πατσουλί. Είναι η πιο πουδρένια και ανθική εκδοχή αυτού του συνδυασμού. Ο οδηγός μας για τον Guerlain το τοποθετεί ανάμεσα στα άλλα αρώματα του οίκου.
Libre Le Parfum από τον Yves Saint Laurent
Το Libre Le Parfum, του 2022, με αρωματοποιούς τους Anne Flipo και Carlos Benaim, έχει κι αυτό τζίντζερ στις νότες κορυφής, μαζί με περγαμόντο, μανταρίνι και σαφράν. Η λεβάντα και το άνθος πορτοκαλιάς σχηματίζουν την καρδιά, πάνω σε βανίλια bourbon, μέλι, φασόλι τόνκα και βετιβέρ. Η αίσθησή του είναι πιο ζεστή, με πιο έντονο το μέλι.
Libre από τον Yves Saint Laurent
Το Libre, του 2019, συνδυάζει λεβάντα με μανταρίνι, μαύρο φραγκοστάφυλο και πετιγκρέιν, έπειτα με άνθος πορτοκαλιάς και γιασεμί, πάνω σε βανίλια Μαδαγασκάρης, μόσχο, κέδρο και άμβρα. Είναι το πιο φωτεινό και ανθικό από τα τρία.
Πώς να δοκιμάσεις έναν κλώνο
Οι χάρτινες ταινίες ευνοούν έναν κλώνο, γι’ αυτό κρίνε τον πάνω στο δέρμα σου. Φόρεσε το Goddess τη μία μέρα και τον κλώνο την άλλη, ώστε το ένα να μην επηρεάσει την εντύπωσή σου για το άλλο. Σύγκρινέ τα στα ίδια στάδια: στις πρώτες νότες, στην καρδιά και αργότερα μέσα στη μέρα, όταν έχει κατασταλάξει. Αυτό το τελευταίο στάδιο έχει σημασία εδώ, αφού αρκετά μέλη περιγράφουν κλώνους που διαφοροποιούνται από το Goddess μόνο στην καρδιά ή στις νότες βάσης.
Ένα 3ml του αυθεντικού σού δίνει μια εβδομάδα για να συγκρίνεις το Goddess με όποιον κλώνο σκέφτεσαι. Αν προτιμήσεις το αυθεντικό, ένα decant 10ml περιέχει περίπου 200 ψεκασμούς, για εβδομάδες καθημερινής χρήσης, ενώ το 30ml, με περίπου 600 ψεκασμούς, είναι το μέγεθος που αξίζει να κρατήσεις. Για περισσότερες επιλογές με πρωταγωνίστρια τη βανίλια, δες τα καλύτερα αρώματα βανίλιας και τα καλύτερα gourmand αρώματα.
Κλώνος ή πρωτότυπο; Τι να ξέρεις πριν διαλέξεις
- Μπορώ να πάρω το Burberry Goddess σε decant 3ml ή 10ml;
- Ναι: το 10ML διαθέτει το Goddess σε decant 3ml, 10ml ή 30ml, γεμισμένο από την αυθεντική φιάλη, και στέλνει σε όλη την ΕΕ. Ένα 3ml αντιστοιχεί σε περίπου 60 ψεκασμούς και ένα 10ml σε περίπου 200.
- Ποιο dupe του Burberry Goddess βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξής μας;
- Το Angham από Lattafa είναι η καλύτερη συνολική επιλογή αυτού του οδηγού. Στις νότες του αναφέρονται τζίντζερ, λεβάντα, κακάο και βανίλια, όπως και στο Goddess, ενώ μέλη του φόρουμ του Parfumo που έχουν και τα δύο τα βρίσκουν πολύ κοντινά, με το Angham να έχει λιγότερη λεβάντα και περισσότερη βανίλια.
- Ποιος κλώνος του Burberry Goddess είναι πιο κοντά στο στέγνωμα;
- Το Her Empire από La Rive είναι η επιλογή για το στέγνωμα. Ένα μέλος του Fragrantica το βρίσκει κοντά στο Goddess στο άνοιγμα και ξανά προς το τέλος της διάρκειάς του, με πιο βαρύ, συνθετικό μεσαίο στάδιο, ενώ ένα άλλο βρίσκει το Goddess πιο στρογγυλό και ζεστό.
- Πλησιάζει το Angham το Burberry Goddess;
- Είναι η κορυφαία επιλογή αυτού του οδηγού: όσοι το έχουν, στο φόρουμ του Parfumo βρίσκουν τα δύο αρώματα πολύ κοντινά. Περίμενε λιγότερη λεβάντα και περισσότερη βανίλια, ενώ ένα μέλος το βρίσκει πιο αέρινο όταν το φορά.
- Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στα Goddess και Goddess Amber Vanilla;
- Το Goddess ανοίγει με βανίλια, λεβάντα, κακάο και τζίντζερ και παραμένει βανιλιάτο σε όλη τη διάρκειά του, ενώ το Goddess Amber Vanilla συνδυάζει λεβάντα με σιρόπι σφενδάμου στην κορυφή και κλείνει με κεχριμπάρι. Οι κλώνοι αυτού του οδηγού συγκρίνονται με το αυθεντικό Goddess.
