Tom Ford Oud Wood Dupes 2026: 6 Clones vs the Original

Six Oud Wood dupes compared on their published notes and on what owners of both report, with where each one drifts from the original. Or wear the real thing first as a 3ml decant.

In this guide

Quick answer

The best Tom Ford Oud Wood dupe overall is Dark Aoud by Maison Alhambra, first sold as Woody Oud: owners of both say the gap narrows after the first minutes. Royal Wood by Ahmed Al Maghribi is the softer, cleaner reading, and Oud Mood by Lattafa has the lowest price but the loosest match. Want the real thing? Oud Wood is €51.21 for a 10ml decant at 10ML.

6 alternatives compared below · prices checked 27 September 2026

The ranking

  1. Dark AoudBest overall Maison Alhambra€30.98 80ml
  2. Royal WoodSofter take Ahmed Al Maghribi€34.90 100ml
  3. Oud WonderSweeter take Fragrance World€24.95 80ml
  4. Bois OudhDarker take The Dua BrandNo EU price
  5. Fougere OudFresher take Dossier€39.00 50ml
  6. Oud MoodLowest price Lattafa€12.73 100ml

Prefer the original?

Oud Wood

Tom FordDecanted from the original bottle

The alternatives: €0.13–€0.78/ml in other shops, checked 27 September 2026

Three bottles, Oud Voyager, Oud Wood and Santal 33, on a pale blue background

What does Oud Wood smell like?

Bottle of Oud Wood by Tom Ford
The originalOud WoodTom Ford

Oud Wood is the 2007 Tom Ford Private Blend known as a smooth, polished oud, easy enough to wear to the office. The opening pairs agarwood with Brazilian rosewood and cardamom, so the first impression is a dry, lightly spiced wood rather than anything smoky or barnyard. Sichuan pepper gives the heart a tingle, and sandalwood with a touch of vanilla rounds it out. The base settles on vetiver, tonka bean and amber: warm, a little powdery, never heavy.

The thing to remember when you judge a clone is that smoothness. The oud here is a clean, sanded wood, and the cardamom and rosewood keep it airy. Most clones reach for the same notes; the difference is in how rough the oud reads and how sweet the base turns.

Oud, cardamom and sandalwood as raw materials: notes of Oud Wood by Tom Ford
Pictured: oud, cardamom and sandalwood, notes of Oud Wood.

Oud Wood or Oud Wood Parfum?

Tom Ford added a second concentration in 2024. Oud Wood Parfum keeps the cardamom, sandalwood, agarwood, vetiver, vanilla, tonka and amber of the original, but it adds pink pepper, rosemary and patchouli, and drops the rosewood. Its accords lean warmer and more patchouli-led. If a clone strikes you as darker and earthier than the original, it may be closer to the Parfum.

The two Oud Wood concentrations 10ML sells
VersionLaunchedScent profileNearest pick here
Oud Wood (eau de parfum)2007Dry rosewood and cardamom over smooth oud and sandalwoodDark Aoud
Oud Wood Parfum2024Warmer, with patchouli, pink pepper and rosemaryBois Oudh

Oud Wood alternatives compared

Bottle prices in other shops, as checked 27 September 2026

AlternativeBasis of comparisonBottle pricePer ml
1Best overall Dark Aoud Maison Alhambra
Named source Source
€30.98 80ml
€0.39/ml
2Softer take Royal Wood Ahmed Al Maghribi
Named source Source
€34.90 100ml
€0.35/ml
3Sweeter take Oud Wonder Fragrance World
Named source Source
€24.95 80ml
€0.31/ml
4Darker take Bois Oudh The Dua Brand
Named source Source
No EU price
—
5Fresher take Fougere Oud Dossier
Named source Source
€39.00 50ml
€0.78/ml
6Lowest price Oud Mood Lattafa
Published notes Source
€12.73 100ml
€0.13/ml

Bottle photos: beautyhouse.com, ahmedalmaghribi.us, fragrantica.com, thescentbase.com, trydossier.com.au, lattafa-usa.com

Compare two side by side

Pick any two perfumes from this guide. It opens on the original against the #1 pick.

