Burberry Goddess Dupes 2026: 6 Clones vs the Original
Six Burberry Goddess dupes compared on notes, named sources and dated prices, with where each one parts ways with the original. Or wear Goddess itself first as a 3ml decant.
In this guide
Quick answer
The best Burberry Goddess dupe overall is Angham by Lattafa, which Parfumo forum members who own both find very close, with less lavender and more vanilla. Her Empire by La Rive is the pick closest on the dry-down, and Noblesse Royale by Câline has the lowest bottle price in our dated table. Want the real thing? Goddess is €30.65 for a 10ml decant at 10ML.
6 alternatives compared below · prices checked 28 September 2026
The ranking
- Angham€19.50 100ml
- Noblesse Royale€5.75 60ml
- Athena€28.14 100ml
- Her Empire€5.95 90ml
- Linen VanillaNo EU price
- Ubud€30.00 30ml
Prefer the original?
Goddess
BurberryDecanted from the original bottle
The alternatives: €0.07–€1.00/ml in other shops, checked 28 September 2026

What does Burberry Goddess smell like?
Goddess by Burberry launched in 2023 as a fragrance for women, and its note list is built around one material. The top sets vanilla beside lavender, cacao and ginger, so the start is herbal and lightly spiced as well as sweet. The heart is a single note, vanilla caviar. The base returns to vanilla once more, this time in its absolute form. Its listed accords are vanilla, lavender, fresh spicy and cacao. On paper, then, Goddess is three stages of vanilla, with the lavender, ginger and cacao giving the opening its outline. Burberry's own page for the Eau de Parfum is where the house describes it.
That structure explains why clones find it both easy and hard. The herbal edge that keeps it from reading as pure dessert is the part each clone handles differently.
Goddess or Goddess Amber Vanilla?
Burberry also makes Goddess Amber Vanilla, a second version listed as unisex. It keeps the lavender and the vanilla of Goddess but swaps the rest: maple syrup joins the lavender on top, and amber takes the base. The clones below are all set against the original Goddess, not this version, so check which one you are chasing before you buy.
| Version | Opening | Heart | Base |
|---|---|---|---|
| Goddess | Vanilla, lavender, cacao, ginger | Vanilla caviar | Vanilla in absolute form |
| Goddess Amber Vanilla | Lavender, maple syrup | Vanilla, plus vanilla in absolute form | Amber |
Goddess alternatives compared
Bottle prices in other shops, as checked 28 September 2026
Bottle photos: lattafa.com, amazon.de, maisonalhambra-usa.com, fragrantica.com, fragrantica.com, fioreparfums.de
Compare two side by side
Pick any two perfumes from this guide. It opens on the original against the #1 pick.
- On Parfumo's comparison page, 301 of 324 voting members find Angham and Goddess similar Goddess vs Angham (Parfumo comparison)
- Parfumo forum members who own both find the two very close; Angham has less lavender and more vanilla, and one member finds it airier to wear Goddess Alternativen (Parfumo forum)
- Fragrantica lists ginger, lavender, cacao and vanilla, which Goddess also lists, plus mandarin, pink pepper, jasmine, praline, musk and amber Angham by Lattafa (Fragrantica)
- Goddess costs less up front: €9.81 against €19.50.
- Angham gives you more perfume: 100ml against 3ml.
- 10ML has not worn these two side by side; each claim above names its source.
How much do I need?
Enter how often you plan to wear Goddess and how many sprays you use.
You need about 6ml (120 sprays).
For this much wear, Angham costs less than decants of Goddess: €19.50 against €19.62. It is a different perfume, not the original.
An estimate: 10ML sizes hold about 60 sprays (3ml), 200 (10ml) and 600 (30ml), about 20 a ml. Atomisers vary, so treat the figures as a guide. Prices exclude delivery.
Two worked examples
A month of weekends
8 wears at 3 sprays each. You need about 1.2ml (24 sprays). Lowest cost at 10ML: 1 × 3ml for €9.81, with about 1.8ml left over. For this much wear, decants of Goddess cost less than Angham: €9.81 against €19.50.
Every day for a year
365 wears at 4 sprays each. You need about 73ml (1,460 sprays). Lowest cost at 10ML: 7 × 10ml + 1 × 3ml for €224.36, with about 0ml left over. For this much wear, Angham costs less than decants of Goddess: €19.50 against €224.36. It is a different perfume, not the original.
Best overall: Angham
Angham by Lattafa shares the core of the Goddess opening. Its Fragrantica listing names ginger, lavender, cacao and vanilla, all four of which Goddess also lists, and surrounds them with mandarin, pink pepper, jasmine, praline, musk and amber.