- Κοστίζουν οι κλώνοι του Goddess λιγότερο ανά ml από ένα decant;
- Ανά ml, οι κλώνοι με αναγραφόμενη τιμή στον συγκριτικό πίνακα κοστίζουν αρκετά λιγότερο από το αυθεντικό. Ένα decant 10ml του Goddess κοστίζει 30,65 €, ενώ ένα 3ml κοστίζει 9,81 €, ώστε να φορέσεις το αυθεντικό πριν επιλέξεις ένα μπουκάλι κλώνου.
- Πόσο θα κρατήσει το Burberry Goddess στο δέρμα μου;
- Εξαρτάται από την επιδερμίδα σου και τον καιρό, οπότε κανείς δεν μπορεί να υποσχεθεί συγκεκριμένη διάρκεια. Ο πιο απλός τρόπος να το διαπιστώσεις είναι να φορέσεις ένα decant 3ml, περίπου 60 ψεκασμούς, για μία εβδομάδα και να δεις πώς συμπεριφέρεται πάνω σου.
- Ποιους κλώνους συνδέουν οι θαυμαστές με το Burberry Goddess;
- Τα Angham, Noblesse Royale, Athena, Her Empire και Linen Vanilla είναι κλώνοι που μέλη της κοινότητας αρωμάτων συνδέουν με το Goddess, ο καθένας με τις δικές του διαφορές. Ανάμεσα στα αυθεντικά αρώματα, τα Mon Guerlain, Libre και Libre Le Parfum έχουν κοινό με το Goddess τον συνδυασμό λεβάντας και βανίλιας.
Πηγές
- Burberry Goddess Eau de Parfum for Women (Burberry)
- Goddess vs Angham (Parfumo comparison)
- Goddess Alternativen (Parfumo forum)
- Angham by Lattafa (Fragrantica)
- Noblesse Royale, member write-up (Parfumo)
- Goddess vs Noblesse Royale (Parfumo comparison)
- Athena by Maison Alhambra (Fragrantica)
- Athena, member write-up (Parfumo)
- Her Empire by La Rive (Fragrantica)
- Linen Vanilla, member write-up (Parfumo)
- Linen Vanilla by Mango (Fragrantica)
- Ubud (FIORE Parfums)
Πώς συγκρίναμε
Κάθε εναλλακτική κατατάσσεται ανάλογα με το πόσο κοντά ακολουθεί τις νότες και τη βάση του Goddess, με τη βάση σύγκρισης που φαίνεται για αυτήν στον πίνακα. Οι τιμές άλλων καταστημάτων ελέγχθηκαν στις 28 Σεπτεμβρίου 2026 και αλλάζουν συχνά· οι τιμές της 10ML σε αυτή τη σελίδα είναι επίκαιρες.
Η 10ML είναι ανεξάρτητη και δεν συνδέεται ούτε υποστηρίζεται από τον οίκο Burberry ή τους οίκους των εναλλακτικών που αναφέρονται εδώ. Τα ονόματά τους χρησιμοποιούνται μόνο για να προσδιορίσουν τα αρώματα που συγκρίνονται.
Φόρεσέ το μια εβδομάδα, όχι δέκα δευτερόλεπτα.
Αρώματα designer και niche σε decants των 10ml, για να ζήσεις με ένα άρωμα πριν αποφασίσεις.
Δες τα decantsΔιάβασε επίσης
Τα καλύτερα γυναικεία αρώματα: 18 επιλογές, από δροσερά έως κεχριμπαρένια
Το καλύτερο γυναικείο άρωμα είναι εκείνο που ταιριάζει στο στιλ που ήδη αγαπάς. Δεκαοκτώ γυναικεία αρώματα, χωρισμένα ανά στιλ και σε σύγκριση δίπλα δίπλα, καθώς και ένας τρόπος να βρεις το δικό σου με τρία decants πριν αγοράσεις ολόκληρη φιάλη.
Τα καλύτερα αρώματα με βανίλια, ανάλογα με τη βανίλια που σου αρέσει
Η βανίλια δεν έχει μόνο ένα άρωμα. Δεκαεπτά αρώματα βανίλιας, οργανωμένα ανά ύφος — με νότες ποτού, κεχριμπαριού, γλυκού, κρέμας, πούδρας ή φρεσκάδας — συγκρίνονται δίπλα δίπλα, με επιλογές για άνδρες και γυναίκες και έναν τρόπο να βρεις το δικό σου.
Τα καλύτερα gourmand αρώματα, από την καραμέλα ως τον καφέ
Δεκατέσσερα gourmand αρώματα ομαδοποιημένα ανά τη γλυκύτητα στην οποία βασίζονται, καραμέλα, καφέ, πραλίνα ή φρούτο και μέλι, και πώς να βρεις το δικό σου επίπεδο γλυκού πριν αγοράσεις φιάλη.