DetailOud WoodTom FordDark AoudMaison Alhambra
Price per ml
3ml: €6.57/ml · 10ml: €5.12/ml · 30ml: €4.08/ml
€0.39/ml
Size
Decants of 3, 10 or 30ml
80ml bottle
Delivered cost
Live 10ML price; delivery is added at checkout
Bottle price in another shop on 27 September 2026; delivery not included
What the sources say
The reference: every alternative here is compared with Oud Wood
  • Parfumo lists Dark Aoud and Woody Oud as one perfume (cardamom, pepper, rosewood; oud, sandalwood, vetiver; ambergris, tonka, vanilla) and puts Oud Wood first among the perfumes it smells similar to. A top member write-up finds the Oud Wood character from the first spray and a light, diffuse sweetness in the dry-down, with weak to moderate performance; another member who wore both on skin after the bottle had rested for four weeks describes the differences as nuances; other statements call it harsher and less refined than the original. Dark Aoud / Woody Oud by Maison Alhambra (Parfumo)
  • In a thread asking for the best Oud Wood clone, a member recommends Maison Alhambra Woody Oud as decent and very affordable. Best clone of Oud Wood (Fragrantica forum)
Evidence basis
The original perfume
Named source
Availability
At 10ML, decanted from the original bottle
Listed in an EU shop on 27 September 2026
  • Oud Wood costs less up front: €19.71 against €30.98.
  • Dark Aoud gives you more perfume: 80ml against 3ml.
  • 10ML has not worn these two side by side; each claim above names its source.

How much do I need?

Enter how often you plan to wear Oud Wood and how many sprays you use.

You need about 6ml (120 sprays).

  • 2 × 3mlLowest cost€39.420ml left over
  • 1 × 10ml€51.214ml left over
  • 1 × 30ml€122.4024ml left over
  • Dark Aoud by Maison Alhambra: 1 × 80mlPrice in another shop on 27 September 2026, delivery not included€30.9874ml left over

For this much wear, Dark Aoud costs less than decants of Oud Wood: €30.98 against €39.42. It is a different perfume, not the original.

An estimate: 10ML sizes hold about 60 sprays (3ml), 200 (10ml) and 600 (30ml), about 20 a ml. Atomisers vary, so treat the figures as a guide. Prices exclude delivery.

Two worked examples

  • A month of weekends

    8 wears at 3 sprays each. You need about 1.2ml (24 sprays). Lowest cost at 10ML: 1 × 3ml for €19.71, with about 1.8ml left over. For this much wear, decants of Oud Wood cost less than Dark Aoud: €19.71 against €30.98.

  • Every day for a year

    365 wears at 4 sprays each. You need about 73ml (1,460 sprays). Lowest cost at 10ML: 2 × 30ml + 1 × 10ml + 1 × 3ml for €315.72, with about 0ml left over. For this much wear, Dark Aoud costs less than decants of Oud Wood: €30.98 against €315.72. It is a different perfume, not the original.

Oud Wood dupes ranked: 6 alternatives with their role and price per ml, led by Dark Aoud by Maison AlhambraOpen the full-size image in a new tab
Ranked by how closely each follows Oud Wood. Per-ml prices from bottle prices checked on 27 September 2026.

Best overall: Dark Aoud

Bottle of Dark Aoud by Maison Alhambra
Dark AoudMaison AlhambraBest overall

Maison Alhambra first sold this as Woody Oud and now sells it as Dark Aoud; Parfumo treats the two names as one perfume. Its listed notes are cardamom, pepper and rosewood, then oud, sandalwood and vetiver, then ambergris, tonka and vanilla. That is almost the whole Oud Wood pyramid, in nearly the same order.

The main difference: the start. Several owners describe a harsh, slightly medicinal first stretch that the original does not have, and others find the oud less refined throughout. One member who wore both on skin, after letting the new bottle rest for a few weeks, describes the remaining differences as nuances. Wearers also report weak to moderate performance.

