Amouage Guidance 46 Dupes 2026: 6 Clones vs the Original

Six Amouage Guidance 46 dupes compared on notes, sources and price, with where each one parts from the original. Or wear the real thing first as a 3ml decant.

In this guide

Quick answer

The best Amouage Guidance 46 dupe overall is Arya Peony Rose by Al Wataniah, which Parfumo lists as smelling similar to it. Closest is Directive 46 by Alexandria Fragrances, going by one Parfumo member. For the smallest outlay, pick Mahab by Nusuk. Want the real thing? Guidance 46 is €59.31 for a 10ml decant at 10ML.

6 alternatives compared below · prices checked 28 September 2026

The ranking

  1. Arya Peony RoseBest overall Al Wataniah€38.80 100ml
  2. Directive 46Closest on the dry-down Alexandria FragrancesNo EU price
  3. Signature PearlSweeter take Fragrance WorldNo EU price
  4. Daiman EdenSofter take ZimayaNo EU price
  5. MahabLowest price Nusuk€28.75 100ml
  6. LumoraPremium alternative Monkoku€29.95 50ml

Prefer the original?

Guidance 46

AmouageDecanted from the original bottle

The alternatives: €0.29–€0.60/ml in other shops, checked 28 September 2026

Three bottles on a pale blue background, Purpose 50, Guidance 46 and Impadia

What does Guidance 46 smell like?

Bottle of Guidance 46 by Amouage
The originalGuidance 46Amouage

Guidance 46 by Amouage launched in 2024 and is listed for women. It opens on pear, rose water, hazelnut and bitter almond, with frankincense and pink pepper giving the fruit a dry, peppery edge. The heart turns floral and warm: osmanthus, rose, saffron and jasmine sambac. Below sits a long base of woods and ambers, sandalwood, akigalawood, Georgywood and cypriol, softened by vanilla, ambrette, ambergris and labdanum. Its accords read woody, fruity, floral and nutty, finishing powdery and amber. Amouage sets out the full note list on its own page for Guidance 46.

That nutty, fruity top over a crowded woody base is what a clone has to chase. The pear and hazelnut are simple to echo; the depth of the base is not.

Rose, sandalwood and pear as raw materials: notes of Guidance 46 by Amouage
Pictured: rose, sandalwood and pear, notes of Guidance 46.

Guidance or Guidance 46?

Amouage sells two perfumes under this name. Guidance came first, in 2023: pear, hazelnut and olibanum on top, an osmanthus, rose, saffron and jasmine sambac heart, and sandalwood, vanilla, akigalawood, ambergris and labdanum below. Guidance 46 followed in 2024 as an Exceptional Extrait. It is not a stronger Guidance but a separate, rosier and creamier composition: it keeps that frame and adds to both the opening and the base, as set out above. Our guide to Guidance vs Guidance 46 goes through both. Some write-ups quoted below place a clone nearer "the Eau de Parfum", which is how they refer to the earlier Guidance, so check which one a clone is aimed at. For clones of the earlier perfume, see our Guidance dupes.

Guidance and Guidance 46, with the clones that write-ups tie to each
PerfumeYearWhat stands outClones linked to it
Guidance2023Pear, hazelnut and olibanum over osmanthus and rose, then sandalwood and vanillaSignature Pearl and Lumora, per some write-ups
Guidance 462024The same frame, with a fuller opening and a deeper woody baseDirective 46, per one member

Guidance 46 alternatives compared

Bottle prices in other shops, as checked 28 September 2026

AlternativeBasis of comparisonBottle pricePer ml
1Best overall Arya Peony Rose Al Wataniah
Named source Source
€38.80 100ml
€0.39/ml
2Closest on the dry-down Directive 46 Alexandria Fragrances
Named source Source
No EU price
—
3Sweeter take Signature Pearl Fragrance World
Named source Source
No EU price
—
4Softer take Daiman Eden Zimaya
Named source Source
No EU price
—
5Lowest price Mahab Nusuk
Named source Source
€28.75 100ml
€0.29/ml
6Premium alternative Lumora Monkoku
Named source Source
€29.95 50ml
€0.60/ml

Bottle photos: fragrantica.com, alexandriafragrances.com, fragrantica.com, saudi.zimayaperfumes.com, silloria.com, fragrantica.com

Compare two side by side

Pick any two perfumes from this guide. It opens on the original against the #1 pick.