The main difference is the balance between herb and sugar. In the Goddess Alternativen thread on Parfumo, members who own both find the pair very close, with Angham carrying less lavender and more vanilla. One member there also finds it airier to wear.
It suits someone who finds the lavender in Goddess a little too herbal and would like the vanilla turned up a notch. Basis: a named source.
Why this pick?Sources: 3
Basis: Named source
- On Parfumo's comparison page, 301 of 324 voting members find Angham and Goddess similar Goddess vs Angham (Parfumo comparison)
- Parfumo forum members who own both find the two very close; Angham has less lavender and more vanilla, and one member finds it airier to wear Goddess Alternativen (Parfumo forum)
- Fragrantica lists ginger, lavender, cacao and vanilla, which Goddess also lists, plus mandarin, pink pepper, jasmine, praline, musk and amber Angham by Lattafa (Fragrantica)
Sweeter take: Noblesse Royale
Noblesse Royale by Câline and Goddess both list vanilla, vanilla absolute, lavender, ginger and cocoa, according to Parfumo's comparison page for the pair.
The main difference is sweetness, and where the herbs sit. The top member write-up on its Parfumo page sees the resemblance but finds Noblesse Royale sweeter and softer, with the lavender, ginger and cocoa showing only in the opening. A member on Fragrantica finds it lighter than the original, with a touch of white flowers.
It suits someone who loves the sugary side of Goddess more than its herbal start, and who would rather the scent stayed soft. Basis: a named source, the Parfumo write-up and comparison page, with a Fragrantica member's note on the flowers.
Why this pick?Sources: 3
Basis: Named source
- Parfumo's top member write-up sees the resemblance to Goddess but finds Noblesse Royale sweeter and softer, with lavender, ginger and cocoa only in the opening Noblesse Royale, member write-up (Parfumo)
- On Parfumo's comparison page, 131 of 138 voting members find the two similar; both list vanilla, vanilla absolute, lavender, ginger and cocoa Goddess vs Noblesse Royale (Parfumo comparison)
- A Fragrantica member finds it lighter than the original, with a touch of white flowers Noblesse Royale by Câline (Fragrantica)
Fresher take: Athena
Athena by Maison Alhambra has no full note list in our sources, so this comparison rests on what members describe. A member on Fragrantica calls it a close Goddess alternative that runs slightly fresher.
The main difference is the cacao. That same member finds none of the cacao that marks the Goddess dry-down. A member write-up on Parfumo goes further and calls the two cousins rather than siblings: Athena is fruitier and more floral there, with less lavender.
It suits someone who wants the Goddess mood with a brighter, fruitier face and less of the herbal lavender, and who can do without the cacao at the end. Basis: a named source.
Why this pick?Sources: 3
Basis: Named source
- A Fragrantica member calls it a close Goddess alternative that is slightly fresher, without the cacao of the Goddess dry-down Athena by Maison Alhambra (Fragrantica)
- On Parfumo's comparison page, 60 of 65 voting members find Athena and Goddess similar Athena vs Goddess (Parfumo comparison)
- A Parfumo member calls the two cousins rather than siblings: Athena is fruitier and more floral, with less lavender Athena, member write-up (Parfumo)
Closest on the dry-down: Her Empire
Her Empire by La Rive and Goddess both list vanilla, vanilla absolute, lavender, cocoa and ginger on Parfumo's comparison page.
The main difference is the middle stage. A member on Fragrantica finds it close to Goddess in the opening and again late in the dry-down, with a heavier, synthetic phase in between. Another member on the same page finds Goddess rounder and warmer.
It suits someone who judges a perfume mostly by how it finishes, and who can accept a less polished stretch along the way. Basis: a named source, the Fragrantica page and the Parfumo comparison.
Why this pick?Sources: 2
Basis: Named source
- A Fragrantica member finds it close to Goddess in the opening and again in the late dry-down, with a heavier, synthetic middle phase; another finds Goddess rounder and warmer Her Empire by La Rive (Fragrantica)
- On Parfumo's comparison page, 17 of 18 voting members find the two similar; both list vanilla, vanilla absolute, lavender, cocoa and ginger Goddess vs Her Empire (Parfumo comparison)
Softer take: Linen Vanilla
Linen Vanilla by Mango lists lavender and bergamot, then chocolate and white flowers, then vanilla and sandalwood, going by its Fragrantica listing. Lavender and vanilla are the notes it shares with the Goddess list.
The main difference is less herb and more milk. A Parfumo member finds it turns similar to Goddess once it settles, with less herbal lavender and a lighter feel overall, growing milkier as it wears. In the Goddess Alternativen thread, a forum member recommends it as a softer, less herbal alternative, with some white flowers and more chocolate in the dry-down. Opinion on Fragrantica is split: some members liken it to Goddess, and one finds no resemblance at all.