Who it suits: someone who loves the Oud Wood character and will wear it often enough that a full bottle at this price makes sense. Like the original, it sits well at work.

Basis: named external source. Parfumo's listing for Dark Aoud / Woody Oud puts Oud Wood first among the perfumes it smells similar to and carries the member comparisons; a Fragrantica forum thread asking for the best Oud Wood clone recommends it as decent and affordable.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Parfumo lists Dark Aoud and Woody Oud as one perfume (cardamom, pepper, rosewood; oud, sandalwood, vetiver; ambergris, tonka, vanilla) and puts Oud Wood first among the perfumes it smells similar to. A top member write-up finds the Oud Wood character from the first spray and a light, diffuse sweetness in the dry-down, with weak to moderate performance; another member who wore both on skin after the bottle had rested for four weeks describes the differences as nuances; other statements call it harsher and less refined than the original. Dark Aoud / Woody Oud by Maison Alhambra (Parfumo)
  2. In a thread asking for the best Oud Wood clone, a member recommends Maison Alhambra Woody Oud as decent and very affordable. Best clone of Oud Wood (Fragrantica forum)

Softer take: Royal Wood

Bottle of Royal Wood by Ahmed Al Maghribi
Royal WoodAhmed Al MaghribiSofter take

Royal Wood by Ahmed Al Maghribi lists agarwood, cardamom and Sichuan pepper up top, Brazilian rosewood, sandalwood and vetiver in the heart, and tonka, vanilla, amber and resin in the base. Every one of the original's notes is there.

The main difference: the mood. One Fragrantica member calls it a clean, slightly sweet version of Oud Wood and finds the original deeper, darker and more intense. Another notices a fresh, oudy edge the Tom Ford lacks and wears it in summer. A third says it is simply not as smooth. So expect the same outline drawn more lightly. Several owners also say a new bottle needed weeks or months of rest before it smelled right, and wearers disagree sharply on how long it holds.

Who it suits: anyone who finds Oud Wood a touch too dark for daytime, or wants an oud they can wear into spring.

Basis: named external source. Its Fragrantica listing shows the notes and the member comparisons, and a Parfumo member's notes find the resemblance from the first spray.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Named source

  1. Fragrantica lists agarwood, cardamom and Sichuan pepper; Brazilian rosewood, sandalwood and vetiver; tonka, vanilla, amber and resin. Several members who know Oud Wood say it follows the same character; one calls it a clean, slightly sweet version and finds the original deeper, darker and more intense; another finds an oudy freshness the original lacks and wears it in summer; another says it is not as smooth as the original. Members disagree on its performance and several say it needs weeks of rest after opening. Royal Wood by Ahmed Al Maghribi (Fragrantica)
  2. A Parfumo member finds the cardamom, sandalwood, oud, vetiver and tonka combination resembles Oud Wood from the first spray, with weak performance on their clothes. Royal Wood, member notes (Parfumo)

Sweeter take: Oud Wonder

Bottle of Oud Wonder by Fragrance World
Oud WonderFragrance WorldSweeter take

Oud Wonder by Fragrance World publishes a pyramid that tracks Oud Wood closely: agarwood, rosewood and cardamom, then sandalwood, Sichuan pepper and vanilla, then tonka, vetiver and amber. Fragrantica places Oud Wood first among the perfumes its visitors also like.

The main difference: sweetness, and a wide spread of opinion. One member sums it up as Oud Wood without the spice and sweeter; another describes a gently sweet vanilla finish. Beyond that, owners disagree more than for any other pick here. Some say it became close to the original only after months on the shelf; others find it synthetic, far from the original, or faint on skin.

Who it suits: the wearer who likes the vanilla and tonka side of Oud Wood more than the spice, and is happy to let a bottle settle before judging it.

Basis: named external source. Both the note pyramid and the split member comments sit on its Fragrantica listing.