DetailGuidance 46AmouageArya Peony RoseAl Wataniah
Price per ml
3ml: €6.87/ml · 10ml: €5.93/ml · 30ml: €4.74/ml
€0.39/ml
Size
Decants of 3, 10 or 30ml
100ml bottle
Delivered cost
Live 10ML price; delivery is added at checkout
Bottle price in another shop on 28 September 2026; delivery not included
What the sources say
The reference: every alternative here is compared with Guidance 46
Evidence basis
The original perfume
Named source
Availability
At 10ML, decanted from the original bottle
Listed in an EU shop on 28 September 2026
  • Guidance 46 costs less up front: €20.61 against €38.80.
  • Arya Peony Rose gives you more perfume: 100ml against 3ml.
  • 10ML has not worn these two side by side; each claim above names its source.

How much do I need?

Enter how often you plan to wear Guidance 46 and how many sprays you use.

You need about 6ml (120 sprays).

  • 2 × 3mlLowest cost€41.220ml left over
  • 1 × 10ml€59.314ml left over
  • 1 × 30ml€142.2024ml left over
  • Arya Peony Rose by Al Wataniah: 1 × 100mlPrice in another shop on 28 September 2026, delivery not included€38.8094ml left over

For this much wear, Arya Peony Rose costs less than decants of Guidance 46: €38.80 against €41.22. It is a different perfume, not the original.

An estimate: 10ML sizes hold about 60 sprays (3ml), 200 (10ml) and 600 (30ml), about 20 a ml. Atomisers vary, so treat the figures as a guide. Prices exclude delivery.

Two worked examples

  • A month of weekends

    8 wears at 3 sprays each. You need about 1.2ml (24 sprays). Lowest cost at 10ML: 1 × 3ml for €20.61, with about 1.8ml left over. For this much wear, decants of Guidance 46 cost less than Arya Peony Rose: €20.61 against €38.80.

  • Every day for a year

    365 wears at 4 sprays each. You need about 73ml (1,460 sprays). Lowest cost at 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml for €364.32, with about 0ml left over. For this much wear, Arya Peony Rose costs less than decants of Guidance 46: €38.80 against €364.32. It is a different perfume, not the original.

Guidance 46 dupes ranked: 6 alternatives with their role and price per ml, led by Arya Peony Rose by Al WataniahOpen the full-size image in a new tab
Ranked by how closely each follows Guidance 46. Per-ml prices from bottle prices checked on 28 September 2026.

Best overall: Arya Peony Rose

Bottle of Arya Peony Rose by Al Wataniah
Arya Peony RoseAl WataniahBest overall

Arya Peony Rose by Al Wataniah shares a long run of notes with the original. Parfumo's comparison page for the pair names hazelnut, osmanthus, rose, saffron, vanilla, ambergris and sandalwood as common to both, and most members who voted there find the two similar.

The main difference is that it is a relative, not a match. A member writing on Parfumo's page for Arya Peony Rose finds the two clearly related, though not a match, and still recommends it to people who love Guidance 46. That page lists Guidance 46 as the one perfume it smells similar to.