It suits someone who finds Goddess too herbal at the start and wants a gentler, creamier take. Basis: a named source, with a dissenting voice worth keeping in mind.
Why this pick?Sources: 3
Basis: Named source
- A Parfumo member finds it turns similar to Goddess once it settles, with less herbal lavender and lighter overall, growing milkier over six to eight hours Linen Vanilla, member write-up (Parfumo)
- A Parfumo forum member recommends it as a softer, less herbal alternative to Goddess, with some white flowers and more chocolate in the dry-down Goddess Alternativen (Parfumo forum)
- Fragrantica lists lavender and bergamot, chocolate and white flowers, vanilla and sandalwood; members disagree, some likening it to Goddess and one finding no resemblance Linen Vanilla by Mango (Fragrantica)
Premium alternative: Ubud
Ubud by FIORE is sold as an extrait de parfum. FIORE's own page presents it, made in Grasse, as its interpretation of Burberry Goddess.
The main difference is the format, and the thinner evidence. Burberry sells Goddess as an Eau de Parfum, while Ubud is an extrait. Our sources give no note list for Ubud and no member comparison, so there is nothing to set against the Goddess notes line by line.
It suits someone who prefers an extrait and is comfortable going on the maker's own description. Basis: a named source, but that source is the house selling it, so read the resemblance as its claim rather than an independent one.
Why this pick?Sources: 1
Basis: Named source
- FIORE sells Ubud, an extrait de parfum made in Grasse, as its interpretation of Burberry Goddess Ubud (FIORE Parfums)
Authentic alternatives we stock
Original perfumes that share part of the lavender and vanilla idea, each as a decant filled from the original bottle.
Guerlain
Mon Guerlain
Lavender and bergamot over iris, jasmine sambac and rose, with Tahitian vanilla, coumarin and sandalwood: more powdery and floral.
3ml · 10ml · 30ml
Yves Saint Laurent
Libre Le Parfum
Ginger, saffron and mandarin over lavender and orange blossom, with bourbon vanilla, honey and tonka bean: warmer and honeyed.
3ml · 10ml · 30ml
Yves Saint Laurent
Libre
Lavender and mandarin with orange blossom and jasmine over Madagascar vanilla, musk and cedar: brighter and more floral.
3ml · 10ml · 30ml
What every clone gets wrong
Lavender is where the sources keep landing. Members describe Angham, Athena and Linen Vanilla with less lavender than Goddess, and the Noblesse Royale write-up keeps it to the opening only. In four of the six clones here, members describe the herbal thread of Goddess as trimmed back.
What replaces it is usually sweetness or softness: more vanilla in Angham, more sugar in Noblesse Royale, more milk and chocolate in Linen Vanilla, more fruit and flowers in Athena. Cacao moves too. One Athena wearer finds it missing from the dry-down, while Linen Vanilla is said to push chocolate further forward.
If the lavender edge is what drew you to Goddess, that is the part to check hardest on skin.
Clone bottle or a 10ml decant of the original?
Per ml, the priced clones in the table sit well below the original, so compare the dated figures there with the live ones here. A 10ml decant of Goddess is €30.65, or €3.07/ml, and a 30ml is €93.00 (€3.10/ml). Linen Vanilla shows no price in the table because we found no EU list price for it. If Goddess is already a settled love and you plan to spray it generously every day, a clone bottle stretches further.
Per decision, it looks different. A 3ml of Goddess, around 60 sprays, is €9.81. Wear it for a week and you will know whether you want the original, a clone, or something else. Curious about the unisex version too? A 3ml of Goddess Amber Vanilla costs €9.81, so you can set the pair against each other. For how far each size goes, read our guide to how long a 10ml perfume lasts. New to small bottles? Here is what a perfume decant is.
Authentic perfumes in the same family
Prefer the lavender-and-vanilla idea from another house? Three originals share part of it.
Mon Guerlain by Guerlain
Mon Guerlain, launched in 2017, opens on lavender and bergamot, moves through iris, jasmine sambac and rose, and settles on Tahitian vanilla, coumarin, sandalwood, licorice, benzoin and patchouli. It is the more powdery, floral route to the same pairing. Our Guerlain guide places it among the house's other scents.
Libre Le Parfum by Yves Saint Laurent
Libre Le Parfum, from 2022 and credited to Anne Flipo and Carlos Benaim, shares ginger in the opening with bergamot, mandarin and saffron. Lavender and orange blossom form the heart, over bourbon vanilla, honey, tonka bean and vetiver. It reads warmer and more honeyed.