Why this pick?Sources: 1

Basis: Named source

  1. Fragrantica lists agarwood, oud, Brazilian rosewood and cardamom; sandalwood, Sichuan pepper and vanilla; tonka, vetiver and amber, and puts Oud Wood first among the perfumes its visitors also like. Members are split: one sums it up as Oud Wood without the spice and sweeter, another notes a sweet vanilla dry-down, several say it improved after months of rest, and others find it synthetic, far from the original or weak in performance. Oud Wonder by Fragrance World (Fragrantica)

Darker take: Bois Oudh

Bottle of Bois Oudh by The Dua Brand
Bois OudhThe Dua BrandDarker take

Bois Oudh by The Dua Brand is sold as an extrait de parfum, and the house names Oud Wood as its inspiration. It lists cardamom and pink pepper, then amber, rosewood and patchouli, then tonka, sandalwood, vetiver and agarwood.

The main difference: the patchouli and the pink pepper, which pull it towards a darker, earthier finish; the house itself describes the dry-down as dark and smoky. That puts it nearer the Parfum than the original. Owners are divided. Some find it very close and a little sweeter, and one who owns the original and two other clones calls it by far the best performer of them all. Others report a pungent opening and a dry-down they could not warm to, and several say a recent change of formula made it worse than earlier bottles.

Who it suits: someone who wants Oud Wood with more weight for cold evenings, and who can sample a current bottle before buying, given the reports of a changed formula.

Basis: named external source. The house's product page gives the notes and the inspiration; the Fragrantica listing records the opposing member views. The house sells in US dollars, and we found no EU list price, so the table shows none.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. The house names Oud Wood as the inspiration and lists cardamom and pink pepper; amber, rosewood and patchouli; tonka, sandalwood, vetiver and agarwood, as an extrait de parfum whose dry-down it describes as dark and smoky. Bois Oudh (The Dua Brand)
  2. Fragrantica members disagree: some owners of the original find it very close and a little sweeter with stronger performance; others report a pungent opening, a dry-down they dislike, and a reformulation that changed it for the worse. Bois Oudh by The Dua Brand (Fragrantica)
  3. A forum member says Bois Oud by Dua is extremely close to the original. Best clone of Oud Wood (Fragrantica forum)

Fresher take: Fougere Oud

Bottle of Fougere Oud by Dossier
Fougere OudDossierFresher take

Fougere Oud by Dossier is described on Basenotes as inspired by Oud Wood. The shared notes are rosewood, oud, vetiver and tonka, with pink pepper close to the original's Sichuan pepper.

The main difference: the structure. Dossier builds it as a fougère, with tobacco and coriander in the opening, patchouli in the heart, and labdanum and cedarwood in the base. The result is brighter, more herbal and spicier up top; one Basenotes member likens the opening to a busy spice drawer before it turns deeper and smokier. There is no vanilla or amber, so it never reaches Oud Wood's soft, powdery finish, and the same member found it faded early.

Who it suits: a wearer who wants an oud with a barbershop freshness for daytime, rather than a close stand-in for the original.

Basis: named external source. The Basenotes entry states the inspiration and the notes; the house's page lists the same pyramid.

Why this pick?Sources: 3

Basis: Named source

  1. Basenotes describes it as inspired by Oud Wood and lists rosewood, tobacco, pink pepper and coriander; oud, patchouli and vetiver; tonka, labdanum and cedarwood. The one member write-up there finds a bright, peppery opening that turns deeper and smokier, and short performance. Fougere Oud by Dossier (Basenotes)
  2. The house presents it as an oud set in a fougère structure and publishes the same note list. Fougere Oud (Dossier)
  3. A forum member says Dossier bills Fougere Oud as an Oud Wood alternative and finds it spicier. Fragrantica forum thread on Dossier

Lowest price: Oud Mood

Bottle of Oud Mood by Lattafa
Oud MoodLattafaLowest price

Oud Mood by Lattafa is the lowest-priced bottle in the table, and the loosest match. Parfumo lists saffron, nutmeg and cinnamon, then oud, leather and sandalwood, then amber and vanilla, and classes it as oriental and sweet.