It suits someone who wants the nutty, rosy, saffron-and-sandalwood mood of the original and is happy with a family resemblance rather than a close match on every layer. Basis: a named source, Parfumo's similar list and its comparison page.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Parfumo lists Guidance 46 as the one scent it smells similar to; a member finds the two clearly related, though not a match, and recommends it to Guidance 46 fans Arya Peony Rose by Al Wataniah, Parfumo
  2. Most members who voted on Parfumo's comparison page find the two similar; the shared notes are hazelnut, osmanthus, rose, saffron, vanilla, ambergris and sandalwood Arya Peony Rose vs Guidance 46, Parfumo comparison

Closest on the dry-down: Directive 46

Bottle of Directive 46 by Alexandria Fragrances
Directive 46Alexandria FragrancesClosest on the dry-down

Directive 46 by Alexandria Fragrances comes with no shared note list in our sources; its case rests on one wearer. A member on Parfumo wore the two on opposite wrists and found Directive 46 remarkably close to Guidance 46, hard to tell apart.

The main difference, by that same account, is small: at most a slight shift in sweetness and in how deep the dry-down goes. That is one member's impression, so treat it as a strong lead rather than a settled verdict. Parfumo's page for Directive 46 records, as a sourced fact, that the house made it with Guidance 46 as its reference.

It suits someone who wants to get as near the original's finish as the clones in this guide allow, and who will judge the dry-down on their own skin. Basis: a named source, a member's write-up on Parfumo.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. A member who wore both on opposite wrists found Directive 46 remarkably close to Guidance 46 and hard to tell apart, with at most slight differences in sweetness and dry-down depth Directive 46 member write-up, Parfumo
  2. Parfumo records, as a sourced fact, that it is inspired by Guidance 46 Directive 46 by Alexandria Fragrances, Parfumo

Sweeter take: Signature Pearl

Bottle of Signature Pearl by Fragrance World
Signature PearlFragrance WorldSweeter take

Signature Pearl by Fragrance World is described as similar to Guidance 46 by members writing on its Fragrantica page. They describe it mostly by contrast with the original.

The main difference is weight and fruit. The same members find it sweeter, denser and louder than Guidance 46, with peach and coconut where the original has pear and almond. Not everyone aims it at Guidance 46: some there place it nearer the Eau de Parfum instead.

It suits someone who likes the original but wants more sweetness and more presence, or who prefers the earlier Guidance. Basis: a named source, members on Fragrantica.

Why this pick?Sources: 1

Basis: Named source

  1. Members find it similar to Guidance 46 but sweeter, denser and louder, with peach and coconut where Guidance 46 has pear and almond; some place it nearer the Eau de Parfum instead Signature Pearl by Fragrance World, Fragrantica

Softer take: Daiman Eden

Bottle of Daiman Eden by Zimaya
Daiman EdenZimayaSofter take

Daiman Eden by Zimaya is the lighter route. Most members who voted on Parfumo's comparison page for the pair find the two similar.

The main difference is air. A member on Parfumo says the first impression is Guidance 46, but noticeably airier and lighter, with faint saffron, clear rose and pepper, and a hint of incense.

It suits someone who finds the original too dense and wants the rose and pepper side of it to sit closer and quieter. Basis: a named source, a member's write-up and the comparison page on Parfumo.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. A member's first impression is Guidance 46, but noticeably airier and lighter, with faint saffron, clear rose and pepper and a hint of incense Daiman Eden member write-up, Parfumo
  2. Most members who voted on Parfumo's comparison page find the two similar Daiman Eden vs Guidance 46, Parfumo comparison

Lowest price: Mahab

Bottle of Mahab by Nusuk
MahabNusukLowest price

Mahab by Nusuk is the least expensive clone with a euro price in the comparison table, both per bottle and per ml. Most members who voted on Parfumo's comparison page for Mahab and Guidance 46 find them similar, and the notes the two share are frankincense, osmanthus, rose and sandalwood.

The main difference is fennel. Going by that same page, Mahab adds fennel, red fruits and peach to the shared frame. A member writing on Fragrantica who tried the Guidance alternatives found the fennel prominent in Mahab and did not like it.