Libre by Yves Saint Laurent
Libre, from 2019, pairs lavender with mandarin, black currant and petitgrain, then orange blossom and jasmine, over Madagascar vanilla, musk, cedar and ambergris. It is the brightest and most floral of the three.
How to test a dupe
Paper strips flatter a clone, so judge on skin. Wear Goddess on one day and the clone on another, so neither colours your impression of its rival. Compare them at matching stages: the opening, the heart, and later in the day once it has settled. That last stage matters here, since several members describe clones that part from Goddess only in the middle or at the end.
A 3ml of the original gives you a week to set Goddess against whichever clone you are weighing. Should the original win, a 10ml decant holds around 200 sprays for weeks of daily use, and a 30ml, around 600 sprays, is the size to keep. For more vanilla-led options, see the best vanilla perfumes and the best gourmand perfumes.
Clone or original? What to know first
- Can I get Burberry Goddess as a 3ml or 10ml decant?
- Yes: 10ML sells Goddess as a 3ml, 10ml or 30ml decant filled from the original bottle and ships across the EU. A 3ml is around 60 sprays and a 10ml around 200.
- Which Burberry Goddess dupe tops our ranking?
- Angham by Lattafa is the best overall pick in this guide. It lists the ginger, lavender, cacao and vanilla that Goddess also lists, and Parfumo forum members who own both find the two very close, with Angham carrying less lavender and more vanilla.
- Which Burberry Goddess dupe is closest on the dry-down?
- Her Empire by La Rive is the pick for the dry-down. A Fragrantica member finds it close to Goddess in the opening and again late in the wear, with a heavier, synthetic middle stage, while another finds Goddess rounder and warmer.
- Does Angham come close to Burberry Goddess?
- It leads this guide: owners in the Parfumo forum find the two very close. Expect less lavender and more vanilla, and one member finds it airier to wear.
- What is the difference between Goddess and Goddess Amber Vanilla?
- Goddess opens on vanilla, lavender, cacao and ginger and stays on vanilla throughout, while Goddess Amber Vanilla pairs lavender with maple syrup on top and closes on amber. The clones in this guide are compared with the original Goddess.
- Do Goddess clones cost less per ml than a decant?
- Per ml, the priced clones in the comparison table sit well below the original. A 10ml decant of Goddess is €30.65, and a 3ml is €9.81, so you can wear the original before choosing a clone bottle.
- How long will Burberry Goddess last on my skin?
- It depends on your skin and the weather, so no one can promise a duration. The simplest way to find out is to wear a 3ml decant, around 60 sprays, for a week and see how it behaves on you.
- Which clones do fans connect with Burberry Goddess?
- Angham, Noblesse Royale, Athena, Her Empire and Linen Vanilla are clones that fragrance community members connect with Goddess, each with its own difference. Among authentic perfumes, Mon Guerlain, Libre and Libre Le Parfum share its pairing of lavender and vanilla.
Sources
- Burberry Goddess Eau de Parfum for Women (Burberry)
- Goddess vs Angham (Parfumo comparison)
- Goddess Alternativen (Parfumo forum)
- Angham by Lattafa (Fragrantica)
- Noblesse Royale, member write-up (Parfumo)
- Goddess vs Noblesse Royale (Parfumo comparison)
- Athena by Maison Alhambra (Fragrantica)
- Athena, member write-up (Parfumo)
- Her Empire by La Rive (Fragrantica)
- Linen Vanilla, member write-up (Parfumo)
- Linen Vanilla by Mango (Fragrantica)
- Ubud (FIORE Parfums)
How we compared
Each alternative is ranked by how closely it follows the notes and dry-down of Goddess, on the basis shown for it in the table. Prices in other shops are as checked on 28 September 2026 and change often; the 10ML prices on this page are live.
10ML is independent and is not affiliated with or endorsed by Burberry or by the houses of the alternatives named here. Their names are used only to identify the perfumes compared.
Wear it for a week, not ten seconds.
Designer and niche fragrances in 10ml decants, so you can live with a scent before you commit.
Shop decantsKeep reading
The best vanilla perfumes, by the kind of vanilla you like
Vanilla is not one smell. Seventeen vanilla perfumes grouped by style, boozy, ambery, gourmand, creamy, powdery and fresh, compared side by side, with picks for men and women and a way to find yours.
Best perfume for women: 18 picks by style, from fresh to amber
The best perfume for women is the one in the style you already love. Eighteen women's perfumes grouped by style, compared side by side, and a three-decant way to find yours before you buy a bottle.
The best gourmand perfumes, from caramel to coffee
Fourteen gourmand perfumes grouped by the sweetness they are built on, caramel, coffee, praline or fruit and honey, and how to find your level of sweet before you buy a bottle.