The main difference: almost everything above the base. Rosewood, cardamom and vetiver, which carry the dry, airy start of Oud Wood, are not on its list, and it adds saffron and cinnamon; Parfumo classes it as sweet. The overlap is oud, sandalwood, amber and vanilla. Parfumo's list of similar perfumes does not name Oud Wood at all.

Who it suits: someone who asked, as one Fragrantica member did, for something like Oud Wood but warmer and more feminine, and who is happy with a sweet oud rather than a close likeness.

Basis: inferred from the published notes of both, plus one Fragrantica forum reply that names it first for that request. See the Parfumo listing for its notes.

Why this pick?Sources: 2

Basis: Inferred from published notes

  1. Asked for a more feminine perfume like Oud Wood, the one reply names Lattafa Oud Mood first. Like Oud Wood, but more feminine (Fragrantica forum)
  2. Parfumo lists saffron, nutmeg and cinnamon; oud, leather and sandalwood; amber and vanilla, and classes it as oriental-sweet. Its similar-perfumes list does not include Oud Wood; the overlap with Oud Wood is oud, sandalwood, amber and vanilla. Oud Mood by Lattafa (Parfumo)

Authentic alternatives we stock

Original perfumes that share Oud Wood's cardamom, woods or oud, each as a 3ml, 10ml or 30ml decant.

  1. Tom Ford

    Oud Voyager

    Citrus, geranium and pink pepper over cardamom and saffron, settling on oud, vetiver, patchouli and musk.

    3ml · 10ml · 30ml

  2. Le Labo

    Santal 33

    Cardamom and violet over cedar and papyrus, with sandalwood, leather and amber in the base.

    3ml · 10ml · 30ml

  3. Memo Paris

    African Leather

    Cardamom, saffron and cumin with leather, oud, vetiver and patchouli: a spiced, leathery oud.

    3ml · 10ml · 30ml

Oud Wood as a 10ml decant, or a whole clone bottle?

The original Oud Wood costs €51.21 at 10ML as a 10ml decant, poured from the Tom Ford bottle, which holds around 200 sprays. Every priced clone in the table sells a whole 50ml to 100ml bottle for less than that, so per ml the clones are far cheaper; the table gives each bottle's price, size and the date we read it.

The real choice is about how often you reach for this scent. If Oud Wood is a weekend or office-day perfume for you, 200 sprays of the original may cover a whole season, and you get the smooth oud the clones only approach. If you want an oud to spray every morning, a clone bottle is the practical buy, and a 3ml of the original is still the fairest reference to hold it against.

What every clone gets wrong

The note lists make the pattern plain. The clones that follow Oud Wood note for note still differ in texture: owners keep describing a rougher, more medicinal oud in the first stretch, which the original smooths away. The ones that change the formula outright, such as Bois Oudh, Fougere Oud and Oud Mood, add patchouli, tobacco or saffron, and each addition pulls the scent darker, herbal or sweeter.

The second casualty is balance. Oud Wood sits between dry and sweet, with rosewood and cardamom keeping the vanilla and tonka in check. Clones tend to tip one way: Royal Wood and Fougere Oud lighter or drier, Oud Wonder and Oud Mood sweeter. The third is consistency. Several owners say their bottle changed a lot after weeks of rest, and one pick has reports of a new formula, so an opinion formed years ago may not describe today's bottle.

How to test a dupe

Oud Wood lives in its dry-down, and a blotter at a counter never gets that far. Put both on skin and give each a full day.

  1. Learn the original first. A 3ml decant of Oud Wood gives you several full days in which to notice how the cardamom and rosewood fade into sandalwood, vetiver and amber.
  2. Wear the clone on another day, on the same spot and with the same number of sprays. Check it again mid-morning, after lunch and in the evening.
  3. Owners of several picks here say a freshly opened bottle changed over its first weeks, usually for the better. Hold off on a verdict until yours has had that time.
  4. Notice when the difference appears. If the two only part ways in the opening, the clone may be enough for you; if the afternoon feels different, it will stay different.