It suits someone who wants the general impression for the smallest outlay and does not mind a fennel accent. Basis: a named source, Parfumo's comparison page, with a dissenting voice on Fragrantica.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Most members who voted on Parfumo's comparison page find Mahab and Guidance 46 similar; the shared notes are frankincense, osmanthus, rose and sandalwood, and Mahab adds fennel, red fruits and peach Mahab vs Guidance 46, Parfumo comparison
  2. A member who tried the Guidance alternatives found Mahab's fennel note prominent and did not like it Signature Pearl by Fragrance World, Fragrantica

Premium alternative: Lumora

Bottle of Lumora by Monkoku
LumoraMonkokuPremium alternative

Lumora by Monkoku is an extrait, and it lists more of the original's opening than most clones here. Parfumo's comparison page for the pair shows both listing pear, hazelnut, rose, saffron, vanilla and cistus, and most members who voted there find the two similar.

The main difference is which Guidance it points to. On Parfumo's page for Lumora, the top write-up places it nearer the Eau de Parfum than Guidance 46. Another member there calls it the finest of several Guidance alternatives they own.

It suits someone who likes both Guidance perfumes and wants a clone in extrait strength. Basis: a named source, two Parfumo pages.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Most members who voted on Parfumo's comparison page find Lumora and Guidance 46 similar; both list pear, hazelnut, rose, saffron, vanilla and cistus Lumora vs Guidance 46, Parfumo comparison
  2. An extrait; a member calls it the finest of several Guidance alternatives they own, while the top write-up places it nearer the Eau de Parfum than Guidance 46 Lumora by Monkoku, Parfumo

Authentic alternatives we stock

Original perfumes that share part of the rose, saffron and woody character of Guidance 46, each as a decant filled from the original bottle.

  1. Amouage

    Purpose 50

    Frankincense, pink pepper, rose, saffron and akigalawood with vetiver and suede: a drier take from the same house.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. BDK Parfums

    Impadia

    Pear and two roses over akigalawood and sandalwood, opened with bergamot and mandarin.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Maison Crivelli

    Musc Nurasana

    Damask rose and frankincense with cardamom, ginger, labdanum, musk and tonka bean.

    3ml · 10ml · 30ml

What the clones leave out

The shared-note lists in our sources cover the pear, hazelnut, osmanthus, rose, saffron, sandalwood and vanilla. None of them includes the rose water, bitter almond or pink pepper of the Guidance 46 opening, or the akigalawood, ambrette, Georgywood and cypriol in its base. Apart from akigalawood, which the earlier Guidance also lists, those are the notes that separate Guidance 46 from the earlier Guidance.

Where sources describe a difference, it tends to run in one of three directions: sweeter and fruitier (peach, coconut, red fruits), lighter, or with an extra note of its own, such as fennel. Only one member's account, for Directive 46, speaks of a close match, hard to tell apart on skin.

Clone bottle or the original in a small size?

Counted per ml, each clone with a price in the table comes in below a decant of the original. A 10ml decant of Guidance 46 is €59.31, or €5.93/ml, and a 30ml decant is €142.20 (€4.74/ml). Directive 46, Signature Pearl and Daiman Eden have no price in the table: no EU list price turned up for them when prices were checked. If this style is already yours and you plan to wear it heavily every day, a clone bottle gives you more volume for the money.

Counted per choice, things look different. The original in 3ml, around 60 sprays, costs €20.61; hold that up against the bottle prices in the table. A week of wear tells you whether you want Guidance 46, a clone or neither. Curious about the Eau de Parfum too? A 3ml of Guidance is €16.11. For the wider picture, the price per ml index compares costs across everything we stock.

Original perfumes with a similar character

Three originals we stock share some of this character. Purpose 50, an Amouage Extrait de Parfum from 2025, shares frankincense, pink pepper, rose, sandalwood, akigalawood, saffron and vanilla, with bergamot, pimento, papyrus, vetiver and suede taking it somewhere drier. Impadia by BDK Parfums, also from 2025, pairs pear with Bulgarian and Turkish rose over akigalawood and sandalwood, with bergamot, mandarin and African orange flower for a brighter start. Musc Nurasana by Maison Crivelli, an extrait from 2026, shares rose, frankincense and labdanum, set among cardamom, ginger, fir, musk and tonka bean. All three come as decants, which lets you wear them over a few days before choosing a bottle. For more ideas, see our rose perfumes guide.