If you would rather move to another authentic perfume than a clone, three we stock share part of Oud Wood's outline. Oud Voyager, from the same house, sets cardamom and saffron over oud, vetiver and patchouli. Santal 33 by Le Labo keeps the cardamom and sandalwood without the oud. African Leather by Memo Paris takes cardamom, oud and vetiver towards leather and saffron. For background on the key material, read what oud is and how it smells, browse the oud note page, see how it sets against a sweeter house sibling in our Oud Wood comparison guide, and see what a perfume decant is.

Clone or original? What to know first

Can I try Tom Ford Oud Wood in a small size first?
10ML sells Oud Wood in 3ml, 10ml and 30ml decants filled from the original bottle, from €19.71. A 3ml is around 60 sprays, enough to learn the original before you compare a clone with it.
Which Oud Wood dupe leads this guide?
Dark Aoud by Maison Alhambra, first sold as Woody Oud, is the best overall pick in this guide: its notes follow Oud Wood's almost entirely, and owners of both say the gap narrows after a harsher opening. Royal Wood by Ahmed Al Maghribi is a lighter, cleaner alternative.
Is Maison Alhambra Dark Aoud the same as Woody Oud?
Yes, Parfumo lists Dark Aoud and Woody Oud as one perfume under two names; Woody Oud is the earlier name. It is the best overall Oud Wood clone in this guide.
Which clones list nearly the whole Oud Wood pyramid?
Among clones, Dark Aoud, Royal Wood and Oud Wonder list nearly the same rosewood, cardamom, oud, sandalwood, vetiver, tonka and amber. Among authentic perfumes, Oud Voyager, Santal 33 and African Leather each share part of its cardamom, woods or oud.
Do owners rate Fragrance World Oud Wonder as an Oud Wood alternative?
Opinion is split. Its listed notes track Oud Wood closely, and some owners say it came close after resting for months, but others find it synthetic or faint and one describes it as Oud Wood without the spice and sweeter.
What is the difference between Oud Wood Eau de Parfum and Oud Wood Parfum?
Oud Wood Parfum, launched in 2024, keeps the cardamom, oud, sandalwood, vetiver, vanilla, tonka and amber but adds pink pepper, rosemary and patchouli and drops the rosewood, so it reads warmer and earthier. 10ML sells both in 3ml, 10ml and 30ml.
Do Oud Wood clones cost less per ml than the original?
Clone bottles cost less per ml than Oud Wood; the table gives each one's price and the date we checked it. To wear the original without a full bottle, a 3ml decant is €19.71 and a 10ml decant €51.21 at 10ML.
Will an Oud Wood clone outlast the original?
We cannot promise how long any perfume lasts on your skin. Owners of the clones report everything from weak to strong performance: on Parfumo, Dark Aoud is called weak to moderate, while one Fragrantica member who owns the original and two other clones calls Bois Oudh by far the best performer. Wear each on skin for a whole day before you decide.

Sources

  1. Oud Wood by Tom Ford (Fragrantica)
  2. Dark Aoud / Woody Oud by Maison Alhambra (Parfumo)
  3. Best clone of Oud Wood (Fragrantica forum)
  4. Royal Wood by Ahmed Al Maghribi (Fragrantica)
  5. Oud Wonder by Fragrance World (Fragrantica)
  6. Bois Oudh (The Dua Brand)
  7. Bois Oudh by The Dua Brand (Fragrantica)
  8. Fougere Oud by Dossier (Basenotes)
  9. Oud Mood by Lattafa (Parfumo)

How we compared

Each alternative is ranked by how closely it follows the notes and dry-down of Oud Wood, on the basis shown for it in the table. Prices in other shops are as checked on 27 September 2026 and change often; the 10ML prices on this page are live.

10ML is independent and is not affiliated with or endorsed by Tom Ford or by the houses of the alternatives named here. Their names are used only to identify the perfumes compared.

Wear it for a week, not ten seconds.

Designer and niche fragrances in 10ml decants, so you can live with a scent before you commit.

Shop decants

All perfume guides