How to test a dupe

Judge a clone on skin rather than on a blotter, which only shows its first minutes. Wear the original one day and the clone on another. Smell your wrist early, again midway, and once more in the evening before you decide. Separate days stop one scent from colouring your read of the other.

A 3ml of Guidance 46 is enough for a week of comparing; a 10ml decant, around 200 sprays, carries you through weeks of wear if the original wins. A 30ml decant, around 600 sprays, is the size you keep. First time buying one? Our explainer on what a perfume decant is covers the basics, and how to skip the blind buy shows why a small size comes first.

Clone or original? What to know first

Can I wear Guidance 46 for a week before choosing a dupe?
10ML sells Guidance 46 as a 3ml, 10ml or 30ml decant filled from the original bottle and ships across the EU. The 3ml is around 60 sprays, a 10ml decant around 200 and a 30ml decant around 600.
Which Guidance 46 dupe tops this guide?
Arya Peony Rose by Al Wataniah is the best overall pick in this guide. Parfumo lists Guidance 46 as the one scent it smells similar to, and the two share hazelnut, osmanthus, rose, saffron, vanilla, ambergris and sandalwood, though a member there finds them related rather than a match.
How close does Directive 46 come to Guidance 46?
One Parfumo member who wore both found Directive 46 remarkably close and hard to tell apart, with at most slight differences in sweetness and dry-down depth. That is a single account, so wear both on your own skin before deciding.
Should I choose Guidance or Guidance 46?
Guidance 46 keeps the pear, hazelnut, osmanthus and rose of Guidance and adds rose water, bitter almond and pink pepper up top, plus ambrette, Georgywood and cypriol in the base. Some clones, such as Signature Pearl and Lumora, are placed nearer the earlier Guidance by some write-ups.
How do Guidance 46 clones compare on price per ml?
Every clone we could price costs less per ml than the original. A 10ml decant of Guidance 46 is €59.31 and a 3ml is €20.61, which you can set against the dated clone prices in the comparison table.
Which other perfumes are named alongside Guidance 46?
Arya Peony Rose, Directive 46, Signature Pearl, Daiman Eden, Mahab and Lumora are all named as similar in fragrance databases. Among original perfumes, Purpose 50 and Impadia share its rose, akigalawood and sandalwood.
Will a 3ml tell me how long Guidance 46 lasts on me?
How long it lasts depends on your skin and the weather, so we do not promise a wear time. A 3ml decant, around 60 sprays, lets you wear it for several days and see for yourself.

Sources

  1. Guidance 46, Amouage
  2. Arya Peony Rose by Al Wataniah, Parfumo
  3. Arya Peony Rose vs Guidance 46, Parfumo comparison
  4. Directive 46 member write-up, Parfumo
  5. Directive 46 by Alexandria Fragrances, Parfumo
  6. Signature Pearl by Fragrance World, Fragrantica
  7. Daiman Eden member write-up, Parfumo
  8. Daiman Eden vs Guidance 46, Parfumo comparison
  9. Mahab vs Guidance 46, Parfumo comparison
  10. Lumora vs Guidance 46, Parfumo comparison
  11. Lumora by Monkoku, Parfumo

How we compared

Each alternative is ranked by how closely it follows the notes and dry-down of Guidance 46, on the basis shown for it in the table. Prices in other shops are as checked on 28 September 2026 and change often; the 10ML prices on this page are live.

10ML is independent and is not affiliated with or endorsed by Amouage or by the houses of the alternatives named here. Their names are used only to identify the perfumes compared.

Wear it for a week, not ten seconds.

Designer and niche fragrances in 10ml decants, so you can live with a scent before you commit.

Shop decants

All perfume guides